UIT DEN OMTREK I 'pJdj/z&K M fjoJLoidln-t&Kacie.t INCASSO-BANK N.V. CREDIETEN EFFECTEN KERKLIJSTEN KOOPT THANS! Alles wijst op een aanslaande prijsverhooging „J&venJióée>ió"lVci&eó BRAADSTOFFEAHAIVDEL Fr.Varkenmarkt6-10,TeI.I4I64-I3904 HAARLEM ZATERDAG 4 MEI 1940 Raadsvergadering van Bennebroek Het raadhuis'wordt verbouwd BEVERWIJK Militair défilé HILLEGOM Vreemdelingenverkeer HEEMSTEDE Blek I wordt begrensd door de grens Heetn- I «KRUISWEG 59 HOOFDDORP LISSE NOORDWIJK NOORD WIJKERHOUT IJMUIPEN Slechte bedrijfsresultaten Treilers weer uitgevaren Verkeersongeval Kalf-Zaandam Wijk aan Zee Zaandam ORIGINEELE ONDERDEELEN EN CHEVROLET SERVICE Amst. Rijtuig-Maatschappij N.V. „Doove menschen behooren niet achter het stuur" Pauselijke onderscheiding HET ROODE KRUIS Afm. per H.L. is pl.m. 75 kg. per 70 kg. Afm. per H.L. is pl.m. 75 kg. per 70 kg. 22/35 15/22 8/15 3.25 2.80 2.20 3. 2.65 2.05 22/35 15/22 3.40 2.95 8.15 2.75 De gemeenteraad vergaderde onder voorzit terschap van den burgemeester, Baron K. van Hardenbroek op Vrijdagavond om 8 uur. Na de opening werden de notulen vastge steld. De voorzitter deelde daarna mede, dat er een verzoek was ingekomen van mej. Oliërkoek om aangesteld te worden tot schoolschoonmaakster van de O. L. school. De heer DUBBIS achtte het salaris te laag en zou dit gaarne met f 50 verhoogd zien. De VOORZITTER achtte het onjuist om dat nu te veranderen en tevens geen reden aanwe zig om de vergoeding te verhoogen. Het bedrag van f 4 per week achtte hij hoog genoeg. Op voorstel van B. en W. werd de huur van den grond in gebruik van het café „De ge leerde man" verlaagd van f 50 op f 35, in ver band met het feit, dat de gemeente een gedeel te van dezen grond zelf in gebruik heeft geno men. Het verzoek van de A. N. P. B. om verhoo ging van de salarissen van de politie werd voor kennisgeving aangenomen. Evenzoo het verzoek om het aantal verloven te verminderen. Er is maar één verlof in de gemeente. Een voorstel van B. en W. om de winkelslui tingsverordening van de kappers te wijzigen en wel sluiting van deze zaken op 9 uur des Za terdags, werd ingetrokken, omdat de kappers daarover niet eensgezind waren. Wie nu vroe ger wil sluiten mag dat evengoed doen, zegt de voorzitter. Er gebeurt in dergelijke zaken geen kwaad. Het kohier hondenbelasting werd vastgesteld Op f 590. De voorschotten van de bijzondere scholen werd vastgesteld op f 580 voor de school met denbijbel, f 1467 R. K. meisjes school en op f 2234.73 R. K. jongensschool. In verband met de mogelijkheid van oproe ping van politiepersoneel en ambtenaren der gemeente in militairen dienst, werd het regle ment en verordening voor deze personen ge wijzigd en vastgesteld. De termijn van ontruiming van het perceel Binnenweg 25 werd met één jaar verlengd. Het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening van f 4100 ter bestrijding van kos ten der werkverschaffing, werd ingetrokken, omdat de mogelijkheid bestaat dat het Werk fonds ter gelegener tijd deze gelden ter be schikking zal stellen. Thans is het geld niet hoodig, omdat er geen werkloozen zijn in deze gemeente. Er zijn voor den volgenden herfst en winter verschillende werkobjecten als verbete ring van de Lentebrug, de Laan en de omge ving Bennebroeksbloei. Verder het slootengra- ven in samenwerking van den Bennebroeker- Polder. In de commissie van advies inzake de armen zorg werden benoemd de heeren: Smit, Krou- weel, Veldhuizen, van Zanten, van Bakel en de Vries. De VOORZITTER verwachtte een pleizierige samenwerking met B. en W. Na de behandeling van eenige reclames be lastingen werd besloten om een kasgeldleening aan te gaan van f 15000. Daarna stelde de VOORZITTER aan de or de het voorstel tot verbouwing van het ge meentehuis. B. en W. stelden voor de daarachter gelegen Wooing bij het bestaande gemeentehuis te trek ken. De kosten daarvan worden begroot op f 2100. Na een korte bespreking ging de raad met dit plan accoord. De raad had besloten om grond te verhuren aan den heer J. Huismans Jr. om daarop een tent op te richten tot verkoop van ververschin- gen enz. In verband met klachten van omwonenden stellen B. en W. voor om dit besluit in te trek- ken, de schade aan den bouwer van deze tent, geraamd op f 100, zal vergoed worden. De raad ging met een en ander accoord. Bij de rondvraag klaagt de heer HEEMS KERK over de baldadigheid van de jeugd, die de plantsoenen vernield. Tevens brengt hij naar voren dat de politie, ook als zij deze vernieling ziet gebeuren, er niets van zegt. De VOORZITTER zal met deze klachten re kening houden en de politie er op wijzen. De heer DUBBIS wil de belt met een heg omheinen, omdat er veel wegwaait. De heer VAN LIEROP acht het 't beste daar mede te wachten tot het volgende voorjaar. Goedgevonden. De heer VAN DER MEER bracht een uit voerige correspondentie ter tafel over de mo gelijkheid van een nieuw werkobject, n.l. in cultuur brengen van het z.g. Rottegat. B. en W. zullen deze zaak in de gedachten hóuden en als er behoefte komt aan werkob jecten alle aandacht schenken, welke zij zeer Zeker verdient. Daarna volgde sluiting, evenwel de draagkracht der vereeniging te boven, zoodat nog dient te worden afgewacht of het feest dit jaar zal kunnen doorgaan. Het vorige jaar bedroeg het nadeelig slot van het feest 95. Het plan van een verkeersbureau kon, in ver band met de kosten, nog niet worden verwe zenlijkt. Hiervoor is poodig, dat de gemeente de vereeniging subsidieert, zooals in vele plaat sen reeds geschiedt. Wellicht dat de onderhan delingen, welke reeds geruimen tijd met het Provinciaal bestuur worden gevoerd, tot resul taat zullen hebben, dat de vereeniging in de toe komst bij de gemeente zal kunnen aankloppen. Maar vooralsnog blijft dit een vrome wensch. Van uit de vergadering werd het idee ge opperd om hier een „levend schaakspel' te or- ganiseeren. De voorzitter zegde overweging toe. De ver gadering werd hierna gesloten. Gistermiddag hebben manschappen op de Breestraat voor de autoriteiten gedefileerd. Voorafgegaan door de Marinekapel marcheer den de soldaten langs het raadhuis, waar de burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens, de leger en marine-autoriteiten en voorts de leden van het gemeentebestuur het défilé gadesloegen. Het was een imposant schouwspel, waarvan een groote menigte genoten heeft. De Breestraat- bewoners hadden de vlaggen uitgestoken, waar door het geheel een opgewekten en feestelijken aanblik bood. St. Josephs Gezellen vereeniging Agenda- week van 4 Mei11 Mei. Hedenavond vrije bijeenkomst tot 10.15 uur. Zondag na de H. Mis van 7 uur algemeene H. Communie in de St. Martinuskerk. Na de Hoogmis vrije bijeenkomst tot 10.15 uur. Maandagavond biljartclub en tooneelrepetitie. Woensdagavond damclub. Donderdagavond 8.30 uur verplichte vergade ring. Zaterdagavond vrije bijeenkomst. Wegens den Maria-avond in Hotel Sistermans gaat de bestuursvergadering as. Dinsdag niet door.' De secretarissen van de onderafdeelingen wor den dringend verzocht zoo spoedig mogelijk hun jaarverslagen voor den komenden ouderavond Gisteravond is in hotel Ter Burg, onder voor zitterschap van Mr. A. Moens, de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer. Het jaarverslag van den secretaris, den beer J. N. Tromp, vermeldde een stijging van het ledental van 163 tot 181. Niettegenstaande de onzekere omstandigheden, die het jaar 1939 feeds kenmerkten, bleek de vereeniging toch flinke activiteit te hebben ontwikkeld, o.m. dooi de organisatie van de drie-jaarlijksche tentoon stelling voor handel en industrie en het organi- seeren van het St. Maartensfeest, waaraan niet blinder dan 1500 kinderen deelnamen. In verband met de grondaankoopen door de gemeente, werd in het verslag de hoop uitge sproken, dat men er in zal kunnen slagen in het werkelijk deel der gemeente aantrekkelijke Woonwijken te stichten. De rekening van den penningmeester, den heer G. Langendijk, sloot, voor de eerste maal sedert 3 jaar, met een batig slot, ten bedrage van 41.81. De B.E.T.E. had een voordeelig saldo opge leverd van 159, Verschillende leden hebben aan het verzoek, Om hun bijdrage te verhoogen, gevolg gegeven. Het bestuur verwacht, dat dit voorbeeld door anderen zal worden gevolgd, daar de vereeni ging noodzakelijk over meer kasmiddelen moet kunnen beschikken, wil zij iets tot stand kunnen brengen. Wat de plannen voor dit jaar betreft, daar omtrent kon de voorzitter nog geen bepaalde hiededeelingen doen. Verschillende mogelijk heden zijn door het bestuur onder de oogen gezien, o.a. op het gebied van de sport, doch of deze verwezenlijkt kunnen worden, staat niet vast. Intusschen blijft de vereeniging werkzaam. Haar informatiedienst wordt veelvuldig ge bruikt, er wordt reclame gemaakt en verder Verleent zij medewerking aan de Federatie, of schoon ook deze organisatie door den algemee- hen toestand, bij de uitvoering van haar plan hen moeilijkheden ondervindt. Zoo is het nog hiet zeker, of de 3-daagsche fietstocht dit jaar ®ai doorgaan. De St. Maartenvicring is wederom op het Programma geplaatst. De kosten hiervan gaan Hoofdstraat R. K. Schaakclub „Hillegom" De uitslagen van de prom.-degr. wedstrijden zijn: M. v. d. Pol—E. Th. La Feber 01 E. Th. La Feber—M. v. d. Pol 10 De stand van den ladderwedstrijd is: M. v.- d. Pol 7. P. v. d. Mey 6. L. Koeken 6. E. Th. La Feber 6. R. J. J. Heirman 5. J. Langeveld 5. J. J. Balm 4. S. Lieverse 4. G. Kroon 3A. Th. Warmerdam 1 F. Nijssen 1. Hillegomsche Beurscomm. Genoemde com missie hield een vergadering in hotel Flora. De voorzitter, de heer B. Rijnveld opende de vergadering inet een kort woord van welkom. Tot 2en voorzitter werd benoemd de heer D. E. Nieuwenhuis. Behandeld werd vervolgens de stand der kas in verband met minder beursbezoek door den oorlogstoestand. Wat de Stands betreft, zal een nader onderzoek worden ingesteld. Het inzenden van bloemen vormde een hoogst belangrijke kwestie. De secretaris verzond sinds half Januari rond 100 invitaties. De medewerking van Bloembollencultuur en van het HBG zal noodig zijn en hierop zal met kracht worden aangedrongen. Besloten werd, dat onzerzijds eind Augustus en begin Decem ber aan alle daartoe in aanmerking komende leden van Bic. en HBG een opwekking zal wor den gezondep. Met groote instemming werd de mededeeling van den secretaris ontvangen, dat voor het a.s. seizoen de Beurs te Noordwijk op Woensdag zal worden gehouden. De rondvraag was van strikt huishoudelijken aard. Hierna sluiting met een passend dank woord. In memoriam In de Mariastichting te Haar lem overleed op 46-jarigen leeftijd de heer S. W. Uitendaal, oudste firmant van Gebrs. Uitendaal, Bloembollenkweekerij aan de Pastoorslaan alhier. Zondagsdienst doktoren De dienst wordt Zondag waargenomen door dokter Van Straa- ten, Telefoon 5136. Bij voorkomende ongelukken belle men op politie 5555, E.H.B.O. 5415. De werkloosheid De werkloosheid vermin derde met 11 personen en kwam van 248 op 237 personen. Het vorig jaar was dit aantal op het zelfde tijdstip 407. Distributie De distributie van goedkoope levensmiddelen ten behoeve van werkloozen en armlastigen is voor het tijdvak van 6 tot en met 18 Mei 1940 geregeld als volgt: Onvermengde Margarine, Bak- en Braadvet, Tomatensoep in blik: H. Kroon, Hoofdstraat. Varkensvleesch in blik: Th. v. d. Mey, sla ger, Meerstraat. Burgerlijke Stand Geboren: Herman Antoon, z. van M. Maas en J. Bruins. Johan nes Leonardus Maria, z. van H. J. Kortekaas en J. Dam. Cornelia Maria Henrica Juliana, d. van G. J. Kroon en M. J. E. Nijssen. Johan na, d. van A. J. van Schravendijk en W. de Rooij. Policarpus Jeroen, z. van J. C. J. van Berkel en E. Tijssen. Ondertrouwd: J. F. de Blaauw en J. Du- wel. J. C. Duwel en A. Klinkenberg. L. J. van Berkel en A. C. Hoogenboom. Getrouwd: W. van den Heiligenberg en A. E. van Doorn. Overleden: L. W. van der Weijden, m., 90 j. C. A. Zonderwijk, echtgen. van H. Schrier, v., 79 jaar. Organisatie van blokbrandweer. Nu door den Gemeenteraad bij besluit van 25 April 1940 No. 34, de gelden zijn beschikbaar gesteld voor den aankoop van een standaarduitrusting voor de blokbrandweren van de 20 blokken, waarin de gemeente is verdeeld, heeft de afdeeling Heemstede van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming gemeend de organisatie van dit onmisbare onderdeel de Luchtbescher ming thans met kracht ter hand te moeten nemen. Daartoe zullen in verschillende deelen der gemeente bijeenkomsten worden gehouden, waarin een en ander met de bewoners zal wor den besproken en de grondslagen voor de uit voering zullen worden gelegd. De eerste bijeenkomst zal worden gehouden op Woensdag 8 Mei a.s. des namiddags 8.30 uur voor de bewoners van de blokken 1, 2 en 3. tegen zakelijke en persoonlijke zeker heid of in blanco Aan- en Verkoop Voorschot in rek. ct. stedeAerdenhout, de Brederolaan, en de spoorlijn Haarlemden Haag. Blok 2 wordt begrensd door de spoorlijn Haarlemden Haag, de Alberdinck Thijmlaan, Jac. Perklaan, de Zandvoorter Allee en de grens HaarlemHeemstede. Blok 3 wordt begrensd door Alberdinck Thijmlaan, Jac. Perklaan, Zandvoorter Allee, grens HaarlemHeemstede en den Heerenweg. In dit blok zijn eveneens begrepen de buiten plaatsen Kennemer Oord, Kennemer Duin en Berkenrode e.a. Iedere bewoner dezer blokken krijgt nog een afzonderlijke oproeping thuis bezorgd. Overeenkomstige bijeenkomsten zullen op el- ken volgenden Woensdag voor de overige wij ken worden gehouden en nader worden aange kondigd. Kapelaan Huyboom heeft afscheid genomen van zijn eerste parochie. En deze nam afscheid van hem en wel op de meest hartelijke wijze. Nog geen twee jaar heeft deze priester zijn rijke gaven van verstand en hart aan de Hoold- dorpsche parochie gegeven. Speciaal organiseer de hij het jeugdwerk, dat zich thans in rijken bloei verheugt. K.J.C. en Voetbalclub, en Tooneelclub boden Donderdagavond geschenken aan en woorden overvloeiend van dankbaarheid enspijt om het heengaan van den beminden kapelaan. Namens het R. K. kerkkoor bood de directeur, de heer N. Waasdorp, den scheidenden geeste lijke een cadeau aan onder couvert; evenzoo deden het personeel en de leerlingen der R. K. Jongensschool. Zeer getroffen dankte zijneerw. allen die hem hun vriendschap en dankbaarheid hadden ge toond. Hem vergezellen van de parochianen, maar vooral van de jongens, de beste wenschen naar Heemskerk. Verkeersongeval. Doordat de stuurinrich ting van een bakfiets van den melkhandelaar de K. defect raakte, werd een jongetje, staan de voor een winkelétalage aangereden en door de winkelruit gedrukt. Hevig bloedend werd hij opgenomen en onder geneeskundige behande ling genomen door Dr. J. M. van Dijk uit Lisse. De politie was spoedig ter plaatse, nam de noo- dige maatregelen en maakte van het ongeval proces-verbaal op. Het bloemenfeest De jury, bestaande uit de heeren H. Buurman en J. Ballego te Leiden, kende de volgende prijzen toe: Mozaïeken: De militairen ontvingen eeneere prijs (medaille van H. M. de Koningin) en diverse eerste prijzen, tweede en derde prijzen. Burgers: A. Alkemade, Oude ZeewegPické- straat (moz. voorstellende van visschersdorp tot bloemenbadplaats, door kinderen ontworpen en vervaardigd) le pr.; Grand Hotel „Huis ter Duin", le pr. Tweede prijzen verwierven: Kon. Mij. voor Tuinb. en Plantk., afd. Noordwijk, Voorstraat; mevr. de wed. C. J. L. van der Meer, Wilhelminastraat; bewoners Wilhelminastraat; P. de Groot, Duinweg; openbare school, van Pan huisstraat. Derde prijzen werden toegekend aan: F. H. van Spanje, Wilhelminastraat; A. Ruigrok, id.; A. van Went, id.; mej. M. Braun, St. Jeroensweg; C. de Ruijter, Lijnbaanweg; j. de Groot-Mulder, Lijnbaanweg; J. van Abswoude, Egb. de Grootstraat; A. van Kan, Oude Zeeweg; H. Heemskerk, van Panhuijsstraat. Gevels: Ook in deze afdeeling verwierven de militairen welverdiende prijzen. Burgers: N. Schulte, Voorstr. en G. L. van der Berg, Hoofdstraat, beiden le pr.; C. G. J. Alke made, Voorstraat; Mij. de Landbouw, IJmuider- straat; Corry van der Meer, Bronckhorststraat; S. Soeteman, Wilhelminastraat, allen tweede prijzen; J. Hoogeveen, Voorstraat; H. Alders, Voorstraat; A. Rotteveel; Gooweg; fa. Jac. Zand- voort, Hoofdstraat; K. Toonen, id.; café-rest. „De Landbouw", Noord Boulevard; H. Heems kerk, van Panhuissraat, allen derde prijzen. Dé voorzitter, de heer S. P. C. van Wely, dankte de jury in een speciale bijeenkomst voor het verrichten van haar zeer moeilijke taak. Voor de straatversiering kende het bloemen- comité aan "de Kerkstraat en de Huis ter Duin straat een comitéprijs toe. Coop. Boerenleenbank In café van Paridon hield de Coop. Boerenleenbank alhier een alge meene vergadering, welke geopend werd dooi den voorzitter, den heer J. van den Berg. Het is op de vergaderingen van de Bank steeds de gewoonte om een overzicht te geven over het afgeloopen jaar en tevens vooruitzichten te be spreken voor het komende. De toestand van heden is echter zóó dat we ons alleen kunnen bepalen tot wat achter ons ligt en ook dit ge deelte is niet geschikt om een optimistisch ge luid te doen hooren. Spr. wil daarom slechts een kort woord spreken ter inleiding van deze ver gadering. Hoe de toestand is in de bloembollen- kweekeren en tuinbouwbedrijven weten we al reeds. Het mooie bollenland, de groote bron van inkomsten in onze gemeente en de beste werk- verschaffer aan den arbeider is gedwongen tot halve vernietiging. De tuinderij lijdt al jaren aan bloedarmoede. Het arbeidsveld van onze Bank ligt bijna uitsluitend op het terrein van den land- en tuinbouw en daarom kunnen wij niet wijzen op een uitbreiding van onzen omzet, et het uitspreken van den wensch, dat het in de naaste toekomst beter moge gaan, be sloot de voorzitter. Bij de verkiezing van een lid van den raad van toezicht werd de heer N. Mens met algemeene stemmen herkozen. Als lid van het bestuur werd herkozen E. Hogervorst. Hier na volgde vaststelling der rekening en balans over 1939. De ontvangsten bedroegen f 821.707.75. Hieronder zijn begrepen: ontvangen spaargelden f 342.243.57; terugbetaalde voorschotten: 19.739.97; ontvangen rente 18.159.65. De uitgaven bedroegen totaal f 821.707.75, hieron der is begrepen: terugbetaalde spaargelden f 354.846.80; gegeven voorschotten f 2.500, uitge geven rente f 13.461.93. Reserve winst f 2685.12. Bezittingen.: Inhoud der kas op 31 Dec. f 20.57793 Uitstaande voorschotten, borgstelling enz. f 151.163.11. Te goed en loopende rekening f 391.815.25. Nog te vorderen rente van voor schotten f 1.932.43. Totaal f 565.518.72. Schulden: spaargelden verschuldigd a.d. spaarbank f 508.329.51. Schuld in loopende reke ning f 54.765.67. Saldo winst f 2.423.57. Totaal f 568.518.72. Naar aanleiding van de balans ont spon zich een discussie tusschen den voorzitter en den heer W. v. d. Weijden over het niet voor komen van een ontvangstpost ad 234.Nadat een nadere toelichting was gegeven, was de heer v. d. Weijden tevreden. Hierna werd de rekening vastgesteld. Medegedeeld werd dat de Bank op 1 Jan. 1939 318 leden telde, 6 werden afgevoerd wegens sterfgeval of vertrek, terwijl 2 nieuwe leden werden ingeschreven. Het ledental bedraagt thans dus 314 leden. De rente bedroeg in het afgeloopen jaar voor spaargelden 2y2 en voor voorschotten en loopende rekening 4 Bij de rondvraag vroeg de heer G. A. Ver- degaal om op eiken Zaterdag, Maandag, Woens dag en Vrijdag het kantoor open te houden van 1 November tot 1 Maart van 35 uur en de overige maanden van 6—8 uur. Dit werd goed gevonden. Hierna sluiting. Gisteren waren aan den afslag de treilers Isabel IJm 14 met 200 manden visch en de Uiver IJm 384 met 380 manden visch. De visch- prijzen waren zoo laag, dat de schepen resp. besomden f 1690 en f 1870. Wanneer de prijzen voor de diverse vischsoorten niet spoedig beter worden zullen meerdere schepen worden opge legd. Gsteren is wederom een aantal treilers naar zee vertrokken. Niet minder dan 8 trei lers voeren tusschen 12 uur en half een de pieren uit op weg naar de vischerijgronden, als mede een zeer groot aantal loggers. Gistermorgen is in de Kerkstraat nabij de Julianabrug een verkeersongeval geschied. Een automobilist reed hier een berijder van een bakfiets aan. Persoonlijke ongevallen deden zich gelukkig niet voor en de aanrijding bleef beperkt tot eenige materieele schade. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. ZONDAG 7 uur parochie; 10 uur overl. fam. De Jong-Mul. MAANDAG. Jacob Bakkum. WOENSDAG. 7 en 8 uur Communie-uitreiken en 10 uur gezongen Huwelijksmis met Veni Creator voor het bruidspaar Cornelis Petrus Noom en Afra Bijvoet. DONDERDAG. Uit dankbaarheid voor een 12hS-jarig huwelijk. VRIJDAG. Nicolaas van Ederen vanwege de Verz. Utrecht. ZATERDAG. Voor het verkrijgen van een spoedigen waren vrede. ZONDAG 7.30 uit dankbaarheid; 10 uur voor de parochie. Heden Zondag het octaaf van 's Heeren He melvaart en eerste Zondag van de maand. On der de H.H. Missen schaalcollecte voor de arme kerken van het bisdom Haarlem, welke collecte op heel bijzondere wijze aan de parochianen wordt aanbevolen. Kwart over 12 katechismus; 3 uur Vespers met Meimaandgebeden. Maandag feestdag van den H. Joannes voor de Latijnsche Poort. Dinsdag feestdag van den H. Stanislaus. Des avonds half 8 praatavond voor de jongens, die lid zijn van de jongenscongregatie. Woensdag feestdag van de verschijning van den Aartsengel Michaël. 's Avonds meisjescon gregatie, onmiddellijk na de Meimaandoefening. Donderdag octaaf van 's Heeren Hemelvaart, 's Middags biechthooren voor de 4e, 5e en 6e klasse van de jongensschool. Vrijdag feestdag van het overbrengen van de relieken van den H. Bavo. Wekelijksche H. Communie voor de schoolkinderen. Zaterdag vigilie van Pinksteren, geboden vas ten- en onthoudingsdag. 's Morgens Doopvont wijding om half 7. 's Middags biechthooren van 48 uur. As. Zondag Hoogfeest van Pinksteren. Deze week iederen avond 7 uur Lof met Mei maandoefening. Van 5 tot en met 12 Mei Koioniale Missie- week. In deze week zullen de gebruikelijke zak jes bij de parochianen worden rondgebracht. Deze week is een week van gebed en offer voor de Koloniale Missie. Van alle Nederland eigen levenskruis op te offeren aan God, voor sche katholieken wordt gevraagd: in deze week hun gebeden en het geduldig dragen van het de bekeering der ruim 68 millioen heidenen, welke leven in onze Nederlandsche koloniën. De in ieder gezin bezorgde collectezakjes worden dringend aanbevolen in de edelmoedigheid en in de zorg der katholieke huismoeders. Op den eersten Pinksterdag bestaat er gelegenheid om die zakjes gevuld en wel in de daarvoor achter in de kerk geplaatste bus te werpen Woensdag 8 Mei worden de kinderen verzocht te communiceeren voor de Russische kinderen. Op het Hoogfeest van Pinksteren wordt ook de algemeene Vredesdag gehouden. De parochianen worden er aan herinnerd, dat deze week alle Vastendispensatie- en Missiegel- den moeten worden afgedragen. Wie zijn Vas- tendispensatiegeld nog niet heeft betaald, wordt verzocht dit vandaag nog te doen. Het tot nog toe in de daarvoor bestemde bus gestorte geld bedroeg 28.45. Wanneer alle parochianen, die hun Paschen moeten houden in deze parochie, hun 15 cent betaald hadden, dan had er in de bus een bedrag moeten zijn van 105. Nu heb ben slechts 184 parochianen de 15 cents betaald. Ruim 500 parochianen hebben dus ofwel de verplichte gebeden gebeden of de verplichte 15 cent Vastendispensatiegeld nog niet betaald. Ook de zelatricen van de verschillende Missie genootschappen worden dringend verzocht de geïnde gelden van deze eerste vier maanden af te dragen, daar alles a.s. Dinsdag door den pastoor afgedragen moet worden. Gelegenheid hiervoor bestaat er na de Hoogmis en na de Vespers. ZONDAG, 6e Zondag na Paschen. H.H. Mis sen om 7.30 en 9.30. Schaalcollecte voor denood- Z ouden wij waardige zonen en doch ters zijn van de martelaren, de verdrukten, de lijders en strijders, als wij te kort schoten in het laatste en toch waarlijk niet het zwaarste werk van onze emancipatie: instandhouding en uit bouw onzer eigen Universiteit? II II lllilu ll—L!1 lijdende kerken in het Eisdom Haarlem; heel bijzonder wordt deze collecte aanbevolen; 1.30 Catechismus; 6.30 plechtig Lof, Veni Creator en predicatie als opening voor de godsdienstige week bij gelegenheid van het gouden jubilé dei- parochiekerk. Leider der godsdienstige week is de zeereerw. pater S. Linders, Franciscaan. MAANDAG H. Mis in de kapel der Eerw. Zusters; ook in de kerk H. Mis om 7.30. Om 10.30 Conferentie voor de schoolkinderen; 7 u. Conferentie voor alle gehuwde vrouwen der parochie. DINSDAG H.H. Missen om 7 en 7.30. Des avonds om 7.30 Conferentie voor alle meisjes vanaf 14 jaar. WOENSDAG H.H. Missen om 7 en 7.30 Alge meene H. Communie der schoolkinderen. 67 uur biechthooren; 7.30 Conferentie voor alle jonge mannen vanaf 14 jaar. DONDERDAG H.H. Missen om 7.30 en 8.30. Om 8.30 gez. Maandstond voor Jacoba van Ma- risBersch; 810 uur biechthooren; 3 uur Conferentie voor alle gehuwde vrouwen; 57 uur biechthooren; 7.30 Conferentie voor alle gehuwde mannen. VRIJDAG H.H. Missen om 7 en 790. Om 7.30 gez. Requiem voor de overl. Pastoors en weldoeners der Parochie gedurende deze 50 jaar; 810 uur biechthooren; 57 uur biecht hooren; 7.30 Conferentie voor alle gehuwde mannen. ZATERDAG Vigilie van Pinksteren: geboden Vasten- en Onthoudingsdag. HH. Missen om 7 en 8 uur. Om 7.30 wijding der Doopvont. Biechthooren van 810 en van 49 uur. 1890 VREDE EN HEIL 1940 Programma van de godsdienstige voorbereiding voor het gouden jubilé van de parochiekerk „St. Odul- nhus" te Wijk aan Zee. Zondag 5 Mei: 6.30 Plechtige opening met Veni Creator, Lof en predicatie Maandag 6 Mei: 10.30 Conferentie voor de schoolkinderen; 7 uur Conferentie voor de ge huwde vrouwen. Dinsdag 7 Mei: 10.30 Biechthooren voor de kinderen; 3.30 biechthooren voor de kinderen; 7.30 Conferentie voor alle meisjes vanaf 14 jaar. Woensdag 8 Mei: 7.30 H. Mis met algemeene H. Communie voor alle schoolkinderen. De in tentie is: „Verdieping van het godsdienstig le ven der parochianen"; 3.30 Conferentie voor de Eerw. Zusters van Maris Stella; 67 uur biechthooren; 7.30 Conferentie voor alle jonge mannen vanaf 14 jaar. Donderdag 9 Mei: Des morgens van 8 tot 10 uur biechthooren; 3 uur Conferentie voor de gehuwde vrouwen; 57 uur biechthooren; 7.30 Conferentie voor alle gehuwde mannen. Vrijdag 10 Mei: Herdenkingsdag van de over ledenen, vooral van de weldoeners der kerk en de overleden pastoors; 7.30 Plechtige Requiem voor bovengenoemde intentie. Woont zooveel mogelijk allen het H. Misoffer bij en neemt deel aan het Offermaal door de H. Communie; 8io uur biechthooren; 57 uur biechthoo ren; 7.30 Conferentie voor gehuwde mannen Den geheelen dag zal de kerk geopend zijn voor het bidden van den Kruisweg voor de over ledenen, enz. Ook het Kerkhof zal geopend zijn den geheelen dag. Zaterdag 11 Mei: biechthooren van 8 tot 10 en van 4 tot 9 uur. Zondag 12 Mei: Hoogfeest van Pinksteren. Algemeene H. Communie van alle parochianen, om G-od te bedanken voor de weldaden, ge durende deze 50 jaar ontvangen en om nieuwe zegen af te smeeken; 9.30 plechtige Hoogmis; 4 uur plechtig Lof met feestpredicatie. Dierbare Parochianen van Wijk aan Zee, mo gen wij dringend uw gebed vragen voor het welslagen van deze godsdienstige voorberei- dingsweek? Werkt allen mee door algemeen bezoek der Conferenties, door het tijdig gebruik maken van de gelegenheid tot biechten, door zoovéél mogelijk het H. Misoffer mee te offeren en deel te nemen aan het offermaal door uw veel vuldige H. Communie. De Leider: Pater S. LINDERS, O.F.M. W. v. d. BERG, Pastoor ZONDAG: 1ste Zondag van de maand Mei. De stille H.H. Missen om 6 uur, en om 7 uur; om half 9 de Hoogmis met volkszang, om 10 uur de Kindermis, uitsluitend voor kinderen toegankelijk, de laatste H. Mis om 11 uur. On der de H.H. Missen schaalcollecte voor de ar me kerken van ons bisdom. Om 4 uur oefening van de Derde Orde. Des avonds 7 uur plech tig Lof. In de week de H.H. Missen om 6.30, 7.15, 8 en 9 uur en 's avonds om 7 uur Meimaandoefe ning. Deze week is de novene voor Pinksteren. MAANDAG geen H. Mis om kwart over 7. Des avonds om 8 uur H. Familie afd. mannen. DINSDAG: Na de Meimaandoefening recol lectie voor oud-retraitanten. WOENSDAG 8 Mei: Algemeene H. Commu nie van de kinderen voor de kinderen van Rus land. 11.30 uur Catechismus voor de meisjes en jongens. Des avonds om 8.30 uur verplichte vergadering der St. Jozefgezellenvereeniging. Om 8.30 uur Mariacongregatie afd. gehuwde dames. DONDERDAG: 6.30 uur H. Mis voor den vrede, voor de leden van den Katholieken Vrou wenbond. Geen H. Mis om 9 uur, maar om 10 uur gezongen huwelijksmis. Des avonds om 7 uur Meimaandoefening met rozenhoedje en gebeden ter eere van onzen kerkpatroon Sint Bonifatius. VRIJDAG: 's Middags om 11.30 en 4 uur biechtgelegenheid voor de kinderen van de St. Bonifatiusschool. Des avonds om 7 uur Lof. ZATERDAG: Vigilie van Pinksteren. Ver plichte vasten- en onthoudingsdag. Het doop water wordt gewijd om kwart over 6. 's Morgens onder de H. Mis van 8 uur alge meene H. Communie voor de kinderen. Des namiddags van 4 tot 8.30 uur gelegenheid om te biechten. Des avonds om 7 uur Lof. Houtplein 21 - Tel. 10338-11198 - Haarlem OFF. DEALER CHEVROLET-BUICK In de jaarvergadering van de vereeniging van. artsen-automobilisten heeft prof. Quix. rector- magnificus der Utrechtsche Universiteit, een voordracht gehouden over de „beteekenis van het gehoor in het snelverkeer". Hy kwam om. tot de conclusie, dat de automobilisten niet al leen claxon-signalen doch ook andere verkeers geluiden, welke een waarschuwing inhouden, moet kunnen waarnemen. Gedurende de dertig jaar dat hij chauffeert, heeft hij menige malen dank zij zijn gehoor een ongeluk kunnen voor komen. Doove menschen behooren in het hui dige drukke snelverkeer niet achter het stuur, wel kan aan sommige oudere voorzichtige en geroutineerde dooven, die zich vroeger, toen het verkeer veel minder druk was dan thans, hebben leeren aanpassen, bij de periodieke herkeuringen worden toegestaan, te blijven chauffeeren, zoo als het nieuwe keuringsreglement dit trouwens reeds bepaalt. Prof. Weve uit Utrecht sprak over het groote belang van het aanpassings-onderzoek bij auto bestuurders. Lichte gevallen van nachtblindheid komen veel meer voor dan men tot dusver wist, zooals o.m. gebleken is uit de ervaringen, opge daan in de oorlogvoerende landen tijdens de ver duisteringen van steden. In het snelverkeer kan deze aandoening tot ernstige ongevallen aanlei ding geven, vooral 's avonds en 's nachts. Zooals men de gezichtsscherpte en het gezichtsveld moet bepalen voor het chauffeeren bij daglicht, dient shet adaptatie-onderzoek te geschieden voor het rijden bij donker, wanneer ons oog als nacht orgaan werkt. Uitvoerig beschreef prof. Weve het door hem in samenwerking met nu wijlen prof. Van de Werfhorst en de Philipsfabrieken ontworpen toestel voor dit bn'deVzóék, dat hif M a.s. keuring door de keurende artsen moet wor den gebruikt. Na deze interessante voordrachten volgde een levendige discussie, waaruit opnieuw bleek, welke groote beteekenis de a.s. medische keuring zal krijgen voor de verkeersveiligheid Z. H. de Paus heeft benoemd tot ridder in de Orde van den H. Gregorius den Grooten den heer J. Brands te Tilburg. Opleiding »n oefening ven transportcolonnes Opleiding 14.000 bei van helpsters Inrichting boe- 51talen ln mobi- lsatle* of oor- iogstud Verzorging zieke UT" •n gewonde mill- talren ln oor- logetUd Modern zleken- vervoer Hulp M) rampen Uitzending ambulances I /"VvV) 600 bulppoe- ten lange de wegen Patrouilles ren bU gevaarlijke punten Radlo-oediecbe adviezen Bloedtrens- fusledlensten I Hulp bi) Lour- destransporten enz. Protectoraat parkherstel lingsoorden, Roode Kruls- hondenvereen, enz. Eerste hulp bij marschen, •edstrildan, vergaderingen Uitwisseling krilgsgevange- nen,hulp aan MM vluchtelingen 1 Levensmiddelen, Heeren, medi cijnen naar nooddruftlgen 1/h buitenland Organisatie hulpacties bi) rampes en nood O 3 DOEL. ln leder hult Sen Lid van 't Roode Krula Poetgiro 3 3 13 0 (Min.contrlb.f 1.- p.J.J ROOPDBESTUUR ROODS KRUIS I Levering uit voorraad volgens de maatregelen van het Rijkskolcnbureau PRIJZEN VRIJBLIJVEND BETALING CONTANT 3-e iSpaafuteStad

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 13