Indrukwekkend militair défilé Swift zet z'n beste De Duitschers te Storen beentje voor! Nóg een eeuwfeest Haarlem, 30 April Julianadag voor het kind Verbinding Oslo-Drontheim tot stand gebracht DINSDAG 30 APRIL 1940 STADSNIEUWS /rf De tijdsomstandigheden hebben op Swift nog geen vat gehad. Kwaliteit en afwerking staan nog op het zelfde hooge peil. Ondanks de schaarschte van materiaal zet Swift U een enorme keus van aller aardigste schoentjes voor in alle fijne leersoorten en kleuren. De mooiste schoentjes, die U zich kunt droomen. En buitengewoon voordéélig! Kijkt U maar in de schoen-etalages, Swift heeft overal de eereplaats. f. 6.50 f. ó.95 UW VOET LIJKT EEN NUMMER KLEINER Haarlem, toch altijd al muziekstad, is vandaag een complete speeldoos Blijft fit! Het militair défilé Julianadag in Heemstede JEUGDWERK DER PAROCHIE ST. BAVO ENGLISH ASSOCIATION GOUDEN ECHTPAAR Volksvoorstelling: Ik ben zeven tien Jaar AANBESTEDING KATH. GRAFISCHE BOND Werkloosheidscijfer steeds dalende! Voordrachten in Teyler's Stichting BURGERLIJKE STAND k DE BLOEMEN KEURING TE HAARLEM Op S Mei 1840 werd begonnen aan het droogmolen van de Haarlemmermeer AGENDA Stad sschouwburg Bioscopen 1 Mei Stadsschouwburg Bioscopen Apotheekdiensten KATH. BOND VAN HET GEZIN t Vandaag klinkt de jubel van den Prinses- sedag over het kleine Holland, dat ondanks: de zorgen in deze trieste tijden nog gelegen heid vindt om den verjaardag van ons aller geliefde Kroonprinses in een feestelijke stem ming te vieren. Vanochtend was het fleurige Oranjezon netje, een onmisbare factor bij de verjaar dagen van de leden van het Koninklijk Huis, de eerste, die acte de présence gaf op dezen heuglijken dag. Sinds het vorige jaar Mei hebben wij de fees telijkheden, die altijd onafscheidelijk zijn van onze nationale feestdagen, door de tijdsomstan digheden moeten missen. Thans kon men ech ter de festiviteiten weer op de gewone wijze door gang laten vinden en de actieve Vereeniging Koninginnedag te Haarlem heeft bij de samen stelling van haar programma voor Prinsesse- dag geen moeite gespaard om in éttte deelen van de stad zoo goed en uitgebreid mogelijk de Haar- lemsche bevolking in de feestvreugde te laten deelen. De hoogtepunten van dezen dag waren on getwijfeld wel het groot Militair Défilé op de Dreef, de festiviteiten voor de kinderen, con- cersen en muzikale rondwandelingen door al-* deelen van de stad. Vanzelfsprekend ontbraken de attracties op verschillende terreinen niet. Cake-walks, draai en zweefmolens, vlooientheaters en andere ver makelijkheidstenten waren graag gezochte gele genheden voor oud en jong. In het middaguur werd het Carillon bespeeld door den heer H. W. Hofmeester, die onder groote aandacht van de Marktbezoekers vaderlandsche liederen ten ge- hoore bracht. Het Oranjezonnetje, dat hedenmorgen zóó in zijn schik was, dat het zelfs vergat zijn rosen glimlach te bewaren, deed het uitermate best boven het groote sportterrein aan de van Oosten de Bruynstraat. Reeds voor acht uur, toen de zonnige stra ten van Haarlem alleen nog maar door „wak kere" menschen werden doorkruist, verzamelden zich op het sportterrein honderden militairen, die in twee fronten tegenover elkaar werden opgesteld. Onder den nog ietwat grijsblauwen hemel schitterden de zilverkleurige muziekin strumenten, die plechtig en statig de eerste to nen van het „Wilhelmus" ten gehoore brachten. De omwoners, die eerst niet wisten wat er gaande was, keken met interesse naar het fraaie schouwspel. De dubbele rij veldgrijs bood ook werkelijk een imposant gezicht, dat volkomen Paste in het groene kader van het sportveld. Even later kwam er beweging in de einde- looze rijen; de montere soldaten, die niet zoo vlug ter been waren en daarom ook niet aan de hardloopwedstrijden deelnamen, zochten een steuntje tegen de hekken. Maar een zeer groot aantal spoedde zich naar de kleedlokalen, waar de -noodige gedaanteverwisselingen geschiedden öm op behoorlijke wijze aan den wedloop te kunnen meedoen. Iedereen moet op een feestdag als vandaag fit zijn, maar de beste manier om hierin te slagen hadden de militairen bij de van Oosten de Bruynstsaat toegepast. Als eerste nummer van de athletiekwedstrij- den stond hardloopen over een afstand van 100 meter op het programma. In de wedstrijden van het hoog- en ver-springen werden door de militairen, die zich in hun sportpakje wellicnt beter gevoelden dan in het grauwe „grijs", fraaie staaltjes van behendigheid en lenigheid gegeven. Tot besluit van dit matineuze sportfeest werd een estafetteloop van 6 x 100 meter gehouden, die niet alleen een waardig slot van deze wed strijden vormde, maar evenzeer een ontspan ning was voor lichaam en geest, die je fit maakt voor de viering van een Oranjedag, al is het dan ook in mobilisatietijd. Ook de kinderen zijn door de Vereeniging „Koninginnedag" te Haarlem niet vergeten. Aan hun vermaak is zelfs zeer groote aandacht besteed. Om half negen verzamelde zich een groot aantal kinderen op het Teylerplein voor den optocht naar het Rembrandt-Theater. Het was een vroolijke stoet, waarboven vaandels en Vlaggen lustig wapperden. Om half tien verzamelden de kinderen zich te Haarlem Noord voor een bezoek aan het Frans Hals Theater, waar door de directie van deze bioscoop enkele leuke amusementsfilmen belangeloos voor de kinderen werden vertoond. Bijzonder aardig was de optocht der kleine kinderen tot en met zeven jaar, die begeleid door tamboers, om half tien naar het Theater in de Zuiderstraat vertrokken, waar zij kon den genieten van leuke kluchten en teeken films. In alle bioscopen werden de kinderen vergast op versnaperingen, die goed in den smaak vie len. Bij het einde der voorstellingen was het hun aan te zien, dat zij volop genoten hebben van dezen heerlijken ochtend. Ze zullen dezen dag niet spoedig vergeten De uitslag van ed athletiekwedstrijden is als volgt: 100 meter hardloopen: J. C. Limonard in 12.3 sec.; 2. De Groot in 12.5 sec.; 3. De Goede in 12.7 sec. Hoogspringen: 1. Korp. Ypenburg, 1.58 M.; 2. Sergt. Holtslag. 1.55 M.; 3. Korp. E. A. Bar- ten, 1.53 M. Handgranaatwerpen: 1. J. Dupont, 61.25 M.; 2. Korp. Oosterhuis, 54 M.; 3. G. de Goede. 52.25 M. Verspringen: 1. Oostwal, 5.70 M.; 2. N. Ypen burg, 5.50 M.; 3. J. G. de Grood, 5.40 M. Aan sergeant Widijk, den gymnastiekonder- wijzer van den troep, die zeer veel had gedaan voor het slagen van de wedstrijden, werd een fraaie portefeuille uitgereikt. Men mag dan zeggen, dat de attracties op de nationale feestdagen jaar in jaar uit zoo goed als gelijk zijn, het militair défilé dat hedenmorgen op de Dreef werd afgenomen, was voor jong en oud- een nieuwtje, zeker, omdat de gemotoriseerde afdeelingen zoo sterk vertegenwoordigd waren. Reeds lang voor 11 uur zochten honderden een plaatsje om het schouwspel goed te kunnen zien. Voor den ingang van het Gouvernementsgebouw was een podium ge timmerd voor de autoriteiten. Toen in de verte de vroolijke tonen van twee muziek corpsen-klonken, namen op dit podium o.a. plaats de Commissaris van de Koningin in Noordholland, mr. dr. A. baron Röell, de burgemeester van Haarlem, ar. J. E. baron de Vos van Steenwijk, luitenant-kolonel H. Pojis. commandant van het Kantonnement Haarlem en verschillende andere militaire en gemeentelijke autoriteiten. Ook de burgemeester van Zandvoort, de heer van Alphen, woonde de plechtigheid, die bijna 40 minuten duurde, bij. Het spreekt vanzelf, dat de politie haar handen vol had met de regeling van het ver keer. Op het Plein en bij de Heemsteedsche Dreef verleenden militairen echter assistentie, vooral ook om de onderdeelen, die aan het défilé deelnamen, ongestoord te laten op rukken. Achtereenvolgens passeerden een bataljon infanterie, een eskadron wielrijders, een afdee- ling houwitsers, een bataljon pantserafweerge- schut, een autosectie en een afdeeling motor rijders. Aan afwisseling ontbrak het dan ook niet en de vele kijkers hebben hun oogen bijna niet kunnen gelooven toen zij de eindelooze rijen voertuigen, waarin 12 tot 14 zwaar ge wapende mannen zaten, voorbij zagen trekken. Toch heeft het „paardenvolk" altijd meer interesse, omdat nu eenmaal in een paar hon derd vurige paarden meer romantiek zit dan in olie-uitlatende groene, laklooze auto's. De Haarlemmers hebben ook met een pauken- paard kennis kunnen maken en voor zoover ze nog niet wisten welke soorten afweergeschut bestaan, hebben ze er vanmorgen notitie van kunnen nemen. Dit défilé, dat voor de Vereeniging Konin ginnedag een bijzondere attractie was en velen een zeer goeden indruk heeft gegeven van nog maar een zeer klein onderdeel van onze weer macht, is uitstekend geslaagd en de compli menten die dan ook na afloop op het podium gewisseld werden, kunnen op deze plaats namens het publiek onderstreept worden. Hoewel er van een eigenlijke viering van den verjaardag van Prinses Juliana in Heemstede geen sprake is, heerschte er vandaag in Heem stede toch wel een oranjestemming. Om half 11 hedenmorgen was er een défilé van in Heemstede gelegerde troepen voor het Raadhuis. Om het ruime plein hadden zich te gen half 11 vele belangstellenden opgesteld, om een altijd interessant militair schouwspel gade te slaan. Op den stoep van het Raadhuis hadden zich opgesteld de loco-burgemeester, Jhr. A. van de Poll. de wethouders C. A. M. Jcnckbloedt en H. M. van Unen, alsook de ge meente-secretaris, de heer N. Vos, terwijl voor het raadhuis te paard aanwezig waren de com mandant der troepen en zijn luitenant-adjudant. Het bataljon, dat voor deze militaire en bur gerlijke autoriteiten defileerde, marcheerde vanaf de Kerklaan langs de Raadhuisstraat naar het Raadhuis, met voorop het muziek corps van het bataljon. Terwijl het bataljon voor de autoriteiten de fileerde. stelde het muziekcorps zich op voor het Raadhuis en speelde na dit défilé het Wilhelmus. Na afloop van het défilé maakte het batal jon nog een kolden marsch door de gemeente. Gisteravond gaf het Jeugdwerk van de Kathe drale Parochie „St. Bavo" voor de donateurs den eersten van de twee tooneelavonden in de be nedenzaal van den H. K. B. Na het openingswoord van den directeur van het Mannelijk Jeugdwerk, kapelaan Determeijer, waarin hij den donateurs dank bracht voor hun steun, voerde de tooneelclub „Guido Gezelle" ten tooneele „Spionnage" van Jan E. Odijk. De tooneelclub van de K.G.V. Haarlem V heeft op dezen avond weer getoond iets te kunnen en wij moeten eerlijk bekennen, dat zij met het stuk een zeer goede keuze heeft gedaan. Het spel, onder leiding van den heer Elfrink, was zeer goed en het geheel was de gang naar den H.K.B. meer dan waard. Het Jeugdwerk mag dan bok op een welgeslaagden avond terug zien en wij kunnen den houders van kaarten voor den donateursavond op Vrijdag aanstaan de aanraden, aanwezig te zijn. In de „Kerkuil", aan de Nieuwe Gracht 21 sprak Maandagavond het lid van het Britsche Lagerhuis, kapitein W. Wedgwood Benn, over het onderwerp „De verscheidenheid van Regee- ringsvormen in het Britsche gemeenebest'Na door den voorzitter met een prettig speechje te zijn ingeleid, bleek de spreker een allerge zelligst causeur te zijn, die op humoristische wijze de historie en de ontwikkeling van de regeeringsvormen en staten binnen het Britsche Rijk behandelde Hij fleurde zijn lezing met ta'. van vermakelijke historische anecdoten op. Vooral in de kroningsceremoniën bleek de oued traditie nog goed bewaard te zijn, maar ook in de vele voorrechten, welke de koning van En geland op verschillende plaatsen van het Rijk geniet. Minstens even veel stof tot belangwek kende beschouwingen leverden de staatsvormen in de Engelsche bezittingen op. Deze kunnen misschien het beste vergeleken v'orden met ons Nederlandsch-Indië, waar Inheemsche heer- schers een eigen gezag uitoefenen en naast hen de zelfstandigheidspolitiek, onder Nederlandsch toezicht, tot ontwikkeling komt. Dat de vele eigenaardige gebruiken en opvattingen van de talrijke onder Britsch bewind staande interes sante volken en stammen stof te over voor een boeiende causerie geven, laat zich begrijpen. Het was een hoogst pakkend onderwerp, dat op voortreffelijke wijze door een geboren redenaar werd uitgebuit. Aan de dankwoorden van den praeses der ver gadering werd dan ook door een hartelijk ap plaus der aanwezigen klem bijgezet. Het echtpaar Aart Romeijn en Antje Ro- meijnBaggerman hoopt op 18 Mei de gouden bruiloft te vieren. De bruidegom en de bruid zijn even oud en tellen vijf-en-zeventig lentes; zij zijn beiden afkomstig uit de Zaanstreek. De heer Romeijn is nog steeds werkzaam als koetsier bij de firma de Ruyter aan de Park laan. Ruim dertig jaar geeft hij aan deze zaak zijn krachten. Het bruidspaar woont Parkstraat 7 en de bruidsdagen gaan in op 4 Mei. Het Nederlandsch Tooneel, Directeur Cor van der Lugt Meisert. zal op Vrijdag 3 Mei in den Stadsschouwburg een volksvoorstelling geven van Ik ben zeventien jaar (J'ai dix-sept ans), tooneelspel in 4 bedrijven door Paul Vanden- berghe. Regie: Louis de Bree. - Medewerkenden: Corrie Korevaar, Lena Kley, Jenny van Maerlant, Theo Frenkel, Louis de Eree. Guus Oster. Wim Sonneveld, Dick Rie- gen e.a. In het openbaar is aanbesteed de uitbreiding van het Warenhuis te IJmuiden door architect W. Hozemans. De begrooting was f 8750.—. De hoogste inschrijver was: de lieer Meesters te IJmuiden voor f 9975.—. De laagste inschrijver was: Velsen's Aannemingsmij. te Velsen voor f 8940.—. verder schreven in; W. A. Sanders te IJmuiden voor f 8945.Fa. de Jong te IJmuiden voor f 9435.— G. C. Bleeker. te IJmuiden voor f 9324.Philips' Bouwbedrijf te Santpoort voor f 9110.Fa. de Boer en Zwart te IJmuiden voor f 9042 De winkelagenten en verspreide leden worden herinnerd aan de contributie-afdracht, welke hedenavond plaats vindt in gebouw St. Bavo. Tevens restitutie voor de groote gezinnen. Er staan thans op de Arbeidsbeurs 3554 werkzoekenden ingeschreven. Vorige week be droeg het aantal ingeschrevenen 3661, dus ver geleken met verleden week zijn er 107 werkloozen minder. Dit beteekent 1405 bene den verleden jaar, 2729 beneden 1936 en 500 beneden 1932. Voor pessimisme is dus geen en kele reden. Gelukkig maar! De Zatercagmiridagvoordrachten met demon straties in Teyler's Stichting te Haarlem zullen op 18 en 25 Mei en 1 Juni a.s. gegeven worden door prof. dr. A. D. Fokker, met het onderwerp: Fluorescentie. Op schriftelijke aanvrage bij den curator van het natuuTKundig laboratorium te Haarlem worden uitnoodigingskaarten verstrekt. Geboren: 27 April: R.HoedemaFerwerda,z.: J. C. C. Korsmande Rooij, d.; 28 April; G. A. Driessenvan Tol, d.; C. M. de GreefRijs, z. N. PolakKlatser, z.; A. Brolsma—Bolt, d.; C. M. van der Hamvan der Vlist, z.; C. E. J. Smitter Metz, z. A. J. Dollévan Norden, z.; G. Leemans—Hoolwerf, d. Overleden: 27 April: J. Witte, 87 j., Ripperda- park; A. PérukelFerree, 30 j., KI. Houtstraat; 28 April: J. A. 6 d., d. v. J. de Jong, de Keij- straat; 29 April A. M. Wesseling'van der Meu- len, 83 j., Spaarndamschenweg. Gehuwd 30 April: H. J. Duisterhof en G. M. E. Stevens. BERLIJN, 30 April (DNB) Het opperbevel van het Duitsche leger deelt mede'- De van Oslo over Tynset naar het Noorden oprukkende troepen en de van Drontheim naar het Zuiden trekkende Duitsche afdeelingen heb ben vandaag aan den spoorweg ten Zuid-Westen van Storen elkaar ont moet. Hiermede is de verbinding over land tusschen Oslo en Dront heim tot stand gekomen. hrlstui heeft aan Zijn Kerk voor- speld, dat slj om Zijnentwille vervol gingen soa moeten verduren. Zalig slj, die vervolging lijden om de Gerechtig heid, want hunner in het Koninkrijk dut Hemelen. Om te beginnen noemen wij allereerst de fa. Warnaar en Co. te Sassenheim, die met Bic. Dinton Giant het getuigschrift 1ste klasse haal de. Het was ook ten volle verdiend! Het komt ons voor, dat er wel eenige Bicoler soorten meer konden zijn in tegenstelling van de In- eomparabiles-soorten, waar er meer dan genoeg van zijn. Voor de Barry's Champion en Mea Vote kon deze inzender geen G. v. Verd. ver krijgen. De fa. F. Rijnveld en Zn. te Hillegom ver kreeg voor Leedsi Louise de Coligny, de Inc. Ripperda en Inc. March Ney het Get. v. Verd. De Barry Kansas werd teruggevraagd van bui ten. Het Get. v. Verd. werd niet verleend aan de Inc. Pink Fancy en Franchot en de Barry Lansburg. Er was verder nog een groot aantal goed verzorgde narcissen te zien. De fa. P. van Deursen toonde verscheidene soorten goede narcissen, doch de inzender had weinig succes er mee. Alleen de mooie ine. Princes Beatrix kwam in aanmerking voor het Get. v. Verd. Deze Inc. heeft een goed gevormd wit blad met diep orange cup. De Inc. Zaailing No. 368 en de Barry Zaailingen 578, 569, 371 en 377 verwierven het Get. v. Verd. niet. De heer D. van Egmond bracht ter opluiste ring een beste Poeticus Crenver. Die was in orde. De fa. Jac. B. Rooze te Heemstede liet ons de Dubb. Narcis van Waveren Giant zien. Wij vonden ze uitstekend. De fa. G. Lubbe en Zn. te Oegstgeest behaal de met de gele trompet no. 39/9 het Get. v. Verd. De inc. Mendel, ingezonden om verhoo ging van getuigschrift te verkrijgen, kon dit niet halen. Evenmin kwamen de zaailingen no's 40/3, 3, 40/9. 40/1 en 1119 in aanmerking voor het Get. v. Verd. waarvoor ze waren ingezon den. De Ver. Culturen te Noordwijk verkreeg voor de Inc. Fire-stone het Get. v. Verd.; deze bui tengewoon forsche bloemen hebben crème dek blad met orange-roode cup. De inca's Firi Bird hebben wit dekblad en roode cub; de Alblas, Pastarvla en Argolus werden voor het Get. v. Verd. teruggevraagd van buiten. De gele Trom- Ongeveer anderhalf jaar geleden herinnerde de Nieuwe Haarlemsche Courant er aan, dat het 19 Maart 1939 honderd jaar geleden zou zijn, dat de Tweede Kamer der Staten-Genevaal het wetsontwerp aannam tot droogmaking van dc Haarlemmermeer. Nadien zijn in vele an dere bladen en tijdschriften tal van artikelen verschenen over die daad van waterbouwkun digen durf en vertrouwen, alsmede over de on verwacht gunstige resultaten, welke dat besluit voor ons land in het bijzonder voor deze omgeving heeft gehad, doch de negentiende Maart 1939 ging voortij, zonder dat er van een officieele herdenking sprake was, of men moest als zoodanig willen beschouwen de hoogst waardeerende en in optimistischen toon ge stelde interviews, welke in die dagen uit den mond van burgemeester Slob vloeiden. In pol derkringen heeft dat geen prettigen indruk ge maakt en zal het verzuim alsnog op 6 Mei a-.s. worden goedgemaakt. Op dien dag zal het precies honderd jaar ge leden zijn, dat de eerste spade in den grond weru gestoken voor den aanleg van den ring dijk, die den ouden weerwolf, de Haarlem mermeer, aan banden zou leggen. Wij hebben indertijd van die plechtigheid ook een kor cc beschrijving gegeven. Veel had zij niet om het lijf. Achter de hoeve Treslong, onder de ge meente Hillegom, vereenigde zich in den mor- pet Astor kon den koers niet halen en behaal de het Get. v. Verd. niet. De fa. Rut de Groot van Noordwijk zond voor verhooging van getuigschrift de ine. Sem- pre Avanti in. Deze soort verkreeg in 1938 het Get. v. Verd. Eerste klasser werd ze echter niet. De heer Roose Kramer van Bennebroek kwam met een Tulipa, Fosteriana Trianon. De comm. v. Nomenclatuur verzocht een anderen naam voor deze Tulipa. Ter opluistering was ingezon den Erytronium Rev. White Beauty. De fa. De Bruin te Voorschoten bracht ter opluistering de goede dubb. Narcis Valentia. De fa. A. Overdevest, uit Wassenaar, demon streerde met de witte hyacint Myosotis. Verder liet deze fa. ons de gele Trompet Phi- laret zien. Door de fa. F. Rijveld werden ter vergelijking vertoond de twee Tr. Tulpen Princes Beatrix en Albino. Het verschil is werkelijk niet groot en toch zien we de Princes Beatrix liever. De N.V. P. Hopman en Zn. te Hillegom was er wederom met de beste Amber-gele Gladiool Hopmans Glory. De heer J. de Goede te Breezand liet ons zien wat er te bereiken valt met de gladiool Parmer- tier. Deze bloem was er in goede conditie en maakte een goeden indruk met zijn zacht-rose kleur. De fa. C. P. Alkemade te Noordwijk zond een aantal sporten Gladiolen in, n.l. Magnus, rood; Renato, wit; Sir Will. Pitt, rood; Early Red, rood en Sol, abricoos-kleurig. De „leste" was wel de „beste." De fa. de Groot en Co. te Noordwijkerhout bracht drie beste tulpen en wel de Darw. Mon seigneur Huibers, paars met lichten weerschijn, de E. L. T. Princes Martha, crème-wit en de E. L. T. Optima, satijn-pink. De fa. G. H. Hageman en Zn. te Heemstede liet ons een wonderlijke natuurspeling zien, n.l. bij de Parquit Will. Pitt. De vorm van deze Parquit was nog niet volmaakt. De fa. A. J. Prins te Hoofddorp had ter op luistering ingezonden de enkele hyacint paars (Gertrude sport) en de E. L. T. Jan v. d. Wei den, een goede gele tulp. De stemming op de beurs was nog steeds in mineur. De Meibetalingen werden druk bespro- ken. gen van 5 Mei 1840 een groepje heeren, allen hooggehoed, wat in die dagen niets bijzonders was, maar ook voorzien van spade en in gezel schap van een kruiwagen. De heer mr. F. Van de Poll, toenmaals burgemeester van Amsterdam en voorzitter van de commissie van beheer en toezicht over de droogmaking van de Haar lemmermeer (zooals men zich zal herinneren, werd de droogmaking vooral op aandrang van Amsterdam ter hand genomen, omdat de hoofd stad zich door het opdringende water daadwer kelijk bedreigd achtte) hield een korte toe spraak, stak daarna de eerste zode uit het wei land en begon alzOo aan een werk, waarover honderd jaren later met lof zou worden ge sproken. Het is deze gebeurtenis, welke hoofdingelan den van de Haarlemmermeer op 6 Mei in een speciaal te beleggen vergadering zullen herden ken. Zooals wij reeds schreven: veel had die eerste spadesteking niet om het lijf. Den meesten heeren ontging de beteekenis van het feit. Men zag in het leegmalen van de Meer minder het veroveren van een nieuw stuk va derland, dat nieuwe glorie en rijkdom aan het roemruchte Holland zou toevoegen dan het be dwingen van een lastigen en gevaarlijken vijand, waarover reeds Vondel met verontwaar diging had gedicht: „Wat baet het met uw klaen al 't oost en west te plokken Naardien u bijt in 't hart dees wreede Waterwolf Belust om over u eerlang te triomfeeren? O, Lantleeuw, waek eens op en wek met eenen schreeuw Al 't Veen, de Kennemaer en Rijnlands oude Heeren Met d'Amsterlanders op, tot noodhulp van hun Leeuw. Men sluite met een dijk dees pest, die u komt plagen De Wintvorst vliegh'er met zijn molenwieken toe. De snelle Wintvorst weet den Waterwolf te jagen In zee, vanwaar hij u quam knabbelen nimmer moe." Maar in afwachting van de herdenking van den len Juni 1852, toen de Staatscourant meld de, dat „het Meer" droog was, mag reeds nu op passende wijs aan den aanvang van het werk herinnerd worden. Al zijn de Nederlanders van de huidige generatie door de afsluiting van de Zuiderzee en het keurige draineeringswerk van den Wie- ringermeerpolder op dit gebied een beetje ver wend, zij dienen respect te hebben voor de technische vaardigheid van honderd jaar terug, die een voor dien tijd zoo buitengewoon be langrijk werk tot een voorspoedig einde wist te brengen. Al is het werk van dc eerste stonde af aan uit draineeringsoOgpunt niet „af" geweest en al hebben velen der pioniers, die hun geld en arbeid in den grond staken door die omstan digheden veel leed gehad, tenslotte zijn de verwachtingen meer dan vervuld en thans is de Haarlemmermeer voor zijn bewoners en voor geheel Nederland een onuitputtelijke goud mijn. Over den grooten vooruitgang van dit win- gebied hebben wij in den loop van het afge- loopen jaar eenige malen kunnen schrijven, laten wij voor vandaag nog even op de tech nische zijde van de gebeurtenis de aandacht vestigen (het is immers vooral deze, die voor een herdenking en waardeering op 6 Mei as. in aanmerking komt)Deze wordt in het licht gesteld door de volgende passage uit het boek Gebouw St. Bavo: St. Caecilia. 8 uur: Contri butie-afdraging Grafischen Bond. 8 uur; Res titutie Groote Gezinnen; Comité Winterhulp. Huis van Looy, Kleine HouJweg 1C3: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 —12 uur en 2.30—5 uur. Kunsthandel J.. H. de Bois: Expositie Han Poskamp. 10—5 uur. Palestina-Diorama's, Schotersingel 117a: Ge opend van 35 en 79 uur. Dinsdag 30 April; 8 uur „Drie sprekers en een smalfilm". (Voor Nederlandsch Fabrikaat). Woensdag 1 Mei: 2 uur Schoolvoorstelling door het Residentie Tooneel: „De Pickwick- club." Woensdag 1 Mei 8.15 uur idem. Rembrandt; „Het privéleven van Elisabeth en Essex", 2.30 en 9,15 uur. boven 18 jaar. Cinema-Palace: „Variété" voor volwassenen, 2 en 8.15 uur. Luxor: „Sterren gaan naar Hollywood", bo ven 18 jaar. 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ,,Rio", voor volwassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne „De Spion" en „Malle Gevallen." Moviac„Helden op de Locomotief", 8.15 uur, boven 18 jaar. Gebouw St. Bavo; Proza en Poëzie. 8 uur, Dameskoor St. Caecilia, 8 uur, Bestuur Meu belmakers. 8 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 —12 uur en 2.305 uur. Kunsthandel J. H de Bois: Expositie Han Boskamp, 105 uur. Palestina-Diorama's, Schotersingel 117a: Ge opend van 3—5 en 7—9 uur. Woensdag 1 Mei: 2 uur Schoolvoorstelling door het Residentie Tooneel: „De Pickwick - club". Woensdag 1 Mei8.15 uur idem. Rembrandt; „Het privéleven van Elisabeth en Essex", 2.30 en 9.15 uur, boven 18 jaar. Cinema-Palace: „Variété" voor volwassenen, 2 en 8.15 uur. Luxor: „Sterren gaan naar Hollywood", bo ven 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Rio", voor volwassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne; ,x>e Spion" en „Malle Gevallen". Moviac: „Helden op de Locomotief", 8.15 uur, boven 18 jaar. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Barteljorisstraat 11, tel. 10175; Parkapotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Teylerapotheek, Teylerplein 79, tel. 17946; Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 28. tel. 28127. Steeds geopend zijn: Elswout-apotheek, Bloe- mendaalscheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoortschelaan, tel. 26772; Bloemendaal- sche apotheek, Bloemendaalscheweg 85, tel. 22181. „Nederland als polderland" van den hoogst be kwamen en gezagvollen waterbouwkundige dr. A. A. Beekman. Deze schreef: Het grootste van al onze meren, het Haarlem mermeer, is eerst omstreeks het midden der 19e eeuw drooggemaakt. Dat men het groote werk vóór dien tijd niet aandurfde, lag vooral in de omstandigheid, dat daardoor Rijnlands boezem zeer zou worden verkleind en men nog niet de krachtige hulpmiddelen bezat om daar aan tegemoet te komen. Toen echter de Kat- wijksche uitwatering, een kanaal met sluis ter verbinding van den Ouden Rijn met de Noord zee 18041807, was tot stand gebracht en daardoor aan Rijnland een nieuw punt van uit watering was gegeven, waar de ebben lager af liepen dan op het IJ of op den Hollandschen IJssel, en toen de stoommachine reeds veel verbeterd was en onze eerste droogmakerij met stoom, die van de groote veenplassen bij Nootdorp, met goed gevolg was uitgevoerd, zoodat niet alleen de droogmaking zelve met stoom kon plaats hebben, maar ook Rijnlands boezem zoo noodig daarmee kon worden be- heerscht, toen durfde men het werk wagen. Rechtstreeksche aanleiding daartoe waren de Zuid westerstorm van November 1836, die het meenvater tot vóór de poorten van Amsterdam en de Noordoosterstorm van December 1837, die het water tot binnen Leiden joeg. Het droog maken is toen geschied door de drie bekende stoompompwerktuigen, de „Lijnden" in het Noorden bij Nieuwerkerk, de „Cruquius" in het Noordwesten bij het Spaarne en de „Leegh- water" in het Zuiden bij de Kagerplassen. De twee eerste werkten van Februari 1849 tot Juli 1852 en de „Leeghwater" van Juni 1848 af. De 18277 hectaren land binnen de ringvaart be staan uit oude zeeklei en langs de randen ook nog uit veen, vooral in het Zuiden en in het Noorden en bij Heemstede uit een stuk oud zeezand van een strandwal, waarop het oude duinlandschap rust. Binnen de ringvaart zijn langs den omtrek hier en daar stukken oud land mede ingesloten geworden, zooals de Huig- sloter Polder in het Zuiden, de Lisserbroek- polder bij Lisse en vrij groote stukken bij Vijf huizen en Nieuwerkerk, benevens de eilandjes Abbenes en Beinsdorp. Deze zijn langzamer hand alle „in het droge verveend". Hoe zou onze landstreek er thans uitgezien hebben, als onze vaderen indertijd niet zulk een koen besluit genomen hadden en indien de voortdurend vervolmaakte techniek het gi- gantenwerk niet mogelijk had gemaakt. In Paviljoen Kinheim te Alkmaar had een Kringvergadering plaats van den Katholieken Bond voor het Gezin, waarbij als spreker op trad Dr. Ir. T. Bakker Schut, Inspecteur der Volksgezondheid in Noord-Holland, met het onderwerp „De Woningwet en eenige minis- terieele circulaires". Op populaire wijze behandelde de Inspecteur in korte trekken de huidige woningwet an de verschillende circulaires, welke ter aanvulling en verduidelijking van het betrokken Departe ment waren uitgegaan. Tenslotte werd overeengekomen einde Mei nogmaals in kringvergadering bijeen te komen, ter indiening van voorstellen voor de Centrale Raadsvergadering. Met een kort woord volgde sluiting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5