Slagkruisersplan in tweede instantie behandeld Cs en. ii$t Berlijn strooit papieren bommen WIE NIET HOOREN WIL. MOET VOELEN Ceta-BeverSNELGL ANSïredvaste was Von Ribbentrops rede en het jongste Duitsche witboek Merkwaardige reacties De houding van Noorwegen MAXIMUM KWALITEIT - MINIMUM PRIJS Berlijn meldt: BRITSCHE TRANSPORTEN AANGEVALLEN VOLKSRAAD ADVISEERT GUNSTIG Büitenlandsch Overzicht BESPREKINGEN LONDEN- ROME HERVAT Kerkelijk Leven HET MERK: MAANDAG 29 APRIL 1940 „Pacificatie van Noorwegen vindt voortgang" MOTOROLIE Vijf Duitschers uitge wezen uit Turkije Een verklaring van Koht Studentenbetoogingen in Italië Anti-J oego-Slavische stemming Betoogingen in België verboden De houding van Italië Provinciaal der Paters Dominicanen BENOEMINGEN IN 'T BISDOM HAARLEM H.H. WIJDINGEN BIJ DE PATERS PASSIONISTEN De afkondiging van de naar de letter zeer strenge en straffe persverordening door den Opper bevelhebber van Land- en Zeemacht is een logische consequentie van de uit breiding van den staat van beleg over geheel het land. Na de ervaringen, die Denemarken en Noorwegen hebben op gedaan, zou het niet meer verantwoord zijn geweest langer met deze wel niet pleizierige, maar helaas noodzakelijke maatregelen te wachten, en de regee ring, die ten aanzien van excessieve extremistische persuitingen, welke de neutraliteit en de veiligheid van den staat in gevaar konden brengen, zeker een verregaande lankmoedigheid heeft betoond, aarzelde dan ook niet langer deze maatregelen te nemen 'en de zware verantwoordelijkheid daarvan te aan vaarden. Wij, die steeds gepleit hebben, voor een krachtig optreden tegen dé- loyale elementen in ons volk, juichen dit van harte toe. De regeering heeft daardoor wederom bewezen de zware verantwoordelijkheid in deze moeilijke en hachelijke tijden ten volle aan te durven en aan te kunnen. Zij leverde O.i. een ook in het buitenland niet mis te verstaan bewijs van krachtig en doel bewust beleid en men moet verslingerd zijn aan Colijn als de Telegraaf om uit de maatregelen van de regeering een bewijs van haar zwakheid te construee- ren. Het moet maar eens openlijk en duidelijk gezegd worden, wat er waar schijnlijk gebeurd zou zijn, indien de' hartewensch van de Telegraaf zou zijn vervuld en het vijfde kabinet- Colijn thans aan het regeeringsbod zou zijn geweest. Wij zouden dan een regee ring hebben gehad, die niet op het ver trouwen van de meerderheids des volks en van de volksvertegenwoordiging had kunnen steunen en die gestempeld zou Zijn geweest met een liberaal waarmerk, waarin slechts de laatste der liberale Mohikanen nog een garantiebewijs en een wonderkrachtig amulet zien. Wat de Belgische liberalen dezer dagen ge- praesteerd hebben door de regeering- Pierlot in de internationaal-politieke précaire situatie te laten vallen, doet ons de omstandigheden zegenen, dat hier te lande niet een dergelijke invloed kan worden uitgeoefend. Hadden wij de regeering-Colijn gehad, dan zouden wij in de voor ons land levensgevaarlijke Novemberdagen met een slaapliedje van: „Er is geen vuiltje aan de lucht" naar bed zijn gestuurd, terwijl de scherpste waakzaamheid toen geboden was. Sla pen in den ure des gevaars moge van een rustig geweten getuigen, het kan ook een bewijs zijn van al te goed vertrou wen of onverantwoordelijke lichtvaar digheid en laksheid. De les van Dene marken is meer dan duidelijk geweest. Had Colijn thans nog het roer van staat in de hand, dan zouden wij, gezien zijn uitlatingen in „De Standaard", die door Jhr. de Geer in zijn radio-toespraak on miskenbaar werden gedesavoueerd, hebben moeten vreezen, dat wij wellicht met het schip van staat nog vóór een aanval vrijwillig in de moordsgevaar- lijke internationaal-politieke vaarwa teren zouden zijn verzeild geraakt en onze neutraliteit als een gestorven pas sagier overboord zouden hebben moeten zetten. Neen, wij kunnen het niet als de Telegraaf betreuren, dat dr. Colijn, die zijn otium met minder politieke dignitas draagt dan velen meenden te mogen verwachten, moest plaats maken voor Jhr. de Geer, integendeel. De wijze, waarop de huidige regeering een oprechte prineipieele neutraliteit even krachtig als consciëntieus hand haaft, daarbij gesteund door de in stemming en het vertrouwen van de overgroote meerderheid des volks, is boven allen lof en boven alle kwaadwil lige verdenking verheven. Aan haar is het te danken, dat ons land nog tot de helaas meer en meer verdwijnende soort der neutralen behoort en met Gods hulp zal blijven behooren. De staat van beleg en de straffe persverordening mogen al een uit zonderlijk groote macht leggen in de handen van de militaire autoriteiten, het feit, dat de regeering boven die mi litaire autoriteiten blijft staan en die militaire autoriteiten, naar ons geble ken is, bezield zijn van den oprechten, echten Nederlandschen zin voor redelijk overleg en loyale samenwerking, doet ons ten volle, vertrouwen, dat van deze groote macht geen misbruik zal worden gemaakt. Zij zal alleen aangewend worden, en dan ook met alle gestreng heid aangewend worden, wanneer het in het hoogste belang van land en volk en staat noodzakelijk en onvermijdelijk is. Evenmin als iemand, die niet van plan is een moord te begaan, zich be hoeft te verontrusten over de zware straffen, die op moord met voorbe dachten rade worden gesteld, maar juist in de strenge strafbepalingen te gen moordenaars een geruststellende beveiliging van het eigen leven ziet, evenmin behoeven loyale en vader- landgetrouwe burgers en publicisten iets te duchten van de thans van kracht geworden maatregelen, die uitsluitend bedoeld zijn en gehanteerd zullen wor den ter noodzakelijke beveiliging van hen zelf en van den Nederlandschen staat. Het is thans niet meer de vraag of die beveiliging niet anders had kun nen gewaarborgd worden, hoofdzaak is, dat zij thans met alle beschikbare mid delen gewaarborgd kan en zal worden en dat de jongste geschiedenis elders R.S. FIETSEN heeft bewezen, dat geen enkele moge lijkheid verwaarloosd mag worden om ook de grootendeels niet van onszelf, maar van onberekenbare anderen af hankelijke risico's tot het geringst mo gelijke minimum te reduceeren. Lang genoeg heeft de regeering getracht of men naar haar verstandige raadgevin gen en vermaningen wilde luisteren. Nu heeft zij het Nederlandsche spreek woord: Wie niet hooren wil, moet voe len, tot richtsnoer van haar beleid ge maakt en wij kunnen dat niet alleen begrijpen, maar moeten dat ook waar- deeren, in de overtuiging, dat zij ge noeg gevoel voor den in het hart van het Nederlandsche volk zoo diep gcwortel- den zin voor vrijheid heeft om dien zin niet noodeloos geweld aan te doen. BERLIJN, 28 April Het Duitsche opper bevel maakt in het legerbericht van Zondag opnieuw melding van den zoowel Zaterdag als Zondag door het Duitsche Nieuwsbureau ge- melden aanval op twee Britsche kruisers, waarbij een kruiser bij Narvik zou zijn vernield en een andere voor Andalsnes buiten gevecht zou zijn gesteld. In de Moldefjord werden drie Britsche ..transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 13.000 ton tot zinken gebracht, vier andere, met een inhoud van in het ge heel 23.000 ton, werden zwaar getroffen. Een Britsch vliegtuig werd boven de Noord zee omlaag geschoten. Twee vijandelijke vlieg tuigen werden op den grond vernield. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Onder de op 27 April binnengebrachte ge vangenen bevonden zich wederom Engelschen, o.m. een kolonel, de commandant van het regi ment uit Leicester. De pacificatie-actie vindt in geheel Nooi-we gen voortdurend voortgang. In het gebied van Stavanger is het aantal gevangenen gestegen tot 241 officieren, waar onder verscheidene Engelsche vliegers, en 2921 man. Met den omvangrijken buit aan wapens en materiaal zijn in dat gebied o.m. alleen reeds 22 vuurmonden en 267 machinegeweren in onze handen gevallen. Bovendien werden hier geplaatste batterijen door de marine over genomen. Het Duitsche luchtwapen heeft de Britsche landingstroepen bij Hars tad en Andalsnes met succes bestreden, ondanks de hevige luchtaf weer. Over de luchtaanvallen seint het Duitsche Nieuwsbureau: Naar aanleiding van het Reuterbericht over beweerde Duitsche luchtaanvallen op de on beschermde Noorsche stad Aalesund wordt van bevoegde zijde verklaard, dat herhaaldelijk dui delijk is vastgesteld, dat Duitsche vlieger- slechts militaire doelwitten bombardeeren en steden en andere plaatsen slechts aanvallen, wanneer deze door militaire bezetting tot mili tair doelwit zijn geworden. Het Duitsche legerbericht van heden luidt: Er werden nog zes batterijen met in het geheel 24 monden met de geheele uitrus ting en munitie buit gemaakt. Een dyna- mietfabriek werd bezet. In het kustgebied van middcn-Noorwegen hebben twee Brit sche kruisers rechtstreeksche treffers van middelgroot kaliber gekregen. By elf transport- en volgschepen met in het ge heel 50.000 ton inhoud werden zware bom- treffers geplaatst, zoodat een deel der sche pen werd vernietigd. Bij Lesjakop werden drie op den grond staande vijandelijke vliegtuigen door een bom aanval vernietigd. Twee Duitsche vliegtuigen worden vermist. In het Westen geen bijzondere gebeurtenissen. VALVoliNÉ de waarborg voor de originee- le, van ouds bekende, door de VALVOLlNE OIL COMPANY, NEW YORK, in haar eigen raffinaderijen geproduceerde BATAVIA, 29 April. (Aneta). In de vergadering van den Volksraad van heden morgen maakte het college een aanvang met de behandeling in tweeden termijn van de voorstellen tot versterking der maritie me defensie. De voorzitter vestigt er de aandacht op, dat het nog niet vaststaat of de door den heer Thamrin ingediende motie reeds nu, dan wel in de a.s. hoofdzitting van den Volksraad zal worden behandeld. De heer Kerstens (I. K. P.) is niet ge heel bevredigd door het antwoord der re geering. Hij heeft echter geen bezwaar te gen uitstel van de behandeling der finan- cieele en economische voorzieningen tot de hoofdzitting. De heer Vas Dias (Econ. groep) is door het antwoord der regeering geheel overtuigd. De heer Moh. Yamin (I. N. G.) is door het antwoord van de regeering eerder teleurgesteld dan voldaan. De heer Soekawati CP. E. B.) kan zich in het algemeen met het standpunt der regeering ANKARA, 28 April (Reuter) De Turksche autoriteiten hebben vijf Duitschers, n.l. een hoogleeraar in de archeologie, een journalist en zijn vrouw, een koopman en een handelsagent, gearresteerd en bevel tot hun verwijdering uit het land gegeven. Deze maatregel is genomen in het kader van de verscherping der controle op vreemdelingen. De cabaretartisten, die den iaatsten tijd in grooten getale in Turkije zijn gekomen en die meest van Hongaarsche natio naliteit zijn, hebben van de politie te Istanboel bevel gekregen, het land voor 1 Mei te verlaten op straffe van verwijdering. Maakt linoleum en parketvloeren niet glad. - Geen voetafdrukken. - Bussen vanaf 30 cent. vereenigen. De heer J. A. van Helsdingen (I. E. V.) vreest dat het 40.000-tons dok in Nederland zal wor den gebouwd, terwijl een vast dok veel goed- kooper is. De heer Soetardjo (P. P. B. B.) is niet ten volle voldaan. Spr. heeft uit het antwoord van de regee ring den indruk gekregen, dat de basis van de vlootuitbreiding is losgelaten, daar de regeering blijkens dit antwoord wel degelijk op hulp van derden rekent. (Hierop komt tegenspraak van de heeren Kerstens en Smit). Spr. betwijfelt of deze „eenzijdige maatregel" niet zal leiden tot verstoring van het evenwicht in de politieke verhoudingen en doet een beroep op de regee ring om het huidige beleid prijs te geven en te vervangen door een „vertrouwensbeleid". De heer Soangkoepon (I. G. N.) betoogt, dat een werkelijke versterking van de verdediging eerst kan worden bereikt, wanneer aan de wenschen van de autochthone bevolking is voldaan. De heer Soeria Kartalegawa (P. P. B. B.) komt terug op de kwestie van een inheemsche militie. De heer Thamrin (I. N. G.) acht het juist thans het goede moment om over de kosten- verdeeling te praten, en dient eeh speciaal hierop betrekking hebbende motie in. De heer Iska Ndar Di Nata (Pasoendan) be treurt het, dat aan de motie-Soeroso van 1936 om de vermindering van de inheemsche perso neelsbezetting ongedaan te maken, geen gevolg is gegeven. In bovenbedoelde motie van den heer Tham rin wordt het oordeel uitgesproken, dat, be halve de aanbouwkosten, ook de exploitatie- uitgaven op de rijksbegrooting dienen te wor den gebracht. Na een pauze wordt een vergadering ge houden van het college van gedelegeerden, De Duitschers kunnen niet klagen, dat For- tuna hen niet begunstigt. Overal, waar zij in het bekende Blitztempo binnenrukten, moeten de buitenlandsche gezanten in zoo'n groote haast het veege lijf trachten te redden, dat zij geen tijd hebben om belangrijke documenten, die hun landen wel eens kunnen coinpromit- teeren, in hun koffers te pakken of te ver branden. Dus blijven ze liggen voor de Duit schers, die ook hier hun beschermende handen over uitstrekken en er een dankbaar gebruik van maken om de wereld te bewijzen, welke boosaardige plannen de tegenstander koesterde. Zoo was het in Polen, zoo was het ook in Noor wegen. 30 Maart j.l„ enkele dagen, nadat Sumner Welles van zijn Europeesche reis in de Ver. Staten Was teruggekeerd, publiceerde Berlijn een Witboek met documenten, welke in de Poolsche archieven waren gevonden en welke bijzonder compromitteerend voor Amerika heet ten te zijn. De wereld zou na 't lezen der publi catie verstomd staan over de intriges der Ge allieerden en Amerikanen, die het was thans duidelijk bewezen het arme Polen in den oorlog hadden gesleept. De wereld reageerde echter kalmer dan Berlijn verwacht had en na eenige scherpe woorden van president Roo sevelt en Cordell Huil hoorde men er niet meer van. De papieren bom ontplofte niet. Het was een teleurstelling voor de Wilhelmstrasse, maar een volgenden keer zou men er voor zorgen, dat dergelijke belangrijk® documenten wat meer effect souden hebben. .Want wie twijfelde eraan, dat er nog meer documenten zouden volgen? Vrijdagavond heerschte er een drukte van belang in Berlijnsche politieke kringen. Am bassadeurs, gezanten, diplomaten, militaire at' taché's en journalisten werden uitgenoodigd den volgenden dag naar de Rijkskanselarij te komen om een zeer belangrijke verklaring van Von Ribbentrop, den Duitschen Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, te aanhooren. Am bassadeurs en gezanten in hun kleurrijkste gewaden, de militaire autoriteiten in hun fraaie uniformen, de journalisten in het deftige zwart, stonden Zaterdagmiddag in zenuwach tige spanning te wachten op de groote dingen, die te gebeuren stonden. Om de spanning nog hooger op te voeren verklaarde de Rijksperschef Dietrich aan de buitenlandsche journalisten: Mijne heeren, wat u straks te hooren krijgt, zal gelijk een bom zijn, die het weefsel der Engelsche leu gens doorboort. Gelijk een bom: dus geen echte; het was al een opluchting der buitenlanders. Maar het Duitsche propaganda-apparaat werk te uitstekend. Het had bereikt dat heel de we reld rondom de radio geschaard was om te luisteren naar de sensationeele verklaring van den Duitschen minister. Men weet, wat ze in hield: de aankondiging van een witboek, waar uit moet blijken, dat Londen en Parijs reeds ge- ruimen tijd van plan zouden zijn geweest om Noorwegen te bezetten; Noorwegen wist dit en was bereid den Geallieerden steun te verlee- nen. Zweden daarentegen had zich strict neu traal gehouden. Ziehier de kern van Von Rib bentrops rede en de in Noorwegen gevonden documenten, in het witboek verzameld, zouden dit bewijzen. Het is niet onze schuld dat de vele buiten landsche journalisten te Berlijn na afloop aan het vers van Horatius dachten: parturiunt mon- tes, naseetur ridiculus mus of in een aardige Nederlandsche vertaling: „De berghen maeckten groot gedruys, „En baerden niet dan eene muys". De wereld reageerde niet anders, zooals o.a. ook uit de commentaren der neutralen blijkt, terwijl Londen en Parijs reeds dadelijk eenige tegenargumenten bij de hand hadden, waaron der de verwijzing naar Denemarken, dat van niets wordt beschuldigd en zich toch ook moest laten beschermen, niet zonder kracht is. Londen sprak van een „natte vuurpijl", Parijs achtte de rede voornamelijk bestemd voor binnenlandsch gebruik, in de hoofdstad van den asgenoot. Rome, was de indruk „npga; teleurstellend Als het belangrijkste in Von Ribbentrops verklaring beschouwen wij niet de onthulling der voor de Geallieerden compromitteerend schijnende documenten deze oorlog duurt nog veel te kbrt en de tegenpartij heeft nog te weinig onthuld, om reeds een goed gefun deerd oordeel over de schuldvraag te kunnen uitspreken, een taak overigens, die aan de his torici later mag worden overgelaten, die wel licht over heei wat meer documenten de be schikking zullen krijgen maar de waar schuwing, die hij tot de neutralen richtte, zich te hoeden voor de leugenachtig heid van Londen en Parijs en den lof, dien hij Zweden toezwaaide voor diens strikte neu traliteit. Het klinkt intusschen vreemd, maar eigenlijk schijnen de Zweden voor zooveel lof geschrokken. Angstig vragen zij zich af, of zij zich reeds nu tot de Duitsche in vloedssfeer moeten rekenen. Waarom krijgt de .Zweedsche regeering plotseling een pluim voor haar neutraliteit, terwijl de „Völkischer Beobachter" een paar dagen geleden nog in de felste bewoordingen de Zweedsche pers aan viel, omdat deze geenszins haar sympathie voor het Noorsche broedervolk onder stoelen of banken stak en zeide dat dit een natuurlijke en spontane reactie was? Zou de jongste maatregel der Zweedsche re- regeering tegen de Britsche legatie te Stock holm, waarbij op verzoek van een vreemde mogendheid het jongste, door de legatie uitgegeven weekoverzicht van nieuwsberichten in beslag werd genomen, een bewijs kunnen zijn hoe afhankelijk Zweden reeds is geworden? Bespeuren wij nu reeds de uitwerking der tot nu toe door de Duitschers ln Noorwegen behaalde successen? in Zweden? in Italië? Is daarom wederom Zaterdag de Op perste Oorlogsraad der Geallieerden te Londer. bijeen geweest, omdat er zich misschien spoe dig nieuwe belangrijke gebeurtenissen sullen voordoen? waarna om een uur de vergadering van den Volksraad wordt heropend en de regee- ringsgemachtigde, de commandant van de zeemacht, vice-admiraal Helfrich, het woord krijgt om te antwoorden op de op merkingen, gemaakt bij de behandeling in tweeden termijn. Spr. verwijst ten aanzien van het verband tusschen het ontwerp en de vraagstukken van staatkundigen aard naar de Memorie van Ant woord, waarin de regeering, uitsluitend omdat zij het van zulk een urgent belang acht, een beroep doet op den Volksraad om het zoo spoe dig mogelijk af te doen. Overigens acht spreker het toch ook voor de staatkundige ontwikkeling van belang, wan neer de verdediging in goeden staat wordt ge bracht. Een goede weermachtspolitiek zal, meer dan een zwakke, ten goede kómen aan de staatkundige ontwikkeling van Nederlandsch- Indië. Aan de financieele zijde van het ontwerp wijdt de regeering alle aandacht, hoewel niet kan worden toegezegd, dat over twee maanden alle positieve gegevens kunnen worden overge legd. Spreker deelt mede, waarom een verschui ving van de behandeling van het geheele vlootplan naar de hoofdzitting niet raadzaam is, daar ook de Staten-Generaal zich moet uit spreken, en bij uitstel de moeilijkheden van aanschaffing en de kosten van levering zou den worden vergroot. Spr. verzekert, dat voor een tekort aan per soneel niet behoeft te worden gevreesd, en geeft een opsomming van het aantal adelbor sten, die in de laatste jaren naar Willemsoord zijn gegaan. Vervolgens wijst spreker er op, dat de basis van de vlootversterking geenszins is verlaten, zooals de heer Soetardjo meende, Niet wij rekenen er op, dat een eventueele agressor door een derde zal worden aan gevallen, doch de agressor moet hiermede rekening houden. De regeering is bereid om door het geven van meer bekendheid, de dienstneming van in heemsche jongelieden voor de officiersplaatsen te bevorderen. Eindstemming De voorzitter van den Volksraad, mr. J. A. Jonkman, .stelt vervolgens de eindstemming aan de orde, en stelt voor, met het oog op het late uur, de behandeling van de moties uit te stellen tot Vrijdag a.s. Als de eindstemming over het uit te brengen advies aan de orde wordt gesteld, verlaten de Nationalistische Fractie en de Indonesisch Na tionalistische Groep de zaal. Hel resultaat van de stemming is, dat de Volksraad met 38 tegen 0 stemmen advi seert tot aanneming van het vlootplan, waarbij de leden van de Nationalistische Fractie en de Indonesisch Nationalistische Groep zich van stemming hebben onthou den. Nadat de bijbehoorende aanvullende begroo tingen zonder hoofdelijke stemming zijn aan genomen, stelt de voorzitter vast, dat de onder werpen, waarvoor de buitengewone zitting van den Volksraad is uitgeschreven, zijn afgehan deld. Waar de memorie van toelichting is ge richt tot het Nederlandsche volk, is het inmiddels van belang, dat men in Neder land weet, dat het advies weliswaar met al- gemeene stemmen door de aanwezige leden is gegeven, doch dat er in den Volksraad ve len zijn, die van meening zijn, dat, naast versterking van de maritieme verdediging van Nederlandsch-Indië en de verdere ver sterking van het leger, de staatkundige, economische en intellectueele ontwikkeling van dit land op de eerste plaats moet ko men. De buitengewone zitting van den Volksraad wordt hierna om tien minuten voor half drie gesloten. ue Noorsche minister van Buitenlandsche Za- ..en, Koht heeft tegenover het Noorsche tele graaf agentschap verklaard, dat de bewering j van Von Ribbentrop als zou de Noorsche regee ring tevoren hebben geweten, dat Engeland mijnen wilde leggen in de Noorsche territoriale wateren, dat Noorwegen zulks zelfs had goed ge vonden en dat dit den Duitschen inval zou rechtvaardigen, volkomen onwaar is. Het leggen van mijnen door de Engelschen is voor de Noorsche regeering, welke onmiddellijk protesteerde en eischte, dat Engeland direct de gelegde mijnen zou wegnemen, als een volko men verrassing' gekomen. De minister, die denzelfden dag in het Stor ting mededeeling heeft gedaan van dit protest, voegde hier thans aan toe, dat de regeering denzelfden dag had besloten, dat, indien de mijnen niet binnen korten tijd door Engeland, zouden zijn weggenomen, de Noorsche vloot op dracht zou worden gegeven, deze te verwijde ren. Hiermede zou, aldus minister Koht, de on juiste Duitsche bewering, welke slechts in el kander is gezet om een soort basis te leggen voor de Duitsche invasie in Noorwegen volledig moeten zijn weerlegd. Koht gaf vervolgens een uiteenzetting, hoe de zaak zich in werkelijkheid heeft toegedragen. Het is duidelijk, dat het Duitsche argument voor den inval later werd in elkander gezet. De Britsche mijnen werden op 8 April gelegd en reeds vroeg in den daarop volgenden nacht heeft de Duitsche regeering Noorsch gebied, zelfs tot Narvik toe, geschonden. Duitsche zeestrijdkrach ten moeten dus langen tijd voor de legging van Engelsche mijnen uit Duitschland zijn gezonden. De zeestrijdkrachten bereikten Drontheim op 9 April en deelden er Duitsche pamfletten uit, welke zij uit Duitschland hadden meegenomen. Wanneer Von Ribbentrop ook probeert voor deel te trekken uit de documenten van het Noorsche ministerie van Buitenlandsche Zaken d.d. 2 April voor deze bewering, is dat de vreemdst denkbare wijze van op den kop zetting van feiten. Het op 2 April door de Noorsche regeering genomen besluit was een weigering aan de Britsche en Fransche troepen door Noorwegen te trekken om hulp te gaan bicden aan Fin land. Dit besluit is een'blijkbare en duidelijke hand having der Noorsche neutraliteit en een verbod voor de Westersche mogendheden voor haar oorlogsvoering gebruik te maken van Noorsch gebied. Niemand zal met recht kunnen beweren, al dus besluit dr. Koht, dat Noorwegen op eeniger- lei wijze heeft geschipperd met zijn neutrali teitsverplichtingen. Integendeel. Noorwegen heeft deze plichten zoo nauwkeurig in acht genomen, dat zekere staten om die reden op- tevreden zijn. Niemand kan ook maar met den geringsten schijn van waarheid beweren, dat Noorwegen niet-neutraie daden heeft begaan en eenigen buitenlandschen staat het voor wendsel heeft verschaft in Noorwegen te in- tervenieeren. ROME, 28 April. (Havas). Italiaansche stu denten hebben een protestbetooging gehouden, omdat onlangs te Loebljana anti-Italiaansche vlugschriften verspreid zouden zijn. De bladen melden, dat de betoogers, die vlaggen meevoer den, een optocht hielden en daarna stilhielden bij het gebouw der fasces, waar de secretaris der fascistische federatie eenige woorden sprak. Er deden zich geen incidenten voor. Commissie burgerbevolking Aan dr. ir. H. G. van Beusekom. inspecteur der volkshuisvesting in algemeenen dienst, is op verzoek eervol ontheffing verleend uit zijn functie van secretaris der commissie burger bevolking onder dankzegging voor de als zoo danig door hem bewezen diensten. Dr. ir. van Beusekom blijft als lid van de commissie werkzaam. Tot secretaris der com missie is benoemd mr. P. Wessels, werkzaam bij het Departement van Binnenlandsche Zaken. LONDEN, 28 April Tijdens het weekeinde heeft de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, lord Halifax, een bespreking gevoerd met den Italiaanschen ambassadeur, Bastiani- ni, waarbij punten besproken werden betreffen de de Engelsch-Italiaansche handelsbetrekkin gen, zoo verneemt Reuter van officieele zijde. Een der voornaamste doeleinden der besprekin gen van Halifax was de handelsbesprekingen, die in begin Maart ten tijde van 't incident be treffende de uit Rotterdam komende Italiaan sche steenkoolschepen onderbroken waren, weer op gang te brengen. Sinds die onderbreking wa ren de onderhandelingen over de afsluiting van een handelsovereenkomst tusschen Groot-Brit- tannië en Italië hangende gebleven. BRUSSEL, 28 April. (Havas). Bij ko ninklijk besluit zijn in geheel België tot het tijdstip waarop het leger weer op vredesvoet gebracht zal zijn, bijeenkomsten, optochten en betoogingen zonder voorafgaande vergunning ROME, 28 April. (Havas). Ansaldo, de direc teur van de Telegrafo, heeft in een radiotoe spraak over de Italiaansche weermacht gezegd: „Het is onmogelijk, dat 'n land als Italië on bepaald buiten het Europeesche conflict blijft." Hij voegde hieraan toe, dat in de Kamer van fasces Grandi en Guibi met heel wat meer ge zag tot dezelfde conclusie waren gekomen. Naar wij vernemen is herkozen tot pro vinciaal van de Nederlandsche provincie der Paters Dominicanen, de Hoogeerwaarde Pater Basilius Schaab. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Jacobus) den Weleerw. heer D. Buis; tot kape laan te Rotterdam (H. Laurentius) den Wel eerw. heer J. P. a. Verhoeven; tot kapelaan te Amsterdam cO. L. Vrouw Kon. des Vredes) den Weleerw. heer C. W. J. Wenneker; tot kapelaan te Poeldijk den Weleerw. heer A. W. A. Danckaarts; tot kapelaan-"te Heemskerk den Weleerw. heer A. H. Huijboom; tot kapelaan te Hoofddorp den Weleerw. heer J. G. Verleun; tot kapelaan te Rotterdam (H. Willibrordus) den Weleerw. heer J. A. van Kleef; tot kapelaan te Amsterdam (H. Maria Magdalena) den Weleerw. heer C. Bakker; tot kapelaan te 's-Gravenhage (H.H. Engelbewaarders) den Wel eerw. heer A. A. Trouwborst; tot kapelaan te Rotterdam (H.H. Martelaren van Gorcum) den Weleerw. heer J. L. J. M. Langemeijer, thans kapelaan te Hillegom (H. Jozef). Zondag S Mei zal Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, in de kloos terkerk der Paters Passionisten te Mook de H.H. Wijdingen toedienen aan de volgende fraters: Het H. Priesterschap aan frater Plechelmus Dullaert uit Oldenzaal; frater Hilarion Hansen uit Oudenrijn en frater Bellarminus Elbert uit Nijmegen. Het Subdiaconaat aan frater Godefridus Mar- tijn uit Leiden; frater Gerard us Bogels uit Groesbeek; frater Martinus Zwanenburg uit Bodegraven; frater Michaël Michailov uit Oresch (missie van Bulgarije); frater Paschalis Bakker uit 's Gravenhage; frater Leonardus Clumpkens uit Roermond; frater Bemardinus Knippenberg uit Heythuysen; frater Hugo Reyn- ders uit Deurne en frater Victor van Vliet'uit Benschop. De kleine Wijdingen aan frater Petrus van Kerkhof uit Groesbeek; frater Stephanus Ge- raerts uit Bladel en frater Damianus Antonoff uit Oresch (Bulgarije),

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5