etaleeem •n^encyt cmi&Jcom! bH Jgmpe De Haarlemmermeer-drooglegging SCHRIFTVERBETERING ALLE BANKZAKEN De 21 in bewaring gestelden HET IS M GEMAf PERFECTION 'cersl kijken INST. REIBER-NAN HOLLANDSCHE MIJ. DER WETENSCHAPPEN WZvSSfiNAZvl! In Nico laas Beets' poëzie NEDERLANDSQHE LANDBOUWBANK N.V. ZONDAG 5 MEI 1940 STADSNIEUWS ld Prins Bernhard woont de algemeene vergadering te Haarlem bij Nat. reclasseeringsdag Op 1 Juni a.s. Bijkantoor HAARLEM Gaat U op retraite? DE SPAARREGELING Ingevoerd voor ondersteunden door M. H. ARRESTATIES IN HAARLEM EN OMSTREKEN EXAMENS DER FEDERATIE STENOGRAFIE „GROOTE" Opdracht VOETBAL H.B.C.—LEONIDAS Jongetje te water ©dé kait banden! Nou en óf 11 Sterk accelereeren, het gaspedaal forsch intrappen krachtig remmen en door de bocht „scheuren", dat is haast even slecht voor de banden als rijden op te lage spanning. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) Het Kamerlid Rost van Tonningen (N. S. B.) een hunner Vrouw vermoord in Delft? Lijk in een sloot gevonden Het Nederlandsch- Fransch arrangement li/2 MILLIOEN RADIO LUISTERAARS Naar opheffing van het jeugd verbod te Venlo Duitsch legerbericht BILJARTEN Kampioenschap driebanden Adverteer in couranten GEEN SPRAKE VAN Komt men iemand op straat tegen •-% Japonnen, complets, eenvoudig, zoowel als exclusief in overwel digende variatie, in alle maten. Kijken bij ons, kost niets I Integendeel, U houdt geld over, als U kwaliteit, afwerking en stoffen bij ons eens rustig aan de scherp ste controle onder werpt I Heusch, U zou Uzelf tekort doen, als U iets zou koopen, vóórdat U bij ons is geweest. Wij garandeeren satisfactie I AMSTERDAM ROTTERDAM N A UTRECHT In vele dagblad-artikelen is den laatsten tijd we mogen wel zeggen: de laatste jaren Aandacht gewijd aan de gedenkwaardige ge beurtenis, welke op den vijfden Mei van het laar 1840, op vijf Mei van dit jaar dus precies honderd jaar geleden, plaats vond achter de bekende hoeve Treslong onder de gemeente fiillegom: de toenmalige burgemeester van Amsterdam, Mr. P. van de Poll, hield er midden in het heiland een speechje, stak er een zode uit den Sfond en maakte er aldus een begin aan de drooglegging van de Haarlemmermeer. 't Was voorzeker een eenvoudige en weinig decoratieve plechtigheid, en men kan zich af tragen, of burgemeester Van de Poll en de deftige heeren, die hem bij deze gelegenheid dssisteerden, de symbolische handeling wel zoo belangrijk gevonden hebben, als wij dit heden *en dage doen, nu wij, na een periode van oij- ha 9o jaar drooggelegde-Haarlemmermeer-ge- schiedenis, zoo diep beseffen, wélk een zegen rijke arbeid toén aangevangen werd. Gold in die dagen eigenlijk allereerst het begatieve doel, den waterwolf tusschen Amster dam, Haarlem en Leiden te keeren, in ia- tere jaren is gebleken, dat die arbeid, heel po sitief, rijke bronnen van onvermoede welvaart Êfopend heeft en ontzaglijk veel heeft bijge dragen tot het levensgeluk van duizenden in dit gewest. De drooglegging van de Haarlemmermeer was voor dien tijd een geweldige onderneming en sprak tot de verbeelding, maar slechts Het voornaamste wat een welopgevoed m.ensch moet bezitten is een vlug, regel matig handschrift. Lessen speciaal voor Volwassenen. Anno 1899. KI. Houtweg 8, Tel. 17655, H'lem Geinige tijdgenooten zullen zoo intensief mee- Ëeleefd hebben met het wel en wee der plan ben en derzelver uitvoering als Nicolaas Beets, de nationale Hildebrand, die binnenkort, mét de drooggelegde Haarlemmermeer, een eeuw feest viert. In een aantal gedichten, verdeeld over ver schillende bundels in overeenstemming met de chronologische orde, heeft de dichter Beets als het ware een geschiedenis van de drooglegging in poëzie geschreven, een geschiedenis in hoofdmomenten. Op 22 Maart 1839 was het wetsontwerp op de droogmaking van de Haarlemmermeer ein delijk door de Staten-Generaal aangenomen, 'naar van vele zijden bleef het plan nog steeds bestreden: toen waagde Nicolaas Beets een dichterlijke poging om het grootsche plan te Popularise eren, en hij gaf een „Aalsmeerder b°er'' het woord: „Groote Plas, Groote Plas, 'k Wou je leeggemalen was! Want je knabbelt, alle jaren, Aan mijn weiland met je baren, En het kost me vrij wat geld Om je perk te zien gesteld. Kijk, waar nu de schepen varen, Heeft mijn vader mij verteld, Dat veel landerijen waren, Meer dan zevenhonderd roê, Van het Oost naar 't Westen toe. Die zijn allemaal gevallen, Slokop! in je holle maag; En nog helpt het niet met allen, En nog ben je al even graag. Daarom, toen 'k heb hooren praten, Dat je in 't oog liep bij de Staten, Ben ik in de Nieuwe Zwaan Met een vroolijk hart gegaan, En ik heb het aan de vrienden, Die ik in 't gelag mocht vinden, Voorgelezen uit de krant, En gedronken op de Heeren, Die je kansen doen verkeeren, Ten profijte van het Land.'' In het jaar 1850 was het werk danig gevor md en Nicolaas Beets kon dichten: „Nu wordt de Slokop opgeslokt, Nu raakt zijn rijk ten ende; Nu ligt de grove Waterreus Zieltogend op zijn breedan neus, En jammert van ellende. Nu laat hem Oome Cruquius, Nu kopt hem Vader Lijnden, En de oude Rijnsche Molenaar Purgeert hem sedert derd'half jaar. Dat al zijn krachten kwijnden.'' Twee jaren later bestaat de Haarlemmermeer "'et meer als wijde visch-plas, en Nicolaas ®pcts spot met de Leidsche „Caubessen", de "Peueraars", die in normaal Nederlandsch naar naam van „Cobus" luisteren, en het nog 'baar steeds niet verkroppen kunnen, dat hun "6ch-watrtje opgeslorpt is: „Nu is het Meer niet meer; Het moet zijn water missen; Het krijgt het nimmer weer En nog wil Caubes visschen. Och Caubes! 't Is gedaan; De hekken zijn verhangen! Daar 13 in 't Meer voortaan Voor u slechts slib te vangen." In 1853, toen de Haarlemmermeer ongeveer fe€h jaartje drooggelegd was, heeft Beets ge- f'iompheerdmet enthousiasme over de Prachtige resultaten, die reeds zoo spoedig be- re'kt konden worden, noodigde hij „het puik 001 molenaren" (waarmede hij den man be doelde, die reeds in 1641 een plan tot droog- *egging van de Meer indiende) zelfs uit te her- 'Üzen uit zijn graf: .Nu, kom eens uit uw graf, Gij puik der Molenaren, En zak het Zuider-Sparen Eens in een schuit jen af! Nu, klim dien dijk eens op! Gij hoeft niet meer te vragen: Uw vijand ligt verslagen, Uw zielsvreugd stijgt ten top." Interessant is het ten slotte, te vernemen, dat Beets ook de geestelijke vader is van het wapen der gemeente Haarlemmermeer; nadat op 20 Juli 1855 Provinciale Staten van Noord- Holland het bijzonder reglement van bestuur voor den Haarlemmermeerpolder hadden vast gesteld ter voorbereiding van deszelfs bevorde ring tot officieele gemeente, overwoog Beets, welk wapen wel het best passen zou vöor een zoo uitzonderlijke gemeente als deze, en aan den fonkelnieuwen burgemeester, mr. M. S. P, Pabst, droeg hü volgend gedichtje op: „Gij, die op 't nieuw, veroverd, land, De vlag, in naam uws Konings plant; Uw oog schijnt mij te vragen: „Wat Teeken zal zij dragen?" Zoo ik een Teeken kiezen zou, 't Ware op een veld van Hemelsblauw. Drie gulden Koren-aren, Oprijzende uit de Baren." Inderdaad is bij Koninklijk Besluit van 19 September 1856, het wapen, zooals het door Beets ontworpen werd, vastgesteld. Zoo heeft de jubileerende Beets-Hildebrand in zijn tijd een merkwaardige rol gespeeld in de geschiedenis der nu eveaeens jubileerende Haarlemmermeer-drooglegging. De Hollandsehe Maatschappij der Weten schappen heeft Zaterdagmiddag een algemee ne vergadering gehouden in haar gebouw aan het Spaarne te Haarlem, welke werd bijge woond door den beschermheer der maatschap pij, Z.K. H. Prins Bernhard. In zijn openingsrede heette de voorzitter, mr. r. A. baron Röell, den Prins hartelijk welkom. De ondervoorzitter der maatscnappy, mr. S. H. Vening Meinesz, richtte zich met eenige har telijke woorden tot mr. dr. Röell, ter gelegen heid van diens zilveren jubileum als voorzitter. Spreker bood baron Röell als "-blijk van groo te erkentelijkheid den gouden legpenning der maatschappij aan. Voortgaande zeide mr. Ve ning Meinesz, dat de beschermheer en vrijwel alle leden en directeuren er prijs op hebben gesteld, den voorzitter een blijk hunner waar- deering- en vriendschap te geven door hem het door Jan Sluyters geschilderde portret aan te bieden, ter plaatsing in het gebouw. Op uit- noodiging van den ondervoorzitter onthulde Z. K. H. Prins Bernhard vervolgens het schil derij. Nadat hem nog een oorkonde, waarop de na men der schenkers waren gecalligrafeerd, was overhandigd; dankte devoorzitter voor dé hem gebrachte hulde. Hierna bracht de secretaris der maatschap pij, dr. J. A. Bierens de Haan, het jaarverslag over 1939 uit. De financieele toestand der maatschappij is bevredigend. Het ruilverkeer werd, voor zoover de internationale toestand dit toeliet, regel matig voortgezet. Enkele particulieren deden de maatschappij belangrijke geschenken toekomen. Na afloop der vergadering vereenigden de deelnemers zich aan een diner. Ook dit jaar hoopt de Nat. Reclasseering weer tot U te komen met een collecte op 1 Juni as. Het is een jaarlijks terugkeerend beroep, dat door de gezamenlijke Reclasseeringsinstellingen op de inwoners van Haarlem wordt gedaan Zeker weten zij het, dat in deze moeilijke tij den groote offers gevraagd zijn en nog gevraagd worden, maar toch kan en mag de Reclassee ringsdag niet achterwege blijven, daar dit zou beteekenen een belemmering van de taak der reclasseering. Het nuttige reclasseeringswerk voorziet in een hoogst belangrijke en sociale behoefte van onze maatschappij: bovendien elke Reclasseerings- vereeniging komt niet met een eigen collecte op eigen datum. Helpt daarom allen onzen Reclasseerings-dag te doen slagen tot een groot succes, ook daad werkelijk door u op te geven als collectrice of collectant. Reeds hebben wij een moreelen steun, door dat o.a. onderstaande personen zitting namen in een comité van aanbeveling: Dr. J. E. Baron de Vos van Steenvjjjk, burge meester van Haarlem; prof. mr. A. Anema, hoog leeraar Vrije Universiteit; mr. P. E. Babas, se cretaris Armenraad; J. Ph. H. Castricum, voor zitter R.K. Volksbond; S. C, de Haas van Dors- ser, Directeur Maatschappelijk Hulpbetoon; mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, vorzitter Reclas- seerings Raad en voorzitter Ned. Genootschap tot Zedelijke Verbetering oer Gevangenen; Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem; H. J. L. Klein Schiphorst, Voorz. R.K. Bond van Bcuw- patroons W. J. B. van Liemt, wethouder Werk- loosheidszorg; Ph. A. Mees, Hoofdredacteur Stads-Editie Oprechte Haarlemsche Courant; A. J. C. Melchers, Deken van Haarlem; Mgr.M. P. J. Möllmann, Oud-Vicaris-Generaal Bisdom Haarlem; C. L. Ooms, Directeur N.V. De Spaar- nestad; R. Peereboom, Hoofdredacteur Haar lems Dagblad; mr. G. Sluis, President Arron- dissements Rechtbank; Leo Speet, Hoofdredac teur van de „Nieuwe Haarlemsche Courant"; J. H. J. Uilings, Voorzitter R.K. Reclasseerings- vereeniging; mr. dr. W. P. Vis, Voorzitter Ar menraad. Het Dagelijksch Bestuur van het Uitvoerend Comité heeft zich als volgt samengesteld: Voorzitter, mr. K. A. P. J. Pliester, Protes- tantsch Christelijke Reclasseeringsvereeniging; Vice-voorzitter, J. H. J. Uilings, R.K. Reclassee- rings Vereeniging; secretaresse: mevrouw H. C. SinneckerKraanstuyver; 2de secretaris, G. J. Bouwens, Nederlandsch Genootschap tot Ze delijke Verbetering der Gevangenen; penning meester, J. H. C. Verhoeven. Het secretariaat is gevestigd Hoofmanstr. 66, Haarlem. (Amsterdam) Ced Oude Gracht 29 Als de Meimaand ons met haar lentebloesem en lentegeur vervult, dan komt onwillekeurig de vacantietijd zich aan ons opdringen en be ginnen we plannen te maken. Waar moeten wij heen? Ontspanning is goed en zelfs noodzakelijk. Heeft U al gedacht aan een geestelijke ont spanning? Na een jaar werken in een snel tempo en in een wereld vol materieel eigenbelang en egoïsme is het goed en zelfs heel nuttig zich eenige dagen terug te trekken in de heerlijke stille sfeer van een retraitehuis. Men komt daar Weer eens tot zichzelf, want in de stilte spreekt God tot de ziel en men komt na een retraite weer geheel gehar nast en vol goede wil de wereld in om als betere menschen de wereld aan te durven. 'Daarom heeft de commissie voor de geestelijke belangen weer een retraite vastgesteld van 6 tot en met 9 Juli. De leden van den R.K. Volksbond krijgen wanneer zij aan deze retraite willen deelnemen een belangrijke reductie. Spoedig opgeven is wel gewenscht, daar een overtollige volle retraite niet gewenscht is, en dan nog gelegenheid geboden wordt zich bij een andere retraite aan te sluiten. Opgave bij de leden van de commissie of in het gebouw St. Bavo. DE COMMISSIE VOOR DE GEESTELIJKE BELANGEN Door B. en W. van Haarlem is besloten om over te gaan tot invoering van een Spaarre geling voor ondersteunden, die door Maatschap pelijk Hulpbetoon worden ondersteund en wel met ingang van de week, die aanvangt op 6 Mei 1940. Reeds heeft zich een groot aantal gezinnen voor deelname aan deze spaarregeling opge geven, doch nog velen hebben, tegen hun eigen belang' in, verzuimd zich aan te melden. Het wekelijks te sparen bedrag en de toe slag van de Gemeente zullen bedragen: a. voor gezinnen met 1 kind: spaarbedrag ƒ0.25, toeslag Gemeente ƒ0.10; b. voor gezin nen met 2 kinderen: spaarbedrag ƒ0.30, toe slag Gemeente ƒ0.15; c. voor gezinnen met 3 kinderen: spaarbedrag 0.35, toeslag Gemeen te ƒ0.20; d. voor gezinnen met 4 kinderen: spaarbedrag ƒ0.40. toeslag Gemeente ƒ0.25; e. voor gezinnen met 5 kinderen: spaarbedrag ƒ0.45» toeslag Gemeente ƒ0.30; f. voor gezin nen met 6 kinderen en meer: spaarbedrag ƒ0.50, toeslag Gemeente ƒ0.35. Bij de regeling blijven buiten beschouwing kinderen, die 2.— of meer inkomsten hebben. Nadat voldoende is gespaard, Minnen deze gelden door belanghebbenden naar eigen in zicht worden besteed voor aanschaffing van kleeding, dekking en schoeisel. Aanvraagformulieren zullen daartoe in de teekenlokalen verkrijgbaar worden gesteld. Spaarders zijn voor deze aanschaffing vrij in keuze van de door hen verlangde leveranciers. Naar wij vernemen zijn in den nacht van Vrijdag op Zaterdag ook in Haarlem en omstre ken eenige arrestaties verricht, als bedoeld in de radio-rede van den minister-president. Het Handelsinstituut „Baltussen", Jansweg 42 Haarlem boekte het volgende resultaat met haar Candida ten bij de op 17, 20 en 24 resp. te Amster dam, Den Haag en Amsterdam gehouden exa mens der Federatie voor Stenografie „Groote": Kantoor-stenograaf Nederlandsch 130: Aan gemeld en geslaagd de dames H. D. Smits, S. W. Gruteke en A. H. W. Westhof. Kantoor-stenograaf Franseh 100: Aangemeld en geslaagd Mej. J. C. Colenbrander. Kantoor-stenograaf Duitsch 100: Aangemeld en seslaaad de dames A. W. S. van Raalte, C. Honig, E. M. W. Westhof. Kantoor-stenograaf Engelsch 100: Aangemeld en geslaagd Mej. A. W. S. van Raalte: Typist: Aangemeld en geslaagd de dames J.E. Bierboom en M. H. A. van den Bogaardt. Door den architect W. H. J. Hoosemans te Santpoort is opgedragen aan de firma H. J- v. d. Aardweg en Zoon te Haarlem het verbou wen van perceel Zijlstraat 92 te Haarlem. Het H.B.C.-elftal voor a.s. Zondag is als volgt samengesteld. De ploeg is na den wedstrijd op Hemelvaartsdag onveranderd gelaten: Vink, doel; Onlandv. d. Horst Jr., achter; Diependaal, v. d. Veldt, v. Rooden Jr., midden; Pecperkorn, Draijer Jr., Van Bakel, Smit, Mar tin, voor. dis terenmiddag is een knaapje spelender wijze in den Heerensingel gevallen. Hij werd door een der omwonenden bijtijds gered, zoodat; j nadeelige gevolgen uitbleven. Vanzelfsprekend werd inde omgeving- over het overigens goed afgeloopen geval, druk gepraat. (Van onzen parlementairen redacteur). Omtrent de 21 personen, op wie, zooals minister De Geer in zijn Zaterdag gehouden radiorede mededeelde, het militaire gezag de hand heeft gelegd, vernemen wij de vol gende bijzoonderheden: Zij zijn allen Nederlanders er zitten dus geen ongewenschte vreemdelingen bij die niet krachtens hun lidmaatschap van een of andere beweging, doch individueel gevaarlijk zijn bevonden. Met dezen maat regel, die overigens personen van zeer uit- eenloopende richting lieeft getroffen en ook eenigen, die in het geheel geen uitge sproken richting zijn toegedaan, wordt dus niet eer. odium van landsgevaarlijkheid ge laden op een bepaalde beweging, doet dit althans niet primair, doch hij stempelt in eersten aanleg slechts individueele perso nen tot landsgevaarlijk. Voorts vernemen wij, dat onder de 21 in hechtenis genomenen zich een Kamerlid bevindt, n.l. de heer Rost van Tonningen. Het schijnt, dat behalve de heer Rost van Tonningen geen leidende figuren uit de N.S.B. zich onder de 21 bevinden. Ook daaruit kan men opmaken, dat de getroffen maatregel zich niet tegen een of tegen eeni ge politieke beweging richt. Zaterdagmorgen vroeg is te Delft een af schuwelijk misdrijf ontdekt, waarvan een jonge vrouw het slachtoffer is geworden. Omstreeks half zes begaf een tuinder zich naar zijn werk, toen hij bij den Pauwmolen, dicht bij den afrit van het viaduct in den rijks weg RotterdamDelft, in een sloot een vrou wenlichaam ontdekte. Hij stelde onmiddellijk de politie van de ontdekking in kennis en deze vond in de ondiepe sloot het lichaam van de vrouw, dat voor een zeer klein gedeelte nog bo ven Water stak. Het achterhoofd bleek bebloed te zijn en ook in het gras in de nabijheid wer den bloedsporen aangetroffen. Een bemodderü fietsspoor bleek in de richting Rotterdam te leiden. In de nabijheid van de plaats van het misdrijf werd een bemodderde fietspomp ge vonden. Het lijk is naar het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft vervoerd. Naar wij vernemen, is komen vast te staan, dat het slachtoffer van den Zater dagochtend te Delft ontdekten moord fc de ongeveer 25-ja.ige leerling-verpleegster G. Melaard, werkzaam aan het St. Joris Gasthuis te Delft. Zij woonde in Rotter dam en is vandaar Vrijdagavond ongeveer half II per fiets naar Delft vertrokken. Blijkbaar is zij onderweg overvallen, be roofd en vermoord. Een taschje met eenig geld, dat de verslagene bij zich had, wordt vermist. Ook het rijwie] is verdwenen. De Delftsche politie heeft nog geen spoor van den dader. De thans ook met Frankrijk getroffen rege ling zal dus evenals het arrangement met En geland gegrondvest zijn op de Koninklijke Be sluiten, welke den Nederlandschen in- en uit voer betreffen. Zooals bekend zijn voor een groot aantal goe deren de invoer verboden, tenzij zij aan de Al- ■gemeene Nederlandsche Invoer Centrale (Anic) zijn geadresseerd. Hierdoor zal de contróle op contrabande door de Fransche autoriteiten aan zienlijk verlicht worden. Van den anderen kant gelden ten aanzien van den uitvoer bijzondere restricties. Voor een aantal producten, waaronder voornamelijk die vallen, welke van overzee worden aangevoerd, zal geen dispensatie worden verleend voor den uitvoer naar en der belligerenten. De uitvoer van een tweede groep goederen, voornamelijk landbouwproducten, is gebonden aan een limiet gebaseerd op een bepaald basisjaar. De handel met neutrale landen valt buiten het arrange ment met uitzondering van een aantal landen waarvoor dezelfde uivoerbepalingen gelden als t. a. z. van de belligerenten. Voorop blijft echter staan dat voor alle lan den dispensatie voor de uitvoerverboden moet worden gevraagd. Of men dispensatie krijgt hangt af van de hierboven genoemde restricties. De nie-t-Europeesche landen vallen alle bui ten het arrangement. Het aantal radio-luisteraars, dat blijkens aan gifte een eigen ontvangtoestel bezit, bedroeg einde Maart j.l. 1.065.042, het aantal aangeslo tenen op radio-distributie-inrichtingen bedroeg dien datum 411.873, zoodat een totaal aantal van 1.476.915 luisteraars, of 167 op 1000 inwo ners is geregistreerd. Door de Katholieke Filmactie is aan het gemeentebestuur van Venlo verzocht de bepa ling ten aanzien van de leeftijdsgrens op te heffen in verband met het compromis, dat tusschen deze actie en den Ned. Bioscoopbond is getroffen inzake nakeuring A- en B-films. De commissie van strafverordeningen kan zich met dit verzoek vereenigen en heeft B. en W. geadviseerd aan den gemeenteraad voor te stellen het jeugdverbod dat in de gemeente verordening was opgenomen op 12 Maart 1928 in te trekken. Deze bepaling werd 22 Juni 1934 tijdelijk buiten werking gesteld toen voor Venlo een compromis getroffen was met de bioscoop exploitanten. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt ekend: Ten Noorden van Narvik hebben Duitsche gevechtsvoorposten aanvalspngingen van vijan delijke strijdrachten afgeslagen. Te Narvik zeif is de toestand onveranderd. Duitsche afdeelingen die van Drontheim uit naar het Noorden optrokken, hebben nog slechts van Noorsche troepen tegenstand ondervonden, daar de strijdkrachten der Westelijke mogend heden het gebied van Namsos overijld hebben verlaten. De bevelhebber der Noorsche troepen in den sector van Drontheim heeft een dag- oraer uitgevaardigd, waarin hij verbitterd con stateert, dat de Westelijke mogendheden haar troepen, zonder hem te verwittigen of te waar schuwen, uit Namsos hebben teruggetrokken. Daar de Noorsche troepen door het optreden van den Engelschen opperbevelhebber in flank en rug in gevaar zijn gekomen heeft de Noor sche bevelhebber verzocht den strijd te staken De pacificatie schrijdt in geheel Noorwegen voort. Irakan werd vanochtend zonderstrijd aan de Duitsche troepen overgegeven. In het gebied van Andalsnes hebben zich een generaal. 127 officieren en 2500 man overgege ven. Er is nog geen overzicht van den buit. Het luchtwapen heeft zijn verkenningswerk- zaamheid boven Noorwegen en de geheele Noordzee voortgezet. Een vijandelijk vrachtschip werd door een treffer van midden kaliber in de Solberg-fjord ten Noorden van Narvik zwaar beschadigd. Vijf Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 3 cp 4 Mei een Duitsch patrouille vaartuig zonder succes in de Noordzee aange vallen. Daarbij werden twee vijandelijke vlieg tuigen omlaaggeschoten. Aan het Westelijk front geen bijzóndere ge beurtenissen. De belangrijkste partij van Zaterdagavond ging tusschen Sengers, die 1 party, en Sweering, die geen partij verleren had. Sengers won. De uitslag luidt: Sengers Sweering 50 35 62 62 5 0.806 4 0.564 De party tusschen Lambermont en Petersen droeg een spannend karakter, maar was niet van belang voor den strijd om den titel. De uit slag werd: Lambermont Petersen 50 48 92 92 6 0.543 4 0.521 De uitslagen van de laatste partij en luiden: Koopman Gobits Verbeek Geestman 27 50 48 50 74 74 73 73 3 0.364 4 0.675 0.657 0.684 Verbeek, Sengers en Sweering hebben thans de leiding met 4 uit 5 partyen, gevolgd door Geestman met 3 gewonnen partyen. Tont bij de jaarlyksche Inzameling voor de katholieke Universiteit, dat gy in liefde voor een der edelste Cultuurgoederen, de wetenschap, bij nie mand wilt ten achter blijven en dat gij in geloofsijver allen wilt overtreffen. Het Hoogwaardig Episcopaat bij het eerste lustrum der Kath. Universiteit. het is ook dege lijker, het is ook gezelliger .en bo vendien voordee- liger als WAS SENAAR Uw huis inricht. WASSENAAR: Voor woningin richting onover trefbaar. W JANSWEGI7- KRUISSTR.22 I /==k i r= i\^-i MEVROUW! BEL OP 14637 voor Uw gebruikte Meubelen en Zolderopruimingen J. VELLEMAN, ZIJLSTRAAT 62 HAARLEM waarvan het lezen een dagelüksch gewoonte van de menschen is, waarin de abonné's de adverten ties zoeken, waarin de winkeliers adverteeren waarmede men dus het publiek èn tegelijk ook de wederverkoopers bewerkt. Vraagt inlichtingen/ voorbeelden etc. van courantenreclame bij de erkende advertentiebureaux of het „Cebuco". Dam 2a, Amsterdam Een advertentie behoeft geen .kapitalen" te kosten. Plaats maai eens een Omroeper. Rubriceering en gelijkvormige zetwijze. Billijk han- delstarlef. dan kan men zich af vragen of hd (of zij) ge woon ia te rooken mis schien; of hij (of zij) wsl eens naar een bioscoop gaat misschien; of h(j (of zd) naar de radio pleegt te luisteren mis schienmaar men be hoeft zich niet af te vra gen of hd (of zd) een krant leest! Dat doet hd, dat doet zd zeker, heel zeker en lederen dag! Vandaar dat couranten reclame logischerwijs de kern is van iedere goede reclamg-campagne. Vraagt inlichtingen, voorbeelden etc. van courantenreclame bd de erkende advertentieburgauxof net „Cebuco", Dam 2a, Amsterdam l ti

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3