1 Ongevallen door oorlog veroorzaakt Belasting op oorlogswinst Fascisten contra „Osservatore" New-Yorksche Beurs HESS SPREEKT OP DEN BRUINEN FEESTDAG DE BAROMETER EERSTE MEI-VIERING WIE MOET HET RISICO DRAGEN? WETSONTWERP GEREED DONDERDAG 2 MEI 1940 Varinacci eischt dat het Vati- caansche orgaan voor Italië zal worden verboden „Meer dan ooit vervuld van de zekerheid der overwinning" -\\]MDERiy/r (jOEDl/fóP/fr g kWWWWWWU 1111111/ Durcansky over relaties met Boedapest Washington benoemt consul voor Groenland ALGEMEENE VERGADERING R.K. VREDESBOND DOODELIJKE VAL Wetsontwerp tot wijziging Onge vallenwet 1921 en Land- en T uinbouwongevallenwet 1922 Mussert's gekruiste armen Vragen van Kamerlid van der Goes van Naters Aanzienlijke afwijkingen van de wet van 1916 DOODELIJK ONGEVAL PRINS BERNHARD Handel zeer kalm. slot gedrukt. ft ft R.K. TAFELTENNIS Nationale kampioenschappen Academische examens Examen hulpkeurmeester De boterheffing Boternoteering Clearingkoersen AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 1 Mei FAILLISSEMENTEN MARKTNIEUWS Onze Romeinsche correspondent seint ons Woensdagavond: Eenige dagen geleden zette, zooals werd be richt, de Congregatie van het H. Officie de werken van Confredo Oriani op den index. De bekende Dominicaner Pater Cordovani schreef lil zijn toelichting in de „Osservatore Romano" o.a., dat men moeilijk een schrijver zou kunnen vinden, die zich meer verloochent en meer of fensief tegen de katholieke religie richt. Daarom nam Varinacci het in zijn „Re gime Fascista" oogenblikkelijk voor Oriani op. Hij deed dit, naar hij zeide, als katho liek en fascist. Oriani, die een voorlooper van het fascisme is, werd volgens hem slechts op den Index geplaatst uit politieke overwegingen. In wezen bedreef de Congre gatie van het H. Officie met de veroordee ling van Oriani anti-Duitsche en -Itali- aansche en pro-Fransche en -Engelsche politiek. Hedenavond doet Varinacci op zijn arti kel van gisteren een tweede artikel aanslui ten, dat zich fel keert tegen de „Osserva tore Romano", maar ook het Vaticaan zelf niet spaart. Het is uiterst fei van toon en eischt, dat de „Osservatore Romano" voor Italië verboden wordt. Tegelijk doet heden avond „De Tribuna" onder den titel „Objec tiviteit" een aanval op de „Osservatore Ro mano". Met een citaat uit de berichtgeving van de „Osservatore Romano" over den strijd in Noor wegen, tracht zij aan te toonen, dat het Vati- caansche blad partijdig is. Hij noemt de „Os servatore Romano" niet bij name, maar spreekt van het „exterritoriale" blad. Op deze wijze werd de „Osservatore Romano", zooals men zich zal herinneren, ook ter sprake gebracht in de Ita- liaansche Kamer door liet kamerlid Gugglie- motti. Deze betoogde, dat de Italianen, om ob jectieve voorlichting te vinden, zich volstrekt niet tot een exterritoriaal blad behoeven te wen den. Het gaat er een weinig op lijken, dat er een campagne tegen de „Osservatore Romano" is ingeluid. Daarvan zal het doel dan zijn het Vaticaansche blad te intimideeren. Wij kunnen tenminste niet aannemen, dat zij een inluiding zou moeten vormen op het door Varinacci ver- fischte verbod. Slechts wanneer Italië oorlog voerende partij zou worden, zou zulk een ver bod, naar het ons zou voorkomen, tot de moge lijkheden gaan behooren. De „Osservatore Romano" reageerde op de op haar ondernomen aanvallen tot nu toe nog niet. Blijven zij voornamelijk tot de „Regime Fascista" beperkt, dan zal zij er wellicht nooit op reageeren. Varinacci on dernam al zoo dikwijls een veldtocht op papier tegen de „Osservatore Romano", maar het gelukte hem nog nimmer slaags te raken. ESSEN, 1 Mei. (D. N. B.) Ter gelegen heid van den eereten Mei, den nationalen feestdag van het Duitsche volk, heeft de plaatsvervanger van Hitier, rijksminister Hess, in de locomotiefwerkplaatsen der Kruppfabrieken voor het geheele personeel een redevoering uitgesproken. Hij begon met eraan te herinneren, dat de tegenstanders van Duitschland bij den aanvang van den oorlog den toestand van dit land slecht hebben beoordeeld. Zij begrepen de ver anderingen, die in Duitschland geschied waren, niet, gebannen als zij zijn in een wereld van voorstellingen, die het leven niet laat zien zooals het werkelijk is, in een wereld van gis teren. De verwachting, dat spoedig de natlo- naal-socialistische partij uiteen zou vallen, een binnenlandsche chaos in Duitschland zou ont staan, dat het front ineen zou storten en dat Engelschen en Franschen van den eenen en Polen van den anderen kant in snellen op- marsch Berlijn zouden kunnen bereiken, is nie Uitgekomen. De sterkste hoop van den tegen stander om Duitschland te verelaan berustte op het geloof, dat de binnenlandsche Duitsche gemeenschap toch nog kon worden gebroken. Deze hoop is en blijft vergeefsch. Een 1918 zal zich niet herhalen, wat er ook kome. Voortgaande besprak Hess de „kliek der Westelijke democratieën van het slag van den voorzitter van het Storting, Hambro, van wien bekend is, dat hij in Duitschland geboren werd als de jood Hamburger." De Geallieerden hebben getracht den oorlog Uit te breiden, maar leerden toen in Noor wegen den Duitschen soldaat kennen. Vervolgens keerde de minister zich tegen de vrijheid der persoonlijkheid in de democratieën, welke hij een vrijheid noemde voor den kapita list, om de prijzen te dicteeren voor de behoef ten der onbemiddelden. Hun machthebbers wil den verhinderen, dat de volkeren ontdekken zouden, hoe het den menschen onder het eco nomische systeem der autoritaire staten beter gaat. In de democratieën handelt men volgens het zg. economische principe, volgens hetwelk het voordeeiiger is millioenen werkloozen te la ten bestaan dan middelen toe te passen om ze weer in het productieproces in te schakelen. De democratieën begonnen den oorlog met mil lioenen werkloozen, in Duitschland is alles in geschakeld in het arbeidsproces van den oorlog. r r In het bijzonder gaf Hess uitdrukking aan erkentelijkheid jegens de meisjes en vrouwen, die haar werk geven in den grooten strijd. De waardigheid van den arbeid en de eer van den arbeid en de eer van den arbeider staan als onzichtbare leuzen op de eerevaandels der Duitsche bedrijven. De gouden vaan, die ook thans weer wordt verleend, is de uitdrukking der overwinning van de nationaal-socialistische beweging op sociaal gebied. Heden is het na tionaal-socialistische modelbedrijf een vesting van den binnenlandschen vrede. Als teeken daarvan kondigde spreker het begin af van den vierden prestatiewedstrijd der Duitsche bedrij ven, die ertoe dient voor het strijdende front een scheppend vaderland in den rug te behou den. „In dit bewustzijn viert het Duitsche volk zijn nationalen feestdag. Het is als nooit tevoren vervuld van de zekerheid der over winning." (Vervolg van pag. i) De 1 Mei-plechtigheid op het Roode Plein te Moskou werd volgens Havas o. m. bijge woond door Djordjewitsj en de andere le den van de Joego-Slavische handelsdelega tie. Ook de leden van de op 29 April te Moskou aangekomen cultureele delegatie uit Slowakije waren aanwezig. Ter gelegenheid van den eersten Mei, het feest van den Arbeid, heeft minister Durcansky een rede gehouden, die ook gewijd was aan de betrekkingen tusschen Slowakije en Hongarije en te Bratislava wordt opgevat als antwoord op de jongste verklaringen van den Hong aar- schen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Csaky. Het streven en de wensch van de Hongaarsche regeering is, aldus Durcansky, rust en vrede te scheppen in de levensruimte van het Slowaaksche volk. Wanneer dit tot dusver niet gelukt is, is het niet de schuld van Slowakije. De buurman in het Zuiden vergeet, dat het Slowaaksche volk thans zelfbewust is. Het heeft zijn staatkundige levensvatbaarheid bewezen en door talrijke sociale maatregelen getoond, dat het met zijn binnenlandsche vraagstukken ge reed komt. Men mag daar niet vergeten, dat de Slowaak sche regeering de belangen van die Slowaken zal handhaven en vertegenwoordigen, wien da primitiefste rechten zijn onthouden. WASHINGTON, 1 Mei (Reuter). Het staatsdepartement deelt mede, dat voorloopig consulaire betrekkingen zijn ingesteld met Groenland. De mededeeling luidt „Aangezien de verbindingen tusschen Kopenhagen en Groenland verbroken zijn, werd het door de autoriteiten van de Vereenigde Staten en Groenland raadzaam geacht directe consulaire vertegenwoordigingen in te "'Oeren." Ais consul der Vereenigde Staten is James Penfield aangewezen, als vice-consul George West Jr. Zij zijn gevestigd te Gothaab. De algemeene jaarvergadering van den R.K. Vredesbond in Nederland zal worden gehouden op Zaterdag 4 Mei a.s. in Hotel Trianon, Vrij- straat te Eindhoven, aanvang 3 uur n.m. De agenda is samengesteld als volgt: ope ning, notulen en ingekomen stukken, bestuurs verkiezing, jaarverslagen secretaris, penning meester en actie-comité, reorganisatie-voorstel, uitgaande van het hoofdbestuur, een onderdeel van het reorganisatie-voorstel is de toezending van het Bondsorgaan „Pro Pace" aan alle le den en donateurs van den R.K. Vredesbond over geheel Nederland. Rondvraag en sluiting. In verband met de behandeling van het re organisatie-voorstel, werd besloten de aanvan kelijk op de agenda geplaatste inleiding door Prof. Dr. T. Brandsma O. Carm. tot later da tum uit te stellen. De 68-jarige loodgieter J. Sierink uit Almeloo was met zijn zoon op het dak van hotel Kuehl- raann te Vroomshoop bezig met werkzaamheden, toen hij struikelde over gereedschappen en door het luik van het dak viel, waarbij hij terecht kwam op een ruim 3 meter lager gelegen zolder. In bewusteloozen toestand bleef hij liggen. Op advies van den plaatselijken-geneesheer, dr. Os kam. werd hij naar het Diaconessenhuis te Almeloo vervoerd, waar hij in den loop van den dag aan de bekomen verwondingen is overleden Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot wijziging van de Ongevallenwet 1921 en van de Land- en Tuinbouwongevallen- wet 1922. Aan de memorie van toelichting van den mi nister van Sociale Zaken wordt ontleend: Bij de wetten van 19 October 1939 is in de beide in ons land werkende verplichte onge vallenverzekeringen voor loonarbeiders onder meer deze wijziging gebracht, dat onder het door de verzekering gedekte ongevalsrisico niet behoort het risico van ongevallen, veroorzaakt door gewelddadigheden, gepleegd in een gewa pend conflict, waarin Nederland al of niet als partij is betrokken. Deze wijziging berustte naast de overweging, dat zoodanige ongevallen niet zoozeer als bedrijfsrisico zijn te beschou wen, op den practischen grond, dat dit oorlogs risico op het bedrijfsleven niet te dragen lasten zou leggen. Aan een onder voorzitterschap van mr. dr. J. Donner ingestelde commissie werd de opdracht gegeven, aan de regeering op korten termijn voorstellen te doen omtrent de voorziening in geldelijke gevolgen van ongevallen, welke ge volg zijn van oorlogsgewelddadigheden overko men aan loonarbeiders, die, hetzij door den aard der hun door hun werkgever opgedragen taak, hetzij door den aard van het in de onder neming, waarin zü werkzaam zijn, uitgeoefen de bedrijf, in het bijzonder zijn blootgesteld aan het gevaar van ongevallen, als vorenbe doeld, of algemeene voorzieningen zijn te tref fen, met betrekking tot geldelijke gevolgen van door oorlogsgewelddadigheden aan personen overkomen ongevallen. Deze commissie heeft met bekwamen spoed zich aan haar taak gewijd en de aan den mi nister ter kennis gebrachte eerste resultaten van haar arbeid hebben hem aanleiding gege ven zich vooreerst te beraden omtrent de vraag, hoe is te handelen ten aanzien van het risico van de loonarbeiders, zoolang Nederland niet rechtstreeks in het thans woedende gewapende conflict wordt betrokken. De voor de loonarbeiders gedachte regeling voor het geval en zoolang Nederland niet als partij in het uitgebroken gewapend conflict is betrokken, is neergelegd in de beide wetsont werpen, welke deze memorie vergezellen. In de acht maanden van den duur van het huidige gewapend conflict hebben zich geen ongevallen voorgedaan, welke kunnen worden geacht aan arbeiders in naar onze wetgeving verzekeringsplichtige bedrijven te zijn overso- men als gevolg van een oorlogsgewelddadighsid. Hoewel uiteraard allerminst is uitgesloten, dat zoodanige ongevallen zich in de toekomst zullen voordoen, bevat niettemin, naar het oordeel van den minister, de loop der zaken aanwijzing, dat niet behoeft te worden gevreesd voor al te zware lasten van ongevallen, als hierbe- doeld. En ook het principieele motief, dat het hier niet zoozeer het risque-professionnel betreft, brengt, naar het oordeel van den minister, met dwingend mede, het onderhavige risico buiten het door de wettelijke ongevallenverzekering te dekken risico te houden. Vooreerst kan niet worden ontkend, dat voor de loonarbeiders in bedrijven, als de Wadden vaart, de kustvisscherij, het baggerbedrijf, uit geoefend in riviermonden en buitenhavens, het hun bedreigende gevaar, veroorzaakt door oor logsgewelddadigheden (het mijnengevaar), on middellijk met de bedrijfsuitoefening samen hangt. In verschillende dier bedrijven zullen dan ook, naar te verwachten valt, door de werkge vers voorzieningen worden getroffen door de daarvoor in aanmerking komende loonarbei ders, bijaldien de wettelijke bepalingen omtrent het oorlogsrisico ongewijzigd in werking zouden treden. Doch ook voor wat betreft het risico, hetwelk hier te lande in een bedrijf werkzaam zijnde arbeiders loopen, dat zij tijdens hun werk bijvoorbeeld door een op het bedrijfsge bouw neervallende boni uit een vliegtuig zul len worden getroffen, ontbreekt verband met de bedrijfsuitoefening niet. Op grond van de voorafgaande overwegingen is de minister tot het inzicht gekomen, dat er veel voor pleit om, althans voor zoover betreft het oorlogsrisico bij een gewapend conflict, waarin Nederland niet als partij is betrokken, terug te komen op de bij de wetten van 19 October 1939 gebrachte uitsluiting van het oorlogsrisico buiten het door de ongevallenver zekering te dekken risico. De minister heeft echter gemeend niet te kunnen volstaan met een voorstel tot zoodanig terugkomen zonder meer. De bijzondere aard van het hierbedoelde risico maakt het zijns 'inziens wenschelijk, dit risico door een breeder grondvlak te laten dragen dan ten aanzien van de normale regeling het geval is. De minister heeft de voorkeur gegeven aan een regeling, waarbij de geldelijke lasten van oorlogsongevallen, zoolang Nederland niet als party in het gewapend conflict is betrokken, worden omgeslagen over het ge heele complex der onder de verplichte ver zekeringen vallende bedrijven. Met het aan bepaalde bedrijven verbonden bijzondere ge vaar voor ongevallen is rekening gehouden door voor te schrijven, dat van in zoodanige bedryven voorgekomen oorlogsongevallen slechts de helft der kosten in den omslag wordt gebracht. Dit laatste beteekent, dat de helft der lasten wordt gedragen op de normale wijze, als in de ongevallenwetten geregeld, dat wil zeggen door het risico dragend orgaan, waarby de onderneming, waarin het ongeval heeft plaats gevonden, aangesloten is, eventueel door den werk gever, die zelf het risico van de verzekering draagt. Door de beslissing, of een ongeval, dat heeft plaats gevonden, kan worden geacht te hebben plaats gehad als gevolg van een oorlogsgeweld dadigheid, in handen te leggen van het bestuur der Rijksverzekeringsbank met beroep op den Centralen Raad van Beroep, is, naar de over tuiging van den minister voldoende waarborg gegeven voor zoowel onpartydige als een zelfde hjn volgende beslissingen. Daarnevens is de minister tot het oordeel gekomen, dat nog op een tweede punt nadere voorziening gewenscht is. Het be treft hier de personen, die werkzaam zijn voor de passieve luchtbescherming, hetzij van de onderneming, waarin zij werkzaam zijn, hetzij van de locale gemeenschap, ter- wyi zij verbonden zijn aan de luchtbescher ming. uitgaande van den gemeentelijken luchtbeschermingsdienst. Dq loonarbeiders, die op verzoek van hun werkgever bij dreigend luchtgevaar een specia-e taak op zich hebben genomen, gericht op de beveiliging van hun medearbeiders en/of van de onderneming, waarin 'zü werkzaam zijn, be hooren naar het oordeel van den minister, ter zake van hun by de uitoefening van die taan overkomen ongevallen, gevolg zijnde van oor logsgewelddadigheden, onder alle omstandig heden, derhalve ook voor het geval Nederland as partij in een gewapend conflict wordt be trokken, aanspraak te hebben op de normale schadeloosstellingen, waarop onze ongevallen wetten den verzekerden aanspraak geven. De gebondenheid van deze arbeiders en de betrek king van de oorogsgewelddadigheid tot hun speciale taak is zoodanig, dat een ongeval, ais vorenbedoeld, moet worden gerekend tot het risque-professionnel. Het lid der Tweede Kamer, de heer van der Goes van Naters heeft aan den voorzitter van den raad van ministers de volgende vragen gesteld 1. Is het de regeering bekend, dat een Ame- rikaansche correspondente via het Columbia Broadcasting System een vraaggesprek met ir. A. Mussert, verantwoordelijk leider van de Na tionaal Socialistische Beweging, biykbaar met diens toestemming, heeft wereldkundig ge maakt? 2. Is het de regeering bekend, dat in dat ge sprek ir. Mussert op de vraag, of de Neder landsche nationaal-socialisten ingeval van een buitenlandschen inval al of niet voor hun Ko ningin zouden strijden, heeft doen weten, dat zij in dat geval absoluut niets zouden doen. alleen de armen over de borst kruisen' 3. Heeft overweging van een en ander de re geering tot de conclusie geleid, dat door dit antwoord, waarbij de in militairen dienst zijn de leden van de Nationaal-Socialistische Bewe ging niet werden uitgesloten en waarvan de ge- interviewde wist, dat het in het buitenland zou worden verspreid, de neutraliteit van den Staat in gevaar wordt gebracht, en dat voorts ge- eien het in deze beweging gehuldigde leiders beginsel hierin moet worden gezien een op ruiing tot dienstweigering en desertie? 4. Welke maatregelen heeft de regeering bij geheel of ten decle bevestigende beantwoor ding van de derde vraag genomen of beraamd? Stand op Donderdag 1 uur v,m.: 736.6 Vorige stand: 736.1 By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot heffing van een oorlogs winstbelasting. In de memorie van toelichting zegt de minister van Financiën, dat geiyk reeds tevoren is medegedeeld de regeering van oordeel is dat ook ditmaal een deel der mobilisatie-uitgaven bestreden behoort te worden door het heffen van een oorlogs winstbelasting. Weliswaar zijn er tal van omstandigheden, welke doen voorzien, dat van een opbrengst als in de vorige oorlogsperiode verkregen werd, thans geen sprake zal zijn. Reeds de mindere koopkracht in het buitenland en de in scherp te nog toegenomen belemmeringen in het in ternationaal ruilverkeer wijzen in die richting, waarbij dan nog komt, dat in het buitenland thans van den aanvang af tegen een abnorma le prijsstyging zooveel doenlqk gewaakt is. Niet temin is ook nu reeds hier en daar oorlogs winst gemaakt en zal zich dit vermoedelijk by een onverhoopt voortduren van den oorlog voortzetten. Dat deze winsten door een buiten gewone heffing getroffen worden, ter gedeel telijke dekking van de uitgaven, voortvloeiende uit dezelfde oorzaak waaraan de winsten te danken zyn, ligt zoozeer voor de hand. dat na dere toelichting wel overbodig schynt. Intussehen vloeit uit het vorenstaande nog niet voort, dat de techniek van de wet op de oorlogswinstbelasting 1916 geheel ongewijzigd moet worden overgenomen. Een eerste afwijking, welke het systeem van het ontwerp vertoont ten opzichte van de we: van 1916, is dat over de geheele iyn slechts wordt gelet op de zuivere opbrenst van bedrijf, be roep, anderen arbeid, speculatie in goederen en niet bedrijfmatige exploitatie van onroerend goed. Uit het inkomen, uit dien hoofde geno ten tydens de jaren waarover de oorlogswinst belasting geheven wordt, moeten nu worden afgescheiden de opbrengsten, welke zouden zyn genoten, indien de oorlogsomstandigheden niet waren ingetreden. Dit laatste zal geschieden voor elke bron van inkomen afzonderiyk. Theoretisch beschouwd, is dit een tweede af- wyking van het stelsei van de wet van 1916, practisch echter drong de uitvoering van de wet van 1916 in dezelfde, voor de hand lig gende richting, hoewel de wetstechniek een consequente toepassing van de wet op dezen voet meermalen belemmerde. Een derde afwijking was noodig als gevolg van de omstandigheid dat, terwijl de jaren 19111913 over het geheel genomen jaren van een matig toenemenden voorspoed waren, de jaren 1936, 1937 en 1938 ook in economisch op zicht tot de bewogen jaren moeten worden ge rekend. In tal van bedrijfstakken was de toe stand, na de achterliggende crisisjaren, nog uitermate onbevredigend, terwyi in andere de in September 1936 tot stand gekomen muntcor- rectie en daarnaast .verschynselen als de bur geroorlog in Spanje, de materieele herbewape ning en de economische verdedigingsvoorberei ding, de winst op een peil bcachten, dat niet als normaal kan worden beschouwd. Kon de wet van 1916 zich veroorloven de winst in de vergelijkingsjaren te stellen als een norm, waarvan enkel ten gunste van de belastingplichtigen kon worden afgeweken, thans zal het noodig zijn, ook aan de be lastingadministratie de bevoegdheid toe te kennen tegenbewüs te leveren tegen het wettelijk vermoeden, dat de winst in de tegenwoordige oorlogsjaren niet beneden die van de vergelijkingsjaren zou zyn gebleven, indien de oorlog niet ware uitgebroken. De bewogenheid van de jaren 19361939 heeft tenslotte geleid tot nog een vierde afwijking van de wet van 1916. Het wettelijk vermoeden, aan opbrengsten uit het verleden verbonden, zal thans niet, ook niet als uitzondering, mogen worden verbonden aan de winst over één enkel jaar. Slechts een gemiddelde van drie jaren biedt voldoende houvast om het te bekleeden met het overigens voor tegenbewys wijkend vermoeden, dat het van eenigszins duurzame hoogte is, daar, waar over een opbrengst over drie jaren niet kan worden beschikt, treedt als norm op een opbrengst van 5 pet. van het geïnvesteerde eigen kapitaal. Deze norm kan, indien het niet betreft een door den oorlogstoestand ontstane bron van inkomen, wijken voor tegenbewys. Evenals het hiervoren ter sprake gebrachte tegenbewys zal het niet aan bepaalde vormen gebonden zyn. Voor de gevallen, waarin de jaren 19361938 byzondrer ongunstig zijn geweest, bevat het wetsontwerp nog een speciale regeling. Oorlogsverliezen zullen, evenals onder de wet van 1916, met oorlogswinsten worden gecom penseerd. Het tarief is 25 pet. voor natuurlijke personen en 40 pet. voor lichamen. De eerste 1000 oor logswinst over een jaar blijven onbelast. Zoowel natuurlijke personen als lichamen kunnen belastingschuldig zyn. Ten aanzien var binnenlandsche personen en lichamen wordt gelet op de oorlogswinsten, begrepen in hun geheele winst, voor zoover deze laatste niet valt onder elders belastbare winst, De huidige oorlog tusschen verschillende lan den heeft zyn schaduwen reeds geruimen tyd vooruit geworpen. Dientengevolge zyn reeds vóór 1 September 1939 winsten gemaakt, die ais oorlogswinsten mogen worden beschouwd Hoever met het heffen van de onderwerpelyie oelasting moet worden teruggegaan is derhaive grootendeels een kwestie van opportuniteit Daar het intussehen in het algemeen niet wenschelijk is, met nieuwe belastingen ver te rug te gaan, is als aanvangstydstip voor de heffing gekozen 1 Januari 1939. Woensdagmiddag is de 7-jarige Doetse Kam- minga, die van een rüdenden vrachtwagen stapte, aan de Hoofdstraat nabij de Blankens- laan te Hoogeveen, onder de wielen geraakt. Met een schedelbasisfractuur werd het kind in de nabije woning van den heer Blanken op genomen. Na korten tijd is eht kind aan de bekomen verwoningen overleden. Z. K. H. Prins Bernhard heeft Woensdag avond namens H. M. de Koningin, vergezeld van zijn waarnemenden adjudant luitenant kolonel H. J. Phaff, een zwemdemonstratie van militairen in het Sportfondsenbad te Amers foort bijgewoond. NEW-YORK, 1 Mei. Op de New-Yorksche beurs was de stemming Woensdag bij de opening gedrukt en de handel kalm. Hoewel men ter beurze met de naderende verdaging van het congres de binnenlandsche politieke gebeurte nissen geenszins uit het oog verliest, blijft de aandacht toch in hoofdzaak gericht op het ver loop van den strijd in Noorwegen. De dienaan gaande voortdurend bestaande onzekerheid leidt er toe, dat men bij zyn voorzichtige houding van den laatsten tijd blijft volharden, te meer waar men zich er rekenschap van geeft, dat snelle wijzigingen niet uitgesloten zyn. De handel was den geheelen dag zeer kalm. De noteeringen bewogen zich reeds dadelijk in benedenwaartsche richting, waarbij viel op te merken dat vooral enkele der voornaamste fond sen van druk te lijden kregen. Zelfs nadat deze druk had opgehouden, vertoonde de markt echter weinig hersteikracht, waarby ook het feit van invloed was, dat de buitenlandsche beurzen eveneens in reactie waren. Scheepsbouwfondsen boden weerstand, doch chemische waarden wa ren aan druk onderhevig. De koersverliezen groeiden langzamerhand aan tot een of twee punten, waarna de markt zich met kleine schommelingen rond dit peil verder bewoog en in gedrukte stemming ein digde. Staalwaarden waren zeer gedrukt, hoewel de vooruitzichten voor de staalindustrie beter wor den. Op het oogenblik wordt op 63 procent der capaciteit gewerkt, tegen 62 procent in de voorafgaande week. Het intrekken der prijs- concessies voor gewalst staal heeft ten gevolge gehad, dat de verkoopen over April, die ge durende Maart nog hebben kunnen overtreffen, naar het vakblad Iron Age schrijft. In verschil lende districten vertoont de schrootprijs weder een stijging. United Steel, die kort na de opening met een vrij grooten post ruim een punt lager verhan deld was, eindigde ruim 1% punt lager op 591/8. Bethlehem Steel leed een verlies van ongeveer een punt en sloot op 82. Republio Steel moest punt afstaan (slotkoers 203,8) Het cijfer der wagonladingen zal naar schat ting een stijging met 20.000 aanwijzen. Spoor wegen waren gedrukt en New-York Ccn>' daalde 3/8 tot 15 3/8. Southern Pacific plaats te zich een fractie lager op 12, terwijl Illinois Central zich op 10% wist te handhaven. Koperwaarden reageerden niet op de ver wachting, dat de export van koper in April ten opzichte van dien in Maart iets zal zijn geste gen. Kennecott Copper verloor zelfs ruim een punt en eindigde op 33%, terwijl Anaconda Cop per 5/8 lager op 29 sloot. Automobielwaarden stonden onder druk. Chrysler moest bijna l'A punt afstaan (slot koers 84%) en General Motors daalde bijna een punt tot 53 3/8. Van de petroleumwaarden steeg Tidewater iets tot 115/8 en verloor Shell Union by een slotkoers van 1214 een kwart punt. Luchtvaartaandeelen werden aangeboden. Douglas Aircraft verloor ruim een punt en sloot op 86 5/8, terwijl North-American Aviation 'A punt lager op 2214 sloot. Mei/April Allied Chemical American Bcmberg American Can Co. Am. Car F.dry Am. Hide Leather Am. Smelt Ref. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topekc Baltimore Ohio Bcndix Aviation Bethlehem SteeJ Canadian Pacific Chase National B. Chcs. Ohio Chicago Milwaukee Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Continental Oil Clim. Molybdenum Dupont de Nêm. 7 Dawesl. 514 Young Douglas Aircraft General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intercont. Rubber Industrial Rayon Intern. Nickel Intern. Tel. en Tel Kennecott Copper Martin Glenn Cy. Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. National Steel New York Central Norfolk Westeri North. Am. Av. North Am. Comp. Pennsylvania Philips Oil Proctor Chambh Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Studebaker Corp. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U, S. Rubber U. S. Steel Voolworth Building Westingh. Electr. Omzet 810.000 shares. - ex dividend ex joupon. niéuwe aacïeelen gedaan en laten, t - bieden. 178 1 180 179 1 18 1 114 J 114 1 114 5 27 1 28 1 281 51 49 501 501 172 172 1 173 89 5 901 89 1 91 10 91 29 29 5 29 1 21 1 22 1 22| 4 5 41 5 32 i 82 83 83 5 5 51 51 33 f 34 34 39 1 391 39 1 i i i 4 l 4 86 861 86 J 6| 23 i 231 231 35 1 186| 1881 188 1 14 J 15 1 14 1 14 1 14 13 1 861 87 1 88 1 36 i 37-5 37 53» 54-1 531 21 21 i 21 1 5-1 5 !- 51 101 10 i 10 1 4 24 t 281 29 l 29 31 31 31 33 1 35 35| 43 'hr 1 •nr i 48 501 501 28 1 281 281 17 1 17 5 17 1 64 151 15 1 151 221 231 2191 2181 2181 221 22 1 22 21 1 21 22 221 39 39 38 1 69 1 691 70 1 61 61 65 201 21 21 85 1 85 1 85 5 12 1 12f 121 10 1 10 1 11 12 12 121 15 1 15 1 16 ■7 1 7 1 7 5 42 1 42 1 41 1 10 1 11 1 U 5 111 951 951 951 471 49 491 21 21 21 61 321 31 5 301 60J 61f 591 22 22 391 401 401 113 1131 1131 Zondag 5 Mei a.s, worden in hotel „Sant bergen" te Hilversum de nationale kampioen schappen tafeltennis verspeeld voor dames en heeren. Hieraan wordt deelgenomen by de hee- ren door: J. Putman, J. Weiier en Sweerts, district Haarlem; Heemskerk, Heemskerk er, Castelein, district Leiden; B. Strang, G. Lors- heyd en J. Verdiesen (kampioen '38'39), dis trict Den Haag: Eerens, v. Hoof en N.N., dis trict Maastricht; J. Belovics (Gooisch kamp '39'40), H. Cornelissen en F. 'van Dijk, dis trict het Gooi. Bij de dames: P. Stavenuiter, A. Cornelissen en J. van Dijk, Haarlem; M. Knuit, en Selter.- rijck, Amsterdam; M. Poort, H. Snel en G Strig, Hilversum. De aanvang der wedstrijden is 1 uur. De organisatie berust bij de vereeniging te Hilver sum. Na afloop van de wedstrijden organiseert de R.K. Sportcentrale V.I.F. om 8 uur een soiree- dansante als sluiting van de feestelijkheden ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: „Een by- drage tot de pathologische anatomie en physio- logie van het asthma bronchiale", de heer W. N. Lagendijk, geboren te Rotterdam Geslaagd voor het doctoraal examen phar- macie mej. H. M. H. van der Vaart, voor het doctoraal examen natuurkunde (cum laude) de heer L. J. F. Broers, en voor het candidaats- examen wis- en natuurkunde (E) de heer A. P. de Jonge. LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen rechten de heer H. Gaarlandt, Den Haag. LEIDEN. Geslaagd doctoraal examen rechten de heer D. Feikema, Zeist GRONINGEN Aan de universiteit slaagde Woensdag voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde (hoofdvak scheikunde) de heer J. R. van der By, te Surhuizum. Voor het eindexamen van de cursussen ter opleiding van hulpkeurmeesters van vee en vleesch, gehouden in 1940, zyn de navolgende personen geslaagd: J. G. G. van Doorn te Veenendaal, H. Her schel te Enschede, N». v. d. Leen te Leeuwar den, W. G. Weerensteyn te Hilversum, J. Kui pers te Oudkerk, Jac. de Boer te Suameer (Fr.), W. J. A. M. van Boextei te Tilburg, G. C. Buma te Schoonhoven, L. T. Bloem te En schede, J. A. Dingeldein te Hengelo (O.), C, de Boer te Assendelft, C. J. Grmtjes te Dord recht, G. L. Wermer te Enschede, W. A. Wel ling te Boxtel, W. v. d. Heuvel te Weesp, H. de Jong te Amsterdam, H. van Laar te Apel- ooorn, H. Meerhof te Poeldijk, L. Kbop te Breda, A. v. d. Pijl te Dordrecht, J. J. H. Gie- sen te HOensbroek, J. J. Ransijn te Ilpendam en J. Witteveen te Amsterdam. Het bedrag van de heffing en steunuitkeering op boter is, behoudens tusschentijdsche wijzi ging, voor de week van 2 tot 9 Mei vastgesteld op 75 cent per k.g. De commissicnoteering voor Nederlandsche boter is onveranderd vastgesteld op 80 cent lier K.G. Koersen voor stortingen op 3 Mei 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.60, lires 9.55, Deensche kronen 36.40, Noorsche kro nen 42.80. (Medegedeeld door Simoons en Co. A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30 uur tot 4.30 uur Kon. Olie 192 3/4—193 Unilever 77 U. S. Stee! 44 9/16 Beth. Steel 61 1/4 Rep. Steel 15 13/16 Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam. Surséance van betaling De heer R. Drewes Barkhuis, aannemer, wo nende te Groningen, aan wien krachtens be schikking der Arrondissementsrechtbank te Gro ningen van 8 December 1939 voor den tijd van anderhalf jaar, ingaande 5 November 1939, ver lenging van de eerder verleende surséance van betaling werd toegestaan, heeft een verzoek schrift ingediend bij genoemde rechtbank, waar bij door hem een ontwerp-akkoord werd aange boden. Dd. 27 April 1940 bepaald le. Schuldvorderingen moeten vóór 15 Mei »A. bii de bewindvoerders worden ingediend. 2e. Verhoor: Vrijdag 7 Jnnl a.s., des v.m. 11 uur, in het Gerchtsgebouw aan de Oude Boterin- gestraat, te Groningen. Bewindvoerders Mr. j. Siertsema en H. J. A. M. Munninghoff. De indiening der schuldvorderingen aal moe ten geschieden ten kantore van Mr. J. Siertsema te Groningen, Marktstraat 19. Failliet verklaard 29 April: G. J. W. Warffemlus, kapper, den Haag, Jansoniusstraat 107. R.c. Mr. L. Vliegent- hart, curator Mr. M. van der Skiijs, den Haag. J. Hulsman, handelaar in effecten, te Sche- veningen, Cornells Joistraat 11 A. R.c. Mr. J. H. van Laer, curator Mr. J. J. Schokking, den Haag. L. H. A. Lock, bouwkundige den Haag, Vaiilantlaan 556. R.c. Mr. A. Ikman van Burck, curator Mr. G. L. Schim van der Loeff, den Haag. P. Oudshoorn, tuinder, Valkenburg Z. H. R.c. Jhr. Mr. C. J. van der wyck, curator Mr. F. D. L. Gunning, Leiden. P. Bruijns, Voorburg. Parkweg 288. R.c. Mr. F. J. de Jong, curator Mr. J. Spanjersberg. den Haag. 30 April. M. Polak, koopman, wonende te Am sterdam, St. Anthoniebreestraat 77-11. R.c. Mr. G. J. Jutte, curator Mr. A. H. v. d. Berg, Am sterdam, He'erengracht 570. J. A. Huismans, weduwe W. A. J. v. d. Kam'p, zonder beroep, Haarlem, Schotersingcl 11- R.c. Mr. A. L. M. v. Berckel, curator Mr. J. O. Baron, Beverwijk. De N.V. Heemsteedsche Packet N.V. v.h. J. W. Huyg, gevestigd te Amsterdam', bijkantoor Spaarnwouderstraat 23 te Haarlem'. R.c. Mr. A. L. M. v. Berckel, curator Mr. O. H. van Wijk, Heemstede. Volgens „Handelsbelangen" werden geduren de de maand April 1940 bij de gezamenlijke Griffies in Nederland gedeponeerd. 89 crediteurenltsten met een totaal passief van f 1.314.497.07 VI.waarvan preferent f 143.908.28%. Vanaf 1 Januari 1940 werdejn in totaal gede poneerd 372 crediteureniijsten met een totaal pas sief van t 4.650.079.43%, waarvan preferent f 606.206.21. Gedeponeerde uitdeelingslijsten C. Groot, vischhandelaar, Nw. Niedorp. Geëin digd door het verbindend worden der eenige uit- déelihgslijst. WILNÏS, 30 April. Wilnissche Eierveiling. Aan voer 89423 stuks eieren. Kipeieren 34.10, eend- eieren 33.30 per 10O stuks

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2