New-Yorkscke Beurs faillissementen DONDERDAG 25 APRIL 1940 De Britsche censuur Thans een onderdeel van het ministerie van Inlichtingen Fransche ministerraad vergadert Vliegtuig vloog tegen bergwand te pletter Explosie in Britsche chemische fabriek Positie der Joden in het protectoraat Het proces tegen de Pijlkruisers De landbouwproductie van Denemarken Zweden schrijft nieuwe leening uit DE DUITSCH-ROEMEENSCHE ECON. BETREKKINGEN De econ. betrekkingen van Berlijn met Boekarest Deensche onderdanen in Engeland Petroleum ontdekt in Turkije De concentraties in de Oostzee-havens VREEMDELINGEN CONTROLE IN LUXEMBURG Drie letters: K. M. W. TWEEDE HYPOTHEEK VOOR WONINGBOUW Geluidstichting Delft Stemming weifelendkoers ontwikkeling onregelmatig KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 74e jrg. no. 30 Academische examens Hf 4 ~te WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT Omgekomen Duitsche vlieger begraven CENTRALE JEUGDRAAD Toezicht op kampeerhuizen en -terreinen Clearingkoersen Apothekers-assistent AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 24 April LONDEN, 24 April (Reuter). Chamberlain heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat het ministerie van Inlichtingen de functies op zich zou nemen van het bureau van pers en censuur, dat thans onder leiding staat van Sir Walter Moncton. De regeeringsdepartementen zouden verantwoordelijk blijven voor het uitgeven van hun eigen berichten. Stappen zullen worden genomen om de verbinding te versterken tus- schen het ministerie van Inliohtingen en den dienst der departementen. Teneinde te voorzien in samenwerking tus- schen de buitenlandsche afdeeling van het mi nisterie van Inlichtingen, die de publiciteit be handelt in neutrale landen, en de afdeeling van het Foreign Office voor de vijandelijke pro paganda, heeft de minister, van Buitenlandsche Zaken Sir Walter Moncton aangesteld tot aan vullend plaatsvervangend ondersecretaris van Buitenlandsche Zaken, terwijl de minister van Inlichtingen hem heeft benoemd tot plaatsver vangend directeur-generaal van het ministerie van Inlichtingen. In het Lagerhuis heeft de liberaal Mander Chamberlain gevraagd de verzekering te geven, dat in geval van nieuwe agressie tegen Euro- peesche neutrale staten niet toegestaan zou worden, dat overzeesche bezittingen dezer sta ten gebruikt zouden worden als bases voor vij andelijke actie. Chamberlain antwoordde, dat onder dergelijke omstandigheden een door de belangen der veiligheid van de Geallieerden vereischte actie zou worden ondernomen. PARIJS, 24 April (Havas). De Woensdagmid dag om half vijf begonnen Fransche minister raad was om vijf minuten over zeven afgeloo- pen. Reynaud heeft een algemeen overzicht gege ven van den diplomatieken, maritiemen en mili tairen toestand en verslag uitgebracht over de in de laatste bijeenkomst van den Oppersten Oorlogsraad genomen besluiten. Vice-admiraal Grand Clement werd aange wezen als lid van de orde van het legioen van eer in de plaats van den overleden vice-admi ral Lebris. BUENOS AIRES, 24 April (DNB). In de provincie Catamarca in Argentinië is een ern stig vliegtuigongeluk gebeurd. Tijdens het zoe ken naar vermiste jagers is een hospitaalvlieg tuig van de aeroclub in den mist tegen 'n berg top opgevlogen. Het toestel werd vernield. De bestuurder, de mecanicien en twee andere in zittenden vonden den dood. LONDEN, 24 April (Reuter). In de chemische fabrieken te Billingham (County Durham) heeft zich een ontploffing voorgedaan, waarbij drie menschen werden gedood en 19 gewond. De fabriek is «het eigendom van de Imperial Chemical Industries. Deze maatschappij heeft een officieele mededeeling uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de aangerichte mateneele schade gering is en dat geen ernstige stagnatie in de productie verwacht wordt. PRAAG, 24 April (DNB). De Tsjechische protectoraatsregcering heeft een verordening gepubliceerd, waarbij de rechtspositie der Joden in het openbare leven wordt geregeld. De ver ordening beperkt zich er toe de Joden uit te sluiten van openbare diensten, vrije beroepen en het politieke leven. BOEDAPEST, 24 April. (Hong. Tel. Ag.). De rechtbank heeft vonnis gewezen in het proces tegen zekere leden van de partij der Pijlkrui sers, die er van beschuldigd werden geweldda den te hebben gepleegd. De afgevaardigden Gruber en Gal en verscheiden andere leden der partij werden vrijgesproken Twee beschuldigden werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van resp. 9 en 6 maanden. KOPENHAGEN, 24 April. (Deensch Tel. Ag.). De Deensche landbouwraad deelt mede, dat de toevoer naar Denemarken van o.m. graan en voeder in de komende tijden hoogst onzeker is en dat een belangrijke beperking op verschei den gebieden der landbouwproductie daarom een dringende noodzakelijkheid wordt. Verder wordt medegedeeld, dat boter, bacon en eieren, welke anders elders hadden zullen worden verkocht, thans naar Duitschland wor den verzonden. Het betreft producten van zeer belangrijke waarde. STOCKHOLM, 24 April (DNB). De Zweed- tche regeering heeft een nieuwe staatsleening ten bedrage van 500 millioen kronen uitgegeven. De opbrengst der leening dient in de eerste plaats tot dekking van de onkosten voor de versterkte defensiemaatregelen. Zij heeft een rentevoet van 4 procent en loopt tot 1 Novem ber 1945. BERLIJN, 24 April (D.N.B.). De Duitsche en Rcemeensche regeeringscommissies voor de regeling der Duitsch-Roemeensche economische betrekkineen hebben in Boekarest een gemeen schappelijke zitting gehouden, die heden ge ëindigd is met de onderteekening van een reeks overeenkomsten, waarin het resultaat der be sprekingen is vastgelegd. De beide regeerines- commissies hebben de ontwikkeling van het goederen- en betalingsverkeer tusschen de beide landen besproken en een reeks maatregelen op gesteld, waardoor de uitvoering der vroegere overeenkomsten vergemakkelijkt wordt. In het bijzonder is er zorg voor gedragen, dat het be talingsverkeer zonder wrijving afgewikkeld wordt. LONDEN, 24 April (Reuter)De Britsche ondersecretaris voor Binnenlandsche Zaken heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat Denen, die in het Vereenigd Koninkrijk verblijf hou den, niet behandeld zullen worden als vijande lijke vreemdelingen. Hij voegde hieraan toe, dat velen verlangend waren om Engeland bij te staan in den strijd tegen de agressieve ty- rannie, waarvan Denemarken het slachtoffer is geworden. Tezelfdertijd worden volledige voor zorgsmaatregelen genomen ten aanzien van alle individueele personen, van Deensche of andere nationaliteit, van wie men gelooft, dat zij sym- pathiseeren met, of waarschijnlijk steun zullen verleenen aan den vijand. ANKARA, 24 April (Havas) Tijdens borin gen in den berg Raoan in Turkije is petroleum ontdekt op een diepte van 1042 meter. Het bo- ringswerk wordt voortgezet. De ingenieurs zijn van meening, dat hier een belangrijke petro- ieumvoorraad aanwezig is. KAUNAS, 24 April (Havas). Bevoegde krin gen in Litauen bevestigen, dat troepen en oor logsmateriaal uit Oost-Pruisen zijn aangekomen in Memel, waar kort geleden kazernes zijn ge bouwd. Men verklaart echter, dat deze militaire bewegingen geenszins gericht zijn tegen Litauen en dat tegenmaatregelen bijgevolg overbodig zijn. LUXEMBURG, 24 April (Belga). Het Esscher Tageblatt publiceert den tekst van een resolutie der Luxemburgsche arbeiderspartij, waarin geëischt wordt: versterkte controle op de grenzen, strikte verplichting van visa voor vreemdelingen, die het land binnenkomen en nauwkeurige controle op de bagages, voortdu rende en strenge controle op vreemdelingen, die in het land verblijf houden, preventieve maat regelen tegen Luxemburgsche burgers, van wie bewezen zou kunnen worden, dat zij met het buitenland betrekkingen onderhouden tegen 4e grondwet en de wetten van den staat, en tegen zijn vrijheid en onafhankelijkheid. Men verzoekt ons opneming van het vol gende: Verstaat U deze initialen? Voor de vierde maal duiden zij een actie aan die voor Katholiek Nederland van groote beteekenis is: de Koloniale Missie-Week, die in de week vóór Pinksteren, d.i. dit jaar van 512 Mei wordt gehouden. De wondere economie van Gods liefde heeft de uitbreiding van Zijn Koninkrijk, de volle Kennis der Waarheid, de milde uitdeeling zij ner genadeschatten, afhankelijk willen maken van onze medewerking in zulk een mate, dat de redding der wereld ook ons werk wordt. Daarom is de ondersteuning der missies voor ons Katholieken, d.i. voor allen zonder uitzon dering, een liefde-plicht. En die plicht geldt voor ons Katholieken van Nederland bijzonder ten opzichte van de mis siën onder de millioenen die in onze overzee sche gewesten den Christus nog niet kennen. Wat vooral in de laatste jaren voor de missies in Oost en West wordt gedaan, is van beteekenis en neemt in omvang voortdurend toe. Er werken thans in Oost en West ik rond de cijfers af 650 priesters, geholpen door 600 Religieuze Broeders en 2250 Zusters. Maarin onze Oost alleen leven 68.000.000 menschen die den Christus niet kennen. Hoe moeten dan die 68 millioen den Chris tus leeren kennen? Onze missionarissen sparen zich niet: in 1939 verzorgden 570 priesters in onze Oost ongeveer 550.000 Katholieken, 62.500 catechumenen en doopten ruim 18.000 volwassenen, d.i. per pries ter bijna 1000 Katholieken (een volle taak voor een priester) 110 catechumenen en ruim 30 volwassen doopelingen. Een geweldige ar beid! Maar wat beteekent dat op de ontelbare me nigte, die zy niet bereiken kunnen? Want het doel: de kerstening van Indië wordt slechts be reikt als de Kerk daar zóó gevestigd wordt en doordringt in het volksleven, dat zij werkelijk iets eigens wordt voor de Indische volken. De vorming der inheemsche werkkrachten is reeds ernstig ter hand genomen: onze Oost heeft reeds 16 inheemsche priesters, Curacao vier; er is een vijftigtal inheemsche broeders en een 200 inheemsche zusters; er zijn verschillende se minaries, groot en klein, met bijna 350 semina risten. Maar ook dat is toch niet meer dan een begin. Katholiek Nederland moet dus als een vast- aan-een-gesloten gemeenschap met al haar krachten zich opmaken voor de kerstening van Oost en West! Anders kan de Kerk daar niet tot volle zegenrijke kracht komen. Daarom heeft Ons Doorluchtig Episcopaat, overeenkomstig het verzoek der Kerkvoogden in onze Koloniën, zijn volledige goedkeuring ge schonken aan een week Van gebed en offer voor onze koloniën. Deze week begint 5 Mei en duurt tot Pinksteren. In deze week wordt allereerst gevraagd Uw gebed om meer arbeiders in den Wijngaard; Uw gebed om zegen op hun werk; Uw gebed om verlichting der dolende zielen; dat is het eerst noodige, en wordt door Christus aller eerst gevraagd. De Bisschoppen hebben gedurende deze week een openbaar gebed voorgeschreven: in de H. Mis de oratie tot Voortplanting des Geloofs. na de H. Mis het schietgebedje: H. Maria, bid voor onze Indiën. Wij vragen daarenboven Uw persoonlijk ge bed: wil eens extra daarvoor een H. Mis, een H. Communie, een Rozenhoedje opdragen. Wij vragen gebeden aan den grooten, wij vragen ze ook aan de kleinen: daarom doen wij een beroep op onze onderwijzers en onder wijzeressen, opdat deze hun leerlingen spreken over den geestelijken nood in anze Koloniën en over de groote geestelijke kracht, waarover vooral die kinderen beschikken door hun gebed. V/ij zijn overtuigd, dat behalve het schietge bedje, dat wij voorstellen te voegen bij het ge wone schoolgebed, hun woord en onderrichting dc jeugd ook tot een eigen krachtig gebed zal brengen. Wij vragen bijzondere gebeden aan onze kloosterlingen, opdat in hun gebedsleven in deze week onze Koloniën een zeer bijzondere plaats zullen innemen. Dit gebed mag den steun van het offer niet missen. De Pinksterdag het slot van onze K. M. W. is op 's Pausen verzoek, de Algemeene Mis siezondag der Zieken: onze overzeesche gebie den mogen daarbij een groote plaats vragen. Tenslotte vragen wij ook het offer van een aalmoes: vooral van een aalmoes die verster ving vraagt: waarvoor gij U iets ontzegt, dat gij gaarne zoudt genieten. In alle huisgezinnen hebben wij collecte-zakjes laten bezorgen (wie ze nog niet ontvingen, kunnen ze aanvragen aan de pastorie van hun eigen parochie) en wij bevelen deze aan de zorg van MOEDER aan: opdat deze haar kinderen en huisgenooten uit- noodige tot gebed en uitnoodige tot offeren. Op den Pinksterdag brengt zij dit collecte-zakje gesloten naar de kerk en deponeert het daar in een bus: de pastoor zorgt voor de doorzending naar onzen penningmeester te 's-Gravenhage, (postrekening 352047 op naam van Penningmees ter der Stichting de Koloniale Missieweek te 's-Gravenhage). Het Comité doet dan de op brengst toekomen aan de Indische Missies. De laatste twee jaren bracht deze inzameling telkens 95.000 gulden op: wij durven vertrou wen, dat een nóg algemeener deelname dit jaar de „ton" gemakkelijk overschrijden zal. Dan kan bij het toenemen van het aantal missio narissen de uitdeeling per priester even groot blijven en daardoor de toelage per missiedis trict groeien. Drage ieder zijn eigen deel aan deze offer- week edelmoedig bij: dan slaagt zij! Het lid der Tweede Kamer, de heer Bommer, heeft onlangs aan de ministers van Binnen- landsrhe Zaken en van Financiën de volgende vragen gesteld: 1. Hebben de ministers kennis genomen van een in het openbaar gedane mededeeling, vol gens welke de bestaande regeling betreffende het beschikbaar stellen van voorschotten onder verband van tweede hypotheek voor den bouw van arbeiderswoningen door particulieren o.a. aldus zou worden gewijzigd, dat het thans gel dende percentage, dat de gemeenten in een eventueel verlies hebben bij te dragen, aanmer kelijk zou worden verminderd? 2. Is deze mededeeling, welke ten opzichte van de regeling van het verlies geen bevestiging vond in de sindsdien verschenen ministerieele beschikking van 5/12 Maart 1940 tot wijziging van genoemde regeling, juist? 3. Zoo ja, tot welk percentage is de regeering dan bereid het Rijk te doen deelen in een even tueel verlies voor de gemeenten als gevolg van de toepassing der tweede hypotheekregeling en wat wordt in dit verband onder „verlies" ver staan? 4. Is de regeering ook bereid het Rijk te doen deelen in een eventueel verlies door de ge meenten als gevolg van de verleening van een 4 pet. voorschot (zonder bijdrage) ingevolge de Woningwet? De ministers Van Boeyen en De Geer hebben hierop thans als volgt geantwoord: 1 en 2. Deze vragen beantwoorden de minis ters bevestigend. 3. Volgens de oude regeling droegen Rijk en gemeente in een eventueel verlies in verband met deze voorschotverlening ieder voor de helft biJ. Teneinde het geldelijk risico voor de ge meenten te beperken, is thans bepaald, dat een dergelijk verlies door het Rijk en de gemeente zal worden gedragen in de verhouding van 3: 1. Als „verlies" worden aangemerkt: 1. Het niet op den hypotheekge'er verhaal bare restant der hoofdsom. 2. Door den hypotheekgever verschu'digde, doch niet aan de gemeente voldane, renten, tot een maximum van een jaar rente over het schuldrestant der hoofdsom. 3. De kosten van door het gemeentebestuur genomen maatregelen tot beperking van het verlies, voorzoover die maatregelen, hetzij zon der dat overleg alsnog zijn goedgekeurd. Onvoldane gemeentelijke retributies, alsmede onvoldane erfpachtcanons worden bij de, bere kening van het verlies niet in aanmerking ge nomen, voorzoover zij verschuldigd zijn gedu rende het tijdvak, aanvangende zes maanden na den dag, waarop de hypotheekgever voor de eerste maai in eenig opzicht in gebreke is ge bleven, behoudens verlenging van dien termijn, indien daarvoor, naar het oordeel van den mi nister van Binnenlandsche Zaken termen zijn. 4. De ministers zijn van oordeel, dat over eenkomstige toepassing op woningwetvoorschot ten niet gewenscht is, omdat tusschen beide figuren van overheidssteun geen analogie be staat. Zij beantwoorden daarom deze vraag in ont- kennenden zin. Aan het jaarverslag van de Geluidstichting Delft over 1939 ontleenen wij o.a. het volgende: Wij behoeven nauwelijks mede te deelen, dat de Geluidstichting in het afgeloopen jaar de gevolgen der mobilisatie zeer sterk moest on dervinden en het ook ondervonden heeft. Een congres, dat in het najaar was vastgesteld, is om deze redenen verschoven moeten worden naar het volgende jaar. Het werk van den Anti- lawaai Bond is volledig in de verdrukking ge komen. Desondanks kunen wij terugzien op een jaar van vrij normale activiteit. En, wat meer zegt. de verschijnselen rond ons zijn van zoodanigen aard, dat wij ook goede hoop blijven koesteren voor het technisch-wetenschappelijke werk in de toekomst. Het blijkt hoe langer hoe meer, dat de Geluidstichting in wijden kring een goodwill heeft veroverd, die maakt, dat men voor meer gevarieerde geluidsproblemen contact opneemt met ons als centraal en coördineerend bedoeld instituut. De samenstelling van den raad van beheer was op 1 Januari 1939 als volgt: prof. dr. O. Zwikker, voorzitter; dr. H. J. L. Struycken, vice- voorzitter; ir. R. Vermeulen, secretaris-pen ningmeester; ir. A. Dubois, prof. dr. A. D. Fok ker, ir. G. L. Tegelberg en ir. M. E. H. Tjaden, leden. De Geluidstichting verleende medewerking bij het ontwerpen van een plan tot het bouwen van acoustische en thermische proefwoningen, opgezet door eenige architectengroepen en waar toe op 12 October 1939 een bijeenkomst gehou den werd in het Centraal Instituut voor Mate riaalonderzoek onder voorzitterschap van dr. C. A. Loby de Bruyn, waar de Geluidstichting ook vertegenwoordigd was. Inmiddels is geldelijke steun voor de voorbereiding dezer plannen door de organisatie T.N.O. toegezegd. Op 6 April organiseerde de Geluidstichting een symposium over „Zaalacoustiek". Op 3 Juni had een colloquium plaats te Delft, waar uitvoerig de diverse methoden voor de metingen van de absorptie-coëfficient van wancïbekleedingsmaterialen werden besproken. De Geluidstichting is ook dit jaar in contact gebleven met de internationale acoustische com missie, ingesteld door de International Stan dard Association, NEW YORK, 24 April (Part.) Gebrek aan stimuleerend binnenlandsch economisch nieuws en de onzekerheid omtrent den Europeeschen toestand waren ooi-zaak van een wederom groote gereserveerdheid op de New Yorksche beurs, hetgeen opnieuw een weifelende stem ming tot gevolg had, gepaard aan kleine om zetten. De koersontwikkeling was daarbij eenigszins onregelmatig, maar in het verdere verloop trad onder leiding van de staalwaar- den een reactie in, die weliswaar geen scherpe vormen aannam, maar toch de markt een ge drukt voorkomen verleende. Het zijn vooral de berichten uit Europa omtrent de' mogelijkheid van een aanval op Zweden, die hier een groote terughoudendheid in het leven roepen, niet al leen omdat een verdere uitbreiding van het oor- logstooneel om politieke redenen voor de Ver- eenigde Staten allesbehalve een aangenaam ver schijnsel is, maar omdat zulks noodzakelijker wijs ook nieuwe economische moeilijkheden met zich moet brengen in den vorm van het weg vallen van verdere exportgebieden, nadat een aantal Europeesche landen reeds practisch als afnemers van de Vereenigde Staten zijn uitge vallen, terwijl ook hun export naar dit land natuurlijk tot staan is gekomen. Daarnaast doet zich dan de opvatting gelden, dat elke uitbreiding van den oorlog in Europa de kans, dat de Vereenigde Staten te eeniger tijd in het conflict zullen worden betrokken, natuurlijk groot er maakt, zoodat het niet onverklaarbaar is, dat de beurs onder invloed van een en an der weinig geanimeerd is. Daar echter realisa ties van eenigen omvang uitblijven, komt dit niet in de koersdalingen van beteekenis tot uiting. Na de dalende beweging in het eerste uur kon heden in het tweede uur zelfs weer een vrij algemeene verbetering intreden, die de koersen in de meeste gevallen weer op of iets boven het slotpeil van den vorigen dag deed belanden. Naast de staalwaarden traden bij deze beweging de spoorwegshares op den voorgrond, maar de omzetten bleven desondanks matig. Vliegtuigwaarden deelden niet in deze verbete ring; ze liepen na opening meerendeels zelfs nog iets terug. De omzetten bedroegen in het eerste uur 240.000 shares en in het tweede uur 190.000 shares. Het waren ook in de tweede beurshelft de staalwaarden, die nogal wat schommelingen meemaakten. U.S. Steel zakten aanvankelijk weer in tot 60%, om daarna weer te herstellen tot 61K, waarna het weer in benedenwaart- sche richting ging, met het slot op ongeveer het laagste punt en een verlies van bijna 1% dollar. Bethlehem Steel rangeerden binnen nauwe grenzen; hoewel ook hier een reactie viel te registreeren, was laatbeurs weer een licht herstel te bespeuren, waardoor het nadeelig ver schil tot 7/8 punt werd gereduceerd. Hier vormde de verwachting, dat deze maatschappij over het eerste kwartaal een netto-winst zou hebben gemaakt van pl.m. 3, een remmenden invloed op de verkoopen. Met uitzondering van National Steel, die onveranderd sloten, waren de overige staalwaarden eveneens wat lager. De bedrijvigheid wordt door Iron Age geschat op een onveranderd percentage van 62 pCt. Waarschijnlijk zullen, voLgens dit blad, de hui dige prijzen ook van kracht zijn voor het twee de kwartaal. De vraag voor export is niet meer zoo groot en ook van de zijde van het binnen land, o.a. van die der bouwnijverheid en der spoorwegen is men terughoudender. Wel kan een achterstand worden geconstateerd in de le veringen van staal voor den scheepsbouw. Toch zijn de groote orders op het oogenblik tot 25 pCt. hoo/er dan in Maart. De stemming voor staalschroot is wat vaster in Buffalo is deze op- geloopen met 0.50 en in St. Louis met 0.25 per ton. Automobielwaarden hadden eveneens van verkoopdruk te Hjden, voor General Motors was het verlies niet groot, doch Chrysler moes- „Voorjaarsnummer" staat er met groote let ters op de eerste pagina te lezen: Dit is niets te veel gezegd, want als we het nummer door bladeren, dan zien we dat twee kleurplaten, de voor- en de achterplaat een verhaal en een groot gedeelte van de fotoseries, aan het voor jaar gewijd zijn. Allereerst dan de kleurplaten: beide zijn het frissche, fleurige prenten, de eerste van de hand van Frans Lammers, getiteld: „In 't koesterend lentelicht", de tweede een vlotte, geestige aqua rel van Herman Moerkerk, waarvan het onder schrift luidt: „De eerste knop". Vervolgens de foto series: allereerst een reportage, die ons laat zien hoe de lente de stad verovert, dan een serie, die ons een indruk geeft op welk een oorspronkelijke manier de inwoners van de stad Zürich afscheid van den winter nemen en het voorjaar begroeten. De K. I -correspondent in Rome zond zijn zesden brief uit Vaticaanstad. Hij vertelt hierin over den stelregel van Pius XI: „Wij doen niet aan politiek", over het bezoek van Von Ribben- trop aan het Vaticaan, over de Paaschpreek van den Paus en over het concert, dat onlangs op het Vaticaan gegeven werd. Talrijke foto's illustreeren den tekst. Verder is er nog een artikel over de Fuut, de duikboot van onze plassen, geschreven door N. Binsbergen; een reportage getiteld: „Hulp in oorlogstijd", een bespreking van de film „Notre Dame van de sloppen", enzoovoort. In het bijzonder willen wij' de aandacht ves tigen op het vervolgverhaal, dat in dit nummer begint, een roman van den Franschen auteur Ringuet, getiteld: „Dertig morgen land", en door niemand minder dan Antoon Coolen in voortreffelijk Nederlandsch vertaald. Ook is er nog een boeiend lenteverhaal, getiteld: „En toch wordt het voorjaar". Zooals uit deze opsomming wel blijkt: een zeer afwisselend nummer! ROTTERDAM. Bevorderd tot accountant de heeren H. B. J. Termeulen, H. de Jong, J. Weisfeldt, J. G. de Weger. WAGENINGEN (Landbouwhoogeschool). Ge slaagd voor het prop. examen de heeren J. M. Andeweg, O. F. Bolt, J. Dijkstra, T. P. van Ges- sel, G. J. Klompe, J. H. Kremer, K. van der Meer, H. A. Overmans, J. Pinkhof, N. G. Poel stra, E. G. Schumacher, J. Schijen, W H. Ub- bink, J. C. Veenenbos, W. P. N. Vlasveld, J. P. H. van der Want, B. H. van der Zanden, J. G Weideman, W. E. Meijerink. UTRECHT. Geslaagd voor het doctoraal examen econ. indol. G. A. Harting. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „Geologische onderzoekingen in het Rivovardo- gebied en omgeving" de heer J. M. Faddegon. geb. te Amsterdam; op proefschrift getiteld: „Das Skelett und die Kiemen von Palinurus Vulgaris Latr", de heer W. D. van Heyde, geb. te Amsterdam en op proefschrift getiteld: „Over de themische omzetting van n-gesubstitueerde pyrrollen" (cum laude) de heer H. P. L. Gitseis, geb. te Arnhem. Geslaagd voor het doctoraal examen schei kunde de heer O. P. Dijk, ten 1% punt afstaan. Luchtvaartwaarden kon den zich niet aan verkoopdruk onttrekken, hetgeen resulteerde in een verlies voor Douglas en Glenn L. Martin van V/, dollar. Koperwaar den stonden onder druk als gevolg van geruch ten, dat opnieuw zal worden overgegaan tot restrictie. Kennecott verloren 1 punt. Voorts waren Phillips Oil, Du Pont en Amer. Tel. Tel. lager, n.l. resp. 1, I en VA punt. Public- utilities en sporen waren goed gedisponeerd; met uitzondering van Great Northern, die bijna V/i punt konden monteeren, bleven de winsten van kleine proporties. Warenhuisaandeelen rubbers, aandeelen in fabrieken van electrische apparaten, oliewaarden, chemische fondsen en aandeelen in telegraafmaatschappijen waren of iets hooger of iets lager, terwijl mijnen, equipmentshares, kunstzijde-aandeelen en tabak ken aan den luien kant waren. De omzetten bedroegen in totaal 850.000 shares. Laatst gedane koersen Maart 24 23 22 Allied Chemical 179 178 4 178 American Can Co. 114 I 114 5 1144 Am. Car F.drv 27 4 27 4 26| Am. Rolling Mills 15 15 4 15 4 Am. Smelt lef. 50 4 50 4 50 Am l el. Tel. 172 4 173 4 174 Am Tobacco B 90 4 90 4 90 4 Am. Waterworks 10 4 10 9 4 Anaconda Copper 30 4 314 30 4 A: üson Topeke 23 23 4 22 4 Baltimore Ohio 5 4 5 4 5 Bethlehem Steel 83 4 88 814 Canadian Pacific 54 54 54 Case Treshing 70 4 67 4 67 Chase National B. 34 4 34 4 34 4 Ches. 6f Ohio 40 39 5 39 4 Chicago Rock JsL 4 4 X 4, Chrvsler Motor 87f iclco oo CO 87 Cities Service Con3ol Gas N.Y. 314 31 4 31 4 Continental Oil 23 4 23 4 23 4 7 DawesL 13 12 4 13 5J4 Young 11 4 Deleware Huds 18 174 17 4 Douglas Aircraft 89 90 t 89 4 Dupont de Nem. 187 4 188 4 187 4 Eastman Kodak 155 4 155 4 155 4 El. Bond Sh. 64 64 64 Genera» Electric 37 4 37 4 37 4 Genera) Motors 53 4 54 53 4 Good Ye..r 21 f 21 4 21 4 Hudson Motor 54 5 4 5 4 Illinois Central 11 4 11 4 11 Intern. Harvester 59 4 57 4 57 Intern. Nickel 30 4 30 4 30 4 Intern. Tel. Tel. 3 4 34 34 Kennecott Copper 35f 36 4 36 4 Missouri Pacific Tcf mr Idem pref. X 4 Montgomery Ward 51 4 51 4 514 Nat City Bank 28 28 4 28 Nat. Dairy Prod. 18 4 18 4 18 4 New York Centra) 16 16 4 16 4 North. Am. Av. 23 4 23 4 23 4 North. Amer. n.a 22 4 22 21 4 Norfolk Western 216 216 4 216 Pennsylvania 22 4 22 4 22 4 Phillips Oil 38 4 39 4 39 Proctor Camble 71 4 71 70| Publ. Serv. N. J. 42 41 4 414 Radio Corporation 64 64 64 Rep. Steel 21 4 21 4 214 Sears Roebuck 85 4 86 85 4 Shell Union Oil 12 4 12 4 13 Socony Vacuum 11 11 11 Southern Pacific 124 124 12 4 Southern Railway 16 4 16 4 16 Standard Brands 7 4 7 4 74 Stand. Oil of N.-J. «4 414 +0 4 Tidewater Ass. Oil 11 4 114 11 4 Union Pacific 95 4 96 4 96 4 United Aircraft 49 4 50 4 51 United Corp A. 24 2 4 24 U. S. Leather U. Rubber 33 4 33 4 32~4 U. S Steel 60| 62 4 60 4 Western Union 22 4 22 4 22 4 Westingh. Electr. 1124 1124 112 Woolworth Building 40 4 40 40 i ex dividend ex coupon, a- nieuwe aan fleelen. gedaan en Uiten t bieden NEW YORK, 24 April 24 23 22 Slotkoersen April Brussel Rome Madrid Bern Oslo A'dam Londen Parijs Berlijn NEW YORK, 24 April 24 April 23 April 24 April 23 April Rubber Standaard 16.86 16.82 16.79 5.05 5.05 5.05 9.95 9.95 9.95 22.42 4 22.42 4 22.42 4 53^09 4 53Ï08 4 531)8 4 3.50 4 3.52 4 3.53 1.98 4 1.99 4 2.00 4 40.20 40.20 40.20 Dec. 18.30 18.22 Jan 18.24 18.16 Mrt. 18.13 18.04 Mei 19.15 19.08 Juli 18.82 18.65 Sept 18.51 18.48-J- Oct. 18.37 18.29 Katoen Nieuw contract Jan, 10.8110.95Oct. 10.06.— 10.12-- Mei 10.61-- 10.71Dec. 9.91.— g.96- Juli 10.1910.24-— Mrt. Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Mei 3.99. 4.00-Mrt. Juli 4.01. 4.01Mei 5.75,5.70-- Sept. 4.05. 4.03Juli 5.85 5.80 Dec. 4 09. 4.06Dec. 5.95.- 5.89-- Mrt. Sept. 6.04-5.99 Mrt. 6.13.- 6.08 Suiker Mei 1.904 1.934 N°v- 2.05+ 2.07+ Juli 1.954 1.97f Dec. Sept. 2.014 2.02+ Jan. 2.054 2.06+ Mrt. 2.08+ 2.084 CHICAGO, 24 April 24 April 23 April 24 April 23 April Tin Loco 47.37 f 47.50 Termijn 47.12 J 47.12 90 dagen 46.86 4 46.87 4 Tarwe Haver Mei 110+ f 111 .4 Mei 42f._42{.. Juli 108 4 4 109 i 4 Juli 37 f 38 4 - - Sept. 108 l f 109 i - f Sept. 35 i -- 35 i - Maïs Rogge Mei 64 J 64+- Mei 71 4 •- 71+ Juli 65 - 65 4 - - Juli 73 4 73 f Sept. 66 4 - 66 f Sept. 74 i 74 - Reuzel Mei 6.421* 6.50* Sept 6.82 S 6.90+ Juli 6.662 i 6.70-Oct 6.95* 7.02 WINNIPEG, 24 April 24 April 23 April 24 April 23 April Tarwe Gerst Mei 91 - 91 Mei 52 J 53 - Juli 921 - 92|— Juli 51J— 52 4 Oct 941 94 f - Oct 50 f 50 J Rogge Lijnzaad Mei 70 f 71 4-- Mei 2.10 217}- Oct 71 J 72 Juli 2.121 220 Juli 72 4 73 Oct 2.12 4- 219 4- Haver Mei 39 4 Pet. 36 4 36 i Juli 38 Woensdagmiddag is met Nederlandsch militair eerbetoon op de algemeene begraaf plaats te Maastricht in het Duitsche Ehren- grab ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den Duitschen luitenant-vlieger waarnemer Fritz Stem. Deze was tijdens een luchtgevecht boven Fransch grondgebied gewond en is, na de noodlanding van den Duitschen bommen werper Zaterdagmorgen onder Geulle over leden. De belangstelling voor den stoet was te Maas tricht enorm groot. Het militair muziekcorps opende den stoet, waarna een vuurpeloton volgde. Achter den lijkwagen, die begeleid werd door een escorte van Nederlandsche officieren, volgden de vier Duitsche militaire vliegers, die deel uitmaakten van de bemanning van het verongelukte vliegtuig. Daarna volgden een de putatie van Nederlandsche onderofficieren en een eere-compagnie. Op het kerkhof waren deputaties van alle Duitsche kolonies uit geheel Limburg aanwezig. Voordat de met de Duitsche rijksvlag gedekte kist in de groeve werd neergelaten^ heeft ds. J. Kirchner uit Heerlen de kerkelijke gebeden gezegd. Terwijl de kist in de groeve neerdaalde, loste het Nederlandsche vuurpeloton een eere salvo. De Duitsche luchtvaart-attaché, de Duit sche consul, de territoriaal bevelhebber in Zuid- Limburg en de deputaties legden kransen en bloemstukken op het graf. Nadat het muziek corps een treurmarsch had gespeeld heeft de officier, die het bevel voerde over het Neder landsch militair eeregeleide, een dankwoord ge sproken tot allen, die van hun belangstelling bij deze plechtigheid blijk gaven. Het jaarverslag over 1939 van den Centralen. Jeugdraad herinnert allereerst aan de totstand gekomen reorganisatie, waardoor nauwer con tact met de jeugdorganisaties mogelijk is ge worden. Voorts oefent het verslag critiek uit op die kampeerhuizen en -terreinen, die niet zijn ge sticht met de belangen der trekkende jeugd voor oogen, doch waarbij het verkrijgen van in komsten als voornaamste doel geldt. Het is den jeugdraad gebleken, dat in verschillende dezer huizen wantoestanden voorkomen. Het behoeft geen betoog, dat hierin een groot gevaar voor de kampeerende jeugd schuilt, te meer daar de ouders hiervan in den regel onkundig zijn en hun kinderen in goed vertrouwen toestemming tot het bezoeken van dergelijke gelegenheden geven. De jeugdraad heeft gemeend tegen deze ge varen stelling te moeten nemen en heeft over wogen of controle mogelijk is en, zoo ja, op welke wijze. De jeugdraad bereidt thans de oprichting van een stichting voor, waaraan zij den naam „Stichting veilig tehuis voor de jeugd" wil geven. Met de plannen der Nederlandsche spoor wegen voor spreiding der vacanties heeft de Jeugdraad aan de directie zijn instemming be tuigd. Op uitnoodiging van de directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft een lid van den Jeugdraad, de heer Peters, zitting genomen in een commissie, welke dit vraagstuk in studie heeft genomen. Tenslotte heeft de Jeugdraad den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ver zocht de jeugdvereenigingen te betrekken in de oiganisatie van de bescherming van Neder landsche monumenten en kunstschatten in tijd van oorlog, in verband met 't streven in dezen van den Inspecteur der kunstbescherming. Het verleenen vwn faciliteiten voor het be zoek aan Nederlandsche kunstschatten in groepsverband onder bevoegde leiding acht de Jeugdraad een billijke compensatie. Koersen voor stortingen op 25 April 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.60; Lires 9.55; Deensche kronen 36.40; Noor- sche kronen 42.80. AMSTERDAM. Geslaagd de dames J. O. Oerder en W. A. Lub, beiden te Schiedam. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Unilever 83 Aku 39 Anaconda 23 U. S. Steel 46—46 Beth. Steel 62%—61% Shell Union 9% Gew. Marine 10 Th. Pacific 9% Van 4.30—5 uur U. S. Steel 46%46 3/16 Beth. Steel 62—62i/8 Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) 18 April 1940 is voorloopig surséance van be taling verleend aan A. van der Heiden, aannemer, te Leiden, Atjehstraat 67. .- Verhoor: Donderdag 23 Mei 1940, des v.m. 10-+ uur, ter Raadkamer der Arrondissements-Rechi- bank te Den Haag. Bewindvoerder Is mr. L. g- van Praag, te Den Haag. Er is geen ontwerp-akkoord ter Griffie neder gelegd. Rectificatie surséance van betaüng: Over het door den heer F. A. H. A. M. 3chia mann, te Rotterdam aangeboden akkoord aal J'" geraadpleegd en beslist worden op 28 Mel 19*"- zooals oorspronkelijk aan ons opgegeven was, ooca op 29 Mei 1940, des n.m. te 3 uur In Raadkan®* v. d. Arrondissements-Rehctbank te Rotterdam- (Bewindvoerder mr. W. van Ittersum, Wijnhaven 87, Rotterdam). Failliet verklaard: r 22 April: J. M. Brcuwer, bioembollenkweeicei. Sassenheim. R.c. nvr. A. J. Paulus. Cur. mr. Eolsius, Leiden. „„at B. L. Lievrese, schilder, Lisse, Kanaalstraa 69. R.c. mr. A. L. M. van Berckel. Curatrice me vrouw mr. C. L. Vis-Sanders, Haarlem. C. J. W. van der Schoot, winkelier In em balïage-artikelen, Hillegom van Meerbeelstraat R.c. mr. A. L. M. van Berckel. Cur. nar. J. G. Bel tink, Haarlem. j. Schuchart, bloembollenhandelaar, Heen® kerk, Molenstreng 96. R.c. mr. A. L. M. van Ber ckèl, Curatrice mejuffrouw mr. C. H. Deknat«" Haarlem. Vernietigd: 22 April J. Klein, chauffeur-mon teur, Den Haag. Gedeponeerde uitdeellngslijsten: 19 April: C. S. Faasse. koopman in boeken. &ru ningen, Geëindigd door het verbindend worden a» eenige uitdeelingslijst. üitk. nihiï aan conc. ere diteurem. 19 April: L. B. Meijer, landbouwer, Brumme» Idem. üitk. nihil aan conc. crediteuren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2