OND 1 HET ERF E. R.K. FINANCIEN Actieve vertegenwoerdigers gevraagd Wij luisteren naar... VEILIG BELieftEN LEVENSVERZEKERING-MIJ. N.V. W aterstanden Dag film DONDERDAG 25 APRIL 1940 Wilde staking in de venen Beleediging ir. Wentholt Arnhem bollenstad in Sproeten komen vroeg 't voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Kerkelijk Leven EERW. MOEDER SOPHIE PATER SCHOTS Acht jaar geëischt ROEIBOOT WERD OVER VAREN BLIKSEMINSLAG VAN SPIONNAGE VERDACHT IL Het groote geheim Het iweidekdaa&koe is ean polis der Nassausingel 3 Nijmegen BIJKANTOREN: AMSTERDAM, Keizersgracht 261 '-sGRAVENHAGE, Bezuidenhout 54 Vrijdag 26 April Onrustige zenuwen INHEEMSCH JOURNALIST VEROORDEELD VOORWAARDELIJK GESTRAFT TRAGISCH GEVAL EEN ONGECENSUREERDE BRIEF POSTVLUCHTEN i 3 83 is g1 s a MARKTEN Manifest aan katholieke en christelijke arbeiders De R.K. en Chr. veenarbeidersbonden hebben aan de in staking gegane veenarbeiders een ma nifest gericht, waarin de gang van de onder handelingen wordt uiteengezet. Tevens wordt daarin echter met grooten nadruk er op gewezen, dat men nimmer lichtvaardig tot een staking mag overgaan, zoolang er nog middelen zijn, die zulks kun nen voorkomen. Ai jaren staat principieel vast, dat, indien ge schillen door arbitrage of rechtspraak konden worden opgelost, staking ongeoorloofd is. Het manifest zégt dan: Wie Christelijk ge organiseerd is, is voor recht. Dit recht is het beste te verkrijgen door onzijdige rechtspraak. Tegen een zoodanige arbitrage zich verzetten staat gelijk met geen vertrouwen te hebben in eigen zaak en in eigen voorstellen. Wij hebben dat vertrouwen wel en geven dus het parool: Aan den arbeid! Het werk kan wor den voortgezet. Onder de leden van den Chr. Land- en Veen- arbeidersbond bestaat echter weinig neiging de opwekking van het bestuur in dit manifest te volgen, zoodat zij in de gebieden waar thans ge staakt wordt met de anderen aan de staking deelnemen. Inmiddels wordt de arbeid in het veenbedrijf in de rayons,'waar hoofdzakelijk turf gegraven wordt, en waar de arbeiders dus nie,t in ploeg- verband werken en minder op elkaar aangewe zen zijn, nog voortgezet. Dit zijn de rayons Bar- gercompascuum en Bargeroosterveen. Ook in de Krimsche Venen, hoewel daar wel veel persturf gemaakt wordt, wordt het werk. voorzoover het begonnen is, rustig voortgezet. Overigens probeert men thans de staking uit te breiden tot de groote fabrieksturf-rayons. Dat slaagde tot heden niet. Daar is de toestand ook anders, omdat het lot van de groote fabrieksturf in handen van de regeering ligc, daar dit eén ge steund product is en men d ensteun indertijd heeft berekend op een kostprijs van ongeveer f 46 per dagwerk turf. Om loonsverhooging te kunnen verstrekken, zal de steun herzien moeten worden en die herziening is in handen van het Landbouwcrisisfonds, dat den steun verstrekt. In Vroomshoop heeft het hoofdbestuur van den Modernen Landarbeidersbond de lei ding van de taking overgenomen. In Weer- dinge, Emmercompascuum en Roswinkel is dit ook het geval, omdat van de organisaties, die het met de stakers eens zijn, de Moderne Bond de sterkste organisatie is. Het is overigens in het bedrijf rustig. In hooger beroep tegen J. B. één maand geëischt Voor het Amsterdamsche hof heeft heden terecht gestaan J. Pt, lid van de aannemers firma J. en J, B. te Bergen (N.H.), welke firma, indertijd het Maas-Waal-kanaal heeft aange legd, waarbij dr. ir. L. R. Wentholt, hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat, de firma B. voor f 375.000 zou hebben benadeeld. Dit is oorzaak geweest, waarom de firma B. korten tijd daarna ten gronde is gegaan. De thans te recht staande verdachte J. B. heeft jaren achtereen pogingen aangewend schadevergoe ding te verkregen, hetgeen hem slechts' ge deeltelijk is gelukt. Daarop heeft hij zijn toe vlucht genomen tot het schrijven van de bro chure „Ik zal handhaven" en van een open brief, welken hij heeft toegezonden aan alle Kamerleden en aan 56 dagbladen, aan den mi nister, doch niet aan dr. ir. Wentholt zelf. Wegens beleediging werd J. B. door de recht bank te Alkmaar veroordeeld tot tien gulden boete, van welk vonnis de officier van justitie in hooger beroep is gekomen evenals de ver dachte. De verdachte is zoozeer overtuigd van zijn goed recht, dat hij om vervolging wegens smaadschrift vraagt, zoodat hij kan worden toegelaten tot het bewijs van de waarheid zijner beweringen. Op de vraag van den president van het hof, mr. Jolles, waarom hij deze brochure heeft ge schreven, antwoordde de verdachte, dat hij op deze wijze de aandacht wilde vestigen op de zaak, waarin hem onrecht is geschie. De eenige getuige in deze zaak, dr. ir. L. Wentholt, thans directeur-generaal van den Rijkswaterstaat, bleef bij zijn verklaringen voor de rechtbank afgelegd. Hij achtte zich door de brochure en den open brief beleedigd. De beide geschriften wemelen van onwaarheden. „Daar over hebben we het thans niet", aldus de pre sident, „het gaat nu alleen om de beleediging." De president nam met dezen getuige een groot aantal passages uit de brochure en den open brief door, alsmede de verklaringen, welke Ir. Wentholt voor de rechtbank te Alkmaar heeft afgelegd. Tijdens dit getuigenverhoor blijkt dat verd. van meening is, dat hem ten onrechte een ar bitrage-commissie is geweigerd en dat hij daar op tot tweemaal toe een vordering heeft in gesteld. waarin hij in twee instanties niet ont vankelijk is verklaard. „Hét heele geval heeft dus veel weg van een actie van iemand, die een proces verloren heeft en daarin niet wil berusten", meende mr. Jolles. „Het zou beter zfjn, als u dit eens uit uw hoofd zette. U is toch een verstandig man. Moet u nu van 1923 af tot uw dood toe wrok blijven koesteren? U hebt een proces verloren en tot tweemaal toe ongelijk gekregen. U moet toch kunnen be rusten in een rechterlijke uitspraak", luidde het advies van den president aan den verdachte. Verd. echter haalde de geheele historie van zijn proces op, en het blijkt, dat hij de zaak niet wil laten rusten. Hij zal het recht blijven vragen, dat hem geweigerd wordt. De procureur-generaal, mr. A. A. L. F. van Dullemen, betoogde bij zijn requisitoir dat B'. bij de aanneming van het Maas-Waal-kanaal zelf het risico op zich genomen heeft en dat het niet aangaat ir. Wentholt voor tegenvallers verantwoordelijk te stellen en zeker niet deze aantijgingen jaren lang op alle mogelijke wijze, te herhalen. De procureur-generaal achtte het noodig een zware straf op te leggen en eischte een maand gevangenisstraf wegens beleediging en smaad in geschrifte. De verdediger, mr. J. Buiskool uit Schagen. bestreed de dagvaarding en meende, dat belee diging hier niet ten laste gelegd kan worden, zoodat B. zal moeten worden vrijgesproken Pleiter verzocht bij interlocutoir vonnis B. toe te laten tot het leveren van het bewijs van de waarheid zijner beweringen. Arrest 9 Mei. Tallooze bloemen in de parken Sonsbeek en Zijpendaal Arnhem is bollenstad geworden! De parken Sonsbeek en Zijpendaal, toch al bekend om hun schoonheid, zijn gedurende de laatste maanden in hooge mate verfraaid. Een millioen bloem bollen heeft men er ingezet en dezer dagen heeft de plaatselijke Vereeniging 'voor Vreem delingenverkeer een excursie „naar de bollen georganiseerd, waaraan vele genoodigden deel namen. Onder hen waren de heer H. P. J. Bloemers, burgemeester van Arnhem en verte genwoordigers van bloembollenvereenigingen. Het gezelschap werd rondgeleid door de hoe ren S. H. Frederiks, directeur van den Plantsoe nendienst en W. Meijer, plantsoenmeester er. men was voj lof over de prachtige resultaten die te Arnhem bereikt waren, 's Middags werd in de theeschenkerij „Sonsbeek" de lunch ge bruikt, waarbij het woord werd gevoerd door den heer F. J. ten Kate, voorzitter van V.V.V. Arnhem, die zijn gasten verwelkomde en bur gemeester Bloemers, die zijn vreugde uitsprak over het feit, kennis gemaakt te hebben met vele vooraanstaande bollenkweekers, en hun de verzekering gaf, dat Arnhem niets zal nalaten, de bloembollen, een der schoonste en belang rijkste Nederlandsche producten, te prijzen Voorts wees dr. A. J. Verhagen, voorzitter van het Centraal Bloembollencomité, nog op de moeilijkheden, die het bloembollenbedrijf op het oogenblik doormaakt, waarna hij de hoop uit sprak, dat de beplanting, die thans de schoone perken van Arnhem siert, er toe moge bijdragen dat het Nederlandsche volk het bloembollenbe drijf, dat reeds 380 jaar in Nederland gevestigd is, naar vermogen zal steunen. De dag werd besloten met een prachtigen autotocht, door de omgeving van Gelre's hoofd stad, welke de gemeente Arnhem had aange boden. Arnhem is gereed, om de vreemdelingen te ontvangen, die dit jaar zeker in nog grooter getai zullen komen dan vorige jaren. Midden in de stad, maar toch in de ongerepte natuur van twee der schoonste en uitgestrektste stads parken, staan tienduizenden bloemen, in alle kleuren en variëteiten, die den eenvoudigsten toeschouwer in verrukking brengen. Met veel moeite is dit alles tot stand gekomen, maar vooral bok dank zij noesten ijver van vele Arnhemsche werkloozen is een schoon geheel tot stand gekomen. Arnhem verwelkomt zijn gasten reeds en heeft tal van voorzorgen genomen, hun het verblijf binnen zijn muren koo geriefelijk en aangenaam mogelijk te maken. De Spoorwegen geven speciale goedkoope retourkaarten uit, die tevens recht geven op een autotocht. De Arnhemsche gemeentetram verzorgt eveneens schitterende autotochten en de verschillende restaurants hebben hun service tot het uiterste opgevoerd. Op 71-jarigen leeftijd is vrij plotseling in het klooster der Zusters Franciscanessen te Bruns- sum overleden de Eerw. Overste Moeder So phie, in de wereld mej. P. Custers. Zij was als overste werkzaam in de kloosters te Heer len. Heythuizen. Oldenzaal, Maastricht en Brunssum. BATAVIA. 25 April (Aneta). Pater J. A. Schots S.J., uit,Solo, is in het St. Elisabets- ziekenhuis te Semarang overleden. (Pater J. A. Schots werd in 1879 geboren en in 1913 tot priester gewijd. Sedert 1929 was hij werkzaam te Solo, in de pastbrie Poerbajan). Wegens moord op zijn huisjongen MEDAN, 25 April. (Aneta). De officier van Justitie eischte tegen den Europeeschen employé, van de onderneming Badjambi, die onlangs zijn huisjongen in verband met een twist met re volverschoten doodde, acht jaar gevangenis straf. De verdediger vroeg een hernieuwd psychia trisch onderzoek, dat de raad van Justitie ech ter afwees. De uitspraak is bepaald op 1 Mei. Motorbootkapitein vrijgesproken Wegens het veroorzaken van dood door schuld heeft de 23-jarige schipper van een motorschip voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan. Op 26 Juli 1939 is onder Leiden een aanvaring geweest in het Galgewater bij de uitspanning „De Vliet" tusschen het motorschip „De Tijd stroom" en een roeiboot, waarin een kapelaan en verscheidene jongens zaten. De roeiboot werd overvaren, ten gevolge waar van de inzittenden te water geraakten en twee jongens verdronken. De 8chipper werd van het hem ten laste ge legde vrijgesproken. In den afgeloopen nacht is te Vinkeveen tij dens het noodweer de bliksem ingeslagen in het zomerhüis van den landbouwer G. F., ten gevolge waarvan een brand ontstond, waarbij 7 koeien en 16 varkens in de vlammen zfjn om gekomen. BATAVTA, 25 April. (Aneta). De verhooren van de van spionnage verdachte Europeanen, waarvan gisteren reeds melding werd gemaakt, zijn vandaag voortgezet. Het betreft hier een geval op Celebes en een geval te Bandjermas- sin. Voorts worden ook enkele aanwijzingen op Java nader gecontroleerd. De hen is een nuttig dier. Zij legt blanke en bruine eitjes en als zij die taak naar behooren heeft volbracht, geeft zij bovendien nog sma kelijke bouten en wat veeren. De statige haan is niet in tel. Indien hij bij de voortplanting en voor de orde in het kippen- gezin gemist kon worden, zouden alle haantjes op het tijdstip, dat zij als zoodanig worden onderkend, om zeep gebracht worden. Zulke schadelijke kostgangers zijn deze hanen, dat men de eeuwen door op middelen zon om het kuiken zijn geslachtsgeheim te ontsluieren. Het pas uitgekomen kippenjong is een mysterieus schepseltje. Zorgvuldig houdt het enkele weken geheim wat er uit groeien gaat: hen of haan Maar in die enkele weken hebben de nietsnut ten onder hen een enorm gat geslagen in onzen voorraad kippenvoeder, terwijl zij de eigenaren op kosten jagen, welke slechts gedeeltelijk wor den vergoed. Een beknopte becijfering maakt dit duidelijk: Per jaar aanschouwen in ons land 20 mil lioen kuikens in de broederijen het levenslicht. YrtrndeOff n>» Hiervan komen rond acht millioen haantjes voor verwijdering in aanmerking. Gewoonlijk worden de kuikenhaantjes zes weken aangehou den, in welken tijd zij vier millioen k.g. voeder verorberd hebben. Weggegooid geld is dit niet, maar verkocht voor de slacht, maakt een haan tje de kosten niet goed, terwijl het mengvoeder heusch wel beter besteed had kunnen worden, Hiermee willen we maar zeggen, dat het alles zins begrijpelijk is, dat men de eeuwen door heeft getracht reeds bij eendagskuikens het ge slacht te bepalen. Telkens meende men de oplossing gevonden te hebben, doch bij toetsing kwam de onbetrouw baarheid van het middel aan het licht. Maar zooals de huismiddeltjes, veelal gebrandmerkt als kwakzalverij, in het volk blijven voortleven, zoo zijn er ook een reeks aanwijzingen t.a.v. het sexen van kuikens, welke na een kortston dig bestaan als niet doelmatig werden afge wezen, maar telkens weer opgeld doen. Nu eens dacht men in de ligging, ook wel in den vorm van de luchtkamer een aanwijzing gevonden te hebben. Meer wiskundig aangeleg de zoekers waren er van overtuigd, dat het le en 2e ei van een serie haantjes zouden leveren, de volgende hennetjes. Weer anderen trokken uit bepaalde reacties hun conclusies. Wanneer men kuikens, die enkele dagen oud zijn, voor zichtig bij de vleugels optilde, zouden de haan tjes hun pootjes gestrekt houden, de hennetjes zouden hun pootjes optrekken. Een soortgelijke reactie zou ontstaan, wanneer de kuikens bij de pootjes werden vastgehouden, doch dan zou den de haantjes hun kopjes optrekken, de hen netjes niet. Oud is het middel van den gladden ring aan een draad, van lateren tijd de geslachtsbepaling door verschil in uitgezonden stralen door de kiem. Ontelbaar zijn de kuikenkopjes door een vergrootglas bekeken. Dan meende men de punten van een microscopisch klein kammetje te onderscheiden, maar ook dat was niet het ei van Columbus. Ook de wetenschap bemoeide zich met het geval. Zij slaagde wel, maar de nadeelen van deze wijze van werken gingen ver boven de voordeelen uit. Behalve dan de scheikundeteelt, moet de rest gerangschikt worden onder „huismiddeltjes", waaraan weinig waarde mag worden toegekend. Wie er zich op verlaat, zal, een enkele toeval lige uitzondering daargelaten, bedrogen uitko men. De oplossing zou echter komen van Nippon en daarmede zou het gele gevaar zijn intrede doen in het Nederlandsche kippenhok, dat ieder jaar meer het tooneel is geworden van een massale slachting. Handige Hollandsche jon gens hebben getracht de Oosterlingen te even aren, doch tot nog toe zijn ze daarin niet ge slaagd, al geven de voorloopige resultaten goe de hoop voor de toekomst. Op de Japanners en hun Hollandsche mak kers komen we een volgende maal terug. HILVERSUM I. 1875 en 114.4 M. Algemeen programma, verzorgd door den KRO 8.00 Berichten ANP. 8.05—9.15 en 10.00 Gra- mofoonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie, 12.00 Berichten, 12.15 B. v. Dinteren's orkest, 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek, 1.10 KRO- orkest, 1.50 Gramofoonmuziek, 2.00 Orgelcon cert en gramofoonmuziek, 3.00 Het Nieuw- Rotterdamsch trio. 3.55 Gramofoonmuziek, 4.45 Rococo-octet. 5.15 Gramofoonmuziek, 5.30 Mu- siquette 6.00 Gramofoonmuziek, 6.20 K.tO- Melodisten en solist, 7.00 Berichten, 7.15 „Per- soneeisselecjtie in de bedrijven", causerie, 7.35 Reportage, 8.00 Berichten ANP, 3.15 KRO-New Style Artists en solist, 9.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Raa'iotooneel, 10.05 Gramofoonmuziek, 10.10 Frans Steffen en zijn Nederlandsch or kest. 10.30 Berichten ANP, 10.40 Gramofoon muziek, 10.45 Frans Wouters' Swing Musicians. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 VARA, 10.20 VARA. 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 9.00 VARA, 11.00—12.00 VARA 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek, 10.40 Cello en piano, 11.30 Gramofoonmuziek, 12.00 De Palladians, 12.45 Berichten ANP, gramo foonmuziek, 1.00 AVRO-Amusementsorkest en solist. 3.00 Pianovoordracht, 3.30 AVRO-Dans- orkest, 4.00 Gramofoonmuziek met toelichting, 4.30 Rosian-Ladies, 5.306.00 De Ramblers. 6.50 Zang, orgel, 7.18 Berichten ANP. 9.00 Radiotooneel, 9.25 Fragmenten uit de operette ..Prinses Fatimah", 11.00 Berichten ANP. 11.10 Jazzmuziek (gr.pl.), 11.4012.00 Orgel spel. ENGELAND, 391 en 449 M. Na 10.20 n.m. ook 343 M. 11.50 Cello en piano, 12.20 Berichten. 12.50 1.20 Het Emilio Colombo-octet. 3.00 Vesper, 3.20'BBC-orkest. 3.50 Yascha Krein's Zigeuner orkest, 4.20 Berichten (Welsh), 5.20 Berichten- 6.40 Zang, 7.40 Orkestconcert, 8.20 Berichten, 9.40 Het Grinke-trio, 10.20 Oscar Rabin's dansorkest. 11.05 Literair-muzikaal program ma, 11.20 Berichten. RADIO-PARIS, 1618 M. 11.10 Zang. 11.20 Orkestconcert. 12.05 Viool en piano. 1?.35 Zane, 1.05 en 1.30 Pianovoor dracht, 2.20 Orgelconcert. 3.50 Zang, 4.35 Viool, altviool en cello, 5.35 Piano, viool en cello, 6.20 R. Legrand's jazzorkest, 9.05 Piano en viool. 10.05 en 11 0511.50 Symphoniecon- cert. KEULEN, 456 M. 4.50 Militair orkest. 6.40 Gramofoonmuziek. 8.308.50 Pianovoordracht. 9.50 Gramofoon muziek, 10.20 Concert, 12.50 Populair concert, 1.45 Gramofoonmuziek. 4.20 en 5.50 tiramo- foonmuziek, 6.35 Omroepkoor en -orkest en solisten, 7.45 Muzikaal tusschenspel, 8.05 Gra mofoonmuziek, 8.5011.20 Zie Deutschland- sender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Omroeporkest en soliste, 12.501.20 en 4.20 Gramofoonmu ziek, 4.35 Pianovoordracht met toelichting, 5.05 en 6.20 Gramofoonmuziek. 7.50 Gramo foonmuziek, 7.53 Het Vlaamsch kwartet. 9.30 10.20 Omroepdansorkest en gramofoonmuziek. 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Ra dio-orkest en soliste. 12.501.20 Gramofoon muziek. 4.55 Radio-orkest. 5.35. 6.05 en 6.35 Gramofoonmuziek, 7.50 Militair orkest, 9.30 10.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Omroeporkest. 8.20 Berichten, 9 05 Gra mofoonmuziek, 9.20 Omroeporkest, 10.20 Be richten. Hierna tot 11.20 Nachtconcert, 11.50 12.15 Berichten. Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. BATAVIA, 25 April (Aneta). De landraad veroordeelde heden den inheemschen journalist S., in verband met de bekende Japansche drukkerij-affaire, wegens verduistering tot twee jaar en drie maanden gevangenisstraf, met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht, en wegens overtreding van de drukkerij-ordonnantie tot f 400.— boete subs, vier maanden gevangenisstraf. De tweede beklaagde. S.. werd wegens soort gelijke overtreding veroordeeld tot f 40.boete subs, vier maanden gevangenisstraf. Beide veroordeelden overwegen beroep aan te teekenen De Haagsche Rechtbank veroordeelde van morgen een 50-jarigen administrateur-hoofd ambtenaar en kassier uit Leiden, die er van be schuldigd werd, dat hij tusschen Januari 1938 en Januari 1940 ten nadeele van de gemeente Leiden een bedrag van circa 1715 heeft ver duisterd, tot een gevangenisstraf van een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. PADANG, 25 April. (Aneta). Te Kota Tengga (Padang) kwam een zieke inlander om medi cijn vragen bij een familielid. Nadat hij de me dicijn had ingenomen stak hij in een vlaag van koortswaanzin de vrouw neer, terwijl hij haar echtgenoot en kind verwondingen toebracht. Bu ren leverden den moordenaar aan de politie over. Dezer dagen werd op den heer G. F., wonen de te Driehuis, bij het verlaten van het vlieg veld te Shoreham een brief gevonden, die niet gecensureerd was. De heer F., die te IJmuiden is teruggekeerd, vertelde ons de juiste toe dracht. Dat het geen. spionnage kan zijn, al dus de heer F., ziet u nu zelf wel, waar ik weer veilig thuis zit. Bij het verlaten van het vlieg veld Shoreham vroeg de douane mij, wat ik aan te geven had. In mijn buitenjas had ik een brief van een Hongaarsch meisje aan haar moeder in Holland, welke brief in het Duitsch HEEN TERUG Driemaal per week luchtpost naar Indië NAPELS ATHENE RHODES ALEXANDRIA LYDDA BAGDAD BASRAH DJASK KARACHI JODPHUR ALLAHABA1 CALCUTTA RANGOON RANGOON PENANC MEDAN SINGAPORE JANDOENG April 23 23 24 April 19 19 20 24 22 23 23 24 22 22 25 was gescheven. Dezen brief vergat ik en toen ik mijn abuis ontdekte, stond de douane mij niet toe te vertrekken. Mijn pas werd mij tijdelijk afgenomen en ik kreeg de volle vrijheid in mijn hotel te blij ven, totdat de brief aan een streng onderzoek zou zijn onderworpen, daar men de mogelijk heid van code, enz. niet uitgesloten achtte. Na enkele dagen kreeg ik de mededeeling dat de inhoud van de brief van zeer onschuldigen aard was en dat ik wederom naar Nederland kon vertrekken. De verzending van den brief had evenwel per post moeten geschieden en daarvoor ben ik beboet met 25. Binnenvaart-examens By het door het onderwijsfonds voor de scheepvaart te Amsterdam gehouden examen voor kapitein bij de binnenvaart zijn geslaagd voor het diploma Nederland de heeren G. Been, H. Bindervoet, R. de Haan, J. Top, G. Osse- voort, J. Snoey en G. v. d. Veen, allen te Am sterdam; G. W. Bokslag, Pörz, C. L. Bom, Dor drecht; J H, Giethoorn, Arnhem; J. Greveling, Den Ham; D. de Jager, Utrecht; J. Post, Mep- pel; P. B. Hazenberg, Hoogkerk; A. Sijbrands, Rotterdam; J. Terpstra, Bovenkarspej en K. Lenten, Zwollerkerspel. Diploma Rijnvaart (van Straatsburg tot aan zee) de heeren C. L. Bom, Dordrecht en G. W. Bokslag, Pörz. Bij het door het onderwijsfonds voor de scheepvaart te Amsterdam gehouden examen voor machinist aan boord van stoom en/of mo torvaartuigen in de Rijn en binnenvaart, zijn geslaagd voor diploma machinist aan boord van stoomvaartuigen de heeren J. Th. Loep, Zwolle; J. Oldenborg, Harlingen; C. P, Petersen, Hilver sum; H. Piek, Vreeswijk; A. H. G. Saul, Nieder- mendig; J, v. d. Wal, Amsterdam; J. Woudstra, Meppel. Diploma machinist aan boord van motorvaar tuigen de heeren L. Dekker, Naaldwijk en S. de Roe, Zonnemaire. Voorloopig diploma 'machinist aan boord van motorvaartuigen de heeren K, Bosman. Zwolle en I. Coronel, A. Horsman en W. F, Klaassen, allen te Amsterdam. Examen ziekenverpleging Bij de in het St. Joseph-Eiekenhuis te Heer len gehouden examens voor ziekenverpleging diploma A slaagden de volgende religieuzen: Zr. Cointha (D. Kersten), Zr. Eudoxia (Th Kuppen), Zr. Goverdina (E. Broersen), Zr. Guiberta (E. Hein), Zr. Johannes (A. de Bruyn), Zr. Leodata (C. Wielders) en Zr. Paula (A. v. d. Pol); en de dames: E. Andreoli, C. Cuypers, W. Dassen, W. Fabrie, C. Hibbeln, S. v. d. Meer, A. v. d. Muysenbergh. H. de Roos. G. Sluysmans, S. Sonnen, M. Vliegen en E Wolfs. Academische examens DELFT. Geslaagd voor het eandidaatsexamen voor werktuigkundig ingenieur J. C. van Eij- bergen, Amersfoort; H. L. J. Hack, Oud en Nieuw Gestel; D. J. van Houweltng, Peursum GRONINGEN, Geslaagd voor het eandidaats examen geschiedenis de heer P. C. Soeters, te 's Gravenhage. Apothekers-assistent GRONINGEN. Geslaagd voor het assistent- apothekers-examèn mej. H. J. Steenhuisen te Amersfoort. DONDERDAG, 25 April s <D 'O G e-I 4-» Sedert 0J Q, CS fl W U Oi dj i—i Gisteren QJ m. zon 1921- Waterl 8 u. 0} ba O O lager QJ bo S3 Keulen 6 u. 39.56 39.22 0.- 0.27 Lobith 13 30 10.75 12 45 0 0.37 Nijmegen 10.05 0 0 38 St. Andr. W. 5.56 4 83 0.— 0.33 Arnhem 10.52 10 01 0.— 0 28 Vreeswijk 1. w. 300 1.71 0— 0 12 Westervoort 11.11 10 53 0.— 0.31 Deventer 5.16 4 34 0 0.12 Kampen 0.00 0 46 0 08 0— Mastr. Hs. 0.53 0.— 0— 0.— 1) Borgh. 43 10 42.29 0.— 001 Belfeld 14.23 12.29 0.— 0 10 Venlo 13.70 11.71 0.— 0.08 Grave O'OO - 0- 0 2) Sluis 6.61 5 30 0.— 0.04 Lith 0 82 1.75 0.— 0 07 Beneden de sluis. 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt ge acht 0.40 M. hooger te zijn bij geheel geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 43.22. 2) De waterstand aan de peilschaal te Grave (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zijn bij geopende stuw. AMSTERDAM Kanaalwater 8 u 0.39 - AP 12 u 0.38 - AP 2 u 0.37 AP Stadswater 0.39 - AP 0.38 AP 0.37 AP WATERSTAND 8 u 12 u 2 u Amstelwater u 0.39 AP 0.38 AP 0.37 AP 12 u 1 u IJselm. water 8 u 0.15 AP 12 a 0.12 AP 2 u 0.14 4- AP OP DEN RIJN 25 April 24 April 25 April Rheinf. 0.— 0.- Breisach 0.— 0.— Kehl 0.— 0.— Maxau 4.46 4.52 Mannh. 3.57 3.66 Lohr 0.— 0.— Mainz 3.47 3.49 Bingen 2.46 2.52 Caub 2.70 2.80 Coblenz Trier Keulen Dusseld. Ruhrort Duisburg Schweinf Würzburg Strassb. 3.03 1.53 3.28 0.— 2.02 1.78 1 35 1.29 0.— 24 April 3.20 1.68 3.55 0.— 2.42 2.17 1.39 1.33 0 BROEK OP LANGENDIJK, 25 April. 18700 kg, Roode kool 9.10—10.90. 31000 kg. Gele kool 6.20—6.90. 60000 kg. Deensche witte kool 5.30— 5.70. 7000 kg. Uien 1.10—1.80. Grove uien 1.00— 1.50. 7600 kg. Peen 1.50—1.60. 690 bos Rabarber 3.00—4.40. HOORN, 25 April. Kaasmarkt. 3 stapels kleine boerenkaas 20.50. Aanvoer 645 kg. Handel goed. BARNEVELD, 24 April. Pluimveemarkt. Oude kippen 4350 cent per kg. Oude hanen 0.501 per stuk. N.H. Blauwen 11.20 per kg. Jonge hen nen 0.801.30 per stuk. Duiven 3045 cent, per paar. Tamme eenden 1050 cent, Jonge Woerden 4070 cent, ganzen 1.802.25 per stuk. Kalkoe nen 7081 cent per kg. Tamme konijnen 0.75 2.10, wilde konijnen 3540 cent per stuk. Aanvoer 13000 stuks. Handel kalm. Eiermarkt. Witte eieren 3.603.75, gemengde 3.653.80, bruine 3.703.90. eendeieren 33.20 per 100 stuks. Aanvoer 2.889.000 st. Handel vlug. 's-HERTOGENBOSCH. 24 April. Veemarkt. Op de markt van heden waren aangevoerd 3785 st.: 2283 runderen, 54 vette kalveren, 457 nuchtere kalveren. 766 biggen, 30 zeugen, 2 loopers, 193 schapen-lammeren De prijzen waren als volgt: kalfkoelen 140.00240. magere ossen en koeien 110.00140 per stuk. Vette ossen en koelen: le kwal. 8086, 2e kwal. 7278, 3e kwal. 6064 cent per kg. Jongvee 110.00140. graskalveren 70.0095, nuchtere kalveren 5.009, zeugen 75.00 Ter Londensche beurze heerschte eem, verwondering over de verschillende maat regelen, welke in de begrooting van minister Simon worden aangekondigd. Men is niet te spreken over de beperking van de divi denden tot het gemiddelde van de laatste drie jaren vóór den oorlog. Dit geldt hoofd zakelijk voor mijen die haar dividend lan gen tijd stabiel hebben gehouden. De beurs te Parijs acht de berichten om trent den strijd in Noorwegen bevredigend maar legde een minder geanimeerde stem ming aan den dag in verband met der scherpen toon, dien de radio te Berlijn te genover Zweden heeft aangeslagen. De uitvoer van radio-artikelen door on: land bedroeg in Maart j.l. f 2.780.000 teger f 1.788.000 in Februari en f 3.435.000 in Maart 1939. In het eerste kwartaal f 7.502.000 te gen f 10.026.000 in de overeenkomstige perio de van het vorig jaar. De uitvoer van kunstzijde door ons land bedroeg in Maart f 1.663.000 tegen f 1.358.000 in Februari en f-1.096.000 in Maart 1939. Dc gemiddelde prijs per K.G. netto bedroeg f 2.08 tegen respect, f 2.15 en f 1.98. De Gulf Oil of Pennsylvania boekte in 1939 een winst van 15.31 millioen of 1.69 pa- aandeel tegen S 13.01 millioen of 1.43 pe aandeel het vorig jaar. De Standard Brands boekte in het eerste kwartaal een winst van 2,34 millioen of 0.17 per aandeel tegen s 1.76 millioen of 0.12 per aandeel in het eerste kunrtaa 1939. De Eastern Airlines boekte in het eerste kwartaal een winst van S 512.000 of 1.17 per aandeel tegen 5 233.000 of S 0.56 per aan deel in het eerste kwartaal 1939. De United Aircraft and Transport boekte in het eerste kwartaal een winst van 2.3S millioen of S 0.89 per aandeel tegen S 1.49 millioen of 0.46 per aandeel in het eerste kwartaal 1939. Van de U. S. Steel Corporation worden over het eerste kwartaal minder gunstige resultaten verwacht dan over het vierde kwartaal 1939, maar belangrijk gunstiger resultaten dan in het eerste kwartaal 1939. De winst zal groot genoeg zijn, om hei pre ferent dividend uit te keer en. Het matig be drag, dat na de betaling van het gewone dividend per einde Maart resteert, ivoor het eerst sedert 1937) zal naar het surplus worden overgebracht. De Lehigh Valley Rrd boekte in Maart aan bruto-ontvangsten 3.77 millioen te gen 3.63 millioen in Maart 1939; aan net to's 395.000 tegen 500.000. De Northern Pacific boekte in Maart j.l aan bruto-oritvangsten j 5.13 millioen tegen 4.58 millioen in Maart 1939. Aan netto's s 805.000 tegen 108.000. De Westinghouse Electric keert op de ge wone en de 7 pCt. pref. aandeelen een kwar taal-dividend uit van 0.875. Per einde Maart bedroegen de onuitgevoerde orders 82.63 millioen tegen 5 46.92 millioen op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar. Dt De American Tobacco keert een onveran derd kwartaal-dividend van 1.25 per aan deel uit. De Intern. Tel. and Tel. boekte in 9 lan den, niettegenstaande de storingen in haar bedrijf, gedurende de eerste twee maanden 12.348 meer aansluitingen dan in de eerste twee maanden 1939, toen een stijging was ingetreden van 10.900 aansluitingen. De International Nickel boekte in 1939 210.19 millioen lb. aan verkoopen, hetgeen meer was dan in het record-jaar 1937. :J{ De invoer van „earmarked" goud in de Vereenigde Staten bedroeg in de afgeloopen week 72.37 millioen, waarvan 18.24 mul. uit Zweden 15.07 millioen uit Canada, 11.92 millioen uit Zwitserland, 9.85 mill, uit Engeland, S 7.24 millioen uit Italië, 5.47 millioen uit Zuid-Afrika en 2.06 millioen uit Nederland. De automobiel-productie in de Vereenigde Staten bedroeg in Maart 352.470 personen- en 70.830 vrachtauto's tegen respect. 337.370 en 66.260 stuks in Februari j.l. De buitenlandsche staalorders in de Ver eenigde Staten zijn op het oogenblik 10 a 25 pCt. hooger dan in Maart j.l. De Central States Power and Light boek te in 1939 een verlies van S 129.000 tegen 160.000 het vorig jaar. De United Gas Coiporation boekte in het kwartaal per einde Februari ^en netto winst van 3.42 millioen tegen 2.45 miU- in hetzelfde kwartaal van het vorig jaar. In het jaar per einde Februari S 5.70 millioen tegen 5.48 millioen het vorig jaar. —110, biggen 14.00—21, schapen 28.0032, lam- meren 14.0017 per stuk. t Verdere mededeelingen. Aanvoer zeer groot me veel belangstelling. Vetvee le kwal. aanvoer ma tic handel goed, duur, 2e en 3e kwal. veel aan voer, handel vlug met neiging tot dalen. Weide- vee groote aanvoer, handel matig met moeilijk te handhaven prijzen. Graskalveren en pinken veel aanvoer, handel langzaam en vrij lage pril zen Fokvarkens aanvoer matig, prijshoudend. Biggen goede aanvoer, prijzen en handel goed Schapen en lammeren veel aanvoer, iets lagei. Nuchtere kalveren veel aanvoer, niet lager. VINKEVEEN, 24 April. Coöp. Groenten- e» Fruitveiling ..Vinkeveen". Spinazie 4.00—13, Wit lof 5.00—8, Prei 4.00—7 per 100 kg. Kropsla 2.20 7.50 per 100 stuks. Rabarber 3.008. Radijs 2— 2.20, Raapstelen 1.301.50 per 100 bos. 's-HERTOGENBOSCH, 24 April. N. C. B. Bos sche Veiling van Land- en Tuinbouwproducten. Spinazie I 7—9. II 4—6 cent per kg. Kropsla l 4153, II 2133 cent per 10 krop. Snijsla 21 22 cent per kist. Rabarber 2140 cent per 10 bos. Rabarber 4344 cent per 10 kg. Kelen 10— 14. Radijs 2025 cent per 10 hos. Witlof 6—10, Asperges 1640 cent per kg. Pret 5153. Juin 15—30. Peen II 15—19. Roode kool 98—110. 6a- voye kool 72—75, Keulemans 62—65 cent per 10 NOORDSCHARWOUDE. 25 April. 38100 kg. Roode kool 9.20—10.80, 22600 kg. Gele kool 6.50— 6 90. 137700 kg. Deensche Witte kool 5.205.5U- 16500 kg. Uien. 1.402.20, grove 1.502.30, 6700 kg. Peen 1.50, 2700 kg. Bieten 1.40. WOERDEN, 24 April. Kaasmarkt. Aanvoer partijen kaas: le kwal. met R.M. 22.0023, 2e kwal. met R.M. 20.00—21 Handel matig. GOUDA, 25 April. Veemarkt. Aangevoerd ln to taal 1307 stuks, waarvan: vette varkens 30—31 et. per pond, levend met 2 pCt. korting. 306 ma gere varkens 25.0040, 559 biggen 15.0020, runderen 175.00225, 324 nuchtere kalveren 4.5" —7.50, 12 bokken en geiten 2.00—6 per stuk Han del redelijk. Algemeène markt. 204 partijen kaas: le kwai- met R.M. 23.00—24. 2e kwal. met R.M. 20.00— 22. crisisaftrek 19.2 cent. Handel matig. 577 ponden Boter: Goeboter 7075 cent, Wei- boter 6570 cent per pond Handel willig. 237000 partijen eieren: kipeieren 3.353.60. eendeieren 33.25 per 100 stuks. Handel vlug. GOUDA. 25 April. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling g.a. Aanvoer 275000 kipeieren: 56-58 kg. 3.30— 3.35. 58-60 kg. 3.353.45, 60-62 kg. 3.45350, 62- 70 kg. 3.504. bruine 58-70 kg. 3.40—4.15, kleine eieren 3.10—3.25 per 100 stuks. Aanvoer 150" eendeieren 2.603 per 100 stuks.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6