1111 waarborg 11 uur sloeg de klok en Haarlem dekte zich Haarlem, 25 April dn f 18.75 Ipgjyp Jfggy flik cf' DONDERDAG 25 APRIL 1940 STADSNIEUWS Uitstekend geslaagde alarmoefe- ningbinnen twee minuten was de binnenstad vol komen verlaten Politie met stalen helmen Bij de lichtfabrieken ANEGANG34- HAARLEM Als een echte Tfj Zomerdag zoo vroolijk en kleur- rijk zij n de nieuw ste imprimé's VOOR DE STILLE ARMEN St. Vineentiusvereeniging Kindervoeding VRAGEN OVER WERK VERSCHAFFING li 8 /ftlA/ VLrey» vboi'g EEN HARTIGE NEDER- LANDSCHE FILM Lichtwedstrijd Haarlem De Volewijckers De luchtbeschermingsoefening te Haarlem. Aan talrijke boomen werden paarden vastgebonden, omdat het voorschrift was; uitspannen Hulp aan 't Poolsche volk Een menschlievende actie HAARLEMSCHE MAKELAARS Plaatselijke gebruiken bij huur en verhuur BRANCARDS GEVRAAGD VOOR ONZE LUCHT BESCHERMING AGENDA Bioscopen 26 April Stadsschouwburg Bioscopen Apotheekdiensten of* A> v v f KCr HET EIGEN BEHEER Aanbesteding Coöperatie „De Eendracht" U.A. Haarlem Jubileum Kath. Studieclub Graficus BURGERLIJKE STAND Vanaf de vroege morgenuren heerschte er in de bloemenstad een merkbare span ning onder de bevolking. Het oogenblik, dat de sirenes het teeken tot de alarm oefening zouden geven, was streng geheim gehouden en iedereen was van minuut tot minuut op zijn qui viv-e. Dit wachten op zich was reeds een goede oefening voor de bur gerbevolking, want ook in oorlogstijd dient men elk moment paraat te zijn op onver- hoedsche luchtaanvallen. Dagen te voren koesterde men reeds de stoutste verwachtingen van deze l(primeur" in Nederland. l>e klokken sloegen elf unr. In de bin nenstad heerschte de gebruikelijke drukte, een trouwstoet arriveerde bij het stadhuis, een trein kwam binnenniemand had er eenig idee van, dat de sirenes een mi nuut later zonden loeien en dat dus het groote oogenblik was aangebroken. En cm meteen maar het resultaat te mel den: de oefening is volkomen geslaagd, de straten waren binnen twee minuten vol maakt uitgestorven, de paarden aan de boomen vastgebonden, de schoolkinderen nit de scholen gevlucht naar de adressen in de buurt, die ze hadden opgekregen en waar ze reeds een bezoek brachten; de trams en bussen stonden stil en passagiers en personeel zochten toevlucht in het dichtst nabijzijnde huis; automobilisten re den hun wagen naar den kant en zochten ook dekking; wie nog op straat was maakte haast om weg té komen. Uit alle wijken werd dan ook gemeld; oefening uitstekend verloopen, geen wan klank gehoord, medewerking van alle kan ten Dat velen voor de ramen zouden gaan kijken was wel te voorzien; de nieuwsgierigheid speelt thans nog een groote rol, maar als het onver hoopt ernst mocht worden, zaj ieder het veege lijf wel beter binnenslttais redden. Het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst in Haarlem mocht verschillende gasten uit .an dere plaatsen begroeten en na de oefening gelukwensehen in ontvangst nemen. Wij noe men o.a. kapitein A. van Batenburg, adj. in specteur van den Rijksdienst Bpscherming be volking tegen luchtaanvallen, als vertegen woordiger van generaal B. A. de. Ridder, alge meen inspecteur; de hoofdinspecteurrs H. L. Preller en P. P. Pau; uit Den Haag en den heer Sloos, hoofd dar propaganda-commissie in de Residentie; den heer Ph. v. d- Most, onder-com- candant van den Luchtbeschermingsdienst in Amsterdam, en eenige blokhoofden uit de hoofd stad etc. Commissaris Tenckinck mag tevreden zijn over zijn politiecorps; 2/3 deel van het perso neel offerde zijn vrijen tijd op ook de nacht ploeg! omdat de bewaking aan de ingangen der stad en de surveillance geheel aan de po litie was overgelaten.. Inspecteur Rypma, as sistent van het hoofd van den Luchtbescher mingsdienst, heeft zijn vele werk ook schitte- rend bekroond gezien en de voorbereidingen van hoofdinspecteur Drayer bleken ook perfect te zijn, want een paar minuten na het einde der oefening waren reeds rapporten binnen uit alle stadswijken, ook uit Haarlem-Noord, waar 50.000 menschen een stad op zichzelf vormen. Het politiecorps was voor deze gelegen heid uitgerust met gloednieuwe, zij het uit de kleur vallende, stalen helmen. De schuilkelder onder den nieuwen stadhuisvleugel verrichtte goede diensten. Al het gemeente-personeel ten stad huize en in de Jacobijnestraat vluchtte naar deze plaats en de wethouders van Liemt en Wes- torveld moesten hun werkzaamheden ook in den steek laten. De Groote .Kerk stond wijd open, maar daar zochten slechts weinig menschen een toevlucht. Wjj maakten een wandeling door het cen trum en ontdekten, dat de melkboer, de groen teman, van Gend en Loos etc., aan de voor schriften hadden voldaan en de paarden van den wagen gespannen hadden en aan een boom vastgebonden. Een bruidstoet zal dezen dag. afgezien van andere overwegingen, nooit vergeten. Op de Ged. Oudegracht hoorden de chauffeurs de sirenes en bruidspaar en ge volg stapten fluks uit om in een nabij gelegen perceel te wachten.... Begrafenisstoeten en er waren er nogal Wat konden hun weg voortzetten, een maat regel die in dit geval verstandig genoemd mag worden, omdat anders de paarden van deze wagens ook uitgespannen moesten worden. Eenige vergissingen werden gemaakt, door de menschen die hun weg wilden vervolger, toen de eerste sirene-cyclus geëindigd was, Mede-burgers wezen de onnadenkenden op hun fout. De treinreizigers uit andere steden, die de kranten niet goed gelezen hadden, keken ver baasd op, toen zij in het station werden te gengehouden; als de toestand ernst wordt, zul len ze de sirene-tonen wellicht beter begrijpen Een klein incident deed zich voor met de sirene in het Amsterdamsche kwartier, di bleef doorloeien Onze rapporteur aan de Heemsteedsche grens bericht, dat op het oogenblik van het alarm sein er aan de Blauwe Brug een geweldige op- eenhooping van fietsen, auto's en trams ont stond, ook mede door het verkeer, dat wegens werkzaamheden aan den Heerenweg over don Kaediefsweg was omgelegd. Men volgde, zij in het begin dan ook schoorvoetend, de orders der politie op om te stoppen. Ook zij die van Haarlem komende slechts enkele tientallen meters van de grens Heemstede-Haarlem ver wijderd waren, moesten hieraan gevolg geven Er was geen pardon en allen moesten ten spoedigste zorgen voor dekking in de nabij zijnde villa's. Op een der kardinale punten van de stad, n.l. het Gas- en Electriciteitsbedrijf van Haarlem, heerschte hedenmorgen om kwart voor elven een rustige stemming. De hijsch- kranen grepen met hun stalen armen in de metershooge steenkolenbergen, in de ketelovens laaide een felle vuurgloed en uit alle hoeken der fabrieken klonk het geraas van staal en ijzeren gereedschappen. De miezerige motregen druilde zonder op houden neer op de groote binnenplaats, waar de rust af en toe verstoord werd door het ko men en gaan van transportwagens. Tegen elf uur arriveerde dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk, burgemeester van Haarlem, die blijkens zijn bezoek aan de Gasfabriek groote waarde hechtte aan een goede functionneering van den Luchtbeschermingsdienst. De Gas- en Electri- citeitsfabrieken zijn bij een luchtaanval immers de eerste objecten, die de vijanden zoeken voor een bombardement. Van zeer groot belang was 't dus dat hier het personeel van deze bedrijven zoo snel en goed mogelijk een onderkomen kan vinden bij luchtalarm. Drie minuten over elven hoorden wij reeds het loeien der sirenes uit de stad. Op dit mo ment was het alarmsignaal boven de fabrieken nog niet in werking getreden. Pas een minuut later loeiden de sirenes, fel en dringend, over den omtrek van de Gasfabriek. De emplcyé's der kantoren staakten on middellijk het werk, grepen hun gasmas kers en spoedden zich over de binnenplaats naar de schuilkelders. Ook in de technische bedrijven werd het werk direct stil gelegd en zij die maar eenigszins hun post konden verlaten, nadat zij de motoren hadden stil gezet, zochten hun toevlucht in de schuil kelders. Het spreekt vanzelf, dat in een der gelijk bedrijf niet alle posten het zonder personeel kunnen stellen en daarom bleven precies zooals dat in oorlogstijd ook zal moeten geschieden enkele mannen op hun post. Zij beschikken daar over een vei ligheidscel, die hen in de gelegenheid stelt voor bepaalden tijd daarin dekking te zoe ken. Uit het personeel van het Gas- en Electri citeitsbedrijf is een korps van vrijwilligers ge- requireerd, onder leiding van dr. de Hollander, die zich belastten met de regeling van de alarm oefening. Aan den ingang van den schuilkel der, die onder een steenkolenlaag van vijf me ter is gebouwd en ongeveer anderhalven meter onder den grond ligt, werden de mannen in hun blauw-zwarte overalls in kleine groepjes binnen gelaten, waar zij eerst in een gasschut- sluis komen. Vandaar bereikt men den schuil kelder, die een ruime plaats biedt voor onge veer driehonderd menschen. Aan de wanden zijn verschillende luchtververschingsapparaten aangebracht, die voor den toevoer van versche lucht zongen. Indien door een voltreffer het electriciteitsnet zou zijn geraakt, beschikt men in den kelder nog altijd over een motor, die op eigen krachten licht verspreidt. Het vluchten, in de schuilkelders nam ongeveeer zes minuten tijd in beslag, maar in oorlogsdagen zal het personeel er wel in slagen in den vereischten tijd (4 minuten) in den schuilkelder dekking te zoeken. Op de binnenplaats en nog enkele an dere punten van de fabrieken zijn uitkijkposten opgesteld, die telefonisch in verbinding staan met den schuilkelder. Vandaar werd dan ook het signaal „veilig" na twintig minuten ont- angen, waarna het personeel zich rustig naar de verschillende afdeelingen begaf. Na vijf minuten was het bedrijf weer op vol len gang en draaiden de hijschkranen weer rustig alsof er geen vuiltje aan de lucht was geweest. De burgemeester heeft aan het land het be wijs willen geven, dat het dekking zoeken in DAMÉSCONFECTIE BONTWERKEN de huizen het aangewezen middel is bij lucht aanvallen. Ieder burger dient er dan op zijn beurt voor te zorgen, dat hij in huis een ruim te heeft, die het beste geschikt is tegen splin ters en kleine bommen. De ofening, die van morgen in Haarlem gehouden is, slaagde zoo danig, dat herhaling feitelijk niet geboden is. Men zou alleen nog eens een proef kunnen ne men om de reactie te peilen, wanneer er in het geheej geen publiciteit tevoren is gegeven en er b.v. alleen maar e enweek genoemd is. Maar heet toomt ons voor, dat de Haarlem mers ook dan paraat zullen zijn. Ze verdienen in ieder geval vandaag een compliment! 3 Ingekomen: R.C. Bridgeclub f64.25. Batig saldo van de j.l. gehouden Bridge-drive N.N. f 10, waarvoor onze commissie hartelijk dankt. Het is reeds lang geleden, dat wij onzen dank mochten uitbrengen voor de ontvangen giften. Redenen: er was niets te bedanken. Jammer toch, was onze kas sterker, wij zou den meer kunnen doen, dan thans moge lijk is. Vandaar dat het ons dubbel trof dat ge noemde club zoo'n ruim bedrag afstond. Wij hopen op navolging! Giften worden gaarne in ontvangst genomen aan het bureau dezer Courant, of bij den pen ningmeester, A. T. Kuiper, Pijnboomstraat 12, Post-Giro 129757 of bij den voorzitter, A. v. Os, Ged. O. Gracht 76. Door „Kindervoeding" werden in de week van 1520 April 1940 verstrekt 4702 porties warm eten n.l. in lokaal Rijksstraatweg 874, Weltevredenstraat 1093. Zoetestraat 1129, Bui tenrustlaan 690, Teylerplein 700, Voorm. Spaarn- dam 216. De heer M. J. A. van der Storm, lid van den gemeenteraad, heeft B. en W. verzocht de vol gende vragen te mogen stellen: Is het B. en W. bekend, dat de Haarlemsche tewerkgestelden bij de werkverschaffing te Hoofddorp (Vijfhuizen) en Nieuw Vennep, ont stemd zijn over de wijze waarop deze werken geleid worden? Is het B. en W. bekend, dat het daar gevoer de beleid al enkele malen aanleiding heeft ge geven tot onregelmatigheden? Is het B. en W. bekend, dat in deze werk- .a-K- Hoe de Groote Markt, er hedenmorgen uitzag tijde?is de alarm-oefeningHet plein is geheel verlaten. Iedere voorbijganger heeft in allerijl dekking gezocht. Op den achtergrond ziet men juist een Roode Kruis-auto de Koningstraat inrijden verschaffingen het verdiende loon der tewerk gestelden, gezien den aard der te verrichten werkzaamheden, nauwelijks op den naam loon aanspraak mag maken? Zijn B. en W. bereid direct dienaangaande een onderzoek in te stellen en wanneer boven vermelde grieven juist blijken te zijn hun mede werking te verleenen om deze op te heffen? Zijn B. en W. bereid in de eerstkomende raadsvergadering nadere mededeelingen hier omtrent aan den raad te doen? bi5 Van de over vrijwel de geheele wereld be kende Nederlandsche zoutwinning te Boekelo, is door Multifilm te Haarlem, in opdracht van die industrie een propagandafilm vervaardigd. De film bestaat eigenlijk uit twee gedeelten. Het eerste geeft een overzicht van de zout winning uit den grond, terwijl het slot opnamen laat zien van het zoutwatergolvenbad dat te Boekelo is opgericht. Het eerste gedeelte, dat streng documentair is, lijkt ons het best geslaagd. Schematische voortellingen geven de werkwijze aan, waarna de opnamen in de fabrieken den reeds geves- tigden indruk completeeren. Van het moment af. dat het zout uit den grond komt, tot het oogenblik waarop het in pakken en zakken de fabriek verlaat, ziet de toeschouwer iedere phase van de bewerking duidelijk voor oogen. Als zoodanig is het een zeer leerzaam en hoogst instructief filmpje, dat in alle opzichten ge slaagd mag heeten. De zoutwinning in Boekelo is volkomen in staat de behoeften van het Nederlandsche volk te dekken, terwijl daar naast een belangrijke export kan worden onder houden. Behalve de nuttigheid welke het zout in het dagelijksche leven van den mensch bezit, zijn er nog andere factoren, welke in hooge mate de aandacht voor deze industrie op- eischen. Onderzoekingen hebben namelijk aan getoond, dat in vele plaatsen in Nederland het water arm is aan jodium en dat als gevolg daarvan de bekende krop-ziekte of struma een bijna epidemischen vorm heeft aangenomen. Door jodiumhoudend zout te gebruiken, kan dat euvel worden tegengegaan en nu heeft deze fabriek zich gespecialiseerd in het vervaardigen van dat heilzame zout, dat bij de menschen aanvult, wat hun door het drinkwater wordt onthouden. Naast dit hoofdproduct zijn er nog talrijke andere chemische bijproducten, welke in gewel dige hoeveelheden deze fabriek verlaten, zoodat in alle opzichten van een hoogst nuttige in dustrie gesproken kan worden. Het slot is meer een parade van frisschelucht zoekende menschen in het Boekelobad en dus meer een propaganda voor vacaritiegangers. De aandacht hieraan besteed is nog al uitvoerig en juist als men de heele zoutwinning uit het oog heeft verloren, wordt die in een slot-apotheose weer onder de aandacht gebracht. Als we een aanmerking moeten maken dan is het deze, dat de opname van het gebruik van Badzo-zout wel wat decenter had kunnen zijn. De openhartigheid van het. beeld is hierop naar ons inzien wel wat al te hartig voor het groote publiek. Een Amerikaansche camouflage was wenschelijk en hoogst aanbevelenswaardig ge weest. Deze film, welke in hoofdzaak voor belang stellenden gedraaid wordt, zal zijn weg door Nederland zeker wel vinden. Zoowel vanwege het zeer bijzondere onderwerp, als de hoogst overzichtelijke wijze waarop het werd verfilmd is zij de aandacht zeker waard. V-t. Hedenavond kwart over acht speelt Haarlem een lichtwedstrijd tegen De Volewijckers. Haar lem benut deze gelegenheid tot 't opstellen van eenige nieuwe leden n.l. den bekenden rechts buiten Nagels van Enschedé, Bot (ex-V.S.V.). Groeneveld (ex-Kinheim) en Buter (ex-Scho ten). Het elftal voor hedenavond is nu: Kluit; Buter, Verhappen; Van Daalen, Groe neveld, Visser; Nagels, Boeree, Van der Hulst. Bot, De Bast. Evenals in apdere landen hulpacties zijn ge organiseerd, is in Nederland door de Verecni- gingen, die cultureele betrekkingen met Polen onderhielden, te zamen met een aantal personen, die door relaties met Polen verbonden waren, het initiatief genomen tot oprichting van het Nederlandsche Comité voor Menschlievende Hulp aan het Poolsche Volk. Uit dit comité, waarvan ir. M. C. A. Bon gaerts, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal en Oud-Minister van Waterstaat, als voorzitter optreedt, is een uitvoerend comité samengesteld onder voorzitterschap van prof. di. M. van Wijk te Leiden, Ten einde een doelmatige werking van de ac tie te verzekeren en daardoor zoo ruim moge lijk diegenen der Poolsche bevolking, die van alle noodzakelijke levensbehoeften verstoken zijn, te helpen, zijn in verschillende plaatse- van ons land locale oommissies opgericht. Zoo ook voor Haarlem en omstreken. Ons werk is uitsluitend charitatief. Wij hopen, dat het na eenigen tijd megeiij. zat zijn in Polen zelf door internationalt sa menwerking een breed opgezette actie van menschlievende steunverleening te organiseeren. Thans echter is het van het grootste belang de vele tienduizenden vluchtelingen, die in Roe menië,. Hongarije, Litauen, Letland en andere landen rondzwerven of geïnterneerd zijn, te helpen; en het is een plicht van menschlievend- heid om aan deze hulpbehoevende, zieke en ge wonde medemenschen, die bloot staan aan he vige ontberingen en de gevaren van epidemieën zoo snel mogelijk de reddende hand te reiken. Wij doen een beroep op U om onzen arbeid te steuneri. Wij waarborgen U een goed gebruik, omdat het comité in nauw contact met het Ne derlandsche Roode Kruis en daardoor ook met het Internationale werkt, hetwelk reeds thans de mogelijkheid heeft, den Pooischen vluchte lingen in Litauen, Letland en andere landen daadwerkelijke hulp te verleenen. Ons niet verhelende, dat in deze tijden reeds zoo vaak een beroep op Uw liefdadigheid ge daan is, hopen wij toch, dat U door Uwe gaven 'Uiten arbeid zult steunen. De nood der Polen is wel bij uitstek groot. Bijdragen zijn te storten op Giro No. 4000 van - Twentsche Bank Haarlem, onder toevoeging- ei woorden: „Voor het Poolsche volk." Comité van aanbeveling: dr. J. E. baron De Vos van Steen wijk, burgemeester, Haarlem; jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester. Heemstede; Jhr. mr. C. J. A. den Tex, burgemeester, Bioe- rnendaai; H. van Alphen, burgemeester, Zand- voort; plebaan F. B. J. M. Filbry, Haarlem; mr. F. W. D. C. A. van Hattum, Santpoort; mr. J. N. J. E, Heerkens Thijssen, Haarlem; dr. L. C. Kersbergen, Haarlem; F. S. Noord - hoff. Haarlem; J. P. Ni.jssen, Santpoort; mr. M. Slingenberg. Haarlem; H. Smidt van Gelder, Overveen; J. J. Swens, Haarlem; rabbijn S. Ph. de Vries, Haarlem; dr. P. K. J. Tervooren, Haarlem; ds. G. J. Waardenburg, Haarlem; mr. 1 dr. P. j'. Witteman, Overveen. Comité van uitvoering: dr. J. A. Verhage. voorzitter; G. H. Wéustink, secretaris, Wagen weg 4, Haarlem; mr. L. G. van Dam, penning meester. De Vereeniging van Makelaars in Haarlem en omstreken, afdeeling van den Nederland- schen Bond, hield een algemeene vergadering in restaurant Brinkmann aan de Groote Markt. Deze vergadering was in het bijzonder gewijd aan een bespreking in zake de vaststelling, eventueel vastlegging, van plaatselijke gebrui ken bij huur en verhuur van woningen, win keihuizen enz. Een onderwerp dat zeker ook de publieke belangstelling heeft. In verband met deze stof en het bijzondere karakter daar van waren onder meer uitgenoodigd de Kamer van Koophandel, de plaatselijke deurwaarders en enkele zusterorganisaties. Als spreker trad op de Bondsadviseur, mr. de Jongh te 's-Graven- hage. In een uitvoerig betoog gaf mr. de Jongh de noodzakelijkheid aan om tot een juist begrip te komen van wat onder plaatselijk gebruik moet worden verstaan. De artikelen van het Burgerlijk Wetboek, 1606, 1607, 1609 en 1623. die deze materie beheerschen, werden stuk voor stuk aan een nadere beschouwing onderworpen en aan hun werking in de praktijk getoetst. Verschil moet worden gemaakt tussehen huren bij geschriften aangegaan (huurcontracten) en die welke slechts bij mondelinge overeenkomst zijn afgesloten. De eerste soort loopt automa tisch af bij het verstrijken van den overeenge komen huurtijd, de andere regelt zich geheel en al naar het plaatselijke gebruik. De vraag hoe na afloop van een schriftelijke huurovereen komst en bij stilzwijgende continuatie, zonder geschrift, partijen tegenover elkander komen te staan -\yerd uitvoerig behandeld. Erkend moet worden dat in de kringen der deskundigen daaromtrent nog geen eenheid van opvatting bestaat. Het is daarofn toe te juichen dat de Make laarsvereniging te Haarlem het initiatief heeft genomen ten einde te trachten in dezen tot klaarheid te komen en vast te stellen wat het plaatselijk gebruik, in art. 1623 B. W. genoemd, in feite te Haarlem en omstreken inhoudt. De Haarlemsche Makelaaarsvereeniging streeft hier een pubilek belang na, waarvan wij gaarne de verdere ontwikkeling met belangstelling tege moet zien. Het is in China, Spanje, Polen en Finland gebleken dat de luchtoorlog veie slachtoffers maakt bij de stadsbevolking. Maar ook is ge bleken dat een luchtbeschermingsdienst die goed geoefend en paraat is de gevolgen van de me-doogenlooze bombardementen kan verzach ten. Hier in Haarlem is men met de organisa tie van een dergelijken dienst reeds een goed eind gevorderd. Een belangrijk* onderdeel is de medische dienst die de gewonden zal ver binden en zoo noodig naar de ziekenhuizen transporteeren. Voor het vervoer- worden transportauto's ingericht, die een viertal ge wonden van de vakposten naar de ziekenhuizen zullen vervoeren. Voor de inrichting van deze transportauto's, die door vrijwillige chauffeu- ses worden bestuurd, zijn brancards noodig, in totaal 70 brancards. Daar de gelden hiervoor ■op heden niet beschikbaar zijn wenden wij ons met een dringend verzoek tot de Haarlemsche burgerij om de f 1000 die daarvoor noodig zijn aan den medischen dienst te geven. De tijd dringt! Haarlem moet paraat zijn! Wie geeft f 15 voor een brancard of een gedeelte van dit bedrag? De bijdragen kunnen gestort wor den bij de administratie van dit blad en zullen in dit blad worden verantwoord. Indien meer dan f 1000 binnenkomt zal hetgeen overschiet ook voor de medische luchtbescherming wor den besteed. Dr. KUIPERS Dl*. ROORDA Dr. SLUYTERMAN. Dr. TERVOOREN Gebouw St. Bavo; Bestuursvergadering R.K. Volksbond, 3 uur, examens Melkhandelaren 8 uur, R.K. Metaalarbeiders, 8 uur. Ledenverga dering Bouwvakarbeiders 8 uur. R.K. Bevol kingsbureau, 8 uur en Federatie Groenten en Fruit, 8 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 1012 uur. Kunsthandel J. H. de Bois: Expositie Han Boskamp. 105 uur. Palestina-Diorama's, Schotersingel 117a: Ge opend van 35 en 79 uur. Raadhuis Heemstede: Gemeenteraad 3 uur. Rembrandt: „Golden Boy", voor volwasse nen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Straten zonder einde", 2 en 8.15 uur. Luxor: „De vrouw met het masker", voor volwassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Percy neemt va can tie" 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne; „Het fluitende Doodshoofd" en „De jacht naar het halssnoer." Moviac: „Als het moederhart spreekt", 8.15 uur (boven 18 jaar). Gebouw St. Bavo; Jozefgezellen Haarlem I, 8 uur, Haarlems Gemengd Koor. 8 uur. Schaak club St. Bavo, 8 uur. R. K. Bevoikingsb'oreau, 8 uur, bestuur spoorwegpersoneel, 8 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 10-3: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 1012 uur en 2.305 uur. Kunsthandel J. H. de Bois: Expositie Han Boskamp. 105 uur. Gem. Concertgebouw: Feestavond voor mili tairen, 8 uur. Gem. ConcertgebouwHaarlems Muziekinsti tuut, 7.30 uur. Vrijdag 26 April: 8.15 uur Gezelschap Saal- born-Parser ..Het Geheim van de Cottage." (Voor Geloof en Wetenschap.) Zaterdag 27 April: 8.15 uur Fritz Hirsch Ope rette „Der Graf von Luxemburg". Zondag 28 April: 8 uur „De Klokken van Ccrneville." (Door Haarl. Middenst. Operette.) Maandag 29 April: 8.15 uur Het Nederlandsch Tooneel „De Kus op het perron." Dinsdag 30 April: 8 uur „Drie sprekers en een smalfilm." (Voor Nederlandsch Fabrikaat.) Woensdag 1 Mei: 2 uur Schoolvoorstelling door het Residentie Tooneel: „De Pickwick - club." Woensdag 1 Mei: 8.15 uur idem. Donderdag 2 Mei: 2.30 uur Herman Smits' Poppenkast. Rembrandt: „Het privéleven van Elisabeth en Essex." 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Variété", voor volwassenen. 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Sterren gaan naar Hollywood", bo ven 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Rio", voor volwassenen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Spion" en „Malle Gevallen." Moviac: „Huiden op de Locomotief." 8.15 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596; Grijseels en van Hees, Lange Veerstraat 14, tel. 11000; Frans Hals-apotheek Frans Halsplein 1. tel. 11180. Steeds geopend zijn: C. F. Schotsman, Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- cheweg 341; Aerdenhout-spotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche apotheek, Binnenweg 28, telef. 28127; Bloemendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85. telef. 22181. J* Vakk. reparatie van alle merken stofzuigers In het raadsverslag, dat in ons ochtendblad gepubliceerd werd, staat: De heer Klein Schip horst treedt niet op voor een bepaalde gröeP. maar hij komt voor het gemeentebelang op. om dat eigen beheer ook al worden onderdeeleen aanbesteed goedlcooper is. Uit de strekking van het debat zal de welwillende lezer intus- schen reeds hebben opgemaakt, dat er een woord uitgevallen is. Gelezen moet worden: zelden goedkooper is". Gisterenavond is in het openbaar aanbesteed het verfwerk voor 78 woningen, gelegen te Haarlem aan en nabij de Bastiaanstraat en ae Dunklerstraat. Er waren 11 biljetten ingeko men. De hoogste inschrijver was: N.V. v.h. Gebr. Goedhart, te Beverwijk, voor 3689. De laagste inschrijver was: A. Breed, te Heer Hugo- waard, voor 2222. Uit Haarlem en omgeving schreven nog in: Plessius en Zn., te Haarlem, voor 3550; W. van Beek, te Haarlem, voor 3330; S. van Schuit, te Haarlem, voor 3276; P. H. van de Eos en Zn., te Haarlem, voor 3180; J. Stuk hout, te Haarlem, voor 3164; C. Stringer, t< Haarlem, voor 2928; Prindijk, te IJmuidei voor 2496; J. Gastenveld, te IJmuiden, vc-.* 2450. Gisterenavond werd in het g- bouw van den Ned. Prot. Bond, Jacobstraat, de jaarlijksche algemeene ledenvergadering van de coöperatie .De Eendracht' U. A. Haarlem gehouden. De jaarrekening werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Na een uiteenzetting van den voorzitter der pensioenccmmissie, den néér C. E. van Eijkern, over den stand der werkzaam heden dier commissie in het afg'loopen jaar werden de bestuursleden, de heer P. Kluit en de heer H. Plant, die periodiek aan de beurt waren voor aftreding, met algemeene stemmen herkozen, evenzoo de commissaris, de neer G. W. H. de Korte. Voor de verkiezing van 6 leden voor de Commissie van Advies werden weder om gekozen de heeren J. W. A. Berendonk, P. de Jong, K. Kooiman, terwi.il 3 nieuwe leden de heeren M. Heemstra, G. J. Horn en H. J. Doorn werden gekozen. .Nadat nog enkele kleine vragen waren be antwoord, werd deze vergadering gesloten. Vrijdag 26 April 1940 herdenkt de heer P. J. Geerlings den dag, waarop hij vóór 40 jaar bij de N. V. Electr. Luxebroodfabrieken v/'h. Henri J. Carels in dienst kwam. alwaar hij thans werkzaam is als magazijnmeester. De jubilaris is pas 52 jaar, zoodat dit jubi leum wel een unicum is. Het zal den heer Geerlings op dien dag ze ker niet aan belangstelling ontbreken. Hedenavond wordt door de Kath. Studieclub „Graficus" de jaarvergadering gehouden tot sluiting van het winterseizoen. De agenda ver meldt o. a. jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester. Door het bedanken van onzen bi bliothecaris, den heer H. Croese, zal in deze vacature moeten worden voorzien. Wij vertrou wen dan ook op aller opkomst en medewer king, Geboren: 23 April J. E. Roosen-Buijtink, C-. M. Sjouke-van de Gevel, d.; 25 April M. A. Voorting-Schellekens, z.; 24 April G. W. Woelders-Terstel, z.; M. C. Kraaijvan- :r-Roozen. d.; 23 April J. H. M. van Vilsteren- Jreuker, d. Overleden: 23 April H. M. Kraak, 17 j., Ha- zepaterslaan; 24 April S. G. Janssens-Rijbroek, 78 j., Tugelastraat; H. H. van Driel, 62 j., Kin derhuissingel; H. J. Eenhoorn, 48 j„ Delftlaan; M. J. van Dijk, 88 j„ Garenkokerskade; 23 April J. A. Vennik. 17 j„ Seringenstraat; 24 April S. M. Bijl, 73 j., Spaarnd. weg. Gehuwd 25 April: J. L. Duret en J. C. M, Arnoldus; L. A. H. Vermeulen en G. A. C. Wa- kelkamp; H. C. Kamp en S. J. de Mon; T. Schaap en C, Bosch; J. P. Kruger en H. Roe mers; E. Zonneveld en J. H. Belterman; J. de Groot en G. W. Heemskerk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5