Engeland mag zijn krachten niet versnipperen Britsche troepen varen weg uit Andalsnes Londen niet geschokt door nieuws uit Noorwegen het Voor onbezorgd Chamberlain in het Lagerhuis: De Middellandsche Zeevloot kon worden versterkt Duitschers meester over geheel Zuid-Noorwegen Noorsch generaal geeft zich over Het nieuwsvan heden Wegens het Duitsche overwicht in de lacht moest het plan Drontheim van het zuiden uit aan te vallen worden opgegeven „STRIJD ZAL WORDEN VOORTGEZET Ondanks scherpe critiek verwacht men toch geen aftreden der regeering m VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 3 MEI 1940 - AVONDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM De Bilt meldt: llll[[llll|l[l|||l|l|,||lll[l|l|l^ fiiiiiiiiiniiiniii iiiii min in uw uw iiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ii mining Von Papen op weg naar Berlijn De Britsche troepen hebben de havens ten Zuiden van Dront heim verlaten. Donderdagmiddag om 3 uur werd te Andalsnes de Duitsche vlag geheschen, nadat de Engelschen met hun schepen uit deze stad waren vertrokken. Practisch is hiermede geheel Zuid-Noorwegen tot aan Dront heim in handen der Duitschers. Egypte op alles voorbereid Britsch marineschip verloren 64ste JAARGANG No. 22371 1940 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN -BLADZIJDEN maar goed ver zorgd logeeren: HILVERSUM, TEL. 7941 Waarom nog elders ergernis wanneer „de Roemer" prima is HOTEL EN RESTAURANT DES PAYS-BAS, UTRECHT vergaderzalen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRUCHTENSAP LONDEN, 3 Mei. Het Lagerhuis is Donderdagmiddag in rustige stem ming bijeengekomen om naar een verklaring van Chamberlain te luis teren over den oorlogstoestand. De minister-president, die om 15.47 uur het woord nam, verzocht den leden van het Huis nog eenig geduld te willen oefenen. Het is onmogelijk, thans reeds de plannen en bewegingen, welke nog niet voltooid zijn, bekend te maken. Ik kan vandaag slechts een voorloopige verklaring afleggen, maar ik hoop, dat Churchill en ik in staat zullen zijn in het begin van de vol gende week heel wat meer te kunnen zeggen. Chamberlain deelde verder mede, dat reeds vorige week besloten was het denkbeeld om Drontheim van het Zuiden uit in te nemen, op te geven. De Britsche troepen zijn uit Andalsnes teruggetrokken, zonder dat één menschenleven verloren ging. De strijd in Noorwegen zal echter worden voortgezet. Chamberlain wees er op, dat Engeland op vele punten in Europa tegey nieuwe verrassingen moet waken en daarom zijn krachten niet mag ver snipperen. In verband hiermede wees de Eerste Minister op de maatregelen in de Middellandsche Zee. Ongeveer een maand geleden, aldus Chamberlain werd besloten, dat bepaalde kleine troepenafdeelingcn gereed gehouden zouden worden, om in korten tijd Noorsche havens aan de Westkust te bezetten, in geval van een agressie van Duitschiand in Zuid-Noorwegen. Elke door ons overwogen daad was af hankelijk van de voorafgaande schending van Noorwegens neutraliteit door Duitsch iand, Men heeft zich afgevraagd, hoe het mogelijk was, dat Duitschiand ons vóór kon zijn. Dat was mogelijk door een lang-over- wogen en zorgvuldig voorbereid verraad tegenover een argeloos en bijna ongewapend Volk. Wij wisten al vele maanden, dat de Duit schers schepen en troepen bijeenbrachten in Oostzeehavens. Het was duidelijk, dat de een °f andere daad van agressie overwogen werd Oeze troepen waren zoowel beschikbaar voor f-n aanval op Finland, Zweden, Noorwegen, Nederland als voor een aanval op Engeland en het was onmogelijk vooraf te zeggen, waar de slag zou vallen. Hadden wij geweten, dat Denemarken en Noorwegen ie slachtoffers zouden zijn, dan hadden wij het gebeurde toch niet kunnen voorkomen zonder samenwerking met die lan den. Maar meenende, dat hun neutraliteit her. zou redden, hebben die landen geen voor zorgsmaatregelen genomen en ons niet gewaar schuwd voor een aanval; dien zij trouwens ook hooit verwacht hadden. De Noorsche campagne is begonnen op 7 April, toen wij bericht kregen, dat een groote Huitsche vloot naar en langs de Westkust van Noorwegen voer. Dien avond verlieten het Voornaamste deel van de slagvloot en het twee de kruisers-eskader Scapa Flow en Rosyth, in de hoop den strijd met den vijand te kunnen Aanbinden. Op 8 April vertrok het tweede krui ser-eskader, om aan de operaties deel te ne- ftien. Op 9 April trok het Duitsche leger Denemarken binnen en, geholpen door binnen- landsch verraad, namen lang te voren gereed Sehouden marine-strijdkrachten Oslo, Stavan- Eer, Bergen en Drontheim in bezit en werden daar troepen aan land gezet." Na te hebben herinnerd aan den strijd, waar hij <je „Renown" groote schade toegebracht heeft aan de „Scharnhorst", en aan de eerste °Peraties in de Narvikfjord, vervolgde Cham berlain: „De zeer succesvolle aanval der vloot °P 13 April heeft te Narvik alle vijandelijke strijdkrachten vernield. Het was daardoor niet hoodig voor de bezetting van Narvik gebruik maken van alle troepen, die oorspronkelijk daarvoor bestemd waren." Bij de besluiten in zake de verdere maat delen hadden wij de volgende doeleinden voor hogen 1. Den Noren allen steun en alle hulp te geven, die binnen ons vermogen liggen. 2. Den Duitschen opmarsch van het Zuiden uit tegen te houden, of te vertra- Sen. 3. De redding en bescherming van Noorwegens koning en zijn regeering te ver gemakkelijken. De doeleinden konden het spoedigst bereikt borden door de verovering van Drontheim. óndanks het gewaagde van die operatie, ge- hien het feit, dat de Duitschers het eenige Eoede vliegveld in het Zuid-Westen van Noor wegen, namelijk te Stavanger, in hun bezit hadden, besloten wij toch een poging te wagen. Op 14 Apnl zijn te Namsos (ten Noorden van Drontheim) marinetroepen aan land ge gaan, op 16 en 18 April gevolgd door Britsche infanteristen. Eenige dagen later zijn de Fran- sche Alpenjagers aangekomen. Een gedeelte van die troepen is vlug naar de omgeving van Steinkjer gemarcheerd, om de Noren te steu nen, die deze plaats bezet hielden. Ten Zuiden van Drontheim is op 17 April een afdeeling marinetroepen aan land gegaan te Andalsnes, op 13 en 19 April gevolgd door infanteristen. Deze rukten op naar het belang rijke spoorwegknooppunt Dombaas en een af deeling ging naar het Zuiden, om zich bij de Noren te voegen. Ik kan u op het oogenblik," vervolgde Cham berlain, „van de gevechten, die op beide fron ten sedert de landingen geleverd zijn, geen na dere bijzonderheden geven. De geallieerde strijdkrachten in deze gebieden hadden met ernstige moeilijkheden te kampen. De grootst" was, dat de beschikbare vliegvelden reeds in handen van den vijand waren. (Zie. vervolg elders in dit blad) VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Droog vrij warm weer behoudens plaat- sclijk onweer. Helder tot half bewolkt. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke M H richtingen. Zon op 4.29 onder 19.26, Licht op 19.56, Maan op 2.32 onder 14.18, N.M. 7 Mei. ISTANBOEL, 3 Mei. (Havas). De Duit sche ambassadeur m Turkije, Von Papen, is vanmorgen uit Ankara te Istanboel aange komen en zal vanavond vandaar doorreizen naar Berlijn. Het Britsche ministerie van Oorlog deelde Donderdagmiddag in een com- munique mee: „De Geallieerde troepen, die de laatste dagen ten Zuiden van Dront heim operaties hebben uitgevoerd met het doel, den vyandelijken opmarsch te vertragen, zijn thans, na vele vijandelijke aanvallen te hebben afgeslagen, teruggetrokken met het oog op de steeds toenemende sterkte van den vijand. De Geallieerde troepen hebben zich met succes ingescheept te Andals nes en in andere havens in de buurt. Dit geschiedde ondanks de voort durende pogingen van den vijand om deae havens en de verbindingen door acties uit de lucht te vernietigen. Het communiqué van het Duitsche opperbevel inzake Andalsnes luidt als volgt: „Bij de rus- telooze achtervolging van de in wilde vlucht terugtrekkende Engelschen hebben de Duitsche troepen Andalsnes bereikt en 0111 3 uur de Duitsche oorlogsvlag geheschen." Omtrent hetgeen hieraan voorafgegaan is, meldt het Duitsche opperbevel het volgende: „De operaties in Noorwegen tusschen Oslo en Drontheim zijn achtervolgingen geworden. De Britten ontruimen overhaast en in wanorde het gebied rond Andalsnes. Onoverzienbare Engel- Onze Londensche correspondent seint ons Vrijdagmiddag: Een groot aantal der Engelsehe bladen had reeds sedert verscheidene dagen doen uitkomen, dat de toestand voor de Gealli eerden bezuiden Drontheim verre van gun stig was en er tegen gewaarschuwd dezen beter voor te stellen dan hij was. In zoo verre werd de schok, veroorzaakt door den afloop van de eerste phase van den oorlog in Noorwegen door de openhartige beschou wingen der pers, welke er aan voorafgingen, min of meer gebroken. Er heerschte dan ook gisteren in het Lager huis geen verwondering, toen de eerste minis ter aankondigde, dat het plan om Drontheim van het Zuiden uit te nemen, opgegeven was. Men was er volkomen op voorbereid. Het meest- geruststellende in de mededeelingen van Cham berlain was, dat het terugtrekken der troepen in volmaakte orde was uitgevoerd, zonder noe menswaardige verliezen, maar zonder dat het ook maar in het minst het karakter droeg van wanorde. Maar dit belet niet, dat de Geallieerden de eerste phase van den landoorlog in Noorwegen „niet bepaald gewonnen" heb ben. Vele beoordeelaars zijn van meening dat Chamberlain gisteren den terugslag wat openlijker had kunnen toegeven. Naar ve ler smaak legde hij al te zeer den nadruk op de gunstige aspecten. Er wordt aan her innerd, dat hetgeen thans gebeurt, aller minst in overeenstemming is met de hoo- ge verwachtingen, welke eenige weken gele den gewekt werden en in sommige kringen komt een scherpe critiek tegen de regeering tot uiting. Meer links staande bladen, die den laatsten tijd toch reeds geneigd waren critiek uit te brengen op de oorlogvoering door de regeering, hebben een weinig welwillende ontvangst aan Chamberlain's rede bereid. Volgens de „Daily Herald" zou het prestige geschokt zijn. Onder alle partijen zou thans bezorgd heid heerschen en men verwacht dat de regeering a.s. Dinsdag in het Parlement t allesbehalve gemakkelijk zal worden ge maakt. Maar zelfs de „Daily Herald" ver wacht niet, dat, wat er ook gebeuren moge, eenige wijziging in het kabinet zal worden aangebracht. Dat wat men de regeering met eenig recht verwijten kan is slechts, dat zij na den inval in Noorwegen al te hooggespannen verwachtin gen gewekt heeft, zoowel hier als in het bui tenland, maar militaire beoordeelaars zijn niet van meening, dat zij een onjuiste strategie ge volgd heeft. Veeleer wordt het goedgekeurd, dat besloten werd tot ontruiming. Men is ge neigd te erkennen, dat zij in ieder geval nood zakelijk was, opdat niet de indruk geschapen zou worden, dat de Geallieerden Noorwegen aan zijn lot overlieten. Er heerscht ongetwijfeld ontstemming, omdat Chamberlain een fiasco opgesierd heeft met zooveel gunstiger aspecten. Veel militaire en politieke beoordeelaars leggen er den nadruk op, dat zoo de Geallieerden hun doel niet bereikt hebben, hetzelfde van Duitsch iand kan worden gezegd en dat de snelle triomf in Noorwegen, waarop Hitier gerekend had, in ieder geval verhinderd is. De nadruk wordt gelegd op de enorme be- teekenis van de vernietiging van een zoo groot deel der Duitsche vloot, ook met het oog op den algemeenen Europeeschen toestand, terwijl men erkent, dat een Geallieerde tegenslag in Noorwegen oogenblikkelijke afbreuk moet doen aan het Britsche prestige onder de neutralen. Men stelt hiertegenover ook dat het sterk toe genomen overwicht der Geallieerden ter zee van invloed moet zijn op de houding van een land als Italië en het was zeker met het oog op dat land, dat Chamberlain gisteren zoo na drukkelijk zeide, dat de vloot in de Middel landsche Zee op haar volle sterkte was ge bracht. Dat zou niet goed mogelijk geweest zijn indien de eerste week van den Noorschen oor log de Duitsche zeemacht niet zoozeer ver zwakt was. sche voorraden zijn bij Dombaas in handen van onze troepen gevallen, welker voorhos den reeds cp 40 K.M. ten Zuidoosten van Andalsnes staan Daar werden 300 Noren, die nog verzet boden, om den terugtocht der Engeischen te dekken, gevangen genomen. Onder den indruk van deze gebeurtenissen heeft de Noorsche bevelhebber (generaal Haug) in het gebied van Moren en Romsdal capitula tie aangeboden en zijn troepen bevolen net kanslooze verzet op te geven. Onvoorwaarde lijke overgave werd geëischt. De onbeschadigde spoorweg tusschen Dom baas en Ulsberg eten Zuiden van Drontheim) is geheel in onze handen. De van Bergen naar het Oosten en van het gebied ten Noorden van Oslo naar het Westen oprukkende Duitsche troepen hebben elkaar aan den spoorweg BergenOslo ontmoet. Het aantal gevangenen en de buit stijgen nog voort durend. Bij Narvik en Drontheim geen bijzondere ge beurtenissen. De luchtmacht heeft haar storings- en ver- nietigingsaanvallen op de vijandelijke landings plaatsen, volgens het vastgestelde plan. met succes voortgezet. Ook bij Narvik zijn vijande lijke batterijen bestookt. De vijandelijken schepen zijn nieuwe verliezen toegebracht. Op een kruiser is op het achterdek een bom ge vallen, welke brand en ontploffingen veroor zaakt heeft. Een Britsch koopvaardijschip werd tot zinken gebracht, zes zwaar beschadigd. Zes Britsche vliegtuigen zijn neergeschoten." „Geen manschappen verloren" De militaire medewerker van Reuter geeft de volgende toelichting „De Britsche troepen te Andalsnes zijn te ruggetrokken, zonder dat een enkel menschen leven verloren is gegaan en zij kunnen dus op nieuw ten strijde trekken. Een dergelijke terug tocht is een van de moeilijkste militaire opera ties. Terwijl het front verzwakt werd, is de strijd voortgezet en de troepen trokken ordelijk terug. De soldaten gingen scheep, ondanks de hevige luchtaanvallen. Alle omstandigheden, zooals de korte nach ten, waren gunstig voor den vijand. Moed, vast beslotenheid en vindingrijkheid waren noodig, om de operaties te beëindigen, toen bleek, dat zij niet meer voortgezet konden worden. Had men dat niet gedaan, dan had het ieger een ongunstigen strijd moeten voeren en waren, evenals bij Gallipoli, vele duizenden gesneu veld. Het is mogelijk, dat hoeveelheden uitrusting en materieel achtergelaten zijn, maar dat kan niet veel zijn. want er is geen tijd geweest voor het maken van voorraden. Slechts door de vlieg tuigen is het initiatief bij Drontheim in handen der Duitschers overgegaan. Het is zeker, dat, onder betere omstandigheden, middelen gevon den zullen worden, om de vliegtuigen te bestrij den. Ondertussehen, besluit Reuter, kunnen de geallieerden zeggen, dat het moreel van hun troepen niet geleden heeft." Omtrent den toestand bij Röros kan ten slotte nog gemeld worden, dat de Duitschers daar ver sterkingen gekregen hebben. De Noren hebben zich uit het dorp Os, ten Zuiden van Röros, moeten terugtrekken, nadat zij de brug over de Glomma vernield hadden. Britsche luchtmacht actief Over de activiteit der luchtmacht deelt het Britsche ministerie van Luchtvaart het volgende mede: „De Royal Air Force heeft den druk op de vijandelijke vliegtuigbases in Noorwegen en Denemarken voortgezet. Woensdag werd Stavanger overdag tweemaal gebombardeerd, Woensdagnacht werden de vliegvelden van Stavanger, Aalborg en For- neby elk een keer zwaar gebombardeerd. In den loop van den nacht heeft een onzer vliegtuigen bij een verkenningsvlucht boven de Noordzee bij het eiland Norderney een vijan delijk watervliegtuig aangevallen en naar be- Een verschrikkelijke verwoesting werd aangericht, toen een Duitsche bommenwerper te Clacton on Sea werd neergeschoten en op een blok huizen viel. Zes personen werden gedood, 156 gewond neden geschoten. Wij hebben geen verliezen ge leden bij deze operaties. Omtrent het verloop der krijgsverrichtingen verneemt het Duitsche Nieuwsbureau nader, dat de Duitsche troepen langs den spoorweg Oslo Bergen een zwaren strijd hebben moeten leveren om den vijf K.M. langen tunnel bij Myrdal. Daar een omtrekkende beweging niet gemaakt kon worden, werd tot den aanval op den sterk, ver dedigden tunnel overgegaan. Ondanks het taaie verzet van den tegenstander, slaagden de Duitschers er in door den tunnel te trekken en den Oostelijken uitgang te bereiken, waar de opmarsch voortgezet kon worden. De overblijf selen van de vijandelijke troepen, die tusschen de Duitsche troepen uit Bergen en die uit Oslo bekneld geraakt waren, hebben zich overgegeven. Buitgemaakt werden acht kanonnen, 25 grana- tenwerpers, 120 mitrailleurs, verscheidene duizen den geweren, honderd auto's, tweeduizend rij wielen, groote hoeveelheden rollend materieel, kleeren, enz, In het Valdresgebied, ten Noorden van de spoorlijn Oslo—Bergen, waar de vierde Noor sche divisie zich overgegeven heeft, zijn 300 officieren en 3200 minderen gevangengenomen. Er zijn 290 paarden, 3 stuks berggeschut, 85 mitrailleurs buitgemaakt. In het gebied van Bergen werden de groote electrische centrale en de aluminiumfabriek van Kinservik bezet. In beslag genomen werden aanzienlijke voorraden munitie voor artillerie en infanterie, verscheidene honderden vliegtuig bommen, veertig lastdieren met uitrusting, enz. De Noren hadden overal de bruggen vernield. Waar een omtrekkende beweging niet mogelijk was, werden touwbruggen aangebracht. Concludeerende zegt het Duitsche Nieuws bureau: „Het belangrijkste deel van Noorwegen van Steinkjer, via Drontheim, Bergen, Stavan ger, Kristiansand, Oslo tot aan de Zweedsche grens is, op enkele verzetshaarden na, in Duit sche handen." CAIRO, 3 Mei (Reuter). Het heeft in Cairo voldoening gewekt, dat een Geallieerde vloot naar Alexandrië op weg is. De minister-presi dent van Egypte, Ali Maher, verklaarde: „De toestand is ernstig en verrassingen zijn moge lijk, doch er is geen onmiddellijk gevaar." De italiaansche gezant deelde mede, uit plaatselijke bronnen vernomen te hebben van Engelands maatregelen ten aanzien van de Middellandsche Zee, doch geen instructies van zijn regeering te hebben ontvangen. De Britsche ambassadeur, de Eerste Minister en de Britsche en Egyptische bevelhebbers heb ben Donderdag vergaderd en geconstateerd, dat alle vereischte defensievoorzorgen reeds geno men zijn en dat Egypte op elke gebeurlijkheid voorbereid is. De Senaat behandelt een nieuw wetsontwerp, dat de doodstraf bedreigt tegen sabotage en spionnage. LONDEN, 2 Mei. (Reuter). De admirali teit deelt mede, dat het Britsche marinevaar tuig Bittern (1190 ton) is verloren gegaan. Het communiqué vermeldt, dat dit schip herhaalde lijk door vijandelijke vliegtuigen is aangevallen en na een langdurig gevecht, waarbij een vlieg tuig brandend werd omlaaggeschoten en 'andere ernstig werden getroffen, in brand was ge raakt. Pogingen den brand te blusschen zijn zonder resultaat gebleven. De bemanning werd door een ander oorlogsschip aan boord genomen. De Bittern werd tenslotte door de eigen strijd krachten tot zinken gebracht, teneinde te voor komen, dat het wrak een gevaar voor de scheep vaart zou opleveren. Er zijn geen dooden en gewonden. De Britsche troepen trekken uit Andals nes terug; geheel Zuid-Noorwegen prak tisch in Duitsche handen. Rede van Chamberlain in het Lagerhuis over den oorlog en de operaties in Noorwegen. Heiligverklaring van de Zaligen Gemma Galgani en Maria Pelletier. De Italiaansche ambassadeur Colonna bij president Roosevelt. Roooverval onder Bakel (N.B.); de beide daders reeds gevat. Landelijke R.K. Jongerendag te Delft. THEESCHENKERIJ RESTAURANT SONSBEEK - Arnhem Midden in 't park. Concerten, Familiedancing LUNCH 1.25 DINER 1.75 HEILIGEWEG S9-4S - A'DAM - A. J, v/d MADE LOGIES M ONTBIJT ƒ2.—. Prima Holl. keuken SPECIALITEIT INDISCHE RIJSTTAFEL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1