ffloJUftn: jjZcwneAtAaai"- ScMecte/ „Sint Lucas" bestaat zestig jaar Reynaud richt zich tot de arbeiders Haarlem, 3 Mei r> Geschiedenis van een Amsterdamsch schilders genootschap De Verdwenen vrouw VRIJDAG 3 MEI 1940 sa Wereldcongregatïedag te Haarlem Meer dan 2000 Congreganisten be reiden Maria Zondag 19 Mei een grootsche hulde STADSSCHOUWBURG WINTERHULP ACT IE 35 JAREN ARMEN- COLLECTANT Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst R.K. ORATORIUM- VEREENIGING Voorjaarsuitvoering op 10 Mei Kunstkring Heemstede Ned. Natuurhistorische Vereeniging Zilveren jubileum bij de Centrale Werkplaats MORGEN „ZONNESTRAAL' COLLECTE Muziekconcours van de Haar lemsche Politievereeniging BURGERLIJKE STAND AGENDA Stadsschouwburg Bioscopen 4 Mei Stadsschouwburg Bioscopen Apotheekdiensten Eden over de kansen van den oorlog STAD Op Zondag 19 Mei zal over de geheele wereld een Congregatiedag worden gehou den, waarbij door alle Congreganisten aan Maria, Koningin van den Vrede, hulde be toond zal worden. Ook de Haarlemsche Congreganisten zullen hieraan deelnemen door op dezen Wereld- congregatiedag Maria een grootsche hulde te bereiden. Vrijdag 17 Mei zal in iedere parochie te Haar lem een openingslof met Veni Creator gecele breerd worden, waarbij tevens een predicatie gehouden wordt, waarin alle Congreganisten opgewekt en voorbereid worden voor de Algemeene H. Communie, welke 's Zondags ge houden wordt. Het hoogtepunt van dezen Wereldcongre- gatiedag is de grootsche Mariahulde, welke voor den ingang van de Kathedraal gehouden W'ordt en waaraan de Congreganisten van alle parochies te Haarlem, Bennebroek, Bloemendaal en Heemstede zullen deel nemen. Door meer dan tweeduizend leden van de Mariacongregatie zal een défilé langs het Mariabeeld, dat in de nis van de Kathedraal staat opgesteld, gehouden, worden, terwijl tevens door deputaties van de deelnemende parochies een bloemenhulde zal worden gebracht. Door 150 leden van verschillende Congrega ties zal hierna een Mariadeclamatorium opge voerd worden, waarvan de tekst geschreven is door Gabriel Smit. Muzikale medewerking Wordt hierbij verleend door de R. K. Harmonie St. Caecilia, die tevens dezen feestdag met muziek zal opluisteren. Het declamatorium Wordt besloten met een lied, gewijd aan Maria, Sterre der Zee, gecomponeerd door Wouter Paap. Spelleider is Antoon Sweers. Tot slot van dit Mariafeest wordt in de Kathedraal een Pontificaal Lof gecelebreerd door Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, waarin door de Congregatieleden de opdracht aani Maria Wordt hernieuwd. Het voorbereidingscomité voor de viering van den Wereldcongregatiedag te Haarlem is ge vormd doer den Zeereerw. heer pastoor L. J. Willenborg, de eerw. kapelaans E. Determeyer, H. Kooiman, Antoni Sweers en pater A. P. Louwe O.F.M. DE PICKWICK-CLUB. Charles Dickens bij Het Residentietooneel. 't Was een gedurfd experiment van regisseur Johan de Meester, „The Pickwick Papers" van Dickens in een reeks tafereelen op het tooneel te brengen. Het uitvoerige verhaal van het even bienschelijke als waardige clubbestuur, dat een reis door Engeland onderneemt, zoogenaamd om zijn geestelijken horizon te verbreeden, geeft een aaneenschakeling van vermakelijke avon turen, die zich beter laten vertellen dan dra matisch verbeelden. Wel heel moeilijk is het op het tooneel rondom den goedhartigen Pick wick de sfeer te scheppen, die het beroemde en hog altijd leesbare boek van den ouden Engel- tchen humorist eigen is. De voorstelling, die Het Residentietooneel gaf een voorstelling, die niet alleen om haar uit nemende bedoeling, maar ook om den breeden opzet en de kleurige uitwerking allen lof ver dient kan het best gelden als een voortref felijke illustratie van het bijzondere boek. Vooral de eerste tafereelen maken het noodza kelijk, dat men de détails uit het werk goed in zijn geheugen heeft en om wille van de vele aardige regievondsten neemt men dan de vrij moedige bewerking, waaraan trouwens niet te ontkomen viel, wel op den koop toe. „Tooneel" krijgen we eigenlijk pas te zien bij de uitstekend geslaagde rechtbank-scène, als de onschuldige, nobele Pickwick van verbreking van trouwbelofte wordt beschuldigd, omdat zijn hospita, Mrs. Bardell, eenmaal per ongeluk in zijn armen is flauwgevallen, hetgeen voor den braven ouden heer geen reden was om met haar den huwelijken staat aan te gaan. Dan komt er eenige spanning in het spel. Adolphe Engers is Van begin af aan een prachtige Pickwick ge weest, lichtelijk komisch, doch nooit belachelijk en ook in zijn uiterlijke verschijning zoo koste lijk van typeering, dat de beste illustrator hem als model kon nemen. Maar zooals we hem op het zondaarsbankje zien zitten, vol innerlijke verontwaardiging, terwijl hij toch tegenover het zoontje van zijn tegenpartij één en al goedheid is dat maakt de scène pakkend. Een echte Dickensfiguur levert in datzelfde tafereel ook Dirk Verbeek, die van het pathe tische pleidooi voor de eischende partij een bui tengewoon knappen monoloog maakt, die al de anderen tot samenspel prikkelt. Op zijn best Was hier ook Paul Steenbergen als Sam Weller, de trouwe en gewiekste lijfknecht van den be laagden Pickwick. Er waren tafereelen, waarin We hem minder drukdoend wenschten, vooral omdat Sam's manier van spreken met die be weeglijkheid in strijd is, maar het jonge, jolige en toegewijde in zijn karakter deed aan als echt. Die verhouding tusschen heer en knecht, door de regie naar voren geschoven, verinnigt ook de tooneelen in de „Fleet", waar de koppige Pick- Wick den gijzelaar speelt, liever dan een on rechtvaardig geachte boete te betalen. We ont moeten daar nog eens de voornaamste persona ges uit de gemoedelijke avonturengeschiedenis de Pickwickianen Tupman, Winkle en Snod- grass, door Evert Burema, Bob Oosthoek en Maarten Kapteyn levendig voorgesteld; mr. Wardle, voor welke rol Philip de la Chapelle kranig inviel, nadat Piet Brau onverwachts ziek Was geworden; den scherpen advocaat van Jan C. de Vos; den merkwaardigen acteur Alfred Jingle, wiens afgebroken zinnetjes op het too neel moeilijk zijn weer te geven, maar die niet temin door Johan de Meester in zijn caricatu- rale verschijning sterk werd uitgebeeld, en zoo vele anderen, die we niet allen noemen kunnen, maar die stuk voor stuk in het bonte geheel een goed figuur sloegen. De dames hebben het in dit spel niet zwaar, Uitgezonderd Tine Opscholtens, die de verliefde oudejongejuffrouw geheel in den komischen trant der tafereelen speelde, terwijl Christine Van Meeteren van de gedupeerde Martha Bar dell een aardig type maakte en Caro van Eyc.k Volkomen jongensachtig het zoontje uitbeeldde. De jonge dames Enny Meunier, Anny van Duyn en Mimi Boesnach zorgden met anderen voor bevallige fleur. De voorstelling was 's middags voor de scho- euws len gegaan, maar ook Woensdagavond waren er nog veel jongelui in de zaal en door hun mee leven met verschillende scènes de amoureuze natuurlijk niet het minst toonden zij, dat de humor yan Dickens voor hen nog niet verouderd is. In het algemeen werd de uitvoering met veel waardeering genoten en dat verdiende zij ongetwijfeld, want het was alles doortinteld van ouderwetsche hartelijkheid en daarbij met haar rijkdom van kleurige groepeeringen een lust voor het' oog. Wie het van te voren niet deed, zal er naderhand „The Pickwick Papers" nog eens op nalezen en er dan een nieuw genoegen in vinden. Het Residentietooneel en met name Johan de Meester leggen met deze merkwaar dige tooneelproef eer in! H. B. V. d. S. Het wordt zoo zoetjes aan te veel, merkt men van verschillende kanten op. Loonen die speld jes- en bloemendagen nog wel de moeite? Er gaat bijna geen Zondag voorbij of er wordt in de kerken een schaalcollecte gehouden. Maar, kunnen wij wel genoeg doen voor de nood lijdende medemenschen? Is het niet een bijzon der voorrecht als men kan geven in plaats van ontvangen? Nog steeds geldt; Geef en u zal gegeven worden. Er zijn nog zooveel men- schen, die het hoognoodige niet kunnen koopen. Zeker, zij sterven niet van den honger, doch zij hebben wel groote moeilijkheden met het aanschaffen van kleeding, schoeisel en huis houdelijke benoodigdheden. Het comité „Winterhulp" lenigt dezen nood en Zondag doet het wederom een beroep op de katholieken van Haarlem. Helpt allen zooveel gij kunt, Gods zegen zal zeker niet uitblijven. De collecte moge een groot succes worden. G. ALDERS, vice-voorzitter R. K. Middenstandsvereeniging. De heer M. Marchand was gisteren vijf en dertig jaar armencollectant in de parochie van St. Jan. Om half acht werd tot zij.n intentie 'n H. Mis opgedragen, waaronder het armbestuur en het geheele college armencollectanten ter H. Tafel naderden. Des middags werd de jubila ris te zijnen huize hartelijk toegesproken. Men wees op zijn trouw en hulpvaardigheid. Hoewel de heer Ma'rchand niets va,n feestelijkheden wilde weten, zal deze intieme huldiging hem ongetwijfeld nog lang heugen. ftaaK&e** Voorzichtig, mijnheer Dat kunt U pas zeggen, als U eerst bij KOSTER MANS geprobeerd hebt. KOSTERMANS heeft vrij wel alle maten, typen, mo dellen en tinten die er zijn. KLHQ.UTSTR.58 OEIM.CRONJESTR.fi De tweede uitvoering, waaraan de dames R. Brockmann, zang; Bets Nederkoorn, piano en de heeren Jos. de Klerk, fluit en Cor de Wilde, cello, hun medewerking verleenen, zal plaats hebben op Maandag 6 Mei in het schoolgebouw. Het programma bevat werken van Buxtehude, Leclair, Bach, Handel en Beethoven. De R.K. Oratoriumvereeniging zal op Vrijdag 10 Mei te 8.15 uur haar Voorjaarsconcert geven in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. Uitgevoerd zal worden de Missa Solemnis in b-moli en de achtste Symphonie in c-moll van Bruckner, beide in de Urfassung. De Missi Solemnis beleeft haar eerste uitvoering in Ne derland terwijl de achtste Symphonie in de Ur fassung voor Haarlem een noviteit is. Mede werking zal worden verleend door Jo Vincent, sopraan, Suze Luger, alt, Louis van Tulder, te nor; Hermann Schey, bas en den organist Al- bert de Klerk. Het geheel staat onder leiding va,n den heer Eduard van Beinum. F. Ouwenaller, lid v. h. hoofdbestuur en nestor van het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen, feliciteert den heer Heerkens Thijssen, den huidigen voorzitter, die 40 jaren lid van het bestuur der afd. Haarlem uitmaakte Vrijdag 3 Mei, organiseert de Kunstkring Heemstede in het gebouw van den Nederland schen Protestantenbond een liederenavond, waarbij Annie Hermes en Corrie Bijster als solisten zullen optreden. Aan den vleugel speelt Emmy van Eden. De Nederlandsch Natuurhistorische Vereeni ging, afdeeling Haarlem en Omstreken, organi seert op Zondag 5 Mei een ochtendwandeling door het Vogelzangsche Bosch, onder leiding van de heeren G. L. van Eyndhoven en G. A. van Schaik. Zaterdag 11 Mei zal er een excursie naar de duinen van Wijk aan Zee worden gemaakt onder leiding van den heer G. A. van Schaik Vandaag herdenkt de heer J. v. G. Pennarts, wagenmaker bij de Centrale Werkplaats den dag, waarop hij vóór vijf en twintig jaar in dienst trad. De jubilaris werd hedenmorgen op zijn afdeeling door den chef toegesproken, waar bij hij tevens de gebruikelijke gratificatie met oorkonde ontving. Dezen heugelijken dag heeft de jubilaris verder doorgebracht in huiselijken kring. SHIRKS! ÉSÉÉÉi De Jeanne d'Arc-groep van de Spaarneparochie. Dezer dagen, werd de eerste gidsengroep van de Spaarneparochie tevens de eerste van de stad Haarlem geïnstalleerd. Onze foto toont de beide kranige patrouilles met haar leidsters, nadat ze in de kerk haar gidsenbelofte hadden afgelegd. Deze nieuwe vorm heeft de sympathie reeds allerwege gewonnen, het zal daarom niet bij deze eerste groep blijven Men verzoekt ons opneming van het volgende; Morgen is het „Zonnestraal"-dag. Dan zullen weer honderden vrouwen en meisjes, mannen en jongens een beroep doen op de offervaar digheid van de Haarlemsche ingezetenen, om de koorden der beurzen los te maken en met gulle hand te geven voor hen, die lijdende zijn aan de gevreesde tuberculose, en niet in staat zijn zelf hun verpleegkosten te betalen. In de afgeloopen weken is met vele middelen propaganda gemaakt. Raambiljetten zijn in een oplaag van honderden exemplaren in de stad verspreid. Meer dan honderd w'inkeliers hielpen deze week mede, door in hun pakjes een propaganda- biljetje bij te sluiten. De Nederlandsche Spoorwegen gaven hun medewerking, door toe te staan, dat op hun terrein bij de viaducten een drietal spandoeken kon worden opgehangen. Dertigduizend draaischijven met een op de collecte betrekking hebbenden tekst, werden vandaag aan de scholen uitgereikt. Trams, autobussen en taxi's zullen morgen weer getooid zijn met de bekende „Zonnestraal"" vlaggetjes. Veel heeft het plaatselijk „Zonnestraal"- comité gedaan, om de Haarlemsche ingezetenen op de collecte van morgen attent te maken en nu is het woord aan u! Geeft; geeft; opdat velen, die nu nog moeten wachten, kunnen worden geholpen om later weer genezen aan hun gezin en aan de maat schappij te worden teruggegeven. De Amsterdamsche Vereeniging van Beel dende Kunstenaars „Sint Lucas" herdenkt op 4 Mei a.s. haar zestigjarig bestaan. Na „Arti et Amicitiae", dat onlangs zijn eerste eeuwfeest vierde, is „Sint Lucas" dus een der oudste schildersgenootschappen in de hoofdstad en zelfs in ons land. Bij velen heeft de meening postgevat, dat „Sint Lucas" zijn ontstaan te danken zou heb ben aan een conflict met een uittreding van leden van „Arti", en zelfs Dr. Henri Polak maakt hiervan melding in zijn bekende werk „Amsterdam die groote stad". Het is begrijpelijk, dat men, gezien de be kende lichtbewogenheid van het kunstenaars gemoed en de vele ruzies, die kunstenaarsorga nisaties plegen door te maken, maar die voor hun bloei zoo stimuleerend en noodzakelijk zijn als de kinderziekten voor een kind, veronder stelde, dat ook „Sint Lucas" door een ruzie met „Arti" is ontstaan, maar niets is minder waar. ,Sint Lucas" is in 1860 opgericht door en voor leerlingen van de Rijksacademie voor Heelden- de Kunsten te Amsterdam, op aandrang van den toenmaligen directeur Prof. Allebé. Men zou bijeen komen om te spreken over kunstza ken en alles wat daarmede verband hield. De leden zouden om beurten lezingen houden of vertellen bij reproducties van schilderijen. Op richters waren de toenmalige studenten Jan Toorop, Jac. van Looy, van der Valk, Witsen,. Johan Braakensiek, Ezerman en Ed. Karsen, van wie alleen de laatste nog in leven is. Een jaar na de oprichting werd Jan Veth eveneens lid als jongste leerling van de Academie. De bijeenkomsten hadden meestal plaats in den theekoepel „Amstelhoek", die op den hoek van den Amstel en de Stadhouderskade stond, een omgeving, die toen nog' bijna landelijk ge noemd kon worden, want de koepel stond op een grasveld, dat door een sloot van den weg was gescheiden, terwijl op den achtergrond nog een viertal molens zichtbaar was. Men ziet, „Sint Lucas" was geenszins con current van het toen reeds zeer deftige „Arti", waarin alleen schilders van naam waren opge nomen. Het was nog geheel een studentenorga nisatie en de eerste daad, waarmede het naar buiten optrad, was de plechtige overbrenging van een borstbeeld van Rembrandt van de binnenplaats van de Koninklijke Academie in het Oude Mannenhuis naar het nieuwe gebouw aan de Stadhouderskade, dat in 1875 in gebruik was genomen. Het begon heel plechtig met een rede van Prof. Alberdingk Tliijm, maar het eindigde zeer vroolijk in den koepel van Am stelhoek, want het archief van „Sint Lucas" bevat nog steeds een rekening van den kaste lein „voor het beschadigen van het billard, het breken van vier fijne wijnglazen en het ver oorzaken van defecte stoelen". Ondanks of wel licht juist door de jeugd der leden ontstonden er al heel vroeg tegenstellingen in „Sint Lu cas", waarvan sommigen, zooals Jan Veth, een ernstige organisatie, met hoogstaande debatten wilden maken, terwijl anderen van geleerde betoogen weinig wilden weten en ook door vroolijk samenzijn den onderlingen band wil den versterken. Vele modernen, zelfs extreem geachte schilders, waren lid van „Sint Lucas", waar onder ande ren Kees van Dongen en Piet Mondriaan ex poseerden. Voorzitters waren na Van der Pek o.a. Gorter, Simon Maris, Hesselink en Breiten- stein, onder wiens bewind een soort revolutie uitbrak in 1913. Vele kunstenaars schilderden in die dagen zeer lichte kleuren, schaduwen gaven zij aan het blauwe of groene toets, in tegenstelling tot de donkere tonen van ande ren. Er waren twee partijen, de „blauwen" en de „bruinen". Tot de eersten behoorden veel vooraanstaande jonge kunstenaars als Jan Sluyters, Piet van der Hem, Leo Gestel, H. J. Wolters, Maks en anderen. De jury voor de tentoonstelling van dit jaar bestond bijna uit sluitend uit „blauwen" en toen de jury alles wat „bruin" was weigerde en in de hoofdzaal 87 van haar eigen schilderijen plaatste, liep na een hevig bewogen vergadering, waarin het beleid van de jury fel werd afgekeurd, de heele jury uit „Sint Lucas" weg om den Hollandschen Kunstenaarskring op te richten. Nu lacht men om deze toen zoo bewogen ge beurtenissen, de meeste weggeloopenen zijn reeds lang weer in „Sint Lucas" terug of lid van verschillende organisaties, en de vereenigingen zelf werken in de beste verhouding zusterlijk samen, maar in 1913 had de nieuwe voorzitter E. R. D. Schaap een moeilijke taak om de ge schonden vereeniging tot nieuwen bloei te bren gen. Met veel tact is hem dat gelukt en tot 1935 heeft hij Sint Lucas geleid, als voorzitter met de langste dienstperiode. Veel is in dien tijd tot stand gebracht. Op initiatief van Sint Lucas werd in 1915 het Ne derlandsch Steuncomité voor beeldende kunste naar opgericht en in 1927 werd de Sint Lucas- prijs ingesteld. De vereeniging telt thans circa 230 werkende leden, die worden toegelaten, na een zeer stren ge ballotage op hun werk. Op 4 Mei a.s. zal na de opening van de groote jubileum-tentoonstelling in het Stedelijk Museum een receptie worden gehouden, en op 7 Mei a.s. zullen verscheidene autoriteiten aan zitten bij den dan te houden schildersmaaltijd, die, naar men hoopt, toch nog een kleine af spiegeling zal geven van de vreugde en verve, waarmede „Sint Lucas" vroeger haar in Am sterdam beroemde schildersfeesten vierde. Wij behoeven den Haarlemmers waarlijk niet te vertellen, dat het gisteren een bollendag bij uitstek was en dat van een recorddrukte gesproken mag worden. Dat de zon den heelen lieven dag geschenen heeft, constateerde u zelf reeds en als dat niet zoo is, dan heeft u van morgen het bewijs in de vele roode gezichten gevonden. U begrijpt ook, dat de N.Z.H.T.M. alle mate riaal op den weg had en dat er vervaarlijke rijen zijn gevormd op verschillende punten. We moeten u dus iets vertellen, ivat u niet weet. En dat kunnen we. Uit de vele humoristische gevallen, die zich gisteren langs den weg hebben voorgedaan, door auto's uit het begin van deze eeuw, door zeer gecompliceerde verkeersopstoppin gen, door ouders die met acht of tien kinderen zes uur deden over 3 K.M., willen wij er een putten, die u een bijzonder vroolijk mo ment zal bezorgen. Een motorrijder stelde zijn vrouw voor om een tochtje te gaan ma ken door de bollenstreek. Zoo be sloten duizenden. De gade zou op de duo-zitting plaats nemen en verder zou alleen genieten op het programma staan. Toen de motor rijder in Hillegom stopte om wat te gaan gebruiken, merkte hij tot zijn grooten schrik, dat de eega in kwestie verdwenen was. De duo zitting ivas leeg, geen spoor van de vrouw was te ontdekken. Wat lag voor de hand? Natuurlijk, dat de liefhebbende echtgenoote onder weg van de zitting gevallen was en ergens in de bollenstreek wellicht met een gebroken ledemaat zou lig gen te verlangen naar haar ge maal. De man stapte dan ook onthutst en ontdaan naar de politie, die, als altijd, onmiddellijk optrad en op onderzoek uittrok. Twee uur lang werd gezocht én gezocht. Vele vrou wen werden gevonden, maar niet ie verlorene. Totdat plotseling de ontknooping, het happy-end, op luchting en rust bracht. De vrouw werd in Bennebroek aangetroffen, gaaf en blozende als weleer. Wat was er gebeurd? Haar man keek in Bennebroek even op een kaart en van die gele genheid maakte de duo-rijdster gebruik om de stramme beenen wat leniger te maken. Zonder op of om te kijken gaf de motorrijder even later gas enmen begrijpt de geschiedenis. Eerst in Hillegom werd het zware gemis ontdekt en gevoeld. Booze tongen beweren booze din gen. Maar het weerzien van man en vrouw, na deze scheiding temid den der bollenvelden, was te hart roerend om ook maar aan eenig vooropgezet „misverstand" te den ken. Voor het Muziekconcours, dat de Haarlemsche Politievereeniging op 30 Juni, 6, 7 en 14 Juli in den Hertenkamp organiseert, hebben zich 62 ver eenigingen uit het geheele land opgegeven. Hare Majesteit heeft een schitterende zilve ren medaille beschikbaar gesteld. Zondagmid dag a.s. om twee uur zal in hotel Lion d'Or de loting plaats vinden. Geboren: 30 April: V. Kooistra-Boersma, d. 1 Mei: T. Pel-Kooij, z.; C. M. Schaper-v. Bakel z.\ N. Heijblom-van Brummelen, z.; 2 Mei; C Bosch-Wesselius, d.; F. Pluim-Regeling, z.; P. C van Veen-den Hoed; C. C. Hilbers-Schuurman, z.; S. M. van Erven-Kort, z.; C. E. Klootwijk- Tiggelman, z.; A. E. Hulsebosch-Willemse, z. Gehuwd: 1 Mei: A. A. M. Vierhout en M. C. A. C. Randoe; G. Ilbrink en A. M. Masee; F. C. Schultz en H. van Osnabrugge; Th. C. van der Putten en J. van Dijk; P. Konings en M. K. Aarts; G. A. Hesselman en A. M. M. Handgraaf B. van Luijk en C. M. van Dongen; J. Gouman en G. Jenneboer; J. F. Vos en M. J. Hilterman; D. H. K. Grandia en M. de Jong; J. F. Rootlieb en C. A. Rijk; C. Ruigrok van der Werven en E. H. Persoon; C. Hoogland en R. Terwal; I. van Vlijmen en E. de Vries; H. Willemse en A. Ver- zijlenberg; A. Bijster en M, M. Prinsen; C. Huij zer en J. van Boekei; P. J. Storm en M. van Kampen; W. Podt en M. C. Sieraad; G. Koster en C. van Roon; A. C. Dorst en A. Eggink; J. A. Geerlings en B. Geldorp; A. G. Boon en T. Oos terhagen. Overleden: 30 April: J. D. Hazekamp-Menses, 87 j„ Gr. Houtstraat; 1 Mei: E. F. Blok-Brink- man, 74 j„ Wagenweg; 2 Mei: P. Klumper, 57 j„ Leidschestraat. Gebouw St. Bavo: Nederl. Schoolbioscopen- bond, 2 uur, Schaakclub St. Bavo, 8 uur, R.K. Bevolkingsbureau, Haarlems Gemengd Koor, 8 uur, Bestuur Herwonnen Levenskracht, 8 uur, Fabrieksarbeiders, 8 uur, O. en O., 8 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezichtiging van schilderijen en teekeningen van 1012 uur en 2.305 uur- Kunsthandel J. H. de Bois: Expositie Han Boskamp, 105 uur. Stadsschouwburg. Vrijdag 3 Mei: Het Ne" derl. Tooneel: „Ik ben zeventien jaar", (volks voorstelling) Rembrandt: „Het privéleven van Elisabeth en Essex", 2.30 en 9.15 uur, boven 18 jaar. Cinema-Palace: „Variété" voor volwassenen, 2 en 8.15 uur. Luxor: „Sterren gaan naar Hollywood", bo ven 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Rio", voor volwassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaame; ..De Spion" en „Malle Gevallen". Moviac: „Helden op de Locomotief", 8.15 uur, boven 18 jaar. Gebouw St. Bavo: O. en O., 8 uur, Geel Wit, 6.30 uur, gewone zittingen 47 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 1012 uur en 2.305 uur. Kunsthandel J. H. de Bois: Expositie Han Boskamp, 105 uur. Palestina-Diorama's, Schotersingel 117a: Ge opend van 35 en 7—9 uur. Zaterdag 4 Mei, 8.15 uur, Het Nederlandsch Tooneel: „Men zegt(volw.) Dinsdag 7 Mei, 8 uur, „De kus op het perron" (Voor Nieuwe Haarlemsche Kunstkring), (volw.) Rembrandt: „Brand op den Oceaan", (vol wassenen) 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De Held van Kokomo", (volwassenen) 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ninotchka", (volwassenen) 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hotel Imperial" (18 jaar) 2.30, 7 en 9.15 urn'. Spaarne: „Geketende hartstochten" en „Be reden Politie" (18 jaar). Moviac: „Helden op de Locomotief" (goedge keurd) 8.15 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Barteljorisstraat 11, tel. 10175; Parkapotheek, Kleverparkweg 13! tel. 11793; Teylerapotheek, Teylerplein 79, tel. 17946; Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127. Steeds geopend zijn: Elswout-apotheek, Bloe- mendaalscheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoortschelaan, tel. 26772; Bloemendaal- sche apotheek, Bloemendaalscheweg 85, tel. 22181 Tont Wj de Jaariyksche inzameling voor de katholieke Universiteit, dat gij in liefde voor een der edelste Cultuurgoederen, de wetenschap, bij nie mand wilt ten achter blijven en dat gü in geloofsijver allen wilt overtreffen. Het Hoogwaardig Episcopaat bi) het eerste lustrum der Kath. Universiteit. PARIJS, 1 Mei (Havas). Reynaud, de Fransche ministerpresident, heeft vanavond een radiorede gehouden, waarin hij zich tot de arbeiders richtte. Zonder u, zoo verklaarde Reynaud, zou het leger der strijdenden zijn kracht missen. De geweldige oorlogsmachine, die tegenover ons staat, en die overwonnen zal moeten worden, wordt in de Duitsche fabrieken geboren. Zij is gesmeed en wordt thans door Duitschen dwang arbeid geravitailleerd. Een der wetten van den modernen oorlog is: onze wet is die van den vijand. In oorlogstijd hangt het van den ar beid af, of de oorlog gewonnen of verloren zal worden. De strijd om de vrijheid zal hard zijn, doch verdient de vrijheid geen offers? Op dezen eersten Meidag voel ik al wat deze offers voor velen uwer beteekenen, en de vrees, dat u nog zwaardere offers zullen worden opge legd. En toch moeten wij, om ons lot te beoor- deelen, niet de oogen naar achteren richten, doch moeten wij naar voren zien. „De grootheid van den soldaat is het gevaar, de grootheid van den arbeider is de krachtsinspanning. Eén ding weet gij allen en dat is, dat zoo eens uw krachtsinspan ning mocht verminderen, de strijders aan het front in den rug zouden worden ge troffen. De soldaat heeft u noodig, zooals gij hem noodig hebt. Daarom moet niet berusting de grondslag zijn van uw arbeid, doch geestdrift, vuur en geloQf." De minister verklaarde ten slotte, dat de regeering op sociaal gebied, ondanks den oor log, wil handelen. Hij kondigde o.a. een uit breiding aan van het arbeidsveld van het mi nisterie van Volksgezondheid, dat een anderen naam zal krijgen, want het zal niet langer het ministerie der zieken zijn, doch dat der geheele Fransche bevolking. Ondanks alle beproevin gen, zoo besloot Reynaud, zullen wij naai de overwinning marcheeren. LONDEN, 1 Mei (Reuter). In een heden te Londen gehouden rede heeft minister Eden o.a. verklaard: „Het is onvermijdelijk, dat wij slechte zoowel als goede dagen zullen meema ken voor de strijd ten slotte met de overwin- ring is besloten. Ik heb nooit mijn overtuiging, dat onze vijand werkelijk formidabel is, onder stoelen of banken gestoken. Het is te allen tijde in een oorlog verkeerd, den vijand, waar men tegenover staat, te kleineeren.'' Ten aanzien van de verklaring van von Rib- bentrop, dat de Britsche en de Noorsche regee ring een oorlogscomplot hadden gesmeed, zeide Eden dat zulk een fantastisch sprookje bij nie mand, die op de hoogte is van de feiten of het leven en de politiek van Noorwegen, geloof zal vinden. Er kan, aldus verklaarde de minister, voor niemand van ons vrede zijn, voordat het geheele Noorsche volk weer van zijn vrijheid geniet, onder zijn eigen koning en in zijn eigen land. Voortgaande zeide Eden, na gewezen te heb ben op de grootere hulpbronnen der geallieer den „Het is niet voldoende zich tevreden te stellen met het bestaan van deze hulpbronnen en te herhalen, dat de tijd voor ons werkt. De tijd moet ook gebruikt worden Niets minder dan de grootste krachtsinspanning, waartoe het Brit sche volk in staat is, zal de overwinning kun nen behalen."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5