SPORT EN WEDSTRIJDEN SKdimfiool mn dm dag DE GEBROEDERS GOOCHEM" rouw VIERDE LUSTRUM VAN GEEL WIT C oöpRestfu ra nt DINSDAG 7 MEI 1940 Geslaagde feestviering Op het R.K. Sportpark De feestavond BeverwijkBloemendaal 30 Hillinen 1E.D.O. 2 03 Z.V.V.Kinheim 10 R.K. HAARL. VOETBALBOND Programma voor 2en Pinksterdag WIELRENNEN H.R.C. Excelsior Q ^>2,^ <T H.S.V. De Kampioen R.K.W.V. Achilles CRICKET Jaarvergadering C.V.H. ZEILEN WATERVRIENDEN Zciiii waclitig UIT DE HOOFDSTAD A. SCHRÖDER OVERLEDEN WELKOMSTAVOND PASTOOR J. BAK S.J. EERE-COMITÉ VOOR DE FRÖBELHERDENKING Geld ontvreemd Inlichtingen over een vechtpartij „Britsche tourïsten" waarschuwt Berlijn DOODELIJK ONGEVAL TE COTHEN EXPORT UTRECHT EEN BUITENISSIGE groote Paardententoonstelling. iWmit yaryolgd) In gepaste stemming en alle opgewektheid heeft de R. K. V. C. „Geel-Wit" Zondag haar vierde lustrum gevierd. Reeds in de morgenuren gaven vele Geel witters, waaronder diverse oud-leden en genoo- digden, acte de présence, in de kapel van net St. Joh. de Deo-Ziekenhuis, waar een H. Mis tot intentie van Geel-Wit werd opgedragen en waaronder allen ter H. Tafel naderden. Na deze geestelijke verzorging vereenigde men Zich aan het feestelijke ontbijt in hotel Brink- mann. Hier reeds kwam de ware stemming los. Oude en nieuwe banden werden aangehaald en gesmeed en hartelijke woorden van geluk- wensch mocht de jubileerende vereeniging in ontvangst nemen van vereenigingen en andere instanties. Zoo feliciteerde de heer S. Hooy Geel-Wit r.amens de R.K. Sport Centrale, en bracht de heer Van Turnhout in zijn kwaliteit van voor zitter van het District Haarlem, bestuurslid van den D. H. V. B., en secretaris van de zus- tervereeniging T. Y. B. B.. zijn gelukwenschen over. De heer N. de Zwager feliciteerde Geel- Wit namens de R. K. A. V. ..Holland" in een geestige speech. Van T. Y. B. B., en het Sport- parkbestuur waren b'oemstukken ingekomen. Tallooze schriftelijke felicitaties o.a. van D.E.M. tiit Beverwijk, gaven het bewijs, dat Geel-Wit in breede lagen een uitstekenden naam heeft. In alle opzichten was het feest-ontbijt tot in de puntjes verzorgd en de vooruitzichten voor een prettige viering waren dan ook reeds volop aanwezig. hebben de Geel-Witters zich eveneens van hun goede zijde laten kennen. AI verloor b.v. hei derde elftal met maar eventje» 60 van T.Z.B. 2, deze nederlaag kon de stemming niet be derven. Voor den wedstrijd van het veteranen-elftal tegen Geel-Wit 2 bestond vooral in oudere krin gen de noodige belangstelling. Het elftal van tien jaar geleden moest met diverse invallers Uitkomen, vanwege mobilisatie en andere moeilijkheden, maar gaf nochtans aanvankelijk goed partij. Toen het uithoudingsvermogen een woordje ging meespreken, kwamen de oudjes adem en snelheid te kort, waardoor het tweede tenslotte een ruime 51-overwinning kon be halen. De eere-wedstrijd van Geel-Wit I tegen den tweede klas I. V. C. B.-er, R. K. A. V. is- er een geweest van het goede soort. De Pauselijken hebben hard gewerkt voor een gunstig resul taat en hadden speciaal de eerste heft een flink overwicht, deels ook te danken aan hei voordeel van den vrij1 krachtigen wind Toch bleef voor de rust óe score blank. Onmiddehijk na de hervatting kwam de eer ste en zooals later bleek, de eenigste goal ter wereld, toen tij een algemeenen Geel-Wit- aanval W. v. d- Vlugt den R. K. A. V.-doelman het nakijken gaf. Het spel b'eef in de tweede helft vrij goed verdeeld. Beide partijen zwoeg den dat het een lust was, maar in den stand kwam geen verandering meer. Geel-Wit be haalde een verdiende 1O-zege. De kroonzaal van hotel Brinkmann was tot aan de nok gevuld met feestvierende Geel witters en genoodigden. Hier bleek overduide lijk dat Geel-Wit over een groote schare le den, donateurs en belangstellenden beschikt en bij een volgende heuglijke gebeurtenis zal men zeker naar een grootere gelegenheid moeten omzien. Geen plaatsje was onbezet toen na de gebruikelijke openingswoorden het revue-gezel- schap Siem Nieuwenhuyzen voor het voetlicht kwam. Het zou ons te ver voeren het gebodene stuk voor stuk te gaan ontleden. Laten we volstaan met te verklaren, dat het gezelschap de reeds hoog gespannen verwachtingen heeft over troffen. Het gezelschap heeft een uitstekenden, beschaafden indruk achtergelaten. Het was af. Dat de stemming er spoedig „in" was, daar voor zorgde o.m. ook het show- en dansorkest ,.De Marinucci's", dat tevens onder leiding van den heer Schroder het „Gezellig Samen zijn" verzorgde. Ook de heer Schroder had eer van zijn werk, zoodat al met al Geel-Wit op waardige wijze zijn twintig-jarig bestaan heeft gevierd. De bezoekers loopen met de wind in den rug hard van stapel, maar de Wijker achterhoede is paraat en slaat eiken aanval a.f. Na de rust hebben de gastheeren wind- MOLENPA^;M leidschegr. A'cam LuncWiapjes 25rCÜht Aardat iardapp—groente-vieescK 40 cent Een reeks s/aki' ücfotefs Geen f o o ién 'Udienmg 10% Dineeren in alngect#»rne sfeer I voordeel en zij buiten dit uit, want reeds binnen vijf minuten is de stand door- J. Albers 10 Bloemendaal zit niet stil, maar de Wijkers drukken na tien minuten hun meerderheid uit door een pracht kopbal van Marks, welke doel treft, 20 en even later wWngt J. Albers zich door de achterhoede heen en de stand is 30. Daarna gaat de strijd gelijk op. Voor rust, toen Hillinen met den wind mede- speelde, kreeg E.D.O. het hard te verantwoorden maar de verdediging kon het peuterige aan- valsspel der Hillinen-voorhoede gemakkelijk baas. Slecht wegwerken in de Hillinen-achter- hoede is oorzaak, dat E.D.O. na een kwartier de score kan openen. Doelman Verhagen redt dan tot tweemaal toe op prafchtige wijze. Bij een aanval van links op het Hillinen-doel is Braam zoo onfortuinlijk om het leder in eigen goal te trappen (02). Na de hervatting wist E.D.O. nog eenmaal te scoren (03). Al direct blijkt dat de Velsenaren nogal last hebben met het harde effectvolle terrein. Met blanken stand gaat de rust in, al moet de Z. V. V.-keeper hiervoor nog enkele felle scho ten van Kamps verwerken. Na de rust krijgt Ellen al direct een niet te missen kans, doch hij schiet van enkele meters afstand nog hoog over. De Z.V. V.-ers hebben slechts éénmaal suc ces als de rechtsbuiten een voorzet geeft, wel ken de midvoor onhoudbaar inzet (10). I. Alliance—H. B. C„ 12.30 uur. Hoofddorp BoysOnze Gezellen, 12.30 u. n. N.A.S.—Onze Gezellen, 12.30 uur. ConcordiaO. I. V., 2.30 uur. Programma Zaterdag 11 Mei 1940 vn. T.Y. B. B. 5—D.E. K. 3, 2.30 uur. D.S. S. 5—H.B. C. 6, 2.30 uur. VIII. T.Y. B.B. 7—O. I.V. 3, 2.30 uur. D.S S, 6—Hoofddorp Boys 2, 2.30 uur. V. V. F. 2—H. B. C. 7, terrein H.B.C., 2.30 u. Bovengenoemde vereeniging hield haar 4den wedstrijd voor de voorjaarscompetitie. Dit be stond uit een sprint over i K.M. voor de A.B.C. en Junioren. A.- en B.-klasse: 1. L. Schelfaut 6 pnt.; 2. Ch. Schelfaut 5 pnt.; 3. K. Verbeek 4 pnt.; 4. J. Walgien 3 pnt; 5. C. de Gier 2' pnt.; 6. M. Taverne 1 pnt.; 7. B. Fennes 1 punt. De overige deelnemers aan de sprint kregen allen 1 pnt. Uitslag C-klasse: 1. Zekveld 6 pnt.; 2. H Aarts 5 pnt.; 3. K. van 'der Wagen 4 pnt. Junioren: 1. H. Jas 6 pnt.; 2. Tholen 5 pnt.; 3. Schipper 4 pnt. Uitslag trainingsrit B.-klasse 25 K.M.: 1. M. Taverne; 2. Ch. Schelfaut; 3. L. Schelfaut; 4. K. Verbeek; 5. B. Fennis; 6. J. Walgien. C.-klasse 16 K.M.: 1. Zekveld; 2. H. Aarts; overigen pech. Junioren 8 K.M.: 1. H. Jas. Tholen Schipper lekke band. De stand der competitie is thans A. B.-klasse: 1. L. Schelfaut 15% pnt;. 2. Ch .Schelfaut 12 pnt.; 3. J. Smit 11% pnt.; 4. C. de Gier 10% pnt.; 5. H. v. Es 8 pnt.; 6. J., Walgien 7 pnt.; 7. K. Verbeek 6 pnt.; 8. H. van Dijk 6% pnt; 9. M. Taverne 6 pnt.; 10. B. Fen nis 4 pnt. B. Kleinhout, Boersma 2 pnt.; 11. Fennis en Handgraaf 1 pnt. C.-klasse: E. Zekveld 15 pnt.; C. Boersma 12 pnt.; H. Aarts 10 pnt.; K. van der Wagen 2 pnt. Junioren. H. Jas 17 pnt.; Schipper 14 pnt.; B. Hoorn 12 pnt.; Tholen 9 pnt. O® V V&kk. reparatie van alle merken stofzuigers Zondag jJ. werd de 3de rit der competitie verreden waarvan de uitslag werd: 1. P. v. d. Heiden 30 K.M. in 49 minuten 15 sec. 2. C. de Best in 49 min. 26 sec. 3. U. v. Nes in 51 min. 35 sec. 4. Feye in 55 min. 5. de Bey in 57 min. 26 sec. 6. Koster in luur 4 min. 36 sec. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag den eersten rit van de zomercompetitie. Hoewel er een stevige wind was, werden er toch goede tij den gmaakt. De A-klasse reed 60 K.M.: 1. J. Stet, 1 uur 31 min. 45 sec.; 2. C. Fortegies, 1 uur 33 min. 43 s.; 3. B. Schell, 1 uur 36 min. 34 sec.; 4. J. Ekel 1 uur 42 min. 39 sec. C. v. Egmond en D. Ciaassen opgegeven. B-klasse (60 K.M.)1. A. Kuilman, 1 uur 38 min. 36 sec.; 2. A. Markenstijn, 1 uur 40 min. 34 sec. Beekhuis pech. Anderen niet opgekomen. C-klasse (36 K.M.): 1. D. Kabel, 1 uur 0 min. 56 sec.; 2. M. Kabel, 1 uur 1 min. 47 sec.; 3. Claudie, 1 uur 5 min. 33 sec. Toen de heer J. H. Koch zijn jaarverslag als secretaris van C. V. H. had uitgebracht, deelde hij mede, dat hij per heden zijn functie neer legde. Met dankbaarheid kan C. V. H. op den negen-jarigen staat van dienst van dezen punctueelen secretaris terugzien. Met algemee- ne stemmen werd tot opvolger benoemd de heer P. v. d. Vlugt, die nu het secretariaat zal gaan waarnemen. Voorgesteld werd om het be stuur met twee leden uit te breiden. Na goed keuring hiervan werden de heeren J. H. Koch en E. J. Kievit beiden als commissaris gekozen. De heeren A. J. van Roon en A. J. Roodt wer den bij acclamatie herkozen, zoodat het be stuur thans luidt: A. J. van Roon, voorz.P. v. d. Vlugt, Gaalstraat 57, Haarlem, seer.; A. J. Roodt, penningm.; J. H. Koch en E. J. Kievit, comm. De voorzitter memoreerde, dat ook C. V. H. de moeilijkheden van de mobilisatie on dervindt, doordat een aantal leden in mil. dienst is. Dit jaar kan met slechts drie elftallen aan de competitie worden deelgenomen. Alleen het eerste elftal komt in den N. C. B. uit, terwijl de overigen in den H. C. B. gaan spelen. Nadat van de rondvraag eenig gebruik was gemaakt werd deze weinig druk bezochte vergadering, die gehouden werd in het restaurant der Heem- steedsche sportparken, gesloten. Zondag 5 Mei werd door de jachtvereeniging „Watervrienden" het zeilseizoen geopend met onderlinge zeilwedstrijden. Ofschoon het zonnetje achter een dik wolken dek zat verscholen werd het evenement begun stigd door buitengewoon goed zeilweer, daar er een fiksche bries stond. De uitslagen luiden: Klasse A: 1. „Sienan" van Zeulenvoet; 2. „Zomerdroom" van T. Brandsma; 3. „Simtner- Mjjnhardt's Zenuwtablettcn maken- U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. wille" van H. Brandsma; 4. „Meerkoet" van G. Flobbc. Klasse B: 1. „Patatje" van A. Stcenbeek; 2. „Ship Ahoy" van C. van Sabbe; 3. ,,Cetje" van P. E. Tliueré. Klasse A: 1. „Sienan"; 2. Zomerdroom"; 3. „Dorethy" van Sellenraad; 4. „Simmerwille"; 5. Grejo" van Struickenkamp. Klasse B: 1. „Patatje"; 2. „Arend" van No- lct; 3. „Ship Ahoy"; 4. „Cetje". Op 65-jarigen leeftijd is hier ter stede over leden de heer Alfred Schroder, een in assuran tie- en scheepvaartkringen bekende persoonlijk heid. De heer Schroder werd in 1875 te Amsterdam geboren en volgde in 1902 na den dood van zijn vader dezen op als Lloyd's agent, terwijl hij te vens diens assurantiezaken onder de firma J. H. Schroder voortzette. In 1920 ging hij een belangengemeenschap aan met de assurantiefirma J. Langeveldt. welke in 1936 leidde tot de oprichting van de firma Langeveldt Schroder, assurantiebezorgers en assuradeuren hier ter stede. De heer Schroder was oud-consul van Peru, president-commissaris van de N.V. Electro Zuur- en Waterstof fabriek, oud-penningmeester van de vereeniging Hendrick de Keijser en voorzitter van de Amsterdamsclie Molest Cctn missie. Het assurantiebedrijf verliest in hem een ge ziene en bekwame persoonlijkheid, die zich in het bijzonder een grooten naam had verworven wat betreft de behandeling van scheeps-ave- rijen, waarvoor zijn tusschenkomst als Lloyd's agent of in andere capaciteit dikwijls werd in geroepen. Zooals reeds eerder aangekondigd zal de nieu we pastoor van de parochie de Zaaier Donder dag 9 Mei as. officieel welkom geheeten wor den op een avond, te zijner eere te geven in het parochiehuis, Clubhuis Johannes Root haan, Rozengracht 133. Ten einde pastoor Bak een juisten indruk te geveflh van wat het jeugdwerk zijner parochie omvat, zal het geheele jeugdwerk er zijn krach ten aan wijden, om- dezen avond tot een ecla tant succes te maken. Daar dit jeugdwerk zeer uitgebreid is, biedt dus deze avond een gevarieerd programma en zal ieder die zich, hetzij in het algemeen, hetzij in het bijzonder, voor jeugdwerk interesseert, daar dus te allen tijde iets van zijn gading vinden. Daarom worden naast de uitnoodigingen voor de officieeie instanties der parochie ook kaar ten voor het publiek uitgegeven, die aan het clubhuis te verkrijgen zijn. Naar ons wordt medegedeeld, heeft zich in verband met de a.s. Fröbel-herdenklng een eere comité gevormd, waarin zitting hebben: Z. Exc. de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, de heer G. Bolkestein, de burgemees ter van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, en de di recteur-generaal van het Onderwijs, prof. dr. G. A. van Poelje. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat het congres voor het voorbereidend onderwijs, dat op 25 Mei a-s, te.Amsterdam, gehouden zal wor den, en waarvoor groote belangstelling in het geheele land bestaat, officieel door het ge meentebestuur van Amsterdam ontvangen zal worden. Met het oog op de groote belangstel ling zal dit congres niet in het Waaggebouw gehouden worden, zooals was aangekondigd, doch in hotel Krasnapolsky. Ook het R.K. Frö belonderwijs heeft zich bij het herdenkings comité aangesloten. Uit een slaapkamer in een woning in de Pa- troclosstraat zijn een armbandhorloge en een bankbiljet van 10.gestolen. Een bewoonster van de Lutmastraat deed In de grot waren nu de kisten opgestapeld, terwijl de ingang werd bewaakt door eenige oorlogszuchtig uitziende mannen, die een machinegeweer hadden opgesteld. De grot had verscheidene gangen en in één daarvan was een paardenstal ingericht, waar de kapitein altijd paaiden had staan. Hij gebood Éénoog ook een paard! te zadelen en met hem mee te gaan naar buiten. Als Henk Borger geen loodgieter geweest was, dan zou hij al eerder z'n vingers hebben ge brand aan z'n sigaret, toen hij naar z'n sleutels stond te zoeken. Maar z'n vingers waren door z'n werk vereelt en eerst toen hij in 't donkere portaal van 't hooge huurhuis was, kon het vuur doordringen tot z'n gevoelszenuwen. Hij wierp het eindje weg. Men zou zeggen, dat dit geen kwaad kon in dat portaal. Er lag geen klee^ mat of zeil en de kale planken waren modde rig door de vele voetstappen. Maar, onder aan den eenen muur, tegenover de deur van de benedenbewoners, was een mui zengat, en 't brandende eindje sigaret van Henk Borger viel recht door 't muizengat op een drogen hoop spaanders en papieren. De jonge loodgieter ging naar boven, tot hij het vierde portaal bereikt had. Toen maakte hij een deur open met z'n sleutel en ging naar bin nen en naar bed. Inmiddels was onder het benedenportaal het onheil begonnen. Rika Schuring, de schoon maakster van drie hoog achter, was de eerste die bemerkte wat er gaande was. Ze kon niet slapen. Opeens hoorde ze iets: geruisch en ge- 5 kraak, en toen 7 7 rook ze iets. Ein- DC belOOIUng delijk zag ze den j rook binnen drin- i gen door de 1de- ren van de deur en toen begreep ze. Ze rende naar het raam, gooide het open en riep: „Brand! Brand!" Kort daarop daagde een overbuur op, die zei, dat hij alarm zou gaan maken. Reeds waren meer bewoners van 't brandende huis wakker geworden, 't Eene raam na 't andere ging open. Er klonk van alle kanten geschreeuw op. De bewoners van de benedenverdieping konden niet langs den gewonen weg naar buiten, want het portaal brandde. Ze sprongen uit het raam en trachtten van hun boedel te redden, wat er te redden viel. 't Duurde tamelijk lang eer de brandweer kwam en toen stond de smalle straat vol menschen. Toen er een tweede spuitwagen kwam, was ook de politie er. De menigte werd teruggedrongen en hield zich kalm. Zware bijlslagen troffen het slot van de voor deur. Een paneel werd ingetrapt. Wolken dichte witte rook stroomden naar buiten. Een paar spuiten werden door de deuropening naar bin nen geleid. Er werden ladders opgezet. Uit de benedenste verdieping sloegen de vlammen naar buiten. De ramen kraakten als ijs, er viel glas naar beneden. De brandweerlieden brachten de bewoners naar bultén. Een hoeraatje ging tel kens op, als een forsche gehelmde gedaante in de deuropening verscheen, een angstig kind dra gend, of een groep kuchende, half verblinde mannen en vrouwen vooruit duwend. Ze werden in een ziekenauto geholpen, terwijl een inspec teur van politie trachtte uit te visschen hoeveel menschen er in t huis waren geweest. 't Was nadat hij z'n derde groep je menschen naar buiten had gebracht, dat de jonge brand wacht Govert Wakkers zich een beetje raar be gon te gevoelen. „Blijf jij maar een paar minuten buiten, om adem te halen," zei de commandant. „Maar ga wat achteruit; 't is hier te heet en te rookerig." Govert liep een paar huizen ver, tot-hij bij de menige toeschouwers stond. Eensklaps raakte iemand z'n schouder aan en een stem vroeg hem half fluisterend, of hij al op de vijfde verdieping was geweest. „Er ligt daar in de kast op de groote slaap kamer een zware actentasch," ging de stem voort. „Denk er om, op de vijfde verdieping. Als je die voor mij naar beneden haalt, krijg je honderd gulden. Kijk!" Govert keek. In een vuile hand zag hij een aantal bankbiljetten. „Waarom hebt u die tasch dan zelf niet mee genomen?" vroeg hij wantrouwend. „Ik" kon den sleutel niet vinden, en 't rookte zoo. U zult de kastdeur in moeten trappen. Als je 't haalt, krijg je honderd gulden. Er zitten papieren in, die voor jou niets waard zijn, maar voor mij heel veel. Je krijgt het geld direct, als je mij de tasch geeft." „Ik zal zien," antwoordde Govert. ,,'t Hangt er van af, wat er gedaan moet wórden. Er zijn misschien nog menschen te redden." Daarna ging hij 't brandende huis weer bin nen. De toestand was er niet beter op geworden. Steeds hooger klommen de vlammen. Elk oogen- blik konden plafonds instorten. Op de derde verdieping waren er al gaten in den vloer van 't portaal gebrand en de .vlammen lekten onder langs de planken, 't Liep Govert Wakkers me®- De commandant trof hem op de trap en zond hem naar de vijfde verdieping om te zien, oi daar soms iemand was. „Christiaans en Hagens zijn op de zesde ge* weest; daar is geen mensch meer!" schreeuw de de commandant met de handen aan z'D mond. Die honderd gulden zouden hem mooi te pa3 komen, dacht Govert. Hij zou er des te eerder met Keetje Veldman door kunnen trouwen- Hij zag, dat er geen tijd meer te verliezen was, toen hij het vijfde portaal bereikte. De Kam®' stond in brand. Hij liet z'n zaklantaarn rond gaan en zag in een hoek de kast, half verborgen door een walmend rookgordijn. Eensklaps hoorde hij gejank boven z'n hoofd- Een hond! Er was een hond in de kamer bo ven hem. Menschen waren daar niet meer. Een hond! Maar hij kon geen tijd vermorsen aan honden, nu hij op den drempel stond van die slaapkamer, waar een belooning van honderd gulden te verdienen was! Weer huilde en jank te de hond. „Ik kan dien armen drommel daar toch we' laten!" dacht Govert. Keetje zou dat niet goed vinden. Maar ik moet voortmaken." Snel sprong hij de laatste reeks trappen op- De deur stond open, maar de opening was vol vonken en rook. Hij haalde diep adem, bukte zich om de betere lucht bij den vloer te vih" dpn, en liet de lichtbundels van z'n lantaarn naar links en rechts schijnen. Hij zag een Air- dale-terrier, vastgebonden aan den poot van ce tafel. *t Arme dier was bedwelmd door den rook. Alleen de oogleden gingen op en neer' het bewijs, dat hij nog; leefde. Govert greep het dier en rende terug. Van beneden klonk geschreeuw en gefluit; Hij hoorde het fluitsignaal: „Uit den weg! dat op 't laatste oogenblik klinkt als er eett muur dreigt in te storten. De trap was als brandend fornuis. Tweemaal schoot z'n bee° door een gat, een vuurpoel. Toen hij de straat bereikte, waren z'n kleeren op meer dan een plaats doorgebrand. „Hier, een hond," zei Govert, „laat hem maaf een scheutje zuurstof geven!" En hij gaf het roerlooze dier over aan een politie-agent. „En hoe zit 't?" vroeg de eigenaar van <t° geheimzinnige actentasch, toen dc jonge brand wacht langs hem heen liep. „Heb je 'm ondef je jas? Dan is hier het geld." Govert keek verlangend naar de bankbiljet ten in de vuile hand. ,,'t Spijt me," zei hii. „maar ik kon er niet meer bij." Den daarop volgenden Donderdag had GO- vert z'n vrijen dag. Hij liep met Keetje Veld man de etalages in een voorname winkelstraat te bekijken. Hij keek allesbehalve vroolij!- toen Keetje bleef staan om een prachtig keu kenfornuis te bewonderen. Als die ellendige hond er maar niet geweest was, zou hij „Bent u niet de brandweerman Govert Wakkers?" hoorde hij eensklaps een stem hei» tegenklinken. Keetje keek verschrikt, 't Was een politie agent die hen aansprak, maar „hij" keek g®" moedelijk, met een vroolijke tinteling in oogen. „Heb je die wel eens meer gezien?" vroef? de agent weer, en hij gaf Govert een strooi biljet, met in 't midden het portret van ee" Airdale-terrier. „Dat is Roxy, de kampioen-rashond, die vel leden maand in Hilversum gestolen is. Er wa® al eens zeshonderd gulden voor geboden, ma»' de eigenaar ging daar niet op in. Hij is 't beest vanmorgen komen halen." Govert hoorde nauwelijks naar 't geen de agent zei. Hij staarde naar 't bovenste gedeel te van 't biljet. Daar stond met vette letters? „Twee honderd gulden belooning!" De agent lachte glunder tegen Keetje. „Als hij weer wat tot zich zelf gekomen is» juffrouw", zei hij, „neem hem dan in arrest en breng hem naar 't bureau. De commissaris heeft het geld voor hem klaar liggen." (Nadruk verboden) aangifte, dat in een hoedenzaak in de Kalver- straat haar tasch, o.a. inhoudende ƒ23.50, is gestolen. In den avond van Woensdag 24 April j.l. heeit op de Heerenmarkt achter het Weeshuis een vechtpartij plaats gehad, waarbij een mans persoon in de borst is gestoken. Indien men inlichtingen omtrent deze mis handeling kan verschaffen, wordt men verzocht zich in verbinding te stellen met het politie bureau Warmoesstraat 48. BOEKAREST, 6 Mei Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Talrijke Engelsche „tou- risten" houden zich den laatsten tijd niet al leen in de Roemeensche havens aan zee en aan den Donau, benevens in het oliegebied op, maar ook in de noordelijke deelen des lands. In Czer- nowitz duiken ondanks de nieuwe, strenge be palingen betreffende contröle op de buitenlan ders steeds nieuwe Engelschen op, die zich nu eens uitgeven voor journalisten, dan weer voor handelsreizigers, zy ondernemen uitgebreide autotochten door de geheele Boekowina en het aangrenzende noordelijke Bessarabië. Zij too- nen speciale belangstelling voor de via Czemo- \yitz naar Duitschland vertrekkende transit0" treinen door Rusland. Tydens de militaire voetbalwedstryden, welk® gehouden werden op het terrein langs den pro vincialen weg te Cothen, is de 54-jarige slag®' J. de B. uit Wijk bij Duurstede, die langs deO weg stond te kijken, door een vrachtauto, b®" laden met steenen, gegrepen en op slag gedood- De vrachtauto kwam met flinke snelheid ui' de richting Wijk bij Duurstede. Daar het uit zicht in de bocht ter plaatse zeer slecht f merkte de chauffeur te laat dat rechts van de" weg een luxe auto geparkeerd stond. De chauf feur gooide het stuur om doch kwam daardoo* in den berm van den weg terecht met het go- volg dat B„ die daar stond, werd gegrep®0. De vrachtauto werd in beslag genomen. door Fr. v. RIJN D 98 „Ik verwachtte heelemaal niets, Betsy, ik dacht slechts, dat...." ,Dat ik me gevleid zou voelen door dat aller stomste geklets over „het juweel van Parijs enz.?" Dat ik zoo opgetogen zou zijn over de mogelijkheid, van door de dochter van Helen Carlington aan het New Yorksche publiek te worden voorgesteld, dat ik me er niets van zou aantrekken, dat ze me achter mijn rug zouden uitlachen? Dat ik er én myn geld èn mijn verloofde aan zou opofferen? Dat ik mis schien zelfs vrijwillig mezelf zou aanbieden als bruidsmeisje bij het huwelijk van Doris?" „Ik verwachtte heelemaal niets van dien aard!" riep Nelson vertwijfeld. „En ik zou graag zien, dat je verder geen woord meer zei over Doris. Zij heeft in ieder geval part noch deel gehad aan de plannen, die ik dan misschien in mijn dollen kop heb gehaald, zy moet niets van dergelijke listigheden hebben. Dat weet je verdraaid goed. Het was myn idee, dat huis van haar aan jou te yerkoopen, niet het hare. Ik wou haar graag helpen en. „En dat zul je blijven doen, Nelson. Want ik zal haar huis koopen. En zy krygt twee honderdduizend dollars. En zy zal haar droom van onafhankelijkheid verwezeniykt zien. Maar zij zal niet de vrouw van Nelson Weldron worden. Hoor je dat goed? Zij wordt niet zijn vrouw!" De deur van de nevengelegen slaapkamer werd geopend. Thornton Larch kwam binnen. „Ik wou graag, dat je niet zoo hard schreeuwde, Betsy," zei hij. „Ik kon je stem zes kamers verderop nog hooren. Waar dient al die herrie voor? Wie mag zijn vrouw niet worden?" Nelson kreeg het stille vermoeden, dat mijn heer Larch zijn komst wel heel erg precies be rekend had. Zou het mogelijk zyn, dat Betsy en haar vader van te voren deze scène gerepe teerd hadden? Betsy glimlachte haar vader met kinderlijke genegenheid toe. Wel wat él te har telijk, vond Nelson. „Vadertje," zei ze, „ik heb groot nieuws voor u. U bent de eerste, die het te weten komt. Nelson en ik hebben besloten, niet langer te wachten. We gaan volgende week trouwen." „Wel, wel!" zei mijnheer Larch. „Daar sta ik paf van! Ik had eigenlyk gehoopt, dat jullie tot het begin van den herfst zouden wachten. Het valt een beetje buiten den goeden toon, om in dezen tijd van het jaar te trouwen, is het zoo niet?" „Daar hebt u volkomen geiyk In, mynheer," beaamde Nelson gretig. „Set ia niet, wat je „in styi" noemt. Myn tante, mevrouw Dunley, zal ongetwijfeld „Ik trouw niet met je tante, Nelson," zei Betsy doodnuchter. „En wat méér is, Nelson, ik hoop niet het genoegen te hebben, haar op onze bruiloft te zien." Thornton Larch gnuifde. „Dat kan ik je niet kwalijk nemen, Betsy. Hoe minder je met die dame te maken hebt, des te beter voor jou." Ze hadden het te voren gerepeteerd Nelson was er nu volkomen van overtuigd. Waarom anders zou Thornton Larch, die er zoo op gesteld was, in de hoogere kringen toegelaten te worden, zijn vroegere ideaal, mevrouw Dunley, nu opeens zoo minachtend beoordeelen? „Vertel eens," zei Thornton Larch, Nelson veelbeteekenend aankijkend, „wat voor een huwelijksgeschenk verwacht hét gelukkige paar wel van my?" „Dat is al voor elkaar, vader. U moet het huis van Helen Carlington op Long Island voor ons koopen." Mijnheer Larch grinnikte eens. „Die ouwe schooier lacht me uit!" dacht Nel son. „Hy denkt zeker ook, dat het een drom mels goede zet is, my met zijn dochter te laten trouwen!" Maar hardop zei hij: „Vindt je niet, Betsy, dat we toch ook eenige rekening met je moeder moeten houden? Je bent op slot van zaken haar eenig kind en zy wil misschien liever, dat je trouwt, als het herfstseizoen in vollen gang islaten wc zeggen, in de week van de De Paardententoonstelling! Dan had' hy nog drie maanden den tijd, om 'n uitweg te zoeken. In drie maanden kon er heel wat gebeuren. Betsy kon over haar verlangen naar wraak heenraken. De jury te Suffolk zou het probleem kunnen oplossen, door hem voor geruimen tijd achter de trahes te zetten. Sarkovitch zou mis schien een of ander wettelijk foefje kunnen vinden, dat zijn huwelijk met Betsy onmogelijk maakte. Doris kon een anderen kooper voor haar huis vinden, zoodat zyn opoffering over bodig werd.... „Zei je niet de week van de Paardenten-' toonstelling, Nelson?" vroeg Betsy heel on schuldig. „Ja, lieveling. Zou je het geen goed idee vin den, tot zoolang te wachten?" „Maar dat is de volgende week al, Nelson." „Nou spot je er mee, Betsy. Dc Paardenten toonstelling in New York opent dit jaar op zeven November. „Ik had het niet over New York, Nelson. De Paardententoonstelling in Southampton opent de volgende week. En we zullen toch in Southampton trouwen? In Southampton op Long Island! Denk eens aan dat grappige, kleine bulten, waar een zekere Nelson Weldron een zekeren mijnheer Robinson knock-out sloeg!" Mijnheer Larch brulde van het lachen. „Moeder!" riep hij tegen zijn vrouw, de tusschendeur opendoende. „Moeder kom toch eens hier. Nelson en Betsy hebben je wat te ver tellen." Mevrouw Larch kwam binnen. Eén enkele blik op haar stralende gezicht overtuigde Nelson er van, dat ook zy meegedaan had aan de repetities. „Gelukgewenseht, lieve kinderen!" riep ze al, voordat Betsy nog gelegenheid had, haar van haar aanstaande huwelyk in de volgende week op de hoogte te brengen. „Hartelyk gelukge wenseht! Dat Is wel het allerbeste, wat jullie in de gegeven omstandigheden kunnen doen." „In de gegeven omstandigheden?" herhaalde Nelson met gefronst voorhoofd. „Wat wilt u daarmee zeggen, mevrouw Larch?" „Och, je weet heel goed, wat ik bedoel, Nel son. Het is net, als die bekende schrijfster in de krant zei: „Een man, die bereid is, voor de eer van zijn geliefde iemand neer te vellen, verdient, dat hij dadelijk met haar trouwt: Ik bent het volkomen met haar eens. Nu er in het publiek zooveel te doen is geweest over jou, Betsy en dat andere meisje, nu moesten jullie maar dadelyk gaan trouwen. Doen jullie dat niet, dan geeft dat slechts aanleiding tot allerlei praatjes." „Wat voor praatjes, mevrouw Larch?" „Zeg maar „moeder", Nelson. „Best," zei Nelson. „Wat vocwr praatjes moeder?" „Och, je weet zelf, hoe de menschen zijn, vooral de lui hier in de buurt. Die verdenken iedereen. Die geiooven niet eens in Sinterklaas, begrijp je?" „Heusch niet, mevrouw Larchik bedoel. moeder." „Kom, doe niet zoo dwaas, Nelson," kwam mijnheer Larch er tusschen In. „Je weet drommels goed, wat mijn vrouw bedoelt. Als Jü niet op slag met Betsy gaat trouwen, dan zullen die sluwe New Yorkers nog gaan beweren, dat je meer op dat meisje Carlington verliefd bent." Betsy grijnslachte kwaadaardig. Ze overzag het tooneel, zooals een regisseur het zou doen. Haar spelletje was een reuzesucces en dat wist ze maar al te goed. Ze kon zich zelfs veroorloven, Nelson een beetje te helpen. „Schaam u toch vader!" zei ze, met haar vinger dreigend. „Schaam wat! Omdat Nel son alleen zyn best doet, dat arme kind eenigs- zins te helpen, omdat hy probeert een volmaakt gentleman te zijn, moet hy daarom.... Let maar niet op wat vader zegt, Nelson. Hy is natuurlijk een beetje overstuur. Hy weet werk- kelijk niet goed, waar hij het over heeft." „Verdraaid, dat doet hij ook niet!" bromde Nelson inwendig. „Verdraaid nee!" Hij schraapte zijn keel, haalde zyn zakdoek te voorschijn, veegde zyn voorhoofd af, schraapte zyn keel nogmaals en zei dan eindeiyk: „U moet er wel by denken, dat ik groote kans loop, het -eerstvolgende halfjaar in de gevan genis van Suffolk te zitten.... zooals mijnheer Sarkovitch, die een uitstekend advocaat is, me vanmorgen nog verzekerd heeft...," Thornton Larch viel hem in de rede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 10