Duitsehers vormen een linie van Oslo tot Drontheim Berlijn meldt dat Dombaas, Opdal en Stèren gisteren werden bezet ÏJ PRINSELIJK GEZIN RIJDT DOOR DE RESIDENTIE Luchtgevechten steeds feller Britsche schepen gaan om de Kaap Nieuwe dagorder van Hitier Lagerhuis vraagt over Noorwegen Feestelijke lente-stemming voor Huis ten Bosch Het nieuws van heden Geallieerde vloot actief in het Skagerrak Tienduizenden menschen langs de wegen 1 HEERKENS THIJSSEN Co VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUR VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij orue Agenten 27x/2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE M.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM WOENSDAG 1 ME! 1940 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22368 Narvik nog Duitsch Volgens een door Kavas uit Gothenburg Vijf Zweedsche ertsschepen verloren gegaan Wegens anti-Engelsche houding van Italië „Zeg het liever met aardappelen" Na het tot stand brengen der ver binding over land tusschen Oslo en Drontheim Vermoedelijk nog deze week zal Chamberlain hierover een ver klaring afleggen De Bilt meldt: TRANSPORT- en MOLEST- i VERZEKERINGEN „Patrouilles actief" Britsche vlieger landt bij Brussel Turksche ambassadeur terug in Berlijn De amfc&mst vox, een Lngcl&ch troepentransport ergens in Pu,. regen Clodius te Belgrado Twee Britsche duik- booten vermist Geen slaaf van bezit NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per tossen regel 30 et., Ingez- mededeel'mgen 50 cent; idem op peg. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Blijkbaar is het aan de Duitsche strijdkrachten gelukt de strategisch zoo belangrijke verbinding tusschen Oslo en Drontheint tot stand te bren gen, waardoor thans Noorwegen als het ware in tweeën is gesneden. Reeds gistermiddag meldde Berlijn zooals wij nog in een dec! onzer vorige oplage konden berichten dat Duitsche troepen, die van Oslo uit naar het Noorden trokken, ten zuidwesten van Stóren in verbin ding traden met troepen, die van Drontheim naar het Zuiden oprukken. Gisteravond deelde het opperbevel van de Duitsche weermacht mede: ^Vanmiddag hebben de Duitsche troepen, welke den terugtrekkenden vijand krachtig achtervolgden, in het Gudbrandsdal Dombaas bezet, hel belangrijke knooppunt van spoor- en straatwegen. Bij het oprukken langs de zijlijn DrontheimDombaas werd Opdal ingenomen, zoodat thans ook de spoorlijn OsloDrontheim in Duitsche handen is." jn welingelichte kringen te Londen had men gisteravond nog geen bevestiging van de Duitsche berichten, volgens welke Dombaas en Storen zijn gevallen- Verder rieldt Londen dat de aanvallen der Duitsehers op Andalsnes en Molde weden voortgezet. Te Namsos en Narvik blijft de toestand ongewijzigd. Ook werdt melding gemaakt van talrijke luchtgevechten boven en rondom Noctwegen. PARIJS, 3o /pril (Reuter). Een activiteit de lucht, z0<als in West-Europa nog niet eerder is voorgtkomen, tioet zich, volgens te parijs ontvangen berichten, thans in Noor- u«gen vo0r. De Duitscheis gaan voort de geallieerde linies en verbindingen te bombardeeren, speciaal ge have»8 aan de Westkust, in het bijzonder Molde en Andalsnes. Britsche vliegtuigen |,ijjren voortgaan de vijande lijke vliegvelden bombardeeren. Deze ac tiviteit heeft geleid tot groote luchtgevech ten. Ter zee maken Geallieerden het den Duitsehers moeilij^ zoo ai niet onmoge lijk, troepen naar Noorwegen te zenden. Gisteren zijn verscheiden Duitsche duikboo- ten aanficva"cl1; het is niet bekend met welk resultaat* Volgens Reuter hebben afdeelingen van de Brioche luchtmacht bij patrbuillevluch- ten langs de Noorsche kust in de afgeloopen 24 uur Duitsche bombardementsvliegtuigen aangevallen. Boven Andalsnes viel een kleine patrouille Blenheim-jagers een pa trouille Junker 88 vliegtuigen aan. De Duit sche toestellen vluchtten in de wolken. De zelfde patrouille heeft later een Messer- schnndt Ho neergeschoten. Van talrijke andere gevechten wordt nog melding gemaakt Ook zijn thans te Londen bijzonderheden be kend geworden over den aanval van de Royal ^ir Force van eergisternacht op Fornebo, bij Oslo, dat de Duitsehers thans gebruiken als pasis voor troepentransporten uit Duitschland. Het was de vierde maal, dat Fornebo werd aangevallen door de R.A.F, en de aanval be stond uit een reeks raids, die kort na midder nacht begonnen en ruim een uur duurden. De jjngeische vliegtuigen, die afzonderlijk en na elkander aanvielen, wierpen een groot aantal zwaai explosieve bommen op het vliegveld en men zag de projectielen ontploffen in een lijn over liet landingsterrein van het Noordwesten paar het Zuidoosten. Vuurpijlen werden met parachutes neergelaten om de waarnemingen te vcr ge mak kelij kenDe Engelsche toestellen ontmoetten een krachtig verweer van geschut- batterijen en zoeklichten, welk verweer toenam naarmate de aanval tot ontwikkeling kwam. Alle aanvallen werden echter doorgezet en men gelooft, dat aanzienlijke schade is aangericht aan het vliegveld en aan de rondom verspreide vliegtuigen. Een der Britsche toestellen is niet teruggekeerd Volgens bericht uit Berlijn stuit iedere poging van de Engelschen om zich in de omgeving van Narvik te nestelen op ster ken Duitschen tegenstand Door het optreden van de luchtmacht werd een vijandelijke batterij by Narvik tot zwij gen gebracht Over den strijd in Middén-Noorwegen deelde het Britsche ministerie van Oorlog nog mede: „Zondag heeft de vijand bij de gevechten in het Gudbrandsdal krachtig aangevallen, ge steund door tanks en laagvliegende vliegtuigen Alle aanvallen werden afgeslagen. De vijand leed zware verliezen; drie middelzware tanks werden vernield. Tijdens den nacht trokken de Britsche troe pen een weinig terug tot een positie, welke Dom ba se Aevt - ontvangen bericht, zouden belangrijke vlootontmoetingen zich in den loop der laatste dagen hebben voorgedaan in het Skagerrak. Dit zou liet bewijs, geven, dat de geallieerde vlootstrijdkrachten nauwlettend deze wateren bewaken en tusschenbeide komen om het ver voer van Duitsche troepen naar. Oslo te ver hinderen, Laatstelijk heeft een groep inwoners van een Zweedsch plaatsje waargenomen, dit een convooi van twaalf schepen uiteengedre ven werd. Tijdens het officieele Zweedsche onderzoek naar het verlies van vijf schepen der Zweed sche IJzerertsmaatschappij in de haven van Narvik hebben Zweedsche zeelieden volgens Reuter verklaard, dat tijdens den eersten Duit schen aanval Zweedsche schepen, in weerwil van het protest, gebruikt zijn voor het vervoer van voorraden en materiaal van de Duitsche oorlogsschepen naar de kaden. Drie Zweedsche schepen zijn hierbij verloren gegaan en boven dien, naar men veronderstelt, nog twee andere. Volgens een Reuter-bericht uit Washing ton heeft het Amerikaansche Roode Kruis telegrafisch 10.000 dollar naar Zweden ge zonden voor steun aan Noorsche vluchte lingen. Het hoofdkwartier van het Roode Kruis heeft van zijn vertegenwoordigers in Zweden de mededeeling ontvangen, dat „de gezinnen in zwermen over de grens komen." Naar Noorwegen is thans een Finsche am bulance onderweg, welke onder leiding staat van prof. Brofeidt en waarvan 4 doctoren, 15 verpleegsters en 2 chauffeurs deel uitmaken. Aldus meldt het Finsche Tel. Ag. uit Helsinki. LONDEN, 30 April. (Reuter). In ge zaghebbende kringen verneemt Reuter, dat de uitspraken van Italianen, die verant woordelijke posities bekleeden, en de hou ding der Italiaansche pers kortelings van zoodanigen aard zün geweest, dat het noo- dig is geworden voor de Engelsche regcering om zekere voorzorgsmaatregelen te nemen betreffende de Britsche scheepvaart, die normaliter door de Middellandsche Zee zou varen. Zij is echter niet voornemens deze voorzorgsmaatregelen langer dan noodig te laten voortduren en hoopt, dat de omstan digheden in staat zullen stellen ze in de naaste toekomst op te heffen. Reuter vernam later te Londen, dat tot de voorzorgsmaatregelen voor de scheepvaart in de Middel landsche Zee behoort het verleggen van de route van alle Britsche koop vaardijschepen om Kaap de Goede Hoop. MILAAN, 30 April. (Havas) De directie van de Jaarbeurs heeft besloten, op het terrein waar de beurs steeds wordt gehouden, aardap pelen te gaan telen, in plaats van de bloemen, die er tot dusver werden gekweekt BERLIJN, 30 April. (D.N.B.). Voor de troepeneenheden, die deelnemen aan de ge vechten in Noorwegen, heeft Hitier een dag order uitgevaardigd, luidende: „Soldaten van het Noorsche oorlogstoo- neel. V In onstuimig opdringen hebben Duitsche troepen heden de verbinding over land tus schen Oslo en Drontheim tot stand ge bracht. Daarmede is het voornemen der wes telijke mogendheden om Duitschland toch nog door een bezetting achteraf van Noor wegen op de knieën te kunnen krijgen, de finitief mislukt. 5 Eenheden van he\ leger, de marine en het luchtwapen hebben in voorbeeldige samenwer king een prestatie geleverd, die in haar koen heid de jonge Duitsche weermacht tot de hoog ste eer strekt. Officieren, onderofficieren en manschappen, gij hebt op het Noorsche oor- logstöoneel tegen alle tegenheden ter zee, te land en in de lucht en tegen den weerstand van den vijand gestreden. Gij hebt de ontzaglijke taak; die ik, geloovende aan u en uw kracht, moest opdragen, vervuld. Ik ben trotsch op u. De natie spreekt u door mij haar dank uit. Als uiterlijk teeken van erkentelijkheid en van dezen dank verleen ik den opperbevelhebber in Noorwegen, generaal von Falkenhorst, het rid derkruis van het IJzeren Kruis. Ik zal op voor stel van uw opperbevelhebber ook de dappersten onder u onderscheiden. Het hoogste loon voor u allen mag echter reeds thans de overtuiging zijn, dat gij in den zwaarsten strijd van het lot van ons volk om zijn of niet zijn een beslissende bijdrage hebt geleverd. Ik weet, dat gij de u ge stelde taak ook verder zult vervullen. Leve ons Groot Duitschland! Adolf Hitler." LONDEN, 30 April. (Reuter) In het La gerhuis is vandaag ëen aantal vragen ge steld, welke betrekking hadden op den toe stand in Noorwegen. Het conservatieve lid captain Plugge vroeg den minister-presi dent, in verband met de berichten uit Duitschland, dat aanzienlijke versterkingen naar Noorwegen waren gezonden, of hij geen verklaring kon afleggen over de Brit sche tegenmaatregelen. Chamberlain ant woordde dat volgens zijn meening bet op het oogenblik niet in het algemeen belang zou zijn een dergelijke verklaring af te leggen. Op een vraag over de uitrusting van de Brit sche troepen in Noorwegen zeide de minister van Oorlog. Stanley, dat deze troepen hun vol ledige oorlogsuitrusting bij zich hadden. De minister van Economische Oorlogvoering, Cross, deelde mede dat sedert de bezetting' van Denemarken en Noorwegen geen schepen meer naar de Deensche havens werden doorgelaten. De voor Denemarken bestemde lading werd prijs verklaard, terwijl over de voor Noorwegen bestemde schepen werd beslist door de Noorsche scheepvaartcommissie, welke in Londen is ge vestigd, na overleg met de Britsche autoriteiten. Minister Cross verklaarde verder, dat maatregelen worden bestudeerd om het verkeer door de lucht met Duitschland te beperken, vooral op de verbindingen via Spanje en Portugal. Minister Stanley heeft nog medegedeeld, dat een aantal journalisten gereed stond naar Noor wegen te vertrekken, terwijl anderen zullen volgen. Op een vraag van den La.bour-afgevaardigde Sorensen zeide minister-president Chamberlain, dat. hij in zijn rede in het Mansion House op Januari j.I. heeft gezegd, dat de Geallieerden geen bedoelingen hebben het Duitsche volk te vernietigen, doch dat het Duitsche volk zich wel bewust moest zijn, dat de verantwoordelijk heid voor het voortduren van dezen oorlog bij dat volk lag, zoowel als bij de nationaal-socia- listische leiders. Dit blijft de opvatting van de Britsche regeering. Op een vraag van Attlee zeide Chamber lain, dat hij zoo spoedig mogelijk een ver klaring over Noorwegen zal afleggen, ver moedelijk nog deze week. 8&gÉ|||é De zoo plotseling uit de lucht ge vallen rijtoer van het prinselijk paar heeft wellicht om zijn onverwacht heid groote belangstelling bij dc Hagenaars gewekt: vandaar dat naar schatting 200.000 menschen zich op dezen zonnigen Dinsdag middag langs den weg schaarden om het prinselijk paar te begroeten. Tot op het laatste oogenblik bestond onze kerheid of H. M. de Koningin al dan niet zou meerijden. En de groote vraag was natuurlijk: Zullen we de prinsesjes te zien krijgen. Geen wonder dan ook, dat het een uur voor het ver trek van den stoet voor Huis ten Bosch zwart zag van 't volk. Daar waren heel veel moeders met kinderwagens en heel veel van dat op groeiende grut, getooid met vlaggetjes en oran je. Er hing ook een stemminr als ven een Mei- VERWACHTING: j= Voor het geheele land: Plaatselijke on- S weersbuien, overigens gedeeltelijk bewolkt, S weinig verandering in temperatuur, meest 5 matige wind uit uitcenloopende richtingen. 1 OVERZICHT: S Het gebied van hoogen luchtdruk over de Baltische Staten neemt thans in be- teekenis af. Ten Zuiden van ons land schijnt zich een storing te bevinden. UlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfHIIIIIIIIIIG ASSURANTIEBEZORGERS 1 DAMRAK 60 AMSTERDAM f Telef. 45014 45016 miiiimiiiiiiiiiiiiitiiiiMitiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiimiimimin feest over deze omgeving van pas ontluikende natuur. Wat een wonderlijke verrassing voor de vele toeschouwers, toen geheel onverwacht uit den zij-uitgang prins Bernhard verscheen met. de Kroonprinses en hun beide dochtertjes Beatrix en Irene. Een spontaan gejuich en gejubel, omdat we nu het heele gezin bijeen zouden zien, steeg op en hield aan totdat de auto uit het gezicht was verdwenen. Het was dan ook zoo'n echt intiem tafereeltje, dat de Prins, gekleed in ka piteins-uniform, als de vader-soldaat met de kleine witte Beatrix op z'n schoot zat en de Prinses met Irene. Beide kleuters waren in witte manteltjes gekleed en droegen witte ka bouter-mutsjes. Kleine Beatrix wuifde naar het publiek. Zoo gezeten reed de stoet, voorafgegaan door den auto met den hoofdcommissaris en geflan keerd door vier motor-agenten, door de straten en lanen van Den Haag. Hier stonden velen in dichte hagen opgesteld, daar kon men de men schen tellen. Nu eens overstroomde het gejuich alle andere geluiden, dan eens scheen men even in een witte stilte voort te rijden, vooral in de buitenwijken. Maar in de binnenstad bestond een enorme belangstelling, 't Was ook een prachtig gezicht, deze officieele, maar toch intieme familie-trip zonder de gebruikelijke pompe van hofhouding en dignitarissen te zien, geflankeerd door vier ruiters en vier motorrijders, zooals in de bin nenstad geschiedde. Al te spoedig zal naar veler gevoelen deze rij toer zijn geëindigd. Het publiek, dat in groote massa lang na het einde van den tocht voor Huis ten Bosch bleef zingen, kon maar niet genoeg ervan krijgen; aangetrokken door het kostelijke tafreel. dat kleine Beatrix in een zij raam haar vriendinnetjes toewuifde, die met hun moeders aan het paleis arriveerden, bleef het publiek vaderlandsche liederen zingen en hoera roepen. Eenmaal verscheen toen H.M de Koningin voor het raam. Maar toen kort daarna Z.K.H. Prins Bernhard vertrok, gaf men het op en keerde naar huis terug. PARIJS. 30 April iHavas) Het leger- bericht van Dinsdagavond luidt: „De gebruikelijke activiteit van verken ningspatrouilles; onze patrouilles maakten eenige gevangenen. Twee plaatselijke aan vallen van vijandelijke detachementen wer den afgeslagen." Voor wat de gebeurtenissen in Noorwegen betreft, wordt verwezen naar het communiqué van het Britsche ministerie van Oorlog. Verder meldt Berlijn, dat naar later ge bleken is een week geleden een Fransch Morane-vliegtuig werd neergeschoten. Zooals Belga uit Brussel bericht is een Eritsch militair vliegtuig, dat door een onweer was verrast, op het vliegveld Evere bij Brussel geland. De drie leden der bemanning werden geïnterneerd. BERLIJN, 30 April. (D. N. B.) De Turksche ambassadeur te Berlijn, Husrev Gerede, is naar Berlijn teruggekeerd. Hij heeft de leiding dei- ambassade weer op zich genomen. BL/ïRADO, 30 April. (D.N.B.) Dr. Clodius hei' Duitsche ministerie van Buitenland- Zateën. afdeeling Economische Aangele genheden, is uit Boedapest komend te Belgrado gearriveerd. Vermoedelijk zal hij hier twee da gen blijven an dan naar Sofia doorreizen. DE DUITSCHERS VEROVEREN STÓ REN EN DOMBAAS, EN BRENGEN ALDUS EEN VERBINDING OSLO— DRONTHEIM TOT STAND. Boven en om Noorwegen vonden vele luchtgevechten plaats. Hitier richt een dagorder tot de troe pen in Noorwegen. Londen treft, in verband met de houding- van Rome, voorzorgsmaatregelen be treffende de scheepvaart in de Middel landsche Zee. Rijtoer van het prinselijk gezip in, de Residentie. Ontvangst bij baron Van Geen in de Ridderzaal bij gelegenheid van het 12-5- jarig bestaan der M. W O.; herdenking ook in Indië. Afscheid van den voorzitter van den Octrooiraad. Voorloopige overeenstemming in ar beidsconflict bij v. d. Bergh's iKon. Fa brieken te Oss. Filmexploitant uit Rotterdam veroor deeld wegens het organiseéren van een openbare bioscoopvoorstelling zonder vergunning. New-Yorksche beurs: stemming lusteloos; slot onregelmatig. LONDEN, 30 April (Reuter) Officieel wordt medegedeeld, dat twee Britsche duik- booten, de „Tarpon" en de „Steriet", ver over tijd zijn en vermoedelijk verloren zijn gegaan. De Britsche treilers „Bradman" en „Cape Siretoka" hebben schade geleden door een bom. Zij zijn later gezonken. In geen der gevallen wordt melding gemaakt van verlies aan menschenlevens. Reeds Diogenes die van 412 tot 323 vóór Christus leefde, verkondigde als wijsgeer, dat de mensch pas dan het grootste geluk deelachtig wordt, wanneer hij zich geheel en al los maakt van aardsch bezit', van geld en goederen. We kunnen er moeilijk bui ten en geld is in vele gevallen een waardeerbaar hulpmiddel doch geluk kig degeen die zich er los van weet en er boven staat. Geld is een tyran. Wie zich in zijn greep gevangen laat ne men wordt een slaaf. Wie zich van het geld daarentegen weet te bedienen dm hoogere idealen na te streven is een vrij man. We kunnen buiten zooveel zonder er ongelukkig door te worden. Diogenes zag een kind water drinken uit de hand en hij sloeg toen zijn kom in scherven: ik héb van 't kind ge leerd dat het eenvoudiger kan. Na tuurlijk moeten we dit niet letterlijk ter navolging aanvaarden. Dit vertel sel is een parabel. Maar een parabel met diepen zinwaard om overdacht en naar de eigenlijke bedoeling ge volgd te worden. m

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1