wam®?®5 Rook VISSERS Haarlem, 29 April £n de zachte Virqinia siqaret- 20 voor 25= 4ttt WIJ ZIJN TROTSCH Wat is er morgen in de stad te doen MAANDAG 29 APRIL 1940 Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen Veertig jaar bestuurslid van Zede- lijke Verbetering der Gevangenen ,,Der Graf von Luxem burg" Fritz Hirsch-operette in den Stadsschouwburg ATHLETIEK EN VOETBAL OP JULIANADAG P.T.T. OP 30 APRIL BARTELJORISSTRAAT- VEREENIGING Alg. Holl. Crediet- en Depositobank SCHOO LM ELKVERST REKKING STENO EN TYPEN „DE PICKWICK-CLUB" Wl fcrey AAN EEN KOUD BAD ONTSNAPT! District Haarlem en Omstreken „Eigen Hulp" R. K. Bond van Zang- vereenigingen Loting voor het Bondsconcours Een Bisschopsprijs Geen muziek van de militairen Afdracht Kath. Grafische Bond ALBERDINGK THIJM VOOR O. EN O. BURGERLIJKE STAND Ernstig zedenmisdrijf te Beverwijk Britsche tegenspraak voor beteren pasvorm VERWULFT 3 TELEF. 11605 Nederl. Reeders- vereenïging AGENDA Stadsschouwburg Bioscopen 30 April Stadsschouwburg Bioscopen Apotheekdiensten HET ROOPE KRUIS SS STAD Woensdag 1 Mei zal Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen den dag herdenken, dat hij gedurende veertig jaar onafgebroken bestuurslid is der Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Ge nootschap tot Zedelijke Verbetering der Ge vangenen. Sinds ettelijke jaren is hij voorzitter dezer afdeeling. Op het gebied der reclasseering heeft Mr. Heerkens Thijssen een schitterenden staat van dienst. Sinds zeer vele jaren is hij ook lid van het hoofdbestuur van genoemd genoot schap. Voorts is hij van de oprichting af presi dent van den Reclasseeringsraad alhier en in tal van commissies werd door hem prachtig en voorbereidend werk verricht. Niettegenstaande zijn vergevorderden leeftijd arbeidt Mr. Heer kens Thijssen nog met groote opgewektheid, belangstelling en kennis van zaken op het ter rein der reclasseering, niet het minst ook op het gebied der voorwaardelijke veroordeeling, daar hij eveneens voorzitter is van de Commis sie van Voorlichting in strafzaken in dit arrondissement. Dank zij mede zijn groote werkkracht is Mr. Heerkens Thijssen duizenden tot een zegen geweest en nog staat hij in de voorste gelederen om gevallenen en zwakken te redden. Het bestuur der genoemde afdeeling -houdt Woensdag, 1 Mei, een buitengewone vergade ring met den jubilaris van half drie tot vier uur en daarna zal er tot half zes gelegenheid zijn in het hotel Lion D'or, om hem persoonlijk geluk te wenschen, voor ieder, die daartoe be hoefte gevoelt. Goede wijn behoeft geen krans en wanneer wij boven den Stadschouwburg den naam van Fritz Hirsch zien schitteren, weten we, dat deze discipel der Lichte Muze goeden wijn schenkt, zeer gouden zelfs. Met groote kunstvaardigheid den meester eigen, bracht de artistieke leider Fritz Hirsch met zijn operette-gezelschap Zater dagavond Franz Lehar's meesterwerk „Der Graf von Luxemburg" voor het voetlicht. De graaf van Luxemburg, die van zijn rol, zoowel wat voordracht als zang betreft, een uit stekende vertolking gaf, sluit voor den tijd van drie maanden een huwelijk met Angèle An- drassy, een opera-zangeres. Aangezien hij geen cent meer bezit, laat hij zich hiertoe overha len door vorst Basil, die tot over z'n ooren ver liefd is op de opera-zangeres, en juist door het vorstelijk huwelijk met den graaf haar in den adelstand ziet verheven. Na drie maanden wil hij Angèle Andrassy huwen. Den dag voor het einde van den bepaalden termijn maakt René, de graaf, met de zangeres van de opera te Boeda pest kennis. Tot heden hadden beiden elkaar nog niet gezien. Eén blik is slechts voldoende, dan wordt de mantel der onbekendheid ver zengd door het liefdevuur. Als vorst Basil met veel omslag het mysterie rond het schijn-hu- welijk wil ontrafelen, komt hij te laat. De zan geres behoort aan den graaf. In de laatste acte van dit luchthartige en vroolijke spel komt alles toch weer in orde. Vorst Basil, die de opera-zangeres heeft moe ten opgeven, kan het aanzoek van gravin Ku- kuruz welke rol door Jula Rillo op voortref felijke wijze werd vertolkt nu niet langer meer ontloopen. De kunstschilder Sommer en Liesl Frtihling, die beiden nog al eens kibbel- tjes hadden, maar ondanks dat toch vroolijk en opgeruimd door het leven gaan, hebben zich weer „in der minne" vereenigd en zoo zien wij als feestelijk slotaccoord drie gelukkige paren. „Der Graf von Luxemburg", zooals het Fritz Hirsch-gezelschap deze première in Haarlem opvoerde, ontleende haar charme niet alleen aan de onvergetelijke melodieën van den ope rette-meester Franz Lehar, maar evenzeer aan het eminente spel en de vocale prestaties der artisten. Vooral Fritz Hirsch, die als vorst Basil de meest contrasteerende stemmingen wist te vertolken, het vlotte paartje Fritz Sommer (Paul Harden) en Liesl Frühling (Gretl Tüchler) en Hilde Harmat als opera-zangeres, hebben er het hunne toe bijgedragen om dit festijn voor oog en hart tot een groot succes te maken. Ook de sprookjesachige décors en de in rijke kleur en lijn ontworpen costumes zetten een schitterenden luister bij dezen droom van liefde en muziek. Bijzonder vermelden wij het op treden van Alma Rose, die, in de tweede acte, met veel élan en expressie de vioolsolo „Zigeu- nerweisen" van Sarasate ten gehoore bracht. De talrijke schouwburgbezoekers toonden zich b-ü deze Haarlemsche première bijzonder enthousiast, zoodat de artisten vele malen open doekjes in ontvangst mochten nemen. Het warme en langdurige applaus aan het einde van de uitvoering was niet alleen een warme hulde aan Fritz Hirsch en zijn gezelschap, maar te vens een ovatie aan den binnenkort zeventig jarigen componist van dit meesterwerk, Franz Lehar. Morgen zullen ter gelegenheid van den ver jaardag van H. K. H. Prinses Juliana atnlettek- wedstryden voor militairen worden gehouden. Deze wedstrijden bestaan uit de volgende on derdeden: 100 M. hardl'oopen, hoogspringen, verspringen, handgranaatwerpen en een estafetteloop van 6*100 meter en zullen worden gehouden op het sportterrein aan de Van Oosten de Bruijn- straat. Om acht uur des morgens wordt be gonnen. Des middags om twee uur zullen twee mili taire elftallen, waarin vele bekende spelers uit komen, èen wedstrijd spelen op het R.C.H.- terrein aan de Spanjaardslaan. Het eerste elftal zal voornamelijk uit Am- sterdamsche spelers bestaan, het andere uit Friezen. De voetbalwedstrijd op het RCH-terrein te zoowel voor burgers als voor militairen gratis toegankelijk. De Directeur van het Post- en Tele graafkantoor te Haarlem maakt bekend, dat op den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana de kantoren voor den Postdienst niet later zullen zijn opengesteld dan tot 12 uur. Tot dat tijdstip zullen alle onderdeelen van den Postdienst worden behandeld. Op dien dag vervalt de 3e briefpostbestelling te Haarlem, Overveen, Aerdenhout, Bloemen- daal en Heemstede. De 2e bestelling te Santpoort-station, Ben- nebroek, Spaamdam en Vogelenzang zal worden vervroegd en in de namiddaguren worden uit gevoerd. Voor de busrechthouders op het hoofdkan toor en op het stationspostgebouw aan de Bal juwslaan blijft de gelegenheid tot het afhalen van de stukken bestaan als op andere werk dagen. De 2e pakketpostbestelling zal niet worden uitgevoerd. Voorts zullen niet worden uitgevoerd de 2e en de 5e buslichting te Haarlem, Aerden hout, Bloemendaal, Heemstede en Overveen. Voor den Telegraaf- en Telefoondienst zijn de kantoren opengesteld als op de gewone werk dagen met uitzondering van de stadsbijkantoren (Schoterweg en Tempeliersstraat), alsmede de postagentschappen met telegraaf- en telefoon station, welke voor dezen dienst te 12 uur wor den gesloten. Het hoofd van het Telefoondistrict brengt mede ter kennis, dat de telefoonbureelen voor administratieve werkzaamheden eveneens te 12 uur gesloten zullen zijn. Dezer dagen hield de Barteljorisstraatveree- niging haar jaarlijksche algemeene vergadering bij Brinkmann op de Groote Markt. De voorzitter wierp in zijn openingswoord 'n terugblik op de gevoerde actie in het afgeloo- pen jaar en bracht dank aan de Commissie, die het bestuur actief had bijgestaan. Nu de lente zich weer doet gevoelen en nieuw leven zich ontplooit, spreekt de voorzitter het ver trouwen uit, dat voor het zakenleven eveneens een nieuwe, gunstige periode moge aanbreken. In het jaarverslag werd gememoreerd, dat ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden in de straat eenige nieuwe zaken gevestigd zijn en dat vele andere een nieuw aanzien verwier ven. Het jaarverslag besloot met de conclusie, dat de Barteljorisstraat haar reputatie als win kelstand weet te handhaven en door het win kelend publiek graag bezocht wordt. De aftredende bestuursleden werden met al gemeene stemmen herkozen. De verschillende onderwerpen, die daarna aan de orde kwamen stonden in het teeken van de luchtbescherming. Uit de vergadering kwamen nog eenige ge dachten naar voren, die een collectieve actie beoogen. Het bestuur zal een en ander verder uitwerken en de leden nader inlichten. Na afloop van de agendapunten bleef men nog eenigen tijd genoeglijk bijeen. ling van „De Pickwick-club" naar het bekende boek van Charles Dickens in de tooneelbewer- king van Johan de Meester, die ook de regie voerde en de décors ontwierp. Een zeer groote bezetting is voor dit stuk noodig. De beste acteurs van Het Residentie Tooneel treden op, zooals: Adolphe Engers, Evert Buma, Bob Oosthoek, Maarten Kapteyn, Piet Bron, Jan C. de Vos, Dirk Verbeek, Paul Steenbergen, Johan de Meester, Kees Schou ten, Carfc van Eyck, Henny Alma, Jan Kelling, Herman Haye, Enny Meunier, Henri Duive- man, Henk van Buuren, Joekie Broedelet, Tine Opscholtens, Annie van Duyn, Mimi Boesnach. Christine van Meeteren, Leonie Lutjens, Mieke Flink—Verstraete. In de op 26 April gehouden Algemeene ver gadering van Aandeelhouders der N.V. Alge meene Hollandsche Crediet- en Depositobank te Haarlem werden Balans en Verlies- en winst rekening goedgekeurd. De periodiek aftredende commissaris, de heer D. P. Joustra, werd als zoodanig herkozen. Te beginnen met Maandag 6 Mei as. zal de melkprijsbijdrage voor degenen, die 6 cent per Liter gepasteuriseerde melk betaalden, vermin derd worden tot 5 cent en voor hen, die tot heden 9 cent per week en per kind hebben bij gedragen, zal de prijs teruggebracht worden tot 8 cent. Van de andere groepen blijven de prij zen voorloopig ongewijzigd. Het Schoolmelkcomité vertrouwt, dat door deze verlaging de ouders en verzorgers van een groot aantal kinderen weder in staat zullen zijn, hun kinderen aan de melkverstrekking te laten deelnemen. Juist deze betaalgroepen zijn in bijdrage verlaagd, omdat hierbij de grootste teruggang van het aantal deelnemende kinde ren Werd geconstateerd. Voor de instandhouding der schoolmelkver- strekking is het echter noodzakelijk, dat ook de kinderen blijven deelnemen uit die kringen, voor wie een bijdrage van 12 en 15 cent per week en per kind geen beletsel is. Zij stellen daardoor het Schoolmelkcomité in staat, den vastgestelden gemiddelden prijs te kunnen handhaven en steunen op deze wijze het mooie werk der schoolmelkverstrekking, waaraan thans pl.m. 8000 kinderen deelnemen. Bij dé té Utrecht gehouden examens voor den R. K. Bond van „St. Genesius" is geslaagd voor Leerares Stenografie „Groote" Mejuffrouw Corrie van Schaik, Heemstede. Bij de te Amsterdam gehouden examens voor denzelfden Bond zijn geslaagd voor kantoor stenograaf: de dames Paula Reintjens, Leny Scholte, Reina Mettes, en Annie Hacfoort Haar lem. Voor typiste: Bettie v. d. Veldt, Veronie Broersen, Riek Kol, Lucia Wennekendonk, Aiie Spee, Haarlem; Ina v. d. Toorn, Aerdenhout. Allen hebben haar opleiding genoten: St. Ve- ronicagesticht Spaarne 89, Haarlem. Op Woensdag 1 Mei geeft Het Residentie Tooneel in den Stadsschouwburg een voorstel- alléén nibof? De inzittenden van een personenauto, die Zaterdagavond omstreeks tien uur over het Hasselaersplein reed, zijn ternauwernood aan een frisch bad in de Brouwersvaart ontsnapt. De bestuurder van den Wagen, die op den hoek BrouwersvaartHasselaersplein achter de hoo rnen wilde doorrijden, bemerkte op het laatste moment, dat hij niet meer op den beganen grond reed, maar met het voorste gedeelte van den auto boven het water uitstak. Door tijdig remmen wist de chauffeur de inzittenden, die aan hun kleeding te oordeelen, op weg waren naar een feest, aan een ongewenscht bad in het kille water te redden. Vanzelfsprekend be stond er voor dit eigenaardige toeval ondanks het late avonduur zeer veel belangstelling. De auto is even later van de Brouwerskade weg gesleept. Gelukkig is het feest voor de inzittenden niet in het water geloopen! In de Zaterdag gehouden vergadering van district Haarlem en omstreken van „Eigen Hulp" kon de voorzitter van welvaren gewagen. Na de gebruikelijke afschrijvingen en reservee ringen wordt den leden, evenals verleden jaar, 4 pCt. over het bedrag van hun gebruik uitge keerd. De reorganisatie van bakkerij en winkel is in vollen gang; zoo zullen er nieuwe ovens gebouwd worden. De obligatieleeningen zijn thans tot de helft gereduceerd. 700 leden maax- ten van de bakkerij gebruik. De jaarstukken werden goedgekeurd. De heer W. C. H. van Daalen, voorzitter, werd bij acclamatie herko zen. De heeren J. Nleuwdorp en E. cousijn, die om gezondheidsredenen uit het bestuur traden, mochten dankwoorden in ontvangst nemen. In hun plaats werden gekozen de heeren Lijnbach en Vlasveld. Aan het eind der vergadering wer den verschillende complimenten uitgedeeld. In het R.K. Vereenigingsgebouw „St. Bavo" te Haarlem, hield de R.K. Bond van Zangvreenigingen in Noord- en Zuid-Hol land een algemeene, tevens lotings-verga,- dering, ter voorbereiding van het komende Bondsconcours te Haarlem. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat ondanks den aanhoudenden mobilisatie tijd en het oorlogsrumoer in de ons omringende 'anden het Bondswerk normaal doorgang vindt. In de Bisschopsstad Haarlem zal de veredelende strijd van het zangtournooi plaats vinden, waar bij het mooie cultureele werk van den R.K. Zangersbond nog weer uitgebouwd zal worden. De voorbereidende arbeid van het Uitvoerend Comité te Haarlem en de reeds verkregen resul taten openen de meest gunstige perspectieven voor een grootsch R.K. Zangersfeest, waarbij de meest prominente kerkelijke en wereldlijke autoriteiten hun volle instemming hebben be tuigd Alleen reeds het feit, dat onze Bisschop Z. H Exc. Mgr. J. P. Huibers het Eere-voor- zitterschap van het concours heeft willen aan vaarden, stemt allen tot groote blijdschap (ap plaus) Ondanks het feit, dat als gevolg van dên hedendaagschen toestand enkele vereenigingèr. haar werk moesten staken, kreeg de Bond nieuwe levenssappen, door toetreding van enkele vereenigingen, n.l. R.K. Dameskoor „Laêtare" te Amstelveen, het R.K. Dameskoor „Cantare" te Voorburg, het R.K. Gemengd koor „St. Cae- ciliate Castricum, terwijl ter kennismaking ook aan het concours willen deelnemen het R.K. Gemengd koor „Cantica Nova" te Berkel en Rodenrijs en het R.K. Mannenkoor „Dié Wijcker Sanghèrs" te Beverwijk. Opgeheven werden „Viribus Unitis" te Hoorn, Het Gezellen koor te Wormer, „Arti et Reli- gioni" te Enkhuizen. Het totaal der ingeschreven koren, welke aan het concours zullen deelnemen, bedraagt 43, wat inderdaad zeer belangrijk te noemen is. Hierna verkreeg de heer Gortzak, voorzitter van het, Uitvoerend Comité te Haarlem, het woord óm in groote lijnen een overzicht te geven van het verloop dêr werkzaamheden. Hij deelde mede, dat naast den grooten moreelen steun, dien het Uitvoerend Comité ontvangt van vele vooraanstaande persoonlijkheden, de Bisschop aan het hoofd, ook vele stoffelijke blijken var? medeleven, in den vorm van beschikbare prijzen zijn binnengekomen en nog zijn toegezegd. Zoo schonk Mgr Huibers een groote zilveren lauwerkrans, welke als extra prijs wordt toe gekend, aan die vereeniging, welke over het geheele concours het hoogste aantal punten behaalt. (Applaus). Na uitvoerige bespreking, waarbij met tal van wenschen rekening moest worden gehouden, kwam tenslotte de volgende concoursincleeling tot stand. Zondag 6 Juni, eerste concoursdag. 4e afdeeling Dameskoren, „Zanglust" Hoog- karspel. 4e afdeeling Gemengde koren „St. Caecilia" Castricum, 2. „St. Ambrosius" Nibbixwoud. 3e afdeeling Mannenkoren: „Amsterdam Noord" te Amsterdam. 3e afdeeling Gemengde koren: „Ego Flos" Schoorl, 2. „Willen is Kunnen" Ilpendam, 3. „Zang en Vrièndschap" Bovenkerk, 4. „Zingen is Leven" Warménhuizen, 5. „Magnificat" Beemster. 2e afdeeling Gemengde koren: 1. „St. Cae cilia" Goorn, 2. „Cantate et Jubilate" Hillegom le afdeeling Gemengde koren: 1. „Helders R.K. Geméhgd koor", 2. „St. Theresia" Blokker, 3. „Zang' én Vriendschap" Wognpm. Het Burgercomité O. en O. (Wijk I) Haar lem-Noord deelt ons mede, dat de muzikale rondwandeling en het concert op het plein ach ter de J. P. Cocnschool aan de Gijsbr. van Aem- stelstraat, welke verzorgd zouden worden door een Regimentsorkest, door moeilijkheden van ctc- zijde der militairen, onverwachts niet kunnen doorgaan. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat de afdracht van den GrafBond voor de winkel agenten en verspreide leden morgenavond toch doorgaat van 8 tot half tien uur in het gebouw St. Bavo. Tevens uitbetaling restitutie voor de groote gezinnen. Zaterdagavond werd voor onze militairen in obouw St. Bavo een vroolijke avond georgani seerd. De Rederijkerskamer „Albérdingk Thijm" bracht een reeks aardige sketches ten tooneele, die bij de jongens buitengewoon in den smaak vielen. Vooral J. Icas van Dijk en G. Nielen mochten veel succes oogsten, hetgeen niet wegneemt dat ook de andere spelers dix- wijls op de lachspieren der manschappen wisten te werken. Jan Nibbering en zijn orkest zorgden voor de muzikale afwisseling. Alle populaire liedjes werden uit volle borst meegezongen. Het krachtige applaus aan het slot van den avond bewees, hoe de jongens het hun gebodene ap precieerden. Geboren: 27 April. N. H. Kramer—Bosman, z.; 28 April. H. C. A. Sander—Kauffman, d.; 28 April. M. E. Beaumont—van Hemert, d.; 29 April. H. M. E. Leunis—Thijsse, d.; 29 April. H. C. Berghuis—Barends, d.; 29 April. C. A. Kap- tein—Muschter, 2 z.; 27 April. C. Meulenbroek —Smit, d.; 27 April. A. Glerum—Goede, z.; 27 April. M. Boeser—Bruijn, z.; 28 April. A. A. ClousJanssen, z.; 26 April. C. Kostervan Broekhuizen, z.; 2d April. J. P. Keijzer—Hage- man, d.; 28 April. K. Wiedijk—Bruning, z. Overleden: 26 April. J. van Oldenborgh, 64 j„ Hazepaterslaan; 26 April. IJ., 10 m., d. van H. Boerstra, Harmenjansstraat; 27 April. E. Hurg —Val, 70 j„ Kleverlaan; 28 April. J. F. Boeg- born, 66 j.. Voorhelmstraat; 27 April. A. Prent Qu'artel 75 j„ Witte Heerenstraat; 27 April. L. J. M. van der Weiden, 65 j„ Kampérlaan; 27 April. M. Traanbergvan Soest, 79 j., Jans straat; 26 April. J. Tromp, 68 j.. Klooster straat; 27 April. J. Frenen—Broekhuis, 70 j., Lindenstraat; 28 April. R. Visser, 30 j., Haze- paterslaan. Dezer dagen overleed te Beverwijk, onder ver dachte omstandigheden, een 23-jarig meisje. Het parket uit Haarlem stelde ter plaatse een onder zoek in en deed een sectie op het lijk verrichten. In verband hiermede werd in arrest gesteld de 36-jarige vrouw H., voorheen wonende te Beverwijk, thans in IJmuiden, verdacht van overtreding van art. 251 bis. Zij heeft een be kentenis afgelegd. Verschillende medeplichtigen zijn in deze zaak aan een verhoor onderworpen. Van den kant der politie vernamen wij, dat een dergelijk misdrijf sinds kort in deze omgeving aan drie personen het leven heeft gekost. LONDEN, 27 April. (Reuter). Het Brit sche ministerie van Oorlog ontkent, dat de Duitsche troepen de staf van de 148ste infanteriebrigade zonden hebben gevangen genomen. Ook wordt ontkend, dat zij een over vloed van documenten zouden hebben buitgemaakt, waaronder een volledig plan van operaties tot bezetting van Noorwegen. op onze collectie SCHOENEN. Trot- scher dan ooit. Want wat VISSERS dit seizoen weer biedt is prima kwaliteit en onze bekende prima pasvorm. Ziet de nieuwe schoenen in onze etalage en ook U zult onmiddellijk zeggen: bij VISSERS koop ik mijn nieuwe schoenen Afd. Uitmuntendheid Vrouwenkoren: „St. Caecilia" Noord Scharwoude. Afd. Uitmuntendheid Mannenkoren„St. Cae cilia" Haarlem, 2. „Semper Crescendo" Voor burg, 3. „Streeker Mannenkoor" Grootebroek. Afd. Uitmuntendheid Gemengde koren: „St. Caecilia" Noord Scharwoude, 2. „Alma Mater" Leiden. Eere-afdeeling Gemengde koren: „St. Gre- gorius" Lisse. 2e Concoursdag Zondag 16 Juni. 4e afdeeling Dameskoren „Cantarè" Voorburg. 4e afdeeling Gemengde koren: „Con Amore" Westwoud, 2. „Cantica Nova" Berkel en Roden rijs. 2e afdeeling Vrouwenkoren: „St. Caecilia" Haarlem, 2. „Laetare" Amstelveen. 2e afdeeling Gemengde koren: „St. Caecilia" Onderdijk, 2. „Beverwijks A Cappella koor" Be verwijk. 2e afdeeling Mannenkoren: „Spoorwijk" Den Haag, 2. „Onze Gezellen" Beverwijk, 3. „Die Wijker Sanghers" Beverwijk- Ie afdeeling Vrouwenkoren: „Arti et Reli- gioni" Naaldwijk. le afdeeling Gemengde koren: „Eendracht maakt Macht" Ursem, 2. „St. Caecilia" Krom menie, 3. „Sursum Corda" Wormer, 4. „Inter NosIJmuiden Oost, 5. „Nieuw Leven" Medem- blik. le afdeeling Mannenkoren: „St. Caecilia" R.K. Volksbond Den Haag. Afdeeling Uitmuntendheid Vrouwenkoren: „St. Theresia" Wervershoof. Afdeeling Uitmuntendheid Gemengde koren: „St. Theresia" Wervershoof, 2. „Zang en Vriend schap" Hoogwoud, 3. „R.K. Dordrechts Gemeng de Koor" Dordrecht. Eere-afdeeling Vrouwenkoren: „Cantate et Jubilate" Den Haag. De voorzitter déelde mede. dat de jury zal bestaan uit de heeren Theo v, d. Bijl uit Am sterdam en Peter Kallenbach te 's Hertogen bosch. Na rondvraag sluiting. Het officieele program van de feestelijkheden op 30 April ver meldt voor het centrum: 's mor gens van 8 tot 9 uur muzikale om gang door het muziekkorps van het le Bat. 9 reg. inf., gaande van Sta tionsplein, door Barteljorisstraat, Zijlstraat, Ged. Oude Gracht, Gr. Houtstraat, Anegang, Markt, Jans straat, Stationsplein. Op hetzelfde tijdstip gaat het Muziekkorps van het Ille Bat. 9 reg. inf. van Gr. Houtbrug, Gast huissingel, KI. Houtstraat, Markt, Koningstraat, Keizerstraat, Wühel- minastraat, Doelstraat, Houtplein, Wagenweg, Westerhoutpark, Dreef. Om 11 uur is er een groot militair défilé op de Dreef, waarbij mili taire en burgerlijke autoriteiten zullen tegenwoordig zijn. Zij zullen ten westen van het Gouverne mentsgebouw plaats nemen. Van 12 tot half één worden op het carillon van den toren der Groote Kerk vaderlandsche liede ren gespeeld- Om 1.20 uur is er dan optocht- van 1250 schoolkinderen begeleid door twee muziekkorpsen en gaan de van de Doelen naar het Con certgebouw, waar van 2 tot 4 uur een kindervoorstelling wordt gege ven. Van 2 uur tot 10 uur 's avonds maken verschillende muziekkorpsen wandelingen door de stad. In verschillende deelen van de stad zijn kermisvermakelijkheden, die tot 12 uur 's avonds duren. In Haarlem-Oost begint de dag met eên reveille vain de Haarl. Har moniekapel. Om half negen kinderoptocht van het Teylerplein af. Van half 9 tot half 12 kinder bioscoopvoorstelling in het Rem brandt-theater. Om 3 uur wordt op het terrein aan de Zomervaart een open tco- neelvoorstelling gegeven en in den avond is er bal-champêtre. Haarlem-Koord begint met een reveille door „St. Caecilia"; om half 10 concert in Kleverpark. En omi half 10 verzamelen van kinderen in de Zaanenlaan, die daarna wandelen naar het Frans Hals-theater, waar een bioscoop voorstelling wordt gegeven. Verder rondwandelingen van mu ziekkorpsen, en om 4 uur en om 10 uur concert in het Kleverpark. In Haarlem-West is de reveille al om 7 uur. Verder op den dag kinderfeesten. Haarlem-Zuidwest geeft in den middag kinderspelen en 's avonds half 8 een lampion-optocht, af gaande van de Prof. Van der Waalsstraat. Aan het jaarverslag van de Nederlandsche Reedersvereeniging over 1939 wordt ontleend: De totale Nederlandsche koopvaardijvloot be stond op 1 Januari 1940 uit: aantal stoomschepen met Ned. zeebrieven 265 motorschepen stoomschepen Ned. Ind. motorschepen stoomschepen Curag. motorschepen motorschepen Surin. zeilschepen met en zonder hulpvermogen 547 99 58 37 10 2 115 Totaal 1133 b.r.t. 1.151.257 1.167.089 309. i97 142.560 100.734 3.850 1.102 13.864 2.890.253 Op 31 December 1939 waren in aanbouw: voor de lijnreederijen In de groote vaart een passa giersschip, 4 gemengde vracht- en passagiers schepen, 7 groote en 4 kleine vrachtschepen, voor de trampreêderijen: 5 schepen. Voorts stonden op stapel 5 kleine schepen voor de kor te vaart, benevens een aantal tankschepen, waarvan echter nog niet vaststond, onder welke vlag zij in de vaart zouden worden gebracht. Met bestemming om aan de Nederlandsch- Indische vloot te worden toegevoegd waren 5 schepen in aanbouw. Wel zeer sterk verschilden ook voor de Ne derlandsche scheepvaart de twee gedeelten, waarin het verslagjaar te splitsen was. Gedu rende het eerste tijdvak onderscheidde de loop van het bedrijf zich weinig van dien in de voor afgaande periode en vonden geen gebeurtenis sen van Dij zonder belang plaats, de veelbewogen laatste vier maanden daarentegen stelden de reederijen voor zeer gróote vraagstukken en noopten tot ingrijpende maatregelen. Gaf de moeilijkheid der vlootvemieuwing reeds vóór den oorlog reden tot zorg in ver band met de ongunstige verhouding tus- schen de hooge bouwkosten en de daarmede weinig evenredige inkomsten, die van de exploitatie der nieuwe schepen te verwach ten waren, thans is dit een der belangrijkste vraagstukken geworden, waarmède hêt be houd van de Nederlandsche koopvaardij ge moeid is. Een bevredigende oplossing is slechts te krijgèn, indien de reederijen in Gebouw St. Bavo: Jeugdvereeniging Spaarne- parochie, 8 urn-, Haarlems Zanggenot. 8 uur en R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Restitutie Groo te Gezinnen, Comité Winterhulp. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 —12 uur en 2.305 uur. Kunsthandel J. H. de Bois: Expositie Han Boskamp, 105 uur. Palestina-Diorama's, Schotersingel 117a: Ge opend van 3—5 en 79 uur. Maandag 29 April: 8.15 uur Het Nederlandsen Tooneel „De Kus op het perron." Dinsdag 30 April: 8 uur „Drie sprekers en een smalfilm." (Voor Nederlandsch Fabrikaat.) Woensdag 1 Mei: 2 uur Schoolvoorstelling door het Residentie Tooneel: „De Pickwick- club." Woensdag 1 Mei: 8.15 uur idem. Donderdag 2 Mei: 2.30 uur Herman Smits" Poppenkast. Rembrandt: „Het privéleven van Elisabeth en Essex", 2.30, 7 en 9.15 uur, voor 18-jarigen. Cinema-Palace: „Variété" voor volwassenen, 2 en 8.15 uur. Luxor: „Sterren gaan naar Hollywood", bo ven 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Rio", voor volwassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Spion" en „Malle Gevallen." Moviac: „Helden op de Locomotief", 8.15 uur. voor 18-jarigen. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur; Contri butie-afdraging Grafischen Bond, 8 uur; Res titutie Groote Gezinnen; Comit Winterhulp. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich- tigin gvan schilderijen en teekeningen van 10 12 uur en 2.305 uur. Kunsthandel J. H. de Bois: Expositie Han Boskamp, 10—5 uur. Palestina-Diorama's, Schotersingel 117a: Ge opend van 35 en 79 uur. Dinsdag 30 April: 8 uur „Drie sprekers en en smalfilm". (Voor Nederlandsch Fabrikaat). Woensdag 1 Mei: 2 uur Schoolvoorstelling door het Residentie Tooneel: „De Pickwick- club". Woensdag 1 Mei: 8.15 uur idem. Donderdag 2 Mei; 2.30 uur Herman Smits' Poppenkast. Rembrandt: „Het privéleven van Elisabeth en Essex", 2.30 en 9.15 uur, boven 18 jaar. Cinema-Palace: „Variété" voor volwassenen, 2 en 8.15 uur. Luxor: „Sterren gaan naar Hollywood", bo ven 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Rio", voor volwassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne„De Spion" en „Malle Gevallen". Moviac: „Helden op de Locomotief", 8.15 uur, boven 18 jaar. Apothcekdiensten: De Zondag- en avond diensten der apotheken zullen tot en met Dinsdagavond worden waargenomen door de volgende, apotheken: Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Darteljorisstr. 11, tel. 10175; Parkapotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Teyler-è.poth'eek, Teylerplein 79,. tel. 17946. Steeds geopend zijn; C. F. Schotsman, Binnen weg 206—208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-spotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche apotheek, Binnenweg 28, telef. 28127; Bloemendaalsche Apotheek, Bloemendaalsche weg 85. telef. 22181. de gelegenheid zijn, voldoende reserves te kweeken om de noodzakelijke vervanging en vernieuwing van de vloot tegen de geldende prijzen te voorzien. De vervangingswaarde der bestaande schepen is, zoolang de oorlogs toestand voortduurt, nauwelijks te schatten, doch het is wel zeker, dat noch de overeen gekomen vrachten voor net regeenngsver- voer, noch de bij verlies door den staat uit te keeren garantiepenningen den reeder in staat stellen, den bouw van nieuwe sche pen in voldoende mate te financieren. Het is dan ook te vreezen. dat net behoud van een moderne vloot niet zonder steun van den staat kan worden verzekern. Dat de Nedenanascne legeeiuig niervoor een open oog heeft en bereid is, financieele facili teiten voor nieuwbouw te verleenen, stemt tot voldoening. Te betreuren is evenwel, dat van deze bereidheid niet in een vroeger stadium is gebleken, daar inmiddels de bouwkosten sterk zpn opgeloopen. Toch zal tegen deze prijzen, hoe dan ook, gebouwd moeten worden, wil de scheepvaart haar voor ons land zoo belangrijke taak kunnen blijven vervullen. Als verontrus tende factor komt daar nog bij dat indien door oorlogs-evenementen nog meer tonnage ver loren mocht gaan, de ondernemingen zelf ln hare exploitatiemogelijkheden worden aangetast en door aanzienlijke inkomstenderving worden getroffen. Voor snelle vervanging der gezonken schepen ontbreekt immers de mogelijkheid; reeds is het zeer bezwaarlijk gebleken, in ver band met den vertraagden aanvoer van mate rialen, tijdige aflevering van de geplaatste or ders te verkrijgen, terwijl bouw op bultenland- sche werven uitgesloten is. Opleiding an oefening van transports olonnaa Opleiding van 14.000 helpsters Inrichting hos pitalen ln mobi lisatie- of oor- logstyd Verzorging zieke ri~~ an gewonde mill- talren in oor^ logstyd Modern zleken- rervoer Hulp hy rampen 600 hulppos ten lange de wegen Patrouillesren hU gevaariyica punten Radlo-eedlaehe adviezen Bloedtrans fusiediensten I Hulp hy Lour- destraneportan enz. Protectoraat parkherstel- llngsoorden, Roods Kruis- hondenvorean. ens. Eerste hulp by marschent wedstrijden, vergaderingen Uitwisseling krijgsgevange nen, hulp aan vluchtelingen Levensmiddelen, kleeren,medi cijnen naar Qooddruftigen 1/b buitenland Organisatie hulpacties bQ rampen en nood 013 O O S U ln leder huls Sen Lid van 't Hoede Krul* Poetgiro 9 9X30 (Uin.contrlb.f p.J.) BOcroasstuuB rood$ kruis tas aus

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2