w: Mussert met de gekruiste armen Wie o.m. werden geïnterneerd New-Yorksche Bears BERLIJNSCHE 1 MEI IN OORLOGSSTEMMING ZONDAG 5 MEI 1940 Wil Uncle Sam den buidel weer openen? Korte berichten HET EEUWFEEST VAN DEN POSTZEGEL Bijzonder stempel op Rotten- damsche tentoonstelling NED. BOND VAN SCHOEN- FABRIKANTEN MEDISCHE SPORTKEURING Op dit oogenblik geen aanleiding tot bijzondere maatregelen tegen leider der N.S.B. R.K. Handelsreizigers bijeen Conflict in het Hoofdbestuur opgelost Tschaikowsky-tentoonstelling De weekprijzen Indexcijfers groothandelprijzen Stemming onregelmatig. Omzet 320.000 shares. N.V. Machinefabriek Stork Co. 8 (v.j. 6) pet. dividend voorgesteld SKISPORT Rumor in casa Nederlandsche skiwereld heeft haar relletje BILJARTEN Kampioenschap driebanden BOEK EN BLAD Broekman's Gids voor Incourante Fondsen VERSCHENEN: D.W. BRAND'S GIDS VOOR INCOURANTE FONDSEN WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT MINDER COURANTE EN INCOURANTE FONDSEN Academische examens Clearingkoersen FAILLISSEMENTEN Men schrijft mis uit Berlijn: Het was onmiskenbaar, dat de 1ste Mei dit maal geheel en al in het teeken van den oor log stond. Uit begrijpelijke overwegingen had de traditioneel geworden enorme volksdemon stratie de eerste jaren op Tempelhof, daar na in den Berlijnschen Tiergarten ditmaal niet plaats. De vijandelijke vliegers zouden dan immers precies geweten hebben, waar de meest vooraanstaande mannen van het Derde Rijk bijeen gekomen waren en we zouden in de ■Rijkshoofdstad waarschijnlijk voor de eerste maal met ernstige luchtaanvallen hebben moe ten rekenen. Zoo hield dan ditmaal dr. Ley in de buurt van Keulen een toespraak voor de jeugd, terwijl we 's middags in het nog altijd zijn ouden naam voerende restaurant van Kem penski naar een langdurige politieke uiteenzet ting van Hitler's plaatsvervanger, Rudolf Hess (hy sprak in het Krupp-bedrijf), moesten luis teren. In de Duitsche pers staan breedvoerige beschouwingen over de beteekenis van 1 Mei in het huidige Duitschland en het valt daarbij op. dat er een steeds scherpere scheidingslijn ge trokken wordt tusschen de totale staten en de democratische landen, waarbij de vergelijkin gen dan enkel en alleen den eerstgenoemden ten goede komen. Aan een beschouwing in de „Frankfurter Zei- tung" over dezen „Feestdag van het Volk" ont- leenen wü: „Wij kennen geen anderen staat, die zoozeer als het nationaal-socialistische Rijk zijn Nationalen Feestdag heeft. De eerste Mei dag was eenige tientallen jaren achtereen een datum voor de in de linksch staande partijen vereenigde arbeiders. Het was geen gelukkige dag, wanneer dezen onder elkaar het oneens waren en de gematigde vleugel op den radica len liet schieten, omdat op den schoonen Mei ochtend het parool tot een revolutie wat al ce luid weerklonk. Hiervan beleven wij thans het tegenstuk, maar ook de verkondiging van de oorspronkelijke gedachte van den lsten Mei, de socialistische". Trouwens, de 1ste Mei is als nationale feest dag op den achtergrond geraakt, want de voor pagina der kranten staat vol over het feit, dat met de „verovering van Dombaas" en de „zege van Drontheim" de landverbinding tusschen Oslo en Drontheim door de Duitsche troepen is bereikt. Hitier heeft een specialen dagorder aan de hierbij betrokken troepen gericht en ver- klafard. dat hij trotsch is op deze officieren, onderofficieren en manschappen. Als uiterlijk teeken van zijn tevredenheid heeft hij aan ge neraal Von Falkenhorst het ridderkruis van het IJzeren Kruis laten overhandigen. In mili taire kringen beschouwt men den strijd in Noorwegen thans als beslist ten gunste van Duitschland en uit het feit, dat Chamberlain in het Lagerhuis zijn aangekondigde verklaring over de situatie niet heeft afgelegd, trekt men de conclusie, dat er te Londen algemeene ver slagenheid heerscht over het verloop van den strijd. Wie met zijn gedachten teruggaat tot de eerste maanden van 1914. zal zich herinneren, dat de stemming van toen veel overeenkomst heeft met die, welke er thans in Duitschland heerscht. WASHINGTON, 4 Mei (Reuter). Ambtenaren alhier verklaren, dat zij teekenen zien van een geleidelijk toenemende geneigdheid om de ere- diètenbeperkingen, belichaamd in de neutra- liteitswet, op te heffen of ce verminderen, ten einde de Geallieerden te helpen. Allen zijn het er echter over eens. dat geen poging zal wor den ondernomen om deze wet te wijzigen in de thans byeen zijnde Congreszitting. Verzoe ken om vermindering der credietbeperkingen zijn ook ontvangen van landbouwproducenten, daar sommigen gelooven, dat wanneer den Ge allieerden credieten worden gegeven, zij weer Amerikaansche landbouwproducten sullen gaan koopen. De ramingen varieeren tusschen 5 en 8 milliard dollars als het bedrag aan goud en .buitenlndasche securities, welke de Geallieer den tot hun beschikking hebben. Sommige ambtenaren denken, dat eventueel de beperkin gen op de bewegingen der Amerikaansche scheepvaart aldus verzacht zullen kunnen wor den. dat Amerikaansche schepen vergunning zouden kunnen krijgen om sommige havens aan te doen, ofschoon andere havens als gevaarlijk zouden worden aangegeven. George Lansbury, de oude Labourleider en lid van het Britsche lagerhuis, is ernstig ziek. Door uitstroomend gas zijn te Fontaine l'Évêque bij Charleroi drie arbeiders om het leven gekemen. Twee arbeiders hebben lichte wonden opgeïoopen. Binnen het kader van den strijd tegen de extremisten heeft de politie te Hasselt in Bel gië twee Vlaamsch-nationalisten gearresteerd, die den laatsten tijd een ongewone activiteit aan den dag legden. In het gebouw „Casino", Keerweerlaan 3 te Rotterdam, waar ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van den postzegel de Rotterdam- sche Philatelistenvereeniging gedurende eenige dagen een postzegeltentoomstelling houdt, zal 6 Mei een tijdelijk bijkantoor van den post dienst gevestigd zijn voor den verkoop van fran keerzegels enz. en de aanbieding van aange- teekende en expresse stukken. Correspondentie, welke aldaar of in de op het terrein aanwezige brievenbus wordt ter post bezorgd, zal van een bijzonder stempel worden voorzien. Te Kaatsheuvel is besloten tot oprichting van een landelijken Bond van Schoenfabrikanten onder den naam Nederlandsche Bond van Schoenfabrikanten. In een druk bezochte ver gadering werd een voorloopig bestuur benoemd. Tot rechtskundig adviseur werd benoemd mr. Wee Onland uit Tilburg. Ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan heeft de Federatie van Bureaux voor Medische Sportkeuring in Nederland Zaterdagmiddag ge recipieerd in hotel „Wittebrug" te 's-Graven- hage. Velen maakten gebruik van de gelegenheid, het bestuur met het jubileum geluk te wen- schen. Onder hen was wethouder M. Vrijen- hoek, die blijk kwam geven van de waardee ring van het Haagsche gemeentebestuur voor liet werk der federatie. Van het Rijkscollege voor de Lichamelijke Opvoeding bracht de heer J. H. O. Reys de gelukwenschen over. Tal van schriftelijke gelukwenschen ten slotte hebben het bestuur der jubileerende Federatie bereikt. Op de vragen van het soc.-dem. Tweede Ka merlid jhr. mr. Van der Goes van Naters, in verband met een vraaggesprek, gehouden tus schen een Amerikaansche correspondente en ir. A. A. Mussert, luidende: 1. Is het der regeering bekend, dat een Ame rikaansche correspondente via het Columbia Broadcasting System een vraaggesprek met ir. A. A. Mussert, verantwoordelijk leider van de Nationaal-Socialistische Beweging, blijkbaar met diens toestemming heeft wereldkundig ge maakt? 2. Is het der regeering bekend, dat in dat gesprek ir. Mussert op de vraag, of de Neder landsche Nationaal-Socialisten ingeval van een buitenlandschen inval al of niet voor hun Ko ningin zouden vechten, heeft doen weten, dat zij in dat geval absoluut niets zouden doen, al leen de armen over de borst kruisen? 3. Heeft overweging van een' en ander de regeering tot de conclusie geleid, dat door dit antwoord, waarbij de in militairen dienst zijn de leden van de Nationaal-Socialistische Bewe ging niet werden uitgesloten, en waarvan de geïnterviewde wist, dat het in het buitenland zou worden verspreid, de neutraliteit van den Staat in gevaar wordt gebracht, en dat voorts gezien het in deze beweging gehuldigde lei- derbeginsel hierin moet worden gezien een opruiing tot dienstweigering en desertie? 4. Welke maatregelen heeft de regeering bij geheel of ten deele bevestigende beantwoording van de derde vraag genomen of beraamd? Luidt het antwoord van den voorzitter van den Raad van Ministers: 1. en 2. Deze beide vragen worden bevesti gend beantwoord. 3. De conclusies, in deze vraag getrokken, zijn niet geheel in overeenstemming met de be teekenis, door den geïnterviewde zelf aan zijn woorden gegeven. In een telegram aan zijn partijgenooten in Indië, gedateerd 1 Mei j.l„ heeft ir. Mussert doen kennen, dat de „ge kruiste armen" slaan op het feit, dat de offi cieren uit het leger gegooid zijn en dus niet kunnen strijden. De censuur heeft „gegooid" veranderd in „gezet" en verder verschillende passages, o. a. over „Britsch-joodsche propa ganda" geschrapt. Maar zoowel in het aange boden als in het doorgezonden telegram staan deze woorden: „Soldaten in het leger doen na tuurlijk hun plicht; dit valt buiten iedere be spreking, is geen vraagstuk voor behoorlijke menschen." 4. Met de laatstgecitefrde woorden is het interview allerminst gerechtvaardigd. Een goed vaderlander zal, zelfs indien hij on billijk behandeld meent te zijn, in de ure des gevaars niet zijn armen kruisen, maar desnoods in de nederigste functie zijn plicht doen. Tot bet nemen van bijzondere maat regelen tegen ir. Mussert geeft echter het interview, zooals het nader werd toegelicht, de regeering op dit oogenblik geen aanlei ding. De Telegraaf meldt, dat onder de 21 geïnter neerden zich bevinden de heer Van Oort te 's Gravenhage, wiens naam genoemd is in ver band met het uitgeven van „De Misthoorn", een anti-semietisch tijdschrift, en de heer Fey uit Rotterdam. Het Nationale Dagblad bericht, dat ook ge arresteerd is de heer Kröller, kringleider van de N. S. B. op de Veluwe. Te Utrecht vergaderde Zaterdag de R. K. Handelsreizigersvereeniging; de openingsrede, uitgesproken door den voorzitter, publiceerden wij Zaterdag reeds. Het jaarverslag 1939 van den secretaris werd onder dankzegging vastgesteld, alsmede het fi nancieel verslag van den penningmeester. Bij de algemeene beschouwingen nam aller eerst de voorzitter het woord. Door verschillende afdeelingen werden o.m. klachten geuit over het z.g. korte verslag van de j.l. gehouden hoofdbestuursvergadering, over het jaarverslag van den secretaris, over het beleid door het hoofdbestuur gevoerd en over de aansluiting bij het *R. K. Werklieden verbond. Men heeft het H. B. niet gespaard, aldus spr. Waar veel wordt gewerkt, wbrden meer fouten gemaakt, dan waar niet wordt gewerkt. Spr. wil niet punt voor punt ingaan, op het geen opgemerkt is. Wat de aansluiting bij het R. K. Werkliedenverbond betreft, wij spr. op merken, dat men verplicht is, wanneer men bij de vakorganisaties is aangesloten obk deel te nemen aan instellingen als Herwonnen Levens kracht, hoewei deze zuiver standorganisatorisch zijn. Men heeft het beleid van spr. in de hoofd bestuursvergadering bekritiseerd. Spr. meent hierover in een algemeene vergadering geen verantwoording te hoeven afleggen. De kwestie van het korte verslag wil spr. in het hoofdbestuur houden. Als de leiding uw vertrouwen heeft, onder werpt u dan aan die leiding. Spreker wilde verzoeken deze kwesties in de algemeene vergadering als afgedaan te be schouwen. Op voorstel van den afgevaardigde van Vugt worden onder geweldig enthousiasme van de vergadering het conflict in het hoofdbestuur en daarmede de gerezen kwes ties omtrent het kort verslag doordat de betreffende personen elkander de hand reiken, opgelost. Vervolgens nam pater Woerdeman O. E. S. A„ geestelijke adviseur van de vereeniging, het woord. Spr. zeide getroffen te zijn door de oplos sing van het conflict in het H. B. Laat ons medewerken, aldus spr., aan den opbouw van den vrede van Christus in het rijk yan Christus, een rijk yan heiligheid en genade, van rechtvaardigheid, liefde en vrede. Wij willen verder arbeiden in een geest van saamhoorigheid en wederzijdsch vertrouwen. Dat vooral is zbo noodig in een tijd waarin wij streven naar een nieuwe gemeenschap. Een nieuwe wereld moet worden opgebouwd, een betere wereld. In eigen gelederen is dikwijls zooveel klein zielige naijver. In plaats van een aaneengesloten strijdlinie is er ai te vaak strijd tusschen de soldaten die zich om hetzelfde vaandel hebben geschaard. Christus moet regeeren, Zoo beëindigde spr. zijn rede, Christus, aan Wier, eer en glorie en heerschappij toekomt in eeuwigheid. Nadat de verschillende aftredende functiona rissen waren herkozen, had de benoeming van de verschillende commissies plaats, die met uitzondering van de redactie-commissie, waar in de heer Huising in de plaats van den heer P. de Graaf en A. Mees werd aangestelld volgens de voorstellen van het hoofdbestuur werden benoemd. Ook het agendapunt: de Begrooting, ontlokte eenige discussie. De penningmeester, de heer Koot, verdedig de zijn begrooting evenwel zoodanig, dat de begrooting werd aangenomen, terwijl de afdee lingen Haarlem en Rotterdam tegen stemden. Nadat nog eenigen t-üd gediscussieerd was over eventueele statutenwijzigingen werd de vergadering gesloten. Nu het Dinsdag 7 Mei honderd jaar geleden zal zijn, dat Peter Iljitsch Tschaikowsky werd geboren, zal in het gemeentemuseum te 's Gra venhage op dien dag een tentoonstelling te zij ner gedachtenis worden geopend. Het grootste gedeelte van het materiaal, af komstig van het Tschaikowsky-museum te Klin, is ter beschikking gesteld door den heer Hugo v. Dalen, die tevens de openingsrede zal uitspreken. De tentoonstelling zal van 8 Mei tot 7 Juni gratis te bezichtigen zijn voor de museumbe zoekers. 1936-^1938 100 NEW-YORK, 4 Mei. (Part.) Op de New Yorksche beurs was de stemming heden by de opening onregelmatig en de handel kalm. De berichten omtrent de gebeurtenissen in Europa bly'ven voor de markt den factor vormen, waar naar zy zich in hoofdzaak richt. Hun inhoud werkt echter zoo verwarrend, dat men er de voorkeur aan blijft geven, bij zijn afwachtende houding te volharden. Bovendien werd de voor zichtige houding nog bevorderd door de vrees, dat er zich tydens het weekeinde in Europa onverwachte dingen zouden kunnen afspelen. Ook het bedrijfsleven gaf weinig aanleiding, om eenig initiatief te toonen. Weliswaar zijn er enkele lichtende punten, doch over het alge meen verwacht men niet, dat tijdens het loo- pende kwartaal nog een verbetering van eenige beteekenis zal intreden. De koersen maakten dan ook voortdurend slechts zeer kleine schommelingen. Chemische fondsen vertoonden neiging tot dalen, terwijl papierwaarden verdeeld waren. De beurs sloot onregelmatig met over het algemeen slechts kleine koersafwijkingen naar beide zijden. Staalwaarden waren aanvankelijk weinig standvastig, doch vertoonden tegen het slot een iets betere houding. De bedrijvigheid in de staalindustrie wordt voor de komende week in het gebied van Pittsburgh geschat op 60 pro cent der capaciteit (v. w. 59), terwijl de raming voor de streek van Youngstown 50 procent be draagt (v.w. 51). Bethlehem Steel daalde een half punt tot 84, United States Steel punt tot 59 7/8. Re public Steel bleef onveranderd met een slot- koers van 20 5/8. Het koersbeeld der Spoorwegen was verdeeld. New-York Central moest punt afstaan en sloot op 15%. Illinois Central handhaafde zich op 10 'A en Southern Pacific eindigde een frac tie hooger op 12. Van de koperwaarden sloot Kennecott Cop per onveranderd op 34 en daalde Anaconda Copper punt tot 281/8. Automobielwaarden boden weerstand. De pro ductie wordt voor deze maand op 420.000 wa gens geschat. Chrysler eindigde onveranderd Aug. Dec. Jan. Febr. Mrt. 23 Apr. 30 Apr. 1939 1939 1940 1940 1940 1940 1940 Plantaard, voed.mid. 92,9 106,5 109,5 112,2 111,2 112,8 113,7 Dierl. voedingsm. 101,3 120,7 123,6 124,8 121,4 114,3 113,8 Totaal voedingsm. 97,3 114,0 117,1 118,9 116,5 113,6 113,7 Grondstoffen 96,8 137,0 140,7 144,0 146,5 146,7 146,5 Afgewerkte prod. 101,8 117,7 119,2 121,0 122,5 123,8 123,7 Algemeen indexcijfer 99,8 119,9 122,0 124,0 124,7 124,7 124,7 Wat het verloop der kleinhandelsprijzen betreft geven de volgende gewogen indexcijfers van winkelprijzen in de tien grootste gemeenten van ons land eenig inzicht. In de berekening zijn prijzen opgenomen van aardappelen, brood, grut terswaren, vleesch, melk, kaas, eieren, vetten en kruidenierswaren. Sept., Dec. 1938, Maart, Juni 1339, gemid deld 100. Aug. 1939 Jan. '40 Febr. '40 Mrt.' 40 23 Apr. 30 Apr. 93,5 107,0 108,6 109,1 107,5 107,5 Hierby zij opgemerkt, dat een styging van 7,5 pet. der prijzen van voedingsmiddelen een stij ging veroorzaakt van de uitgaven voor het ge- heele gezinsbudget van 3,0 pet., waarbij aange nomen is dat 40 pet. van de gezinsuitgaven be steed wordt aan voeding. In de te Hengelo gehouden commissarisver- gaderinig der N.V. Machinefabriek Stork en Co. werd besloten aan de algemeene vergade ring van aandeelhouders voor te stellen een dividend uit te keeren van 7/ petr. (vorig jaar 6 'A pet) op de preferente en 8 pet. (vorig jaar 6 pet.) op de gewone aandeelen. Een conflict, dat reeds geruimen tijd dreigde, is op de voorjaarsbijeenkomst van de Nederlandsche Ski-Vereeniging, welke Za terdagmiddag te Amsterdam werd gehou den, tot uitbarsting gekomen: de leden van de technische commissie Han Schintz (Den Haag)Han Luymes (Schiphol) en Kees Ker- del (Den Haag) hebben voor hun functie bedankt, terwyi de heer Schintz voorts me dedeelde, dat hy per i Juli a.s. het secreta riaat van de Nederlandsche Ski-Vereeniging en de redactie van het orgaan zal neerleg gen. Aanleiding tot deze ernstige crisis in de be langrijkste organisatie op skigebied in ons land was de verkiezing van den heer G. Garretsen (Amsterdam) tot lid van de technische commis sie. Er was een vacature in verband met het periodiek aftreden van mevrouw G. M. M. van den Berg—Schimmelpenninck v. d. Oye, waar bij de aftredende niet terstond herkiesbaar was. Het bestuur stelde den heer Garretsen candi- daat. Alle leden van de technische commissie, ook het periodiek aftredende lid, Gratia van den Bergh—Schimmelpenninck van der Oye, hadden schriftelijk het vroegere T.C.-lid, mr. H. F. Tor- ringa (Den Haag) candidaat gesteld. Ter bijeen komst bleek, dat de secretaris, de heer H. J. M. Schintz, die tevens voorzitter van de T. O. is, tegen den bestuurscandidaat was. De vergade ring koos met een stemmingverhouding van on geveer 3 tegen 1 den heer Garretsen tot lid van de T.C. Dit besluit was voor den heer Schintz aanleiding, mede te deelen, dat de meerge noemde T.C.-leden zouden aftreden en dat hij zelf voor zijn functie in de N.S.V. bedankte. Zaterdagmiddag werden te Amsterdam de wedstrijden om het Nederlandsch biljartkam pioenschap driebanden voortgezet. Sweering en Verbeek, die er na de derde séance het best voor stonden beiden hadden drie partijen gewonnen zegevierden ook in de vierde ron de, Verbeek zelfs op zeer fraaie wijze. Sweering 50 71 5 0.704 Petersen 31 71 3 0.436 Lambermont 23 57 3 0.403 Sengers 50 57 5 0.877 Gobits 46 82 3 0.560 Geestman 50 82 4 0.700 Verbeek 50 60 5 0.833 Koopman 42 60 6 0,703 le zijn plicht doet slechts uit dwang, leeft vergeefs zijn leven lang. Van Broekman's Commissiebank voor Incou rante Fondsen ontvingen wij den Gids voor In courante Fondsen, Mei 1940. Van een groot aantal uitsluitend incourante fondsen worden de taxatiekoers per 1 Mei als mede het in 1939 betaalde dividend vermeld, welke een handleiding zyn voor het invullen van de aangifte-biljetten voor de Vermogens- en Inkomstenbelasting. De uitgave bevat uitvoerige by zonderheden, als kapitalisatie, van een aantal jaren de laag ste- en hoogste koersen en uitgekeerde dividen den en verscheidene in beknopten vorm samen gevatte aanteekeningen. DIT ALLES EN OOK NOG DE HEMEL, door Rachael Field. Kosmos, Amsterdam. Dit is een luxe-uitgave van den roman Een vrouw in de branding, uitgegeven door de Ken- nemer Serie van De Spaarnestad. Kosmos heeft Rachel Field's roman uitvoeriger, in kloeken band nogmaals uitgegeven en daarmede een goede daad gesteld, die men kan toejuichen. We hebben destijds dezen boeienden roman reeds uitvoeriger besproken en mogen dus thans vol staan met het boek nogmaals aan te bevelen. NIEUWE UITGAVEN Sinds de vorige opgave ontvingen wü de volgende nieuwe werken ter bespreking: Mei, door Herman Gorter, N.V. Uitgevers- Mij. „Elsevier", Amsterdam; Uren met Spinoza, door dr. H. J. Carp, Hol- landia Drukkerij, Baam; Geschiedenis der Ethiek, door dr. J. Seve- rijn, J. H. Kok N.V., Kampen; Het eeuwige getal, door A. Delaruelle, N.V. Standaard Boekhandel;' Finland, zooals ik het zag, door mr. dr. G. J. van Heuven Goedhart, J. H. Kok N.V., Kampen; Eenheid door Oranje, door dr. Ludwig Ber ger, H. J. Paris, Amsterdam; Ma soeur Sabine, door Ed. Coutan, Blond en Gay, Parijs; Een oorlogsheilige, door Victor Giraud, N.V. De Leidsche Courant, Leiden; Nieuwe Banen, eerste deel A en B en tweede deel 'A en B, door G. J. Rooymans en C. H. M. Post, L. C. G. Malmberg, Den Bosch; De M'achabeën, door dr. J. Kroon S. J., J. J. Romen Roermond; Gemeentelijke Bestuurskunde, door dr. J. P. Fockema Andreae, en Het Buitengewoon Lager Onderwijs, beide uitgegeven door de Veree niging van Nederlandsche Gemeenten. 2500 niet-officieel genoteerde fondsen vermeldende van: de hoogste en laagste koersen vanaf 1938 - Dividenden sedert 1936 - kapitalen - reserves - enz. enz. VOOR DE VERMOGENS- EN RIJKSINKOMSTENBELASTING de koers per 1 Mei 1940 D. W. BRAND Prijs 1. KEIZERSGRACHT 215 AMSTERDAM-C. op 85%, doch General Motors verloor 5/8 punt en sloot op 54. Shell Union wist punt hooger te sluiten op 12%, terwijl ook Tidewater iets steeg tot 11%. Luchtvaartaandeelen waren over het meen prijshoudend. North American Aviation daalden slechts een fractie tot 22 5/8, Douglas Aircraft steeg zelfs 1punt tot 89%. „Waarom eet U eiken dag twee ci troenen V' „Dat reinigt het lichaam". „O, voor dat doel neem ik dagelyks een bad 1"-. Mei Allied Chemical American Bemberg American Can Co. Am. Car F.dry Am. Hide Leather Am. Smelt Ref. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeke Baltimore Ohio Bendix Aviation Bethlehem Steel Canadian Pacific Chase National B. Ches. Ohio Chicago Milwaukee Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Continental Oil Clim. Molybdenum Dupont do Nem. 7 Dawes!. 5% Young Douglas Aircraft General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intercont. Rubber Industrial Rayon Intern. Nickel Intern. Tel. en Tel Kennecott Copper Martin Glenn Cy. Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. National Steel New York Central Norfolk Westeri North. Am. Av. North Am. Comp. Pennsylvania Philips Oil Proctor Chambh Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Stndebaker Corp. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Wool worth Building Westingh. Electr. i - ex dividend -•- nieuwe aan ileeien. gedaan en laten, t 178 i 18* 114 28 J 5 48* 173 90* 10 29* 21 4* 33* 84 g i 3 8 34 39* 85 5 I 3 8 23 35* 186* 13 89* 36* 54 20 5 8 10* 3* 24* 28 3 34* 43 iV 15* 28 17 I 66* 15* 226 22 f 22* 21 I 39* 68* 61 20| 85* 12* 10* 12 15* 7* 42 f 10* 11 95* 48 2* 6* 29* 59* 39 113 178* 18* 114* 29* 5 48* 173* 89* 9* 29* 21* 4* 33* 84* 5* 34 39* Tf 85* 6 23* 35* 187* 13* 13* 88 36* 54 j 20* 5* 10* 3* 24* 29* 3*' 34 43* it jT 45* 28* 17* 65* 15* 223* 22 22 21* 39* 68* 6* 20* 85 12* 10* 11 I 15* 7* 42* 10* 11 I 95* 48 2* 6* 29* 60 39* 113 ex coupon. bieden. 178 18* 115 28* 5* 48* 173* 89* 9* 29* 21 4* 33* 83* 5* 33 39* 87 6* 23* 35 187* 14 13* 87* 36* 54* 21 5* 10* 3* 24* 28* 3* 34* 43* x 46* 28* 17* 64* 15* 220 22* 22 21 37* 69 6* 20* 85* 12* 11 12* 15* 7* 42* 10* 11* 95* 48* 2* 6* 31 59 1 39* 114 Slotkoersen Mei Brussel Rome Madrid Bern Oslo A'dam Londen Parys Beriyn NEW YORK, 4 Mei 4 3 1 16.83 5.05 9.25 22.42 53.09 3.48 1.98* 40.20 16.80 16.81 5.05 9.25+ 9.25 22.42 22.42 53.09 53.08 3.47 3.47* 1.96 1.96* 40.20 40.20 4 Mel 3 Mei Rubber Standaard Mel 19.90+ 19 79 Juli 19.72 19.59 Sept 19.22 19.14 Oct. 18.97 18.90 Katoen Nieuw contract Mei 10.8210.83 Juli 10.59-- 10.60 Oct. 10.00-— 9.99 Koffie (Rio - Nieuw contract) Mei 4.01 -+ JuU 4.03 Sept. 4.07-j- Dec 4.11-+ Mrt. NEW YORK, 4 Mei 4 Mei 3 Mei Dec. 18.87 Jan. 18.84 Mrt. 1870 18.80 18.73 18.63 Dec. 9.869.82.83 Jan. 9.81 9.86.— Mrt. 9.699.77 (Santos) Suiker Juli Sept. Dec. Tin Loco 1.48* 1.48* 1.50 404. Mrt. 4.06. Mei 5.77 5.77-- 4.10- Juli 5.88 5.88 4.14. Dec. 5.98 5.98. - Sept, 6.06 6.07 Mrt. 6,14 6.15. 1.49 Mrt. 1,51* 1.50 1.49 Mei 4.53+ 1 51 1.50 Tarwe Mel Juli Sept. Mais Mei Juli 47,12* 47.37* Termijn 46.87 47.25 90 dagen 46.75 47.12* CHICAGO, 4 4 Mei 3 Mei 4 Mel 3 Mei Haver 41 37* -- 34 f Rogge Mei 66 Juli 68 Sept. 69 f 106 f 106 f Mei 105 105 *.06 Juli 105*-06 106* Sept. 65 65 -- Sept. 66 Reuzel Mel 6.20+ Juli 6.42 65* -- 66* 66* - Mei 41 37* 35--- 67* 69* 70* 6.22 6.42* Sept, Oct 6.65* 6.70+ 6.62 6.70+ 4 Mei 3 Mei Tarwe Mei 8989 Juli 90 91- Oct. 93*-- 93* Rogge Mei 70}-- 71* Oct 70*-- 71 Juli 69*-- 70* Haver Mei 37 37 Juli 37 37 WINNIPEG, 4 Mei 4 Mei 3 Mei Gerst Mei 49 50 Juli ,49 - 50 Oct. 4949 Lijnzaad 202 - 2.02 Mei Juli Oct 205- 207- Oct. 35; 2.05 2.06* 36 Sedert de vorige opgave werden door de firma D. W. BRAND, Keizersgracht 215 te Amsterdam, de volgende fondsen verhandeld OBLIGATIëN Groote Club, Sociëteit De 2% 31 Nationale Credietbank (kl. cp.) 4 78 Nationaal Grondbezit (kl. cp.) 4 67 Residentieboite, Drukkerij De 4 85 Thijwissen Co., Kunstmesthandel v.h. Jules 4% 83%% Tijd, Dagblad Drukkerij De (f 500.—) '5 61 OBLIG. R.K. INSTELLINGEN (BINNENLAND) Familie, Par. v. d. H. te 's-Gravenliage 3% 62 Martelaren van Gorcum, Par, H.H. te Am sterdam 3 62% Roomsch-Katholieke Bijzondere School Bisdom Haarlem 5 92% Rotterdamsche Vereeniging voor Katho liek Onderwijs 3% 70 Stichting voor Verlaten Kinderen te Sit- tard 3% 63%% Willibrordus, Armbestuur der Parochie H. te Wassenaar 4 75 OBLIG. R.K. INSTELLINGEN (BUITENLAND) Norbertijnen Orate te Gödöllö 8 9 PANDBRIEVEN Betuwsche Hypotheekbank (kl. cp.) 3 70 Groningsche Hypotheekbank (kl. cp.) 3% 73 Maatschappij voor Hypothecair Crediet (kl. cp.) 3% 70 Utrechtsche Hypotheekbank (kl. cp.) 3% 75%% Zuid-Hollandsche Hypotheekbank (kl. cp.) 3% 74%% AANDEELEN Administratiekantoor voor Gemeenschap pelijke Fondsen onder Direhtie van Mrs. van Vierssen, Trip Feith Ex div. Amstel Hotel Maatschappij Bali Lombok, Electricitéits Maatschap pij Bana'oengsche Kininefabriek (ad f 250. Bank voor den Diamanthandel Drentsche Kanaal Maatschappij Elsevier, Uitgevers Maatschappij Haagsche Handel Maatschappij tot Exploi tatie van Onroerende Goederen (Pref. winstd.) Haarlemsche Machinefabriek v.h. Gebrs. Figee Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij (kl. cp.) Nederlanalsche Maatschappij tot Exploita tie van Onroerende Goederen Nederlandsch Sportpark, Maatschappij tot Exploitatie van het (a f 1000. Nieuwe Internationale Hypotheekbank (f 100.—) Stroohoedenveem 25% 25 75 410 rt 10%% 32%%' 65 15 57 202 12 58 2%% 112%% NIET VOLGESTORTE AANDEELEN Eerste Nederlandsche Scheepsverband Maatschap pij 10 gestort f 175.toe Nationale Levensverzekering Bank 10 gestort 395 Nederlandsche Bankinstelling voor Waarden, be last met vruchtgebruik en Periodieke Uitkee- ringen 20 gest. f 590 toe Overijselsche Hypotheekbank 10 gestort f 140. toe Westlandsche Hypotheekbank 10 gestort (a f 1000.—) f 5.— toe OPRICHTE1RSBEWIJZEN Hollandsche Bank Unie f 19. Hollandsche Hypotheekbank f 45. Hollandsche Kunstzijde Industrie f 75. Javasche Cultuur Maatschappij f 265.f 270. f 275.— Maatschappij, tot Exploitatie van Onroerendle Goe deren f 135 Oost-Java Stoomtram f 20 Rotterdamsche Scheepshypotheekbank f 160. Tjiboeni Tjipongpok Caoutchouc Maatschappij f 55.— DIVERSEN Automatic Screw works (Rest.bew.) f 5. Nationale Voorschotbank (Rest.bew.) 2 Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart Maat schappij (Bew. v. Deelger.) f 205. Nederlandsche Rubber Unie (Rest.bew.) f 225. Vereenigde Transatlantische Hypotheekbanken (Rest.bew.) 1% LOTEN Rotterdamsche Schouwburg f 0.95, f 1. AMSTERDAM. Geslaagd voor het cand. exa men rechten de heeren N. B. Spoor en R. S. Plekker. GRONINGEN. Bevorderd tot arts de heeren C. van Krevelen van Heteron, geboren te Utrecht, wonende te Zeist en A. J. Gredhard, geboren te Zwollerkerspel, wonende te Zeist. Koersen voor stortingen op 6 Mei 1940 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken 75.63, lires 9.55, Deensche kronen 36.40, Noor- sche kronen 42.80. Opgegeven door aid. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam. Uitgesproken L. Cobben', kleermaker, wonende te Maastricht, Alexander Battalaan 69. R.c. Mr. B. Ruïand, cu rator Mr. P. vati' den Hove, te Maastricht. Harm Mulder, groentenhandelaar, Oud-Schoo- nebeek. R.c. Mr. Terwindt, curator Mr. A. Jon ker, Emm'en. In de week van 29 April t.m.'4 Mei 1940 wer den in Nederland 30 faillissementen' uitgesproken. Faillissementsstatistiek over April 1940. samen gesteld door Afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Noord-Holland (excl. Amsterdam) 17; Amster dam 24; Zuid-Holland (excl. den Haag en Rot terdam) 20; den Haag 17; Rotterdam 9; Utrecht 11; Gelderland 8; Noord-Brabant 11; Limburg 4; Zeeland 4; Friesland 6; Groningen 7; Drente 1; Overijsel 1 Totaal 140 faillissementen. Totaal vanaf 1 Januari 1940 568 faillissemen ten. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 774 faillisse menten. Opgeheven wegens gebrek aan actief 1 Mei. W. A. Heymeriks, weduwe van P. D. J. Geene. te Amsterdam. R. Soomers, Rotterdam. De Ver>ootschap o.d. Firma Clichéfabriek Wolfshoek, WcSfshoek 2, Rotterdam en haar ven- nooten: A. J. Treytéï, Rotterdam en A. J. A. de Wolf, Rotterdam. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: 28 April, De nalatenschap van J. F. van Essen, laatstelijk gewoond hebbende te Driebergen. Ge ëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. 0.6727 pet. 29 April. P. J. van Seters, plnda£a,brikant, Rot terdam. Idem. Uitk. nihil aan conc. cr^Jiteuren. 30 April. M. Otting, Schiebroek. Idemt. Uitk. nihil aan conc. cred. 1 Mei. Nalatenschap van B». Fij, gewoqpd heb bende te Haaksbergen. Geëindigd door het ver bindend worden' der uitdeelingslijst. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. Nalatenschap van A. Fij, gewoond hebben de te Haaksbergen. Idem. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. B. J. van Gruythuyzen, schilder, Maasbom mel. gemeente Appeltern. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. nihil aan conc. crediteuren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2