f Gelukkige gevolgen van den oorlog voor Engeland EEN MAN DIE IS NIET GEK Een wedstrijd tusschen Mars en Mercurius Het wantrouwen overheerscht GEEN MILITAIRE DICTATUUR DROGE KEEL SP VICKS HOESTBONBONS De weermacht defileert IJzeren hekken zullen nu worden gesloopt Buitenlandsch Overzicht Londen voert handels besprekingen met Rome en Moskou Kerkelijk Leven MAANDAG 29 APRIL 1940 L 'i VIJF MAANDEN WEGENS DOOD DOOR SCHULD Slachtoffer van het ijs gevonden „Teunisje" behouden binnen Nieuwe schoonheden voor Hyde Park 27 April HEEFT EEN PAKJE MONTE CARLO SIGARETTEN GEKOCHT MOED. BELEID, TROUW Nieuwe M-vIiegers Jongerendag te Delft Wapenschouw in Indië Herdenkingsfeesten van de M. W. O. Prïnsessedag in Indië Ridders der Militaire Willemsorde gehuldigd Beleediging van een minister Hooge Raad verwerpt cassatie beroep De Maastunnelbouw vordert goed KOOPT GEEN NACHTEGALEN WIE IS DE GELUKKIGE? GOUDEN KLOOSTERFEEST Er doen nog wonderlijk sclieeve voorstellingen omtrent den staat van beleg opgeld in den lande als zou deze niet veel anders zijn dan een soort van militaire dictatuur. Het te recht door den minister-president als „malicieus" gedisqualificeerde geschrijf van de Telegraaf die beter wist of beter weten moest dat de Opperbevel hebber de afkondiging van den staat van beleg had geëischt, omdat hij de regeering te zwak vond, heeft deze scheeve voorstelling met voorbedachten rade in de hand gewerkt. De Telegraaf, nog steeds over de ooren verliefd op den „sterk" gewaanden Colijn, die sinds zijn congé als minister-president echter ver schillende oogenblikken van een wel haast verbijsterende zwakheid heeft gehad, beoogde met het propageeren van deze uit den weinig schoonen duim ge zogen voorstelling van zaken het alge meen vertrouwen in de huidige regeering té ondermijnen en het alleen zijn nacht rust verstorende verlangen naar een terugkeer van Colijn ook in anderen op te wekken. Prompt heeft de volgens de Telegraaf zwakste regeering, die wij ooit hebben gehad, bij monde van haar minister-president het boulevardblad krachtig de ooren gewasschen. De af kondiging van den staat van beleg voor geheel het land is enkel en alleen op het spontaan initiatief van Jhr. de Geer met instemming en goedkeuring van de ge- heele regeering geschied, en dat deze maatregel meer dan gerechtvaardigd was, heeft de Telegraaf zelf aangetoond door haar wantrouwen zaaiend en het regeeringsgezag ondermijnend geschrijf. Zelden is een zoo rake afstraffing door de hoogste regeeringsinstantie zoo ten volle verdiend als de Telegraaf heeft moeten incasseeren. Had de Telegraaf den moed gehad haar geïncremineerd artikel na de afkondiging van de pers verordening te schrijven, het blad zou dien moed waarschijnlijk terecht duur hebben moeten betalen. Het boulevard blad had echter dien moed niet en pu bliceerde zijn boosaardige fantasie juist vóór die afkondiging. Het blad deed net als de heldhaftige straatjongen, die nog gauw even scheldend de tong uitsteekt, vóór hij te pakken kan worden genomen. Uit het feit, dat de regeering spon taan en eigenmachtig de uitbrei ding van den' staat van beleg voor geheel het land afkondigde en vol komen uit eigen beweging de bevoegd heden van de civiele autoriteiten op de militaire overheid overdroeg, blijkt alleen reeds zonneklaar, dat de regeering boven die militaire autoriteiten blijft Bid an zooals zij boven de civiele autori teiten staat. Zij droeg geen regeerings- bevoegdheden over. Evenals de civiele autoriteiten onderworpen zijn aan het gezag van de regeering, evenzoo zijn de militaire autoriteiten het, nu zij ae be voegdheden van de burgerlijke overhe den hebben overgenomen. De regeering kondigt den staat van beleg af, wanneer haar dat goeddunkt, en zij kan hem eveneens weer intrekken, wanneer haar dat goeddunkt. De militaire autoriteiten zijn slechts de uitvoerders van het re- geeringsbesluit Zij vormen geen staat in den staat, maar een orgaan van den staat. Er is dus geen sprake van een militaire dictatuur, waarvoor ook de regeering zou zijn gezwicht. Wij kunnen niet veronderstellen, dat de Telegraaf dit niet zou weten en daarom juist past op haar gestook de term „boosaardig". Dat de militaire autoriteiten zich ten volle bewust zijn van de plaats, welke zij ten aanzien van de regeering en de civiele autoriteiten innemen en moeten innemen, bewijzen de souplesse en het zuiver begrip voor de bestaande en zoo min mogelijk aan te tasten verhoudin gen, waarmee zij tot nu toe van hun bevoegdheden gebruik maken. Waar het niet strikt noodzakelijk anders moet, laten zij de civiele autoriteiten volledig in hun practische waarde en oefenen slechts zoo noodig een zekere controle uit. Zoo schakelen zij bij de toepassing van de persverordening, gelijk in Den Haag bij de inbeslagname van „Volk en Vaderland", de burgerlijke gerechtelijke instanties in, terwijl zij die óók hadden kunnen voorbijgaan, indien zij dat had den gewild. Waarom dan de staat van beleg werd afgekondigd? Wel, om de militaire overheid de macht en de be voegdheid te verleenen, welke zij, in dien de hoogste nood aan den man mocht komen, niet kunnen ontberen om ie hoogste belangen van den staat, van 'iet land en het volk op de meest doel matige wijze te verdedigen, en zich reeds nu in te leven en in te werken en zich voor te bereiden op de taak, welke hun •e wachten staat, wanneer wij, wat God verhoede, ooit in den oorlog zouden worden betrokken. De staat van beleg is de hoogste vorm van paraatheid, die aan ons land kan worden verleend, en wij prijzen van harte de regeering, die 'laar kracht en voorzorgende wijsheid .oonde door hem af te kondigen. Het hoog militair gerechtshof bevestigde heden het vonnis van den Bosschen krijgsraad, waarbij den gewoon dienstplichtigen soldaat C. R. we gens het veroorzaken van dood door schuld tot vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis is veroordeeld. R. heeft spelenderwijs met een met scherp geladen pistool, waarvan de veiligheidspal was afgesteld, op een van zijn kameraden gericht. Het schot ging af en óe soldaat werd doodelijk getroffen. door overwarme treinen, bioscopen, G«oor» etc.? Verzacht de keel, al vorens het een DOOS verkoudheid wordt,met de medicinale Een Huizer visscher heeft Maandagmiddag in zijn netten het iijk opgehaald van den sedert Januari j.l. vermisten inwoner van Nijkerk, den lieer Mol, die op een Zondagmiddag besloot, per schaats van zijn woonplaats naar Amsterdam te rijden, doch van wien men sedert dien niets meer had vernomen. Toen werd reeds aangenomen, dat hem een ongeluk was overkomen, omdat, hoewel het ijs in de toen Heerschende vorstperiode zeer dik en sterk was, het op verscheidene plaatsen groote scheuren vertoonde en het derhalve verre van betrouwbaar was. Het stoffelijk overschot van den heer Mol ver keerde reeds in verregaanden staat van ontbin ding, Aan een ring, waarin de naam stond ge graveerd en aan een polshorloge kon het even wel worden geïdentificeerd. Het is overgebracht naar de algemeene be graafplaats te Huizen. De logger Teunisje, Katwijk 62, waarover ongerustheid bestond, is heden behouden in IJmuiden teruggekeerd. (Van onzen Londenschen correspondent) Er valt eenige geestdrift waar te nemen voor het plan zooveel mogelijk van Enge- lands ijzeren hekken om te gieten in oor logsmateriaal. Zij vormen een kleine, maar toch waarde volle bijdrage tot de oorlogvoering in een tijd waarin zelfs de kleinste bijdrage welkom heet te zijn. Maar dit is niet de voornaam ste oorzaak van de geestdrift. Men voelt vooral voor het plan omdat Engelands ste den er sterk op zouden vooruitgaan, wan neer zij eindelijk eens bevrijd werden van haar ontelbare, en meerendeels volmaakt overbodige ijzeren hekken Wij kennen geen land waar de steden zoo overdadig met hekken gezegend zijn als in En geland. Jarenlang is geijverd geworden voor het „ont- hekken" van Hyde Park. Maar vruchteloos! De ijzeren omheining had niet het minste nut, want de tallooze groote en kleine toegangshekken stonden dag en nacht open en een ieder kon dus steeds het park vrij in- en uitgaan. Alleen bij zeer zeldzame gelegenheden werden zij ge sloten onder andere gedurende de algemeene stakingen van 1920 en 1926, toen Hyde Park gebruikt werd als centraal depót voor de melk- voorziening der hoofdstad, maar de politie ver staat de kunst ook zonder hekken het publiek te houden buiten een „verboden toegang "- plaats. Amerikanen die Londen bezochten verbaasden zich over de hekken van Hyde Park en protes teerden er tegen. Zij wezen erop dat het mid dendeel van de Fifth Avenue te New-York zijn bijzondere schoonheid vooral hieraan dankt dat het langs Central Park loopt, zonder daarvan door hekken gescheiden te zijn. Londens Park- lane was, ondanks haar faam als millionnairs- straat, zeker nooit een indrukwekkende hoofd weg. Met weinige uitzonderingen waren de hui zengevels, in weerwil van alle schatten en rijk dommen, die er achter verborgen waren, buiten gewoon leelijk. Zij weerspiegelden het dédain van den achttiende-eeuwsehen adel voor het plebs der straten, waaraan alle schoonheid ver spild zou zijn. Deze werd dus uitsluitend achter, en nooit op de gevels ten toon gespreid. Maar ondanks de meerendeels afschuwelijke huizen had Parklane een mooie straat kunnen zijn indien zij den buitenboulevard van Hyde Park gevormd had, inplaats van door hooge ijzeren hekken streng daarvan gescheiden te zijn. In de laatste vijftien jaren zijn vele der oude patriciërshuizen gesloopt, en vervangen door groote hotels en flatgebouwen van negen of tien verdiepingen. Zonder op veel architectonische verdiensten aanspraak te kunnen maken, zijn deze gebouwen toch minder onooglijk dan de oude huizen. Maar tevens hebben zij het nadeel dat zij door hun hoogte en massiefheid de straat, waaraan zij staan, nog veel nauwer doen schijnen dan zij werkelijk is. Maar werden de parkhekken weggebroken, zoodat Parklane van de groote drukke rij laan in het park nog slechts gescheiden was door fleurig plantsoen, dan zouden de huizen niet meer te hoog voor de straat zijn, en deze zou een der mooiste wegen van heel Londen worden op wat kleiner schaal herinnerend aan New-Yorks Fifth Avenue. Thans hoopt men dat de oorlog deze groote hervorming eindelijk tot stand zal brengen. Maar aan alle kanten wordt Hyde Park ingesloten door hekken, die veel beter „om gesmolten" konden worden waartoe dan ook. En hetzelfde geldt voor Regentspark, en vooral voor Londens ontelbare squares, welke de oasen zijn in de onmetelijke woestijn van baksteen. De tuinen, welke midden op de squares zijn aangelegd, zijn omgeven door ijzeren hekken. Vele dier tuinen zijn buitengewoon aantrekke lijk, maar aangezien zij door boomen en hooge struiken ingesloten worden, merkt het publiek hiervan niets. Er zijn enkele openbare square- tuinen, bijvoorbeeld in Leicester square en Soho square. Maar de overige zijn steeds afgesloten. Zij zijn uitsluitend toegankelijk voor de bewo ners der squares, die elk een sleutel van het tuinhek hebben, en er zelden gebruik van ma ken. Hoezeer zouden de aantrekkelijkheid en het nut der squares verhoogd worden, indien de hekken om de tuinen neergehaald werden. Maar men vindt hekken overal: hekken die niets afsluiten; hekken waar een ieder omheen kan loopen; hekken die in den weg staan en toch niemand tegenhouden. Zelfs indien morgen een eind kwam aan den oor log. zou er alle reden zijn overmorgen een eind te maken aan die duizenden nuttelooze hekken! 26 April j.l. zijn op het vliegveld Ypenbrug te Rijswijk Z.H.. wederom examen afgenomen voor het vliegbbrevet M, van het vliegverdedi- gingsfonds, ten overstaan van de examencom missie, onder majoor-vlieger A. Steup als voor zitter. De navolgende candidaten zijn voor dit vlieg brevet geslaagd: H. C. Deijlius, Amsterdam; G. J. Ordelman, Zutphen; B. A. M. Schreiner, 's-Gravenhage en F. van Twisk Jr., Amster dam. Het aantal uitgereikte M-brevetten is hier door tot 118 gestegen. Mars en Mercurius, de god van den oorlog en de god van den handel, strijden nog steeds om den voorrang. De eerste zeven maanden van dezen oorlog, de periode waarin ieder sprak van dezen „merkwaardigen oorlog", had Mercu rius zeker de overhand, maar langzamerhand, vooral sinds de uitbreiding van het groote con flict naar Noord-Europa wint Mars terrein. Op twee belangrijke plaatsen in ons werelddeel in Rusland en Italië, waren Mars en Mercu rius in een hevigen strijd gewikkeld en het was moeilijk te voorspellen, wie als overwinnaar uit deze worsteling te voorschijn zou komen. De zwaargewicht kampioen Mars of de kampioen lichtgewicht, de snelle Mercurius. Velen geloo- ven, dat thans de laatste ronde begonnen is en dat Mars spoedig zijn tegenstander knock out zal slaan. Waar deze laatste wedstrijd mogelijk beslist wordt? Londen. Hier vechten de Ita- liaansche Mars en de Italiaansche Mercurius; hier vechten ook de Russische Mars en de Rus sische Mercurius. De Italiaansche wedstrijd eindigt wellicht in een overwinning van Mars; de Russische zal wel onbeslist blijven. En Hali fax fungeert als niet-onpartijdig scheidsrechter. Onmiddellijk na den vrede van Moskou zocht Stalin door bemiddeling van zijn ambassa deur Maisky weer toenadering tot Londen, dat, mede op instigatie van Parijs, op het punt scheen te staan zijn relaties met den Rus te verbreken. De Britschë regeering toonde zich niet afkeerig van deze toenadering, hoewel zij haar wantrouwen moeilijk kon verbergen. Sta- lins verraad in Augustus van het vorig jaar, toen hij, zooals bekend, na maanden lang de onderhandelingen met Londen en Parijs sle pende te hebben gehouden, achter den rug met Duitschland een handelsverdrag en non agressiepact sloot, hadden de Britten nog lang niet vergeten evenmin de reeks laffe daden van agressie, welke hierop volgden. Men is zelfs geneigd zich af te vragen, waar om Engeland niet voorgoed met den bolsjewis- tischen verrader gebroken heeft. Doch hier spreekt ook de „hoogere" politiek een woordje mee. De Engelschen gelooven nog altijd, dat zij vroeg of laat Stalin aan hun zijde krijgen. Dat beteekent misschien ook, dat Stalin zich tegen Hitier zou keeren, en dat Duitschland dus zijn dekking in den rug, de voornaamste reden waarom de Duitsche Rijkskanselier zich met den Rooden Tsaar verbond, zou verliezen. Engeland is bereid met de Sovjet-Unie een handelsaccoord te sluiten, maar het eischt eerst waarborgen, dat Rusland zich als eer- waarachtige neutrale en niet als een bondge noot van Duitschland zal gedragen. Sinds het begin van de Noorsche campagne is het Derde Rijk voor het eerst gedwongen geweest een krachtig beroep te doen op zijn reserves aan benzine en oliën. Van Britsch standpunt bezien is dan ook de opmerking van de Observer juist, dat als Rusland een werktuig zou moeten worden om deze reserves weer aan te vullen, een van de voornaamste voordeelen van de Geallieerden op Duitschland te niet zou worden gedaan. Giste ren heeft de Russische ambassadeur te Londen wederom een bezoek gebracht aan Lord Halifax en hem een nota overhandigd, waarin Moskou Toen in lang-vervlogen dagen Er een orde werd gesticht Om de moed'ge daad te eeren, Door den militair verricht Om zijn vaandel hoog te houden En het dierbaar rood-wit-blauw, Dacht men aan zijn eigenschappen. Dus: zijn moed, beleid en trouw, Want dit drietal groote deugden Heeft reeds in den ouden tijd Neerlands goede reputatie Over heel de aard' verbreid. Moedig zagen Nederlanders Veel gevaren onder 't oog, Want te land en op het water Hielden zij hun kleuren hoog; Van beleid en vooruitziendheid Gaven hun prestaties blijk: Daardoor wisten zij te stichten 'n Sterk en machtig wereldrijk, En wat hun mocht overkomen, Hóe zij kwamen in het nauw, 't Land kon zich op hen verlaten: Nederlanders blijven trouw! Laat dat voorbeeld onzer vade r Laat zooveel heldhaftigheid Ons een inspiratie wezen, Juist in dezen zwaren tijd. Mogen alle Nederlanders, Iedere man en iedere vrouw, 't Vaderland nu blijven steunen, Door hun moed, beleid en trouw! HERMAN KRAMER 'VV\^NA^VVVN/V\/VN/VV\A^A/\A/VN<C i^vN/VWWWv/xA/WVWWN/WN/VV De commissie van voorbereiding voor den Jongerendag der R. K. S. P. verzoekt ons op name van het volgende: Hemelvaartsdag nadert reeds met rasse schre den, de Jongerendag is thans spoedig daar. In een vorig artikel werd reeds op het belang van deze bijeenkomst van zoovele Kath. Jonge ren, uit verschillende plaatsen van stad en land gewezen. De Commissie, die in den afgeloopen tijd per soon noch kosten noch moeiten heeft gespaard, om niet alleen een zoo flink mogelijke deelname doch ook en gelukkige vereeniging van het nuttige met het aangename te verkrijgen, rekent op een massale opkomst van Kath. Jongeren van 18 tot pl.m. 35 jaar, zoowel dames als lieeren. Het is juist nu. in deze moeilijke mobilisa tie-toestanden zoo hard noodig, dat deze gele genheid wordt aangegrepen, den noodzakelijken band en het noodzakelijke saamhoorigheidsge- voel onder de Jongeren te vernieuwen, te ver stevigen en zoo noodig aan te kweeken. Daarom: naar den Jongerendag te Delft! Daarom: niet meer dralen, maar het vaste be sluit thans uitvoeren! Hemelvaartsdag moet een dag worden, welke een blijvend verband legt tusschen de jongeren, een blijvend verband, omdat zij allen door dezelfde idealen zijn bezield, omdat zij hun plaats bij een hernieuwde actie in een ouden strijd weten in te nemen. In de weken van voorbereiding zijn honder den raambiljetten in verschillende steden en dorpen verspreid, zijn diverse propaganda- bijeenkomsten gehouden, zijn circulaires ver zonden, zijn St. Joseph-Gezellen, K. J. M. V.'s, Congregaties, Sportvereenigingen en propa- andagroepen bij de activiteit ingeschakeld en thans: Op naar Delft! Om 11 uur begint de Jongerendag in de Stads Doelen, aldaar. Treedt in grooten getale aan. Het programma mag thans wel bekend wor den geacht, doch zij hier nog even in grooie lijnen aangegeven. Openingsbijeenkomst. Spreker de Partij voorzitter mr. Verschuur. Uitgebreide koffie tafel, Excursie naar Prinsenhof of Mausoleum der Oranjes. Namiddag aantreden, spr. het Kamerlid Max van Poll. Sluitingsbijeenkomst wordt verzorgd door den bekenden voordracht kunstenaar Henk Schaer met politieken ernst en humor. Gedurende de koffietafel enkele 10-minuten speeches door Jon geien uit de beweging. Een programma, dat klinkt als een klok. De deelname moge eveneens een bewijs zijn van klinkend medeleven van de Kath. Jongeren. Hemelvaartsdag Jongerendag Onze dag! zich bereid verklaart tot 'n handelsovereenkomst op basis van wederkeerigheid. Belangrijk is, dat de Sovjet-Unie zich ook geneigd toont de kwestie van den herexport door Rusland van goe deren, welke uit andere landen worden inge voerd, te bespreken. Herinneren we slechts aan de vele goederen, welke uit Amerika en Oost-Indië via Wladiwostok en den Trans- Siberischen spoorweg Duitschland bereikten. Er is echter nog een groot struikelblok voor Engeland om met Moskou tot een accoord te komen: Rusland weigert onderhandelingen te voeren over den export van de eigen producten naar Duitschland. Dit is echter juist de kern van de lieele kwestie: de olieleveranties. Mer curius zal nog heel wat keeren als ijlbode tus schen Londen en Moskou moeten fungeeren, eer het accoord tot stand zal zijn gekomen! Nog veel moeilijker en stroever dan de onder handelingen met Moskou, verloopen de handels besprekingen tusschen Londen en Rome. Bij de eerste is wellicht de wil om tot een gunstig resultaat te komen nog aanwezig, bij de laatste schijnt de toestand zoo gespannen, dat de z.g. handelsbesprekingen hoogstens nog als blik semafleider dienst kunnen doen. Weliswaar heeft men in de Britschë hoofdstad den moed nog niet opgegeven op een accoord, maar men houdt toch ook wel degelijk rekening met eer. andere mogelijkheid: oorlog. Het sabelgekletter van Mussolini kan bluf zijn, om de Geallieer den tot zoo groot mogelijke concessies te be- w*egen, het kan ook een waarschuwing zijn, dat de Duce er ernstig over denkt, Italië's lot met dat van Duitschland te verbinden. Het is bekend, dat Engeland bezig is, de blokkadeschroeven ook in Zuid- en Zuid-Oost- Europa vaster aan te draaien. Een der eerste landen, dat dit zal voelen en wellicht ook reeds voelt, is Italië. Uit het heele optreden der Ita lianen de laatste weken blijkt, dat het zich hiertegen met alle kracht zal verzetten. De felle perscampagne tegen Engeland vormde de in leiding. Reeds voorspelde de Daily Telegraph gisteren dat Rome waarschijnlijk spoedig zaï reageeren met het geroep: „sancties", wanneer Londen er toe over gaat een systeem van rantsoeneering jegens Italië toe te passen, om dat het een der grootste lekken vormt in de blokkade. Na het geroep „sancties" kon de Duce wel eens op het balcon van het Palazzo Vene- zia verschijnen, om voor het eerst zijn stilzwij gen' te verbreken. Wat hij dan zal zeggen? Velen verwachten, dat hij dan het woord „guerra", oorlog, zal uitspreken. Zullen zij ge lijk krügenJ! BANDOENG, 30 April (Aneta). De her denking van het 125-jarig bestaan van de Militaire Willemsorde in Ned.Indië vond hedenmorgen, na de tallooze huldigingen, welke hier en daar reeds geschiedden, haar hoogtepunt in de groote wapenschouw, welke werd gehouden op het vliegveld An- dir, bij Bandoeng. Naar schatting woonden ongeveer dertig- tot veertigduizend perso nen dit schouwspel bij. Aan de wapen schouw werd door troepen van alle wapens deelgenomen, ook door een detachement van de marine. Om acht uur arriveerde de Gouverneur-Ge neraal onder de tonen van het Wilhelmus op het vliegveld, waarna ongeveer 80 ridders in de Militaire Willemsorde opmarcheerden naar de tribune van den Gouverneur-Generaal, onder de daverende toejuichingen van het publiek. Nadat zij door den Gouverneur-Generaal waren geïnspecteerd, marcheerden de gehuldig- den, die uit alle deelen van den Indischen Ar chipel naar Bandoeng waren gekomen, naar een koele plaats naast de tribune van den Gouver neur-Generaal, vanwaar zij het verder gebeuren, dat te hunner eere geschiedde, konden gade slaan. Vervolgens inspecteerde de Gouverneur-Ge neraal, vergezeld van den legercommandant en den commandant zeemacht, in een met vier schimmels bespannen galakoets, alle troepyen, waarna de Gouverneur-Generaal zich in het Nederlandsch en de legercommandant zich in het maleisch tot de ridders richtten met een korte toespraak, welke tevens bevatte de bood schap, welke H. M. de Koningin gistermiddag in het paleis aan het Noordeinde richtte tot de ridders in Nederland, Van deze boodschap werd vervolgens een exemplaar aan eiken ridder ter hand gesteld. Tenslotte werd het indrukwekkende défilé ge houden van de troepen voor den Gouverneur- Generaal en de ridders, voor wie deze dag, sa menvallend met den verjaardag van Prinses Juliana, onvergetelijk zal zijn. De wapenschouw, welke eenige uren in beslag nam, werd via de radio door den geheelen Ar chipel gevolgd. BATAVIA, 30 April. (Aneta). Hoewel, zooals reeds werd gemeld, in verband met de tijdsom standigheden geen officieele feestelijkheden worden gehouden op den verjaardag van H. K H. Prinses Juliana, biedt de hoofdstad vandaag toch het gebruikelijke beeld door den vlagge- tooi. Ook de gebruikelijke feestelijkheden in de diverse openbare gelegenheden ontbreken dit maal niet. De weermacht heeft vanmorgen symbo lisch haar hulde gebracht aan de ridders der Militaire Willemsorde, welke dezer da gen 125 jaar bestaat. Bij schitterend zonnig weer hebben enkele eenheden van ons leger aan de van Alkemadelaan te Den Haag ge defileerd voor de ridders, die zich hadden gegroepeerd rond den gep. luitenant-gene raal van het Kon. Ned.-Ind. leger H. N. M. de Swart. Bij hem bevond zich ook de opperbevelheb ber van Land- en Zeemacht Generaal Winkel man. De ministers van Defensie A. Q. H. Dijx- hoorn en van Koloniën Ch. Weiter, alsmede de oud-ministers van Defensie mr. dr. L. N. Dec kers en dr. J. van Dijk, de oud-minister-prs- sident dr. H. Colijn, mr. J. R. van Schaik, voor zitter der Tweede Kamer en luitenant-generaal L. F. Duymaer van Twist hadden zich bij hen gevoegd. Het défilé werd geopend door den algemeenen troepencommandant met zijn staf. Direct daarop volgde een detachement van de Kolo niale Reserve, een troep, die uitmuntte door strenge discipline. Met groot genoegen zag men deze jongelieden in hun groene uniformen en met zwierige hoeden voorbijmarcheeren. On middellijk gevolgd door het puik van onze ma rinetroepen. Ook hun strenge houding en hun afgemeten wijze van marcheeren in paradepas rtokken aller aandacht. De grootste troep van de zen optocht bestond uit een regiment infante rie, ter sterkte van ongeveer 800 man, met de veelzijdige moderne bewapening van zulk een regiment, de lichte en zware mitrailleurs, de luchtdoelmitrailleurs en het pantserafweerge- schut. Een machtigen indruk maakten de huzaren, die met getrokken sabels in galop voorbijreden, onmiddellijk gevolgd door een afdeeling veld-ar- tillerie. Het zware dreunen der kanonnen met het kletteren van de hoeven der breedschoftige paarden gaf het défilé een geaccentueerd ka rakter. Toen de troepen voorbij waren getrokken bracht luitenant-generaal De Swart hulde aan H. M. de Koningin en de Konniklijke familie, waarop een driewerf hoera volgde. Het spelen van het ..Wilhelmus" vormde het slot van deze plechtigheid. De Hooge Raad heeft verworpen he^ cassa tieberoep van mr. M. M. Rost van Tonningen, die in hooger beroep bij bevestiging van een vonnis der rechtbank te 's-Gravenhage door het Hof aldaar is veroordeeld tot 1 maand gevan genisstraf voorwaardelijk en f 200.boete we gens het schrijven in Het Nationale Dagblad van een artikel, dat beleedigcnd was voor den toenmaligen minister van Defensie, dr. J. J. C. van Dijk. Maandagmorgen heeft men het derde tunnel- deel van de Rotterdamsche Maastunnel van de Hijschehaven naar zijn ligplaats in de rivier gesleept. In tegenstelling met de vorige transporten, die 's nachts hadden plaats gevonden, werd dit maal Maandagmorgen vroeg met het werk be gonnen. Anders dan de vorige malen, toen de weersomstandigheden niet erg meewerkten, wae het weer thans bijzonder gunstig, zoodat het tunnelfragment omstreeks acht uur, een half uur eerder dan men gerekend had, bij de Park kade arriveerde. De morgen is heengegaan met het precies op zijn plaats brengen van het caisson en in den middag omstreeks half twee was men zoover, dat dit caisson op de juiste plaats verankerd kon worden. Maandagmiddag werkte men er niet verder aan, maar Dinsdagochtend zullen de vier bok ken,- die bij het zinken van het stuk werkzaam zijn, het tunneldeel aan de vier hoeken vast grijpen, waarna de afzinking kan beginnen. Daarna zullen de bekende werkzaamheden, zoo als het met zand onderspoelen, geschieden. Het hoofdbestuur van de Algemeene Vereeni ging tot bescherming van vogels deelt ons mede dat het reeds nu, kort na de aankomst van nachtegalen uit het Zuiden, de bewijzen in han den gekregen heeft, dat de vogelaars er op uit zijn deze dieren te bemachtigen. Zij maken daarbij gebruik van slagnetjes, die vangklaar neergelegd worden op de plaatsen, waar een nachtegaal zingt. Op deze wijze worden onze bosvschen, ter wil le van een klein geldelijk voordeel en ten plei- ziere van een enkeling, beroofd van vogels, die in de vrije natuur het levensgenot van velen verhoogen. De vereeniging doet een dringend beroep op de medewerking van iederen vogelvriend en verzoek^ hun, die de vogelvangst of pogingen daartoe constateeren, onmiddellijk de politie of de marechaussee in te lichten. Ook verzoekt de vereeniging houders van vo lière- en kooivogels geen nachtegalen of andere beschermde vogels te koopen, opdat de vangst niet meer loonend zal zijn. Bij de trekking van heden in de 4e klasse van de Nederlandsche Staatsloterij is een prijs van f 25.000 gevallen op nr. 4850. Woensdag 1 Mei hoopt de Eerw. Zr. Cheru- bina, in de wereld mej. Maria Meeder, den dag te herdenken, waarop zij vijftig jaren geleden den religieuzen staat aanvaardde, in de orde Van O. L. Vrouw Moeder van barmhartigheid te Tilburg. Gedurende zesendertig jaren was zij als on derwijzeres aan de St. Bernardusschool te Am sterdam, daarna acht jaren in denzelfden werkkring te St. Michalsgestel. Thans maakt Zuster Clierubina zich nog ver dienstelijk in het St. Jozefpensionaat te Made.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 15