Vele Britsche schepen door bommen beschadigd Fransche treinramp eischt 21 dooden „Italië zal iedere bedreiging weren" Duitsche overval bij de Saar Philipps bezoekt Myron Taylor Besprekingen met België Moordaanslag te Tzummarum Het nieuws van heden Kruiser der York-klasse en groot transportschip zouden hij terugtocht uit Namsos zijn vernietigd NARVIK WERD WEER GEBOMBARDEERD OSSER VA TORE ROMANO VERWEERT ZICH Parijs meldt: Vijand in wanorde afgetrokken y DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27^ ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM ZONDAG 5 ME! 1940 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22374 Geallieerden hebben de stad omsingeld Nog strijd bij Röros Het volgens Berlijn vergane Britsche slagschip „De hel van Steinkjer" Steeds nieuwe Duitsche troepentransporten Von Papen is nog niet naar Berlijn Ernstige watersnood in Asturië Diplomatieke actie op den Balkan Koning Boris ontvangt Knatchbull Hugessen De Bilt meldt: H VERWACHTING VOOR HET GEHEELE LAND: 1 President Roosevelt zou binnen kort een poging doen den vrede te herstellen VEERTIEN DAGEN STRIJD OM DRONTHEIM TRONDHEIM „Giornale d'Italia" over de bewe gingen der Geallieerde vloot Verdere uitwerking der richtlijnen geschiedt door ambtenaren Zigeuner verwondde zijn vrouw en zoon Kroonprins Umberto morgen bij den Paus Zal dit bezoek kunnen bijdragen tot den vrede? DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN De tuin van Europa Afzwaaien van twee Fransche lichtingen Maildienst Ostende— Folkestone gestaakt Maatregelen getroffen tegen verontrustende berichten Sokols waakzaam tegen vreemde invloeden Pauselijke aanbeveling voor een offerdag NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 4 Mei (D.N.B.). Behalve het reeds in een afzonderlijk bericht bekend ge maakte tot zinken brengen van een slag schip, heeft de Britsche vlootgroep, die gis teren de uit Noorwegen terugstroomende Britsche landingstroepen bij Namsos had opgenomen, verdere zware verliezen geleden door de onophoudelijke aanvallen van Duit- sche gevechts- en bombardementsvliegers. Een zware kruiser van de York-klasse Werd ge-troffen door een bom van zwaar ka liber op het voorschip en een op het ach terschip. De bodem vloog in brand; terwijl zich talrijke ontploffingen voordeden, zonk het schip na dertig minuten. Vlak bij den boeg van een anderen kruiser sloeg een zware bom in, zoodat deelen van het schip door de lucht werden geslingerd. Een torpedobootjager kreeg een treffer van middelzwaar kaliber aan den scheeps wand, staakte daarop het vuur en bleef met slagzij liggen. Verwacht kan worden, dat het schip geheel verloren is. Een andere torpedobootjager kreeg zware beschadigingen door bomtreffers op het achterschip. Een volgeladen, groot transportschip van 12.000 ton werd midscheeps door een bom van middelzwaar kaliber getroffen en zonk. Verder werd een koopvaardijschip door het luchtwapen gedwongen in Drontheim bin nen te loopen. Ook de vijandelijke vlooteenheden voor Narvik werden door Duitsche vliegers ge teisterd. Een slagkruiser werd door twee treffers op het voorschip beschadigd; deelen van zijn artillerie werden buiten gevecht ge steld. Op een kruiser brak brand uit, en een transportschip kreeg een voltreffer van mid delzwaar kaliber. Dit groote succes, aldus voegt het D.N.B. hieraan toe, heeft ondub belzinnig getoond, dat de suprematie van een nog zoo sterke vloot in het tijdperk van den luchtoorlog overal kan worden ge broken. De Britsche radio-omroep meldt, dat Nar vik Vrijdagavond zoowel van de land- als van de zeezijde is gebombardeerd. De geal lieerde troepen voerden een omsingelings beweging uit. Volgens vanmiddag in Stockholm door Havas ontvangen berichten vocht een kleine groep vrijwilligers, die zich eenige dagen ge leden van Röros had meester gemaakt, gis teren te Os en langs de spoorlijn ten zuiden van Röros. Het kleine detachement slaagde er niet alleen in zijn stellingen te handha ven, maar wist de Duitschers zelfs te verja gen tot aan Tynset. Bovenstaand bericht zou uit verscheidene serieuze bronnen worden bevestigd. Zater dag konden de telefoonverbindingen hervat worden met de door de vrijwilligers bevrijde plaatsjes. De verliezen der Duitschers tij dens deze schermutselingen zouden aanzien lijk zijn. Volgens Reuter hebben echter in het algemeen de Duitschers de Noorsche troepen tusschen Oslo en Drontheim snel omsingeld, zoodat deze zich moesten overgeven. Verder veronderstelt men te Stockholm, dat de weer ingescheepte geallieerde troepen uit Andalsnes naar Narvik zijn gegaan. Er zijn echter geen berichten ontvangen, die dit bevestigen. Omtrent de vernietiging van een Britsch Slagschip ten Westen van Namsos zijn, vol gens D.N.B.nog de volgende bijzonderheden bekend geworden: Andere schepen van het Britsche eskadei, die het resultaat van den vliegeraanval van verre hadden waargenomen, begaven zich terstond naar de plaats, die door rookwolken werd aan geduid; zij kwamen echter te laat om nog hulp te kunnen bieden. De Duitsche vliegtuigen kruisten nog geruimen tijd boven de plaats, Waar het slagschip ten onder was gegaan, en konden vaststellen, dat zelfs geen boot of lid der bemanning van het gezonken slagschip tus schen de wrakstukken op het water dreef. Generaal Carton de Wiart, de bevelheb ber der Britsche troepen, die bij Drontheim opereerden, heeft gezegd: „Mijn mannen hebben dapper gestreden. Zij hebben des nachts in de sneeuw geslapen zonder de minste dekking, totdat zij ten slotte uit Steinkjer werden verdreven. Laagvliegende Duitsche toestellen hebben honderden brandbommen uitgegooid, totdat geheel Steinkjer een brandende hel was en het voor menschelijke wezens onmogelijk was het langer vol te houden." Een speciale correspondent van Reuter schrijft; dat de beproeving van de Britsche troepen, die het front van Steinkjer bezet hielden, helsch moet zijn geweest. Zij hebben een week van stryd achter den rug onder ongeloofelijke om standigheden. Tot het middel ploeterden zij in de sneeuw. De handen der mannen waren zoo koud, dat zij ternauwernood de geweren konden vasthouden. De troepen hebben blootgestaan aan het meedoogenlooze mitrailleurvuur van Duitsche vliegtuigen, telkens wanneer zij uit hun dekking te voorschijn kwamen. Het Duitsche troepentransportverkeer naar Noorwegen gaat met onverminderde intensiteit voort door de lucht en over zee, zoo meldt de correspondent te Gothenburg van de „Nye Dagligt Allehanda". Buiten Strömstad worden vele Duitsche schepen dagelijks waargenomen. De naar het Noorden varende Duitsche schepen zijn zwaar beladen met troepen, de schepen, die in Zuidelijke richting gaan, keeren klaar blijkelijk ledig terug. Vrijdagmorgen is een hevig, langdurig ge schutvuur gehoord buiten Lysekil, zoo meldt de genoemde correspondent verder. Duitsche vliegtuigen hebben zich eenigen tijd lang een eind buiten de Zweedsche territoriale wateren gehouden; Vrijdag echter werden verscheidene vilegtuigen gehoord boven Zweedsche districten. Vrijdag werd een Zweedsch jachtvliegtuig ge zien, dat cirkelde rondom een aantal koop vaardijschepen, die zich juist binnen de terri toriale wateren bevonden. Er werd een waar schuwingsschot gelost door het vliegtuig, waar op de schepen wegvoeren. PARIJS, 4 Mei. (Havas). Een ernstig spoorwegongeluk heeft zich in den afge- loopen nacht te omstreeks twee uur voor gedaan tusschen Vallon en Urcay aan de lijn van Vicrzon naar Mont Lu?on. Een door den plotselingen was beschadigde brug stortte in, toen het vierde treinrijtuig pas seerde. De. locomotief en drie rijtuigen zijn ontspoord. Er zijn 21 dooden en 25 gewon den. De gewonden zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Bourges. ANKARA, 4 Mei (Havas). In strijd met be richten uit verschillende bron is de Duitsche ambassadeur Von Papen gisteravond niet uit Ankara naar Berlijn vertrokken. De ambassa deur had echter in zijn naaste omgeving eenige dagen geleden verklaard, dat hij binnenkort rapport zou gaan uitbrengen aan Hitier. Het schijnt overigens te worden bevestigd, dat Von Papen over twee of drie dagen naar Ber'ijn zal gaan, hetgeen niet beteekent, dat hij terug geroepen is. MADRID, 4 Mei (D.N.B.). Uitgestrekte gebieden van Asturië zijn tengevolge van wolk breukachtige regens overstroomd. De Caudal heeft een deel van de Baskische spoorlijn weg gesleurd, en de wegverbindingen van Cruz de Mieres naar Midden-Asturië ondermijnd. De sneltreinen uit Madrid konden Oviedo niet be reiken, aangezien ook dijken van de noordelijke spoorlijn vernield zijn. Een deel van het in de bergen gelegen dorp Lavalle loopt tengevolge van het naar het dal stroomende water gevaar te worden bedolven. Groote hoeveelheden vee zijn verdronken in de rivieren. Tot dusverre is één slachtoffer van het hooge water gevallen. Onze Romeinsche correspondent seint ons Zaterdagavond: Zooals wij reeds meldden, ondernam de „Tri- buna" op 1 Mei j.l. een aanval op de „Osserva- tore Romano." Zij citeerde het buitenlandsche. overzicht van de „Osservatore" van 30 April j.l., om aan te toonen, dat het Vaticaansche blad ten gunste van de Geallieerden uiterst partijdig was. Hedenavond nu toont de „Osservatore Romano", eveneens met behulp van citaten uit haar eigen kolommen en die van de ..Tribuna" aan, eerstens dat het citaat, door de „Tribuna" aangevoerd niet losge maakt kan worden van den overigen tekst van net buitenlandsch overzicht, waaraan het werd ontleend, en tweedens, dat het buitenlandsch overzicht geen andere feiten meedeelde dan dio, welke ook door de „Tri buna" uit Noorsche, Duitsche en Engelsche bronnen werden medegedeeld. ISTANBOEL, 4 Mei. (D.N.B.)De Turksche ambassadeur in Boekarest is onverwacht hier aangekomen en terstond naar Ankara doorge reisd, waar hij belangrijke politieke besprekingen zal voeren met zijn regeering. De ambassadeur heeft eerst drie weken geleden een mondeling rapport uitgebracht in Ankara. In politieke kringen hecht men daarom bcteekenis aan deze tweede reis in kort tijdsbestek en legt men ver band met den algemeenen toestand. SOFIA. 4 Mei. (Reuter). Koning Boris heeft vandaag den Britschen ambassadeur in Turkije, Knatchbull Hugessen, ontvangen. Hugessen was gisteren hier aangekomen om een particulier bezoek aan den Britschen gezant te brengen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniË H Meest zwaar bewolkt, plaatselijk eenige |j H regen. Weinig verandering in temperatuur. Meest matige noordelijke tot oostelijke wind. H OVERZICHT: 1 In het uitgestrekte depressiesysteem, dat over Zuid-Oost-Europa ligt, ontwik- kclde zich een nieuw centrum over Joego- Slavic. In deze omgeving werden gisteren plaatselijk zeer groote hoeveelheden regen waargenomen. De hooge luchtdruk over de Baltusche Staten houdt nog steeds on- verminderd stand. PARIJS, 4 Mei. (Havas). Het avondlegerbericht van Zaterdag luidt: „Een vrij groote bedrijvigheid der artillerie aan beide kanten in het gebied van de Moezel en aan de Blies. In den afgeloopen nacht trachtte de vijand een vrij belangrijken over val uit te voeren in de streek van de Saar, op een uitgestrekt front. Na gefaald te hebben onder het vuur van onze artillerie en onze automatische wapens, trok hij zich in wanorde terug." ROME, 4 Mei. (Havas). De Amcrikaansche ambassadeur, Philipps, iS naar Florence ver trokken, waar hij het weekeinde zal door brengen. Maandagavond keert hij naar Rome terug. Tijdens zijn kort verblijf zal hij per soonlijk contact nemen met Myron Taylor, den persoonlijken vertegenwoordiger van pre sident Roosevelt bij den H. Stoel. De correspondent van het blad „Chicago Daily News" heeft voorspeld, dat Roosevelt binnen kort opnieuw een poging zal doen den vrede te herstellen, teneinde te voorkomen, dat de oor log zich zal uitbreiden tot de Middellandsche Zee en Italië. De correspondent verklaart, dat Roosevelt haast maakt met de voorbereiding van zijn voorstellen, omdat hij ze wil lanceeren vóór Duitschland op een nieuw front met den strijd is begonnen. Myron Taylor H - -n.Zw££ Stjördal Melhus Lundamo S vork me STOREN 0 au Ida/ Rindal Haltdaten Singas Surna BERKAK Sunndafsoyra RORO Kvtkne OPDAL Lonset !fDrjva 3\ ANDALSNES Nytróa wTolga "TYNSET Drivstua Horgjem Kongsvoll HJERKINN Ver ma Lesjaskog Lesjaverk LoraLesJa Valèsjd DOMBAS Dovre Folldat Alvdal HOOFDWEGEN SPOORWEGEN (4034) 70 20 30 spoorweg n.Oslo Op bovenstaande kaart zijn met gestippelde cirkels de twee plaatsen Andalsnes en Molde aangegeven, waar, op 17 en 19 April, afdeelingen Britsche Marine troepen aan land werden gezet met de bedoeling Drontheim Trondheimin het Zuiden aan te vallen De Britten hebben zich teruggetrokken en zijn weggegaan uit Andalsnes en Moldede geallieerde strijdkrachten hadden met te ernstige moeilijkheden te kampen en moesten van een verovering van Trondheim afzien, niettegen staande zij een belangrijk deel van den spoorweg OsloTrondheim, vanaf Dombas tot Storen in handen hadden Belangrijke knooppunten van wegen zooals Storen, Berkak, Ulsberg, Opdal en Hjerkinn moesten opgegeven worden. Ten slotte moesten de Britten zich via Dombas uit het gebied terugtrekken op hun uitgangsbases Andalsnes en Molde. Dit leidde tot dé bezetting van den spoorweg OsloTrondheim door de Duitschers Het gebied dat de kaart voorstelt is nu in Duitsche handen ROME. 4 Mei (Stefani). De „Giornale d'Italia" levert als volgt commentaar op de concentratie van Engelsche en Fransche vlootstrijdkrachten in de Middellandsche Zee. „De Italiaansche natie begrijpt nog niet pre cies welk bijzonder plan het solidaire besluit van Engeland en Frankijk, om hun oorlogsvloot in de Middellandsche Zee te versterken, heeft in gegeven. Maar in ieder geval blijft onze natie volkomen kalm. Het is niet de eerste maal, dat Italië de vloten van Engeland en Frankrijk zich ziet concentreeren in de Middellandsche Zee met duidelijke anti-Italiaansche richtlijnen en opereeren volgens een gemeenschappelijk poli tiek plan. Dat heeft echter nooit indruk ge maakt op Italië, dat voortgegaan is vrijelijk zijn politiek toe te passen, die er op gericht is zijn legitieme nationale rechten te beschermen of zijn opvatting van de hoogste Europeesche belangen te verdedigen. Wanneer echter deze geheimzinnige ontplooi ing van Fransch-Britsche vlootstrijdkrachten in de Middellandsche Zee, die klaarblijkelijk sa menvalt met de ernstige nederlaag, welke door de Geallieerden geleden is langs de kusten van Noorwegen en in de Noordzee, eenige poging mocht beteekenen tot offensieve ondernemingen met het oog op een nieuwe afleiding van geal lieerde zijde, of ten behoeve van een herstel van hun politiek en militair prestige, dan zou deze poging stuiten op een snelle en krachtige reactie van den kant van Italië." Italië, zoo besluit het blad, is vastbesloten het hoofd te bieden aan iedere bedreiging, van welke zijde zij ook kome, en haar af te slaan. (Van onzen Haagschen redacteur) De Belgische ministers van Landbouw en Economische Zaken hebben Zaterdag een be zoek gebracht aan ons land. Zij hebben den geheelen dag zeer druk geconfereerd met onzen minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, met wien zij algemeen oriën- teerende besprekingen hebben gevoerd. Tegen den avond zijn beide gasten naar België terug gekeerd. Het lag geenszins, in de bedoeling, di recte resultaten te bereiken, hetgeen niet heeft verhinderd, dat de besprekingen grondig en hartelijk zijn geweest. De verdere uitwerking der reeds eerder vastgelegde richtlijnen zal ge schieden door de ambtenaren van de Neder- landsche en Belgische Departementen. Ter toe lichting zij nog vermeld, dat de onderhande lingen reeds geruimen tijd aan den gang zijn en dat daarbij wederzijds wordt gezocht naar een basis voor uitwisseling van goederen en landbouwproducten In een woonwagen van de zigeunerfamilie St., welke gedomicilieerd is te Dokkum, doch tijde lijk verblijf houdt te Tzummarum, gemeente Barradeel, is Zaterdagmorgen twist ontstaan tusschen den 50-jarigen zigeuner P. St., zijn "39-jarige echtgenoote M. en hun 19-jaxigen zoon. De ruzie liep zoo hoog, dat de man zijn revolver greep en in het wilde weg begon te schieten. Hij raakte evenwel niemand. Toen hij zijn revolver had leeggeschoten, greep hij een mes en ging daarmede zijn vrouw te lijf. Hoe wel de zoon probeerd# de vechtenden te schei' den, bracht de zigeuner zijn vrouw een lange snede in den hals toe. Het mag een wonder heeten, dat de slagader niet werd geraakt. De zoon kreeg eenige messteken in het ge zicht. De plaatselijke geneesheer verbond de gewonden, waarna zij naar hun woonwagen konden terugkeeren. De politie slaagde er spoedig in, den dader te arresteeren. Hij is ter beschikking van den officier van Justitie te Leeuwarden gesteld. Re volver en mes zijn in beslag genomen. Onze Romeinsche correspondent seint ons Zaterdagavond: De „Osservatore Romano" van hedenavond wijdt een kort hoofdartikel aan het bezoek dat de Prins en de Prinses van Piemont Maandag a.s. aan den H. Vader zullen brengen. De „Os servatore" herinnert aan het bezoek van den Koning en de Koningin van Italië aan Z.H. den Paus en spreekt als haar overtuiging uit, dat de weldadige, geestelijke, zoowel als maat schappelijke resultaten van dat bezoek doof het bezoek van Maandag a.s. bekrachtigd en vermeerderd zullen worden. Zij noemt die re sultaten des te meer wenschelijk naargelang de gevolgen van de oneenigheid in de wereld in duur en ernst toenemen. In deze uitlating beluistert men de be zorgdheid, welke er in Vaticaansche krin gen bestaat over de naaste toekomst van Italië en de hoop in die kringen, dat de uitstekende relaties tusschen het Vaticaan en het Italiaansche Koningshuis er het hare toe zullen bijdragen om te voorkomen dat Italië zijn nonbelligerente houding prijsgeeft. Berlijn meldt dat vele Britsche schepen voor Namsos door bommen werden ver nietigd. Een kruiser en een troepen transportschip zouden zijn gezonken. Narvik werd opnieuw door de Geal lieerden gebombardeerd. Een Duitsche overval bij de Saar werd door de Franschen afgeslagen. Bij een treinramp in Midden-Frankrijk vielen 2 1 dooden. De Amerikaansche ambassadeur te Rome Philipps confereert met Myron Taylor. Tentoonstelling van moderne Nederland- sche kunst te Brussel geopend. Ingesteld is een commissie van voorlich ting betreffende den vrijwilligen burger lijken dienst. De Tweede Kamer behandelt komende week het wetsontwerp tot strafverzwa- ring voor spionnage. Arbiter aangewezen in het loongeschil in de venen. Zaterdag zijn te 's-Gravenhage oriën- teerende besprekingen gevoerd tusschen minister Steenberghe en Belgische ambt- genooten. Moordaanslag te Tzummarum. Jaarvergadering der R. K. Handelsreizi- gersvereeniging ,,St. Christoffel". Dividendvoorstel van 8 pet. der N.V. Machinefabriek Stork en Co., te Hengelo. New-Yorksche beurs: stemming onregel matig. o Wat is de wereld mooi en wat is een deel van Nederland schoon als de tuin van Europa. Bloemenvelden lijnen zich uit langs sloten en spoorbaan. Narcissen en tulpen wiegelen op den wind. Witte en gele en rose en paarse velden liggen als kleurvakken uit een kinderbouiodoos. En daartusschen in eens ook een veld van vlammend rood. Het is of hartebloed is uitge vloeid over het lage polderland. Tien duizenden genieten thans van de wondere Godsgaven dèr bloemen en we hebben ons land te liever om deze eigene weelde, die de vreemdeling ons benijdt. De tuin van Europa wordt de bollenstreek wel eens genoemd en we zijn er fier op. Maar als we dat rood ontwaren, dan is dit ons als een waarschuwend symbool. Temidden van zooveel schoone kleuren het bloed der jeugd. En we denken aan de ivoorden door den Paus te Rome de zer dagen gesproken, toen Hij twee heiligenlevens vereerde als schoone bloemen en ons die tot voorbeeld stelde om uit de ellende dezer tijden te geraken. De menschheid moet weer tot Christus terug: de bemiddeling der Vredeskoninginne moet vurig afge beden worden, opdat Europa weer worde een vredige bloementuin zonder bloed. PARIJS, 4 Mei (Havas). De regeering heeft besloten, dat de gemobiliseerden van 47 en 48 jaar. behoorende tot de lichtingen 1912 en 1913 Zaterdag 11 Mei a.s. naar huis zullen gaan. BRUSSEL, 4 Mei (Belga). Het marinebe- heer deelt mede, dat het om opportuni- teitsredenen zich verplicht ziet den dienst der mailbooten van Ostende naar Folke stone te staken vanaf Maandag en Dins dag 6 en 7 Mei. Ook meldt Belga, dat in verband met de pu blicatie in zekere dagbladen van een bericht over de ontdekking van driehonderd Duitsche uniformen in melkblikken, het Elrusselsche par ket een instructie geopend heeft tegen onbe kenden wegens het publiceeren van berichten met een nadeeligen invloed op den geest der bevolking. BELGRADO, 4 Mei. (Havas). De leiding der Joego-Slavische Sokols heeft voor de leden den staat van alarm afgekondigd en ze uitgenoodigd hun militaire oefeningen te intensiveeren. krachtig te strijden tegen dèfailisme en te wa ken tegen alle „buitenlandsche agenten en spion nen, die bij duizenden in het leven van den staat dringen." Onze Romeinsche correspondent seint Zater dagavond: Kardinaal Maglione heeft namens den H. Va der een schrijven gericht aan den Aartsbisschop van Ferrara, President van de Missie-unie van de geestelijkheid in Italië. Hierin wordt ten zeerste geprezen en aanbevolen de zoogenaam de ziekendag, waarop de zieken hun lijden op offeren voor de verspreiding van het geloof. Dit jaar zal die dag voor de tiende maal worden gehouden. Stand op Zondag 1 uur v.m. 753.8 Vorige stand 754.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1