Imposante plechtigheid in Sint Pieter \P'JnP Mkeöïje Italiaansch ambassadeur i het Witte Huis Chamberlain's rede in het Lagerhuis Heeft Italië zijn doel bereikt? GROEIENDE ERVARING Hoofd. Na de bezetting van Andalsnes wum Krolden! Openhartige woorden Van Chamberlain Britsch eskader aangevallen VRIJDAG 3 MEI 1940 De Heiligverklaringen op Hemelvaartsdag De H. Gemma Galgani en de H. Maria Pelletier Neem'n Om de houding van Italië SUMNER WELLES BIJ DE BESPREKINGEN Buitenlandsch Overzicht LUCHTMACHT SCHOOT TEKORT" Minder spanning te Rome Fransch frontnïeuws Rome's houding zou niet gewijzigd zijn HET DRAMA OP TIMOR Geïsoleerde Noorsche afdeelingen bieden nog tegenstand, meldt Berlijn (Vervolg van pagina IJ Artillerie kon niet aan wal gebracht Joego-Slavisch gezant by Sumner Welles Oordeel van de Engelsche bladen over de terugtrekking der troepen worden verkregen, omdat de Geallieerden er niet snel genoeg landingsterreinen konden krij- en en omdat noch de Britsche, noch de Fran- sche vliegtuigen tegen een sterken weerstano van zoo grooten afstand overdag konden ope- reeren. Het eenige hoopvolle aspect van de Noorsche campagne Is tot dusver, dat de ge weldige trefkracht is aangetoond van de Brit sche bommenwerpers des nachts. De militaire correspondent van de „Daily Te legraph" schrijft: De regeering moet worden gelukgewenscht wegens haar snelle besluit het avontuur te verlaten, nadat gebleken was, dat de Noren den Duitschen opmarsch niét lang ge noeg konden tegenhouden om een kans te ma ken op de verovering van Drontheim'. De voor naamste conclusie hiervan is, dat de regeering er niet voor is teruggeschrokken haar plannen te wijzigen toen zij zag dat er geen kans be stond op succes. Twee vijandelijke jachtvliegtuigen werden om laag geschoten. Op 2 Mei heeft de luchtmacht wederom een aanval gedaan op eenheden van de vijandelijke vloot, een kruiser werd door twee bommen op j het voorschip ernstig beschadigd. De uitwerking i van bommen op een tweeden kruiser kon door nevel niet worden vastgesteld. Een groot trans portschip werd door twee voltreffers van mid delbaar kaliber tot zinken gebracht. Aan het Westelijk front: geen bijzondere ge beurtenissen. Onze maritieme defensie, niet alleen in Nederlandsch-Indië maar ook in het eigen land, dient versterkt te worden. Dit laatste wordt nog te vaak tengevolge van den bij zonderen nadruk, welke op het eerste gelegd pleegt te wor den, over het hoofd gezien. Hadden wij over een sterkere thuisvloot kunnen be schikken, wij zouden waarschijnlijk niet zooveel wrakken en menschenlevens over onzen scherp protesteerenden kant heb ben behoeven te laten gaan, omdat men onze neutraliteitsrechten meer en zorg vuldiger zou hebben ontzien. Het bezit van onze Overzeesche Rijksdeelen stelt echter bijzondere eischen, eischen voor het heden en voor de naaste en verre toekomst. Het is begrijpelijk, dat op die eischen hoofdzakelijk de aandacht wordt geconcentreerd. Vrijwel allen zijn het erover eens, dat het een onafwijs bare nationale plicht is te streven naar een zoo sterk en zelfstandig mogelijke defensie van deze gebiedsdeelen als naar den besten waarborg voor een met het grootst mogelijke succes handhaven van een ongestoord bezit, een bezit, zonder hetwelk Nederland zou afzakken naar den rang van een mogendheid als Dene marken vóór de Duitsche bezetting. Tot den rang van Denemarken na de Duit sche bezetting behoeft ons land nooit af te dalen, zelfs indien het zijn overzee sche bezittingen zou verliezen. Dat heeft Finland bewezen en dat zal onze militaire paraatheid met Gods hulp en den energieken wil van gansch ons vrijheidslievend strijdbaar volk wel weten te verhoeden. confitemur". Een machtige geloofsbelijdenis, dat was deze geheele plechtigheid en als zoo danig bekroonde zij het heldhaftig geloofsleven der beide heilige vrouwen. In de homilie, welke de H. Vader uitsprak, zeide hij o.a.: „Hoe ver is onze tijd verwijderd van het hemelsche leven van heiligheid dier twee maagden. Zoovele menschen zijn er thans, wier vurige verlangens niet uitgaan naar de hemelsche, maar naar dè aardsche goederen en die er niet aan denken in boete en vrome plichtsbetrachting hun schuld uit te wisschen maar met toenemenden hartstocht hun begeer ten en hun zondige verlangens zoeken te be vredigen. Door matelooze begeerte naar menschelijke grootheid, naar vermeerdering van macht en de daaruit voortvloeiende verwerping van de wet van God, worden de geesten verblind, en ziedaar waarom in de sociale betrekkingen de richtlijnen en de normen van de liefde in dis- crediet zijn, waarom de banden, die de gemeen schap der volkeren tezamen houden, verbroken zijn en de grenzen der rechtvaardigheid ge schonden. Het gevolg van dit alles is, gij weet het, de oorlog, die sinds acht maanden volke ren, die ons allerdierbaarst zijn, in een bloed bad dompelt, de oorlog, die reeds ontzaglijke rijkdommen heeft vernietigd en zoovele gebie den te vuur en të zwaard teisterde. Niet weinig burgers betreuren in gedwongen ballingschap hun ver verwijderde vaderland, onschuldige kin deren werden van hun ouders beroofd, vaders en moeders beweenen hun kinderen, die hun door den dood ontrukt werden. Bij zoovele afschrikwekkende tafereelenrich ten wij onzen blik verlangend naar omhoog, naar den hemel en richten wij onze gebeden tot deze twee maagden, die reeds deel hebben aan Zijn glorie, opdat zij met goedgunstigheid op ons mogen neerschouwen, voor ons de Godde lijke genade mogen afsmeeken en ons naar het hemelsche Vaderland mogen voeren, naar het welk wij streven door een geleidelijke vervol making1 in de deugd. Dat zij van God ook mogen verkrijgen, dat, alle naties en volkeren, indachtig hun gemeen schappelijke natuur en hun gemeenschappelij- ken Vader en Schepper, hun geschonden een heid mogen herstellen, den haat door de een dracht mogen vervangen en terug mogen kee- ren tot de raadslagen van den vrede." STOCKHOLM, 2 Mei Van Noorsche zijde werd verklaard, zoo meldt „United Press" aan haar bladen, dat gedurende de jongste Duitsche bombardementen van Molde, de re- geering-Nygaardsvold, koning Haakon en de an dere leden van de Noorsche koninklijke fami lie zich in de omgeving van deze havenplaats bevonden. „Zij hebben zich zonder incidenten met onbekende bestemming ingescheept", zoo werd voorts verklaard. Men gelooft, dat zij zich thans ergens in het Noorden van Noorwegen bevinden. Te Stockholm kwamen Donderdagavond naar het Duitsche Nieuwsbureau mededeelt, sensatio- neele berichten binnen, volgens welke koning Haakon en de Noorsche regeering-Nygaardsvold naar Zweden gevlucht zouden zijn. Onze Romeinsche correspondent seint ons Vrijdagmiddag: Grootsch cn imposant en tegelijk door intieme détails dikwijls ontroerend was de plechtigheid, waarmede de H. Vader gisteren de Zalige Gemma Galgani en de Zalige Maria Pelletier heilig verklaarde. Toen de beeltenissen van de heilige vrou wen in triomph den geweldigen Sint Pieter werden binnengedragen, baadde plotseling de basiliek in een verblindend licht, dat straalde van honderden kristallen luchters. Het applaus stormde door de immense ruim te en met door tranen omfloersten blik schouwden de volgelingen en Vereerders van de beidé Heiligen naar de aardsche glorie, die als een zwakke afstraling was van de hemelsche. Meer dan 40.000 geloovigen bevonden zich in den Sint Pieter. Op de tribunes terzijde van het Priesterkoor was een schittering van uniformen en officieele gewaden van persoonlijkheden, prinsen en diplomaten. Daar waren eveneens de zoogenaamde „miracolati" gezeten, zij die op voorspraak van de beide heilige vrouwen won derbaar genezen werden. Daar zat ook bleek en als vernietigd door de geweldige aandoening de zuster van de H. Gemma Galgani. ambassadeur te Rome, Phillips, gevoerd heeft met Mussolini. Evenwel wordt uit officieuze bron vernomen, dat het Departement van Buitenlandsche Za ken aan Fotitsj zou hebben laten weten, ver zekeringen ontvangen te hebben betreffende de onmiddellijke voornemens van Italië, volgens welke er voor het oogenblik geen wijziging zou komen in den status quo van de Middelland- sche Zee. De atmosfeer te Rome was Donderdag wat minder gespannen. In Italiaansche politieke kringen schreef men die spanning geheel toe aan het Britsche besluit tot verlegging van de scheepvaartroute. De bezoeken van den Ame- rikaanschen ambassadeur aan Mussolini en Ciano worden beschouwd als een uitvloeisel van Roosevelt's ernstige bezorgdheid over 'n mo gelijke wending der gebeurtenissen in Italië. De ambassadeurs van Frankrijk en Polen en de zaakgelastigden van Engeland en Rusland heb ben Donderdag bij de Amerikaansche ambas sade geïnformeerd. PARIJS, 3 Mei. (Havas). Het Fransche lAgerbericht van Donderdag luidt: „Bedrijvigheid van de afdeelingen, die met den vijand in contact zijn. Een treffen tusschen patrouilles in de Vogezen liep in ons voordeel WASHINGTON, 3 Mei (Reuter) Prins Colonna, de Italiaansche am bassadeur, heeft Donderdag een kwartier met Sumner Welles ge sproken. Daarna had hy een ont moeting met president Roosevelt. Deze besprekingen, die een dag komen na het onderhoud tusschen Mussolini en den Amerikaanschen ambassadeur te Rome, Phillips, hebben aan het Departement van Buitenlandsche Zaken te Washington sterk de aandacht getrokken. Het onderhoud van Colonna met president Roosevelt, waarbij Sumner Welles eveneens te genwoordig was, duurde een half uur. Sumner Welles deelde mede, dat het Ame rikaansche Departement van Buitenlandsche Zaken van den ambassadeur te Rome een vol ledig verslag over zijn onderhoud met Musso lini heeft ontvangen. De bespreking met Mus solini was van algemeenen aard en bestond uit een gedachtenwisseling over den internationa len toestand. Na besprekingen op het Witte Huis liet men op het Departement van Buitenlandsche Za ken doorschemeren, dat de regeering van mee rling is, dat Italië niet op het punt staat aan den oorlog deel te nemen. Sumner Welles wei gerde directen commentaar op de houding van Italië jegens de oorlogvoerenden te leveren, doch hij deelde den journalisten mede, dat het Departement niet denkt over een aanmaning tot vertrek aan de Amerikanen in Italië. Dit wordt beschouwd als een indirecte bevestiging van de berichten uit Rome, volgens welke Mus solini den Amerikaanschen ambassadeur heeft medegedeeld, dat Italië op het oogenblik geen deelneming aan den oorlog overweegt. Bij de laatste operaties op de Noordzee is één onzer torpedobootjagers ernstig be schadigd. Een onzer patrouillevaartuigen liep op een mijn en zonk. Verder heeft een onzer duikbooten een vijandelijke duikboot getorpedeerd." Het legerbericht verwijst voor de operaties in Noorwegen naar het communiqué van 't Brit sche ministerie van Oorlog. Toen allengs bijzonderheden begon nen uit te lekken over het lang officieel geheim gehouden slag kruisersplan ter versterking van de mari tieme defensie van O. Indië, hebben wij aanstonds de vraag gesteld of de kost bare en veel tijd vorderende aanschaf fing van zulke, inderdaad imposante, sterke en snelle schepen, gezien onze benauwende financieele omstandighe den en zuiver defensieve behoeften, wel meest geëigende en meest doelma tige oplossing zou brengen van het pro bleem. De marinedeskundigen zijn voor het meerendeel felle voorstanders van het slagkruisersplan en de regeering en thans ook de Volksraad hebben zich aan hun zijde geschaard. Er bleek echter ook een zich eveneens deskundig noemende minderheid te zijn, die voor de noodige defensieversterking de voorkeur aan gemakkelijker te betalen en sneller te vervaardigen lichter materieel, voorna melijk vliegtuigen en onderzeeërs, meen de te moeten geven. Deze tegenstelling hield ten nauwst verband met de vraag over de verhouding tusschen de ge- vechtswaarde en kwetsbaarheid van Slagkruisers en die van vliegtuigen en duikbooten. Gezien het feit, dat oorlogs ervaringen omtrent deze marine-tech nische strijdvraag een beslissend ant woord zouden kunnen geven, maar nog niet gegeven hadden, pleitten wij voor een afwachtende houding om niet het risico te loopen van een mogelijk ver keerde beslissing te nemen en onder- tusschen voort te gaan met een uitbrei ding van het lichtere en gemakkelijker te bekomen materieel. Nu de oorlog in een stadium van grootye activiteit is ge komen en in Scandinavië zee- en lucht macht, zware slagschepen en lichter vlootmateriaal met elkander in dage lij ksch contact treden, begint de erva ring op dit gebied te groeien, maar een beslissend antwoord op deze ook voor Ons, gezien het slagkruisersplan, hoogst belangrijke vraag is nog niet te geven. De berichten van weerskanten over het succes van duikbooten en bom bardementsvliegtuigen in den strijd tegen groote vlooteenheden spre ken echter elkaar te zeer tegen om vol doende houvast te bieden. Wel lezen wij aanhoudend over het plaatsen van zware voltreffers op belangrijke oorlogssche pen van verschillende klassen, die hetzij tot zinken gebracht, hetzij zwaar be schadigd zouden zijn, maar de ontken ningen volgen sneller dan de trager af komende bevestigingen. Zonder op de nog te verwachten ervaringen omtrent de eventueele verkieselijkheid van lucht- of vlootmacht, van zwaar of licht vlcot- materieel te willen vooruitloopen, mee- nen wij toch wel te mogen constateeren, dat duikbooten en bombardements vliegtuigen ernstig afbreuk kunnen doen aan zwaar vlootmateriaal, ter wijl vliegtuigen zeer geschikt zijn gebleken voor verrassend snel ver voer van kleine troepeneenheden. Dit laatste lijkt ons voor onzen Indischen Archipel met zijn geweldige afstanden van bijzonder belang. Een en ander schijnt onze meening te bevestigen, dat het nog te vroeg is om ons op het te laat afgekomen slagkruisersplan definitief vast te leggen. Dit moge een vreemde paradox lijken, maar zij wil ons realisti scher voorkomen dan een aprioristische theorie, die haar houdbaarheid in de practijk nog moet bewijzen. Toen de H. Vader met heldere stem voldaan had aan het drievoudige verzoek tot de hei ligverklaring en het Te Deum inzette, antwoord den de 40.000 geloovigen in koor: „Te Dominum KOEPANA. 3 Mei (Aneta) De moordenaars van den heer John Stephenson, die, zooals reeds eerder werd gemeld, door inheemsohen werd vermoord, terwijl zijn huis in band werd gestoken, zijn eeeds gearresteerd. den zich reeds in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee, op weg naar Alexan- drië." Tot diegenen, die haastige conclusies moch ten trekken uit het feit, dat wij er niet in ge slaagd zijn Drontheim te veroveren, zou ik willen zeggen: het is veel te vroeg, thans reeds de balans van Noorwegen op te maken. Er is slechts één phase van de campagne afgeslo ten, waarvan men gerust kan zeggen, dat #1 hebben wij ons doel niet bereikt, ook de Duit- schers daar niet in geslaagd zijn, want hun verliezen zijn veel grooter dan de onze. Eenige dagen geleden bleek, dat het onder die omstandigheden, als gevolg van het Duit sche overwicht in de lucht, onmogelijk was artillerie en tanks aan wal te brengen, w«elke noodig waren om onze troepen in staat te stellen, den vijandelijken opmarsch uit het Zui den tegen te houden. Ondanks het schitteren de werk van de Britsche duikbooten, een Fransch flottielje en de inspanning van de luchtmacht, konden de Duitschers steeds veel meer versterkingen naar Noorwegen zenden dan wij. BERLIJN. 3 Mei. (D. N. B.). Het opper bevel van het Duitsche leger deelt mede: Nadat de laatste Britsche troepen het gebied van Andalsnes hebben ontruimd en de stad zelf zich eveneens in Duitsche handen bevindt, maakt de pacificatie-actie m Noorwegen snel len voortgang. In het Westen van Noorwegen wordt het Noorsche leger gedemobiliseerd, nog slechts op enkele punten stuiten de Duitsche patrouilles op verzet van geïsoleerde Noorsche afdeelingen, welke niets weten van den alge meenen toestand. Ten Noorden van Drontheim hield de vijand zich rustig. In het terrein ten Noorden en ten Zuidwesten van Narvik naderen vijandelijke afdeelingen langzaam de Duitsche stellingen. Aanvallen werden door de Duitsche voorhoede afgeslagen. Bij de jacht op duikbooten in het Skagerrak hebben Duitsche marinestrijdkrachten 'succes gehad en twee vijandelijke onderzeeërs zijn ver nield. Zooals reeds in een bijzondere mededee- ling werd gemeld, heeft de Duitsche luchtmacht op 1 Mei een eskader van de vijandelijke vloot uiteen gedreven. Met zekerheid kan worden vastgesteld, dat een vliegdekschip en een tor pedojager door bommen van middelbaar kali ber werden getroffen. Waarschijnlijk is nog een tweede vliegdekschip door bommen getroffen. Ik zou hieraan deze waarschuwing aan 't Huis en het Tand willen toevoegen: wij zul- len niet toelaten, dat Noorwegen ëen on dergeschikt oorlogstooneel wordt, maar evenmin zullen wij ons laten verleiden tot een zoodanige versnippering van ohzé strijdkrachten, dat daardoor een belangrijk centrum zeer zwak wordt. Onze vijand neemt centrale posities in. Hij heeft steeds geweldige strijdkrachten gereed staan voor een aanval. Die aanval kan met bliksemsnelheid ondernomen worden in elk van de vele gebieden. De vijand is gereed en zou er niet tegen opzien om Nederland of Bel gië, of beide, binnen te vallen. Het is ook mo gelijk, aldus Chamberlain, dat zijn wilde hor den geworpen worden naar zijn onschuldige buren in Zuidoost-Europa. Hij zou ook meer dan één van die dingen kunnen doen, ter voor bereiding van een poging voor een grootscheep- schen aanval in het Westen of zelfs van een bliksemaanval op Engeland. Het zou dwaas zijn den vijand op de hoogte te stellen van onze opvatting omtrent de stra tegie, die het best zijn nederlaag kan teweeg brengen. Maar wij moeten onze strijdkrachten niet zoodanig verspreiden of vasthouden, dat daardoor onze vrijheid van actie wordt ver zwakt voor het geval van een noodtoestand, welke elk oogenblik kan intreden. Wij zullen voortgaan, van elke gelegenheid, om den vij and in Noorwegen schade te berokkenen, ge bruik te maken, maar wij mogen niet de stra tegie op langen termijn vergeten, welke zal lei den tot onze overwinning jn den oorlog. Wij zijn met bepaalde operaties bezig en wij moeten niets doen, wat de levens van hen, die er bij betrokken zijn, in gevaar kan brengen. Ik verzoek het Huis daarom," besloot Chamber lain, „commentaren en vragen uit te stellen, tot het debat van de volgende week, waarbij, naar ik verwacht, die bijzondere moeilijkheid zich niet zal voordoen." Hierop zagen de oppositieleiders van het stellen van vragen af. Verleden week stelden, wfj vast, dat wij het denkbeeld van een verovering van Drontheim van het Zuiden uit moesten op geven. Wij moesten daarom onze troepen uit dat gebied terugtrekken en hen naar elders overbrengen. De gezant van Joego-Slavië, Fotitsj, heeft 'n onderhoud gehad met Sumner Welles. Na afloop verklaarde hij, dat het onderhoud zich beperkt had tot een gedachtenwisseling over de besprekingen welke de Amerikaansche OVERHEMD Het terugtrekken van troepen, die tegenover den vijand staan, is steeds beschouwd als een van de meest delicate en moeilijke militaire operaties. De operatie van sir John Moore te La Coruna (in 1808 tijdens den strijd in Spanje tegen Napoleon) hoeWel die gepaard ging met het verliezen van vele menschenlevens, met in begrip van dat van sir John zelf, staat nog steeds bekend als een klassiek voorbeeld van Britsche militaire bekwaamheid. Thans zijn wij gelukkiger geweest. Dank zij den krachtigen steun, welken de Britsche vloot kon geven, dank zij de vastbeslotenheid en bekwaamheid van generaal Paget, den opper bevelhebber van de landstrijdkrachten in dat gebied, dank zij ook den schitterenden moed en volharding van de troepen, hebben wij nu al onze strijdkrachten uit Andalsnes terugge trokken vlak onder de Duitsche vliegtuigen vandaan en zonder dat wij, voor zoover mij bekend, één enkelen man verloren hebben. Ik wil mijn groote bewondering uitspreken voor de wijze, waarop alle mannen hun taak uit gevoerd hebben in het gebied ten Zuiden van Drontheim. Ik kan het Huis thans geen bijzonderheden geven over het aantal dooden en gewonden in Noorwegen, maar ik heb reden om aan te ne men, dat het in verhouding tot den omvang der operaties niet groot geweest is. Hoewel het niet mogelijk geweest is Drontheim in te ne men, ben ik er van overtuigd, dat het voordeel tot nu toe aan de zijde der geallieerden ligt. Na drie weken oorlog is Noorwegen niet ver overd. In dien tijd zijn de verliezen der Duit sche vloot zeer groot geweest: twee slagsche pen zijn beschadigd, drie en misschien wel vier kruisers tot zinken gebracht, elf torpedojagers gezonken, evenals vijf duikbooten. Voorts zijn dertig transport- en voorraadschepen tot zin ken gebracht, waarbij vele duizenden men schenlevens verloren zijn gegaan. Tien trans port- en voorraadschepen zijn door onze tor pedo's getroffen en waarschijnlijk eveneens ge zonken. Voor dezelfde periode bedragen de verliezen der Britsche marine: vier torpedojagers, drie duikbooten, een escorte-vaartuig en 5 treilers gezonken. Vijf oorlogsschepen zijn bij lucht aanvallen beschadigd. Een voorraadschip is door een duikboottorpedo tot zinken gebracht. sche diplomatieke actie staat. De bedrijvigheid der diplomaten in Rome en Washington laat hierover weinig twijfel bestaan. Het eerste resultaat van deze bedrijvigheid schijnt te zijn, dat Italië in de naaste toekomst zijn houding van niet-oorlogvoerende niet zal wijzigen. Wat er zich de laatste dagen intusschen achter de schermen heeft afgespeeld, in den tijd derhalve tusschen het besluit der Britsche re geering troepen terug te trekken deze be slissing werd de vorige week reeds genomen en de verklaring van Mussolini aan den Ame rikaanschen ambassadeur, dat Italië voorloopig non-belligerent blijft, is in nevelen gehuld. Mis schien dat Chamberlain en Churchill de volgen de week een tipje van dezen geheimzinnigen sluier zullen oplichten. Merkwaardig is, dat de Italiaansche gezant té Washington, prins Colonna ook geconfereerd heeft met onderstaatssecretaris Sumner Welles, die, zooals men weet, in Maart een bezoek aan Rome, Berlijn, Parijs en Londen heeft gebracht De naam Sumner Welles wekt vanzelf her inneringen aan zijn reizen, die, naar algemeene overtuiging) ten doel hadden den grondslag voor een vredesplan te vinden en hoe gezocht het in de huidige omstandigheden ook moge zijn, toch ontkomt men niet aan de neiging om in de Italiaansch-Amerikaansche besprekingen aan dat vredesplan of aan een onderdeel daarvan een plaats toe te kennen. Intusschen heeft Italië door zijn perscam pagne en felle woorden van zijn fascistische leiders toch bereikt, dat Engeland geen vasten greep op Noorwegen kon krijgen, en dus indi rect belangrijk bijgedragen aan de Duitsche successen. Er is nog veel onopgehelderd in Noord- en Zuid-Europa en ook over de verdere ontwikkeling van den strijd valt niets te voor spellen. Ook is net nog een vraag of de Brit sche regeering er zonder kleerscheuren zal af komen, wanneer de volgende week een lawine van critiek over het kabinet en vooral over Chamberlain zal losbreken. De Daily Telegraph schreef dezer dagen wel: sea power always wins one battle of a war and that is the last, de vloot wint altijd één slag in den oorlog en dat is de laatste, maar men is toch geneigd te vragen of hierop geen u i t- zondering mogelijk is. En zoo zouden ook vele Lagerhuisleden wel eens kunnen denken vooral als de 1 e i d i n g, zoowel militair als politiek, zou blijken niét tegen haar taak te zijn opgewassen. een overwinning voor de Duitschers en een échec voor de Noren en Geallieerden. Voor het eerst in dezen oorlog zijn de twee groote strij dende partijen werkelijk handgemeen geweest en de Duitschers zijn het sterkste gebleken. Voor de zooveelste maal hebben de Duitschers de waarheid van het gezegde bewezen, dat „de eerste slag een daalder waard is" en in een modernen oorlog misschien nog wel meer. De Duitschers hadden net voordeel van het initiatie! en ze hebben dit niet meer uit handen gegeven, ook niet toen de Noren zoo goed en zoo kwaad als het ging een leger had den geïmproviseerd en de Geallieerden troepen aan land zetten. Is nu de geheele actie der Geallieerden in Noorwegen mislukt? Het is nog veel te vroeg om hierover reeds nu een oordeel uit te spreken. Chamberlain, Eden en Kingsley Wood heb ben de laatste dagen uitdrukkelijk verzekerd, dat Noorwegen niet in den steek zal worden gelaten. „Wij zullen niet toelaten, dat Noor wegen een ondergeschikt oorlogstooneel wordt, maar evenmin zullen wij ons laten verleiden tot een zoodanige versnippering van onze strijdkrachten, dat daardoor een belangrijk centrum zeer zwak wordt", zeide de Britsche premier gisteren en hij zinspeelde hierbij op een ander gevaar, dat Engeland mogelijk bedreigt: de actie van Italië in de Middellandsche Zee. Winston Churchill verklaarde in zijn rede van 11 April: wij hebben schepen genoeg om de contröle in de Middellandsche Zee te hand haven en tegelijkertijd al onze operaties in de Noordzee voortgang te doen vinden, maar de Britsche prime-minister liet gisteren dan toch wel een ander geluid hooren. Het is op het oogenblik moeilijk te zeggen, wat wel het belangrijkste is: de gebeurtenissen op het oorlogsterrein in Noord-Europa of de gebeurtenissen op diplomatiek terrein in Zuid-Europa. Waarschijnlijk bestaat er tus schen beide een wisselwerking. Zeker is, dat Italië en daarbij denken wij ook direct aan den Balkan en het Nabije Oos ten in het middelpunt van een grootscheep- „Ik heb niet geaarzeld toe te geven, dat de situatie kritiek is en dat het mogelijk is, dat wij tenminste een tijd lang het plan om Drontheim te neroveren zullen moeten opgeven Dit zou evenwel geen invloed hebben op onze operaties te Narvik. Het zou in hoofdzaak be- teekenen, dat een stoutmoedige onderneming mislukt is; van zuiver militair standpunt be zien, zou deze misslag evenwel niet ernstig zijn. Natuurlijk moet het effect op de neutrale opinie worden erkend, maar het Britsche prestige heeft m het verleden grootere schokken en de Britsche openbare meening grootere teleurstellingen overleefd." Deze open hartige woorden schreef de Britsche generaai- majoor Sir Charles Gwynn in de „Daily Tele graph" van 27 April JJ„ eenige dagen derhalve reeds voor de niet minder openhartige ver klaring van minister-president Chamberlain in het Lagerhuis, dat men de vorige week het denkbeeld om Drontheim van het Zuiden uit tn te nemen, heeft moeten opgeven en daarom de Britsche troepen uit Andalsnes zijn terugge trokken en per schip naar elders zijn overge bracht. Zoo hebben de Duitschers thans, ruim drie weken nadat zij hun campagne in Noorwegen begonnen, heel het Zuiden en Midden van net land in handen juist dat gedeelte, dus waar de meeste menschen wonen, de grootste steden liggen en zich de belangrijkste spoorlijnen bevinden De eerste phase van den strijd in hét Noorden is voorbijzij is geëindigd in BERLIJN, 2 Mei Het Duitsche Nieuws bureau meldt: „Een sterk Britsch vlooteskader, waartoe o.a. vliegtuigmoederschepen behoorden, naderde op 1 Mei de Noorsche Westkust. On middellijk na ontvangst van dit bericht is een escadrille jachtvliegtuigen van de basis in Noorwegen opgestegen, om een aanval te on dernemen. Ondanks het krachtige verzet van de vijandelijke jachtvliegtuigen en het gecon centreerde vuren der luchtdoelkanonnen van alle oorlogsschepen, voerden de Duitschers on versaagd hun opdracht uit, waarbij zij twee vijandelijke jachtvliegtuigen neergeschoten heb ben. Op het' voorschip van een vliegtuigmoe derschip is een bom van middelmatig kaliber terechtgekomen. Vlammen en rook waren het resultaat van die goed gemikte bom. Ook een ander vliegtuigmoederschip werd met bommen bestookt. De uitwerking kon echter niet nauw keurig waargenomen worden, als gevolg van een mistbank. Verder is een bom van middel matig kaliber op het achterschip van een torpedojager gevallen, waardoor het schip on middellijk moest stoppen. Door deze aanvallen is het vijandelijk eska der uiteengedreven. De meeste oorlogsschepen zijn na het einde van den strijd in groote vaart in tegengestelde richting, naar het Wes ten, gevaren. Een DuitSch vliegtuig is van die vlucht niet teruggekeerd." Uit deze cijfers blijkt, dat de kracht en doeltreffendheid van onze vloot weinig of niet aangetast zijn, terwijl de schade van de Duitsche vloot zoo groot is, dat de verhou ding tusschen de beide vloten geheel gewij zigd wordt en wij tot een belangrijke nieu we verdeeling van de hoofdvloot der geal lieerden konden overgaan. In dit verband kan ik nu mededeelen, dat het mogelijk was over te gaan tot een normaler verdeeling der schepen in de Middellandsche Zee, wel ke ecnigen tijd beïnvloed was door onze be hoeften in de Noordzee. Een Britsch cn een Fransch slagschip met kruisers en andere marinevaartuigen bevin- LONDEN. 3 Mei. (Reuter). De luchtvaart- correspondent van de „Times" schrijft: Noor wegen was een toetssteen van de luchtmacht, waarin de Geallieerden tot dusver in gebreke zijn gebleven. Het zou verkeerd zijn dat feit te miskennen. De overheersching in de lucht kon In de eerste perioden van de campagne niet

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2