Berucht inbreker eindelijk gearresteerd BEV Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? I Plaats dan een „Omroeper" j voor 90.000 gezinnen Het eigen beheer Luchtbescherming De laatste zonde van 1939 DERTIG INBRAKEN IN EEN HALFJAAR DE VERHOUDING VAN LONDEN TOT MOSKOU DONDERDAG 25 APRIL 1940 gtiiiniiHiiiiiiiiiiiitiiiiiiiniiiinmHiiiiniiiiiiKiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiHiiuiitttRHmutwmmmmmHHmig GEMEENTERAAD Succes voor den heer Klein Schip horst, tegenslag voor de sociaal democraten In beroep Bouw van veertig woningen School Planetenlaan Doortrekking Vergierdeweg De geldleening Julianadag Aan welke voorschriften men zich tijdens de alarmoefening heeft te houden Schijn bedriegt Zwendelaar exporteerde bloem bollen onder valsche vlag GEM. AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS Cursus 1940-1941 Chauffeur vernielt boompjes op Oudejaarsnacht R.K. Bond van Meubelmakers N.V. Mij. voor Electrische Centraalstations te Haarlem Knap speurderswerk van Haagsche recherche leidde tot opsporing Amsterdam-Boven-Rijn Maken van gedeeltelijke schutsluis bij Tiel aanbesteed Javasche Cultuur Mij. BEVERWIJKSCHE AMATEUR FOTOGRAFEN ER WORDT GEBOUWD Verjaardag van de Prinses Nieuwe alarmsirenes Pater Colsen komt spreken VELSEN BURGERLIJKE STAND (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Mededeeling door Butler in het Lagerhuis Manoeuvres in Texas en Louisiana Engelsch schip na botsing gezonken De koffermoord voor de rechtbank De ontdekking HiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD (Vervolg.) De raad ging gisterenmiddag na het passeeren van de revue der agenda-punten ln besloten zitting. Veel nieuws bracht de openbare vergadering niet. Alleen was het een gelukkige middag voor den heer Klein Schiphorst, die het weer eens opnam voor openbaar aanbesteden, tegenover de opvat ting der sociaal-democraten, dat eigen be heer het beste is. Met 2215 stemmen won hij het pleit, om dedoortrekking van den Vergierdeweg naar den Slaperdijk geheel te doen aanbesteden. Aan de orde kwamen nog: B. en W. stellen voor tegen het besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij het verzoek van het Predikanten-weduwenfonds der Neder- duitsch Hervormde Gemeente te Haarlem, om medewerking te verleenen aan de bestemming tot openbaren weg van gronden, volgens het uitbreidingsplan bestemd voor den aanleg van een gedeelte van den Spaarndamschen weg, van de Briiostraat en de Sonifatiusstraat, wordt ingewilligd, bij de Kroon in beroep te gaan. Goedgekeurd na geheime beraadslaging. B. en W. stellen voor het oorspronkelijke erediet voor den bouw van veertig woningen aan en nabij den Harmenjansweg in te trekken en een erediet te verleenen van f 122.210 voor de totale stichtingskosten. B. en W. vragen machtiging een gelijk voorschot en een jaar- Hjksche bijdrage uit 's Rijkskas aan te vragen. Goedgekeurd. Aan de hand van de plaats gehad hebbende aanbesteding voor den bouw van een openbare school aan de Planetenlaan vragen B, en W. een erediet van 152.075.In dit bedrag zijn zoowel grond, inrichting als leermiddelen be grepen. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor den Vergierdeweg door te trekken tot aan den Slaperdijk en de be strating uit gefundeerde klinkers te doen oe- staan. Een erediet van f 24..900 is daarvoor noodig. De heer KLEIN SCHIPHORST (R.K.) meen de. dat dit object zich uitstekend leent voor openbare aanbesteding. Wethouder REINALDA (S.D.) antwoordde, dat de meerderheid van B. en W. uitvoering wenscht op de gewone wijze d.w.z. in onder deden aanbesteding, het totaal onder Openbare Werken. De heer KLEIN SCHIPHORST ging daar mede niet accoord. In de commissie van O. W. is met 42 stemmen anders geadviseerd. Spr. treedt niet op voor een bepaalde groep maar hij komt voor het gemeentebelang op. omdat eigen beheer ook al worden onderdeden aan besteed goedkooper is. Andere gemeenten denken er ook zoo over. waartoe spr. een lijst voorlas. Spr. diende een motie in. waarin B. en W. werden verzocht het werk geheel publiek aan te besteden. De WETHOUDER zeide, dat het bedrijf van openbare werken aan den slag moet blijven en dat de menschen, om economische redenen, ge regeld door werk moeten hebben. De aannemer zal toch weer onderbesteden, zoodat er geen enkel nadeel is te ontdekken. De heer VISSER (C.H.) betreurde het, dat B. en W. het oordeel van de commissie naast zich neerleggen. De heer KLEIN SCHIPHORST putte uit de begrooting van dit werk het argument, dat vele losse krachten moeten worden aangenomen. Als een aannemer dat doet, is hij veel kieskeuriger. Kleinen patroons moet de- gemeente het brood niet uit den mond nemen. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen, evenals de motie-Schiphorst. Tegen stemden sub. 2 de sociaal-democraten en de 2 commu nisten. B. en W. stellen voor bij de Kroon in beroep te gaan tegen het niet-goedkeuren door Gede puteerde Staten van geldleeningen tot een be drag van 2'4 millioen gulden bij de Rijkspost spaarbank, omdat conversie eerst na vijf jaar zou kunnen geschieden. De heer CASTRICUM (R.K.) zeide, dat hij in de vorige vergadering ook al geprotesteerd had tegen de hooge rente van 4'A pet. De op merking van Ged. Staten onderschreef spr. dan ook ten volle. De heer WOLZAK (AR.) hoopte, dat de tijd van offerte door deze strubbeling niet kan ver strijken. Het beroep juichte spr. toe omdat het Rijk misschien een gelegenheid opent om op goedkoops wijze aan geld te komen. Het voorstel werd goedgekeurd. De vergadering werd daarna gesloten. Het programma van het centrum-comité luidt Van 8 tot 9 uur voormiddag Muzikale Om megangen door militaire Muziekkorpsen; om 1.20 optocht van 1250 schoolkinderen, begeleid door twee muziekkorpsen vanaf de Stadsdoelen naar het Concertgebouw, waar van 2 tot 4 uur een specialiteitenprogramma met clowns en tractatie voor de kinderen gegeven wordt, Om 2, 3, 5, 6, 8, 9 en 10 uur maken ver schillende muziekkorpsen wandelingen en rond gangen door de verschillende Haarlemsche wij ken. Gedurende den seheelen dag wordt op de Groote Markt mechanische muziek ten gehoore gebracht. Het programma voor Haarlem-Oost luidt: 8 uur voormiddag muzikale reveille, half ne gen optocht van kinderen van het, Teylerplein naar het Rembrandt Theater, al waar van half tien tot half twaalf een bioscoopvoorstel ling gegeven wordt. De kinderen zullen met vlaggen en vaandels en met begeleiding van de Haarlemsche Harmoniekapel de wandeling maken. Van 3 tot 5 uur geeft het variété-gezelschap „De familie Jackson", een interessant program ma op het open tooneel aan de Zomervaart. Dit gezelschap zal 's avonds tusschen acht en tien uur voor de volwassenen optreden tijdens het bal champêtre op den grooten verlichten dans vloer aan de Zomervaart. In Haarlem-Noord is er om acht uur muzi kale reveille, om half tien concert in het Kle verpark, om kwart voor tien afmarsch van kin deren van de Zaanenlaan naar het Frans Hals theater, alwaar films vertoond zullen worden. Om 2 uur, half acht, en acht uur zijn er weer muzikale rondwandelingen, om vier uur en om tien uur worden concerten in het Kleverpark gegeven. In Haarlem-West begint de muzikale reveille om zeven uur; om half tien marcheeren de kleine kinderen van het Leidsche kwartier naar het theater van de Zuiderstraat, om half twee marcheeren de kinderen van acht tot veertien jaar naar dit heater en des middags om half drie gaan de kleine kinderen naar het gebouw „Rosenhage", alwaar een Oud-Hollandsche Pop penkast vertoond wordt. In verband met de groote alarmoefening voor de luchtbescherming, welke heden te Haarlem zal worden gehouden, plaatsen wij alsnog de bekendmaking van den burgemeester van Haar lem. De burgemeester van Haarlem: Overwegende, dat ten behoeve van de lucht bescherming het houden van een oefening van het publiek in het vermijden van paniek, kort weg genaamd alarmoefening, noodzakelijk is: gelet op de goedkeuring van den minister van Binnenlandsche Zaken voor het houden van een alarmoefening; overwegende, dat deze alarmoefening het voorschrijven van algemeene gedragsregels noodzakelijk maakt; gelet op artikel 12 der Wet betreffende be scherming tegen luchtaanvallen; I. Besluit, dat op Donderdag 25 .April 1940, (heden) op een onverwacht oogenblik, dat zal worden aangekondigd door het inschakelen van de sirenes (loeitoon), over de geheele gemeente een alarmoefening zal worden gehouden ten be hoeve van de luchtbescherming; II. Schrijft voor de navolgende gedragsregels, waarnaar een ieder te Haarlem verplicht is, zich te gedragen op den dag en het tijdstip, bedoeld onder I; 1. Zij, die zich op straat bevinden: a. Voetgangers verlaten onmiddellijk de straat en zoeken dekking in huizen, gebouwen of in de portieken of gangen daarvan, achter voor uitspringende muren, in kuilen of greppels. Bij het ontbreken van dekking gaan zij plat op den grond liggen. b. Wielrijders en bestuurders van tweewielige motorrijtuigen plaatsen hun voertuigen tegen huizen of gebouwen of bij gebreke hiervan uiterst rechts van den weg en zoeken daarna dekking als voor voetgangers voorgeschreven. c. Bestuurders van luxe auto's, vrachtauto's, driewielige motorrijwielen, handwagens en bak fietsen plaatsen hun vervoermiddelen geheel rechts van den weg en zoeken daarna dekking als bovenomschreven. d. Bestuurders van trams en autobussen zet ten hun vervoermiddelen stil (autobussen zoo veel mogelijk rechts van den weg). Bestuurders en passagiers zoeken daarna dekking als voren- omschreven. e. Bestuurders van bespannen voertuigen spannen hun trekdieren uit en binden deze met een stevig touw aan een lantaarnpaal of boom vast. Het voertuig wordt tevoren uiterst rechts van den weg geplaatst. Daarna zoeken de be stuurders dekking als vorenomschreven. De dekking voor alle categorieën moet ge handhaafd blijven tot het moment, dat de si renes door een langgerekten toon het einde van de alarmoefening aankondigen. 2. Bewoners of beheerders van perceelen: Iedere bewoner of beheerder van een perceel is verplicht dekking zoekende personen in zijn woning, werkplaats, winkel of fabriek toe te laten en hem daar te doen verblijven tot het einde van de alarmoefening. 3. Ieder is verplicht de bevelen en aanwijzin gen der politie en van hen die de politie ter zijde staan, onmiddellijk op te volgen. Mocht het blijken, dat iemand onwillig is aan deze alarmoefening zijn medewerking te ver leenen, dan zullen tegen hem maatregelen wor den getroffen op grond van bovenaangehaalde wet (maximum straf 2 jaar gevangenisstraf of geldboete van ten hoogste duizend gulden). Haarlem. 15 April 1940 De Burgemeester voornoemd, J. E. DE VÓS VAN STEENWIJK Een vijf en twintig-jarige directeur van een Naamlooze Vennootschap, die zich on'edig hield met het koopen en verkoopen van bloembollen, stond gisteren voor den Haarlemschen kanton rechter terecht wegens het verkoopen van rotte bloembollen, die in den geleidebrief als van zeer goede kwaliteit stonden ingeschreven. Op 7 Februari waren 25 kisten met bollen van de N.V. te Rotterdam aangekomen en bestemd voor Hull in Engeland. Bij de controle bleek echter, dat het andere bollen waren als door den geleidebrief waren gedekt. Volgens den brief zouden er zich in de kisten lelies, gladiolen en cloxinia's bevinden, maar bij het onderzoek kwam aan het licht, dat het niets anders dan zieke begonia's waren. Een controleur van den Plantenziektenkundi- gendienst, die als getuige was opgeroepen, ver klaarde voor het Kantongerecht, dat hij op 5 Februari bij verdachte aan huis was geweest en daar honderd kisten met bollen had gekeurd. Op 6 Februari had hij 25 kisten met gezonde bollen bij elkaar gezocht en deze zouden dan ook naar Engeland verzonden worden. Maar achteraf is gebleken, dat verdachte de rotte bo'len verstuurd heeft. Volgens verdachte was dit een wonder. Ambtenaar: „Ik geloof niet aan wonderen!" Prof. van Slogteren, die rapport uitbracht van de controle, verklaarde, dat er van de 25 stuks zeker zeventien ziek waren. Het meerendeel was rot en van beroerde kwaliteit. Ambtenaar: De wet noemt deze menschen overtreders. Ik noem ze misdadigers! Zijn eisch was één maand hechtenis met ver nietiging van de in bes'ag genomen bloem bollen. Verdachte beweerde hardnekkig, dat bij de bollen uitsluitend van eerste klas firma's had gekocht. Zijn klanten waren a'tijri zeer voldaan over de bijzondere kwaliteit, die hij hun leverde. .,Ik heb er dan ook altijd zeer veel succes mee gehad. Maar die bollenziektes zijn niet meer bij te houden tegenwoordig." De kantonrechter veroordee'de verdachte tot een boete van 200.te vervangen door 60 dagen hechtenis. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen aan de Gemeentelijke avondschool voor Nijverheidson derwijs zal plaats hebben bij den waam.-direc teur der school op Maandag 29 April, Woensdag l en Vrijdag 3 Mei a.s„ des avonds tusschen 7 en 8 uur aan de school Zijlvest 25 A (ingang hoofddeur) Het schoolgeld wordt geregeld naar het in komen van ouders of verzorgers; onvermogen - den kunnen het onderwijs kosteloos volgen Geboortebewijs moet werden medegebracht. Oudejaarsavond is voor veel menschen een mooie gelegenheid om eens uit den band te springen. De een vindt zijn vermaak in het leegschieten van knalpotten, de ander geeft zich over aan bacchanalc festijnen. Ieder heeft op dien avond z'n hobby. De banden van conventie worden voor een oogenblik verbroken en zij, die niet mee weten te doen, moeten maar thuis blijven en vroeg naar bed gaan. De wisseling der jaren wordt steeds weer opnieuw ingeluid met sotternijen, die meestal van onschuldi- gen aard zijn en even onmisbaar schijnen als het loeien der sirenes bij luchtalarm. Een twee en twintig jarige chauffeur uit Haarlem had op Oudejaarsnacht van het vorig jaar ook een dollen bui, maar dat was er eentje van dat soort, dat niet door den beugel kon Met groote snelheid reed de man op de Juliana- laan, waar het zeer glad was. Toen hij met een snelheid van plus minus 50 K.M. een andere laan wilde inzwenken slipte hij en reed een boompje omver. Dit vond hij echter geen reden om zijn vaart te minderen en reed met onver minderde snelheid door en velde weer een boompje. Eindelijk kwam de auto tegen een hek tot stilstand. Voor deze dolle kuur had de chauffeur zich gisteren voor den Haarlemschen kantonrechter te verantwoorden. Rechter: „Ik vind je manier van rijden ge woon waanzinnig. Als je zóó rijdt, kun je nog beter koekenbakker worden. Verdachte: „Dat ben ik op het oogenblik al, edelachtbare!" Verdachte staat volgens de verklaring van een der getuigen als een onverschillig rijder be kend. Zijn rijden was dien avond dan ook wer kelijk roekeloos. De ambtenaar merkte op, dat het reclassee- ringsrapport van verdachte er allerbedroevendst uit ziet. Reeds herhaalde malen heeft hij ge stolen. Onder alle straffen blijft hij onbewo gen. Een hechtenis van zes maanden maakt op hem denzelfden indruk als een gevangenisstraf van een dag. Hij eisc'nte dan ook drie weken hechtenis. Met het oog op de straf wees verdachte er op, dat hij op die manier zijn betrekking zou ver liezen en hij dan niet in het levensonderhoud van zijn ouders zou kunnen voorzien. Rechter: „Door een mild vonnis hoop ik, dat je ditmaal op het rechte pad zal blijven. Ik veroordeel je tot een boete van f 10 subsidiair 10 dagen hechtenis. Voor de vernieling van de boompjes werd vol gens de toewijzing van de civiele verordening van de gemeente Bloemendaal een vergoeding van f 7.50 geëischt. Voor de leden van den R.K. Bond van Houtbe werkers, Meubelmakers, Behangers en aanver wante vakgenooten was 'n feestavond georgani seerd ter gelegenheid van het 4e lustrum van dezen bond. Er was een uitgebreid en gezellig programma, dat vooral ten doel had de lachspie ren der aanwezigen aan het werk te zetten. Men is daar dan ook uitstekend in geslaagd. Er werd ook nog een verloting gehouden, waarvoor veel animo was. In de gister gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders werden de balans en verlies- en winstrekening over 1939 vastgesteld en goed gekeurd. Na ruime afschrijving is het dividend voor de gewone aandeelen op f 170 en voor de oprichtersaandeelen op f 130 bepaald. De heer J. J. W. van Loenen Martinet te Bussum, die aan de beurt van aftreding was, werd als commissaris herkozen. Sinds Zondagavond zit in Den Haag ach ter slot en grendel een berucht inbreker- bambouchcur, die de provincie Zuid-Hol land sinds maanden onveilig heeft ge maakt. Voor duizenden guldens aan siera den en geld heeft hij uit villa's in de om geving van Den Haag en Rotterdam gesto len en dat alles in bars en dancings aan den Zeedijk te Rotterdam verbrast. Den eenigen keer, dat hij in Den Haag een slag wist *e slaan, is hij in de val geloopen. Donderdag 11 April is ingebroken aan den Benoordenhoutschenweg te Den Haag, waarbij voor enkele duizenden guldens aan sieraden werd ontvreemd. Het ingestelde onderzoek le verde aanvankelijk geen resultaat op, doch het feit, dat de inbreker op zeer sluwe wijze te werk was gegaan, deed vermoeden, dat men hier met een Haagscnen verdachte te doen had. Het vinden van een revolverhouder in een der raamkozijnen wettigde het vermoeden, dat het een gevaarlijk individu moest zijn. Aan de hand van deze gegevens heeft men inlichtingen gevraagd aan de politie van andere groote ste den. Van de Rotterdamsche politie kwam na eenige dagen bericht, dat de laatste weken op den Schiedamschen dijk en in Katendrecht een man was gesignaleerd, die opvallend grooie verteringen maakte. Een rechercheur, een bri gadier en een inspecteur van den Haagschcn Opsporingsdienst togen j.l. Zaterdag naar Rot terdam, ten einde dezen man, een 25-jarigen timmerman, T. de V. genaamd, te vinden. De heeren waren er op bedacht, dat zij met ge wapend verzet te doen zouden krijgen, waar om het huis van den verdachte te Rotterdam door de politie werd omsingeld. Drie leden van den Opsporingsdienst verschaftan zich toegang tot de woning. Toen De V., die in bed lag, ge stommel hoorde, sprong hij onmiddellijk op en rende naar zijn kleeren om daaruit zijn revol ver, die van vijf scherpe patronen was voor zien, te krijgen. Juist op dat oogenblik traden de mannen binnen en slaagden er in, hem te overmeesteren. Eén huiszoeking leverde het belangrijke re sultaat op, dat de geheele buit van de inbraak op verschillende plaatsen in het huis werd ge vonden. Voorts trof men aan gestolen goederen, afkomstig van de inbraak, daags te voren te Delft gepleegd. De man werd naar Den Haag overgebracht en ingesloten; hij weigerde aan vankelijk eenige verklaring af te leggen. De politie hield niet op den man te ondervragen, aangezien hij in zijn jeugd reeds voor eenige misdrijven was veroordeeld. Ten slotte is hij Dinsdagavond aan het praten gegaan en heeft medegedeeld, dat hij sinds November werkloos was. Dien tijd heeft hij besteed met het plegen van inbraken, ongeveer 30 in totaal, waar van 16 te Hillegersberg. De residentie, zoo bekende hij, had hij steeds geschuwd, om dat hij vreesde, dat de Opsporingsdien#! net gauw in de gaten zou hebben. Bij de in- u-aken, dieh ij bij voorkeur in groote villa's hield, heeft hij duizenden guldens aan sie raden en geld gestolen. De geldbedragen liepen soms op tot 400.— en 800. Dit geld verbraste hij in dansgelegenheden te Rotterdam en hij maakte er voor de politie geen geheim van, dat verschillende avonden hem 100.— kostten. Laconiek verklaarde nij daarbij, dat een vertering van 20.— per avond een voordeelig zaakje was. Veel sieraden ver kocht hij, bezocht daarna betere gelegenheden en logeerde in eerste klas hotels te Rotter dam. Uit het onderzoek zijn nog eenige inte ressante bijzonderheden bekend geworden, die een duidelijk beeld werpen op de athletische vaardigheid en de koelbloedige brutaliteit van dezen jongeman. Na een inbraak te Delft, zoo verklaarde hij, begaf hij zich naar een der bars te Rotterdam. Hij droeg den geheelen buit van de inbraak in zijn zak en toen plotseling enkele agenten bin nentraden, kreeg hij „42 graden koorts". Hij stak zijn hand in zijn zak en hield den trekker van zijn revolver gereed, ernstig van plan bij het minste onraad de beide agenten neer te schieten. Toen alles gelukkig afliep, tracteerde hij alle bezoekers van de gelegenheid en vierde zijn succes op uitmuntende wijze. Toen hij bij een inbraak in Schiedam zich verraden achtte, bleef hij enkele uren plat op den buik liggen en ging daarna rustig door met de voltooiing van zijn inbraak. Eenmaal ook werd hij overvallen, doordat de bezoekers plotseling thuiskwamen. Hij sprong van een balcon van de eerste verdieping 8 meter naar beneden, klom daarna over een schutting en maakte zich uit de voeten. In Hillegersberg beleefde hij een wonderlijk avontuur met een papegaai. Met een lantaarn gewapend trad hij in duisternis naar binnen, toen plotseling een bontgekleurde papegaai be gon te schreeuwen en onophoudelijk te roepen „Hallo, hallo". Hij werd door den schrik bevan gen en begaf zich naar den tuin om even wat bij te komen. Toen betrad hij opnieuw het huis en constateerde, dat, wanneer hij zelf praatte de papegaal zweeg. Al kletsend en ratelend heeft hij toen zijn slag geslagen. Bij een volgende gelegenheid, weer in Hille gersberg, sloop hij, na te hebben aangebeld en geen gehoor te hebben gekregen, het huis bin nen en begon de kasten open te breken. Plotse ling arriveerden in nachtgewaad de bevende heer des huizes en zijn vrouw, die met een pook gewapend was. De bewoner beval hem zijn han den op te steken en dreigde te schieten. De V. echter riep: „Bonjour", sprong uit het raam en nam de beenen, het hulpelooze echtpaar me! pook en onder hulpgeroep achterlatend. De V. heeft aan de politie ook uitvoerig verteld over zijn ervaringen in de villa's. Het was hem op gevallen, dat al die deftige lui over zoo welge vulde boekenkasten beschikten. Wat een geleerd heid hebben die menschen in huis merkte hij op. Zijn inbraken maakte hij ook dikwijls „ge zellig". Enkele malen gebeurde het, dat hij een wel voorzien bertafeltje aantrof, waarna hij het zich gemakkelijk maakte en zich heerlijk be diende van zachte wijntjes, die hem den kop vooral niet op hol brachten. Uit een en ander blijkt, dat de politie een zeer gevaarlijk individu heeft gepakt. De kwestie van de heling is nog in onderzoek. Wandtegel, voorstellende de H. Maria als Moeder der Verkenners, geschenk van het Interdiocesaan hoofdkwartier der Katholieke Verkenners aan de groe pen ter gelegenheid van het tien-jarig bestaan. De tegel werd ontworpen dooi den bekenden beeldhouiver, voortrek kersleider, Wim Harzing Namens den hoofdingenieur-directeur-titulair in het district AmsterdamBoven Rijn 2 te Utrecht is aanbesteed het maken van een ge deelte van een schutsluis met den onderbouw van overbruggingen, grondwerken en bijkomen de werken nabij Tiel, behoorende tot de werken voor de scheepvaartverbinding van Amsterdam naar den Boven-Rijn. De laagste inschrijfster in massa was de N.V Aannemings Mij. v/h. Hillen en Roosen en Be tonbouw Trio voor 3.767.000. De exploits tie winst der Javasche Cultuur- Mij. bedraagt f 1.045.745 (v. j. f563.702). Het winstsaldo is f 906.749 (v. j. f500.403). Voorge steld wordt een dividend van 15 (v. j. 9 op de aandeelen, f 30 (v. ,i. f 10) per oprichters- bewijs uit te keeren en aan tantièmes f 30.000 (v. j. 10.000). De Béverwijksche Amateurfötografenvereeni- ging heeft een onderlingen wedstrijd gehou den, waarvan de uitslag als volgt luidt: Klasse M (meesterklasse)le pr. „Schaduw"; 2e pr. „Iris"; beide van den heer G. Broertjes, die voorts nog met twee foto's een derden prijs verwierf. Klasse A (gevorderden)le pr. „Orchidee" van D. Kleijne; 2e pr. „Sneeuw en mist" van G. Venetiën; 3e pr. „De barre winter van 1940" van E. H. Gonnermann. Verder behaalde de heer Kleijne nog een tweeden prijs met vier foto's. Klasse B (beginners): le pr. niet toegekend; 2e pr. „Wielen in de sneeuw" en „In gevangen schap" van G. Verhagen, die bovendien nog een derden prijs verwierf met twee foto's. Ten slotte behaalde de heer C. J. Maas een derden prijs met de foto „Rust." Er waren in totaal 34 foto's ingezonden, die werden beoordeeld door de N.V. Focus te Bloemendaal. De wedstrijd mag als uitstekend geslaagd worden beschouwd, hetgeen ook blijkt uit het rapport' van de jury, waarin een com pliment werd gemaakt voor de verhooging van het peil der inzendingen. Gedurende den zomer zal op iedcren eersten Zondag van de maand een clubtocht gehouden worden, waarbij de heer G. Verhagen als lei der zal fungeeren. B. en W. hebben bouwvergunningen ver leend, o.m. aan C. Vrind, te Amsterdam voor het bouwen van 27 woningen aan de Laan het land Kanaan. nabij de Eenhornlaan: aan de Vereeniging tot exploitatie van Natuurvrien denhuizen te Amsterdam, voor het bouwen van een vacantiehuis aan den Waterleidingsweg te Wijk aan Zee en aan de N.V. v.h. Gebr. Docter. tot het vernieuwen en uitbreiden van haar con- servenfabriek aan de Koningstraat. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana zal de Beverwijksche Harmoniekapel a.s. Dinsdagavond een concert geven in de muziektent op het C. H. Moens- plein, althans wanneer de weersomstandigheden geen beletsel zullen vormen. 5 Behalve op het dak van het gymnastieklo kaal van het C. H. Moensplein, zijn thans docr den gemeentelijken luchtbeschermingsdienst ook alarmsirenes geplaatst op de R.K. School aan den Galgeweg en op de Beverwijksche Conser- venfabriek aan de Breestraat. Het comité .Katholiek Beverwijk" houdt Dinsdag 30 April as. een vergadering, waar als spreker zal optreden Pater Colsen C. M., aal moezenier van den arbeid, medewerker van Mgr. dr. Poels. Geboren: A. de Groot—de Niet z; S. Schuur- mans—den Brasem z; M. G. Visser—Gooijer d; M. J. v. d. Wensch—van Burger d; M. J. Im- ming—van Dam d; H. Th. Hartog—Wijngaar den d; J. KoksBeliën z; A. Klut—van den Drink z; J. H. Stijl—Wolf z; N. Hofman—van Thiel d; W. J. G. v. Kuijeren—van der Hulst d: Overleden: Ch. W. Walbrecht, 7-3 j., echtgen. van M. Band, Rijksweg 250, Santpoort, LONDEN, 24 April. (Reuter) In het Lager huis antwoordde Butler inplaats van Chamber lain op een vraag, of eenige verdere stapper, zijn genomen betreffende een nieuw handels- accoord met Sovjet-Rusland, en of de Britsche ambassadeur spoedig naar Moskou zal terugkee- ren. Butler zeide dat, in antwoord op voorstei len, die kort geleden door den Sovjet-ambas sadeur zijn gedaan over het hervatten van han delsbesprekingen, de Britsche regeering duide lijk heeft gemaakt dat het voor haar van groot belang is, een economische politiek te voeren, die de oorlogvoering bevordert. Daarom moet elk handelsaccoord, dat met een neutrale re geering wordt gesloten, aan de oorlogsomstan digheden zijn aangepast, en vooral rekening houden met het verschaffen van materiaal aan den vijand. Hierom heeft de Britsche regeering Moskou uitgenoodigd, concrete voorstellen voor een handelsaccoord te doen. In verband daarmee is nog geen datum vast gesteld voor den terugkeer naar Moskou van den Britschen ambassadeur, die zich thans me' verlof in Engeland bevindt. WASHINGTON, 24 Aprü (Reuter). Het Ame- rikaansche Departement van Oorlog heeft be paald, dat geen buitenlandsche militaire atta- ché's zullen worden uitgenoodigd de manoeu vres bij te wonen, welke de volgende maand in Louisiana en Texas zullen worden gehouden en waaraan ongeveer 70.000 man zullen deelnemen. Troepen in „gestroomlijnde" divisies zullen voor den eersten keer in vredestijd als veldleger optreden. LONDEN, 24 April (Reuter). Het te Glasgow thuisbehoorende stoomschip Girasol (648 ton) is vandaag aan de» Zuidoostkust van Engeland gezonken na een botsing met het te Liverpool thuisbehoorende stoomschip Contractor (6000 ton). Alle elf leden der bemanning van de Gi rasol zijn vanavond ongedeerd door de Belgi sche sleepboot Ricard in een haven aan de Zuidoostkust binnengebracht. De vijfde kamer der Rechtbank te Am sterdam, gepresideerd door mr. Dons, zal vandaag de zaak behandelen tegen den hofmeester K., die in Juni van het vorig jaar zijn echtgenoote om 't leven bracht, Hij wordt er van beschuldigd op 22 Juni, na vooraf het plan beraamd en het besluit te heb ben genomen, zijn echtgenoote opzettelijk van het leven te hebben beroofd, door baar na kalm beraad en rustig overleg met een mes zoodanige steken toe te brengen, dat zij tengevolge van een of meer steken, direct of kort daarna Is overleden. Subsidiair is doodslag en meer subsidiair zware mishandeling, den dood ten gevolge heb bende, ten laste gelegd. Bovendien wordt K. er van beschuldigd, dat hij het lijk op 24 Juni heeft verborgen en weg gevoerd. Dit is de juridische constuctie, die de Offi cier var Justitie, mr. L. de Blécourt, heeft ge geven aan het vrecselijk misdrijf, dat in den af" celoopen zomer fn.de hoofdstad zooveel op schudding heeft veroorzaakt. Bramenzoekers in de buurt van Barneveld, bij Terschuur, vonden in het begin van Augus tus dicht bij den grooten weg, onder 't struik gewas den grooten koffer. Het politie-onder- zoek had reeds spoedig succes. Het waschgocd- nummer, dat op de kleeren in den koffer voor kwam, 273, werd wijd en zijd door de radi° verspreid. Een vrouw meldde zich bij de politie van het bureau Pieter Aertzstraat te Amster dam aan. Haar zuster was sedert eenigen tijd spoorloos verdwenen en zij herinnerde zich, dat het waschgoed van haar zuster het. nummer 273 droeg. Onmiddellijk werd het omvangrijke justitic- en politie-apparaat in vollen omvang in king gesteld. De vermiste vrouw woonde in de Pijnackerstraat. Haar echtgenoot, de hofmees ter K., had de woning echter ontruimd. D® meubels had hij verkocht, zelf was hij wee naar Indië vertrokken De aanwijzingen tegen,den hofmeester wa ren zoo sterk, dat de Officier van Justitie te Amsterdam zijn ambtgenoot te Batavia verzocht den hofmeester, die aan boord van de Johan de Witt diende, te arresteeren. Aldus geschiedde te Semarang en reeds JO Indië werd K. na een scherp verhoor ondei- worpen. Pas op 27 October kwam hij als arres tant in het vaderland aan. Hij verklaarde tegenover mr. de Blécourt, da hij onschuldig was. Hij gaf toe, dat het huwelU verre van gelukkig was geweest. Toen hij zijn laatste reis in Juni uit Indië kwam, had hij ruzie met zijn vrouw gekrege Zij was tegen de kachel gevallen en verd. ha^ den indruk, dat zij dood was. In zijn opwin ding had hij haar eenige malen met een ke kenmes gestoken. Met een cynische kalm legde de man zijn verklaringen af. ,e De rechter-commissaris in deze zaak gelas1s het uitbrengen van een psychiatrisch rapP°, Dr. S. P. Tammenoms Bakker en dr. F. GTeh_. kwamen tot de conclusie, dat verd. toerek ningsvatbaar moet worden geacht, al wordt in vele opzichten een infantiele persoonli.ikhe genoemd .j. De rechtbank zal ais volgt zijn samengestei Mr. W. J. H. Dons (president), mr. J. Hoekse en mr. P. H. Smits (rechters). Officier Justitie is mr. L de Blécourt. Verd. zal word verdedigd door mr. F. A. Kokosky en mr. F. Kokosky.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4