bakzeil Stralende bloemenrijkdom op de „Polyantha" D l Een storm van critiek gaat over het Britsche kabinet Spïen pup r>ntU>stinqp PrlBMEENK Na het échec in Noorwegen Winston Churchill achter Chamberlain Rheumafsek AKKERTJE Om een garantie van f 150.000 VREDIGE OASE VOL HEERLIJKE KLEUREN Buitenlandsch Overzicht Neem'n Kerkelijk Leven DINSDAG 7 MEI 1940 gekeurd maakt wat smaakt! De rede van minister De Geer Indische pers uit haar waardeering OUD-RESIDENT OVERLEDEN cte Bloedzuiverende .|lAn 4Q ct/o. doosie van 4Qp. Boerendorp" vormt gezellig eindpunt Katholieke en natio nale plicht Visa voor Belgïsch- Nederlandsch verkeer Ten behoeve van het Hoog waardig Episcopaat R.K. BUITENCENTRUM TE NUNSPEÈT Prinses Juliana bij Bijz, Nooden Minder dan Christus .T.H. Wijdingen bij de Paters Jezuïeten De heer Mussert, die aan de Ameri- kaansche radiodame mededeelde, dat hij en zijn N.S.B. ingeval van een Duitschen aanval op ons land niet v°or Koningin en vaderland zouden strijden, maar met gekruiste armen zouden blijven zitten, zooals hij zelve op dat moment zat, is ijlings uit zijn stoel Roeten komen om die van uitzonderlijke 'efde voor vorstin en vaderland getui gende verklaring nader toe te lichten en ^at bakzeil te halen. Niet alleen het s°ciaal-democratische kamerlid van der ^es van Naters trok onverbiddelijke Consequenties uit de door Mussert ge bigde woorden, zoodat hij er een aan boring tot dienstweigering of desertie, gericht tot de gemobiliseerde N.S.B.'ers, b meende te moeten zien, maar ook in hdië schijnen zelfs de N.S.B.'ers ver entrust geworden door de woorden van hun Algemeen Leider, dien zij volgens net leiderprincipe ook in de ure des gevaars zouden hebben te volgen. Dat blijkt uit het telegram (er was dus groo- e haast bij), dat Mussert aan de Indi- Sche leden van zijn beweging zond ter hadere verklaring van zijn order over .■de gekruiste armen". In dit telegram bgt hij„Officieren uit het leger ge gooid: dus gekruiste armen. Of dacht ^n soms franctireurs?" fteen, heer Mussert, niemand heeft er in Nederland °°it aan gedacht, dat de N.S.B.'ers bij aanval van Duitschland op Neder- ahd als franctireurs tegen de leger- bharen van het Duitsche nationaal- bcialisme zouden optreden. Wij kunnen 11 met de hand op het hart verzekeren, Öat de Nederlandsche fantasie niet zóó Ver reikt als de uwe, die deze vraag beent te moeten stellen. „Ambtenaren bt hun ambt ontzet. Leden uit luchtbe scherming gezet. Overal uitgezet, dus bnige oplossing: gekruiste armen", te- brafeerde Mussert verder. De zoo hoog geprezen liefde en aanhankelijkheid van N.S.B. voor Koningin, volk en vader- ahd hebben dus blijkbaar den stimulans Vah de eer en het loon van officiers- kaatsen, ambten en luchtbeschermings- bheties noodig om actief te kunnen zijn. 7°hder deze bepalen zij zich tot een zit- bhd afwachtende passiviteit ten aan- van de dingen die komen kunnen, een lijdelijkheid, die in de ure des ge- Vaars dezelfde uitwerking zou kunnen hebben als sabotage of lijdelijk verzet, ^hj zijn Mussert dankbaar voor zijn bij - Zonder waardevolle toelichting op dit kmt. Dat zijn order tot het eventueel kruisen der armen niet voor gemo biliseerde N.S.B.'ers geldt, maakt hij duidelijk met de volgende woorden: "Soldaten in het leger doen natuurlijk huh plicht, ditvalt buiten iedere be spreking, dus geen vraagstuk voor be hoorlijke menschen." Inderdaad, voor behoorlijke Nederlanders is dit geen Waagstuk, maar helaas hebben de ^■S.B.'ers blijk gegeven heel wat anders Pnder „behoorlijke menschen" te ver staan dan vele behoorlijke menschen daaronder meenen te moeten verstaan. aar zit 'm de kneep. Interessant is, dat be inzichtrijke leider van de N.S.B. blij kens zijn gecensureerd telegram slechts Wee mogelijkheden ziet betreffende den bitslag van den oorlog. „Als Engeland bónt, wint de internationale democratie, ban wordt in geheel Europa fascisme bitgeroeid: dan heeft de N.S.B. af ge- baan, zeer eenvoudig", dicteert hij, en hij voegt daaraan toe: „Als Duitschland bónt met Italië, dan wordt geheel Euro- Pa nationaal-socialistisch-faseistisch; ban is onze taak alles te doen wat mo gelijk, tot opbouw in Nieuw-Europa van b^tionaal-socialistisch, onafhankelijk, sterk Nederland, onafscheidelijk ver bonden met welvarend, sterk verdedigd hhdië." Wat er zou gebeuren, als noch ingeland, noch Duitschland wint, maar be oorlog met remise eindigt, heeft hij blijkbaar niet overwogen. Het is duide- lijk, dat Mussert wenscht, dat Duitsch land wint, maar het is een veeg teeken, bat hij en wie kan het beter weten ban hij? het niet voor mogelijk Schijnt te houden, dat Nederland dan het huidige staatsbestel zal handhaven, ^eigens hem zal dit alleen mogelijk zijn, b'anneer Engeland wint. Wij hebben baar goede nota van genomen. In antwoord op de door het kamer lid van der Goes van Naters gestelde vragen heeft de Voorzitter van den Eaad van Ministers terecht geantwoord, bat de nadere telegrafische toelichting bp Mussert's met gekruiste armen zitten- be houding deze houding allerminst rechtvaardigt. „Een goed vaderlander", bldus verklaarde hij, „zal, zelfs indien hij °hbillijk behandeld meent te zijn, in de bze des gevaars niet zijn armen kruisen, biaar desnoods in de nederigste functies Zijn plicht doen." De nederigste functie Is echter niet aantrekkelijk voor een dic tatoriaal man als Mussert, die van het bekleeden van de hoogste functie in ons h*nd droomt. Intusschen heeft de leider Van de N.S.B. nog juist op tijd telegra fisch zóóveel bakzeil gehaald, dat de re geering op dit oogenblik geen aanleiding vindt om hem met de 21 geïnterneerden te verzamelen. Een niet onverdienstelijk Zesuitaat voor den man, die zich er wel- is-waar niet over wenschte uit te laten 01 hij Hitier gesproken heeft, maar die in 1935 op den Landdag van de N.S.B. W het R.A.I.-gebouw te Amsterdam in teder geval Vidkun Quisling heeft ge- fiProken. Sinds jaar en dag laat Zwanenberg zijn groenten door experts op tuinbouwgebied allerstrengst keuren. Wat uit het Zwanenberg-blik komt, mag gerekend worden tot het beste, dat Neerland's gronden voortbrengen. Een speciale conserveeringswijze houdt geur, smaak en frischheid volkomen intact: BATAVIA, 7 Mei. De groote bladen op Java toonen hun instemming met de rede van mi nister de Geer. Het „A.I.D. de Preangerbode" merkt op, dat o. a. het beperkte optreden van de regeering beteekent, dat onze rechtsstaat trouw blijft aan de hooge beginselen. Thans is opgetreden, niet op grond van eenige overtuiging of politiek in zicht, maar op grond van persoonlijke gedragin gen, die duidelijk genoeg zijn geteekend. De „Indische Courant" is van meening, dat zoowel door de militaire machthebbers als door de regeering gezorgd is voor de handhaving van alle waarborgen voor recht en redelijkheid. Er is niet in het wilde weg op toegeslagen, maar weldoordacht en na een serieuze voorbereiding. Dit is vooral geruststellend, omdat wel eens wordt gemeend, dat, als de militairen practisch de baas zijn, zooals na afkondiging van den staat van beleg in het geheele land het geval is, het met de grondwettelijke vrijheden feitelijk ge daan is. Dat hiervan niet in het minste sprake is, is door den minister-president treffend juist aangetoond. ,,De Locomotief" is van oordeel, dat minister de Geer, van wien Indië in zijn rede van Zater dagmiddag zulk 'n voortreffelijken indruk kreeg, nog een uitmuntende beurt maakte met het antwoord op schriftelijke vragen inzake het interview van den heer Mussert voor de Ame- rikaansche radio. Dit antwoord wekte door de beknoptheid en zuiverheid bewondering. Het „Soer. Handelsblad" noemt de rede een knap betoog, welks degelijke constructie getuig de van gevoel voor wat in het Nederlandsche volk leeft. De rede liet geen enkelen twijfel aan de overwegingen en de bedoelingen van een re- geeringj die hoe langer hoe meer het vertrouwen van haar onderdanen gaat winnen. Dit kabinet heeft de lessen van de jongste politieke historie niet misverstaan. Dat er ten slotte slechts 21 arrestaties zijn geschied, is daarmede niet in strijd. Het blad betoogt ten slotte, dat er nu ook in Indië eens iets zal moeten gebeuren. Hedennacht is in den ouderdom van 64 jaar te 's-Gravcnhage overleden de heer G. D; P. A. Reflardel de la Valette, oud-resident van Ned.- Indië. De overledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau. ijzge/x ovohdxrUlg vot, 'rrft-jtj/on cla stoetQang e/\ veSifruMc/uan hot -dicAaasre Men kan zich het feit, dat ons land nog een oase vormt temidden van helsch wa penrumoer, wel bijna niet beter gesymboli seerd denken dan in een nationale bloe mententoonstelling. Wat is er vrediger en vreugdiger dan de blanke, kleurige pracht van het beste, dat onze wereldberoemde kweekerijen kunnen bieden'' De kweekers, die het hoofd niet lieten han gen en zich vooral nu tot eigen landgenooten richten, hebben dit ongetwijfeld begrepen. Het publiek begint het blijkbaar te begrijpen. An ders had men het zeker niet aangedurfd en kele weken na de „Amstelflora" te Amsterdam de „Polyantha" te Schiedam open te stellen. Toch kan men de vraag stellen of ons pu bliek de waarde van deze tentoonstelling vol doende beseft. Een vollegrondsexpositie van dit formaat kende ons land tot nu toe niet. De omgeving, het Sterrcbosch te Schiedam, is uitgezocht mooi. Majestueuze boomgroepen met dicht onderhout vormen een heerlijke omlijsting voor de uitgestrekte, bevallig glooiende perken, waar de kundigste aanleg en het beste mate riaal samenwerken tot iets unieks, dat den naam „Polyantha": „bloemenrijkdom" geheel rechtvaardigt. Bovendien getuigt hier alles er van, dat men den smaak van het uitgaande publiek uitstekend wist aan te voelen. Zöo'n tentoonstelling moet inderdaad .sma kelijk" worden gemaakt. Anders blijft men lie ver in het eigen, zelfbewerkte tuintje, dat im mers juist door de daaraan bestede zorgen #een charme bszit, die moeilijk kan worden ge ëvenaard. Komt daarbij dan nog dat een bloemenexpositie duidelijk het karakter draagt van een show voor belangstellenden uit de kweekerswereld, dan zaï het publiek daarvan graag de waarde erkennen, maar doorgaans lie ver toch andere bezienswaardigheden opzoeken. Het verlangt niet meer, maar ook niet minder dan een tijdlang op aangename wijze de zorgen van drukkende omstandigheden te vergeten in een even bevallig als natuurlijk aangelegd ge heel, waar niet veel naambordjes met Latijn- sche opschriften, maar wel veel mooie bloemen te vinden zijn. Aan deze eischen van genietbaarheid nu vol doet de Polyantha in hooge mate. Hier kan de bezo'-ker werkelijk enkele uurtjes ronddwalen, telkens nieuwe schoonheden ontdekken en ook het aangename tusschen het schoone vinden, zonder dat men ook maar een oogenblik het gevoei heeft van een gekunsteld „programma" te moeten afwerken Elke bloemenliefhebber en wie is dat niet in ons land? voelt zich hier dade lijk „thuis" en zal, als hij tenslotte bij de oud-Hollandsche „Koe op 'zolder" den in- wendigen mensch gaat laven, het betreu ren dat hij sommige perken of groepen nog maar onvoldoende zag, en zal wellicht nóg eens de mooiste plekjes opzoeken. Zoo tenminste verging het ons op een stra- lenden zonnedag, toen de bloemen wei zeld zaam mooi kleurden en geurden tusschen het uitbottende groen van het loofhout, dat als goudkleurige sluiers langs de takken hing. Het was toen betrekkelijk stil en de zang van lijster en merel klonk daarom des te helderder. Toch hadden de afwezigen zeker ongelijk. Wij kun nen hier geen uitvoerige beschrijving der vele inzendingen geven, maar doen hier en daar een greep om te doen zien, welk een weelde Flora over deze perken heeft uitgestrooid. Het mooiste was wellicht het groote gazon, waar tienduizenden Mei-tulpzn en narcissen nog in vollen bloei stonden en een veel dieper- gaande schoonheidsimpressie gaven dan de bollenvelden, welke de treinreis ons had ge toond. Zoo moet men inderdaad onze bolge wassen zien, als versiering tusschen grasvelden, struikgewas en opgaand geboomte^ dan ook zijn hun kleuren helder en boeiend, zonder zich brutaal op te dringen. En in het algemeen zeer geslaagd was ook de opstelling tusschen dezen kleurengloed van enkele decoratieve beeldhouwwerken door Rotterdamsche kun stenaars, die het hier door ongedwongen plaatsing beter deden dan bijvoorbeeld de sculpturen, welke op de Dahlia-show in het Amsterdamsche Vondelpark het vorige jaar te zien waren. Overigens dient te worden ver meld, dat op ditzelfde, aan de achterzijde ge legen Polyantha-terrein in het najaar Ook een Dahliatentoonstelling zal worden gehouden, waarover de verwachtingen hoog gespannen zijn. De groote hal biedt thans een keurcollec- tie van Boskoopsche kweekproducten. Het eenigszins gedempte licht schept hier een exotische sfeer, waarin rhodo's en azalea's zacht staan te gloeien en clametis-kelken Of blanke bruids-orchideeën nog eens zoo mooi lijken te zijn. Spoedig echter zullen hier andere tentoon stellingen volgen: van Westlandsche groente, bloemen en fruit, van rozen en Orchideeën, van volkstuinen en aquaria, en een Dahlia show, waar men de nieuwste aanwinsten op dit gebied zaï kunnen bewonderen. Verder ziet men hier nog fraaie voorbeelden van bloemen als middel om het interieur on zer woningen grooter schoonheid te verieenen; het was dan ook geen wonder dat eenige fotografen reeds trachtten, en wel zonder eenigen angst voor foto-verordeningen van hoogerhand, enkele bijzonder mooie hoekjes te vereeuwigen wellicht met het doel om mee te dingen in een door het Polyantha- bestuur uitgeschreven wedstrijd. En ook biedt de hal nog tai van bezienswaardigheden, zoo als de beroemde maquette van „het over stroomde Nederland", die in New York op de Wereldtentoonstelling de Amerikanen zoo heeft verbaasd. Wij mogen verder niet vergeten te wijzen op de fraaie beplanting van het eerste hoofd terrein, die reeds dadelijk de aandacht trekt, wanneer men de Polyantha binnenkomt. Ver schillende bekende kweekers groepeerden hier hun planten om enkele waterpartijen heen, en hoewel men soms nog de sporen van den „aanleg" kan waarnemen, wordt dit thans met den dag beter, naarmate alles tot ongedwon gen eenheid vergroeit. Een rotstuin en enkele modeltuinen verdienen vele bezoekers te trek ken, die hier ideeën voor eigen tuinaanleg willen opdoen. De jeugd kan zich dichtbij vermaken in den „kindertuin", die zoo gezel lig is dat vader en moeder ondertusschen rustig Westland-producten kunnen gaan proe ven, of de populair-wetenschappelijke inzen ding gaan bezichtigen. In het daarvoor be stemde gebouw wijde men tevens aandacht aan de teekeningen, door Schiedamsche schboljeugd voor een „Polyantha-wedstrijd" vervaardigd. Men vindt daar een heel merk waardige reeks van vogel-, bloem- en land- schapschetsen, met serieuze toewijding of ook zin voor humor vervaardigd. En ook bezich- Witte bruidsorchiaeccii. Een hoekje vol schoonheid op de „Polyantha" te Schiedam e rijke dierrt te handelen als de rentmeester van God. ,,Het optreden der Britten in Noorwegen is niet alleen een blunder, doch een fiasco geweest, dat tot de reeks van ongeloofelijke knoeipartijen behoort, welke tot nu toe reeds zijn begaan." Met deze woorden hekelde Lloyd George, het oude, maar nog altijd vurige rossinant, dat in den wereldoorlog tot de beste paarden van de politieke arena behoorde, het beleid van de Engelsche regeering in de Noorsche campagne Het is een der talrijke uitingen van ontevre denheid, welke de laatste dagen als een lawine op het hoofd van minister-president Chamber lain zijn neergekomen en Waartegen hij zich vandaag en morgen'in het Lagerhuis tijdens de debatten over de buitenlandsche politiek zal hebben te verweren. Opnieuw is Chamberlain het doelwit waarop de pijlen der critiek worden gericht, maar ook thans zullen zij wel weer af stuiten op het ondoordringbare schild, dat hem reeds zoo vaak heeft beschermd. Het is deze maand drie jaar geleden, dat Neville Chamberlain de leiding van de regeering uit de handen van Baldwin overnam. Een on dankbare taak stond hem te wachten, want reeds toen zagen velen, dat slechts een wonder het naderende oorlogsspook zou kunnen verdrij ven. Chamberlain nam de taak op zich dit won der te wrochten. Of hij zelf echter ooit geloofd heeft, dat het hem zou lukken, is iets anders, maar in ieder geval begon hij vol enthousiasme aan het groote experiment, zijn zoogenaamde verzoeningspolitiek, wtelke in het accoord var. München van September 1938 haar hoogtepunt en in Maart 1939, na de annexatie door Hitler van Tsjecho-Slowakije, haar dieptepunt bereik te. Het experiment was op een groot fiasco uit- geloopen: nog geen jaar na München was En geland met Duitschland in oorlog. Ondanks dit fiasco van zijn heele politiek bleef Chamberlain aan het bewind. Hij nam de twee groote tegenstanders van zijn verzoenings politiek Winston Churchill en Eden in zijr kabinet op, maar de teugels hield hij strak in handen. En er volgden nieuwe blunders en nieuwe fiasco's, waarvoor hij de verantwoorde lijkheid droeg, stormen van kritiek men her- innere zich slechts het rumoer rondom het af treden van Hore Belisha gingen over zijn hoofd, maar hij stond daar steeds „saevis tranquillus in undis", kalm, te midden van de woedende baren. De eerste zes maanden van dezen oorlog verliepen vrij rustig, zoo rustig soms, dat velen geen verschil zagen tusschen den vrede, dien Europa vóór September 1939 kende, welke geen vrede was en den oorlog, waarin het oude we relddeel na dien gewikkeld was, een oorlog, die ook weer geen eigenlijke oorlog was. Het is in die periode, dat er herhaaldelijk gespro ken wordt over de richting-Chamberlain en richting-Churchill; Chamberlain, die slechts heel traag de oorlogsmachine op gang wil brengen, daarbij nog steeds rekening houdend met de mogelijkheid van een compromis met den vijand en Churchill, de dynamische, de man van het initiatief, van de gewaagde on dernemingen. Langen tijd streden deze twee richtingen om den voorrang; na de bijeen komst van den Oppersten Oorlogsraad der Ge allieerden 28 Maart jl. scheen de richting- Churchill de overhand te hebben gekregen. De blokkadeschroef zou worden aangedraaid zoo wel in Noord- als in Zuid- en Zuid-Oost-Europa. Het gevaar, dat de oorlog hierdoor waarschijn lijk zou worden uitgebreid, nam men op den koop toe, en zelfs scheen dit laatste den Geal lieerden wel aan te lokken. Intusschen kon men in Frankrijk een zelf de ontwikkeling in de politiek gadeslaan. Ook daar was een roep om meer actie, om meer daden, om den greep naar het initiatief, dat nog steeds in Duitsche handen scheen te zijn. Daladier werd door het parlement gedwongen af te treden en als premier opgevolgd door Paul Reynaud, die men graag den Fran- schen Churchill noemde. De Engelsche en Fransche Churchill werkten samen, maar juist op dat moment nam Duitschiand wederom het initiatief in Scandinavië en begon Hitier zijn stoute onderneming tegen Noorwegen. Een maand later staan de Geallieerden bij de puinhoopen van hun overhaaste, blijkbaar te weinig voorbereide, tegenactie in het Noorsche land. En het is hiervoor dat Chamberlain als hoofd der Britsche regeering zich te verant woorden heeft. Draagt hij alleen de schuld? Is het niet merkwaardig, dat Winston Churchill den prime-minister bij de verdediging van zijn houding volkomen zal steunen en voelt de Eer ste Lord der Britsche Admiraliteit zich mede verantwoordelijk voor hetgeen in Noorwegen geschied is? Of steunt hij Chamberlain slechts daarom, omdat deze hem wederom grootere bevoegdheid in het kabinet zal verieenen? Langzaam maar zeker schijnt Churchill steeds een treetje liooger op de regeeringsladder te komèn, totdat hij de hoogste sport bereikt heeft. Zoover is het intusschen nog niet. De oorlogsmachine komt in Engeland slechts zeer langzaam op gang; zou men het willen ver haasten dan loopt men groote kans, dat de machine defect raakt. Daarom heeft men nog steeds Chamberlain noodig, den trage, bedacht zame en voorzichtige, zooals men in den wereld oorlog ook de trage Asquith twee jaar aan het bewind liet, totdat de machine op volle toeren draaide. Eerst toén nam de voortvarende Lloyd George de leiding in handen. Er zijn veel pa rallellen tusschen den wereldoorlog en de hui dige gebeurtenissen. t-ige men de mooie kleurenfoto's van bloem bollen, die in dit gebouw te vinden zijn. Tenslotte vermelden wij nog het „psycholo gische eindpunt" <van een zwerftocht door dit bloemenbosch; het „boerendorp" met de lunch- weide. Namen als „De Koe op Zolder" en „De Soete Inval" duiden reeds aan, welk een ge zellig hoekje in heerlijke omgeving hier op de bezoekers wacht. Tevens vindt U vlak daarbij een aardig dierenhoekje, waar enkele herten uit de verhuizende Rotterdamsche Diergaarde een onderdak vonden. Zoo mag de Polyantha een in alle on- derdeelen verzorgde tentoonstelling van onze schoonste nationale producten worden genoemd. Het bezoek was reeds op enkele dagen bevredigend, maar verdient nog veel gröoter te worden. Nu vormt bovendien 't jonge groen wel de mooiste omlijsting, die men zich denken kan. Moge daarom reeds op de Pinksterdagen een ongekend groot aantaj bezoekers hier een ontspanning van de nobelste soort gaan zoeken! Katholieke landgenooten! De Koloniale Mis sie Week is volop in gang! Van 5 tot 12 Mei, deze week vóór het groote, zoo beteekenisvolle Pinksterfeest, bidden en offeren duizenden en duizenden in Nederland èn in Nederlandsch Indië, om zegen af te smeeken over den moei- zamen arbeid onzer Nederlandsche missiona rissen in het mooie land van ons eilandenrijk in de Stille Zuidzee. Doet ook gij mede? „Beleeft" ook gij deze week zeer bijzonder en intens het Missie-ideaal voor ons Rijksgebied overzee Wanneer ik er 'over peins, hoe u het best aan te sporen en op te wekken, komen mij weer voor oogen al die heerlijke ervaringen, welke ik mocht opdoen tijdens de studiereis, in 1938 door mij in Nederlandsch Indië gemaakt. Ik denk aan die noeste werkers over den geheelen archipel verspreid, aan hun prachtig apostolisch werk. Ik denk aan Moentilan, de bakermat van de Midden-Java-missie, en aan de vandaar uit uitgezette missieposten, sommige reeds bloeiend en volledig uitgebouwd, andere in hun aller eerste ontwikkelingsstadium. Ik denk aan het onvergetelijke Pohsahrang (bij Kediri) met zijn geheel in Javaansche cultuur en stijl aangepaste kerk en missiewerk. Ik denk aan de mooie Chineezenmissie in Semarang, aan ons zoo tref fend bezoek aan de bloeiende Floresmissieaan de jonge, maar zooveel belovende Batak-missie Ik denk aan al die scholen, ziekenhuizen, poli klinieken! Aan het prachtige jeugdwerk in Soe- rabaia, met zijn enthousiast 'défilé! Met schroom en huivering hebben Max van Poli en schrijver dezes over deze ervaringen ten aanzien van het eigenlijke werk van de Geloofs verkondiging gerapporteerd. Schoone ontroering, diepe indrukken werden ons deel. Indrukken van overstelpende schoonheid, uitstralend uit dezen apóstelarbeid, waifn rods zeven zoo overvloedig rust! Och, er wordt in Indië zoo.eei en zoo'n mooi werk door Nederlandsche werkers gewrocht. Daar waait onze vlag, onze dierbare driekleur. Nederland op z'n best. Het pakt je aan! Is dit zoo op stoffelijk gebied, hoeveel te meer wanneer daar doorheen zich mengt de liefde voor ons geestelijk ideaal, de liefde voor ons Heilig Geloof, de liefde voor den oneindig goe den God, voor onzen Vader in den Hemel, Die door het Missiewerk aan de millioenen Neder landsche onderdanen nader wordt gebracht. Ja, dan beseft ge zoo diep, zóó diep, dat wij in Nederland nooit, neen nooit voldoende kun nen doen om dat heerlijke werk van Gods genade met al de ons ten dienste staande mid delen te bevorderen. Dan zegt ge tot u zelf: Katholiek Nederland moest dat alles óók eens zoo kunnen zien en doorvoelen! W|t zouden de Katholieken van Nederland meehelpen! Katholieke landgenooten, gij kunt meehelpen en steunen. „Beleeft" mede de Koloniale Missie Week! Bidt en offert! Offeren in den geeste lijken zin. Offeren ook in geestelijken vorm. In zijn vruchtbaar, werkzaam leven hield jhr. Ruys de Beerenbrouck z.g. in zijn staatkundigen arbeid aan zijn medewerkers steeds voor: Wcest Katholiek en Nederlander Nederlan der en Katholiek! Deze twee-eenheid bezielde zijn geheele persoon. Ik zou in verband met de Koloniale Missie Week aan .alle Katholieke landgenooten wil len toeroepen: Toont u nu in den meest ver heven zin: Katholiek en Nederlander Ne derlander en Katholiek! Als KATHOLIEK kan u de arbeid van de Missie, de arbeid aan den opbouw van het Godsrijk in onze overzeesche gebieden niet on verschillig laten! Het gaat om Gods eer en het heil der zielen! Als NEDERLANDER moet gij zeer bijzonder het Missiewerk in het eigen Rijksgebied een vurig hart toedragen! Het is de meest natuur lijke zaak ter wereld, dat de belangen en zor gen der Missie in Nederlandsch gebied overzee, in ONS eigen gebied, waar onze driekleur wap pert, waar onze Nederlandsche missionarissen werken en zwoegen, naast zoovele Nederland sche leeken-voortrekkers ik zeg: het is de meest natuurlijke zaak ter wereld dat wij als Nederlanders die belangen en zorgen daar wel zéér speciaal als onze eigen belangen en zorgen moeten gevoelen! Daarom, Katholieke Nederlanders, beleeft nu eens echt en diep mede de Koloniale Missie Week van 1940! Het is de Katholieke, het is de Nederlandsche plicht tegelijk! frRANS TEULINGS Den Bosch, Mei 1940. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat van 10 Mei a.s. af, Nederlandsche onderdanen voor toela ting in België weder een Belgisch visum zullen behoeven. In verband hiermede zal van Bel gische onderdanen, die zich naar Nederland wenschen te begeven, met ingang van genoem den datum weder het bezit van een Neder landsch visum worden gevorderd, om in Nede land te worden toegelaten. Het Katholiek Vluchtelingencomité verzoekt opneming van het volgende: Het Katholiek Vluchtelingen Comité heeft zich gewend tot een aantal vooraanstaande ka tholieken met het verzoek, het Hoogwaardig Episcopaat te willen ontlasten van een garan tiebedrag ad 150.000, voor welk bedrag het Hoogwaardig Episcopaat in de bewogen dagen van September 1938 tegenover de regeering ga rant bleef voor de onderhoudskosten, verbonden aan het toelaten van katholieke vluchtelingen In die dagen, toen de Nederlandsche katho lieken met overtuiging en aandrang verzoch ten: „Laat deze van alles beroofde vluchtelin gen binnen, lever hen met over aan het land, dat eenmaal hun vaderland was; wij zullen hel pen"; toen er een kreet opging, als de dag bladen meldden, dat in deze of gene grens plaats een groot aantal vluchtelingen belet werd binnen te komen toen heeft het Hoog waardig Episcopaat niet geaarzeld, namens de katholieke volksgemeenschap, de groote en zeer zware garantie ad 150.000.aan de Regee ring te geven, teneinde de grenzen voor tal rijke katholieke vluchtelingen te openen. De St. Maarten-actie van het Katholieke Vluchtelingencomité bracht weliswaar vele kleine giften binnen, maar de enorme kosten, aan het vluchtelingenwerk verbonden, konden hieruit niet worden bestreden, zoodat het Hoogwaardig Episcopaat nu zelf voor de ver plichting staat, het garantiebedrag te four- neeren. Dit mag niet gebeuren, dit zal niet gebeuren. Katholiek Nederland geve het be wijs, dat de Bisschoppen in moeilijke uren. staande voor plotselinge beslissingen, namens katholiek Nederland kunnen en mógen spre ken. Het Katholiek Vluchtelingen-Comité heeft daarom een allerdringendst beroep gedaan op de beter gesitueerden, om een deel van deze garantie, ieder voor zich, voor zijn rekening te nemen en in te lossen De inschrijvingsbiljetten worden dezer dagen verzonden en zullen zoo dadelijk aangeboden worden aan het Hoogwaardig Episcopaat als een bewijs, dat de»katholieke Nederlanders ach ter hun Bisschoppen weten te staan. Het zal op zeer hoogen prijs gesteld worden, indien zij, die een gedeelte van deze garantie voor hun rekening willen nemen en nog geen inschrijvingsbiljet mochten ontvangen, dit als nog aanvragen bij het Katholiek Vluchtelingen Comité, Drift 10. Utrecht. Te Nunspeet. op één van de mooiste plekjes der Veluwe, zal 8 Mei het R. K. Vacantiehuis „Mosterdveen" geopend worden. De inzegening zal geschieden door d<>n Weleerw. Pater Don Bakker. Het huis, dat geieg-'n is in een schitteren de omgeving van bosschen en heide, met heu vels en zandverstuivingen, biedt plaats aan 250 jongens. Het geheele complex, waartoe o.a. behoorsn sportvelden, een speelkuil, een zwemgelegenheid en een pr'achtterrein voor kampeerders, is ruim 28 H.A. groot. Van hieruit kunnen zij de meest heerlijke uitstapjes ondernemen: naar de kust van het IJssoimeer, naar Gortel (herten en wilde zwij nen), naar Elburg (typisch oud-plaatsje met stadspoorten), naar het kasteel Staverden, naar Zilverbeek met waterval. Rokende Berg. Mar- garethabosch enz. Nu de oorlog hun treklust aan banden legt, is het een gelukkige omstandigheid, dat onze jongens op deze wijze in de gelegenheid ge steld worden om de schoonheid van hun eigen vaderland beter te leeren kennen en waar- deeren H. K.H. Prinses Juliana heeft heden de we- kclijksche vergadering van het dagelijksch be- stuur van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden bijgewoond. De daklooze! Wat hij mist? Dat, wat de meesten hebben en allen zoeken: Wat hij zoekt? Dat, wat wij ten hoogste begeeren en wat hij wel nooit meer zal krijgen: een eigen huis. Wie geen drempel heeft waarover hij terug keert, geen plek die op hem wacht, blijft een vreemdeling. De zwerver kómt om te vertrekken. Hij is al tijd op punt van gaan. Iedereen kijkt hem de deur uit. Men staat met den knop in de hand. De hond besnuffelt hem als een dief. Zijn verblijf is op den weg. Maar de weg maant tót gaan. Hij kent alleen wantrouwende oogen. Zoo'n leven is onherbergzaam en troosteloos. Een vogel heeft een nest, een vos een hol. Jen daklooze niets. Christus had geen steen om het hoofd op neer te leggen. Hij was zonder bezit, maar binnen de vier muren van Bethanië was er een vrien denkring die Hem ontving. Christus deed het met een minimum. Een daklooze blijft ónder dit minimum. Hij heeft minder dan Christus. Het Benedictus Labre-huis geeft aan zwer vers een tehuis, een bed om te slapen, een tafel om te eten, een kleerkastje van 130 bij 30 bij 15 c.M. Dat kastje is hun trots. Het is hun eenig eigene! Achter de deuren hangt hun afgedra gen plunje. Maar ze staan voor de open deur als een bankdirecteur voor een kluis. Wien ontroert niet dit kinderlijk geluk! Daar is iedereen welkom.... De zwerver vindt er werk. Uit lorren maakt hij papier waarop menschen schrijven. Het leven maakte hun leven als tot een lor. Maar de liefdadigheid maakt er een blad van waarop een blij-eindigend verhaal afgeschreven wordt. Een groote loterij moet de basis stuwen on der dit Benedictus Labre-huis een funda ment van beton. De liefde, die altijd bouwt voor de eeuwigheid, zal wel helpen de fundamenten te leveren die voor de eeuwigheid gebouwd zijn. H. DE GREEVE, pr. Secretariaat: Willem van Noortplein 3, Utrecht. Gironummer: 384316 ten name van Secretaris Comité Loterij t. b. v. Benedictus Labre-Huis. Zie de advertentie in dit nummer. In de kerk van de Paters Jezuïeten (Tonger- sohe Straat 53) te Maastricht, zal Z.H. Exc. Mgr. Dr. J. M. Buckx S.C.J. Maandag 13 en Dinsdag 14 Mei a.s. de H.H. Subdiakonaats- en diakonaatswijding toedienen aan dë fraters: L. C. A. Buys, Herm. J. M. Hagdorn, Th. J. P. Hanssen, W. J. J. v. d. Meulen, G. Mulders, Th. A. van Peperstraten, H. A. P. Schmidt, R. Sockarta, A. Spauwen, J. Térpstra, Hi. J. J. Toebosch, H. P. J. M. van Waesberghe, en J. L. Witte, allen van de Sociëteit van Jezus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 9