Geallieerde ring sluit zich verder om Drontheim Duitsch ultimatum aan Stockholm? Om Narvik wordt hevig gestreden Nederl. gezant te Ankara De militaire verloven AMERICAN CLUB Het nieuws van heden Duitsche opmarsch benoorden Oslo gaat voort, terwijl Geallieerde troepen voortdurend worden versterkt CAPITULATIE VANEEN DUITSCH BATAILLON? Berlijn meldt: offluiL" I! 'r 0 f D VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 25 APRIL 1340 - AVONDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM ISl SCHIEDAM I Fort Hegra is nog in Noorsche handen en heeft versterkingen ontvangen De Bilt meldt: SONSBEEK - Arnhem Duitsche bommen doen vele dooden vallen Vele bombardementen j Twee duikbooten in het Skagerrak vernietigd en Britsche kruiser zwaar getroffen? Siegfriedlinie-Ioods opnieuw afgebrand Dertien milliard voor de Fransche vloot Benoeming te wachten van baron v. Boetzelaer v. Oosterhout Het vlootplan in den Volksraad Antwoord van de regeering op 27 April Deensch schip door Japanners aangehouden Niets te melden" Clodius te Boedapest Slechts 2 dagen per 20 dagen Deensche en Noorsche gelden geblokkeerd Washington zal handel met Wladiwostok beperken Twintig dooden bij de onlusten te Rangoon Nieuwe overstrooming door den Donau Taxi-chauffeurs te New-York staken 64ste JAARGANG No. 22359 H«- Off;, SOIRéE DANSANTE DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN De 1 Mei-betooging in Zweden NIEUWE COURANT ORANJE-MARMELADE Dl STILIATEIJ R1STE KL. LANGE HAVEN 7A-/76 TEL. 68068 Op grond van de laatste berichten uit Zweden geeft Reuter het volgende overzicht van de situatie in Noorwegen: In het Noorden zijn de pogingen der Duitschers, den Geallieerden opmarsch naar Drontheim te stuiten, mislukt. De Duitschers hebben den Ting der Geallieerden, die steeds nauwer om Drontheim sluit, niet ver broken. Steinkjer is door de Duitsche bommen en granaten volkomen ver woest; zesduizend inwoners zijn dakloos. In het Zuiden trachten de Duitschers langs drie wegen naar het Noorden door te dringen. De middelste colonne is Koppang, ongeveer 80 K.M. ten Noorden van Elverum, genaderd. Meer naar het Oosten houden de Noren de Duitschers tegen te Osen, 40 K.M. ten Noord-Oosten van Elverum, en te Trysail nabij de grens. De Duitsche linkervleugel, die in het groote Gudbrandsdal opereert, heeft onbesliste gevechten met de Geallieerden geleverd in den strategisch belangrijken sector van Lillehammer, waar het dal overgaat in de Zuidelijke vlakte van Oslo. Van Dombaas uit worden voortdurend Geallieerde ver sterkingen naar het Gudbrandsdal gezonden. Het belangrijke spoorweg- kruispunt Storen, ten Zuiden van Drontheim, is in handen der Geallieerden. Volgens Havas bevestigt men te Stockholm, dat 2500 Duitschers, namelijk 1000 te Narvik en I 500 in het nabijgelegen dal, omsingeld zijn. IIIIIUIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ S VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Aanvankelijk tijdelijk opklarend en plaatselijk mist, later weer toenemende bewolking met eenige kans op regen. Iets H koeler des nachts, overdag iets warmer. EE Zwakke tot matige Westelijke tot Zuide- SE H lijke wind. Zon op 4.45 - onder 19.13 - Licht op 19.43 Maan op 22.12 onder 6.19 29 April L. K. llllllllillllllllIillllllNIIIIINinilllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllli PARIJS, 25 April (Havas). Volgens de „Daily Express" zou heden Berlijn een ulti matum hebben gericht tot Zweden, Te Parijs heeft men hierover geen enkele aan wijzing, en ook geen enkele inlichting die de geruchten bevestigt over landingen van Duitsche troepen in Zweden. Zoolang het tegendeel niet wordt bewezen, beschouwt men deze als ongegrond. THEESCHENKERIJ RESTAURANT Midden in 't park. Concerten, Familiedancing LUJ^CH 1.25 DINER 1.75 STOCKHOLM, 25 April. Uit betrouwbare geallieerde bron wordt vernomen, dat in het dorp Gratangen, 40 K.M. ten Noorden van Narvik, een geheel Duitsch bataillon door de Noren is omsingeld en zich heeft over gegeven. Van de 1000 Duitschers zouden er, volgens een bericht van United Press aan haar bladen 150 zijn gedood. De overgave geschiedde Dinsdag, na een belegering van zes dagen, tengevolge van gebrek aan munitie, levensmiddelen en schuilplaatsen. Een groot aantal moderne wapens werd buitgemaakt, aldus het bericht van de United Press. Radio Helsinki heeft medegedeeld, dat vol gens mededeelingen van Fiusche corresponden ten de Britsche troepen tot 60 K.M. ten zuiden van Drontheim zijn opgerukt. Fort Hegra, dat zich in Noorsche handen bevindt, heeft versterking ontvangen, waar door de mogelijkheid om de Duitsche aan vallen te weerstaan, wordt vergroot. De ka nonnen van het fort zijn naar het Oosten gericht. In de omgeving van Narvik zijn de Duitsche troepen door de Geallieerden omsingeld. Ook in de omgeving van Elverum en Hamar wordt fel gestreden. Volgens berichten in de Zweedsche pers is de verduistering gelast van de door de Duitschers bezette Noorsche gebieden. Het vliegveld van Oslo, dat verscheidene malen door de Engelsche vliegtuigen is gebombardeerd, staat thans onder zulke strenge militaire be waking, dat het voor buitenstaanders onmogelijk is, de uitwerking van de jongste operaties der Britsche luchtmacht vast te stellen. De Duitsche beweringen, volgens welke de eerste Noorsche divisie in het zuidoosten van Noorwegen zonder ernstigen tegenstand te bie den naar Zweden gevlucht zou zijn, worden vol gens het Noorsche Telegraafagentschap van gezaghebbende zijde tegengesproken. Volgens het Noorsche Telegraafagentschap wordt de burgerbevolking in Noorwegen voort durend meedoogenloos door Duitsche vliegtui gen gebombardeerd. De laatste dagen zijn veel onbeschermde dorpen en kleine visschershavens aan de westkust door de Duitsche vliegtuigen met brand- en brisantbommen bestookt, waar door vele huizen in vlammen zijn opgegaan en tal van dorpelingen zijn gedood. Het grootste deel van de burgerbevolking van vele steden heeft thans de wijk genomen naar de bergen, wouden, dalen en kleine fjorden. Het voedsel- vraagstuk in het binnenland levert moeilijkhe den op, doch is nog niet ernstig. Het Noorsche Telegraafagentschap ver klaart: „Het Noorsche volk is één in zijn strijd om het bestaan. De krachtige geal lieerde hulp is een sterke aanmoediging geweest en ieder is in den strijd om de vrijheid met den goeden geest bezield." Ergens in Noorwegen vernam Reuter van het Noorsche Telegraafagentschap, dat de Duitsche luchtaanvallen slachtoffers cisch- ten te Sandsoey, Angvik, Aandalsnes, Sun- dalversira, Hoeyanger, Soengundal en Voss, alsmede in de kustplaatsen Aalesund en Molde. Naar schatting zijn bij deze aanval len minstens 60 personen gedood. Volgens Reuter zouden ook bommen zijn ge vallen in de buurt van hospitalen, scheien en kerken. Ook zou machinegeweervuur op straten, huizen en schepen zijn gericht. DE CENTRA NAMSO -TRONDHEIM- CHRISTIANSUND 1390 1 SNASA 4/ Maert SpartKJ Cj? Stikiastad Suis tug f TRONDHEIM se'busjd'- "S3 1459 v Stof Einkvm» ^.769, t Hadttan HWSTÏANSO mjtors S'ugudaren Pt/far hoogt an tn matars spoorwegen fattSl BERLIJN, 25 Aprü. (D. N. B.) Het op perbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend Dertig kilometer ten noordoosten van Narvik zijn onze afdeelingen in gevecht ge wikkeld met vrij sterke vijandelijke strijd krachten. Narvik zelf werd door1 Engelsche zeestrijdkrachten hevig beschoten. Ten noorden van Drontheim hebben Duit sche troepen na de inneming van Steinkjer nieuwe belangrijke punten bezet. De zone van Drontheim en de vandaar naar de Zweedsche grens loopende spoorlijn is daarmede tegen het noorden beveiligd. De snelle opmarsch in de zone van Oslo naar het noorden en noordwesten duurt voort. Gesteund door het luchtwapen verijdelden d^ Duitsche troepen elke poging van den tegen stander zich te herstellen, en dwongen zij hem gedeeltelijk tot een ongeregelden aftocht. Bij de jacht op duikbooten in het Skager rak werden twee vijandelijke onderzeeërs vernield. Een voorhoede-flottielje nam in mistig weer aan den westelijken uitgang van het Skagerrak een groep groote Fransche torpedojagers op korten afstand waar. Ondanks de aanzienlijke superioriteit van de vijandelijke strijdkrachten ondernamen de voorpostbooten terstond een aanval. Na een kort gevecht trok de vijand met groote snelheid af en verdween in wes telijke richting. Twee moderne Noorsche torpedojagers wer den met Duitsche bemanningen in dienst ge steld. Het luchtwapen maakte gisteren verken ningen boven het centrale en noordelijke deel van de Noordzee tot aan de Shetland-eilanden en boven Midden-Noorwegen. Gevechtsvliegers belemmerden de verbindingen van den vijand in de acne ten noorden van Lillehammer Drontheim-Bergen en bestreden vijandelijke colonnes, troepenconcentraties en steunpunten Voor de Noorsche kust werden door de luchtmacht vijandelijke zeestrijdkrachten aangevallen. Een Britsche kruiser kre-eg daarbij een zwaren treffer en staakte zijn deelneming aan den strijd, toen aan boord brand uitbrak. Boven de Noordzee werden drie Britsche vliegtuigen van het type Lockheed-Hudson en een Britsch toestel van het hype Hampton- Herford neergeschoten. Verder werd nog bv, Aalborg een toestel neergehaald. Twee eigen toestellen worden vermist. Bij de reeds vermel de vlucht van Britsche vliegtuigen boven he< eiland Sylt werd de badplaats Wenningstedt met bommen bestookt, en werden verscheidene huizen beschadigd. Ook aan den rand van het stadje Heide in Sleeswijk-Holstein wierper. vijandelijke vliegtuigen in den nacht van 23 op 24 April verscheidene bommen uit, hoewel zich noch te Heide noch in verre omgeving eenige militaire doelwitten bevinden. De vijand heeft daarmede den luchtoorlog togen onverdedigde punten zonder militaire be- teekenis geopend. In het Westen geen bijzondere gebeurte nissen. Twee Fransche vliegtuigen werden aan de grens door het luchtdoelgeschut neergehaald. Een eigen vliegtuig keerde van de vlucht tegen den vijand niet terug. EUPEN, 25 April (Belga) Voor de tweede maal in enkele weken is een groote loods, die deel uitmaakt van de fortificaties der Sieg- friedlinie te Lopheirn aan de Duitsch—Belgi sche grens, door brand verwoest. Talrijke ma chines, werktuigen, twee vrachtwagens, benzine en olie werden een prooi der vlammen. De' schade bedraagt 300.000 francs. PARIJS, 25 April (Reuter). Campinchi, de minister van Marine, heeft in de Kamercom missie onthuld, dat het Fransche vlootbouw- program tot 1944 een bedrag van 13 milliard franken zal vergen. Naar wij vernemen, is binnenkort de be noeming te verwachten van mr. C. O. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, tot. nu toe gezantschapsraad bij Hr. Ms. ge zantschap te Berlijn, tot. Hr. Ms. buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister te Ankara. Mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Costerhout is geboren op 19 November 1892 te Amersfoort. Hij studeerde aan de universiteit te Utrecht en promoveerde in de rechtsweten schappen. Op 9 Februari 1923 trad hij in di- plomatieken dienst, eerst als attaché bij het Nederlandsche gezantschap te Kopenhagen Nog in hetzelfde jaar werd hij werkzaam ge steld aan het departement van Buitenlandsche Zaken om twee jaar later in Februari 1925 benoemd te worden tot attaché aan de Ne derlandsche legatie in Boedapest. Op 17 Fe bruari 1926 werd hij bevorderd tot gezant schapssecretaris, in welke functie hij in Octo ber van dat jaar werd overgeplaatst naar Was hington. Na een kort verblijf in Mexico en be vordering tijdens dat verblijf tot gezantschaps secretaris eerste klasse, werd hij 10 September 1930 verbonden aan het Nederlandsch gezant schap te Brussel. Op 3 December 1034' werd de heer Van Boetzelaer bevorderd tot gezant- schapsraad, in welke functie hij op 2 April 1935 naar Berlijn ging, waar hij thans afscheid heeft genomen. BATAVIA, 25 April. (Aneta). Het ant woord van de regeering op de debatten in den Volksraad in eersten termijn over het wetsontwerp ter versterking- van de maritie me defensie, zal, naar thans is vastgesteld, worden gegeven op Zaterdag 27 dezer. Aneta verneemt nog, dat de samenstelling van dit antwoord langer tijd vorderde dan aanvan kelijk was geschat, in verband met de uitvoe righeid van de behandeling in eerster termijn. Het antwoord der regeering zal geheel wor den uitgesproken door den commandant der zeemacht. Geen van de andere regeeringsge- machtigden zal in verband hiermede in den Volksraad het woord voeren. HONGKONG, 25 April. (Reuter). De „Hongkong Telegraph'' meldt, dat het Deensche s.s. „Michael Jebsen'' (2318 ton), dat op weg was van Sjanghai naar Hong kong, is aangehouden door een Japanschen torpedojager, die het gelastte naar Japan te varen. De commandant van den torpedojager ver klaarde dat het schip door de Deensche ree- ders aan een Japansche scheepvaartlijn ver kocht was. De kapitein van het Deensche schip weigerde hieraan gevolg te geven en voer zuid waarts, maar werd later aangehouden door een Japanschen treiler, die dezelfde opdracht gaf. Opnieuw weigerde de kapitein en ten slotte be reikte hij Hongkong. Een ander Deensch schip, de „Gustav Diede- richsen" (2332 ton) wordt door de Japanners vastgehouden te Tsjefoe. De uitklaringspapie- ren voor Hongkong worden het schip geweigerd. PARIJS, 25 April. (Havas). Het leger- bericht van Donderdagmorgen luidt: „Niets te melden." BOEDAPEST, 25 April. (D. N. B. Dr. Ciodius, de Rijksgevolmachtigde voor handel en econo mie in Zuidoost-Europa, is hedenmorgen hier per vliegtuig uit Boekarest aankomen. Hij zal twee dagen in Boedapest blijven, en met den Hongaarschen minister van Handel Vargha en anderen, verschillende besprekingen houden. Clodius zal tijdens zijn verblijf in Boedapest ook den premier Teleki en graaf Csaky, den minister van Buitenlandsche Zaken, bezoeken. Een herstellende patiënt in gesprek met een der verpleegsters van de Ned. Roode Kru'is-ambulance in Finland (Van onzen Haagschen redacteur) Naar wij vernemen, zullen de militaire .periodieke verloven in de toekomst zoo worden geregeld, dat de dienstplichtigen slechts eenmaal per 20 dagen verlof zullen genieten. Was de toestand dus vroeger zoo, dat tegelijkertijd steeds een zevende deel van het leger op verlof was, thans zal slechts een tiende gedeelte der militairen buiten zijn standplaats verkeeren. WASHINGTON^ 25 April (Havas) De commissies voor bankzaken van Kamer en Senaat hebben vandaag eenstemmig een ont werp van wet aangenomen, strekkende tot liet verleenen van de macht aan president Roosevelt om den Duitschers te beletten zich meester te maken van de gelden, welke in de Vereenigde Staten zijn ondergebracht door landen, die door het Duitsche leger bezet zouden kunnen wor den. President Roosevelt heeft reeds maatregelen genomen om te voorkomen, dat credieten, welke behooren aan de Deensche en Noorsche regee ringen en aan Deensche of Noorsche onderda nen, opgenomen worden. Minister Morgenthau heeft aan de pers ver klaard, dat het ontwerp ruim genoeg is om ook op andere landen te kunnen worden toegepast, wanneer zij in den loop van den oorlog zouden worden bezet. Volgens den correspondent te Washington van de „New York Herald Tribune" zal de regeering te Washington aan schepen, die de vlag der Vereenigde Staten voeren, ver bieden, naar Wladiwostok voor Rusland be stemde machinerieën of andere goederen te vervoeren. De correspondent legt dit besluit uit als een moreele ondersteuning door de regee ring van de contrabande-controle, welke de Geallieerden in het Verre Oosten uit oefenen. RANGOON, 25 April. (Reuter.) Bij de bot singen tusschen Hindoes en Mohammedanen tijdens het afgeloopen weekeinde zijn twintig personen gedood en zestig zoodanig gewond, dat zij in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Voorts zijn 785 arrestaties verricht. Ofschoon de toestand thans uiterlijk kalm en onder controle is, komen hier en daar nog over vallen voor. Tc Maastricht is Woensdag met militaire eer begraven de Duitsche vlieger, luite nant Sterndie na de noodlanding van zijn vliegtuig op Nederlandsch grondgebied, was overleden. Achter den lijkauto de vier kameraden van luitenant Stern BOEKAREST, 24 April. (Havas). De was van het Donauwater heeft overstroomingen veroor zaakt in honderden dorpen in het departement Tulcea, waar de helft der huizen is ingestort en 1200 families dakloos zijn geraakt. De Roemeensche autoriteiten hebben de noo- dige maatregelen genomen voor den aanleg van nieuwe dijken in de geteisterde streek. Naar D.N.B. verder meldt, heeft de regeering voor de bewoners van de door den watersnood geteisterde gemeenten, een bedrag beschikbaar gesteld van tien millioen lei en gelast, dat de uitdeeling van het geld nog voor het Ortho doxe Paaschfeest op Maandag a.s. zal geschie den. Bijna alle gemeenten in de Donaudelta zijn dhor de overstrooming geteisterd. NEW YORK, 25 April (Havas). Gistermid dag zijn 6000 taxi-chauffeurs in staking ge gaan, aangezien twee groote maatschappijen weigerden de loonen te verhoogen en collec tieve contracten te onderteekenen. 27 April CONC. GEB. 8.30 uur, niet HAROLD HOOD'S Intern. Solisten-orkest Krt. 0.60 p.r. Kwekkeboom, Nw. Gracht 98 De Geallieerde ring om Drontheim wordt verder gesloten. Berlijn meldt dat in het Skagerrak twee duikbooten der Geallieerden werden vernietigd. De Duitschers zetten hun opmarsch in Midden-Noorwegen voort. Bombardementen door Duitsche vliegers op Noorsche steden eischen vele slacht offers. De Indische regeering zal Zaterdag in den Volksraad antwoorden in het debat over het slagkruisersplan. Bekrachtiging der benoeming van nieu we leden en correspondenten van de Kon. Ned. Academie voor Wetenschap pen, afd. Letterkunde. De koffermoord voor de Amsterdam- sche rechtbank in behandeling. Acht jaar wegens moord geëischt tegen employé in Indië. STOCKHOLM, 25 April. (Zweedsch tel.ag.) De sociaal-democratasche, de liberale en de conservatieve partij te Stockholm zijn var, plan op 1 Mei gemeenschappelijk een patriottische betooging te houden, opdat het volk uiting kan geven aan den eensgezinden wil, de vrijheid en onafhankelijkheid van Zweden te verdedigen. Redevoeringen zullen worden gehouden door minister-president Hansson, leider van de so ciaal-democratische partij, den minister van Onderwijs Bagge, leider der conservatieve partij, den liberalen leider Oesterström en den voor zitter van het Vakverbond Lindberg. Stand op Donderdag 9 uur v.m.: Vorige stand: 752.3 755.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1