DOM!HIT Duitschers trachten Narvik uit het Zuiden te bereiken Boonen en erwten weer vrij Groote brand te Assen Het nieuws van heden E.N.A.van MEVERDEN DINSDAG 7 MEI 1S40 - AVONDBLAD DEN HAAG blijft een attractie Ook Noren op weg naar deze staddie steeds nauwer door het geallieerde landingsleger wordt omsloten DUITSCHERS BLIJVEN BOMBARDEEREN Distributie komt 9 Mei te vervallen Woning van den Commissaris der Koningin in vlammen T AG K'cMOïTERD BEVEA Adresseermachine VEREENIGDE KATHOLIEKE FERS DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM IMinlSl Amsterdam - Tel 36948 - Marmxstr 425| Devente^Ter429^^Diepenvweg 265| Geallieerde duikboot in Skagerrak vernield Expeditietroepen in Schot land teruggekeerd Koning Gustaaf nam het initiatief Wat bewoog hem tot een schryven aan Hitier? ,,Een kalme nacht" Hongarije is zuinig op zijn zeeschepen ACCOUNTANT, lid ned.uniev.acc. AMSTERDAM T€L.90J61-£2361 JAN LUyKENSTR. 8 NA 6 UUh 2372J. De Bilt meldt: ,,Wij wenschen een vrij Zweden" Duitsche verliezen aan schepen Duitsche delegatie te Belgrado De „Irene" is de eerste der drie trawlers, welke in de Visschershaven te IJmuiden gereed gemaakt worden, om als hulpschepen op de Noordzee te patrouilleeren De audiëntie op het Vaticaan Door den H, Vader benut voor zijn vredeswerk Gevaar voor Gouverne mentsgebouw 64STE JAARGANG No. 22377 Bothnische Golf spoedig weer te bevaren AANSLAGPLEGER GESTRAFT Duitsche pers doet onthullingen' Beweerd telefoongesprek van Chamberlain met Daladier Wat Berlijn bericht DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Sergeant schoot op officieren In hooger beroep weer vyf jaar straf opgelegd Doodslag met tien jaar gestraft Staat van beleg voor Turkije te verwachten De snelle terugkeer van Roosevelt G. S. BLOCH N.V. GRAND HOTEL BRITANNIA T-'y r :y';Z NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De strijd in Noorwegen richt zich thans steeds meer op het front bij Narvik. Deze belangrijke ertshaven is nog in Duitsche handen, maar wordt steeds meer door de Geallieerden omsloten. Intusschen echter rukken de Duitschers vanuit het Zuiden snel op, blijkbaar met het doel Narvik te ontzetten. Daarbij werd Mosjoen reeds bereikt, dat halverwege ligt op den weg DrontheimNarvik. Volgens door Reuter te Stockholm ontvangen berichten zouden boven dien aanzienlijke contingenten Noorsche troepen zich noordwaarts haasten om zich met de Geallieerden te kunnen vereenigen. Er zou dus een wed loop naar Narvik tusschen Noren en Duitschers zijn ontstaan. BERLIJN, 7 Mei (D.N.B.) Het opper bevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Bij Narvik is tot dusver geen wijziging in den toestand gekomen. Duitsche gevechts vliegtuigen ondernamen aanvallen op Brit- sche colonnes met bommen en machine geweren en dreven hen uiteen. Een voor Narvik liggende kruiser werd door een bom van middenzwaar kaliber ge troffen. Een Sunderland-vliegboot werd door een bom tot zinken gebracht. De uit de zone vaa Namsos en Grong Noordwaarts trekkende Duitsche troepen hebben Mosjoen bereikt. Een Duitsche duikbootflottielje heeft in het Skagcrrak een vijandelijken onderzeeër tot zinken gebracht. Tijdens een poging om de Duitsche Bocht binnen te dringen werden twee Britsche vliegtuigen door Duitsche jagers neerge schoten. Volgens een Reuter-bericht uit Londen verstevigen de Geallieerden hun greep op Narvik. Gemeld wordt, dat de Noren de „jjzererts"-Hjn van Narvik naar de Zweed- sche grens hebben bereikt. Volgens Zweed- sche berichten zenden de Duitschers voort durend groote aantallen vliegtuigen Noord waarts, ten einde den druk op Narvik te verminderen. Naar door Havas uit Oslo vernomen wordt, zouden de Duitschers ei-van hebben afgezien krijgsgevangenen uit Noorwegen naar Duitschland over te brengen. Gevan genen boven de zestig en beneden de zestien jaar zullen in vrijheid worden gesteld; de anderen zullen voor landbouwwerk worden gebruikt of in kampen geconcentreerd wor den. ERGENS IN NOORWEGEN, 7 Mei (Reuter). Het Noorsche Telegraafagentschap meldt, dat Duitsche vliegtuigen voortgaan onverdedigde Noorsche hospitaalschepen en passagierssche pen aan te vallen. Er zijn 29 personen gedood of gewond, toen het Noorsche schip „Queen Maud", dat gewonden aan boord had, bij Gra- tanger werd gebombardeerd. Het schip zelf werd beschadigd, hoewel overal duidelijk groote Roode Kruisemblemen waren aangebracht. Honderd vrouwen en kinderen waren aan boord van het kustvaartuig „Richard With" toen dit ter hoogte van de noordkust van Noor- Wegen werd gebombardeerd en uit machinege weren beschoten. De passagiers begaven zich in reddingbooten aan wal. Er werd niemand gedood en er is slechts geringe schade. Een ander stoomschip, de „Tordenskjold", Werd eveneens uit de lucht gebombardeerd en Uit machinegeweren beschoten. Van de passa giers, o.w. zich een groot aantal Finsche vluch telingen bevonden, vrouwen en kinderen, die haar hun haardsteden terugkeerden, werden een paar gewond. Het Noorsche Telegraafagent schap zegt dat de Duitsche vliegers ook schie ten op visschers, boeren, vrouwen, kinderen en zelfs op koeien in de weide. LONDEN, 7 Mei. (Reuter). Gisteren rijn Fransche en Britsche troepen uit Midden- Noorwegen in een noordelijke haven terug gekeerd. Generaal Ironside heeft deze eeni- ge uren na hun aankomst toegesproken. Hij zeide om.; „Ik geloof, dat ieder van u er in zijn hart van overtuigd is, dat gij on der betere omstandigheden een partij voor de Duitschers zijt. Denk niet, dat gij uit Noorwe- Scn zijt verdreven. Gij hebt bevel ontvangen terug te trekken, en het is van groot belang dat uw discipline u heeft doen terugkeeren. Dij waart een voorhoede en wij hadden ge dacht, dat wjj u de kanonnen en de vliegtui gen konden sturen, die het u zouden hebben uiogelijk gemaakt te strijden tegen de machi- he, die tegenover u stond. Doch zooals gij weet, ücp het ons weldra tegen." Ironside las vervolgens een boodschap van den minister van Oorlog voor. Een majoor van de Fransche troepen, die in Schotland zijn aangekomen, heeft ver teld, dat de Franschen gedurende de tien dagen, dat zij in Noorwegen waren, geen Duitschen soldaat gezien hebben. De bewoners van de plaats, waar zij land den, waren naar de bosschen en de heuvels gevlucht om te ontkomen aan het onophoude lijke bomr en machinegeweervuur der Duit sche vliegtuigen, die in groepen van tien den gcheelen dag boven de plaats verschenen. Ook de Fransche, Britsche en Noorsche soldaten hielden zich overdag in de bosschen op, om des avonds naar de stad terug te keeren. Wij wa ren, aldus deze officier, zeer teleurgesteld, dat wij Noorwegen moesten verlaten zonder een treffen met de Duitschers gehad te hebben. Wij hebben minstens één Duitschen bommenwer per door luchtdoelgeschut zien neerhalen. De Duitsche vloot hebben wij niet gezien, zelfs geen duikbootcn, doch er waren vele Britsche oorlogsschepen in de buurt. STOCKHOLM, 7 Mei (Zweedsch Tel. Ag.). Het Zweedsche ministerie van Buitenlandsche Zaken bevestigt de Duitsche mededeeling over een briefwisseling tusschen den Koning van Zweden en Hitler over den politieken toestand. Bij deze gelegenheid heeft Zweden opnieuw met klem verklaard naar alle zijden neutraal te willen blijven, terwijl van Duitsche zijde de ver zekering werd gegeven, dat deze neutraliteit gehandhaafd zal worden. Volgens Reuter is men te Stockholm van meening, dat Koning Gustaaf het initiatief genomen heeft tot de briefwisseling met Hitler over de neutraliteit van Zweden. Er zijn geen aanwijzingen wat den Koning er op dit oogenblik toe gebracht heeft, den na druk te leggen op den wil van Zweden neutraal te blijven. Men herinnert er aan, dat de correcte neutrale houding van Zweden openlijk door Von Ribbentrop is erkend en geprezen en daarom werd niet gedacht, dat Zweden van Duitsch land een nieuwe geruststellende verklaring zou vragen of verwachten. Het wordt niet waar schijnlijk geacht, dat openbaarheid zal worden gegeven aan den tekst der brieven, welke de beide staatshoofden gewisseld hebben. PARIJS, 7 Mei (Havas). Het legerbericht van den ochtend van den zevenden Mei luidt: „Een kalme nacht aan het geheele front. Een treffen tusschen patrouilles in het ge bied ten oosten van de Moezel is in ons voordeel geëindigd." BOEDAPEST, 7 Mei. (Hong. Tel. Ag.) De regeering heeft een verordening uitgevaardigd op grond waarvan men niet dan met vergun ning van den minister van Handel Hongaar- sche zeeschepen aan het buitenland, een bui tenlander, een in het buitenland wonend per soon, een in het buitenland gevestigde onder neming of een door buitenlanders geleide on derneming kan verkoopen of deze schepen ont trekken aan de controle der bevoegde Hongaar- sche autoriteiten. De oorlogvoerende strijdmachten in Noorwegen hebben ten gevolge van het nog heerschende winterweer met groote moeilijkheden te kampen VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Kans op nachtvorst, overdag vrij koel. =E Gedeeltelijk bewolkt, meest matige wind uit Noordelijke richtingen. 5 Zon op L20 - onder 19.37 - Licht op 20.07 Maan op 4-32 onder 19.36 Nieuwe Maan 12.27 STOCKHOLM, 7 Mei. (Havas) De comman dant van het Zweedsche leger, Arvit Erikssen, heeft gisteravond een radio-rede over de defen sie gehouden. „Wij weten, aldus zeide hij, dat de oorlog, indien de omstandigheden ons zou den nopen de wapenen op te nemen, groote ver liezen zou veroorzaken, doch die verliezen zou den later hersteld worden door de Zweden, die hun vrijheid zouden hebben behouden. Onder vreemde voogdij zouden wij onze vrijheid ver liezen. In den strijd tegen voogdij loopen wij de kans, leven, huis en goed te verliezen, doch waartoe zouden al die dingen ons dienen, als wij onze vrijheid niet behielden? De Zweden moeten blijk geven van moed en vastberaden heid, twee eigenschappen, die het Zweedsche volk steeds hebben gekenmerkt, die gedurende eeuwen zijn kracht waren. De geschiedenis heeft bewezen dat onze kracht met het gevaar toe neemt. Wij wenschen onze vrijheid van han delen te behouden voor een vrij en onafhan kelijk Zweden." LONDEN, 7 Mei (Reuter) De Britsche ad miraliteit deelt mede: Sinds 1 April hebben de Duitschers 300.000 ton aan koopvaardijschepen verloren. Practisch al deze vaartuigen werden tot zinken gebracht tijdens de verrichtingen in Noorwegen,, en rij omvatten transportschepen en voorraadsche- pen. Van officieele zijde vernemen wij, dat na afloop van de thans loopende distributie periode, welke Donderdag 9 Mei eindigt, de distributieregeling voor boonen, capucij- ners en grauwe erwten komt te vervallen. Met ingang van Vrijdag 10 Mei a.s. is de erkoop van deze artikelen aan het publiek en behoeft derhalve bij aflevering door 6' -mkelier geen bon van de Rijksdistrl- butkr-rt te worden ingeleverd. Er wordt nadrukkelijk op gewezen, dat van genoemden datum af boonen, capucijners en grauwe erwten weder vallen onder het hamster verbod, krachtens hetwelk men zich van de daaronder vallende goederen binnen een week niet meer mag verschaffen, dan men gedurende een week normaal pleegt te verbruiken. De verkoop en aflevering door grootgrosslers aan grossiers en door grossiers aan détaillisten valt met ingang van Vrijdag a.s. evenals vóór den aanvang der distributie het geval was, on der de bepalingen der Landbouwcrisiswet. Dit brengt o.a. mede, dat het vervoer van groot grossier naar grossier en van grossier naar dé taillist, evenals thans reeds bij groene erwten en spliterwten het geval is, gedekt behoort te rijn door vanwege de Nederlandsche Akker- bouwcentrale door de vereeniging Rotterdam- sche Korenbeurs ter beschikking van den han del te stellen vervoerbewijzen. Het ligt in de bedoeling, dat de Akkerbouw- centrale alsnog een nader vast te stellen hoe veelheid boonen, capucijners en grauwe erwten ter beschikking van den handel zal stellen. BELGRADO, 7 Mei (D.N.B.)De Duitsche economische delegatie, met staatssecretaris dr. Landfried van het Rijksministerie van Econo mische Zaken aan het hoofd, is vanochtend vroeg te Belgrado aangekomen. United Press meldt aan haar bladen: van gezaghebbende zijde uit den Vaticaanschen staat wordt vernomen, dat z. H. de Paus, tij dens de audiëntie, welke hij aan den prins en de prinses van Piemont verleende, ook gespro ken heeft over Roosevelt's poging den oorlog te beperken en daarbij uitdrukking gegeven heeft aan de hoop, dat Italië buiten het con flict zal blijven. Naar verluidt, zou de H. Vader dezer dagen ook den pauselijken nuntius te Berlijn, Mgr. Cesare Orsenigo, hebben verzocht, de Duitsche regeering nogmaals over de vredesmogelijk- heden te polsen. Volgens andere betrouwbare Vatlcaansche kringen heeft Z. H. de Paus aan Myron Tay lor, den afgezant van president Roosevelt, me degedeeld, dat hij het volkomen eens is met Roosevelt's wensch, dat het conflict beperkt moge blijven, en tevens met rijn zjenswijze, dat misschien het oogenblik gekomen is, niet alleen te trachten het conflict te beperken, doch tevens een of andere definitieve alge meensvredespoging te ondernemen. Hedennacht te ongeveer kwart vóór vier, werden de politie en brandweer te Assen ge alarmeerd, aanvankelijk voor een schoor steenbrand in de ambtswoning van den Commissaris der Koningin in de provincie Drenthe, mr. dr. R. H. de Vos van Steen- wijk, aan de Kloosterstraat no. 1. Spoedig echter kwam men tot de ont dekking, dat het hier geen schoorsteenbrand, doch een uitslaandcn brand gold, welke zich zeer ernstig liet aanzien, te meer daar de ambtswoning onmiddellijk grenst aan het gouvernementsgebouw aan den Brink. De Asser brandweer rukte dan ook on middellijk met groot materiaal uit om het vuur te bestrjjdcn, doch reeds dadelijk na aankomst was het duidelijk, dat ook hulp van elders noodzakelijk was, zoodat groot alarm werd doorgegeven naar Groningen, vanwaar de brandweer eveneens met groot materiaal naar Assen toog. Onmiddellijk werden de plaatselijke autoritei ten gewaarschuwd tn begaven zich o.a. de bur gemeester, mr. J. Bothenius Lohman, de ge meente-secretaris, mr. L. Brender a Brandis, alsmede eenige wethouders en gemeenteraads leden, de president van de rechtbank, mr. L. van den Bijtel, de vice-president mr. A. W. L. Bondam, en de Officier van Justitie, mr. L. W. E, M. Lasonder, naar het terrein van den brand, waar de inspecteur van politie, de heer Huijsken, voor de noodige afzetting zorg droeg. Het personeel van den commissaris ontdekte den brand in den rechtervleugel van de woning wharop de commissaris de brandweer alar meerde voor een schoorsteenbrand. Spoedig bleek evenwel de brand van veel ernstiger aard te zijn, daar het vuur reeds op de zolderverdie ping woedde en zich spoedig mededeelde aan de eerste étage. Onmiddellijk werden maatregelen genomen om den inboedel te redden, wlaarvan een groot gedeelte behouden kon worden. Intusschen was de Groningsche brand weer, onder leiding van den commandant den heer Ploegh, ter plaatse aangekomen, die met de Asser brandweer het vuur, dat zich inmiddels tot den beganen grond had uitgebreid, met kracht bestreed, daar er groot gevaar dreigde voor het aangrenzend gouvernementsgebouw, dat op de plaats staat van het in 1884 gesloopte klooster en waarin de archieven alsmede het museum van Drentsche oudheden rijn ondergebracht. Gelukkig slaagde men er in na betrekkelijk korten tijd den brand meester te worden er. tegen half zes had men, nadat de gezamenlijke brandweren met negen stralen het vuur hadden bestreden, den brand bedwongen. Vele hulp vaardige handen hadden meegeholpen om den inboedel te redden. Zoowel de ambtswoning van den commissaris als het gouvernementsgebouw is Rijkseigen dom. Vanzelfsprekend trok deze brand in eer. zoo rustige plaats als de Drentsche hoofdstad veel belangstelling, doch onder leiding van de politie kon het blusschingswerk rustig voort gang hebben. LONDEN, 7 Mei (Reuter). De Finsche radio- omroep heeft medegedeeld, dat het ijs in de Kvarken, het nauwste deel van de Bothnische golf, na den strengsten winter sedert 70 jaar gisteren in beweging is gekomen. Het verkeer ter zee tusschen Zweden en Finland zal waar schijnlijk binnenkort hervat worden. Door de Kvarken passeert onder meer de ertsroute tusschen de Zweedsche haven Lulea en Duitschland. BATAVIA, 7 Mei (Aneta) De Landraad veroordeelde beklaagde Hasan, die werd ver dacht van den aanslag op het leven van der. hoofdredacteur van de „Keng PO", den heer Injo Beng Goat, op 21 November van het vorig jaar, tot twee jaar gevangenisstraf, met aftrek van den tijd, in preventieve hechtenis doorge bracht. PARIJS, 7 Mei (Havas). De Duitsche pers publiceerde hedenmorgen een bericht, waarin nauwkeurig wordt weergegeven de inhoud van een telefoongesprek, dat op 30 April j.l. tus schen 22 u. 10 en 22 u. 25 tusschen Chamber lain en Daladier zou zijn gevoerd, en waarin dezen een mogelijke actie in de Middellandsche Zee bespraken. Uit officieele Fransche bron wordt medege deeld, dat het gaat om geheel verzonnen bewe ringen, zoowel wat betreft het feit zelf van dit beweerde gesprek, dat nimmer heeft plaatsge vonden, als wat betreft de bedoelingen, die aan de geallieerde regeeringen worden toegeschre ven. Sinds geruimen tijd had de Duitsche pro paganda niet zulk een volmaakt voorbeeld van haar methoden verschaft. Ook in officieele Londensche kringen wordt het Duitsche bericht gedementeerd. De tekst van. het door de Duitsche bladen ge publiceerde bericht houdt o.m. het volgende in: Na over financieele kwesties te hebben ge sproken heeft Reynaud gezegd, dat Weygand hem beloofd zou hebben vóór 15 Mei definitief gereed te zijn voor de overeengekomen actie. Toch zou Chamberlain dezen datum niet te precies moeten nemen, daar er eenige vertra ging zou kunnen komen. Chamberlain, hierover teleurgesteld, ant woordde, dat niet meer tijd besteed moest wor den dan strikt noodig was. Daarop zou Reynaud hebben gewezen op de tallooze te overwinnen moeilijkheden, met name met Turkije. Te dien aanzien zou hij gesproken hebben over de „van dag tot dag toenemende eischen van Turkije". Chamberlain zou hierop beloofd hebben de Turken nog eens onder handen te nemen, doch niets te kunnen garandeeren, indien men daar ginds niet zou ophouden met particularisme en hoogmoed. Reynaud beloofde hierop zijn best te doen de moeilijkheden weg te nemen. Chamberlain heeft hierna op een tamelijk gebiedenden toon Reynaud gevraagd hem uiterlijk 20 Mei mede- deelingen te doen van de beëindiging der voor bereidingen. Om 10 uur 15 was het gesprek afgeloopen. De Geallieerden bedreigen Narvik steeds meer. De haven opnieuw door Duitsche vliegers gebombardeerd. In het Skagerrak werd duikboot vernield. een geallieerde Soldaat wegens doodslag in hooger be roep tot 10 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Sergeant, die op officieren geschoten heeft, 5 jaar gevangenisstraf opgelegd. Met ingang van 9 Mei eindigt de distri butie van erwten en boonen en is vrije verkoop weer toegestaan. Fe Assen woedde een hevige brand in de woning van den Commissaris der Koningin. DE FIJNPP.OEYEP GEBRUIKT SLAOLIE I ^VT> EN AZIJN Het Hoog Militair Gerechtshof heeft in hoo ger beroep bevestigd het vonnis van den Bos schen Krijgsraad, waarbij de dienstplichtige sergeant B. A. J. H. veroordeeld is tot vijf jaar gevangenisstraf, oritslag uit den militairen dienst en ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen en na oen straftijd ter beschikking-stelling van de rc-gee- ring, omdat hij op twee officieren, die iiem wil den arresteeren, had geschoten. Een vechtpartij in een café in het Zuiden van ons land, op I October van het vorig jaar, heeft zeer ernstige gevolgen gehad. Een soldaat werd gedood, een ander gewond. De 20-jarige soldaat P. M. werd wegens doodslag door den Bosschen krijgsraad tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft in hooger beroep dit vonnis bevestigd. ANKARA, 7 Mei. (Havas) De groote Turk- sehe Nationale Vergadering heeft gisteren in eerste lezing een wet aangenomen tot instelling van den staat van beleg. Het ontwerp was in April j.l. door den minis ter van Landsverdediging ingediend; de door de bevoegde commissies verzochte wijzigingen zijn er in aangebracht. De minister van Binnenlandsche Zaken pro clameert den staat van beleg In geval van oor log, crisis of samenzwering tegen het regiem, op grond van een besluit van den ministerraad. Dit houdt in, dat de bevoegdheden overgaan op de militaire overheid en dat bijzondere mili taire rechtbanken worden ingesteld. WASHINGTON, 7 Mei (Havas). Bij zün te rugkeer te Washington heeft Roosevelt de pers medegedeeld, dat hij zijn verblijf te Hydepark bekort had, omdat hij de onzekerheid der ge- gebeurtenissen in Europa niet kon verdragen. Op de vraag, of Italië aan den oorlog zou gaan deelnemen, antwoordde Roosevelt dat hij des middags een telefonisch onderhoud met Was hington had gehad, doch daarbij minder had vernomen dan uit de kranten. werkt automatisch. NIEUW 72.50 VALERIUSSTR. 6 TEL. 28887 AMSTERDAM Een Uwer beste beslissingen: Met „Vacantie" naar Vlissingen, Het mooiste Zuiderstrand In ..Eigen Land". Directeur J. P. TOLHUISEN Stand op Dinsdag 1 uur nun.: 765.2 Vorige stand: 765.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1