Haarlem, 24 April Alarmoefening voor de L ach t bescherm ing WOENSDAG 24 APRIL 1940 Felle aanklacht uit Rusland REDDEN VAN DRENKELINGEN UIT AUTO'S Voordracht voor O. en O. te Haarlem Jaarvergadering van den H.K.B. Het welslagen is van zeer groot belang DE BLOEMENKEURING IN HAARLEM Toeren met gepar keerde auto's Merkwaardige hobby van twee slagersknechts FEESTEN OP 30 APRIL Ongevallen van den dag Oud moedertje lette niet op het verkeer Tram contra vrachtwagen BLOEMBOLLENTEELT- PROEVEN Orgelbespeling FEESTAVOND VOOR DE MILITAIREN R.K. Bouwvakarbeidersbond HAARLEMS MUZIEK INSTITUUT Leerlingen-uitvoering J. s. Gemeenteraad Hamer punten De Camera-optocht Verwarming Bouw Beatrixschool Diversen De melkprijs Rembrandt verwacht Vrijdag ELISABETH EN ESSEX VERGADERINGEN TIJDENS STAAT VAN BELEG Trouwlustig Haarlem BURGERLIJKE STAND AGENDA Stadsschouwburg Bioscopen 25 April Bioscopen Apotheekdiensten s HET LEESGEVAAR STAD In den strijd tegen de goddeloosheid, de gods dienstvervolging en het bolsjewisme dienen alle goedwillenden één front te vormen en elke hulp met gejuich te begroeten. Daarom maken wij met genoegen melding van de, op initiatief van de Christelijke Kerken in Haarlem, in de bovenzaal van de Gemeentelijke Concertzaal georganiseerde tentoonstelling in zake bolsjewisme en geloofsvervolging, uitgaan de van het Nationaal Verbond „Godsdienst, Ge- Zin en Gezag". Het geheel heeft uit den aard der zaak een Protestantsch karakter en de boekenstal bevat, als wij ons niet vergissen, uitsluitend Protestant- sche lectuur, maar dat neemt niet weg, dat ook niet-Protestanten er een leerzaam uurtje kun nen slijten en in het bijzonder onzen Haarlem- schen communisten zouden wij willen aanraden, er eens een kijkje te gaan nemen. Er bestaat geen beter serum tegen bolsjewisme dan een aandachtige rondgang langs de welgevulde stands. De tentoonstelling gaat niet diep, maar zij is pakkend. Zij had dieper en daardoor over tuigender kunnen zijn, als meer aandacht was besteed aan de geraffineerde, ondergrond- sche, gevaarlijke propaganda-methoden van de bolsjewisten. Wel zijn er enkele als geslepen bedoelde, doch in feite naïeve en den lachlust opwekkende propaganda-dingetjes tentoonge steld zooals het bekende lucifersdoosje met daarin het blaadje „Internationale" verborgen, het militaire zakboekje, de handleiding voor de juist behandeling van naaimachines, de ge dichten van Wallenstein, die alle bij opening communistische propagandalectuur blijken te bevatten, voorts anti-godsdienstige speelkaarten enz. enz., maar dat bedoelen wij niet. Het ten toonstelling-bezoekend publiek had een angst wekkender indruk kunnen krijgen van den om vang en het gevaar der bolsjewistische propa ganda als het hier had kunnen kennis nemen van het communistische organisatieleven, van de communistische mantelorganisaties en de alles doordringende celvorming in burgerlijke organisaties. Het publiek zou er verstomd van opkijken als het ingelicht werd over de vele, ook in Holland bestaande, onschuldig uitziende jeugd- en andere organisaties, die niettemin onder communistischen invloed staan. Het zou Waarschijnlijk ook tot den strijd tegen de bol sjewisten geprikkeld worden, als het duidelij ker de ontzettende kracht en macht kon be vroeden van de buitenlandsche politiek der Sovjet-Republieken ten gunste van de wereld revolutie; de U.S.S.R. toch hoopt door middel van de in alle landen gevestigde afdeelingen van Stalinisten en door midel van bondgenoot schappen met landen eenmaal de wereldrevo lutie te kunnen verwekken. Gaat de tentoonstelling dus o. i. niet diep genoeg, pakkend is zij wel. Zij toont aan, dat ook in de jaren 19351939 de geloofsver volging nog voortduurde, dat er in Rusland nog steeds martelaren omwille van het geloof ster ven, dat de jeugd er wordt opgevoed in verach ting van God, den godsdienst en deszelfs be dienaren; dat de bladen en tijdschriften vol staan met de liederlijkste en gemeenste platen, die den spot drijven met God en den godsdienst. Men wordt er stil van, als men de foto's ziet van de om wille van het geloof gefolterden, ge- fusilleerden en tot na hun dood beschimpte ge loofshelden en men bepeinst, hoe het toch mogelijk is, dat er-op den aardbodem menschen rondloopen met zulke sadistische neigingen. De lagere trap van beschaving, waarop men in Rusland staat, is daarvoor geen excuus; de meest primitieve kannibaal doet zijn slacht offer zóóiets niet aan. De tentoonstelling is een felle waarschuwen de aanklacht uit Rusland tegen al wie en al Wat hier godsdienstloosheid metterdaad of met het woord bevordert of voorstaat of niet harts tochtelijk bestrijdt. Tot en met Vrijdagavond blijft zij in Haar lem. Ze is geopend des middags van 2 tot 5 uur en des avonds van 7 tot 10 uur. De heer A. Meijerink heeft gistermorgen om 10 uur voor officieren en manschappen van den Motordienst in het Rembrandt-theater, dat hiervoor belangeloos ter beschikking was gesteld door den heer Bakker, een voordracht met licht- bee Iden gehouden over het redden van drenke lingen uit auto's. Meer dan 800 man hebben deze interessante en voor den Motordienst zoo hoogsc nuttige voordracht bijgewoond. De heer Bakker zorgde nog voor twee door de militairen zer gewaardeerde „toegiften", na melijk de voetbalmatch HollandBelgië en een teekenfilm. Luitenant Calkoen dankte aan het slot na mens het Bataljon van den Motordienst den heer Meijerink en de Directie van het Rem- brandt-theater. Des avonds heeft de heer Meijerink bij gestaan door den heer Schmitz voor de licht beelden in de cantine van de Katholieke school op den Zijlsingel, een voordracht gehou den voor militairen over de hygiënische betee- kenis van het zwemmen en het redden van drenkelingen uit het binnenwater. Gisterenavond is in het Clubgebouw van den Haarlemschen Kegelbond in de Tempelierstraat de algemeene jaarvergadering van den H.K.B. gehouden. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer J. van Maris, de aanwezigen van harte Welkom en was er over verheugd, dat alle clubs aanwezig waren. Hij bracht o.m. het goed ge slaagde feest van verleden jaar in herinnering ®h sprak tevens de hoop uit, dat Nederland bui ten den oorlog zou mogen blijven. Hierna werd medegedeeld, dat de H.K.B. a.s. Zondag te Schagen in officieel costuum aan de districtswedstrijden zal deelnemen. De offi- cieele Bondswedstrijden van den Nederland- schen Kegelbond zullen op 19 Mei te Haarlem plaats hebben. Het jaarverslag van den secretaris, den heer S. de Jong, en het financieele verslag van den penningmeester, den heer F. Proper, werden onder dank goedgekeurd. Tot bestuursleden werden gekozen de heer A. M. Jaustra, tweede voorzitter, de heer F. H. de Bruin, tweede secretaris, J. C. de Paus, tweede penningmeester. Verder werden wedstrijd-, technische-, feest en kascommissies benoemd. Tot afgevaardigden voor de jaarvergadering te Utrecht van den Nederlandsclien Kegel Bond werden de heeren J. van Maris, voorzitter, en F. Proper, penningmeester, aangewezen. Alhoewel het publick, dank zij de artikelen in de bladen, meer dan voldoende op de hoogte kan zijn van de bedoeling van de morgen te houden alarmoefening ten behoeve van de lucht bescherming, wordt nogmaals op het groote be lang hiervan gewezen. Wanneer deze oefening in het zoeken van dekking in portieken, gangen, kelders, achter vooruitspringende muren enz. volledig slaagt, dan zullen de Haarlemsche auto riteiten, mocht Nederland onverhoopt in den oorlog betrokken worden, gerust kunnen zijn,, dat te dezer stede niet noodcloos slachtoffers zullen vallen ten gevolge van rondspringende scherven van ingeslagen brisantbommen. Bedenkt, dat b.v. in Finland gedurende de eerste oorlogsdagen de meeste burger-slachtof fers vielen, doordat men niet geleerd had op welke wijze beschutting te zoeken tegen het scherfgevaar. Bovendien eischte de daardoor ontstane paniekstemming nog vele slachtoffers. Toen men eenmaal dit gevaar had leeren kennen en het nut van de overige luchtbeschermings maatregelen had ingezien, werd het aantal slachtoffers van luchtaanvallen zeer gering naar verhouding van de groote hoeveelheden explosie ve bommen, welke naar beneden geworpen wer den. Laten wij met dit voorbeeld voor oogen niet wachten met het nemen van de noodige maat regelen tot het droeve noodzaak wordt. Doet daarom serieus mede aan de oefening van mor gen in aller belang, doch in de eerste plaats voor uw eigen veiligheid. Blijft niet uit nieuwsgierigheid tijdens de oefe ning voor in een portiek of voor de ramen van uw woning staan. Kiest een stevigen muur oï een solide vertrek uit, waarachter of waarin u zich ook in tijd van nood zoudt verbergen. Het parool is: Blijft zooveel mogelijk onzichtbaar van buiten af. Mochten de eerste persberichten omtrent deze oefening u ontgaan zijn, dan wordt u verwezen naar de bladen van 13 en 14 April alsmede naai de bekendmaking van den burgemeester, aan gebracht op de openbare gebouwen. Ten behoeve van de controle zal het geheele politiecorps in dienst komen. De politie zal ad- viseerend optreden, doch weigert men mede werking dan zal proces-verbaal volgen. In ver band met de zware straf op overtreding gesteld (2 jaar gevangenisstraf of geldboete van f 10001 zullen eventueele onwilligen zich nog wel eens bedenken. De sirenes, op de politiemotoren aangebracht, zullen voor de eerste maal, tegelijkertijd met de overige sirenes, in werking worden gesteld. Ten slotte kan nog worden medegedeeld, dat c.e belangstelling voor deze oefening over het ge heele land, blijkens de vele verzoeken om inlich tingen, zeer groot is. Vooral de velen, die zich in het land enorme moeite geven om een goede luchtbeschermings organisatie op te bouwen, wachten met spanning het resultaat af. Het woord is thans aan de Haarlemsche bevolking om met volle toewijding de oefening tot een goed einde te brengen. Er was op de keuring van Maandag' te Haar lem een groote verscheidenheid van bloemen ter keuring en opluistering ingezonden. Wij beginnen met een inzending van de fa. N.V. G. C. van Meeuwen en Zn. te Heemstede. Wederom was de Freesia Royai in beste con ditie. Wij gaven de vorige week den wensch te kennen deze variëteit in vollen bloei te zien; nu was het een lust om te zien hoe de smette loos witte bloemen tot haar recht kwamen. De bloemen die reeds 175 uren in de bloemen- schaai waren opgesteld en nog zoo frisch ble ken alsof ze er pas in waren, verkregen dan ook het getuigschrift van verdienste. Dit is werkelijk een prachtige aanwinst. De fa. de Graaf Gerhardi uit Lisse bracht de Inc. Mcntpellier in goede conditie. De fa. J. P. Wesselma van Roelofarendsveen liet beste Inc. Zaailingen zien in verschillende kleur en vorm, met wit of crème dekblad en oranje, oranje-geel of rood wijd uitgeslagen cub, De fa. H. P. Zwetsloot, Lisse, zond Barry Zaailing no. 80. crême-wit dekblad met rcode cub; Inc. Zaailing no. 10 met diep-geel dekblad en oranje cub; Inc. Composer, wit dekblad met oranje cub. De fa. P. van Deursen, Sassenheim, liet Inc. Jalma zien. waarvan de bloemen iets hangen; Inc. Prinses Fairal was goed; Inc. Zaailing 380 met geel dekblad en groote oranje cub, even eens no. 202, iets minder. De fa. C. P. Alkemade, Noordwijk, bracht Scarlet Wonder, geel met oranje cub, zeer goed, doch Copper Bow; hangt even. Elly Ney is vol doende bekend, zoomede de groote gele trom pet zaailing. De fa. G. Lubbe en Zn., Oegstgeest, zond o.m Inc. Zaailing 39/3, crème wit dekblad met oran je cub, welke het getuigschrift van verdienste verkreeg. De no. 37/11 citroen gele trompet en no. 38/1 een gele trompet kwamen niet in aan merking. Verder zond deze fa. ter opluistering Pacelli, Mother, Gold Medal, Rembrandt en Hindenburg in. Als kort-kronig was ingezonden o.m. Henriëtte Gerrevinck. Quirinus en de beste Scarlet Leader. De fa. F. Rjjtveld en Zn. te Hillegom ver kreeg het getuigschrift van verdienste met de Inc. Riginald Dixon; Inc. Utopia, Inc. Sinclair Lewis en Ine Cordell Huil. De gele trompet Roi Soleil, een witte tr. Zaailing; de Barry Hardy en de zaailing no. 53 konden dit niet halen. Verder waren er van deze firma nog vele goede soorten ter opluistering. De fa. Warnaar Co., Sassenheim, bracht Barry Clear met wit dekblad met roode cub; Inc.. Magic Circle met, wit dekblad en platte roode cub; Inc. Full Measure met wit dekblad en diep-oranje cub, welke alle het getuigschrift van verdienste verkregen. De Barry Friendly Rival, Inc. Faithful werden ter beoordeeling voor het getuigschrift van verdienste terugge vraagd, van buiten gesneden. Ter opluistering o.m. de beste dubbele gele Trompet Narcis Zaai ling, welke verloopen is uit Deceney. de fijne crème-witte dubbele Narcis Wm. Copeland; Inc. Westminster; de witte tr. Graphic, Jonquil Golden Perfection en nog meerdere goede soorten narcissen. De N.V. Ver. Cultuur te Noordwijk verkreeg het getuigschrift van verdienste met de witte Trompet Zaailing no. 110 en no. 142. Deze laat ste was wel de beste. De Inc. Deanne Durbin en Inc. Oranje Pictura werden teruggevraagd voor buiten gesneden bloemen ter beoordeeling van het getuigschrift van verdienste. De Inc. Dairen ken het getuigschrift niet verkrijgen Ter opluistering zond deze firma de gele Trom. pet Narcis Ben Hur, de witte tr. Romaine en Rosa Bella, de dubb. Inc. Indian Chief en Inc. Livia, de Inc. Britannia, Caledonia en Scarlet Leader, de Poetaz Glorius en nog vele beste soorten, De fa. Prins en Topper uit Wassenaar heten Bic. Letta Svard zien, welke ons maar matig voorkwamen. De fa. A. J. Prins, Hoofddorp, zond de E.L.T. Jan v. d. Weiden. Dit is een beste late gele tulp welke ter beoordeeling van het ras werd terug gevraagd van buiten mededinging De fa. N.V. Gebr. Eggink te Voorschoten had ter opluistering Inc. Westminster en de gele Trompet America Beauty. De fa. N.V. P. Hopman te Hillegom bracht wederom de mooie gele gladiool Hopman's Glo ry. Minder goed vonden wij de rcode Gladio lus Sir Will. Pitt van de fa. C. P. Alkemade uit Noordwijk; ook de roode Early Red munt niet uit. Deze beide gladiolen hebben geen substan tie of ze zijn te vlug in bloei getrokken. De fa. F. L. de Grave uit de Cocksdorp (Texel) zond ter opnaamstelling de Fritelaria Imperiales; de commissie raadde aan om te vergelijken met Oranje Brilliant. De fa. C. G. van Tubergen te Haarlem liet Freesias zien. o.a. Delight, lila; Orchidia,mau ve; Cote d'Azur, blauw; Penserose, lila-rose; Golden Sovereign, goudkleurig; Insulinde, brons en Fin de Siècle, purper De kweekeij „De Teunisbloem" te Overveen verkreeg met de rotsplant Draba Depeana het getuigschrif van verdienste. De planten Draba Ciloata en Schievereckia Podolica verkregen dit getuigschrift niet. De firma W. Warmenhoven te Hillegom bracht Amarilles Hippiastrum. Madame Curie, zalmkl. en mevr. Warmenroven, vermill. rood, welke beide het getuigschrift van verdienste verkregen. Fridjof Nansen en Mignon kwamen niet in aanmerking. De fa. D. W. Lefeber en Co. te Lisse zond een zaailing tulp, kruising van Darwin X Fosteria- na, een zeer groote roode bloem. Ten slotte een zeer mooie, meerbloemige tulp. rood gekleurd van de fa. Belle en Teeuwen uit Lisse, Tulipa Praestans Fuselier genaamd. Op de Beurs was de stemming zeer gedrukt en er werden nagenoeg geen zaken gedaan. Het was een eigenaardige hobby van twee kwajongens, die gisteravond op het parkeerter rein tegenover het Rechtsgebouw in de Jans straat eich bezig hielden met het „probeeren" van auto's. Dat het niet de eerste keer was, dat ztj zich met deze sport ledig hielden, kwam de politie gisteravond te hooren, toen beide zeven tienjarige knapen aan een verhoor werden on derworpen. De beide slagersknechts bekenden, dat zij gisterenavond op het parkeerterrein bij de auto's liepen rond te loeren. Een van hen was achter het stuur gaan zitten, maar kon helaas niet starten, want het contactsleuteltje was ner gens te vinden. Hij verklaarde echter geen plan t ehebben gehad om met den wagen te gaan rijden. Op 7 April hadden ze dat wel. Toen waren ze 's avonds met een geparkeerden auto van de Raamsingel naar Haarlem Noord getoerd en zonder mankeeren hadden ze na afloop de wagen weer op zijn oude plaats terug gebracht. Op 18 Aprilhadden ze het een beetje anders aangelegd. Met een „gehuurden" auto reden beide slagers naar het benzine-pompstation aan de Amsterdamsche Vaart, waar zij zes sleutels kaapten. De politie, die de sleutels inmiddels in beslae heeft genomen, heeft de autodieven na het ver hoor op vrije voeten gesteld en proces-verbaal opgemaakt. Op 30 April,- den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, zullen alle festiviteiten in Haarlem normaal doorgaan. 's Morgens om 8 uur wordt een muzikale om gang gehouden waaraan twee militaire muziek corpsen deelnemen. Om 11 uur militair défilé aan de Dreef, 's Middags om 2 uur wordt er voor de kinderen een groot feest georganiseerd in de Gem. Concertzaal. Kermis zal er zijn op het Wilsonplein, op de Ged. Oude Gracht, Botermarkt, Zomervaart, Nassaulaan, Pretoriaplein en Zaanenlaan. Toen een 81-jarige vrouw, wonende in het St. Barogesticht te Heemstede, gistermiddag om vijf uur zonder op het verkeer te letten, het Soendaplein wilde oversteken, werd zij onver wachts aangereden door eer motorrijder. Door aanraking met de motorkap, werd het oude vrouwtje op straat geworpen. De Ongevallen- dienst was spoedig ter plaatse en na door een dokter te zijn onderzocht, is zij per zieken auto naar de Mariastichting overgebracht, waar bleek, dat zij een linker-schouderfractuur had opgeloopen. De toestand van het oude moeder tje is niet levensgevaar'ijk. Hedenmorgen had om half negen een bot sing plaats tusschen een tram en een vracht auto op den Schoterweg. Een vrachtauto, be stuurd door een negentienjarigen chauffeur uit Haarlem, die uit de Vroomstraat kwam, botste tegen een rijdende tram, zoodat de wagen on derste boven werd geworpen. De chauffeur is per ziekenauto naar de Mariastichting vervoerd, waar hij ter observatie is opgenomen. De politie stelt een nader onderzoek in. Gisterenavond hield de heer Ir. K. T. J. Li- nia voor de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, afd. Haarlem, een interes sante lezing over „Uitkomsten van bemestings- proeven". Er worden, aldus de spreker, tot dit doel vele verschillende recepten gebruikt. Men diene vooral de volgende punten in oogenschouw te nemen. De bollen moeten van gelijke maat en liefst zoo klein mogelijk zijn en het is van belang een bepaald gewicht per bed te nemen. Een proef mag nimmer in enkelvoud genomen worden, want slechts bij meerdere proeven kan men be merken, dat de uitkomsten verschillend kun nen zijn als gevolg' van verschillende oorzaken. Ook is het raadzaam voor bemestingsproeven de kantbedden uit te zonderen. Van enkelvoudige en gecondenseerde mest stoffen zijn laatstgenoemde ongetwijfeld de beste. De vaorjaarsbemesting met zwavelzuur- ammoniak wordt over het algemeen te veel ver waarloosd; dit is zeer jammer, daar deze be mesting een veel grootere opbrengst geeft en een gewichtstoename veroorzaakt van soms 30 pCt. Bij najaarsbemesting is de hoeveelheid kunstmest, welke gebruikt wordt, een zeer be langrijke kwestie; hier moet wel degelijk een grens getrokken worden; door proefneming is gebleken, dat 1)< a 2 kilo mest de beste resul taten geeft. De beste tijd voor bemesting is \y„ maand na het planten. Ook het kali-vraagstuk werd door spreker besproken. In de practijk geeft men de voor keur aan een extra-toediening patent-kali. Tot dusver gehouden proefnemingen toonden ech ter geen voordeel, doch eèrder mindere op brengst aan. Dit vraagstuk is nog steeds in onderzoek. Tot slot wijdde spreker een hoofd stuk aan stalmest een lastig materiaal, dat toch in combinatie met geconcentreerclen kunst mest goede resultaten kan opleveren. Voor dit land is stalmest overheerschend. Deze lezing werd toegelicht door eenige zeer leerzame gekleurde films. In de Groote of St. Bavokerk zal op Don derdag den 25 April 1940, des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert een orgelbespeling worden gegeven. PROGRAMMA: 1. Partita sopra; Jesu, meine Freude J. G. Walther 1684—1748 2. Preludium en Fuga C gr. t. J. S. Bach 1685—1750 3. a. en b. Herzlich tut mich verlangen D. Ruxtehude 1637—1707 J. S. Bach 4. Canzona con Fug a to G. Ramin geb. 1898 5. Variaties „mein junges Leben hat ein End" J. W. Sweelinck 1562—1621 6. Gagliarda B. Schmid 16de eeuw Vrijdag 26 April zal in het Gemeentelijk Con- centgebouw voor het 7e Depót Bataljon een feestavond worden gegeven ter viering van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, Deze avond zal bestaan uit een militair ge deelte, n.l. colonne geweer en schermdemon- straties dor de leden van K. O. S„ terwijl na de pauze een variété-programma zal worden ge geven. Met dezen avond wordt tevens het wintersei zoen gesloten. Donderdag 25 April a.s. houdt de R. K. Bouw vakarbeidersbond een algemeene ledenvergade- Voor niet minder dan vier avonden heeft de heer Nico Hoogerwerf, directeur van Haarlems Muziekinstituut, zich verzekerd van de zalen van het Gem. Concertgebouw en den Stads schouwburg, voor het geven der jaarlijksche Leerlingen-uitvoeringen zijner school. Reeds gisteren was de Tuinzaal van het Gem. Concertgebouw tot de laatste plaats bezet met belangstellende ouders en familieleden van de jongere generatie, die dezen avond in het open baar een kleine proeve van hun bekwaamheid en vorderingen zouden afleggen. Het waren voornamelijk leerlingen van de pianoklasse van den heer Hoogerwerf zelf, be nevens enkele leerlingen van de heeren Jan Beider, J. H. Gebhart en J. J. de Vogel, die dezen eersten keer aan het woord of liever aan den vleugel kwamen. Gemakkelijke nummertjes met eenvoudige zetting van Jac. Bonset, Johanna Veth, Dennis H. Coolwijk, Adam Carse, Michelsen, van Burgmüller, Sartorio Pariow, Behr, Zilcher en Tschaikowsky, voor wat de pianoleerlingen be treft, waarbij vaak reeds aardige dingen werden gedaan, en de aanleg van verschillende leer lingen reeds duidelijk naar voren kwam in goede voordracht, soepelen aanslag, rhythme en maat-gevoel. Een viool-leerlinge van den heer "Vierveyzer droeg reeds vrij vlot een Andante voor uit het Concert in D-dur van Seitz, terwijl het doch tertje van den directeur blijk gaf reeds aardig zoowel op de piano als op de cello den weg te weten. Wat wij bijzonder jammer vonden echter was, dat de jeugdige accordeonist, die met de Czardas van Mackden optrad en een verdiend en stormachtig succes oogstte, niet een waar diger instrument zich zal toegewezen. Met zulk een in alle opzichten reeds sterk ontwikkeld muzikaal gevoel en begrip voor hetgeen hij doet is hij een waardiger instrument waardig dan een schipperspiano per slot van rekening toch is. Het hoogtepunt van den avond vormde on getwijfeld het optreden van de uitgebreide jeugdige orkestklasse van den heer Nico Hoo gerwerf, die, onder leiding van den componist, den heer Joh. Spies, een jeugd-symphonie ben gehoore bracht. Er waren strijk- en tokkel- instrumenten, slagwerk, een trompet, blokfluiten, een accordeon, kortom een geheel orkest-appa raat van wel ongewone samenstelling, maar toch in deze compositie van den heer Spies uitstekend bij elkaar passend. De heer Spies heeft in zijn werk een drietal bekende thema's op eenvoudige, vlotte wijze, verwerkt, en voor dit ensemble geheel speciaal geschikt weten te maken. We hoorden een marsch-thema, het bekende motief „Ach, du lieber Augustin", of v/el „Ka, daar zit een vlieg aan den wand", en als derde thema het optel-rijm „Er waren eens twee Joden", dit alles afzonderlijk opgezet en doorgewerkt in vaak voor jeugdige samen- spelers nog niet zoo gemakkelijke rhythmen en toonaarden en met soms moeilijke modulaties. Het samenspel lukte over het algemeen uit stekend en zoowel de kinderen als de aanwezi gen amuseerden zich blijkbaar kostelijk met dit leuke werk. De heer Hoogerwerf sprak den componist dan ook zeer waardeerend toe, bracht den „strengen heer Spies" namens de leerlingen der orkestklasse en zichzelf harte lijk dank en bood hem als herinnering vóór zijn moeite en arbeid met deze jeugdsymphonie, een fraaien lauwerkrans aan. Vrijdagavond vindt in dezelfde zaal de tweede Ieerlingenavond plaats. ring in het gebouw Sint Bavo, des avonds te 8 uur. In deze vergadering zal gelegenheid bestaan wijzigingen van statuten en huishoudelijk re glement voor te stellen. Tevens is er gelegen heid candidaten te stellen vcor het hoofdbe stuur, in de vacature, welke is ontstaan door het met pensioen gaan van den heer Gommers. De nieuw benoemde districtsbestuurder G. Miljoen, zal op deze vergadering aanwezig zijn. Het bestuur verwacht een groote opkomst. De raad c'er gemeente Haarlem kwam he denmiddag om 2 uur in vergadering bijeen on der voorzitterschap van den burgemeester dr. J E. baron de Vos van Steenwijk. Goedgekeurd werden o. a. de volgende pun ten: Verzoekschrift van A. K. D. Spruit om eer vol ontslag als hoofd der school voor U.L.O. C; Aanvaarding van een geschenk (schilderij voor den nieuwen vleugel van het Stadhuis) Onder dank en applaus. Jaarstukken ever 1938 van de woningcom plexen der Haarlemsche Woningstichting „Vooruitgang" en de bouwvereeniging „Onze Woning". Begrcoting 1940 van verschillende woning complexen; Verordening inzake intrekking van bijzon dere achtergevelrooilijnen; Onttrekking aan het openbaar verkeer van een gedeelte van de Gasthuispoort en afstand daarvan aan Regenten van het St. Elisabeth's Gasthuis; Machtiging aan Regenten van het St. Elisa beth's of Groote Gasthuis tot aankoop van het perceel aan de Zonnesteeg no. la; Verkoop van grond; a. Lorentzkade (C. Wal ther Jr.), b. Claes van Ruyvenstraat (G. Sark) Aanvaarding van voor straat bestemden grond aan den Zijlweg voor nos. 242 - 244 en nabij den Schalkwijkerweg; Regeling niet de gemeente Aalsmeer inzake toelating van kinderen uit die gemeente op de scholen voor openbaar buitengewoon lager on derwijs. De raad besloot aan A. de Bruyn en G- Nev- sen een gratis autobusabonnement te geven voor hun kinderen, die de Ct. jeroenschool aan de Gedempte Oude Gracht moeten bezoeken, omdat de schooi in de Overtonstraat door de militairen bezet is. Afwijzend werd beschikt op twee andere aan vragen. Het ambtenarenreglement en de verordening gemeente-politie werden gewijzigd in verband met de vergoeding van ongehuwden in militai ren dienst. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken op een verzoek van de Nederlandsche Scheep- en Grondexploitatiemaatschappij te Overveen om alsnog een bedrijfsgebouw aan den Vondelweg te mogen bouwen. Het plan is in strijd met het bestaande uitbreidingsplan. Aldus besloten. Besloten werd de Buitensociëteit „Trou moet blijeken" tot 1 Mei 1941 te verhuren aan H. Th. van Lcoy voor f 2500. Nu de in September uitgestelde optocht ter gelegenheid van het eeuwfeest van de verschij ning van de Camera Obscura dit jaar toch zal worden gehouden, stellen B. en W. den Raad voor. ten behoeve van de viering van dit eeuw feest een bedrag van ten hoogste f 1200 be schikbaar te stellen. Aldus besloten. Voor het leggen van verwarmingsbuizen tus schen de Vleeschhal en de Vischhal vragen B. en W. een crediet van f 1250. Voor het aanleggen van een centrale verwarmingsinstallatie voor bet Gymnasium, Stadsbibliotheek, raadzaal en leeszaal enz. vragen B. en W. totaal een crediet van f 35.000.—. Goedgekeurd. Goedgekeurd werd het verhoogde crediet ad f 132.829 voor den bouw van een nieuwe school aan de Gilles Schoolmeesterlaan. B. en W. zegden een spoedig prae-advies toe op het adres van de Bloemenkooplieden, waar in talrijke wenschen en grieven werden geuit. De bermplankjes bij het viaduct Brouwers vaart zullen niet door een hek worden vervan gen. Naar aanleiding van een vraag van den heer VAN DEN STORM over parkeeren op de Nieuwe Gracht, deelde de VOORZITTER mede, dat er geen wijziging zal komen in den toestand. De parkeerruimte is dringend noodig. B. en W. hebben de briefwisseling met den minister over den melkprijs ter visie gelegd. De regeering zal zelf wel tot de conclusie komen, dat de regeling veel te wenschen overlaat. De contact-commissie voor de levensmiddelenvoor ziening moet eens spoedig bijeenkomen. (De raad duurt voort.) HET PRIVéLEVEN VAN MET ERROL FLYNN EN BETTE DAVIS (Adv.) In verband met de afkondiging van den Staat van Beleg richt de commissaris van politie te Haarlem het volgend schrijven tot de verhuur ders van zalen voor openbare en besloten ver gaderingen; De Cgmmissaris van Politie te Haarlem maakt aan alle zaalverhuurders en overige belangheb benden bekend, dat aan hem van alle openbare en besloten vergaderingen schriftelijk moet worden kennis gegeven. De kennisgeving moet geschieden acht dagen vóór den datum der vergadering door invulling van een formulier, hetwelk bij den Commissaris van Politie te Haarlem moet worden ingeleverd. De aanvragers ontvangen daarna nader be richt of tegen het houden der vergadering al of geen bezwaar bestaat. Van 13 tot 24 April zijn alléén op Woensdag 104 paren te Haarlem in ondertrouw gegaan. Deze week is wel het record geslagen. Vandaag hebben er 37 paren aangeteekend. Geboren; 23 Aprij J. HoogerdijkEland z; 21 April C. C. van der Woert—Verbruggen d; 23 April P. de Backde Graaf d; 23 April A. DekkerZarandona, z; 22 April J. W. Sibrandi —Oversteegen d; 19 April E. van der Brugge— Philippo z; £3 Aprij C. A. W. Walkervan Spanje d; 23 April G. Kruijffde Jong d; 22 April E. R. StamZeegers d; 24 April M. W. Smit—Ruiter z; 23 April J. van der Groef— van Anrooij z. Ondertrouwd 24 April: B. Brouwer en H. Wensveen; N. A. de Weers en G. E. Castien; W. J. Nagtegaaj en A. Luiten; H. Blommaert Gebouw St. Bavo: Dameskoor St. Cecilia, om 8 uur, Proza en Poëzie, om 8 uur, Bakkersgezel len, om 7 uur, Bestuur Transportarbeiders, om 8 uur. Bestuur Grafische Bond, om 8 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 1012 uur en 2.305 uur. Kunsthandel J. H. de Bois: Expositie Han Boskamp, 105 uur. Palcstina-Diorama's, Scliotersingel 117a: Ge opend van 35 en 79 uur. Gem. Concertgebouw: Peter Kreuder, om 8.15 uur. Woensdag 24 April, 2.30 uur, Leerlingen-uit voering (voor mevr. Ruth Tobi). Woensdag 24 April, 8.15 uur, Impr. Theo Bouwmeester. Bonte Avond met Bob Scholte en Silvain Poons. Rembrandt: „Golden Boy", voor volwassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Straten zonder einde' voor volwassenen. 2 en 8.15 uur. Luxor: „De vrouw met het masker", voor vol wassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Percy neemt vacantie", 280 7 en 9.15 uur. Spaame: „Het fluitende Doodshoofd" en „De jacht naar het halssnoer". Moviac: „Als het moederhart spreekt", 8.15 uur (boven 18 jaar). Gebouw St. Bavo: Bestuursvergadering R.K. Volksbond, 3 uur, examens Melkhandelaren 8 uur, R.K. Metaalarbeiders, 8 uur, Ledenverga dering Bouwvakarbeiders 8 uur, R.K. Bevol kingsbureau. 8 uur en Federatie Groenten en Fruit, 8 uur. St. BavoKprk, Groote Markt; Orgelconcert George Robert, 34 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10—12 uur. Kunsthandel J. H. de Bois: Expositie Han Boskamp. 105 uur. Palestina-Diorama's, Schotersingel 117a: Ge opend van 35 en 79 uur. Raadhuis Heemstede: Gemeenteraad 3 uur. Rembrandt: „Golden Boy", voor volwasse nen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Straten zonder einde", 2 en 8.15 uur. Luxor: „De vrouw met het masker", voor volwassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: .Percy neemt vacantie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne; „Het fluitende Doodshoofd" en „De jacht naar het halssnoer." Moviac: „Als het moederhart spreekt", 8.15 uur (boven 18 jaar). De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596; Grijseels en van Hees, Lange Veerstraat 14, tel. 11000; Frans Hals-apotheek. Frans Halsplëin 1. tel. 11180. Steeds geopend zijn; C. F. Schotsman, Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche apotheek, Binnenweg 28, telef. 28127; Bloemendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telef. 22181. en A. E. M. H. Mudde; P. A. Meijboom en E. M. de Leeuw; P. Kiekens en G. W. de Kruif; B. J. A. Divendal en M. J. E. van Daalen; H. Planting en J. C. Kees; J. H. M. v. d. Linden en A. C. Tielenburg; G. Jansen en J. C. van Berkum; C. J. v. d. Maas en A. Kamstra; F. van der Werff en J. J. Weijers; G. Godde en W. Holtjer; W. Goosens en B. Vrijlandt; J. G. Huijing en F. L. Onstenk; L. D. Breebaart en Z. Lameijer; P. Boogaard en G. Bossen; H. W. P. Zwart en M. M. Vader; H. Bannink en C. Schlötz; G. J. Sarlet en E. P. Kaptijn; J. Schut en J. E. Scheelings; H. Sieraad en J. Evers; H. D. Claus en A. M. Heesemans; F. L. Witkamp en G. de Vos; M. A. M. Kuijpers en IJ. w- Prinsen; C. Hak en A. J. Jansen; J. Schot en A. Dekker; C. van Rijn en C. H-eilie- gers; H. Arends en E. Schmidt; C. A. J. Miché en S. A. Kern; J. A. Calandt en A. de Ridder; H. Delforge en A. W. E. van Oscli; J. A. G. Krouwels en J M. Jore; P. H. de Liefde en J. W. Eek; R. L. de Veer en J. L. Korevaar; J. Boesveld en H. van Looij; N. Pliester en C. P. M. Dingemans. Gehuwd 24 April: T. J. Gelaudie en A. M. van Vueren; D. Zuiver en H. Scholten; H. C. van Oijen en A. C. Geukers; A. H. J. M. van Gooi en A. Metten; H. M. van Honschoten en T. C. M. Wijnands; M. Zijp en H. van Leen; J. Bakker en A. M. Kamp; J. H. Daudeij en S. M. A. Ahsman; B. Beij en J. M. Snoeks; J. P. van Tongeren en W. M. Spoor; G. Vermeer en P. J. Janssen; J. Dijker en A. C. de Dood; G. J. Koorn en L. Koeleveld; P. Ambachtsheer en J. C. Tillemans; D. de Nieuwe en A. C. Roos; G. W. Mulder en A. M. Toe set; A. Kuijten en A. Booms;; J. M. Damad en J. C. C. Schimmel; J J. Jonker en T. Frikken; M. S. Koops en M. G. W. van Seggelen; J. Linthorst en C. H. M. van de Nes; G. F. J. van Veen en J. v. d. Wijngaard; J. C. Jansen en A. J. Deen; N. J. de Wilde en C. H. van Mourik; L. P. J. Hen driks en H. de Redelijkheid; F. J. H. M. Mul ler en M. A. Haakman van den Bergh. Overleden: 21 April W. G. Schildermande Vos, 66 j., Brouwerskade; 22 April J. H. Teu- nisse, 87 j„ Gierstraat; 23 April M. M. Faas, 61 j„ Koudenhorn; 23 April S. Koets—Klein- schmit, 88 j„ Westergracht; 23 April H. B. Mulder, 69 j., M. van Heemskerkstraat; 24 April H. Root, 31 j., Gasthuisvest. Men bedenke, dat het lezen van ook slechts één slecht boek de aanleidend* oorzaak kan zijn, dat een ziel verloren gaat. In den strijd tusschen goed en kwaad speelt ook het boek tegenwoordig een voorname rol. Ook in dezen strijd moeten de Katholieken eendrachtig party kiezen onder de leuze: „VOOR HET GOEDE „TEGEN HET SLECHTE BOEK"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5