Concordia en H.E.C. 3 bijna kampioen OVERHEID EN MIDDENSTAND Tweeslachtige politiek I.E. V. VAN DE EERSTE PLAATS VERDRONGEN DE N00RDERSLU1S VAN IJMUIDEN Een „rapport" of een dictaat van de toonzalen-commissie? MAANDAG 29 APRIL 1940 D.H.V.B. D.H.V.B.-UITSLAGEN WIELRENNEN R.K.W.V. Achilles R.K. HAARLEMSCHE VOETBALBOND Uitslagen Junioren Programma Zondag 5 Mei 1940 ATHLETIEK Het komende seizoen van den D.H.S.B. Zeven nationale wedstrijden vastgesteld Soepeler regeling voor deelname Tien jaar geleden werd zij geopend Gymnastiek-uitvoerïng Hercules en Winfried Geslaagde avond Statenkring Velsen R.K.S.P. Tariefsverlaging P.E.N. gevraagd De dag van gisteren heeft ons wederom een stapje nader tot enkele beslissingen gebracht. Het Hillegomsche Concordia en H. B. C. 3 hebben zich door overwinningen weten te handhaven en staan nog maar één wedstrijd van den eeretitel verwijderd. In de Noordelijke afdeeling B zijn de resul taten voor I. E. V. minder gunstig geweest. Met de laatste kans voor oogen hebben Zeevo gels en U. S. V. er geen gras over laten groeien maar hun resp. tegenstanders afdoende ge klopt. Zeevogels versloeg A. D. O. 2 met 41 en U. S. V. deed het nog overtuigender door H. S. V. een 93 nederlaag te bezorgen. Het gevolg hiervan is dat I. E. V. de leiding heeft moeten afstaan en al zou de club uit Velsen Noord den laatsten wedstrijd tegen U. S. V. Weten te winnen, dan nog is een I. E. V.-kam- pioenschap lang niet zeker, omdat er nog an dere gegadigden zijn. Het resultaat van A. D. O. 2Zeevogels was voor eerstgenoemde ook nog teleurstellend, omdat de Heemskerkers daardoor nog steeds niet in veiligheid zijn. De uitslagen in de Haarlemsche afdeeling van het Centrum waren overeenkomstig de ver wachtingen. Dat T. Y. B. B. 2 tegen Van Nis pen voor een lastige opgave kwam te staan lag in de lijn der verwachtingen en de Zilkers heb ben inderdaad kranig werk verricht door de T. Y. B. B.-reserves met 32 te kloppen. Hier door is het tevens een feit, dat O. I. V. min stens de tweede plaats blijft bezetten, ook al vanwege de 4O-overwinning van deze club op Onze Gezellen 2. Ook Geel Wit deed goed werk en won van H. B. C. 2 met 31. De stand luidt: D. E. K. 13 11 1 1 23 55—17 O. I. V. 13 9 1 3 19 37—27 Geel Wit 15 8 0 7 16 37—27 T. Y. B. B. 2 14 7 1 6 15 35—34 Vogelenzang 1) 13 7 2 4 14 39—27 v. Nispen 12 5 1 6 11 42—38 Alliance 15 5 1 9 11 45—53 H. B. C. 2 13 2 1 10 5 33—55 Onze Gez. 2 I) 14 3 0 11 4 18—63 1) 2 winstpunten in mindering. In de Zuidelijke afdeeling heeft V. V. S. B. Zich weten te herstellen en een nuttige over winning behaald op Meerburg. Laatstgenoem de werd met 3—1 geklopt en is dus na 'n goed begin wel erg afgezakt. Het beeld van een V. V. S. B.-kampioenschap gaat wel duidelijker vormen aannemen. Docos behaalde een norma le 51-overwinning op Foreholte, dat hiermede nog vaster op de onderste plaats gedrukt werd. Een der belangrijkste wedstrijden vond plaats in afdeeling E tusschen Teylingen 2 en H. B. C 3. Deze ploegen waren de meest serieuze candidaten voor den eeretitel en feitelijk was het treffen tusschen beide rivalen van beslis- senden invloed op de definitieve bezetting .dei- bovenste plaats. En het resultaat paste volko men in het kader der belangen, want na har den strijd wist H. B. C. 3 met 32 te winnen. Een Heemsteedsch kampioenschap is thans vrijwel zeker, al zullen de Heemstedenaren as. Donderdag toch nog op hun tellen moeten pas sen tegen V. V. S. B. 2. De moeizame 32-ze- ge welke T. Y. B. B. 3 behaalde op D. E. M. 3 heeft geen nut meer voor de T. Y. B. B.-men- schen, omdat door de H. B. C.-overwinning de kansen definitief zijn verkeken. Ondertusschen hebben de Yellows prachtig volgehouden. De stand luidt: H. B. C. 3 V. V. S. B. 2 T. Y. B. B. 3 Teylingen 2 Santpoort 3 Lisse 3 D. E. M. 3 O. I. V. 2 1) 12 9 1 2 19 55—17 13 8 2 3 18 55—38 13 8 1 4 17 53—42 11 6 2 3 14 43—40 13 4 5 4 13 43—47 12 4 3 5 11 31—35 12 1 0 11 2 25—62 12 1 2 9 2 16—40 van den DHSB en aan alle nummers, die ver werkt worden. Deze wijziging zal een groote verbetering blijken te zijn. Zij is een ernstige poging om de sportbeweging in goede banen te leiden en misschien is dit nieuwe relement een aansporing voor anderen om eveneens de wijzigingen aan te brengen, wélke de algemeene beoefening van diverse takken van sport mogelijk maken. 1) 2 winstpunten in mindering. Ook in afdeeling J is de beslissing op til. Dank zij een 93-overwinning op D. E. K. 2 heeft Concordia thans een puntenaantal be reikt, dat door geen der concurrenten meer kan worden overtroffen. Nog één puntje dus en Concordia is kampioen. De beide overige wed strijden voor deze afdeeling werden uitgesteld. Hier ziet de stand er thans als volgt uit: Concordia 12 12 0 0 24 59—19 T. Z. B. 14 10 0 4 20 51—27 I. E. V. 2 13 5 1 7 11 33—34 Geel Wit 2 13 4 3 6 11 29—42 T. Y. B. B. 4 10 4 2 4 10 27—36 Hoofdd. Boys 11 4 2 5 10 26—21 H. B. C. 5 8 4 0 4 8 23—16 D. E. K. 2 11 2 0 9 4 32—51 Onze Gez. 3 8 1 0 7 2 10—44 Afdeeling Noord KGB 1-LSW 1 Grashoppers 1—Berdos 1 Limmen 1ESV 1 USV 1—HSV 1 Ado 2Zeevogels 1 WSO 1NV A 1 \'VW 1—EVE 1 De Valken 1Wit-Rood 1 Hugo B. 1—AFC 2 Kolping B. 1Con Zelo 1 DVO 1—WBSV 1 SDE 2—IEV 3 Afdeeling Centrum The Unity 1India 1 Wilskr. 2Gez. Vier 1 St. Martinus 1Roda 1 ZPC 1—SVO 1 OIV 1—-Onze Gez. 2 TYBB 2Van Nispen 1 G.-Wit l—HBC 2 C Do.Co.S. 1Foreholte 1 Meerburg 1WSB 1 Des 1Alphensche Boys 1 D St. Louis 1—PVCB 1 RKAV 2—Or. Zwart 1 E Teylingen 2—HBC 3 DEM 3—Tybb 3 G De Meer 3—St. Martinus 2 H VCH 1—VDO 1 J Dek 2Concordia I L V\ SB 4D0.C0.S. 3 N Doss 5St. Pancr. 2 Wilskr. 4Zwaluwen 3 India 3Nas 2 O Constantius 4—Purmerend 2 Van Nispen 2Alliance 2 Santpoort 4Geel Wit 3 Afdeeling Zuid Westlandia 1Velo 1 GDA 2—KRVC 1 R 4—1 2—0 2—3 9—3 1—4 2—2 8—2 2—1 4—3 2—2 4—2 5—3 3—1 1—3 2—0 7—4 4—0 2—3 3—1 5—1 1—3 10—3 6—3 1—0 2—3 2—3 6—0 0—4 3—9 7—2 1—7 2—3 0—2 1—6 0—3 3—1 0—2 7—4 Bovengenoemde vereeniging hield Zondag den 5den en laatsten rit van de voorjaars-competi- tie over 1 K.M. Er werd prettig en zeer spor tief gereden. Bij de A-kl. bracht Schell de ver rassing door alle ritten te winnen. De Stet werd 2e, met een zelfde aantal punten eindigen Por- tegies, Claassen en Korthals. Bij de B-klasse was het Ekel die in super- vorm was en beslag legde op de eerste plaats. Hier ontbrak het ook niet aan spanning tus schen Ekel, van Ebmond en Vlietstra. Bij de C-klasse was het Bakhuis, die met de eer ging strijken voor D. Kabel en Markenstijn. De uit slag was als volgt: A-klas: 1. Schell, 4 punten; 2. Stet, 5 punten; 3. Portegies, 7 punten; 4. Claassen, 7 punten; 5. Korthals, 7 punten. B-klasse: 1. Ekel, 4 punten; 2. Vlietstra. 6 punten; 3. v. Egmond, 6 punten; 4. Kuilman, 7 punten; Schrama, 7 punten. C.-klasse: 1. Beekhuis, 4 punten; 2. D. Ka bel, 5 punten; 3. H. Markenstijn, 6 punten; 4. M. Kabel, 7 punten. De totale stand van de competitie luidt: A-kl.: 1. Potegies 28 punten; 2. Stet, 24 pun ten; 3. Shell, 20 punten; 4. Claassen, 19 pun ten; 5. Korthals 9 punten; 6. Klinkenberg, 2 punten. B-kl. 1. Ekel, 23 punten; 2. Vlietstra, 20 pun ten; 3. v. Egmond, 16 punten; 4. Rustman, 11 punten; 5. Schrama, 10 punten; 6. de Haene, 10 punten; 7. Kuilman, 3 punten; 8. Hilterman, 2 punten. C.-kl. 1. L. Beekhuis, 22 punten; 2. D. Kabel, 21 punten; 3. H. Markenstijn, 21 punten; 4. H. v. Zijl, 20 punten; 5. M. Kabel, 7 punten; 6. L. Donkersloot, 7 punten; J. v. d. Zijde, 4 punten; 8. L. Jaspers, 3 punten; 9. Steenvoorde, 2 pun ten. I. TYBB—Santpoort 01 DSSOG 1—0 HBCAlliance 10 H. ConcordiaOG 110 NAS—HBC 4—0 DSS—OIV 2—1 IVBSM—HBC 1—2 I. Hoofddorp Boys—DSS, 12.30 uur. HBCSantpoort, 12.30 uur. 2. NAS—OIV, 1 uur. Onze Gezellen—HBC, 12.30 uur. PROGRAMMA ZATERDAG 4 MEI 1940 6. OIV 2—TYBB 4, 3.45 uur, 7. DEK 3—DSS 5, 2.30 uur. 8. OIV 3Hoofddorp Boys 2, 2.30 uur. WF 2DSS 6, terrein Sportpark, 2.30 uur. Het seizoen 1940 zal zich in verschillende op zichten onderscheiden van dat van andere jaren. De technische commissie heeft zich altijd goed Voorbereid, maar toch grootendeels aan de ver- eenigingen het initiatief gelaten tot het kiezen Van de data. Hierdoor kwam het vaak voor dat de groote wedstrijden niet regelmatig over de zomermaanden waren verdeeld en dat boven dien sommige districten tweemaal achter elkaar aan 'de beurt kwamen om daarna een veel te groote tusschenpauze te krijgen. Het aantal nationale athletiekwedstrijden was ook te groot. Hierdoor kregen de cracks een overladen pro gramma. Zij moesten een keuze gaan doen en dat had weer tot gevolg dat de A-nummers Slecht waren bezet. Dit jaar zijn 7 nationale wedstrijden vast gesteld. De cracks zullen waarschijnlijk aan alle ontmoetingen deelnemen en zij weten daardoor dat zij hun tegenstanders eiken keer zullen ont moeten. Deze wedstrijdsen zijn: 26 Mei Holland Haarlem; 9 Juni Docos Leiden; 23 Juni DEM Beverwijk; 7 Juli de diocesane kampioenschap pen te Haarlem of Amsterdam; 28 Juli nationale kampioenschappen te Geleen; 4 Augustus VVZ Zaandam; terwijl HBC Heemstede voor een Waardig slot zal zorgen. Behalve deze wedstrijden zal elke kring een athletiekdag voor eigen leden organiseeren en dan trachten de beoefenaars van andere takken Van sport voor de athletiek te winnen, terwijl de eigenlijke athleten dan voor demonstratie- öummers zullen zorgen. De volgende data zijn Voorgesteld: Rotterdam op 16 Juni; Haarlem op 30 Juni; Amsterdam op 21 Juli en Den Haag op 18 Augustus. Tijdens deze wedstrijden zullen verschillende jeugdnummers worden verwerkt. Een enkel district van de KJC heeft zijn eigen wedstrijd Vastgesteld in overleg met de technische com missie van den DHSB; 16 Juni verwacht het district een groot aantal inschrijvingen. De jaarvergadering van 19 Mei moet het pro- Rtamma van de D.A.C. goedkeuren. Het is te hopen dat alle vereenigingen en kringen hun medewerking zullen geven, want het is nood zakelijk dat het seizoen 1940 een succes wordt. Het nieuwe athletiekreglement heeft ten doel de mogelijkheid te scheppen dat elke katholieke sportsman zonder hinderlijke bepalingen en groote financieele offers zal kunnen deelnemen aan de athletiekwedstrijden door den DHSB georganiseerd. Reeds eerder bestond voor alle katholieke spor ters de gelegenheid om deel te nemen aan de C-wedstrijden. Het aantal deelnemers van eiken wedstrijd was daardoor behoorlijk, maar de krach ten in deze C-wedstrijden liepen erg uiteen. De prijswinnaars zouden dikwijls zelfs in de A- klasse 'n goed figuur geslagen hebben. Zij moes ten dan lid worden van de organisatie en con tributie betalen. Voor velen was dit een be zwaar en zij bleven dus uitkomen in de C-klasse. Het aantal als leden genoteerde athleten liep daardoor terug en natuurlijk ook de bezetting van de mooiste nummers van de wedstrijden. De sporters, die eens kennis kwamen maken met de athletiek en inschreven in de C-klasse, kwamen nu toch nog tegen tegenstanders te staan, die al routine hadden opgedaan en hun prestaties staken te veel af waardoor de eerste kennismaking geen verder gunstig gevolg had. Bij het nieuwe reglement is het verschil tus schen de C-klasse en de rest verdwenen. Iedere sporter kan uitkomen in de klasse waarvoor hij in aanmerking komt. De leden van den bond betalen een jaarcontributie, terwijl de andere inschrijvers per wedstrijd iets aan de diocesane organisatie afdragen. Na is het dus mogelijk dat alle leden van jeugdorganisaties zonder verdere formaliteiten kunnen deelnemen aan alle athletiekwedstrijden Het is vandaag, 29 April, juist tien jaar ge leden, dat te IJmuiden door H. M. de Koningin, in gezelschap van Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. B. Prinses Juliana en in tegenwoordigheid van zeer talrijke en hooge autoriteiten, de nieuwe Noordersluis te IJmuiden werd geopend. De Ko ninklijke en algemeene belangstelling toonden de enorme beteekenis van dit gigantisch werk voor de ontwikkeling van Nederland in het we reldverkeer. In technisch opzicht was het de voltooiing van een arbeid, die de bewondering van de geheele wereld afdwong. Juist in 1930 was de crisis begonnen, die thans nog niet ge heel ten einde is, en zoo heeft de sluis nog niet kunnen bewijzen, wat zij voor Amsterdam bren gen kan, maar zeker is het, dat zij aan de oudste koopmansstad van ons land voor langen tijd de plaats verzekerd heeft, welke zij eeuwenlang in den wereldhandel heeft ingenomen. De eenige waterweg, nadat de Zuiderzee voor den wereldhandel onbruikbaar geworden was, bleef voor Amsterdam het Noordhollandsch Ka naal. Toen dit ook al lang niet meer aan de eischen voldeed, werd in 1876 't Noordzeekanaal geopend. Hoezeer dit steeds aan de nieuwste eischen is blijven voldoen blijkt wel uit den bouw der sluizen. De eerste had een lengte van 119 meter en een breedte van 25 meter, met een diepte van 12 meter; de tweede, in 1896 gereed gekomen, sluis mat 225 meter bij een breedte van 40 meter en een diepte van 14 meter; de Noordersluis heeft een lengte van 400 meter, 'n breedte van 50 meter en een diepte van 15 meter gekregen. Zij is daarmede de grootste sluis van de wereld, want de sluis te Bremerhaven is 350 meter lang, bij een breedte van 45 meter; die van Gladstone 326 meter lang bij 40 meter breed en het Panamakanaal (slechts!) 305 meter lang bij 44 meter breed. In 1919 werd met den bouw van de Noorder sluis begonnen. Er is in dien tijd meer dan twee millioen kubieke meter zand uitgegraven; er is 225.000 ton gewapend beton gebruikt en er zijn 15000 palen voor de fundeering geheid. De sluis deuren wegen elk bijna 1.200.000 K.G. De schut- kolken laten een hoeveelheid van 80.000 kub.- meter schutwater door en deze enorme hoeveel heid water komt in riolen, die de kolken in 12 minuten ledigen. Dat zijn cijfers, die de mannen van het vak eenvoudig doen duizelen en hun het grootste respect afdwingen voor den durf en het technisch kunnen van de Nederlandsche waterbouwkundigen. Andere landen mogen groot gaan op het dempen van moerassen en het gra ven van tunnels, de drooglegging van de Zuider zee, het graven van den Nieuwen Waterweg en het bouwen van een Noordersluis als die van IJmuiden zijn nationale gebeurtenissen van den eersten rang, die inhoud geven aan het Ko ninklijke woord, bij de opening van de sluis gesproken, dat een klein volk zeer groot kan zijn in daden. Moge spoedig de welvaart, waardoor de moge lijkheden van de Noordersluis ten volle benut kunnen worden, deel zijn van ons land en van de wereld. Onder wel zeer ongunstige tijdsomstan digheden hebben de R. K. Gymnastiekver- eenigingen Hercules en Winf#ied hun jaarlijksche groote propaganda-gymnastiek- uitvoering gegeven in de gemeentelijke concertzaal te Haarlem. Beide vereenigingen zijn er in geslaagd een uitvoering te geven, waarvan de totaal-indruk bevredigend genoemd mag worden, ondanks het feit dat ditmaal vele jongeren de open gekomen plaatsen in de gelederen moesten vullen. Vanzelfsprekend was de oefenstof ditmaal niet zoo hoog, wat echter pleit voor de diverse leiders, die de fout van te hoog willen grijpen, niet gemaakt hebben. Bovendien komt den hoofdleider Th. Vreeswijk een woord van lof toe voor de vlotte afwerking van het program ma, dat precies acht uur begon en zonder hin derlijke hiaten om kwart vóór elf uur was ge ëindigd. Na een algemeenen opmarsch van alle deel neemsters. en deelnemers opende de geestelijke adviseur, kap. Oudshoorn, den avond met een herinnering aan het doel en streven van de principieele gymnastiekbeoefening. De algemeene vrije oefeningen voor dames en meisjes waren mogelijk voor de wel zeer jeugdigen onder de laatste groep wat te moei lijk, doch de dames en oudere meisjes kwamer. tot een goede uitvoering. Van de dames, die voorts met vrije oefenin gen, hoepeloefeningen en een dans opkwamen, werd de dans het meest gewaardeerd. De vrije en hoepeloefeningen vonden wij persoonlijk te kort van duur om daardoor een beeld te kun nen vormen var. de totale geoefendheid. fle meisjes traden op met keurige vlaggen- oefeningen, een nogal sober versierd bloemen- dansje, en aardige baloefeningen. De jongens werkten achtereenvolgens met vrij zware, doch goed uitgevoerde haiteroefeningen, een algemeen springnummer en natuurlijk toe steloefeningen. De wijze waarop bij dit laatste nummer twee gymnastiekbanken als toestellen werden gebruikt was voor ons grootendeels nieuw en voor de lichamelijke vorming van de jongens voortreffelijk. Van het optreden van de heeren vonden w"jj de vrije oefeningen het best, niet alleen om den duur van de oefeningen en de groote lichame lijke waarde, maar ook om het goed sluitend geheel. Wellicht kwam hierdoor het rekturnen, dat vlak daarop volgde, wat in het gedrang'. Aan dit toestel kwamen tenminste wat mis lukkingen voor en werd bovendien over hei algemeen wat minder correct gewerkt. Aan de ringen werd, zoowel met stille als zwaaioefe- ningen, veel beter gedemonstreerd, met aparte vermelding voor Thijssen, Ronde en v. d. Mei; Bij het treplinpaardspringen zagen wij we. goede individueele sprongen, maar misten toch een teveel een elementaire begrippen bij de meesten om het nummer in zijn geheel ge slaagd te kunnen noemen. Wil men dit sprin gen verbeteren, dan late men b.v. op oefen avonden den achtervanger weg, zeker bij spron gen, waarbij deze niet absoluut noodzakelijk is Een tekort aan springkracht of mindere be- heersching in het bewegen over het paard kan toch nooit aangevuld worden door den helper. Een rondvaart door de bloeiende bollenvelden is een bijzondere attractie voor de bezoekers. Per bel wordt de nieuwe boottocht aangekondigd (Van onzen parlementairen redacteur) Veel moge de Nederlandsche Regeering in de laatste jaren hebben gedaan en nog voortdurend doen ten behoeve van den middenstand, men kan haar beleid op dit terrein toch niet vrijpleiten van een zekere tweeslachtigheid. Herhaaldelijk im mers neemt zij met de eene hand weer weg, wat zij met de andere geeft. Terwijl zij aan den eenen kant allerlei maatregelen treft om den middenstand te behoeden voor een dreigenden ondergang, laat zij aan den anderen kant dienzelfden middenstand niet zelden weerloos over aan de groote con cerns, en zelfs pompt zij hem bij gelegen heid heel gemoedelijk méé leeg. Dezelfde regeering, die door een voortvarende uitvoe ring van de vestigingswet en door het ver- leenen van ruime credieten aan kleine nijveren blijk geeft prijs te stellen op het behoud van een sterke groep kleine zelf standigen, verhindert niet, dat bedrijven met monopolie-posities den middenstand het leven lastig, zoo niet onmogelijk maken; diezelfde regeering maakt het den middenstand zoo goed als onmoge»- lijk aan overheidsinstanties te leveren, door dat deze al hun behoeften dekken via een Centraal Inkoopbureau; diezelfde regeering laat de luchtbescherming ten deele finan cieren uit den verkoop van sigaren en dreigt thans de openlijke en lang niet altijd onberispelijke concurrentie die de gemeen telijke gas- en electriciteitsbedrijven den middenstanders-leveranciers van verschil lende gas en electriciteit verbruikende huis houdelijke apparaten reeds aandoen, mir nichts dir nichts te consolideeren. Vier jaren geleden is er een commissie ingesteld om het vraagstuk van den appa raten-verkoop door overheidslichamen te bestudeeren. Deze zoogenaamde „toonzalen- commissie" heeft eenige weken geleden een rapport uitgebracht een héél klein rap portje maar waarin de voornaamste con clusie luidde, dat de overheidsbedrijven de bevoegdheid hebben „in de mate, waarin zij zulks noodig achten, den verkoop en de verhuur van deze toestellen ter hand te nemen met dien verstande, dat wan neer de bedrijven van deze bevoegdheid gebruik maken, overleg zal worden gepleegd met de in- stalleurs." Dat beteekent dus niets anders dan dit: wanneer een gemeentelijk electriciteits- of gasbedrijf het om een of andere reden welke dat wordt niet gevraagd „noodig" acht zélf koelkasten, fornuizen, boilers, strijkijzers, haardrogers of de hemél weet wat voor apparaten aan den man te bren gen met voorbijgaan van de erkende instal lateurs, dan kan het dat doen, na „overleg". Hoe dat overleg uitvalt, doet niet ter zake. Dat is niet meer dan een doekje voor het bloeden. Het rapport nu, dat tot deze in haar brutalen eenvoud verbazingwekkende con clusie komt verbazingwekkend vooral om dat men vier jaren noodig had om daartoe te komen werd opgesteld door een com missie onder presidium nota bene van den chef der afdeeling middenstand aan het departement van Economische Zaken, den heer Groeneveld Meyer, den aangewezen ad viseur van den Minister in deze aangelegen heden. De middenstand heeft er zich dus op voor te bereiden, dat dit rapport in zijn grondtrekken zal worden uitgevoerd. Dat dus de Regeering in haar beleid je gens den middenstand een nieuwe inconse quentie bij de reeds bestaande zal voegen: dat zij eenerzij ds een vestigingswet uitvoert cm faire concurrentie te verkrijgen en an derzijds de meest unfaire concurrentie- methoden wij komen daar aanstonds op terug van de overheidsbedrijven tolereert. Men kan een dergelijke politiek niet be paald helder noemen. Trouwens; in den heelen gang van zaken met het „toonzalenrapport" ligt iets duisters. Vooreerst in de samenstelling van de commis sie, die het uitbracht. Gelijk gezegd, stond deze commissie onder het voorzitterschap van een der hoogste departementsambtenaren. Als leden hadden voorts zitting enkele directeuren van gemeentelijke electriciteits- of gasbedrijven, rechtstreeks bij den verkoop van apparaten door de overheid betrokkenen dus. Doch van de zijde van den middenstand stond daar niemand, maar dan ook niemand uit de organisaties der even eens rechtstreeks betrokkenen tegenover. Noch de grossiers in de betrokken apparaten, noch de installateurs waren vertegenwoordigd. Slechts een drietal nceren, die in het algemeen den mid denstand representeerden, hadden zitting. Drie heeren, aangewezen niet door de bonden der be langhebbenden, doch door den Middenstands- raad. Waarbij men nog als vierde dr. van Beur den, óók Ti vertegenwoordiger van den midden stand in het algemeen, kan tellen. Duister is ook de wijze, waarop het rapport tot stand kwam. Daar ging een openlijk dreige ment van den Minister aan vooraf. In de Tweede Kamer verzekerde hij desgevraagd bij de be handeling zijner begrooting voor het jaar 1940, dat hij indien de commissie niet spoedig met een rapport zou komen, zelf een regeling zou maken en van bovenaf opleggen. Na dat dreigement verscheen eensklaps het rapport. Wat in vier jaren niet kon, bleek in vier maanden mogelijk. En de middenstandsvertegenwoordigers teeken den mee: Een rapport van slechts een paar getypte folio-vellen. Men krijgt, dit alles overziende, eenigszins den indruk, dat in deze materie de oer degelijke en in ons staatsbestel zéér ver trouwde weg van het commissoriaal onder zoek is Detreden om een echt vader- landsch waarmerkstempel van eerlijk on derzoek te krijgen op een paar vooropge zette conclusies en dat men, toen de mid denstandsafgevaardigden deze conclusies niet voetstoots wenschten te aanvaarden, er hun naam niet aan wenschten te geven, den Minister eenvoudig heeft laten dreigen met een stok achter de deur. Alweer: het doet vreemd aan, dat de heer Groeneveld Meyer de man ambtelijk geroepen tot de behartiging van het mid- denstandsbelang aan een onder zulke bezwarende en de eerlijke weergave der meeningen allesbehalve ten goede komende omstandigheden samengesteld rapport zijn medewerking verleende. Het is zijn belang en het belang der middenstandsafgevaar digden in de commissie, dat er meer licht opgaat over wat zich bij de voorbereiding van dit stuk heeft afgespeeld. Gelijk reeds gezegd, draait het heele rapport om de these, dat de over heidsbedrijven volkomen vrij moeten worden gelaten in den verkoop van electri- sche apparaten of apparaten met gas- gebruik, in de concurrentie dus tegen de installateurs en de fitters. Deze these vindt slechts één motiveering: de overheidsbe drijven hebben er belang bij het gebruik van gas en electriciteit zoo hoog mogelijk op te voeren; de middenstand maakt niet voldoende reclame, ergo heeft het gas- of electriciteitsbedrij f het recht de reclame en den verkoop zelf ter hand te nemen. Slechts enkele opmerkingen bij dit naar alle zijden volkomen mislukte betoog. 1. Is het onder alle omstandigheden juist, dat het gebruik van gas en electriciteit zoo hoog mogelijk wordt opgevoerd? Dat dit een belang is van de bedrijven, toegegeven. Maar is het een algemeen belang? Is het een algemeen belang, wanneer de burger, aangelokt door reclame of wat dan ook, een relatief te hoog deel van zijn uitgaven spen deert aan de gemakken, die de toestellen- in-kwestie, die het grooter gebruik van gas en electriciteit hem bieden? Die vraag mag juist waar het hier overheidsbedrijven geldt, ongetwijfeld worden gesteld. 2. Wat verstaat men onder de „onvoldoen de reclame" van den middenstand? Wan neer een electriciteitsbedrij f aan ieder jonggehuwd paar een strijkijzer cadeau doet, is dat 'n vorm van reclame het is géén verkoop! doch kan men redelijker wijs van den installateur verwachten, dat hij op die manier propaganda maakt? Dan kan hij in een minimum van tijd zijn zaak sluiten. Voor de electriciteitsbedrijven is het een koud kunstje een kunstje, dat helaas al te veel wordt uitgehaald om de ta rieven zóó hoog op te voeren, dat én de toonzalen, én de propaganda, én de gratis strijkijzers, én bovendien nog een zoet over schot voor de gemeentebegrooting er met gemak uitkomen. Zij verkeeren in een mo nopolie-positie: zij kunnen uit de winsten van gas of stroom een propaganda, een reclame-apparaat, een cadeaustelsel finan cieren, dat volstrekt onmogelijk te finan cieren is uit den verkoop van de betrok ken apparaten alléén. Heeft men dus niet het onmogelijke optornen tegen unfaire concurrentie van den middenstand ge vergd? 3. Wanneer de overheidsbedrijven het gebruik van gas en electriciteit willen sti- muleeren, dan staan hun toch andere we gen ten dienste om daarvoor propaganda te maken. Waarom verlagen zij hun tarieven niet, die op tal van plaatsen werkelijk schro melijk hoog zijn? Zoodra gas en electrici teit den strijd tegen elkander opnemen twee machtigen tegen elkaar komen de tariefsverlagingen, de speciale tarieven, en- zoovoort, enzoovoort, los. Maar als het om De Statenkring Velsen der R.K.SP. ver gaderde op Zaterdagmiddag om 3 uur in het gebouw „St. Bavo" te Haarlem ter behandeling van de agenda der jaarvergadering. De voorzitter, de heer F. J. van Groeningen van Nes a.d. Amsel kon de afgevaardigden van 23 aangesloten afdeelingen der R.K.SP. welkom heeten en daarnaast de Statenleden de Heeren P. Heilker en P. G. van Wees, wien hij gelukwenschte met hun her- en uitver kiezing tot leden der Provinciale Staten van Noord Holland. Tot waarnemend-secretaris dezer vergadering werd door den voorzitter de heer Jos. Lem uit Amstelveen aangewezen, terwijl de voorzitter zeer waardeerende woorden van afscheid sprak tot den afgetreden secretaris, den heer Van Zuylen van Halfweg, die wegens gezinsomstan digheden deze functie moest neerleggen. Be sloten werd hem als bewijs van waardeering voor zijn vee'omvattendcn arbeid, in het belang der Statenkring gedaan, een stoffelijk blijk hiervoor te doen toekomen. Het afgetreden Statenlid, Dr. Droog werd eveneens door den voorzitter herdacht en besloten werd hem een waardeerend dankschrijven te zenden. Het jaarverslag gaf een duidelijk chronologisch over zicht van de verrichte werkzaamheden bij de voorbereidingen der Statenverkiezingen, welke voor de kring Velsen met succes zijn bekroond, hetgeen niet in die mate van de gehouden Ge meenteraadsverkiezingen mocht gezegd worden. De penningmeester, de heer Post van De Lijn den gaf een financieel overzicht, waaruit kwam vast te staan dat de Statenverkiezingen een financieele aderlating tengevolge hadden ge had, zoodat hij voorstelde de conributie op 5 ct. per lid per jaar te brengen. Na uitvoerige be sprekingen werd het voorstel van den voorzitter aanvaard om de contributie permanent te houden op 4 ct. per lid per jaar, waarmede ook de financieele achterstand der kas kon worden ingehaald. De gehouden bestuursverkiezing had tot resul taat dat tot bestuursleden van den Statenkring werden gekozen de heeren: C. Goossens (af tredend) te Vijfhuizen, H. Koning (aftredend) te Hoofddorp, P. Mascini te Heemstede, H. J. Post (aftredend) te Lijnden en W. R. Voorvaart te Badhoevedorp allen voor deel I der Staten kring; voor deel II der Kring werden gekozen de heeren: C. Maas (aftredend) te IJmuiden, B. Machielse te Beverwijk, J. P. Nijssen (af tredend) te Santpoort, J. Foncin (aftredend) te Santpoort en H. B. Vink (aftredend) te Be verwijk, terwijl voor deel III van den Staten kring gekozen werden de heeren: P. J. van Groeningen (aftredend) te Nes a.d. Amstel, Chr. Eskes te Nieuwer-Amstel Noord, C. de Jong te Duivendrecht, Jos. Lem te Amstelveen (afre dend) en G. v. d. Zwaan (aftredend) te Aals- meer-Oost. Tot voorzitter werd bij acclamatie en onder luid applaus herkozen de heer P. J. van Groe ningen van Nes a.d. Amstel, die deze functie gaarne weer wilde aanvaarden, daar hij in de afgeloopen vijf jaren de volle medewerking mocht hebben van bestuur en afgevaardigden. Hij hoopte zijn functie wederom met dezelfde toewijding te kunnen vervullen. Op voorstel van de afd. Beverwijk werd de heer Jos. Lem ook de secretaris, de heer Jas. Lem, bij acclamatie herkezen. Bij de rondvraag vroeg' de heer Van der Bijl van Haarlemmerliede en Spaarnwoude aan het aanwezige Statenlid, den heer P. G. van Wees, of het niet mogelijk was, dat de F.E.N.-tarieven wat cmlaag werden gebracht en speciaal meer rekening kon worden gehouden met de groote gezinnen. De heer P. G. van Wees zeide, dat dit purr! de bijzondere aandacht der R.K. Statenfractie heeft gehad en dat uit haar midden een com missie is benoemd, welke tot taak heeft tz.t. met concrete voorstellen in dit opzicht te komen, hoewel hij er aan toevoegde, dat dit een zeer moeilijk probleem is. De voorzitter sloot deze vergadering onder dank voor de zeer geanimeerde en vruchtbare besprekingen met den Christelijken groet. een paar middenstanders gaat, kan dat ineens niet! 4. Aangenomen, dat de verhooging van gas- en stroomomzet een algemeen belang zou zijn, aangenomen, dat de middenstand niet m die mate propaganda voor het ge bruik der gas- en electrische apparaten kan maken, als de bedrijven dat wenschelijk achten en zelf wél kunnen financieren, dan is daarmede toch niet gezegd, dat die be drijven ook den verkoop in handen moeten nemen. Dat is eenvoudig camouflage. Dat is den indruk wekken, alsof die reclame, die propaganda, gefinancierd kan worden door de koopers van de apparaten, terwijl in werkelijkheid alle gebruikers van gas en electriciteit de toonzalen en de folders en de cadeaux betalen. Waarom kan het over heidsbedrijf zich niet bepalen tot propa- gandamaken zooals het naar wij mee- nen te weten ook in sommige plaatsen doet eerlijke, niet met cadeaux werkende propaganda, en den verkoop overlaten aan den middenstand, die hard genoeg heeft gewerkt en nóg werkt in het belang van het overheidsbedrijf. Op al deze kwesties gaat het toonzalen- rapportje niet in. Het stelt richtlijnen in den stijl van een vredesdictaat zonder eenige andere motiveering dan: wij, amb tenaren, vertegenwoordigers van de over heid, willen het nu eenmaal zoo en daarom is het zoo. Zulk een rapport is een Nederlandsche commissie ook al was het maar een kleine, ministerieele onwaardig. Dat is geen grondslag voor middenstandspolitiek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 13