„Voorloopig blijft Italië buiten den oorlog" Britsche mijnveger door mijn gezonken Duitschers trekken zich weer uit Röros terug Ontwerp IJ-tunnels gereed, doch geen uitvoering Zweden betoogen eendrachtig voor nationale vrijheid Ciano confereert met Noel Charles Defensiemaatregelen in Egypte Bomaanvallen op Duitsche bases Oorlogstoestand maakt voorstellen daartoe onmogelijk Het nieuws van heden - De Dace verzekert aan Philipps Zijn Dombaas en Storen nog in handen der verdedigende Geallieerde troepen? BOUWKOSTEN GERAAMD OP f17.600.000 Eerste Mei-viering onder oorlogsschaduw „NOREN HEBBEN DEN VREDE BEMIND" VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 2 MEI 1940 - OCHTENDBLAD 6UR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27yz ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22370 Wat is de bedoeling der Britsche maatregelen? Portugeesche missie in Vaticaanstad Het oordeel te Rome over maatregel van Londen Wegens het Feest van 's Heeren Hemelvaart zal dit blad heden avond en Vrijdagmorgen niet ver schijnen. DE DIRECTIE Heden een verklaring van Chamberlain? De Bilt meldt: Een Duitsche lezing T.z.t. echter nieuwe financieele basis mmmê Zie vervolg pagina 2) NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek ROME, 1 Mei. Havas J. De Duee heeft den Amerikaansehen ambassadeur Philipps ontvangen, die zich op de hoogte kwam stellen van Italië's plannen in verband met de jongste ontwikkeling van den interna tionalen toestand in het algemeen en van den toestand in de Middellandschc Zee in het bijzonder. In de kringen der Amerikaansche ambas sade had men na dit onderhoud den indruk, dat in de Italiaansche houding van non- belligerentie niet spoedig verandering zal komen. Mussolini zou dienaangaande een verzekering hebben gegeven. Naar Reuter bericht kan volgens Amerikaansche kringen te Rome uit het bezoek van den ambassadeur der Vereenigde Staten bij Mussolini de indruk afgeleid worden, dat geen plotselinge verandering gebracht zal worden in de Italiaansche houding van non-belligerentie in de eerst volgende paar dagen. Verder bericht Havas dat de minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, een langdurig onderhoud heeft gehad met den Britschen zaakgelastigde sir Noel Charles Volgens een Reutel-bericht uit Cairo zijn met het oog op de onzekerheid in den toestand van dc Middellandsche Zee van daag zekere defensievoorzorgsmaatrcgelcn in geheel Egypte genomen. Verder meldt Havas dat de toestellen del Imperial Airways, die naar het Midden- en net Nabije Oosten vliegen, en die gewoonlijk bij Rome een tusschenlanding maakten, tot nade: order in Italië niet zullen landen. Zij zullen des avonds te Athene of te Marseille lander- De diplomatieke correspondent van Reuter te Londen schrijft: Het besluit van de Britsche admiraliteit om de Britsche scheepvaart niet meer door de Middellandsche Zee te laten gaan, wordt in gezaghebbende kringen beschouwd als een dui delijke wenk aan Italië, dat de recente toon van zijn pers en zijn politieke sprekers niet in bvereenstemming is met den geest van het Engelsch-Italiaansche gentlemansagreement. Het is een zuivere voorzorgsmaatregel, die on der geen beding kan worden beschouwd als Provoceerend, maar dit aonduidt, dat de re cente houding van Italië bezorgdheid wekt. Het treft nogal ongelukkig, dat de ver slechtering der houding van de organen der openbare meening in Italië zich voordoet op het oogenblik, waarop de Engelsch-Ita liaansche handelsbesprekingen teekenen vertoonen vrucht te gaan dragen. Een der overeenkomsten zou voorzien in den bouw van een zekere scheepstonnage door Italië In ruil voor steenkolen. In de Londensche City verluidt, dat het be sluit der Engelsche regesring, om zekere voor- ^rgsmaatregelen te nemen ten opzichte van Britsche scheepvaart door de Middelland- sche Zee, geen terugroepen of afleiding op Broote schaal van Britsche schepen uit dit ge bied met zich mede zal brengen. Het geval Van ieder schip afzonderlijk zal op eigen mé rites beoordeeld worden, waarbij rekening zal borden gehouden met de speciale behoeften Öer lading en den bestaanden politieken toe stand op het oogenblik van elke voorgenomen Veis. Er wordt de nadruk op gelegd, dat het be- BinSel, dat aan het plan ten grondslag ligt is bnt geleidelijk in werking te doen treden er, Iedere ontwrichting van de scheepvaart te vee ltijden, welke niet volkomen noodzakelijk hiöcht worden geacht. Het is verder een feit, dat neutrale schepen °P het oogenblik zeer ongeneigd zijn om meer dan noodig gebruik te maken van het Middel- landsche-Zeegebied Te Rome werd volgens Reuter verklaard, dat bet onderhoud tusschen den Engelschen Zaak gelastigde en minister Ciano hartelijk en van informatieven aard is geweest. De zaakgelas tigde heeft Ciano geen nota overhandigd, en berichten, volgens welke nota's uitgewisseld gorden, zijn ongegrond. Britsche kringen te Honie geven uitdrukking aan de opvatting, dat bot door Londen genomen besluit om de sche med niet meer door de Middellandsche Z*ee te 'sten varen, geen weerspiegeling is van de ver- andering der betrekkingen tusschen Engeland en Italië en evenmin van eenigerlei wijziging houding ten aanzien van kwesties van ge meenschappelijk belang voor beide landen. De ^hgelsche aankondiging heeft er ongetwijfeld Vaticaanstad, l Mei (Havas). Hier is een "becialè Portugeesché missie aangekomen,- die Ln concordaat tusschen Portugal en den Stoel komt onderteekenen. toe gediend Om den Italianen den ernst van den toestand bewust te maken. In gezaghebbende kringen heeft Reuter medegedeeld, dat de Britsche stap ge-en emotie heeft gewekt in officieele kringen te Rome. Het feit, dat de Engelschen een andere route kunnen gebruiken, zoo werd hieraan toegevoegd, toont eens te meer, dat de Middellandsche Zee voor ieder ander land dan Italië slechts een kwestie van scheepvaartweg is. Onze Romeinsche correspondent spint ons W oensda ga vond In den middag werd het bericht, dat melding maakte van het Engelsche besluit om de handelsschepen de Middellandsche Zee te doen mijden en om de Kaap te doen varen, vrijgegeven. De Italiaansche bladen brengen het dan ook hedenavond zonder eenig commentaar. Dit wordt in officieuze kringen alhier in overeenstemming genoemd met de Italiaansche onverschilligheid te genover den Engelschen maatregel. Deze gaat, aldus genoemde kringen, alleen Enge land aan. Italië wil Engeland niet verhin deren zijn handel op Indtë op hoogere kosten te jagen. Overigens bewijst de maat regel, dat de Middellandsche Zee voor En geland alleen maar de beteekenis heeft van een route en geen Engelsche levensbelan gen vertegenwoordigt. "i-4 - x 4 Dc Duitsche troepen hebben bij hun moeilijkheden opmarsch in Noorwegen met vele terrein- te kampen LONDEN, 1 Mei. (Keuter). Officieel wordt medegedeeld, dat de Engelsche mijnenveger „Duncon" door een mijn gezonken is. Men vreest dat 3 officieren en 24 manschappen verloren zijn. LONDEN, 1 Mei (Reuter). Chamberlain heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat hij morgen in staat hoopte te zijn een verklaring af te leg gen omtrent den toestand in Noorwegen. lllllllllllllllllllllllllllllillHL VERWACHTING: Droog, vrij warm weer, helder tot lralf- bcwolkt, meest matige wind uit Oostelijke richtingen. OVERZICHT: Het gebied van hoogen luchtdruk over de Baltische Staten is iets in beteekenis afgenomen. De depressie over de Golf van Biscay e schijnt zich Zuid-Oostwaarts te bewegen. Over het Zuiden van ons land ligt voorts nog een vlakke depressie, welke echter weinig activiteit vertoont. Hoewel de berichten niet toelaten, zich een helder beeld van de situatie in Noorwegen te vormen, kan men zeggen dat de Duitsche opmarsch niet zoo ver gevorderd is als de gisteren ontvangen berichten deden vermoeden. Over Dombaas en Storen, de beide belangrijke spoorwegkruisingen tusschen Oslo en Drontheim, staat niet vast of deze zich reeds in Duitsche handen bevinden. Verder hebben de Duitsche troepen zich, naar het Noorsche Tele- graafagentschap meldt, Dinsdagavond-, toen de Noorsche troepen weder naar de stad terugkeerden, uit Röros teruggetrokken. Gevangen genomen Duitschers zouden verklaard hebben, dat deze terugtocht een gevolg is van het uitblijven van aanvoeren, aangezien de Duitsche troepen te Röros volkomen van de overige Duitsche strijdmacht waren afgesneden. 9 De Duitschers zouden zich eveneens uit Tynset teruggetrokken hebben. Het Britsche ministerie van Oorlog gaf het volgende overzicht van den toestand: „Te Narvik zijn de door de geallieerde strijdkrachten bezette gebieden uitgebreid en de operaties hebben een bevredigend verloop. In het gebied van Namsos blijft de toestand aan het front onveranderd. In het gebied van Dombaas zijn onze troepen, na aan krachtige vijan delijke aanvallen hardnekkigen tegenstand te hebben geboden, op vooraf in gereedheid gebrachte stellingen teruggetrokken. Zooals wij reeds in een deel onzer vorige oplaag meldden zijn Dinsdagavond Stavan- ger, Forncbu en Aalborg met de daar ge vestigde vliegvelden wederom door Britsche vliegers gebombardeerd. De vliegvelden wer den volgens Reuter ernstig beschadigd door machtige formaties Engelsche bombarde mentsvliegtuigen. In de vier dagen sedert den laatsten aanval was veel van de schade, die toegebracht was aan het landingsterrein van Stavanger hersteld. Waargenomen werd, dat groote aantallen vij andelijke vliegtuigen verspreid stonden rondom het landingsterrein van Stavanger, hersteld. Zwaar explosieve en brandbommen werden op 't vliegveld en tusschen de gestationneerde vlieg tuigen neergeworpen. Van de gevechtstoestellen, die opgestegen waren, werd een Messerschmitt 109 neergeschoten; het toestel stortte in zee. Hierop volgde een tweede Britsche aanval, waarbij de vliegtuigen van vier richtingen neerdoken en treffers plaatsten op alle deelen van het vliegveld. De gebouwen aan de noord zijde werden getroffen en er ontstonden bran den. Er werd felle tegenstand geleverd door gevechtsvliegtuigen en twee Engelsche toe stellen werden, nadat zij hun bommen had den neergeworpen, krachtig aangevallen door vier Messerschmitts. Twee andere Messerschmitts vielen twee andere bom menwerpers aan. Waargenomen werd, dat een vijandelijke machine in brand vloog en in zee stortte. Korten tijd later vloog een tweede Messerschmitt in brand en stortte eveneens neer. Een derde Britsche aanval werd vervolgens ondernomen en daarbij brachten de vliegtuigen het vliegveld nog meer schade toe, ondanks den krachtigen weerstand van de defensie op den grond. Bommen werden ook geworpen op de hangars en startbanen op het vliegveld van Fornebu, waarbij verscheidene branden uitbra ken. Terwijl zeven Britsche vliegtuigen van de groote strijdmacht die was uitgezonden niet terugkeerden, werden drie vijandelijke lucht- bases zwaar gebombardeerd en beschadigd. Be kend is, dat vier vijandelijke vliegtuigen ver nield zijn, behalve een veel grooter aantal, dat in de lucht getroffen of op den grond vemielo of beschadigd is. Verder verneemt Reuter van gezagheb bende zijde te Londen, dat het luchtbom bardement van het vliegveld van Stavanger, dat in de voorafgaande twaalf uur onder worpen was aan een reeks aanvallen met korte tussehenpooaen, Woensdag is hervat. Britsche bommenwerpers zetten een aanval bij daglicht in op het reeds beschadigde vliegveld. Er werden geen vijandelijke toe stellen ontmoet. De te voren aangerichte schade was duidelijk zichtbaar. Groote aantallen zwaar-explosieve bommen wer den neergeworpen en de opstijgende rook en vlammen bewezen, dat talrijke treffers waren geplaatst op het landingsterrein. Alle Britsche vliegtuigen keerden behou den terug. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Naar uit aanvullende berichten over den aan val van Britsche gevechtsvliegtuigen bij Sta vanger bekend wordt, zijn daarbij niet acht maar elf Britsche vliegtuigen vernield. Afzon derlijke toestellen probeerden ook, naar thans bekend wordt, in den afgeloopen nacht een aanval te ondernemen op het vliegveld Aal- borg. Deze aanval bleef echter zonder succes, daar het luchtdoelgeschut terstond in werking trad. Slechts één bom, die in een voorstad van Aalborg op een onbewoond terrein Viel, veroorzaakte geringe schade aan een huis. In het Britsche Lagerhuis was een vraag gesteld naar aanleiding van de berichten, dat de Duitschers de burgers In Noorsche steden en dorpen gebombardeerd en met machinegeweren beschoten hebben. Hierop heeft Butler gisteren geantwoord: De officieele berichten betreffende de Duit sche methoden van oorlogvoering in Noorwegen zijn uiteraard tot dusver schaarsch, doch ik hoop een vollediger verklaring te kunnen afleg gen, zoodra nadere berichten zijn ontvangen. Het lijdt evenwel geen twijfel, dat de Duitschers in Noorwegen oorlog voeren met dezelfde mee- doogenlooze geringschatting van burgerlevens als zij ter zee en bij den veldtocht in Polen hebben getoond. Geen antwoord werd gegeven aan den conservatief kolonel Heneage, die vroeg: „Wanneer zal de éenige actie, die de Duit schers begrijpen, tegen hen worden onder nomen B. en W. van Amsterdam hebben den Raad een ontwerp aangeboden voor een tunnelverbinding onder het IJ. De uiteindelijke plannen komen hierop neer, dat twee tunnels zijn gedacht, n.l. een voor het voetgangers- en rijwiclverkeer en een voor het autoverkeer. De eerstgenoemde tunnel is ter plaatse, waar het IJ het smalst is, n.l. achter het Centraal-Station, dus tusschen De Ruijterkade bij de steigers 3, 4 en 5 en den daartcgenoverliggcnden Noordelijken IJ-ocvcr. Deze korte verbinding is mogelijk door toepassing van roltrappen aan beide uitmondingen, zoowel voor wielrijders als voor voetgangers, waardoor dus lange, flauw hellende inritten vermeden kunnen worden. Ook voor den autotunncl is de kortste en tevens minst kostbare verbinding gekozen, n.l. tusschen de Mecuwcnlaan en de Prins Hendrikkade nabij het Schecpvaarlhuis. Wel is waar heeft deze verbinding het bezwaar, dat zjj aan de stadszijde uitmondt op een reeds drukken verkeersweg, de Prins Hendrikkade, doch gebleken is, dat aan de op andere plaatsen ontworpen verbindingen, afgezien nog van de hoogere kosten van aanleg, grooterc bezwaren verbonden zjjn. De plannen zjjn er voorts op gebaseerd, dat een beperkt vervoer met ponten in stand wordt gehouden ten behoeve van bespannen voertuigen, handkarren, bakfietsen en kin derwagens. Mussolini verzekert tegenover den Ame rikaansehen ambassadeur Philipps dat Italië voorloopig non-belligerent blijft. De Duitsche troepen hebben Röros weer verlaten. De „Regime Fascista" eischt een verbod der „Osservatore Romano". Opkomstdata voor buitengewoon dienst plichtigen van de lichting 1940. Het ontwerp voor de tunnelverbinding onder iet JJ ;s verschenen. In verband met den oorlogstoestand blijven voor stellen tot uitvoering nog achterwege. Het opmaken der uiteindelijke plannen heeft een omvangrijken arbeid gevergd. Reeds de voorbereidende maatregelen, die moesten worden genomen, als 't verzamelen van gegevens omtrent de verkeersfrequentie van de onderscheidene soorten van verkeer tusschen de beide IJ-oevers, het verrichten van grondboringen, het kennis nemen van de ervaring, welke men op het gebied van tunnelbouw in het buitenland heeft opge daan enz., vorderden veel tijd. Het ontwer pen van de plannen zelf plaatste den dienst van P. W. voor de oplossing van de ingewik keldste vraagstukken, die uiteraard som tijds buiten zijn eigen arbeidsveld lagen en waarbij op verschillende punten de voor lichting van buitenlandsche deskundigen niet kon worden ontbeerd De kosten van aanleg van den voetgangers- en fietserstunnel werden, volgens de vóór den oorlog geldende materiaalprijzen e. d., geraamd op 8.000.000 en die van den autotunnel op 10.100.000; de jaarlijksche exploitatiekosten van eerstgenoemden tunnel werden begroot op 175.000, met een stijging bij toeneming van het verkeer tot ƒ325.000; voor den autotunnel werden deze bedragen onderscheidenlijk gesteld op 125.000 en 140.000. Doordat, voorloopig volstaan zal kunnen worden met een geringer aantal roltrappen voor wielrijders dan uitein delijk noodig zal zijn, zouden de bouwkosten van den voetgangers- en wielrijderstunnel kun nen worden verminderd met 500.000, zoodat de aanvankelijke bouwkosten der tunnels op 17.600.000 werden gesteld. Het overleg inzake de exploitatie der tun nels heeft tot het resultaat geleid, dat dc Regeering zich bereid heeft verklaard, te bevorderen, dat de dadelijk voor den bouw benoodigde som van 17.600.000 door het Werkfonds wordt verstrekt tegen een ren te van 2Yi procent, echter onder uitdruk kelijk beding, dat de exploitatie van de tunnels sluitende moet zijn, terwijl voorts het Rijk en de Provincie een subsidie a fonds perdu in de bouwkosten zouden ver- leenen, elk groot 600.000, Op deze basis was een sluitende exploitatie mogelijk, met tolvrije verbinding voor voetgangers. Hemelvaart en Maria De Paus heejt alle geloovigen opge roepen in deze Meimaand vooral veel te bidden en de H. Mis bij te wonen tot intentie van den vrede. Deze Maria-maand is de tijd van Moeder en kinderen. De kinderen vluchten tot al ler Moeder en vragen haar voorspraak. Zij wordt van ouds de Koningin des Vredes genoemd. Zij heeft haar Zoon uit eigen macht zien ten hemel stij gen om in te gaan in de heerlijkheid Zijns Vaders, welke Hij door Zijn lij den en dood verdiend had en om ons in het paradijs des vredes een plaats te bereiden Christus had zijn God heid bewezen door zijn Verrijzenis op Paaschmorgen. Veertig dagen bleef Hij daarna nog met de zijnen om hen te onderwijzen en de komst des Heili gen Geestes voor te bereiden ter vol einding der stichting Zijner Kerk. De ongzloovige Thomas heeft de vingers in Zijn wonden mogen leggen en den leerlingen is hij voorgegaan naar Emaus. Hij was gekomen om den vrede van de ziel ie brengen aan een verscheurde menschheid en bij Zijn geboorte was de vrede der wereld een voorafbeelding van den vrede der ziel dien Hij stichtte. Thans smeekt een menschheid in nood om den vrede tusschen de strijdenden. Daarom rol len de kralen van haar rozenkrans door onze vingeren. Doch bovenal om den vrede der ziel aan ieder deel achtig te doen worden. SlOCKHOLM, 1 Mei. (Zweedsch Tel. Ag.) De 1 Mei-dag is dit jaar in Zweden ge worden tot een dag van nationale eenheid, nadat de verschillende politieke partijen waren overeengekomen in Stockholm een grooten gemeenschappclijkcn optocht te honden, waaraan de gehcclc bevolking, on afhankelijk van politieke schakceringen, deelnam. In de daarop volgende groote vergadering Het ontwerp voor de tunnelverbinding onder het IJ is thans gereed, maar in afzien- baren tijd zal het verkeer zich nog wel van de ponten moeten bedienen, daar ver wezenlijking der plannen onder de huidige oorlogsomstandigheden niet mogelijk wordt geacht heeft de minister-president Hansson het woord gevoerd, en het volgende betoogd: „Wij, die sinds lang in nauwe samenwer king geleefd hebben met onze Noordsche broedervolkeren, weten wel, dat zij den vre de hebben liefgehad en dien nog evenzeer beminnen als wijzelf. Evenmin als wij, heb ben zij geen agressieve bedoelingen jegens andere volkeren gekoesterd De politiek van Zweden is duidelijk en on dubbelzinnig. Elkeen kent onze positie. Wij gaan voort met onze pogingen den vrede voor ons volk te behouden door naar alle zijden een strikte neutraliteit te handhaven, een neutra liteit, die wij vastbesloten zijn te verdedigen. De krachtige eenstemmigheid, waardoor het Zweedsche volk zijn instemming betuigd heeft met de regeeringsverklaringen, was van het grootste belang, om nadruk te leggen op onze vastberadenheid in dat opzicht." Hansson zeide het volste vertrouwen te stel len in hen, die de verantwoording dragen dat de militaire maatregelen zoo noodig over eenkomstig de situatie zijn. De betooging van heden, zoo besloot de minister-president, is een prachtige getuigenis voor de solidariteit van het Zweedsche volk. Wij zijn hier vereenigd, bezield met den wil om de neutraliteit en on afhankelijkheid van Zweden te verdedigen en het democratische bewind van het land te be waren. De woorden van den premier werden nog on derstreept in redevoeringen door Bagge, den leider der conservatieve partij, en den voorzit ter van het verbond der vakvereenigingen, Lindberg. Deze laatste zelde o. m.: „De arbeidersklasse schaart zich vandaag met de andere bevolkingsgroepen te zamen, klaar om de wapens op te vatten als laat ste middel, wel wetende, dat er een cata strophe bestaat, welke erger is dan oorlog, t. w. het verlies van de vrijheid." Te Brussel werd zooals Belga bericht de eerste Mei dit jaar in verband met den in ternationalen toestand zonder optochten en zonder groote politieke betoogingen gevierd. De viering heeft op bescheiden schaal plaatsge vonden in het Volkshuis. De Man, de voorzitter van de Belgische werk liedenpartij, zond een boodschap, welke aldus besluit: „Er daagt aan den gezichtseinder nog geen enkel licht, doch er leeft nog de hoop, dat eens de oorlog overwonnen zal' zijn en dat de menschelijkheid zal zegevieren"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1