Situatie aan weinig Noorsche fronten gewijzigd Een Britsche weerlegging van Von Ribbentrops verklaring Weer een Nederlandsch schip op een mijn geloopen? „Wij zullen onzen achterstand in Noorwegen inhalen" Duitsche publicatie van de Geallieerde plannen1 Oorlogsraad bijeen in Londen Kruiser bij Narvik vernield Het nieuws van heden In het gebied van Dombaas hebben de Britten zich iets teruggetrokken; front bij Namsos gestabiliseerd BRITSCHE LUCHTAFWEER IN WERKING Toen Berlijn zijn aanval begon, droeg het nog geen kennis van deze z.g, documenten WAAROM DENEMARKEN NIET GENOEMD? TWEE EXPLOSIES WAAR GENOMEN aSir Samuel Hoare verklaart: BERLIJNS SUPREMATIE IN DE LUCHT De door Von Ribbentrop genoemde documenten VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 28 APRIL 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 271/£ ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTICSTE JAARGANG No. 22364 De Bilt meldt: uit. H Helsinki benoemt nieuwe gezanten .1- Ongerustheid te IJmuiden Onzekerheid Politiebezoek bij het „Nationale Dagblad" Mackensen zegt pers conferentie af yy yy Noorwegen beschuldigd Navolging DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor d« kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek LONDEN, 27 April (Reuter j. Het Brit sche departement van Oorlog; deelt mede: In de zone. ten Noorden van Steinkjer blijft de situatie in hoofdzaak ongewijzigd. Onze patrouilles zijn actief geweest en heb ben ecnige gevangenen gemaakt. In het Gudbrandsdal is een zware. Duitsche aanval tegen de Geallieerde troepen in het gebied van Kvam met aanzienlijke verliezen voor den vijand afgeslagen. De vijandelijke druk in dit gebied blijft aanhouden en het op treden der vliegtuigen tegen de verbin- dingslinies cn de bases der .Geallieerden duurt voort. Uit het gebied van Narvik valt niets te melden. llllllllllllllllllilllllllllliHI|, VERWACHTING: In 't Zuiden hier en daar ochtendmist, 5 overigens betrokken tot zwaarbewolkt met plaatselijken regen. Over het algemeen minder zacht dan gisteren, zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. OVERZICHT: Over onze omgeving bevindt zich nog steeds een kern van een vlak lage-druk- gebied. Over de Randstaten blijft de H luchtdruk hoog. Het Azorcn-hooge-druk- H gebied breidt naar de Golf van Biscaye iiiiiiiiliiilllllllllllliillillllllilllliilllillllllllilllllllllilllllllllllllllllllli Van de meest gezaghebbende Britsche zijde heeft Reuter de volgende inlichtingen ontvan gen over de operaties in Noorwegen. Narvik. Van dit front is niets te melden, daar tengevolge van den hevigen sneeuwval alle actie uitblijft. Namsos. Het front hier schijnt thans gestabi liseerd te zijn. Er hebben verscheidene gevech ten tusschen patrouilles plaats gevonden, in den loop waarvan wij een aantal gevangenen hebben gemaakt. De patrouille-acties droegen een volkomen geïsoleerd karakter en er blijkt duidelijk uit, dat er geen sprake is gewpest- van een ernstige nederlaag van een Britsche strijdmacht, zooals eerst is gemeld. Gebied van Dombaas. In dit gebied werden wij Vrijdag aangevallen nabij Kvam aan eten spoorweg ten Zuidoosten van Dombaas. Er volgde een verwoed gevecht en de vijand werd met zware verliezen teruggeslagen. Zij richtten daarop op de Britsche troepen een hevig vuur uit machinegeweren en mortieren en de Britten waren genoodzaakt zich e-nigszins terug to trekken naar minder blootgestelde stellingen. Gebied van Bergen. De Noorsche troepen houden, naar gemeld wordt, de Duitschers te Voss tegen. De Duitschers trekken op langs den spoorweg van Bergen en zij hebben even eens troepen aan land gezet in de Hardanger- f jord. Zij marcheeren- door het daar liggende dal verder op. Voorts wordt gemeld, dat de Noren stand houden in de buurt van Nes, on geveer 160 kilometer ten Oosten van Bergen. De Duitschers rukken in de richting van Nes op, langs den spoorweg naar de Tyri-fjord, ongeveer 80 kilometer ten Zuidwesten van Nes. In bevoegde militaire kringen wordt beves tigd. dat de Duitschers in het Osterdal zijn opgerukt tot Röros, in het Gudbrandsdal tot Kvam en in het Hallingdal tot Gulsvik. Men verklaart evenwel, dat de sterkte van de te Röros aangekomen Duitsche troepen niet die van een gemotoriseerde voorhoede-afdeeling te boven schijnt te gaan. Volgens de Stockholmsche bladen hebben de Geallieerde vliegtuigen, die in groote aantallen aankomen, thans de suprematie in de lucht ten Noorden van Dronthcim veroverd en treedt het luchtdoelgeschut der Geallieerden met groote doeltreffendheid op. De Geallieerde troepen, die in den sector van Steinkjer, ten N.O. van Drontheim, sterke stel lingen bezetten, hebben de pogingen der Duit schers, door te breken, herhaaldelijk afgeslagen en, naar men zegt, hebben de Duitschers zware verliezen geleden. Ook wordt verklaard, dal buiten Steinkjer botsingen tusschen Geallieer den en Duitsche stoottroepen zijn voorgekomen. Een Duitsch detachement var, vijf tot zeven honderd man zou trachten een omtrekkende beweging te maken om de Geallieerde stellin gen heen langs den spoorweg naar Namsos, In het Westen komen uit Otta in het Gud brandsdal berichten binnen over verwoede ge vechten. Dit is wellicht het verwoede gevecht, waarvan melding werd gemaakt in het Vrijdag avond door het Britsche ministerie van Oorlog uitgegeven communiqué' waarin gezegd werd, dat de troepen zich iets terugtrokken. Nog meer naar het Westen werd de opmarsch der Duit sche troepen tot staan gebracht in het Hal lingdal, ongeveer 55 kilometer ten Zuidwesten van Lillehammer. Voorts wordt verklaard, dat Duitsche troepen van het Zuiden en Westen uit oprukken naar de Noorsche stellingen ten Oosten van Bergen. HELSINKI, 27 April. (Finsch Tel. Ag.). Ouü- minister-president prof. Kivimaki is tot gezant te Berlijn benoemd, als opvolger van Aame Wuorimaa, die Omni Talas als gezant te Boe dapest zal opvolgen. Laatstgenoemde is tot ge zant te Rome benoemd. De tegenwoordige ge zant te Rome, Eero Jarnefelt, is benoemd op een post bij het ministerie van Buitenlandsche Zaken. De plaatselijke pers wijdt veel aandacht aan de gulheid, waarmede van Nederlandsche zijde giften worden gezonden voor den wederopbouw van Finland. Dc strijd in Noorwegen. Onder bescherming van een tank patrouille langzaam voorwaarts trekt een Duitsche ti LONDEN, 27 April. (Reuter). In een van gezaghebbende Britsche zijde gegeven com mentaar op de rede van Von Ribbentrop wordt o.a. het volgende gezegd: Dc wereld zal nauwelijks onder den in druk komen van de onoprechte verklaring van Von Ribbentrop, welke van begin tot eind gekenmerkt wordt door bewuste ver draaiing van de waarheid. Er was geen re den voor oorlog, verklaart hij. Dc reden voor den oorlog was echter de weloverwo gen aanval op Polen, tegenover welk land Engeland en Frankrijk door verdragsver plichtingen verbonden waren. Er ligt geen waarheid in de beweringen van Von Ribben trop, dat het voornemen van de Geallieer den is het Duitsche volk uiteen tc rukken. Wat de beweerde Britsche plannen betreft om Scandinavië binnen te vallen, zijn de feiten deze: 1. De Engelsche en Fransche regeeringen waren besloten een misbruik van de Noorsche territoriale wateren door Duitschland tc ver hinderen. Vandaar het besluit, mijnen te leg gen. 2. De regeeringen der Geallieerden trachtten verlof te krijgen, Finland te helpen via Noor wegen en Zweden. Toen dit geweigerd werd, brachten de Geallieerden hun plan niet tot uitvoering. 3. De Noorsche regeering heeft vastberaden den doortocht van troepen naar Finland geweigerd. 4. Indien de troepen gereed geweest waren om in Noorwegen te landen, zou er geen ver traging geweest zijn om Noorwegen te hulp te komen. 5. Indien het leggen van mijnen zooals von Ribbentrop beweerd slechts een voorbe reiding geweest was om te landen, dan zouden de Geallieerden dit niet hebben aangekondigd. 6. De Duitsche expeditie is uitgevaren vele dagen voordat de mijnvelden gelegd werden 7. Het ig bekend, dat de Duitsche landing in Noorwegen mogelijk werd door de actie van den Duitschen Geheimen Dienst. Het is onbe schaamd te beweren, dat Britsche agenten sen Britsche landing hadden voorbereid. 8. De Britsche regeering wenscht, dat de neu- tialen stappen zullen ondernemen om zich te beschermen te gen de Duitsche agressie, maar het is duidelijk onwaar, dat de Geallieerden den oorlog trachten uit te breiden. Het stand punt der Geallieerden wordt aangetoond door het feit, dat geen neutrale gemobiliseerd heeft uit vrees voor een aanval der Geallieerden. Er is geen twijfel aan, dat de uitbreiding van den oorlog tot Scandinavië te wijten is aan de wel overwogen actie van de Duitsche regeering. Thans tracht de Duitsche regeering haar actie te rechtvaardigen op grond van z.g. documenten, waarvan zij geen kennis had, toen zü met haar agressie begon. Opvallend is ook, zoo eindigt het commentaar, dat Von Ribbentrop geen poging doet de Duitsche agressie tegen Denemarken tc rechtvaar digen. Denemarken schijnt hem niet de moeite van het vermelden waard. Naar wij vernemen bestaat er ern stige ongerustheid omtrent het lot van een Nederlandsch schip, dat vermoedelijk op een mijn is geloo pen. Reeds Vrijdagavond hebben tal van visschersgezinnen te IJmui den uit onderlinge radiogesprekken tusschen de visschers op zee, een bericht opgevangen, waaruit zij meenden te mogen afleiden, dat er in den nacht van Donderdag op Vrij dag een schip op^ een mijn is ge loopen. Men kon hieruit evenwel niet opmaken of het hier een koopvaardijschip, een logger, ot een treiler betrof. Zaterdagnamiddag arriveer de in de haven van1 IJmuiden een aantal log gers, waarvan er sommige eveneens uit het be wuste gebied kwamen, waar de ramp zich zou hebben afgespeeld. Een der schippers van een Katwijker logger, die evenwel onbekend wenschte te blyven, be vestigde ons de juistheid van deze geruchten „Ik stond Donderdagnacht", aldus deze schip per, „aan dek, toen ik opgeschrikt werd door een geweldige explosie. Dat was des nachts om half vier. Ik keek in het rond en zag in Oos telijke richting een enorme blauw-witts vlam op enkele kilometers van ons verwijderd. Zóó geweldig was deze explosie, dat de ruiten in onze stuurhut trilden. Enkele seconden later kwam vanuit het voor- en achteronder een aantal opvarenden naar boven. Zij waren dooi den knal wakker geworden en meenden, dat er gevaar dreigde. Nauwelijks waren zij weer in hun kooi, of een tweede explosie volgde, tien minuten later. Ook bij deze explosie zag ik een geweldig groote vlam uit het water opstijgen en werd een groot deel van den horizon hier door verlicht. Deze explosie was verder van ons schip verwijderd, dan de eerste en eveneens ten Oosten van ons schip. „Zou het een koopvaardijschip geweest zijn,' vroegen wij den schipper, die stilzwijgend voor zich uitkeek. „Neen," antwoordde hij, ,,dat ver moed ik niet. Ik denk eerder dat het een kust- visschersvaartuig is. De laatste da^en waren wij daar op den rand van het Duitsche mijnen veld aan het visschen en eenige loggers zijn er vermoedelijk ingegaan." „U weet misschien," aldus vervolgde de schip per zijn relaas, „dat juist in het Duitsche mij nenveld belangrijke vangplaatsen van tong lig gen. Wanneer de visscherij op andere plaatsen schraal is. dan waagt men het wel eens om op den rand van dit mijnenveld te gaan visschen en enkele schippers gaan nog een stukje ver- LONDEN, 27 April. (Reuter) In een voor de radio gehouden rede heeft Sir Samuel Hoare, de Britsche minister van Lucht vaart, na een korte verwijzing naar de rede voering van Von Ribbentrop, gesproken over het krijgsbedrijf in Noorwegen. De oorlog is thans in een intens vitale phase gekomen, aldus de minister. De vijand zal den oorlog voeren zonder erbarmen. Stellig zal hij het dappere Noorsche volk niet sparen, dat na generaties van vreedzaam leven, op zoo schandelijke wijze bij den oorlog is betrok ken. Wij zullen het voorbeeld van den vijand niet volgen. Wij zullen geen weerlooze zeelieden laten ver drinken. Wij zullen geen open steden bombar deeren. Wij zuilen niet pogen de Duitschers te verslaan door hun vrouwen en kinderen te ter- roriseeren. Dat alles laten wij over aan den vijand. Maar wij zullen den vijand geen mono polie laten van kracht, bekwaamheid en vast beradenheid. Stap voor stap moeten de Geal lieerde krachten den Duitschen greep op de Noorsche zeehavens en luchtbases vernietigen en moeten zij het Noorsche volk de wapens in de hand geven om den vijand te verdrijven van de heuvels, de dalen, de havens en de fjorden. Die taak zal niet verricht worden op één dag en evenmin zonder offers en een onwrikbaar ver trouwen. Het voordeel, dat de Duitschers hebben verkregen, moet thans worden achterhaald door krachtig optreden en behoedzaam over leg. En dat voordeel zal achterhaald worden De Britsche vlootmacht, als de grootste vloot- macht op zee, het Fransche leger, als hel prachtigste leger ter wereld, en onze lucht macht, als de meest bedreven en dappers! r luchtmacht ter wereld, vormen de waarhor gen voor de bevrijding van Noorwegen. Na woorden van hulde aan Koning Haakon, vervolgde Hoare: De Britsche marine heeft den vijand geduchte slagen toegebracht. De Duit sche vloot is verjaagd uit haar schuilhoeken. Het verlies van vele Duitsche schepen heeft onze bewegingsvrijheid vergroot. Nog bezitten de Duitschers een wapen, dat zij met effect kun nen gebruiken. Hun luchtmacht wordt thans ge richt tegen onze positie aan de Noorsche kust en tegen de verbindingslijnen naar Noorwegen. Wij voeren dien luchtoorlog met groot na deel. De Duitschers hebben bases. Wij niet. De Duitschers stijgen op van Noorschen bodem. Wij moeten vliegen over 300 mijl open zee om het slagveld te bereiken. Des ondanks heeft het Britsche iuchtwapen een week achter zich van prachtige verrichtin gen. Hoare somde daarna op welke aanvallen de Britsche vliegers deze week hebben ondernomen. Wij moeten gereed zijn, zoo vervolgde hij. om de luchtmacht te doen slagen. Wij moeten onze geheele luchtmacht mobiliseeren. De regeering mag nooit aarzelen in haar voornemen meester te blijven zoowel in de lucht als op zee. De mi nister-president houdt daaraan stevig vast. De Leidsche politie heeft Zaterdagmiddag- een bezoek gebracht aan de bureaux van .Het Nationale Dagblad" Een partij kranten en bescheiden werden in beslag genomen. ROME, 27 April (Havas) De Duitsche am bassadeur in Italië, Von Mackensen, zob van middag de correspondenten der bladen uit de neutrale landen ontvangen hebben om een ver klaring af te leggen. Op het laatste oogenblik is deze conferentie afgezegd. der. Tot nog toe is dit steeds goed gegaan. Vele loggers, die in de afgeloopen weken mooie tong vangsten aanbrachten, hebben ze voornamelijk uit deze gevaarlijke plekken vandaan gehaald Ik besloot direct mijn mannen te roepen het net weer binnen te halen en dit gebied direct te verlaten. Ook een aantal andere loggers is toen op de vlucht gegaan. Ze zijn toen meer Westelijk gaan stoomen en toen wij er zeker van waren, dat wij buiten het Duitsche mijnen veld waren, hebben wij de netten weer uitge gooid. Later in den avond spraken wij nog enkels andere schippers, die eveneens van deze plek waren gekomen. Ook zij bevestigden deze ge ruchten en spraken als hun meening uit, dat bij deze beide explosies in ieder geval één Ne derlandsch visschersvaartuig het slachtoffer is geworden. Hebt u deze vlammen ook gezien? vroegen wij den anderen schipper? Inderdaad, antwoordde hij. Bent u toen naar de plaats van het ongeval gestoomd? Hij zeide niets, doch schudde het hoofd. „Hebt u overdag nog wrakhout gezien?" „Ik ben direct na deze explosie daarvandaan gegaan en ik weet niet of andere schippers nog wrakhout hebben gezien, maar dit kan ik a wel met vrij groote zekerheid zeggen, dat het vermoedelijk geen Katwijker logger zal zijn, want die hebben wij vandaag allemaal via de radio gecontroleerd. Wij hebben wèl een ver moeden welk schip het kan zyn, doch zoolang wi; dit niet met zekerheid weten, aldus ver klaarde hij, maken wij dit liever niet bekend Wederom leven intusschen een aantal vis schersgezinnen tusschen hoop en vrees. BERLIJN, 37 April. In aansluiting op de rede van Von Ribbentrop is het Duitsche Nieuwsbureau begonnen met de publicatie van de door von Ribbentrop genoemde docu menten, welke naar deze verklaarde bij dc operaties in Noorwegen zouden zijn buitge maakt en waaruit zou blijken, dat een al gemeen Britsch operatieplan (aangeduid met den naam „Stratforce") bestond voor de bezetting van Noorwegen. Uit dit „Stratforce"-plan blijkt, zoo seint het D.N.B.. dat ook de vijfde compagnie van het eer ste bataljon der Leicesters behoorde tot de strijdkrachten, die voor landing in Noorwegen bestemd waren. Het inschepingsplan voor deze eenheid draagt eveneens het opschrift „Strat force". De inscheping zou oorspronkelijk op 8 April te Leith geschieden op het schip „Cyclop". Een gevonden dagboek bevat, gedateerd op 7 April, den zin: „Wij gaan naar Stavanger". Hieruit blijkt, dat de in de bevelen voorkomende code-aanduiding 547 Stavanger beteekent. Deze documenten leveren het authentieke bewijs, dat 'net Britsche expeditiecorps zich reeds op weg naar Noorsche havens bevond, toen Duitschland cot een tegenactie overging. De beweringen van de Britsche staatslieden, dat de Westelijke mogendheden geen oogenblik gedacht hebben aan een bezetting van Scandi navisch grondgebied, worden dus door de be velen van het expeditiecorps definitief weerlegd. De voorgenomen Britsche landing is door de spionnage van Engelsche en Fransche ambtena ren in Noorwegen zorgvuldig voorbereid. Te Narvik zijn door de binnenrukkende troe pen een reeks telegramboekjes gevonden, als mede belangrijke -brieven van den aldaar gesta- tionneerden Britschen consul. Verder zijn documenten van den Franschen marine-attaché te Oslo in Duitsche handen ge raakt. Hierbij wordt door het D.N.B. aangetee- kend, dat in een later telegram te publiceeren uittreksels uit deze papieren bewijzen, dat de Westelijke mogendheden Noorwegen overtrokken hebben met een uitgebreid spionnagenet. Zie vervolg pagina 2) LONDEN, 27 April. (Reuter). Zaterdagavond werd door Downingstreet 10 het volgende com muniqué uitgegeven: Op 27 April werd in Londen de negende ver gadering gehouden van den Oppersten Oor logsraad. Frankrijk was vertegenwoordigd dooi Reynaud, Daladier, Campinchi, en Eynac, die vergezeld waren van Corban, generaal Gamelin admiraal Darlan en generaal Vuillemin. Engeland was vertegenwoordigd door Cham berlain, Halifax, Churchill, Stanley en Hoare, die vergezeld waren van Sir Alexander Cado- gan, Sir Cyril Newall, Sir Dudley Pound en Sir Edmund Ironside. Ook de in Londen aanwezige vertegenwoordigers van de Poolsche en Noor sche regeeringen namen aan de besprekingen deel. De vergadering, welke een voortzetting was van de eerder in de week gehouden bijeenkomst in Parijs, vond plaats in Downingstreet no. 10. om 14.30 uur. In een korte bijeenkomst bereikte de" raad eenstemmigheid over een aantal kwes ties voortspruitende uit de huidige phase van den oorlog. De raad bestudeerde de verschil lende situaties welke in de naaste toekomst kun nen ontstaan en nam nota van de maatregelen welke ontworpen zijn om dien situaties 't hoofd te bieden. BERLIJN, 27 April. Het Duitsche Nieuws bureau meldt: Op 27 April werd een Britsche kruiser voor Narvik door Duitsche vliegtuigen aan gevallen, door een bom van het zwaarste kaliber getroffen en vernield. Voor Andats- nes kreeg een Britsche kruiser zware tref fers van verschillend kaliber. Transport schepen, waaronder een met een inhoud van 10.000 ton, werden door voltreffers in brand geschoten. De zuivering der Noorsche wateren van klei ne nesten van tegenstand, wordt door de Duit sche oorlogsmarine voortdurend en met succes ter hand genomen. In een fjord werden talrijke koopvaardijschepen met contrabande voor En geland waargenomen en in beslag genomen. Een duikboot redde in het zeegebied der Shet- land-eilanden de bemanning van een eigen vliegtuig, dat een noodlanding had moeten ma ken. Tegenover een Engelsch bericht, dat men van Engelsche zijde niet heeft overwogen in het Noorsche terrein gebruik te maken van tanks tegen gemotoriseerde eenheden, wordt van of- ficieele Duitsche zijde thans bekend gemaakt dat bij een der aanvallen van de Duitsche luchtmacht op Britsche schepen in de Noorsche fjorden, een transportschip tot zinken is ge bracht dat, naar de mededeelingen van inmid dels aangekomen gevangenen, veertig tanks voor de Britsche hulptroepen aan boord had. Des morgens en 's avonds staat het dagblad vol oorlogsnieuws en diplo maten-strijd; de radionieuwsbe- richten vullen de samentasting van bitterheden nog aan en de vreedzame mensch iveet niet waar te moeten vluchten met zijn geest, om aan dit bombardement van akeligheden te ontkomen. We loopen allen gevaar door die lawine van oorlogswee al te zeer afgetrokken te worden van de eeuwige werkelijkheden. Er is nog méér dan krijg en er is méér dan distributiezorgEr is nog het taber nakel voor onze Sterkte en het Woord van den Eeuwige. Het evangelie moet ons richtsnoer blijven en een boekje als Thomas a Kempis' „De Navolging van Christus" dient vooral in onze rumoerige dagen stil gelezen en her lezen te worden. Een klein boekske als dit heeft de menscheid noodig om telken dag temidden van alle lawijt een kleine gedachte over het eeuwige en het ideëele te overdenken. Want wat we niet kunnen missen is het geestelijk leven, al moge de wereld één hel van krijg en haat zijn. Keer tot uw binnenste en tracht de Navolging te begrijpen maar óók na te volgen De Opperste Oorlogsraad der Geallieer den kwam Zaterdag in Londen bijeen. Een Britsche weerlegging van de ver klaringen van Von Ribbentrop. Het Duitsche Nieuwsbureau begint de publicatie van de door Von Ribbentrop genoemde documenten. Sir Samuel Hoare, de Britsche minister van Luchtvaart hield een radiorede over het optreden der luchtmacht in Noor wegen. Weinig wijziging in de situatie aan Noorsche fronte. de Minister Bolkestein brengt wijzigingen aan in het wetsontwerp tot regeling van het voorbereidend hooger en het alge meen vormend middelbaar onderwijs Vermoedelijk weer een Nederlandsch schip op een mijn geloopen. Een groot aantal artikelen der Kinder bijslagwet treden 1 Mei in werking. Leidsche meisjesstudenten negende Interacademiale. winnen de Beurs van New York: houdend. Stemming prys-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1