Belangrijk programma op Hemelvaartsdag <KdcMftaal can den day D (3 d^iiam Always Forward kampioen HEMELVAARTSDAG; SOIREE-DANSANTE Duitsch vliegtuig stort neer in een Engelsche stad MOEILIJKE OPGA VE VOOR VELOX Sociale rechtvaardigheid CONCERTZAAL „FLORA" - HILLEGOM GEHEELE HUIZENRIJ VERNIELD Een kwaal Gelukkige Terugkomst WOENSDAG 1 MEI 1940 D.H.V.B. Beslissingen op til TWEEDE KLASSE l.V.C.B Wanneer Wilskracht één punt meer verliest dan de leiders T.Y.B.B.G.D.A. TWEEDE KLASSE K.N.V.B. Zal A.F.C. zich herstellen? D.H.V.B.-PROGRAMMA VOOR HEMELVAARTSDAG WIELRENNEN R.K.W.V. „Achilles" SCHAKEN Schaakkampioenschap van Nederland 2e klas UIT DEN OMTREK BEVERWIJK AANBESTEDING WONING BOUW Hoogste Inschrijver was L. Ruiter te Bussum Pater Colsen sprak voor Katholiek Beverwijk MILITAIRE MARSCH HILLEGOM Vijf dooden, negentig gewonden Thans wordt gemeld dat bjj den ral van Een tr.oostelooze ruïne HEEMSTEDE sterke wijkt niet voor tegen wind, slechts de zwakke waait mee. ANEGANG MAAOtEM Het programma van den Hemelvaartsdag is ditmaal al zeer belangrijk omdat in en kele gevallen de beslissingen zullen vallen of in elk geval naderbij zullen komen. Zoo is de strijd in afdeeling Noord B tot het hoogtepunt gekomen en na de resultaten van den laatsten Zondag noteeren we nog vier candidaten voor den eeretitel wier cijfers er als volgt uitzien: Zeevogels 13 8 1 4 17 38—23 U. 5. V. 13 8 1 4 17 42—29 E. S. V. 13 6 5 2 17 27—25 I. E. V. 13 7 2 4 16 39—23 Verder commentaar Hjkt ons overbodig maar dat de wedstrijden in het middelpunt der be langstelling staan is buiten'eiken twijfel. I.E.V ontvangt U.S.V. en Zeevogels moet bij Limmen op bezoek. Vooral de strijd in Velsen-Noord is Uiterst belangrijk omdat elk resultaat voor een der partijen beslissend kan zijn. We wachten maar rustig af. al zijn we geneigd te veronder stellen dat I.E.V. zijn laatste kansje met suc ces zal verdedigen. Of het er dan voordeel van zal hebben is een tweede vraag omdat Zee vogels bij Limmen kan winnen. Laatstgenoemde heert zijn kans Zondag j.l. tegen E.S.V. ver speeld maar zal het toch als een sportieven plicht beschouwen Zeevogels den voet dwars te zetten. In afdeeling C gebeurt er weinig bijzonders want het is vrijwel zeker dat Purmerend Dij Volendam 3 wint en ook De Meer 2 wint vrij zeker van het bezoekende G.V.O. 2 S.D.E. zal tenslotte aan N.V.A. een geduchte kluif krij gen. De positie van The Unity in de Amsterdam- sche afdeeling is er na Zondag weer beter op geworden, al is een kampioenschap voor dit elftal nog lang niet zeker. Maar nu weet The Unity zich echter vrü zeker te handhaven in den uitwedstrijd tegen Wilskracht 2. En India wil natuurlijk niet verder achterop raken, het geen S.V.O. aan den lijve gaat ondervinden. Bij D.O.S.S. 2St. Martinus en R.O.D.A.Z.P.C. ontloopen de krachten elkaar niet veel, zoodat het terreinvoordeel waarschijnlijk den door slag geeft.'We zien dus D.O.S.S. 2 en R.O.D.A. winnen hetgeen ons van de laatste echter zou meevallen. D.E.K. kan op Hemelvaartsdag kampioen worden in de Haarlemsche afdeeling, maar daarvoor zijn twee dingen noodig. Allereerst moet het zelf van Onze Gezellen 2 winnen, hetgeen natuurlijk zal gebeuren, maar in de tweede plaats moet O.I.V. minstens één puntje bij H.B.C. 2 verspelen. Aan deze mogelijkheid gelooven we echter niet zoodat de Bloemenda lers dus nog enkele dagen moeten wachten Van Nispen bevestigt zijn goeden vorm door thuis van Alliance te winnen. Of zorgt Aliance weer eens voor een ander dan het te verwachten resultaat? In de Zuidelijke afdeeling kan V.V.S.B. rustig toezien of zijn concurrenten misschien de kost bare puntjes gaan verspelen. Dat Lisse 2 zulks zal doen bij Foreholte, achten we uitgesloten, maar D.E.S. b.v. kon wel eens een of twee puntjes bij S.J.C. 2 verspelen. De laatste presta ties van Meerburg en Alph. Boys zijn van dien aard dat we deze clubs niet meer onder de candidaten mogen rekenen en het is b.v. nog lang niet zeker dat Meerburg van Docos wint. Ook de Boys zullen tegen D.OS.R. 2 op hun tellen dienen te passen. In West Ia zal Hemelvaartsdag, in sportief opzicht althans, zeer kalm verloopen. De eenige wedstrijd welke daar wordt gespeeld is de ontmoeting Hertha—Actif; naar alle waar schijnlijkheid een kleine overwinning voor de thuisclub. In West Ib staat er heel wat meer op het spel. Zelfs is het lang niet uitgesloten, dat Al ways Forward reeds op dezen extra-competi- tiedag als kampioen uit de bus zal komen. Voorwaarde is, dat de leiders één punt minder verliezen dan hun- favorieten Wilskracht, het geen o.i. zeer goed mogelijk is. Want, terwijl het voor ons vaststaat, dat de club uit Hoorn bij Volendam 2 wint, zijn we er nog lang niet zoo- zeker van, dat Wilskracht zijn stadgenoot Zwaluwen zal kunnen bedwingen, ook al geven we den mannen van Grimberg voorloopig nog de beste kansen. V.I.C.D.O.SS. belooft even eens een spannende derby te worden, waarvan het resultaat volkomen in het duister ligt. R.K.A.V. heeft de beste papieren in Weesp bij The Victory en ook St. George is favoriet in den uitwedstrijd tegen V.V.A. 2. In Ila moet D.EM. zich van zijn nederlaag tegen Teylingen zien te herstellen in de 30 en 45 minuten welke het nog tegen D.S.S. te spe len heeft, een kans, die ons overigens voor de leiders groot genoeg lijkt. D.O.S.R. zal intus- schen den moed niet opgeven zoolang het nog een klein kansje heeft en in dit verband on getwijfeld in Bennebroek van B.S.M. winnen. Santpoort 2 kan door een zege op Lisse met deze club van plaats verwisselen. De reserves van de roodbroeken zullen deze kans waar schijnlijk wel benutten. In den laatsten thuiswedstrijd van dit seizoen, welke Hemelvaartsdag gespeeld wordt tegen GDA, verschijnen de geel-zwarten in de navol gende opstelling: G. Metten J. Smit J. ten Bosch J. Snoeks W. v. d. Lit G. Zandstra P. v. Berkel J. Kluyskens, J. v. d. Linden, G. Vessies, J. Huneker. In de afdeeling B is H. R. C. morgen vrij af, maar de belagers van de positie der Ma- rinemenschen, in zoover er nog van belagers sprake is. vliegen elkaar in de haren, zoodat de leiders allicht weer een goeden dag hebben. S. V., nummer twee, moet naar West Fri- sia, dat de derde plaats bezet en er onge twijfeld alles op zal zetten, om de geheele winst te incasseeren, hetgeen ook wel in de lijn der verwachtingen ligt. Z. F. C. staat er ook nog uitstekend voor en na den thuis wedstrijd van de Zaandammers tegen Zaan dijk zal zulks eveneens nog wel het geval zijn. Alkmaarsche Boys wint thuis van Purmer- 6tein en Helder heeft op eigen terrein tegen Succes de beste kansen. W. F. C. is nogal ach terop geraakt. De Wormerveerders zullen er daarom goed aan doen, tegen Hollandia hun beste beentje voor te zetten, hetgeen hun best een winstpuntje kan opleveren. In afdeeling C zijn we benieuwd of A. F. C. erin zal slagen zich te herstellen. Gemakke lijk zal het den leiders bij Kennemers alles behalve worden gemaakt, maar wanneer zij hun mooien voorsprong niet tot een onbedui- denden willen zien teruggebracht, moeten ze nu toch weer winnen. D. W. V. trekt naar Kinheim en met de zege op A. F. C. als aan moediging achten we de kansen van de Am sterdammers op een nieuwe overwinning groot E. D. O. trekt naar Zeeburgia, waar het ook nog niet zoo gemakkelijk winnen is, maar ook de Haarlemmers zijn het aan him kansen ver plicht, met een succes naar Haarlem terug te keeren. H. F. C. wint thuis van Beverwijk en R. C. H. heeft eveneens in Haarlem de beste kansen tegen Z. V. VBloemendaal heeft wel een kansje om Q. S. C. een kopje kleiner te maken. In afdeeling D heeft Velox een van zijn moeilijkste opgaven in dit seizoen. De Utrech tenaren moeten het gaan opnemen tegen hun stadgenoot U. V. V. en dat is altijd een wed strijd waarin het op alles en nog wat aan komt. Een uitslag voorspellen is bij een wed strijd als deze altijd een hachelijke onderne ming. En daarom wachten we maar af-. Maar ook Volewijckers heeft het tegen Water graafsmeer niet gemakkelijk. Evenwel gelooven we toch, dat deze ploeg iets sterker is dan zijn tegenstander en daarom meenen we dat Volewijckers wel met een kleine zege uit de bus kan komen. Spartaan is eenigen tijd niet in touw geweest, maar kan nu toch weer eens van Vriendenschaar winnen H. V. C. heeft de beste papieren in zijn thuiswedstrijd tegen Elinckwijk. Hilversum gaat bij Hercules een belangrijken uitwedstrijd tegemoet. Wanneer de Gooiers niet op de onderste plaats willen eindigen, zullen ze minstens een gelijk spel in de wacht moeten sleepen. Hetgeen overi gens lang niet eenvoudig is. Afdeeling Noord A Alw. Forward 2 AFC 1 Reo 1—KGB 1 Vlos 1Gr&sh. 1 B Limmen 1-Zeev. 1 IEV 1—ÜSV 1 CSDE 1—NVA 1 De Meer 2—GVO 2 V'dam 3— Purmerend 1 E EVE 1Spartanen 1 SEW 1—Union 1 W.-Friezen 1De Valken 1 W.-Rood 1—VVW 1 F St. George 2 Grashoppers 2 Reo 2—KGB 2 G Zeev. 2—HSV 2 PSCK 1—Vitesse 2 HLSVV 2—Hugo Bovs 1 AFC 2—Kolplng B. 1 J Zouaven 2 Strandvogels 1 KUSV 2-,IEV 3 Zeev. 3GVO 3 Afdeeling Centrum ARoda 1—ZPC 1 India 1—SVO 1 Doss 2St. Martinus 1 Wilskr. 2— The Unity 1 Van Nispen 1— Alliance 1 HBC 2OIV 1 Onze Gez. 2Dek 1 C Fórehofte '1—'Lisse 2 Meeyburg 1— Do.Co.S. 1 SJC 2—Des 1 Alphensche B. 1 DOSR 2 DPVCB 1—Nea 2 Oda 1St. Louis 1 RCM 1St. Prancr. l E HBC 3VVSB 2 F The Unity 2—Roda 2 Constantius 2 Doss 3 SVO 2—India 2 WA 3—Wilskr. 3 G Zwak 2—VIC 2 St. Martinus 2 Doss 4 DES 2—VVA 4 WZ 3—De Meer 3 J TYBB 4—IEV 2 TZB 1—HBC 5 DEK 2Hoofddorp Boys 1 Concordia 1 Onze Gez. 3 L SJC 3—SMC 1 N Zwaluwen 3— Wilskracht 4 India 3 Constantius 3 O Gez. Vier 2— Constantius 4 VVZ 4—ZPC 2 P NVA 2—Oda 2 Hemelvaartsdag houdt bovengenoemde ver- eeniging een koppelrecordrit voor alle catego rieën. Vertrek 10 uur Soendaplein. Wegens opheffing der federatie gaan a.s. Zondag dé federatie-wedstrijden niet door. Voor de clubritten wordt op bovengenoemde plaats en tijd vertrokken. De beslissingswedstrijd tusschen het Haar- lemsch Schaakgezelschap en „Het Westen" te Amsterdam is aanvankelijk met hetzelfde re sultaat geëindigd als de eerste wedstrijd n.l. 4'A3'A voor H.9.G. De eerste wedstrijd ein digde tenslotte in 55. Van dezen tweeden wordt echter verwacht, dat het eindresultaat 64 ten gunste van H.S. G. zal zijn. Voorloo pig is de .uitslag: Het Westen H.S.G. J. H. JongedijkJ. H. Marwitz 1o H. Th. v. HerrikhuyzenG. Kroone ]A—'A W. KnipF. C. Haalebos 01 G. LueskenG. Bollebakker 0—1 B. J. SmisMr. G. Snoeck Henkemans afgebr. P. RoubosIr. C. v. d. Gaag oI P. F. v. VastenhouwPh. Th. Stol afgebr. P. J. GeemaertJ. G. Leibbrandt o1 C. PostemaJ. F. W. v. Putten 1—0 G. A. van RandenH H. Groeneweg 10 3'Ai'A Hedenmorgen is door den architect H. J. w. Meüran aanbesteed het bouwen, van 52 arbei derswoningen voor de woningbouwvereeniging „Goed wonen". met 182700. Laagste inschrijver was J. M. Tromp te Beverwijk voor 132795. Vervolgens werd aanbesteed het bouwen van 31 woningen voor de christelijke woningbouw- gereeniging ,.De voorzorg". Hierbij ws hoogste inschrijver Wittebrood, te Purmerend, voor 108.500.en laagste J. M. Tromp Beverwijk, voor ƒ77590. Ook voor beide complexen tezamen was de heer Tromp met 210300.laagste inschrijver. De gunning is aangehouden. Op den socialen avond, welke door het Comité „Katholiek Beverwijk" gisteravond was georga niseerd, heeft de Zeer Eerw. Pater J. Colsen, uit Heerlen, een inleiding gehouden over het onderwerp „Sociale rechtvaardigheid". De spreker trof in het K.S.A.-gebouw slechts een beperkt auditorium aan, helaas, want de actualiteit van het onderwerp en, vooral, de fijne manier, waarop dit werd uitgewerkt, had den een veel uitgebreider hoorderskring moeten hebben. Na een kort inleidend woord van den voor zitter, den heer W. de Groot, begon Pater Colsen met te herinneren aan het rechtvaardigheids gevoel, dat ieder mensch is aangeboren en dat b.v. vooral bij het kind buitengewoon sterk spreekt. Men treft het trouwens bij iedereen in meer of mindere mate aan. Sociale rechtvaardigheid is noodig voor het algemeen welzijn. Wat we onder dit begrip moe ten verstaan, zette Pater Colsen helder uiteen. Heel het menschelijk handelen is geordend met het doel, de eeuwigheid veilig te stellen. Die or dening is de lijn, waarlangs de mensch zich volledig' kan ontplooien naar het beeld Gods, waarvoor hij geschapen is. Hij bidt alle elemen ten om het einddoel te bereiken. Het algemeen wolzijn is geen hoeveelheid stoffelijke goederen, (die geeft men weg en men is ze kwijt), maar een sociale toestand met zeden, instellingen en waarden, die een collec tief goed vormen, waarvan iedereen altijd kan profiteeren, zooals b.v. de leerlingen van den onderwijzer, om nu maar een concreet voorbeeld te noemen. Wat verstaan we nu onder sociale rechtvaar digheid? Dat is een term, die eerst in 1931 is gevonden, toen Paus Pius XI de encycliek Quadragesimo Anno uitgaf. Vóór dien sprak men slechts van ruil-rechtvaardigheid, verdeelende rechtvaardigheid e.d. De nieuwe term beteekent niet, dat er een nieuw recht is gekomen, doch de Paus heeft slechts het accent verlegd. Het gaat nu niet meer om rechtvaardigheid, geba seerd op den plicht om ieder het zijne te geven, dus van mensch tot mensch, maar hü is ge bouwd op rechtvaardigheid tegenover alle ge meenschappen. Voorheen is het begrip rechtvaardigheid en naastenliefde veel te eng opgevat. Paus Pius XI heeft het gezichtsveld verbreed en ons geleerd, dat wij verder moeten zien dan van den eenen tot den anderen mensch. Sociale rechtvaardigheid tegenover de ge meenschappen, den Staat b.v., beteekent de lasten gezamenlijk dragen, niet omdat de wet ons dwingt, maar omdat het een gezond begrip is. Daar wordt veel te weinig aan ge dacht! We moeten niet altijd praten van „ver knoeid geld", maar blijmoedig meehelpen om b.v. de lasten van de werkloosheid samen te dragen. Dat is ook een goed werk! We moeten dat breed en schoon zien en dan is het een voortreffelijk werk om er mede voor te zorgen, dat menschen, die geen arbeid kunnen vinden, toch kunnen leven. Zoo zijn er velerlei dingen. Spr. heeft op een internationaal congres eens de vraag gesteld, of wij ten opzichte van de algemeene evolutie niet zeer veel verzuimd heb ben. Is door ons, Katholieken, in de groote sa menleving die invloed gebracht, dien wij er hadden kunnen brengen? Hoe staat het met de Christelijke gedachte in de staatsordening? Waarom kwamen we niet meer en beter op voor onze beginselen? Wat doen we b.v. voor het herstel van de gezagsidee. We zijn veel te veel criticasters: Toen minister Ruws de Beeren- brouck eens een aanval te verduren had, heeft men de opmerking gemaakt: wij katholieken zijn overdadig met wierook, maar tegelijkertijd gaan we niet zuinig met modder om. Wat doen we, zoo ging Pater Colsen voort, om de prachtige gedachten van Quadragesimo Anno te realiseeren. En met welke middelen be strijden we de lafheid tegenover de uitgestalde zedeloosheid. We protesteerenmaar steeds achteraf en spr. ergert zioh daar telkens weer aan. Nog andere gemeenschappen zijn er, zooals organisaties, die zeer zeker noodig zijn. Een voorbeeld daarvan is Zuid Limburg, dat van landbouwcentrum in 20 jaar tijds tot een cen trum van groot-industrie werd. Overal elders zou dit tot ontaarding en zedeloosheid geleid hebben. Niet echter in Zuid-Limburg, waar de katholieken tijdig organiseerden. Lid te zijn van en mede te werken aan de organisaties is een plicht van sociale rechtvaardigheid. Hetzelfde geldt ten opzichte van bedrijfs- schappen en van het gezin. De mensch is een sociaal wezen: zij zijn in onderling hulpbetoon aangewezen en zijn van natuur bestemd om een gemeenschap te vormen. In bovennatuurlijke orde wilde spr. het aldus zien: Bij den aanvang van de geschiedenis der erf zonde, die we als een vloek meedragen, omdat we allen één zijn. In het midden der geschiedenis de verlos singsdaad van Christus, die stierf, omdat wij allen zondig leven. En eindelijk, aan het slot het laatste oordeel, de absolute solidariteit van den mensch met Christus. De grondwet van Christus is de wet der soli dariteit: sociale rechtvaardigheid en liefde, zooals Christus die bedoeld heeft. De inleiding van Pater Colsen werd met groote aandacht gevolgd en de heer de Groot maakte zich tot tolk der aanwezigen, toen hij den Eerw.-spreker hartelijk dankzegde. Hij spoorde allen aan, de mooie gedachten van den spreker uit te dragen en hun, die wegbleven, te wijzen op hetgeen zij dezen avond hebben verzuimd. Op Vrijdag 3 Mei a.s. tusschen 12 en 1 uur zal door Beverwijk een marsch worden gehou den door de bemanning der schepen van de Kon. Marine. De Marine-kapel uit Den Helder alsmede tamboers en pijpers van het korps Ma riniers, te Rotterdam, zullen aan den marsch deelnemen. Voor het raadhuis op de Breestraat zal voor de autoriteiten worden gedéfileerd. De route is: Velserweg, Koningstraat, Begij nestraat, Breestraat, Zeestraat, Koningstraat, Velserweg, Schulpweg. De bollenvelden in de komende dagen. De twee komende Zondagen beloven beslist een bollen-Zondag te worden zooals vroeger. Alles geurt en kleurt. De plaatselijke midden- standsvereeniging verzorgt alles tot in de pun tjes om het de bezoekers zoo aangenaam en geriefelijk mogelijk te maken. Verschillende rondvaarten zijn georganiseerd in de omgeving van Café-Restaurant „Nach tegaal". Zaterdag zullen er speciale rondvaar ten zijn voor de militairen. De uitkijktoren trekt al veel belangstelling. In hotel „Flora" zal er op Hemelvaartsdag gelegenheid zijn om te dansen. Burgerlijke Stand Geboren: Adriana Hen- drika, d. van A. Bol en L. Mieremet; Mattheus Wilhelmus, z. van M. Weijers en A. A- van der Lans. Ondertrouwd: J. Otte en C. A. van den Hei ligenberg; G. van Kooten en E. Paase; P. Bode en J. Hijzelendoorn; D. J. Gerritsen en A. Chr. AANVANG 8 UUR ENTRéE 1— LONDEN, 1 Mei. (Reuter). Dinsdag avond laat is een Duitsch vliegtuig in een woonwijk aan den rand van Clacton on Sea aan de Zuidoostkust van Engeland neerge stort. Men had het vliegtuig boven de stad hoo- ren vliegen, even nadat een verwijderd af- weervuur was gehoord. Het toestel vloog op één motor laag over de huizen, verloor «nel hoogte cn verongelukte. Het officieele communiqué van het Britsche ministerie van luchtvaart en het ministerie van Binnenlandsche Veiligheid hierover luidt: „Gisteravond laat zijn vijandelijke vliegtuigen op verscheidene punten de Oostkust genaderd. Luchtdoelgeschut kwam in actie en in 'n kust stad in Essex is een vijandelijk vliegtuig neer gestort en in brand geraakt, In de buurt staan de huizen werden beschadigd en eenige bewo ners gewond." Volgens een ooggetuige heeft de bommenwer per zes of zeven huizen geraakt en heeft hij daarna vlam gevat. Alle inzittenden van het vliegtuig zijn om het leven gekomen. Men meent, dat er onder het puin nog menschen bedolven kunnen zijn. Pas bij het aanbreken van den dag zal de geheele omvang van het ongeluk te overzien zijn. Het vliegtuig verscheen boven de stad, kort nadat op eenigen afstand luchtdoelgeschut was gehoord. Het cirkelde meer dan een half uur boven de stad, naar het schijnt om een terrein te zoeken voor een landing. Het Is binnen 200 M. van zee verongelukt. Er was een ontplof fing. De brandende benzinetanks en het gevaar voor ontploffende kogels hebben het onmoge lijk gemaakt in de eerste minuten na hiet on geluk het vliegtuig te naderen. Het Britsche ministerie van Binnenlandsche veiligheid deelde heden in den voormiddag mede het vijandelijke vliegtuig te Clacton on Sea vijf personen zijn gedood en negentig ge wond, van wie 49 in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Het is mogelijk, dat er nog meer lijken onder het puin liggen. Van de vijf' tot nu toe geborgen Hjken zijn vier van Duitschers. In het geheel zijn ongeveer 50 huizen beschadigd. Den geheelen nacht hebben reddingploe- gen met groote inspanning gewerkt om slachtoffers te kunnen bevrijden uit het puin. De mannen werkten by het licht van fakkels. Een rij huizen werd verwoest, terwijl twee straten ernstige schade opliepen. Een groot blok nieuwe flatwoningen, welke alle be woond waren, is zwaar beschadigd. De plaats, waar het Duitsche vliegtuig Is neergestort, bood vanochtend een troosteloos beeld. Het wrak van het vliegtuig is tot diep in den grond gedrongen. Van de huizen zijn nog eenige stukken muur overgebleven. Tot 500 M. in den omtrek zijn de ruiten vernield en de kozijnen verwrongen. Een vijftigtal personen onderzoekt met het personeel der brandweer het puin. Men gelooft, dat het vijfde Hjk dat van een bejaarde vrouw is. Volgens een ooggetuige moet zij te bed hebben gelegen in het huis, waarop het vliegtuig is neergekomen. Dit huis is geheel ingestort en het .Ujk van de vrouw werd onder het puin aangetroffen. Een lid van den gemeenteraad van Clacton heeft gezegd, dat, hoewel een ontzettend on geluk de geheele stad diep heeft geschokt, toch bewezen is, dat het personeel der luchtbe scherming op zijn hoede en paraat is en dat het voor iedere stad van groot belang is een goed-ingerichten luchtbeschermingsdienst te nebben. De ramp heeft zich voorgedaan bij een der drukste kruispunten. Het terrein is afgezet. De schade wordt op 100.000 pond sterling ge raamd. Op 500 M. van de plaats van het on geluk is een parachute gevonden. Ook zijn vier revolvers gévondèn, Tot ver In den omtrek liggen brökkèn stèen. De brandweer is nog steeds met de nablussching bezig. Dick Harson was een berucht inbreker. Toen hij met een kraakje geslaagd was. meende hij, dat het hem altijd aldus voor den wind zou gaan, maar hij zag al gauw. dat hij te veel eigendunk had. Het ging met zijn inbraken en zijn dief stallen niet steeds van een leien dakje. Hij werd aangehouden, kreeg gevangenisstraf, doch hier aan liet hij zich niet veel gelegen liggen. Met nieuwen moed en ijver zou hij daarna den weg w.eer inslaan, dien hij zichzelf afgebakend had. Dick Harson wilde rijk worden, een buiten bezitten en in een luxe auto rijden. Zoodra hij het geluk had een flinke som te kunnen be machtigen, zou hij naar een ander land ver trekken, waar niemand hem kende. Doch aan zijn vak wilde hij ook dan niet verzaken. De drang orft te stelen was in hem geworteld en het genot hiervan zou hij niet kunnen missen. Hij beleefde reeds waartoe zijn rijkdom hem dan in staat zou stellen, alsof het werkelijkheid was. Hij zou door de rijken ontvangen worden, deel kunnen nemen aan feesten, waardoor hij in de gelegenheid zou z n dikwijls een goeden slag te kunnen slaan. Met Kitty, zijn vrouw, die hem zoo prachtig in de hand kon werken, zou hij trachten zijn fortuin op peil te houden. En niemand had dan natuurlijk argwaan. Dick Har son zou van de aarde verdwenen zijn en Dick Klarings zou er voor in de plaats zijn gekomen. Door zijn buiten, zijn houding van gentleman zou liemand hem van diefstal of in braak verdenken. Dit alles had de boef al zoo menigmaal met Kitty besproken en deze deelde ten volle zijn meening. En dus vertrokken Dick en Kitty tijdens een nacht naar den vreemde. De inbreker had in een brandkast een som aangetroffen, waardoor hij aan zijn verlangens kon voldoen. Hij had zich valsche papieren op naam van Dick Kla rings kunnen verschaffen, huurde een villa, kocht een auto en maakte kennis met deftige families. Dick wist zich naar de eischen te ge dragen en Kitty leek ?en geboren dame. Intusschen verloren beiden hun doel niet uit het oog. Maar toch vonden zy later beter, niet te trachten op een feest iemand een kostbaar voorwerp te ontfutselen, zooals zij voornemens waren. Beter was het hun oogen goed den kost te geven, om eventueel hier of daar een inbraak te kunnen ondernemen. Weet je bij wie wij het moesten wagen, zei Kitty op een dag. „Bij mevrouw Derny. Ze is dikwijls alleen thuis, zooals ze mij vertelde. De tuinman en haar dienstbode, een echtpaar, gaan eens in de week een avond uit. De hond kent ons al, dus daar is ook geen gevaar voor. De brandkast staat in een zijkamertje van haar salon en toen ik haar een bijdrage vroeg voor .Het zwakke Kind", nam ze daar een biljet uit en ik zag heele stapeltjes liggen. Ik heb het je toen immers dadelijk verteld?" „Het was een puik idee van je, om je zoo n lijst aan te schaffen," prees Dick. „Iedereen zegt nu: Wat is dat mevrouwtje Klarings in de weer voor het goede doel." „Oh!" zei Kitty, „je moet wat voor je mede- menschen over hebben en ons zal het geen wind eieren leggen. Het is alleen maar jammer, dat de handteekening van de geefster of den gever op de lijst moet voorkomen, andersKitty knipoogde. Dick begreep haar. Het was besloten. Mevrouw Derny, een weduwe, zou op den avond, dat ze alleen thuis was, hun slachtoffer worden. Den middag voor den bewusten avond reed Dick naar een verder gelegen stad, om zich een paar nieuwe gummie handschoenen te koopen. Kitty had hem nog den raad gegeven, als hij soms een café zou binnengaan, er vooral voor te zorgen, dat hij niet in zichzelf sprak, zooals het zijn gewoonte was. „Geen nood," stelde hij haar gerust. „Ik zal er om denken." Dick hield meestal aleenspraken. Dit had hij zich vroeger, als kind alleen, bij zijn spel tot een gewoonte gemaakt en deze behouden. Doch Dick bezocht geen café, dus gebeurde er niets. Op zijn terugweg zag hij een soldaat bij een bushalte staan, die 'n teeken gaf mee te willen rijden. Paul Derney had den bus gemist en nu was hij bang, dat hij te lang zou moeten wach ten en dan niet om elf uur weer op appèl zou kunnen zijn. Dick stopte en vroeg, waar Paul heen moest. „Naar W„" antwoordde hij. „Dat treft u. Ik woon daar. Stap maar in." Paul Derny stapte onder dankbetuiging in en vlijde zich achter in den wagen op de kussens, omdat Dick hem niet verzocht, naast hem plaats te nemen. Even spraken zij óver algemeene zaken en toen luisterden beiden naar de radio, die Dick in den wagen had laten aanbrengen, opdat hem geen enkel politiebericht zou ont gaan. Maar na korten tijd luisterde Paul Derny nog naar iets anders en wel met een bevend hart en van afschuw vervuld: Dick was weer een alleenspraak begonnen en de jongeman hoorde daarin den naam van zijn tante, die hy even een bezoek wilde brengen, noemen. „En als wij dan straks de inbraak bij de weduwe Derny achter den rug hebben, dan rennen we als de maan naar de stad en doen net, of we uit een bioscoop komen en hebben, als dit noodig is, een alibi, want ik zal er wel voor zorgen, dat ik dan iemand om vuur vraag en door een praatje zou kunnen bewijzen, daar geweest te zijn...." Dick vertelde nog meer. Maar plotseling her innerde hij zich, dat hij niet alleen Was. Hij schrok, maar zei zoo kalm mogelijk: „Mooie muziek, hé? Ik neurie ze altijd zoo'n beetje mee." Hij kreeg geen antwoord. Paul had gedacht: Ik houd me slapende, zoo kan hij denken, dat ik niets gehoord heb. Hij slaapt, meende de bandiet. Wat 'n geluk! Aan de laan gekomen, die hij in moest, schreeuwde hij: „Hé? word eens wakker! Wy zijn er!" „Wat.... wat.... is er?" vroeg Paul zich sla perig toonend. „We zijn er," herhaalde de dief. „Nu al? Ik geloof dat Ik den ganschen weg geslapen heb." deed Paul voorkomen. „Neem me niet kwalijk, meneer? Ik was geen vrooiyk reisgezel." Na nogmaals zyn dank betuigd te hebben, haastte Paul zich weg, na eerst het nummer van den auto te hebben opgenomen. Doch al vorens naar zyn tante te gaan, stelde hij de politie van de alleenspraak van den autobestuur der op de hoogte. Toen Dick en Kitty dien aVond bij de weduwe aanbelden, om zoogenaamd eens te komen hoo- ren, hoe het met haar ging, was weldra het geheele huis door politiemannen omsingeld en mocht Paul het genoegen smaken de inbraak te hebben kunnen verhinderen en mogelijk zijn tante voor 'erger behoed te hebben. van Dijk; R. van de Beid en L. de Koning. Getrouwd: H. C. v. Vaneveid en C. E. Boelé. Overleden: J. M. F. van Haaster, v., 10 mnd.; H. Hemink, wed. van J. Evers, vr., 60 jaar. De werkloosheid. Met de werkloosheid ging het vorige week niet beter. Het aantal nam weer toe met 11 personen en is nnin to- (aal 237. Tegen de vorige week 226. Het vorig Jaar was het echter nog heel wat erger, toen waren er op dit tijdstip 420 personen werkloos. Niet alle bezoek is gewenscht Op last van den burgemeester is een vreemdelinge over de grens gezet. Zij en haar hondje waren hier min der gewenscht. Dat zal gestraft worden Gedurende eenige avonden w-erden door eenige jongens door te trappen tegen lantaarnpalen, de lichten uitge doofd. Zoodoende was tusschen het Politie bureau en de Brouwerstraat de geheele weg in duister gehuld. Ook gisteren waren de baldadige jongelui weer bezig. De politie heeft de jongens op heeterdaad kunnen betrappen. Er is een proces-verbaal tegen hen opgemaakt. Julianadag. Een onderdeeltje van de viering van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana waren de schietwedstrijden voor militairen in Groenendaal. Er was een aantal prijzen, be staande uit rookartikelen en een medaille voor het hoogste aantal punten, die door het ge meentebestuur waren beschikbaar gesteld. Korporaal Bakker wist in dezen strijd beslag te leggen op de medaille, door in vijf schoten een totaal van 59 punten te halen (maximum 60 punten), hetgeen zeker een buitengewone presta tie is. De uitslag was als volgt: Officieren: 1. Luitenant v. d. Heuvel 56 p.; 2. Luitenant de Vries 52 p.; 3. Luitenant Warris 47 p. Onderofficieren: 1. Sergeant Albada 57 p.; 2. Sergeant Hoekstra 55 p.; 3. Sergant van Dam 53 p.; 4. Sergeant de Vries 53 p. Korporaals en miliciens: 1. Korp. Bakker 59 p.: 2. Korp. Couperus 57 p.; 3. Korp: Nagel 56 p.; 4. Mil. M. Stelma 56 p.; 5. Mil. Turkstra 56 p.: 6. Mil. J. de Graaf 54 p.; 7. Mil. J. Tolstra 53 p.; 8. Mil. van Heyem 53 p.; 9. Mil: Postma 52 p. Na afloop reikte Luitenant de Vries de prijzen uit, daarbij Korp. Bakker gelukwenschend met den len prijs, die heden (Woensdagavond) uitge reikt zal worden door den loco-burgemeester tij dens de taptoe. Dank brengt Luit. de Vries ook aan O. en O. voor het beschikbaar stellen der prijzen. Tenslotte dankte Luit. v. d. Heuvel Luit. de Vries voor de leiding dezer middag. Muzikale wandeling Des avonds maakten de gezamenlijke burger lijke muziekkorpsen (het militaire corps was ver hinderd) nog een muzikale wandeling door een deel der gemeende. Het fraaie weer lokten velen uit den marsch mee te marcheeren, zoodat het nog gezellig druk was op Sen weg. Alleen hadden wij mogen verwachten dat de deelname der leden grooter was geweest. '///4 Met recht De blouse, die zoo lang uit de gratie was, is weer in eere hersteld. Gelukkig :ig maar... De eenheid, rok en blouse, geeft aan de vrouw een grootère charme en daarbij staat het... jeugdig, vlot en sportief, vooral een met zorg en fijnen smaak samengestelde combi natie, (met mantelpak) zal U groote voldoening geven Er zijn véle combinaties denk baar. Ons personeel zal U gaarne deskundig adviseeren. ve rf rouwe mfcmaaw»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6