UIT DEN OMTREK DE GEBROEDERS „GOOCHEM" de M. W. O. 1 1 Het jubileum van Urouw BETER LOOPEN KOOPEN! DINSDAG 30 APRIL 1940 BEVERWIJK Coöperatie Algemeen Belang Een moeilijk jaar GEMEENTELIJKE HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL UTRECHT /j KEULSCHE KADE De waarde van kunst en kunstenaar Een belangrijke tooneelavond BENNEBROEK HILLEGOM VELSEN Gouden dienstjubileum IJMUIDEN Stichting „Jong-geluk" ZAANDAM DE H. VADER OVER LECTUUR ZANDVOORT Japansche marine valt aan bij Nantsjang Zweden voert nieuwe beperkingen in De Fransch-Britsche samenwerking Voorzorg tegen lucht- gevaar te Tsjoengking Joego-Slavent gaan op vliegtuigen vuren R.K. BOND VAN HARMONIE EN FANFARECORPSEN DE ELEGANTE STEUNSCHOEN - DE PRIJZEN VAUEN MEE! W EEN MLK. BUITENISSIGE door Fr. v. RIJN Gisteravond is in het gebouw „Adrichem" de Jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de Coöp. Broodbakkerij en Verbruiksver- eeniging „Algemeen Belang" U.A. De voorzitter, de heer H., J. v. d. Plas, wees er in zijn openingswoord op, dat de Coöperatie een moeilijk jaar achter den rug heeft, vooral door het feit, dat de broodprijzen niet in de juiste verhouding stonden tot den meelprijs. Niette min meenden de voorzitter, dat men ten op zichte van de toekomst niet pessimistisch be hoeft te zijn. Het ledental is weliswaar weder om iets teruggeloopen, doch dit is, gelet op de woedende concurrentie, verklaarbaar. Wanneer de vereeniging verder stabiel blijft, kan zij de toekomst met vertrouwen tegemoet gaan. Dank zij de medewerking van den heer Reijnders, den accountant en van het perso neel kon aan de moeilijkheden in het afgeloo- pen jaar het hoofd worden geboden. Uit het financieele rapport van den heer Reijnders bleek hierna, dat de balans een eind- eijfer aanwees van f 48.792.70. De resultatenrekening sloot met een verlies van f 384.15, welk bedrag naar de nieuwe reke ning wordt overgebracht. Het verlies-saldo steeg daardoor tot f 2634. Aan afschrijvingen is besteed f 450. De af schrijvingen op ovens en gebouwen zijn achter wege gebleven, hetgeen, in verband met de extra afschrijvingen in 1937, geen bezwaar was. Er moet evenwel rekening mee worden gehou den. dat in de naaste toekomst de normale af schrijvingen weer zullen moeten plaats vinden. Ook in het rapport werd er op gewezen, dat de broodprijs te laag was, om een belangrijk rendement te verkrijgen. Het uittreden van leden is in 1939 niet tot staan gebracht. Er bedankten 125 leden, terwijl 30 nieuwe leden werden ingeschreven. Het ledental daalde derhalve met 95 tot 734. Het omzetcijfer daalde ten opzichte van 1938 met f 4270.70. Bij -een vergelijking met de cijfers van voor gaande jaren, blijkt evenwel, vooral wanneer men den omzet van het afgeloopen half jaar in aanmerking neemt, dat de gestadige terug gang van het omzetcijfer tot staan komt. De omzet van de broodbakkerij bedroeg f 61.634.01, tegen f 66.120.72 in 1938. Een ver mindering derhalve met f4486.71. Van de banketbakkerij daarentegen steeg de omzet van f 12.601.22 tot f 12.817.23. Een vermeerdering dus met f 216.01. De meelomzet bedroeg f 14.000 K.G. met een kostprijs van f 25.310. Het omzetcijfer van het laatste half jaar stemt hoopvol voor de toekomst. De verschillende bezuinigingsmaatregelen hadden tot resultaat, dat een besparing op de bedrijfsonkosten werd verkregen van f 1742.66 Maar hiermede is dan ook de grens van het mogelijke bereikt. De heer Reijnders wees ér tenslotte op, dat een vèrhooging van den broodprijs de vereeni ging een steviger basis geeft. Balans en resultatenrekening werden hierna goedgekeurd. De voorzitter van den Raad van commissa rissen, de heer P. J. Schelvis, deelde in zijn ver slag mede. dat een der bestuursleden, de heer de Jager, uit de bestuursvergadering verwijderd moest worden, op grond van onjuiste mededee- deelingen en insinuaties, door dit bestuurslid over de vereeniging gedaan. Spr. bracht hulde aan het bestuur voor zijn beleid, hetwelk ook door de vergadering werd goedgekeurd. Door den heer de Jager en een aantal andere leden was een zestal voorstellen ingediend, o.m. strekkende tot reorganisatie van het be- drijf. Al deze voorstellen werden verworpen. In verband met het voorstel, aan den heer Reijn ders ontslag te verleenen en een accountant te gen een lager honorarium aan te stellen, werd door een der leden de opmerking gemaakt, dat wanneer de heer Reijnders er niet geweest was, de vereeniging reeds lang ten onder was ge gaan. Bij de bestuursverkiezing werden de aftreden de leden, de heeren Bos, v. d. Linden en v. d. Plas herkozen. In de plaats van den heer de Jager werd gekozen de heer P. J. Schelvis. Als commissaris werd gekozen de heer J. v. Dok. Gisteravond zijn in de Gemeentelijke Huis- houd- en Industrieschool, in tegenwoordigheid van ouders en van leden van de commissie van toezicht, de diploma's uitgereikt van de leer lingen van den avond-cursus van deze school. De heer N. J. Out, wethouder van Sociale Zaken, reikte met een toepasselijk woord de diploma's uit. Spr. excuseerde in de eerste plaats den burgemeester, die wegens ambtsbezigheden verhinderd was. De wethouder wenschte de ge diplomeerden namens het gemeentebestuur ge luk en hoopte, dat zij van de aan deze school vergaarde kennis in het verdere leven veel pro fijt zouden mogen hebben. De directrice dankte den wethouder, alsmede de Commissie van Toezicht en drukte de leer lingen nog eens op het hart, vooral het lager onderwijs goed bij te houden. Het diploma werd uitgereikt aan: Cor An- tonissen, Annie Bijman, Gré Hoekstra, Gré Kroone, Gré de Rechteren van Hemert, Jo van Veen, W. Versluis, T. Verhagen en M. Kruithof. Bevorderd van de 2e naar de 3e klas: R. Dal- meijer, M. Herrendorf, P. Melchers. J. Messink, R. Middelkoop, G. Mulder J. Tamis, G. van Veldhuijzen, C. Wallart, A. de Wit, T. van Za lingen, W. Zuurbier, F. Seldenthuis. Van de le naar de 2e klas werden bevorderd: A. Broekhoff, E. Dalmeijer, C. Groot, A. Koom, D. Louwen, G. v. Moerkerken, A. Oosterloo, R. Schouten, J. Smit, E. Verhoef, A. Wilms Floet, W. IJkelenstam, C. Stet, N. Bijman, B. Dekker, B. Houtkooper, R. Koek, L. Steenkamp, R. Taf fijn, S. Versluis, R. Visser, C. de Vries, G. van Weelderen, R. v. d. Wal, J. Doctor en L. Duiker. Namens de gediplomeerde leerlingen sprak Jo van Veen een aardig dankwoord, waarna zij directrice en leeraressen een bloemenhulde aan bood. De tooneeluitvoering, die de leerlingen van de Bisschoppelijke Kweekschool Maandag voor de élite van 'Katholiek Beverwijk gaven in de tooneelzaal van de school te Beverwijk, heeft spelers en toeschouwersniet slechts door hét spelen op. zich, doch ook door het behandelde onderwerp iéts belangrijks meegegeven, Opgevoerd werd, in tegenwoordigheid van den auteur, het spel in drie bedrijven „Het gebroken palet" van Jean Adams, priester-kunstschilder. Tegenwoordig waren de Hoogeerw. heer Déken P. J. Simons; de Edelachtbare heer burgemees tér mr. H. J. J. Scholtens; mevr. Scholtens- Regout; de Limburgsche priester-dichter, Pater Jacq. Scheurs M.S.C., vriend vand en schrij ver; Pater Dr. Vlaar O.E.S.A, voorzitter van het schoolbestuur; Pater Jac. v. Erp M.S.C,, overste van het Missiehuis Driehus; Dr. M. P. v. Haeff, geneesheer-directeur van het sana torium „Heliomare" te Wijk aan Zee; ir. A. H. Bünnemeyer, directeur van de R. K. Tuinbouw- winterschool, en zeer vele leidende figuren uit onderwijskringen en hetverdere katholieke leven van Beverwijk en omgeving. „Het gebroken palet" behandelt de verhou ding van volk tot kunstenaar, is een pleidooi voor juiste kunstwaardeering, voor het inscha kelen van den kunstenaar op de -juiste plaats die hem toekomt en die hij zich tracht te ver werven met groote eerlijkheid en oprechtheid in het besef van de Christelijke liefde en ver vuld van een heerlijken katholieken geest. Als zoodanig werkte het spel in hooge mate be geesterend, omdat het sterk geprononceerd het foutieve deed uitkomen van klein-burgerlijke benepenheid en bekrompen cententellerij, tegen over de breedheid en oprechte opvatting van den kunstenaar, die van het leven de geheimen weet en er den inhoud dieper van peilt dan de velen, die slechts kennen het rondwentelen in de eigen uiterst beperkte gedachtensfeer. Het was de figuur van den kunstenaar, die in dit spel stond tegenover de kiein-burgerlijk- heid, Uitgebeeld door den kerkmeester, de incarnatie van alles wat per slot van rekening te verachten is en nipt menschwaardig. Rond deze twee figuren' én hun botsingen er is een opdracht voor het schilderen van een Mariakapel in het spel ontwikkelt zich het gegeven, dat origineel en frisch, tevens in groote mate tooneelmatig is en ondanks den zwaren inhoud toch vlot en zonder aarzeling ver loopt, zoodat de aandacht geboeid blijft. De groote verdienste van deze uitvoeroing is dan ook, dat het beoogde doel zooals de Z. E. heer Regent H. J. M. Heynen het in zijn openingswoord formuleerde bereikt is: de leidende figuren van Beverwijk hebben, voor zoover ze daar nog niet van overtuigd mochten zijn, iets beter begrepen, dat kunst een be langrijke factor is in de cultuur, de bloem van de cultuur, en dit weten zal ertoe bijdragen, dat zij anderen op hun beurt deze schoonheid leeren waardeeren, niet als een luxe, doch als een essentieele noodzakelijkheid voor een alles zins beleefd en breed katholiek leven. Tot het bereiken van dit doel heeft ook zeer meegewerkt het spel van de jeugdige amateurs, dat onder leiding van den heer A. Demmers, leeraar aan.de school, op een zeer behoorlijk peil was gebracht. In de pauze werden onder leiding van regent Heynen enkele deelen uit de Mis van het H. Hart van Andriessen gezongen. Deken P. J. Simons sprak een waardeerend slotwoord, waarin hij vooral het kunstzinnige peil prees, waarop regent Heynen de school had weten te brengen. Feest bij St. Josephgezellen. De St, Jo- sephgezellen hebben hun patroonsfeest op waardige wijze gevierd. Des morgens droèg de praeses, kapelaan C. Nette, een H. Mis op waarna men gemeenschappelijk ontbeet in het R.K. Vereênigingsgebouw. De praeses sprak een propaganda-woordje en daarna begonnen de kienwedstrijden. Toen de praeses den feestavond opende konden negen adspirantleden geïnstalleerd worden. De feéstrede werd uitgesproken door pastoor Laurier, waarna de tooneelclub onder regie van den heer B. Blom opvoerde „Bergafwaarts". Zoo zaten ze nog een poosje bij elkaar, toen de deur opeens openging 'en Éénoog binnenkwam, die ze vertelde dat ze zich gereed moesten houden, want dat er merkwaardige dingen gingen gebeuren. Hij bracht hen voor dén kapitein, die een raar taaltje sprak en op Pit en Pat wees. Ze werden daarop door Éénoog geboeid, die ze daarop be duidde dat ze op een houten kist moesten gaan zitten. Waarvan se niet mochten opstaan. Ze keken nu eens rond, terwijl ieder- sén zé aan dek zenuwachtig rondrende. Aan den eenen kant nan het schip zagen ze een rotsachtige kust voor zich. doetje qoed! Winkelsluitingswet. Door B. en W. zal tijdens de bloembollendagen ontheffing worden verleend van de bepalingen der Winkelsluitings wet. Raadsvergadering. Vrijdag a.s„ des avonds om 8 uur, vergadert de raad der gemeente. De agenda vermeldt o. a. voorstel tot wijziging der winkelsluitingsverordening voor kapperszaken; voorstel tot vaststelling van een nieuwe veld- wachtersverordeningvoorstel tot wijziging van het ambtenarenreglement; voorstel tot verlen ging van de ontruimingstermijn perceel Bin nenweg 25; voorstel tot wijziging van het raads besluit van 21 Dec. 1939 inzake inbrenging van woningen iri het woningbedrijf; voorstel tot het intrekken van het raadsbesluit van 21 Dec, 1939 betreffende het aangaan van een geldleening groot ƒ4100; benoeming van leden voor de commissie van advies betreffende de armenzorg; behandeling van de reclames inzake plaatse lijke belasting; voorstel betreffende het aan gaan van een kasgeldleening groot 15000; voorstel tot uitbreiding van secretarie en politie bureau; voorstel tot intrekking van het Raads besluit van 21 Dec. 1939 betreffende de verhuur van grónd aan J. Huisman Jr. L. v. d. Weijden f Hedenmorgen wérd een onzer oudste ingezetenen, de heer L. W. v. d. Weijden begraven. Deze 90-jarige is een goede sociale werker geweest. Ongeveer een halve eeuw geleden hielp hij mede „Hulp in Nood" op te richten en was daarvan tientallen van jaren bestuurslid. Na verscheidene jaren voorzitter te zijn geweest van de R. K. dragersvereeniging is hij tot zijn dood daarvan eere-voorzitter ge weest. Veel heeft hij ook gedaan voor de R. K. Kiesvereeniging, waarvan hij mede-oprichter en iangen tijd bestuurslid was. Van de R. K. Lees bibliotheek was hij bibliothecaris gedurende een reeks van jaren. Deze stille werker die zich voor alle goede werken beschikbaar stelde zal niet gauw ver geten worden. De H. Uitvaartdienst werd door velen bijgewoond. Hij ruste in vrede. Hillegom jubileert Met een goed geslaagd feest in Hotel Flora heeft de voetbalvèreeni- ging „Hillegom" Zondagavond haar 20-jarig be staan gevierd. Nadat de voorzitter, de heer Fr. de Groot, een kort openingswoord had gehou den waarin hij de beteekenis van dit jubilé naar voren bracht, werd door het gezelschap Kholer en een goed stel muzikanten een aardig programma vertoond. De aanwezigen toonden door het hartelijk applaus na de verschillende goed voorgedragen nummers hartelijke instem ming. De Sportvereeniging Hillegom heeft op waar dige wijze deze twintig jaar besloten en den marsch naar het zilver flink ingezet. De bollenveiling van de St. Joscphkcrk Als de velden in bloei komen en de duizenden van heinde en ver van al het moois dat onze bollen velden te zien geven komen genieten, dan be gint ons Kerkbestuur aan de veiling van de voor onze kerk gegeven en verbouwde bollen te den ken. Wij vieren van het jaar het vijf en twin tigjarig bestaan der St. Josephparochie. Bij zulk een jubileum behoort een feestgave en op een heel gemakkelijke wijze kan men daarvoor zor gen door op 8 Mei des voormiddags present te zijn op het terrein van de veiling. Er is weer een schitterende collectie bollen uitgeplant. Er is voor elck wat wils. De stand van de bollen is zeer goed naar men ons mededeelde. De oude en nieuwe handelssoorten zijn vertegenwoordigd in de hyacinten, narcissen en tulpen. In deze moeilijke tijden verdient de zorg voor onze mooie parochiekerk alhier aller steun. Vertrek kapelaan Langemeijer Bij de be noemingen van gisteren was cok die van den Weleerw. Kap. J. L. J. M. Langemeijer, alhier kapelaan van dé St. Jozefparoehie. Zijn Eerw is nu overgeplaatst naar de parochie van de H.H. Martelaren van Gorcum, te Rotterdam. In korten tijd, het is nu een jaar en acht maanden geleden, dat kapelaan Langemeijer in de parochie kwam, heeft hij zich zeer bemind weten te maken. Vooral bij de verschillende organisaties, zooals de jeugdver eenigingen en de R.K. Middenstandsvereeniging Het is dan ook met spijt, dat wij kapelaan Langemêijer zien vertrekken. Een bijzonder dienstjubileum hoopt de heer Jan Groot Czn. Vrijdag 3 Mei te mogen her denken. Dien dag zal het n.l. 50 jaar geleden zijn dat hij bij de Papierfabriek in dienst trad. Bedrijfsomstandigheden waren oorzaak dat de jubilaris in October van 1938 werd gepension- neerd, doch het oproepen van duizenden sol daten maakte het noodzakelijk dat vaklieden de opengevallen plaatsen weer moesten innemen. Den heer Groot die bij zijn medearbeiders en superieuren in hoog aanzien staat, zal het dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. In verband met het eindigen der vergunning „Gebruik gemeentegrond" aan bovengenoemde stichting sedert enkele jaren verleend, meende hét bestudr,'- gezien' liet ^r-oote aant&L deelne mers, leidstérs én' leiders' hef; völgéfede" tér ken nis te moeten brengen: 1. De werkzaamheden der stichting gaan al le door, 2. Repetities mondorgelclub, onder leiding van den heer Mijnen, op gewonen tijd en plaats. 3. Alle andere clubs, inclusief bibliotheek, wor den tot nader order gestopt. Zij die nog boeken in hun bezit hebben, wórden verzocht, deze met kaart in te leveren bij den secretaris, Cypres- senstraat 27. 4. Leidsters en leiders ontvangen binnenkort bericht omtrent bijeenkomst. Een tweetal inbraken. Tijdens afwezigheid van de bewoners is ingebroken in het perceel Dampad 25. Met eenige gouden sieraden ter waarde van circa f 100— zijn de ongewenschte bezoekers vertrokken. Het zijn waarschijnlijk dezelfde inbrekers ge weest, die dien avond zich eveneens toegang hebben verschaft tot het perceel Dampad 55, waarvan de inwonenden eveneens niet thuis warert. Hier werd slechts een klein bedrag aan geld en een gouden ringetje vermist. De politie stelt een onderzoek in. „Br zijn sprekende en schrijvende val- sohe profeten; de eerste soort kan mer gemakkelijk vermijdenom hen niei te hooren is het genoeg rustig thuis te blijven; maar de schrijvende valsche profeten zijn de gevaarlijkste, want zij zenden hun sensueele literatuur, romans novellen, tooneelstukken, aan wie ze heb ben wil en aan wie ze niet hebben wil." Laat ons waakzaam zijn, opdat ons hub niet bezoedeld wordt met de door Z. H veroordeelde lectuur. Concert op het Tramplein De Zandvoort- sche Muziekkapel zal hedenavond in verband me den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana op het Tramplein een concert geven. In Bodega „Mustert" aan den Strandweg zal een speciaal Oranjebal plaats vinden met de noodige attracties. TOKIO, 29 April (Domei) Een patrouille van de Japansche marine op het Poyang-meer heeft Zondagmiddag een punt op de Kan-rivier ten zuiden van Nantsjang bereikt en bombar deert van hier een afdeeling Chineezen van ongeveer 2000 man aan den oever. Japansche vliegtuigen hebben Zondagochtend militaire objetcten nabij Loyang gebomdardeerd. Alle vliegtuigen keerden veilig naar hun basis terug. STOCKHOLM, 30 April. (Havas). De Zweed - sche regeering zal eerlang nieuwe beperkende maatregelen invoeren, met name ten aanzien van het benzine- en petroleumverbruik. Er is reden om te veronderstellen, dat de benzine- rantsoeneering zoodanig zal worden, dat ver bruik slechts voor nuttige doeleinden zal zijn toegestaan. LONDEN, 29 April (Havas). Het ministerie van Onderwijs heeft in een memorandum aan alle scholen in Engeland medegedeeld, dat in beide landen maatregelen genomen zullen wor den ter versterking van de banden tusschen Engeland en Frankrijk op onderwijsgebied. Zoo zullen in Frankrijk in speciale lessen 't leven en de litteratuur van Engeland worden behandeld, terwijl in Engeland in denzelfden geest lezin gen zullen worden gehouden. Voorts wil men de briefwisseling tusschen de kinderen der landen bevorderen. HONGKONG, 30 April. (Domei) Volgens in buitenlandsche kringen te Honkong, ontvangen berichten, zijn de buitenlandsche ambassades en legaties te Tsjoengking, den zetel van de regee ring Tsjang Kai Sjek, van het centrum der stad naar de buitenwijken verplaatst, als voor zorgsmaatregel tegen de herhaalde luchtaanval len op de stad door de Japansche luchtmacht. In zijn tafelrede heeft generaal Oudendijk nog tnédedeeling gedaan van een verrassing voor de ridders. De ridders, die den ridderdag te Rotterdam in 1921 Hebben meegemaakt, ont vingen na afloop een herinneringsmedailie. Thans heeft de Koninklijke Nederlandsche Ver. „Ons Legér" een herinneringsmedailie m or ons laten vervaardigen. Aan alle aanwezigen wérd vervolgens deze medaille uitgereikt. Prins Bernhard heeft ook het woord ge voerd tot de ridders. Z. K. H. verklaarde het zeer op prtfs te stellen dezen avond in hun midden te mogen doorbrengen. „Ik hoop en vertrouw," zeide de Prins, „dat alle mili tairen, die nu onder de wapenen zijn, op het moment, dat hét er eens op aan zou komen, zich uwe daden zullen herinneren." Nog andere sprekers hebben tijdens den maal tijd gesproken. Een aardig intermezzo was de taptoe, die de hoornblazers van een in Den Haag gelegerde afdeeling ter eere van de ridders hebben gé- geven en welke de aanwezigen zeer op prijs stelden. Na afloop van den maaltijd bleven de aan wezigen nog geruimen tijd bijeen. BELGRADO, 29 April (Reuter). De regee- ring heeft békend gemaakt, dat in den vérvolge het vuur geopend zal worden op militaire vliegtuigen, die over de grenzen van Joego slavië vliegen. Naar verluidt is deze maatre gel hoofdzakelijk genomen op grond van her haalde vluchten van Duitsche vliegtuigen over de Noordelijke grens van Joego-Slavië geduren de de afgeloopen zeven weken. De Duitsche, Hongaarsche en Italiaansche regeeringen zijn Donderdag j.l.- van dit besluit in kennis ge steld, naar heden wordt vernomen. Laatstelijk hebben op één dag niet minder dan acht Duit sche vliegtuigen de grens overvlogen. In het „Gulden Vlies" kwamen de afge vaardigden uit vele afdeelingen te Alkmaar bij een onder leiding van den voorzitter Th. Landsdaal van Purmerend. Aan het komende Bondsconcours op 9 en 16 Juni te Obdam te houden, zal door niet min der dan 23 corpsen worden deelgenomen. Het samenvallen van de concoursen brengt zeer zeker voor de Bonden ernstige moeilijkhe den mede. Omtrent de toekenning van den wisselbeker werd medegedeeld, dat deze dit jaar niet plaats zal hebben. Verschillende corpsen zijn door de mobilisatie zoo zwaar getroffen, dat zij zich ge noodzaakt hebben gezien in éen lagere afdee ling uit te komen. Dan volgde de hoofdschotel van het menue, de indëeling der corpsen. Voor den eersten Zondag waren reeds veie aanvragen ingekomen, zoodat er weinig voor" loting overbleef. De uitslag luidt als volgt: Zondag 9 Juni: 4e afdeeling Harmonie: 1. Aalsmeer. 3e afdeeling fanfare: 1. Warménhuizen; 2. WeereAbbekerk. 2e afd. fanfare: 1. Zuid-Scharwoude. 2e afd. harmonie: 1. Wervèrshoof; 2. Boven- karspel. le afd. harmonie: 1. Purmerend; 2. Amster dam. Afdeeling Uitmuntendheid fanfare: 1. West woud. Afdeeling Uitmuntendheid harmonie: 1. Haarlem. Eere-afdeeling harmonie; 1. Grootebroek. Superieure afdeeling harmonie: 1. Nieuwên- dam. Zondag 16 Juni; 4e afd. fanfare: 1. Kwakel. 3e afd. harmonie: 1. Blokker. 2e afd. fanfare: 1. Berkhout; 2. Spierdijk. 2e afd. harmonie: 1. Limmen: le afd. fanfare: 1. Heiloo; 2. Obdam. Afd. Uitmuntendheid fanfare; 1. Zwaag. Eere-afdeeling fanfare: 1. Tuitjenhom. Eere-afdeeling harmonie: 1. Zaandam; 2. Lutjebroek. Als leden van de jury zullen voor dit con cours optreden de heeren Hazenbroek en van Brugge, terwijl de beoordeeling alsmede het critisch verslag volgens dezelfde maatstaf als het vorig concours zal plaats hebben. De partituren voor het vrije nummer dienen uiterlijk 7 Mei a.s. in het bezit te zijn van den Bondssecretaris, den héér Horis te Zuid-Schar- woude. Overtreding van dit voorschrift möet beboet worden. 18 „Maak er geen grapje mee, Nelson. Het is vreeselijk genoeg. Je hebt er geen idee van, hoe verschrikkelijk het is. Wat moét ik beginnen? Wat moet ik doen?" „Neem het zoo erg niet op. Op slot van zaken is ze je moeder toch. Het is niet meer dan natuurlijk, dat ze graag bij je wil zijn." „Je snapt er niets van, Nelson. Je sna.pt het niet. Haar komen naar hier is een verschrik kelijke ramp. Het eerste, wat ze doen zal, is schulden maken. Een suite in een met lucht- gekoeld hotel! En we kunnen niet eens een ge wone kamer in een pension betalen!" „Maar zou ze dan niet „Hier wonen? In deze bungalow samen met Ima? Nelson, je moet krankzinnig zijn. Ten eerste kan ze niet dezelfde lucht inademen als Ima. In de tweede plaatsHelen Carlington in Kew Gardens logeeren! Wel, als ik dat ook maar zou durven voorstèllen, dan kreeg ze vast •en hartverlamming,... Ze wenscht de Fifth Avenue, Newport, Bar Harbor, eigen auto, een oceaan jacht, alles en alles!" „Dat doe ik ook, Doris. En jij evengoed. Maar beseft ze dan niet „Ze beseft niets, heelemaal niets! Alles wat ze beseft is, dat wanneer ik met Wilbur trouw, dan krijgt ze haar eigen auto en haar Oceaan- jacht." „O, juist," zei Nelson kortaf. Hij zei geen woord van Wat hij dacht over een huwelijk van dit aanbiddelijke, donker harige meisje met een sukkel als Wilbur, hoe veel moeite hem dat ook kostte, omdat het nu eenmaal niet aanging, dat hij iets zeggen zou ten nadeele van dengene, aan wien hij zijn borgtocht en dus zijn voorloopige vrijheid te danken had. „Is dat alles, wat je er op zeggen kunt, Nelson?" vroeg ze. Ze kwam dicht bij hem staan. Als hij maar even zijn hand uitgestoken had, dan zou hij haar bleeke mooie gelaat hebben kunnen streelen. Maar hij bewoog zijn hand niet. Hij stond doodstil. „Ik wou, dat ik er meer van kon zeggen, Doris," mompelde hij zachtjes. „Maar we moe ten de feiten onder oogen zien. Ik ben totaal op. En jij bent totaal op. Jij hebt geld noodig. Ik heb het niet. Ik durf tegen mijn compagnons niet eens te vertellen, wat ik met hun geld uit gevoerd heb. Dank zij mijnheer Robinson moet ik nu mijn tijd aan advocaten en rechtsgeleer den besteden, in plaats van te doen, wat ik voor- némeens was. Als er sléchts....'* „Als wat?" „Och, ik weet het zelf niét.Als mijn tante maar niet zoo ellendig gierig wasOf.... maar tob nu liever niet over mij. Laten we over jou denken. We moeten dat huis van jou aan de Larches verkoopen. Dat moeten we beslist doen en hooghoodig ook." „Maar als moeder er iets aan doen kan, ge beurt dat niet." „Bedoel je daarmee, dat je moeder dien wit ten olifant niet wil verkoopen?" „Och, verkoopen wil ze het graag genoeg. Maar.... Zeg, Nelson, heb jij mijn moeder al eens gezien?" „Neen." „Dat dacht ik wel," zei ze met een triest lachje. „Als je haar ontmoet had, dan zou je begrijpen, dat geen scheikundige ter wereld ooit een samenstelling van de Carlingtons en de Larches kan bewerkstelligen. Je hoeft mevrouw Larch maar eenmaal te zienOch, waar dient dat gepraat eigenlijk toe!" „Je moeder zal hier met een week zijn, nietwaar?" Dan hebben we dus nog tijd over." „Maar niet, als wie dat leger verslaggevers voor de deur houden! Niet als die telefoon zoo blijft doorgaan!" „Dat leger van verslaggevers?" Opeens kreeg Nelson een inval. „Ik heb het gevonden, Doris! Ik weet wat!" iep hij uit. „Wat dan?" „Een ideetje!" „Och," zei Doris. „Jij met jouw ideetjes! Als ik me goed herinner, dan wacht een er van op een vonnis van den rechter van Suffolk County." „Heb nu toch wat vertrouwen in Nelson Wel- dron, Doris. De Weldrons staan overal ter wereld er voor bekend, dat ze slag hebben om te overwinnen, als ze op het punt staan een nederlaag te lijden." Nelson greep zijn hoed, rende naar de deur, deed die open en sloot haar meteen weer. „Voordat ik wegga," zei hij, en drukte een klinkenden kus op Doris' wang, om daarna wer kelijk te verdwijnen. Even later zag Doris hem in druk gesprek met een troep verslaggevers voor de deur. „Wat staat die windbuil daar tegen die bloed honden te vertellen?" vroeg Ima van uit de huiskamer. „Geên idee van." De verslaggevers hadden dat in den beginne ook niet. Ze luisterden beleefd naar Nelson wie immers zou niet luisteren naar een man, die tot eén „Tarzan met het leeuwenhart" en tot een, „bloeddorstig vuistvechter" verklaard was? Maar ze keken hem toch volkomen over bluft aan. „Wat zegt u me daar? Speelt de eigenlijke geschiedenis zich af op Etruscan Towers en niet in Kew Gardens? Wat heeft Etruscan Towers er dan mee te maken?" „Weten de heeren dat niet? Kunt u dat niét raden?" Neen, dat konden ze niet. Den laatsten keer, dat zé iets over Etruscan Towers gehoord had dén, was, toen Elsa Maxwell daar een haxer beruchte feesten gaf, waarover zelfs de kran ten in Oklahoma schreven. Maar Elsa was nu in Europa; en bovendien, wat voor verband be stond er tusschen haar en dit geval?" „De heeren begrijpen me nog altijd niet," hield Nelson vol, hoewel hij het zelf net zoo min snapte, maar alleen tijd wilde winnen. Hij had tijd noodig en niet zoo weinig, om zyn groote idee gelegenheid te geven, tot rijpheid te geraken. „Alles wat ik over Etruscan Towers in ver band met dit geval weet, is dat uw toekomstige bruid daar woont" zei eindelijk een der ver slaggevers. „Aha.... Nou beginnen jullie er wat van te snappen, jongelui!" De jongelui krabden zich achter het oor. Wat hen betrof waren ze nog geen steek verder ge komen. „U wilt toch niet beweren, dat u dien Robin son tegen den grond geslagen hebt terwille van miss Larch?" Nelson had hem wel kunnen omhelzen. Wat een goeie kerel toch! Nu hij met dat idee voor den dag gekomen was, had zijn plan op slag de noodige rijpheid bereikt. „Hoor eens, jongens, jullie snapt nu toch zekér wél, dat ik eigenlijk buiten mijn boekje ga:.'" Ja, dat begrepen ze. Maar waar waren de kranten voor? Om dergelijke dingen te ver zwijgen? „Zouden jullie graag willen weten, waarom eigenlijk miss Carlington dien Robinson het huis uit wilde hébben?" „Het scheen een zachte omschrijving van de als „aanranding, geweldpleging en ontvoering" gekwalificeerde verwijdering van den heer Robinson, maar de „jongens" slikten dat wel. Ze smeekten hem, door te gaan. „Nu dan," vervolgde Nelson, „de eigenlijke waarheid is deze, dat miss Carlington, die natuurlijk heel goed beseft, dat miss Elisabeth Larch de meest gezochte jonge dame in heel Europa was, een pronkjuweel van Parijs, Lon den en heel de Rivièra, een Intieme vriendin van den vorigen koning van.... Jullie begrijpt wel, wien ik bedoel, jongens?...." Ja, ja. Ze begrepen precies, wien hij bedoelde. Maar zou hij nu in vredesnaam willen door vertellen? Nelson maakte het voornemen, zich later eens goedkeurend op den schouder te kloppen over die vondst. Het idee was angstwekkend genoeg. „Waar was ik ook weer gebleven, jongelui?" „Je zei, dat miss Carlington besefte, dat miss Larch het juweel was van Parijs, Londen en. de Rivièra." „O ja, natuurlijk, natuurlijk 1 Welnu dan, jongéns, zouden jullie het miss Carlington kwalijk kunnen nemen, dat ze er meer dan ge brand op was, een feestje te geven ter eere van een jonge dame, die zoo gedistingeerd is als Miss Larch en dat wel in een der grootste en meest beroemde huizen van Long Island? Zou het niet volkomen begrijpelijk en natuurlijk zijn, miss Larch aan New York voor te stellen in een werkelijk weelderige omgeving?" «Wondt yervois®

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2