De Lagerhuis-debatten ft New-Yorksche Bears Het standpunt der Balkanstaten i I NIEUWE VREDESACTIE VAN ROOSEVELT? De oppositie aan het woord WOENSDAG 8 MEI 1940 (Vervolg van vagina 1) Sinclair: „De tijd niet altijd aan onzen kant Wedgwood over de neutralen ff, - ite 1 t m- Geen maatregelen in België Nieuwe belasting ontwerpen ingediend Koersverschillen beperkten zich tot fractioneele afwijkingen; slot iets beter VERKORTE BALANS Roemeensche controle op journalisten Moskou beschuldigt de Finnen Van de NederlancUche Bank N.V. 4 5 t U f§ 6} 178} 18 i 114 28 5i 48 173 90 i 10 29 1 21 4£ 33} 84 5 i 34 39} i i 85 a 5 23 35 186} 13 4 89 4 36 4 54 20 4 5 4 10 4 34 24J 28| 3 34 4 43 J 4 45 4 28 4 17 4 66 4 15 4 226 22 4 22} 21 4 39 4 68 4 61 20 4 85 4 124 10 4 12 15 4 7 4 42| 10 4 H 4 95 4 48 4 24 6 4 29 4 59 4 39 g 113 WISSELKOERSEN AMER1K. GOEDERENMARKT h 5.77— - - 105 i 104 4 4 104 4 Roemeensch oordeel over de geruchten omtrent een oorlogsdreiging KATHEDRAAL KAPITTEL TE 'S HERTOGENBOSCH Academische examens Apothekers-assistenten - 69 Clearingkoersen AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 7 Mei FAILLISSEMENTEN Chamberlain vroeg den leden van het Huis zich niet overijld een denkbeeld te vormen van de tot nu toe bereikte resultaten. Het is duidelijk, dat de Duitschers winsten hebben behaald, doch het is ook duidelijk, dat zij een. hcogen prijs hebben betaald en het is nog te vroeg om te zeggen naar welke zijde de weeg schaal zal doorslaan. De veldtocht is nog niet ten einde. Duitschland met zijn groote en wel uit geruste legers ligt zoo, dat het op elk oogenblik op verschillende punten kan aanvallen. Wij wenschen gereed te zijn cm een aanval te weerstaan, waar deze ook moge komen. Spreker is overtuigd, dat de gevolgen van den Noorschen veldtocht overdreven worden en hij vertrouwt vast op de uiteindelijke overwinning van de Geal lieerden. De minister-president wil niets zeggen over de toekomstige strategische plannen, doch Noorwegen toont hoe snel het oorlogstooneel kan wisselen en men moet voorzichtig zijn de krijgsmacht niet te versnipperen, hetgeen de plannen van den vijand ten goede zou kun nen komen. Ook moet men oppassen voor on derlinge verdeeldheid. Het is geen tijd voor onderlinge twisten, doch men moet de rijen aaneensluiten. De mi litaire adviseurs hebben aangeraden in het geheel geen debatten in het parlement te houden, doch de regeering heeft dit stand punt niet kunnen aanvaarden. In een demo cratisch land moet critiek''mogelijk zijn en de genen, waarop critiek wordt uitgeoefend, moe ten zich kunnen verdedigen, welke gevaren tok bestaan. Men heeft gepoogd de ministers van elkaar te verwijderen. Dergelijk optreden is onwaardig. Er is geen oneenigheid in het ka binet en er zijn geen onderlinge intriges. Ver volgens zeide de minister-president, dat som mige menschen met langdurige kabinets ervaring he< erover eens zijn, dat men niet vlugger zou kunnen werken, wanneer het ka binet zou bestaan uit ministers, die vrij staan van kabinetwerk. Dit beteekent niet, dat hij zich verzet tegen wijziging van personen in het kabinet. Verder zeide de minister president, dat Churchill leiding moet geven aan de commissie van de chefs der generale staven. Hij zal de bij zondere verantwoordelijkheid dra gen voor de dagelijksche oorlog voering, doch tevens minister van Marine blijven. De minister-president vertrouwt, dat Chur chill zal laten weten, indien de taak te zwaar voor hem wordt. Dit is geen gevolg van de operaties in Noorwegen. Het zou in ieder ge val zijn geschied en Churchilj heeft daarom een staf onder leiding van generaal Ismay on der zich gekregen. De minister-president zeide vervolgens, dat de leden van het Huis overtuigd moeten zijn, dat het in deze spannende dagen het best is de oorlogsindustrie op te voeren en vliegtuigen, tanks, kanonnen en munitie te fabriceeren. Da regeering doet alles om den voorsprong, welken Duitschland in de jaren van voorbereiding heeft behaald, in te halen en zij krijgt de volledige medewerking van werknemers en werkgevers en zij hoopt ook op de medewerking van alle afgevaardigden van alle partijen. „Wij achten onszelf niet feilloos en boven de hulp van anderen, die ons willen helpen, verheven. Laten wij, voor de eerste beproevin gen kotnen, ons met alle kracht aan het werk zetten en steeds onze macht vergrooten, tot v/ijzelf in staat zijn toe te slaan, waar en wan neer wij dat willen." Reeds na de eerste minuten van de rede van Chamberlain bleek, dat de leden van de re- geeringspartij hem zouden steunen, de oppositie daarentegen werd critisch, stelde vragen en maakte interrupties. Onmiddellijk na de rede begon Attlee, de leider van de Labouroppositie, met het uitoefenen van critiek. Evenals de minister-president bracht Attlee hulde aan het expeditiecorps in Noorwegen. Ook gaf hy uiting aan zijn •ympathie voor het Noorsche volk. Het terugtrekken van de troepen blijft evenwel een terugtrekken en een achteruitgang. De rede van den minister-president op Donderdag j.l. was meer dan optimistisch en de rede van Churchill was veel te opti mistisch. Door deze redevoeringen was hoop ontstaan en na de groote verwachting Is thans een groote teleurstelling gekomen. Er zijn geen aanduidingen geweest, dat het een expeditie op kleine schaal was, het land be schouwde deze als van groot belang en ook de pers stelde het als zoodanig voor. Algemeen was men van oordeel, dat de vijand, die zich tot nu toe achter zijn muren had gehouden, zijn hoofd hier buiten had gestoken. Er is geen initiatief aan Britsche zijde geweest. Toen de regeering besloot mijnen te leggen om den weg van Narvik te varsperren, had zij rekening moeten houden met de groote mogelijkheid, dat Duitschland tegenmaatregelen zou nemen. Op 18 Maart werd medegedeeld, dat een troepen macht van 100.000 man gereed stond om naar Finland te gaan. Spreker kon niet begrijpen, dat deze macht zoo snel uiteen was geraakt. Hij had gedacht, dat deze gereed werd gehouden om een Duitsche tegenactie te keeren na het leg gen van de mijnen. Hij wil thans weten of het expeditiecorps groot genoeg was, of het over de voldoende uitrusting beschikte, of er voldoende vliegtuigen en schepen waren en of het de goede soort troepen waren. Ook wenschte hij te we ten, welke inlichtingen ontvangen waren van den geheimen dienst. Men heeft gesproken over troepenconcentraties en troepen, welke oefen den in het landen. Ook in Noorwegen bestond deze Geheime Dienst en spreker verlangde te weten of de in lichtingen van den dienst op de juiste wijze waren gebruikt. Hij heeft den indruk, dat de regeering zich teveel heeft geconcentreerd op Narvik en niet op den algemeenen toestand. Hij kan begrijpen, dat een luchtbasis in Noorwegen een werkelijk levensbelang was. Indien men zich geen vliegveld kon verzekeren, was men genood zaakt zich terug te trekken. Het is duidelijk, dat snelheid van handelen hier noodzakelijk was en Attlee wenschte te weten of de actie wel tjjdig genoeg werd ondernomen. Tien dagen na de Duitsche landing te Drontheim landden de Britsche troepen te Ardalsnes en Namsos. Hij wil geen critiek uitoefenen op het terugtrekken van de troepen, doch dit verandert niets aan het feit, dat de veldtocht in het Zuiden van Noorwegen een mislukking was. Zijn verwijt aan de regeering is, dat blijkbaar te voren geen plannen waren uitgewerkt. Hij is niet voldaan over de verklaring van den minister-president, dat het huidige oorlogskabinet voldoende is om den oorlog te voeren. Hij heeft herhaaldelijk critiek uit moeten oefenen. Ten aanzien "an de benoeming van Churchill zeide Attlee, dat het niet eerlijk is hem op dezen post te benoemen, aangezien hij thans twee soorten belangen heeft, de engere in zijn functie van minister van Marine en meer uitgebreide als lid van het oorlogskabinet. De regeering is doof en blind, wanneer zij niet merkt, dat het volk zich angstig toont en niet overtuigd Is, dat de oorlog wel met voldoende kracht wordt ge voerd en dit niet alleen in Noorwegen. De veld tocht in Noorwegen is slechts het hoogtepunt van de ontstemming. Men zegt, dat zij die de verantwoording dragen, mannen zijn, die een bijna onafgebroken loopbaan van mislukkingen hebben. Noorwegen volgt op Tsjecho-Slowakije en Polen. Attlee haalde hier de „Times" aan, welke heeft geschreven, dat de zwakheid van den mi nister-president steeds is geweest zijn toewijding tot zijn collega's. Attlee voegde hieraan toe, dat men het lot van het land niet in handen kan leggen van menschen, die ofwel mislukkelingen zijn, ofwel rust behoeven. Attlee verweet de aan hangers van de regeering ministers te steunen, die naar zijn weten mislukkelingen zijn. Het parlement moet zich bewust zijn van zijn ver antwoordelijkheid. In het land is het gevoelen algemeen verspreid, dat Engeland den oorlog niet zal verliezen, doch winnen. Doch om den oorlog te winnen, moeten andere menschen aan het roer staan, dan zij, die thans de leiding heb ben. Sinclair, de leider van de liberale oppositie, verklaarde tijdens de debatten in het lagerhuis, dat hij geen critiek wilde leveren op het be sluit der regeering, Zuid Noorwegen te ontrui men, nadat haar was medegedeeld, dat het on mogelijk was de operaties voor de herovering van Drontheim tot een goed einde te brengen. Onze critiek, aldus Sinclair, moet gericht zijn op de vraag, waarom wij ons ooit gebracht heb ben in een situatie, waarin wij de nederlaag in Noorwegen moesten aanvaarden. Want een ne derlaag is het. Ons vertrouwen in den moed en de stootkracht van onze strijdkrachten wordt door niets geschokt en er is niets, dat onze vastbeslotenheid, dezen oorlog te winnen, aantast of verzwakt. Wel komt echtier de noodzakeiykheid naar voren van grootere soepelheid en een meer meedoogenloozen wil om (r overwinnen bij de hoogste leiding der oorlogsinspanning. Spr. verwees naar de Britsche economische verliezen tengevolge van de bezetting van Noorwegen. Diplomatiek, zoo zeide hij, is onze positie verzwakt in ieder land ter we reld. Het is de plicht van het parlement, de diepste oorzaken te peilen van de omstandigheid, dat onze oorlogsinspanning niet ondersteund en vooruitgeschoven wordt met een meedoogenloozc, den oorlog indachtige energie. „Het is allemaal heel mooi", zoo vervolgde Sinclair, „de kleine neutrale naties te waar schuwen, dat zij risico's moeten loopen om grootere gevaren te vermijden, maar wel ke maatregelen heb ben de ministers ge nomen om onze strijd krachten er op voor te bereiden, aan deze gevaren het hoofd te bieden? Wij hebben een strijdmacht uit een laten gaan, di bestemd was voor Finland. De premier heeft gezegd, dat wij niet alles konden voorzien, maar een groot aantal Lager huisleden voorzag, dat de Duitsche aan val met bliksemsnel heid zou worden on dernomen en met nietsontziende ener gie. Onze strijdkrach ten hadden moeten oefenen, zooals de Duitschers oefenden. Wanneer wij gereed waren geweest, had den wij Noorwegen eerder kunnen berei ken dan tien dagen later en voordat de Duitschers zich konden hebben genesteld en gereed waren om te opereeren met volledige doeltreffendheid". „Tienduizenden manschappen", zoo vervolg de Sinclair, „moet stellig een overdrijving zijn van de Duitsche verliezen in het Skagerrak, maar het was geen groote prijs voor een groo te moderne overwinning, laat staan voor een campagne". Spr. oefende critiek uit op verschillende te kortkomingen in de uitrusting der troepen en ook op het uitzenden van territoriale troepen, in plaats van geharde manschappen. Een transportschip was zelfs uitgevaren zonder chronometer, zonder barometer of internatio naal codeboek, zelfs zonder bescherming tegen geweerkogels of splinters en met slechts vol doende levensmiddelen voor de helft der aan boord zijnde menschen, afgezien van beweerde andere tekorten. Churchill vroeg hierop den naam van het schip. Sinclair zeide, dat hij dien onder vier oogen ter kennis zou brengen. Zweden, zoo vervolgde spreker, is thans om singeld en de Duitsche druk zal toenemen. Kunnen wij dit land helpen tegenstand te bie den en zoo ja, zijn wij thans voorbereid om het militairen steun in de lucht te geven? De Zwe den willen weten, of wanneer wij hen helpen wij alleen Zweedsche steden zullen bombardee ren, die tijdelijk bezet zijn door Duitsche troe pen en niet de Duitsche steden, vanwaar deze troepen scheep gingen. Een ultimatum aan Zweden in een der eerstvolgende weken zou geen verrassing zijn. Sinclair besloot: „De tijd staat niet altijd aan onzen kant. Hitier heeft ditmaal den ouden heer tijd bij zijn baard te pakken gekregen. Wij moeten een even groote snelheid en kracht in optreden toonen, wanneer wij den oorlog willen winnen. Het moet uit zijn met halve maatrege len. Wij moeten ons vereenigen voor een poli tiek tot krachtiger voeren van den oorloi?." Nadat vervolgens Page Croft lof gesproken had over de verrichtingen van de Britsche duik- booten in het Skagerrak en gewezen had op de verliezen van de Duitsche vloot, benevens op de uitbreiding van een Duitsche rechterflank met duizend mijlen, waardoor Duitschland minstens 100.000 man tot het eind van den oorlog in Noorwegen zal moeten houden, voerde Wedg- fflS&gtëx «FT..'. - Sir Archibald Sinclair wood het woord. Hij zeide, dat de eerste les was, dat met een luchtmacht, zooals die thans tot ontwikkeling is gekomen, een leger, dat niet over een luchtwapen beschikte, zich overdag niet kan bewegen. De tweede les is, dat alle neutralen, die aan Duitschland grenzen, Duitschland moeten gehoorzamen. Het doe* nergens toe te trachten den neutralen conces sies te doen, daar zij klaarblijkelijk beheerscht moeten worden door vrees. Niets is van de neutralen te verkrijgen behalve door vrees vrees voor ons, aldus spr., zoo niet vrees voo- Duitschland. De derde les is, dat de vloot En geland kan redden van uithongering, maar niet van een invasie. Klaarblijkelijk heeft de regeering geen plannen voorbereid tot bestrij ding van een inval in Engeland. De superiori-- teit der Engelsche vloot was niet in staat om te verhinderen, dat troepen zich naar Noorwe gen begaven en het feit, dat zij dit niet ver hinderden, maakt het buitengewoon gemakke lijk zich voor te stellen, dat iets dergelijks zou gebeuren aan de Zuidkust van Lincolnshire of in de Washbaai. De vierde les is, dat ook Enge land voorbereid moet zijn om gebruik te maken van den bliksemsnellen slag, waarvan de essen tie is het doen van iets onwettigs, dat daarom onverwacht is. Admiraal Sir Rogpr Keyes, die in uniform was, zeide zijn uniform te hebben aangetrokken, omdat hij wilde spreken namens offiGieren en manschappen van de vloot. Hij wees er op, dat wanneer een paar schepen de fjord van Dront heim terstond waren binnengevaren, het leger bereid was geweest om samen te werken en de verovering van Drontheim spoedig tot stand zou zijn gebracht. De gevaren voor de vloot zou den gering zijn geweest, vergeleken met die, welke bij andere operaties zijn voorgekomen. Spr. had voorstellen van dien aard bij de admi raliteit ingediend, maar hem was gezegd, dat het niet noodig werd geoordeeld naar Drontheim op te varen, aangezien het leger goede vorde ringen maakte en de toestand in de Middelland- sche Zee het onwenschelijk maakte om schepen te riskeeren. Toen spr. deze woorden had uitgesproken, werder geroepen „schande". De conservatieve oud-minister Amery verklaarde, dat de geheele leiding van den oorlog, zooals die tot dusverre is gevoerd, een diepgaand onderzoek eischt. Zoolang de huidige methoden heerschen, zal de tijd niet aan onzen kant zijn, aldus spr., omdat het methoden zijn, die onvermijdelijk tijd verknoeien en besluiten verzwakken. De eenige manier is de instelling van een hoogste oorlogsdirectoraat, d.w.z. precies het type van een oorlogskabinet, zooals Lloyd George dat invoerde in den vorigen oorlog en zooals de overweldigende meerderheid van het Lagerhuis en het publiek dat eischen. De redevoeringen van Keyes en Amery werden toegejuicht door een aantal regee- ringsaanhangers. Wat de houding van Labour betreft, ge looft men, dat de Labour-leiders geen munt willen slaan voor hun party uit de Noor sche episode. Wanneer dus conservatieve ontevredenen Woensdag de regeering uit dagen, zouden zij gesteund worden door Labour en de Liberalen. Een eigen actie der oppositiepartijen zou kunnen uitbiyven. BRUSSEL, 7 Mei. (Belga). De Belgische bladen pubiiceeren zonder commentaar de berichten over de door Nederland geno men veiligheidsmaatregelen. Bevoegde Belgische kringen verklaren, dat op het oogenblik geen enkele soortge lijke maatregel onder de oogen wordt ge zien. De minister van Financiën, Gutt, heeft drie wetsontwerpen bU de Kamer ingediend, be treffende het invoeren van nieuwe belastin gen: 1. Een nationale defensiebelasting op net inkomen, groot 1 tot 5 procent. De opbrengst van deze belasting wordt geraamd op 600.000.000 francs. 2. Een belasting ten laste van bioscoopbe zoekers, waarin de opbrengsten geraamd worden op 55.000.000. 3. Een belasting betredende douanerechten en accynzen, gevormd door nieuwe belastingen op bier, koffie, suiker en cigaretten. De op brengst wordt geraamd op 230.000.000. De totale geraamde opbrengst dezer nieuwe belastingen is dus 900.000.000 tot 1.000.000.000. Het rapport op de buitengewone begroo ting, dat vandaag door den senator De Clercq in den Senaat is ingediend, toont de noodzake iykheid aan van bezuinigingen, o.m. door be perking van groote werken tot die welke drin gend noodig zijn. De rapporteur is van mee ning, dat wanneer de periode van gewapenden vrede slechts een jaar zou duren, de schatkist zonder gevaar zou kunnen worden gevoed door schatkistbiljetten met kórten looptyd, maar dat, aangezien de huidige toestand twee jaar langer kan duren, bezuinigingen onvermydelijk zijn om de regeering in staat te stellen het hoofd te bieden aan de behoeften van de schat kist en het land de gelegenheid te geven zich reeds thans voor te bereiden op een economi- schen weerstand, die het België mogeiyk zou maken, zyn plaats te behouden op de econo mische wereldmarkt, wanneer de vrede weer zal keeren. NEW-YORK, 7 Mei. Op de New-Yorksche beurs was de stemming heden by de opening onregelmatig en de handel zeer kalm. Opnieuw bleek heden op overduideiyke wijze, dat de markt zich in hoofdzaak richt naar de berich ten omtrent de gebeurtenissen in Europa. Had men, in afwachting van een duidelijker beeld aangaande de ontwikkeling van den strijd in het Noorden, reeds gedurende geruimen tijd aan het aannemen van een afwachtende houding den voorkeur gegeven, thans werd de neiging daartoe nog sterker, aangezien de Engelsche minister-president vandaag in het Lagerhuis een rede zou houden, waarnaar met groote belang stelling werd uitgezien. Tijdens het uitspreken daarvan lag de handel, die tevoren reeds van geringen omvang was geweest, vrijwel geheel stil. De koersschommelingen beperkten zich aan vankelijk slechts tot fractioneele afwijkingen, waarbij de koersverliezen in de meerderheid waren. De flauwe stemming, die het vrije pond sterling opnieuw vertoonde, oefende daarbij een ongunstigen invloed op het sentiment uit, waar toe verder de sterke daling van Britsche dollar obligaties het hare bijdroeg. Toch is de lust tot verkoopen al even gering als de neiging tot het verrichten van aankoopen. De handel der Ver. Staten heeft gedurende het eerste kwartaal van dit jaar een sterk toe genomen export naar Europa te zien gegeven. Vergeleken met het overeenkomstige kwartaal van 1939 bedraagt de stijging niet minder aan 67 procent. In dezelfde periode daalde de in voer uit Europa met veertien procent in ver- geiyking met de eerste drie maanden van het vorige jaar. De invloed, die door de rede van minister Chamberlain op de markt werd uitgeoefend, was niet groot. Tegen slot kon in de meeste gevallen nog een kleine koersverbetering wor den behaald, zoodat de voornaamste fondsen iets boven de vorige slotkoersen konden eindi gen. Over het algemeen is men van meening, dat de houding van de markt ondanks de on zekerheid omtrent de toekomstige ontwikkeling van den toestand in Europa, bevredigend is. Staalwaarden ontleenden steun aan de prys- verliooging' van spoorwegschroot te Pittsburgh Bethlehem Steel steeg ruim VA punt tot 85 7/8 terwijl United States Steel het tot een koers' winst van punt bracht en op 60% sloot. Re public Steel kon ]A punt hooger op 20 7/8 slui ten. Ondanks de mogelijkheid, dat nog tydens deze zitting van het congres voor de spoorwe gen gunstige wetgevende maatregelen tot stand zullen komen, waren spoorwegen onregelmatig Southern Pacific bleef met een slotkoers van 12 onveranderd en Illinois Central en New York Central eindigden beide slechts een fractie hooger op resp. 10% en 15 3/8, WASHINGTON, 7 Mei. (Reuter) In de Ver. Staten wint de meening veld, dat pre sident Roosevelt in verband met den Euro peesehen oorlog een of andere actie in den zin heeft. Volgens sommigen zou een vredes- actie van het Witte Huis samenvallen met een oproep van het Vaticaan. BOEKAREST, 7 Mei. (Havas)De buiten- landsche pers in Roemenië zal met ingang van vandaag onder scherper controle staan. Alle voor het buitenland bestemde berichten zullen naar mogeiykheid moeten worden goedgekeurd door het Roemeensche ministerie van Propa ganda. De correspondenten zullen verantwoor- delyk worden gesteld voor de berichten uit Roemenië, welke in de onderscheiden landen' zullen worden gepubliceerd. MOSKOU, 7 Mei. (Tass). In een artikel, on der het opschrift: „Hoe verplichtingen worden in acht genomen" schrijft het Sowjet-blad Prawda, hoe in het Finsche gebied, dat aan Sovjet-Rusland is overgegaan, opbouwend werk wordt verricht. De huizen in steden en dor pen worden hersteld en de straten gemaakt. Met miskenning van de bepalingen van het vredesverdrag hebben de Finnen geen pogin gen nagelaten om fabrieken te vernietigen, welke in het thans Russische gebied zyn ge legen. Het artikel van de Prawda geeft een opsom ming van de aangerichte schade. A c t iv a Binnenlandsche Wis seis, Promessen, enz Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Pap. odr. buiti.dise Idem Eg, Portef... niet afgeloopen Totaal Beleen, (incl. Voors.) Onderpand Hoofdbank Bijbank Agentschappen en Totaal Op Effecten Op Goederen Oeelen t Totaal Voorsch. a. h. K.B. v. 1 Maart '3' Stbl. no. 401) Munt en Materiaal Muntgoud Muntmat Goud Totaal Munt. Zilv. enz. Muntmat, 2Hlv. Totaal Belegg. v. Kap. Gebouwen en Meub der Bank Div. Rekeningen Staat d. Nederland (Wet v. 27 Mei '32 St.bl. No. 221) Totaal Passiva: Kapitaal Reservefonds Bijzondere Reserves Pensioenfonds Bankb in omloop. Bankass. in omloop Res. en Pensioen! iRiek.-Cour Saldo's: Van het Ryk Van anderen Div. Reken. Totaal 6 Mei 29 April '40 6.811.078 6.803.131 541.841 675.353 2.499.934 2.408.145 9.852.853 9.886.630 750.000 750.000 750.000 750.000 148.027.803* 155.401.344* 5.932.288 4.613.625 63.795.570 65.655.563 217.755.662 225.670.533 215.997.046* 223.866.170* 1.758.616 1.804.362 217.755.662* 225.670.533* 1.160.287.271 1.160.2871271 12.281.234 11.675.159 1.172.568.505 1.171.962.430 48.150.876 44.336.616 4.580.000 4.580.000 20.647.665 21.752.218 1.474.305.563 1.478.938.430 20.000.000 20.000.000 7.579.898 7.579.898 10.756.940 10.756.940 11.951.604 11.928.280 1.158.613.390 1.165.708.315 9.384 79.899 22.961.587 25.400.843 232.211.913 228.395.723 10.220.846 9.088.530 60.612.475 607.242.357 W.v a. Ned.-Ina Besch. Metaalsaldc (K.B. v. 4 Jan. 1929 Stbl. No. 3) Schatkistp. rechtst. b. d. Bank ond-gebr Rentestand sedert 29 Aug. 1939: Wissel-disconto Promessen-disconto Voorschotten in Rekening-Cour. Beleening van Goederen en Ceelen Beleening van Effecten 1.474.305.563 1.478.938.430 60.612.475 604.320.88p 3 pet 3 Va pet. 3% pet. 3 Va pet. 3% pet. Koperwaarden werden licht gesteund. Kenne- cott Copper sloot 5/8 hooger op 351/8. Ana conda Copper iets hooger op 29 1/8. Hoewel de verkoop van nieuwe wagens in April naar schatting ongeveer dertig procent grooter is geweest dan verleden jaar, ging er in automobielwaarden slechts weinig om. Chrysler steeg punt tot 86 1/8, General Motors punt tot 54 5/8. De winstcijfers der petroleum-maatschap- pijen over het eerste kwartaal overtreffen de verwachtingen en petroleumwaarden waren pryshoudend gestemd. Shell Union sloot even als gisteren op 12Tidewater, hoewel ex- dividend, behoefde slechts een fractie af te staan. (Slotkoers 11%). Ofschoon luchtvaartaandeelen vast gestemd waren, moest Douglas Aircraft punt prijs geven en dit fonds sloot op 91%. North Ameri can Avation steeg iets tot 22 5/8. Omzet 580.000 shares. Mei Allied Chemical American Bemberg American Can Co. Am. Car 6? F.dry Am. Hide Leather Am. Smelt Ref. Au, Tel. 6? Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topcke Baltimore Ohio Bendix Aviation Bethlehem Steel Canadian Pacific Chase National B. Clies. Ohio Chicago Milwaukee Chicago Rock Is], Chrysler Motor Cities Service Continental Oil Clim. Molybdenum Dupont do Nem. 7 Dawesl. 5% Young Douglas Aircraft General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intercont. Rubber Industrial Rayon Intern. Nickel Intern. Tel. en Tel Kennecott Copper Martin Glenn Cy. Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. National Steel New York Central Norfolk Westeri North. Am. Av. North Am. Comp. Pennsylvania Philips Oil Proctor 6i Chambli Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Studebaker Corp. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Wool worth Building Westingh. Electr. i - ex dividend 4- s= nieuwe aaeïeelen =s gedaan en laten T - weden 178} 172 18} 18} 113} 113} 30} 28} 5} 5} 48} 48 172} 173} 89} 89 9} 9} 29} 29 21 21 4} 33} 33} 85} 84} 5 5} 34 34 40} 39} TiT X 4 86} 85} 5} 23} 23} 36 35} 187 187 14 14} 14} 91 90} 36 36} 54 S 54} 21 20 5} 5} 10} 10} 3} 3} 25 24 28} 28 3} 3 35} 34 43} 43 -Jg~ JL 4 46} 45 28 28} 17} 17 65} 65| 15} 15} 224 223 22 22} 22 22} 21} 21} 39} 39} 68} 68 6} 6} 20} 20} 85} 85} 12} 12} 10 10} 12 12 15} 15 7} 7} 42} 42} 10 10 11 94} s>5} 49 48 2} 2} 6} 29 28} 60} 59} 39} 91 112 111 Tr Slotkoersen Brussel Rome Madrid Bern Oslo A'dam Londen Parys Beriyn NEW YORK, 7 Mei 7 6 4 16.80 9.25+ 22.42 53!09 3.47 4 1.96 4 40.20 16.73 16.78 5.05 5.05 9.25+ 9.25 22.42 22.41 53.08 t 533)9 3.37} 3.41 1.9) 1.93} 40.20 40.20 NEW YORK, 7 7 Mei 6 Mei Mei 7 Mei 6 Mei Rubber Standaard Mel 19.92} 19.80 Juli 19.72 19.60 Sepi 19.22 19.07 Oct 18.99 18.86 Katoen Nieuw contract Mei 10.6610.71 Juli 10.40-- 10.43 Oct. 9.83-- 9.86-88 Koffie (Rio - Nieuw contract) Dec. 18.91 Jan 18.86 Mrt. 1876 18.79 18.74 18.62 Dec. 9.689.71.72 Jan, 9.6)9.66.— Mrt. 9.51— 9.56 (Santos) Mei Juli Sept. Dec. Mrt. Suiker Juli Sept. Dec. Tin Loco 4.01 -+ 4.03- 4.07-+ 4.11—h 1.49+ 1.48 4 1.50 4 4.01.- Mei 5,73-n 4.03. Juli 5.84- - 5,88 4.07- Dec. 5.94- - 5.98. 4.11. Sept. 6.02- - 6.06-- Mrt. 6.10- - 6.14— Mei 6.16. - 1.49Mrt. 1.51 1.50 1.48Mei 1.52 1 52 1.50 47.50 47.37 4 Termijn 47.25 47.25 90 dagen 47.12 46.75 CHICAGO, 7 Mei 7 Mei 6 Mei 7 Mei 6 Mei Tarwe Mei 105 4 Mei Juli Sept. Juli 103 Sept. 104 Maïs Mei 6564 5 Mei Juli 65 4 - - 65 4 Juli Sept. 66 4 66 Sept. Reuzel Mei 6.05* 6.12 4 Juli 6,25f 6.30 Haver 41 4 41 J 37 4 37 4 34 34-- Rogge 64 5 66 4 •- 68 BOEKAREST, 7 Mei (DNB) De woord voerder van het Roemeensche ministerie van Propaganda heeft verklaard, dat ten aanzien van de geruchten over een oorlogsgevaar of oor logsdreiging op den Balkan leidende Roemeen sche kringen de volgende onvatting zijn toege daan. Niemand kan de Balkanstaten gebruiken voor zyn oorlogsdoeleinden, zonder de toe stemming van deze staten. Alle Balkan staten hebben echter herhaaldelijk, zoowel afzonderlijk als ook gemeenschappelijk, op de conferentie te Belgrado van den Balkan- bond vcrklaaid, dat zij vastbesloten ziin den vrede en hun houding van volkomen neutra liteit te verdedigen. De wil daartoe is thans krachtiger dan ooit. De .verantwoordelijke leidende persooniykheden van alle oorlog voerende staten hebben categorische ver klaringen afgelegd, dat zij vastbesloten zijn, de neutraliteit van de Baikanianden te res- pectceren, en dat zij wenschen, dat de vrede op den Balkan in stand gehouden wordt. Den laatsten tyd is geenerlei druk uitgeoe fend, geen enkele gebeurtenis van welken aard ook voorgevallen, welke iets zou afdoen aan het categorische karakter van deze verklaringen. De Balkanstaten zijn vastbesloten hun vreedzame belangen en doelstellingen ook verder na te stre ven en zich te verweren tegen alle geruchten, die ten doel hebben hun duideiyke en nauw keurige houding te verstoren Het kathedraal kapittel is Dinsdag te 's Her togenbosch In vergadering bijeengekomen. Bij deze gelegenheid droeg Z.H. Exc. Mgr. A. F. Diepen een H. Mis op. Voor den aanvang hier van had de installatie plaats van prof. dr. J. P. C. M. Teulings, deken van Nijmegen, als kanun nik van het Kathedraal kapittel. Bij deze plech tigheid fungeerden Mgr. F. N. Hendricx, vicaris van den bisschop van Den Bosch, en Mgr. A. F. M. Sweens, president van het groot-semina rie te Haaren, als getuigen. Bij de H. Mis werd Mgr. Diepen geassisteerd door kapelaan H. Maas als diaken en drs. A. van Gerwen als subdiaken. Mgr. Hermus, hersteld van zyn ziek te, was ook aanwezig. DELFT. Bevorderd in de technische weten schap na verdediging van een proefschrift, ge titeld: „Bijdrage tot de kennis van wolfraam bronzen" en van stellingen de heer D. van Duljn, scheikundig ingenieur, geboren te Rot terdam. UTRECHT Op een proefschrift, getiteld „Operaties van zweren van maag en twaalf- vingcrigen darm in verband met de Invalidi teitswet" promoveerde tot doctor in de genees kunde de heer J. de Rooy, geboren te Am sterdam. NIJMEGEN (R.K. Universiteit). Geslaagd doctoraal examen rechten de heer O. E. Schol- tens, te Deventer. LEIDEN. Geslaagd voor het candidaats- examen rechten de hoeren F. P. B. Bauer, Go- rinchem; dr. T. Huitema, Eindhoven. Doctoraal examen wis- en natuurkunde (hoofdvak dierkunde) de heer A. F. H. Bese- mer, Hilligersberg. Doctoraal examen wis- en natuurkunde (hoofdvak mineralogie) de heer N. Heertjes. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal exa men geneeskunde de heer H. A. van der Flier, Den Haag. AMSTERDAM. Geslaagd de dames J. S. Hal- lie te Kampen, W. Oort te Apeldoorn en A. A. Knape te Velsen. LEIDEN; Geslaagd mej. E. B. Engels te 's Gravenhage, mej. A. H. Kranen, Leiden. 65 4 67 68 88 4 - Mei 90 4-- Juli 92 4 Oct. 7 Mei 6 Mei Tarwe Mei 88 4 Juli 90 Oct. 92 4 -- Rogge Mei 67 4 Oct. 68 4 Juli 67 Haver Mei 37 Juli 36 i Sept. 6.47 4 6,50f Oct. 6,55| 6.60t WINNIPEG, 7 Mei 7 Mei 6 Mei Gerst 47 48 4 - 48 48 4 - - 48-. 47 J - Lynzaad Mei 197 - 1.95 - 69} Juli 200- 1.99} 68} Oct 201 2.02 37} Oct. 35} 35} Koersen voor stortingen op 8 Mei 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.60, Lires 9.55, Deensche kronen 36.40, Noorsche kronen 42.80. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie Unilever Aku Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel Shell Union 189—188 75%—75 39—38% 22 44% 62%—82% 1511/16—15% 9% Vah 4.30—5 uur Kon. Olie 188%—190 Anaconda 22 Beth. Steel 62%—63 Rep. Steel 15% Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 6 Mei: Frederik Planta, zonder beroep, Arnhem, Molentoeekstraat 15. R.c. jhr. mr. v. Nispen tot Sevenaer. Cur. mr. E. Riemersma, Arnhem, Apel- docrrnacheweg 102. P. J. M. W. Pïanjer expediteur, te Lelden, Kapteynstraat 19. R.c. ntr. A. W. J. van VriJ- berghe de Conlngh. Cur. mr. D. D. Vollgraff, Leiden. J. Westen, te Leiden, Breestraat 147, lo heerenmodeartikelen. R.c. mr. A. J. Paulus. Cur. mr. H Burgersdijk, te Lelden. 1 Jac. Duivenvoorde, te Valkenburg Z.H., Straatweg 168. R.c. Jhr. mr. P. G. M. van Meeu wen. Cur. mr. H. Averbeck te Leiden. W. A. Mulder, winkelier In ijaerwaren, Den Haag, van Ostadestraat 337. R.c. mr. H. van Wa- eenlngem. Cur. jhr. mr. A. M. O. Sandberg, Den Haag. M G. A. Vierling, oberkellner, Den Haag, de Slilestraat no. 248. R.c, mr. G. H- B. van den Boom. Cur. mr. M. van der Eluljs, Den Haag. A. J. Lesterhuis, koopman. Den Kaag, Schujrt- straat 136. R.o. mr. A. Hilbingh Prins. Cur. mr. D. J. E. Schiiffer, Den Haag. Gedeponeerde uitdeelingslijsten 1 Mei: J. Vogel, Ede. Geëindigd door het ver bindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk, nihil aan conc. crediteuren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2