Gehavende nationale ploeg slaat het Bondselftal Laatste Nieuws I Zoekt gij betrouwbaar 1 Personeel? De camera-optocht op Zaterdag Weer beperkte dienstregeling Proclamatie vein Koning Haakon Plaats dan een „Omroeper" j voor 90.000 gezinnen j Kamer van Koophandel verleende f 100.- subsidie VERDIENDE 4-1-ZEGE NEDERLANDSCH ELFTAL GEWIJZIGD aBiiHiniiHniiiuHiiniiiimiHmiiniHiniimnniiiiinnnmininiimniinnmminiiiiiimHinniiiiiiHiinnnmnng WOENSDAG 8 MEI 1940 imtimtminmimiimmimmffinwmniiHHtnffltrmimmmiimiminnimHfflHmiiiinmmimmnmmimiirE STADSNIEUWS Van Maandagmarkt en geknoei met sigaren R. K. HANDELSAVONDSCHOOL Diploma-uitreiking in het Gem. Concertgebouw De Maandagmarkt Goedkoope sigaren op de markt Ondernemersovereenkomst voor bakkersbedrijf bo-ii banden! Nou en óf II Sterk accelereer en, het gaspedaal forsch intrappen krachtig remmen en door de bocht „scheuren", dat is haast even slecht voor de banden als rijden op te lage» spanning. Waarheen met de spinazie? Op één dag 128.000 k.g. voor de belt SASSENHEIM Vergadering A.R.K.A. afd. Bloembollenstreek RAAD VAN SCHEEPVAART Trawler verloor zijn reddingboot Schipper bleef toch doorvisschen VOETBAL De wedstrijd Maatregel der Spoorwegen gaat heden in Mgr. J. F. M. Sanders Tilburgs deken benoemd tot Geheim Kamerheer van Z. H. den Paus MAAN LICHT BEHANG DOOR TREIN AANGEREDEN EN GEDOOD DIENSTTIJD INGEVOLGE BEZOLDIGINGSBESLUIT „De Noorsche vastberadenheid is niet verslapt DR. CLODIUS UIT SOFIA VERTROKKEN Het concordaat met Portugal geteekend ONVOORZICHTIG OMGEGAAN MET REVOLVER ^iiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiifiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiuiiiiï NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ^HiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiinii De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken vergaderde gis terenavond irr> het gebouw aan het Nassauplein. De VOORZITTER, de heer J. J. Swens, sprak de hoop uit, dat de nieuwe dreigingen voor de veiligheid van ons land weer spoedig tot het verleden mogen behooren. Spr, deelde mede, dat, naar aanleiding van een vraag van den heer Stoutenbeek, een on derzoek heeft plaats gehad naar de moeilijk heden, welke bij den invoer worden ondervon den, speciaal uit Frankrijk. Het Departement van Economische Zaken houdt zich thans met deze kwestie bezig. De Papierfabriek van Gelder Zonen heeft zich bereid verklaart de leden der Kamer te ontvangen om de fabriekscomplexen te be zichtigen. De voorzitter was er van overtuigd, dat velen van deze gelegenheid om de prachtige industrie in oogenschouw te nemen, gebruik zullen maken. Het lid der Kamer, de heer ir. Bekkers, directeur van de Beynes-fabrieken, heeft eèn zware operatie aan de beide oogen moe ten ondergaan, hetgeen den voorzitter in een brief van 7 Maart werd medegedeeld. Sedert Maandag heeft de directeur gelukkig weer een klein gedeelte van zijn werkzaamheden kunnen hervatten. Spr. sprak den wensch uit, dat het mede-lid binnen den kortst mogelijken tijd weer geheel hersteld zal zijn, waarmede de Kamer zich door applaus vereenigde kooplieden in sigaren enz., die meer dan eens in strijd met de wettelijke bepalingen hun arti kelen verkoopen. De bekeuringen, welke van een dergelijke handlewijze het gevolg waren, hebben het bestaande euvel niet uit den weg kunnen ruimen. Het schijnt, dat een goed ge richte controle daarbij moeilijk is en ten deele niet aan haar doel beantwoordt, doordat de be trokken verkoopers de controle-ambtenaren kennen. In de meeste gevallen passen deze markt kooplieden een tweetal systemen toe, om het benoodigde materiaal te verkrijgen. Of wel zij wenden zich tot bepaalde sigarenfabrikanten met het verzoek de sigaren „hooger'' te willen banderolleeren dan noodzakelijk is, waardoor indien dat gelukt deze sigaren, zoo zij al op de markt verkocht worden, een extra- winst opleveren, doordat zij aangeboden wor den iets beneden den verhoogden banderolle- prijs. öf deze marktkooplieden vervoegen zich bij in moeilijkheden verkeerende sigarenwinke liers en verkoopen de sigaren, welke zij daar gewoonlijk tegen lagen prijs weten in te koo- pen, beneden den normalen banderolle-prijs. De Kamer zou een uiterst strenge controle door de ambtenaren wenschen, anderzijds het afkoopen van een opgemaakt proces-verbaal onmogelijk gemaakt willen zien." De openbare vergadering werd daarna ge sloten. r Op dien sluitingsavond van de cursussen der R.K- Handelsavondschool sprak de voorzitter, tor J. P. van Zon. een kort welkomstwoord, vooral tot de ouders, die dit jaar in grooteren getale waren opgekomen dan vorige keeren, waardoor zij blijk geven, dat zij alles, wat voor de toekomst hunner jongens gedaan wordt, zeer waardeeren. Ook de leeraren heette de voorzit ter hartelijk welkom en wenschte hun succes met het groot aantal geslaagden, zoowel van den 5-jarigen- als den 3-jarigen cursus, daar dit heugelijk feit toch grootendeels aan hen te danken is. Van den 5-jarigen cursus zijn 31 eandidaten geslaagd en 3 afgewezen. Van den 3-jarigen cursus zijn 29 eandidaten geslaagd en 5 afge wezen. Vooral in de tijden van werkloosheid is vakkennis zeer belangrijk en daarom moet meer dan ooitaangedrongen worden op vakkundige scholing voor de jongelui. Speciaal ook met het oog op de vestigingswet kan hier niet met ge noeg nadruk op gewezen worden. Gedurende de vijf jaren van den cursus vergt de arbeid na tuurlijk heel wat inspanning, maar later zal je er dankbaar voor zijn, dat je in je jeugd doo" je leeraren niet gespaard bent. Hierna werden twee, zeer langzame, filmpjes gedraaid van het Instituut van Onderwijsfilms te Amsterdam: ,.Van rubberboom tot autoband" en „Het industriegebied van Lancashire". Eindelijk dan werden de langverwachte diplo ma's uitgereikt. Rector van Zon wees er op, dat de geslaagden allereerst God dienden te dan ken. Daarnaast de verschillende overheids lichamen en vereenigingen, die de school in staat stellen het onderwijs te geven. Nu moet men de verworven kennis en vaardig heid in de praefcijk van het dagelijksche leven gaan toepassen. Persoonlijk voegde spr. daar eenige woorden bij van dankbaarheid jegens God, van Wien alles, zeker in dezen chaostijd. moet komen Nadat een der geslaagde leerlingen als tolk van alle jongens zijn dank aan de leeraren haa overgebracht en ook een leeraar het woord had genomen om de jongens te bedanken voor het ertrouwen, dat zij steeds in hun leeraren stel en, werd een komische film vertoond: .Stan aurel en Oliver Hardy als recruten". Het is iet noodig' te zesgen, dat deze dolle klucht 'anig in den smaak viel van de aanwezigen. In de vorige vergadering werd van gedachten gewisseld over de vraag of de Maandagmarkt nadeel zou opleveren voor winkeliers aan de Ged. Oudegracht. Een nauwgezet onderzoek zou worden ingesteld. De Kamer deelde de zienswijze van de com missie voor het marktwezen, dat men zich op het oogenblfk niet moet wenden tot eenigerlei autoriteit in Haarlem met betrekking tot een evehtueeie wijziging in den bestaanden toestand ter plaatse. Het ligt in het voornemen binnen enkele maanden deze zaak andermaal onder de oogen te zien. waarna de Kamer van haar zienswijze zal doen blijken. In geheime zitting zou het uitvoerige rapport der commissie nader bekeken worden, maar een brief met een inhoud als bovenstaand zal aan de belanghebbenden gezonden worden. Goedgekeurd werd een concept-schrijven van de commissie Vestigingswet aan den minister van Economische Zaken inzake strafmaatrege len. Hierin werden o.a. maatregelen gevraagd tegen vestiging van zaken, die een vergunning nog niet officieel in handen hebben. Goedgekeurd werd een aan den minister van Onderwijs gezonden brief inzake spreiding van vacanfies. Naar aanleiding van een schrijven van de Haarlemsche Vereeniging van Sigarenwinke liers over den verkoop van sigaren op de markt, besloot de Kamer het volgende aan den Inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen te Haarlem te berichten: „Op de Haarlemsche markt komen geregeld Vcor belanghebbenden ligt op het kantoor der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, Nassauplein 46, Haarlem, ter inzage afschrift van een ministe- rieele beschikking van 29 April 1940, Directie van Handel en Nijverheid, houdende algemeen verbindend verklaring van een ondernemers overeenkomst voor het bakkersbedrijf te Am sterdam. De vrees, welke bij den aanvang van het jaar in de verschillende tuinbouwkringen is geuit, n.l. dat er dit jaar wel weer een belangrijk teveel aan tuinbouwproducten zou komen, wordt thans reeds bewaarheid. Maandag gingen bij de Vereenigde Vei lingen te Beverwijk niet minder dan 128.000 K.G. spinazie onder de klok door, zonder dat er zich een kooper voor aanmeldde. De jonge groente „draaide door", zooals de term luidt, en moest naar de vuilnisbelt worden verwezen Ook dit jaar doet zich dus weer het ver schijnsel voor, dat de tuinbouw zijn productie niet kan afzetten. Reeds de vorige week duid den de voorteekenen er op, dat het dezen kant uit zou gaan. De zachte voorjaarsdagen deden de spinazie snel groeien en toen Vrijdag de aanvoeren grooter werden, duurde het niet lang of groote partijen konden den minimumprijs niet meer opbrengen en werden dus doorge draaid. Maar eergisteren was het wel zeer hevig. Hoog opgeladen wagens met duizenden kilo grammen spinazie verschenen aan de markt. Een dergelijke aanvoer kon de handel ten eenenmale niet verwerken. Er moeten tenslotte consumenten zijn, die de groente afnemen, maar zulke hoeveelheden op één oogenblik gaan het opnemingsvermogen in ons landje te boven. De fabrieken zijn wel aan de markt, doch zij koopen niet meer dan zij verwerken kun nen. Wat ontbreekt: dat ia de export en voor al de Bevérwfjksche markt ondervindt daar de nadeelen van. Men dient ook in aanmerking te nemen, dat na den strengen winter, die voor den tuin bouw een grooSe handicap beteekende, alle tuin ders tegelijk hun spinazie hebben uitgezaaicL De oogst komt nu ook tegelijk aan de markt, en wat zulks na een paar dagen van warm voorjaarsweer beteekent, heeft men Maandag kunnen zien. Men krijgt dan van die „hoor- dagen", zooals de veilingmenschen het uitdruk ken, waarbij de markt, door gebrek aan afzet mogelijkheden, in elkaar zakt. De tuinder moet zijn mooie producten voor den minimumprijs of iets meer afstaan, een bedrag, dat in geen verband staat tot hetgeen hij heeft moeten presteeren. Met dit al blijft het er in den tuinbouw droe vig uitzien. De kwestie van het „teveel" is niet nieuw. Er is reeds veel over geschreven en nog meer over gezegd. Den laatsten tijd is van en kele-zijden de vraag gesteld, of met de vernie tiging mag worden voortgegaan. In dit verband is de mogelijkheid geopperd om het teveel aan groenten te drogen volgens een modern systeem, waarbij, naar men zegt, een product van voortreffelijke kwaliteit kan wor den verkregen, dat lang bewaard kan worden er. een weinig kostbare verpakking vraagt. Het zou een export-artikel van groote beteekenis kunnen worden. Maar ook hierbij hangt alles van de afzetmogelijkheid af. In hoever die aan wezig is of verkregen kan worden, ligt thans nog in het onzekere. Het vraagstuk heeft de aandacht van de overheid en, naar wij onlangs op een vergadering, die speciaal aan deze kwes tie was gewijd, vernamen, moet het voornemen bestaan, om de overtollige groenten te drogen voor veevoeder. In de betreffende vergadering, die was belegd door den kring Kennemerland van den Nederlandschen Tuinbouwbond, heeft men zich hiertegen verzet, na een rede van den heer W. van Dok, die het gröenJtendrogen voor menschelijke consumptie krachtig propageert. Middelerwijl zit de koudegrond tuinder hier met zijn overvloed van productie, waar geen liefhebbers voor zijn. De moeilijkheid is niet gemakkelijk op te lossen, blijkbaar ook niet door de drogerij, want het schijnt de vraag te zijn of elk product, en in casu de spinazie, zich daarvoor leent. Onder presidium van den heer M. P. A. Meis sen oorhout) vergaderde in hotel „Het Bruine Paard" te Sassenheim de afdeeling Bloembol lenstreek van de Algemeene R.K. Ambtenaars- vereeniging. De opkomst was tamelijk goed. Na een welkomstwoord installeerde de voorz. een nieuw lid. Vervolgens richtte spr. woorden van gelukwensch tot den secretaris-penningmeester der afdeeling, die enkele uren voor de verga dering bericht ontving van zijn benoeming tot ambtenaar ten staahuize van Rotterdam en dankte hem namens de afdeeling voor den velen arbeid, dien hij in het belang der A.R.K.A. heeft verricht. De heer P. J. H. de Boer CNoordwijk) dankte hierna den voorz. voor oiens sympathieke be woordingen en richtte, onder dankzegging voor de volledige medewerking, die hij steeds van bestuur en leden heeft mogen ondervinden, een woord van hartelijk afscheid tot de afdeeling. die hij na een reeks van jaren zal moeten vaarwel zeggen, om zich te scharen onder de afdeeling Rotterdam. Spr. hoopte tenslotte, dat de z.g. sub-penningmeesters der afdeeling hun medewerking aan zijn opvolger in dezelfde mate zouden willen verleenen. De heer A. M. Kapiteijn (Sassenheim) bracht verslag uit van de kas-contröle-commissie. Kas en boeken van den penningmeester bleken in orde te zijn bevonden, de contributie-achter- stand bleek tot f 16.20 te zijn teruggebracht en den penningmeester werd volledige décharge verleend voor het door hem over 1939 gevoerde financieele beheer. De heer A. C. H. N. M. de Bekker (Voorhout) deed hierna als afgevaardigde naar het onlangs te Rotterdam gehouden congres verslag; dat met een applaus werd onderstreept. Vervolgens werden een vijftal ingekomen vak- vragen aan een bespreking onderworpen, waar aan door diverse leden werd deelgenomen. De voorz. hoopte, dat in de volgende vergadering nog meer leden van hun belangstelling mogen blijk geven, omdat aldus nog interessanter de batten over de nieuwe vragen kunnen worden tegemoet gezien. Alhoewel de agenda zulks niet vermeldde, meende het bestuur ter wille van de continuïteit tijdens deze vergadering nog in de vacature van secretaris-penningmeester te moeten voorzien. Onmiddellijk werd dan ook tot stemming over een nieuw bestuurslid overgegaan, die tot uit-, slag had, dat op den heer Mr. J. J. G. M. Walenkamp 11 stemmen werden uitgebracht, op den heer A. de Groot 4 en op den heer L. J. Droogh 2. De heer Walenkamp verklaarde ech ter zijn benoeming niet te zullen aannemen. Ook geen der overige heeren bleek animo te voelen voor deze bestuursfunctie, waarop de verkiezing werd uitgesteld tot de vergadering van 24 Juni a.s. De huidige secr.-penningm. verklaarde zich bereid tot zoolang nog zijn functie te willen blijven waarnemen. Nadat de heer de Bekker namens de leden nog eenige hartelijke afscheidswoorden richtte tot den scheidenden secr.-penningm. werd deze zeer geanimeerde vergadering besloten. In zijn zitting van Dinsdagmiddag te Am sterdam onderzocht de Raad voor de Scheep vaart de klacht van den Inspecteur-generaal voor de Scheepvaart tegen den schipper van de IJm. 130 „I. S. Groen", Gerrit Visser uit IJmuiden. Voor dit onderzoek was, behalve de schipper, opgeroepen de reeder D. J. Groen. Op 17 Maart verloor de IJm. 130 door een overkomende hooge 2ee de reddingboot. De ra- diotelefonie-installatie raakte onklaar. Niette genstaande dat, bleef de schipper tot 28 Maart doorvaren, hetgeen volgens de klacht uitermate gevaarlijk was voor de opvarenden. Op 28 Maart vertrok de IJm. 130 van de vischgronden naar huis. De uitrusting van het schip was goed. Voor de reis waren twee reddingvlotten aan boord fienomen, elk voor zes man. De reddingboot kon 16 man meenemen. Het schip had op deze reis 11 opvarenden aan boord. Schipper Visser vertelde, dat hij in het be gin van de reis slecht weer had. Op 17 Maart was het heel erg. Oj een gegeven oogenblik kwam een geweldige zee van bakboord naar stuurboord over het schip. De schipper ging naar de brug, zoodra hij merkte, dat de sloep overboord was. De sloep was daarenboven stuk. Daarna heeft de schipper scheepsraad gehou den. De schipper heeft allen opvarenden ge vraagd, wat zij wilden doen. Hun antwoord was, dat zij op zee wilden blij ven, zooveel mogelijk in de buurt van de zeven Nederlandsche schepen, welke in de nabijheid waren. „We zouden naar huis gaan, zoodra er een vaartuig was, dat de vischgronden verliet." Cp 28 Maart gingen de „Vikingbank" en de „Haarlem" naar huis. De schipper besloot toen volgens het afgesproken plan mee naar IJmui den te stoomen. „We hadden 350 kisten visch aan boord". Be Inspecteur-generaal vroeg' den sempper waarom hij op 28 Maart naar huis ging teen een Buitsche vlieger langs het schip had ge schoten. Toen vond hij het gevaarlijk. En op 17 Maart niet? vroeg de Inspecteur-generaal. De Inspecteur-generaal suggereerde, dat de IJm. 130 op 38 Maart toch genoeg visch aan boord had, hetgeen op 17 Maart niet het ge val was. De Inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer P. S. van 't Haaff, noemde deze zaak (Van onzen sportredacteur). Door de plotselinge intrekking aer militaire verloven waren er nogal eenige hiaten gesla gen in de gelederen der uitverkorenen voor den proefwedstrijd, welke Dinsdagavond op het ver lichte V.U.C.-veld te 's-Gravenhage werd ge speeld. Behalve van Male, van der Heide en van Spaandonck, die vanwege hun verwondingen niet konden uitkomen, ontbraken daarnaast in het Nederlandsch elftal nog Vente, de Vries en de Vroet, terwijl Lenstra ter vervanging van Vroomen naar de Bondsploeg was overgeheveld. De ontbrekende spelers waren resp. vervangen door van der Hulst (Haarlem), Bommelee (D.H.C.) en Wuijts (Sparta). Beuning uit V.U.C. speelde voor van Spaandonck. De Bondsploeg kwam er af met de vervanging van Vroomen door Lenstra. Als oefenwedstrijd voor het Ned, elftal had de ontmoeting dus niet zooveel beteekenis meer, maar de ongeveer 8000 toeschouwers, die toch naar het V.U.C.-veld waren gekomen, hebben desondanks kunnen genieten van een, vooral in de eerste helft, zeer aardigen wedstrijd, waarbij althans één ontdekking is gedaan. Deze ontdekking is Wille. De doelman heeft voortreffelijk gekeept en als wij een enkel mo ment, waarin net licht hem hinderde, uitzon deren, kunnen wij niet anders dan zeer tevre den en meer dan dat, voldaan zijn over zijn rustig en betrouwbaar keepen, waarbij het ove rigens ook aan uiterlijke schoonheid, tot groote vreugde van de stampvolle tribunes, niet ont brak. Hij heeft zich o.i. in het Ned. elftal ge speeld. Een andere speler, die schitterde, was De Harder, ondanks het feit, dat hij in de tweede helft een tweetal onmisbare kansen onbenut liet. De Hagenaar heeft weer prachtige, snelie rennen ten beste gegeven, al werden zij dan ook niet altijd met het beste succes bekroond, dat zij ongetwijfeld verdienden. Van de overige Ned. Elftalspelers noemen wij nog Paauwe, de anderen blonken niet bepaald uit. Onder de overigen waren geen nieuwe ster ren, al noteerden wij zoo nu en dan aardige .staaltjes voetbal van Beuning, Se ton, De Heer en Lenstra. Trouwens, over het algemeen is er zeer behoorlijk gespeeld. Het begin was voor de nationalen. Na vier minuten reeds besteedde Kraak aan een prach- tigen voorzet van De Harder, na een even fraaien ren, niet de aandacht, welke deze ver diende, en Van der Hulst had weinig moeite om den slecht weggewerkten bal in het net te deponeeren (10). Niet veel later kwam het tweede doelpunt, toen, na samenspel tusschen Van den Engel en Beuning, de laatste een lagen voorzet gaf, welke door rechtsback Hen- gers in het inmiddels verlaten doel werd ge plaatst (20) Toen kwam ook het Bondselftal wat los, maar Wille was ongenaakbaar en stopte op schitte rende wijze een prachtigen kopbal van De Heer en een enorm schot van Seton. Na 28 minuten gaf De Harder weer een van zijn prachtige voorzetten en via het blonde hoofd van Van den Engel verdween de knikker ten derden male achter Kraak- (3—0). Weer werd Wille in het nationale doel zwaar op de proef gesteld, maar de Edo'er capituleerde niet eerder dan na een penalty na hands van Walhain (31). De Heer verkleinde onhoud baar den achterstand. Na rust was het spelpeil beduidend minder. De bondsploeg kwam er nu ook wat meer aan te pas. maar weer retourneerde Wille alles met ontmoedigende vastberadenheid. Na 24 minuten kreeg Van der Hulst een mooie pass van Paauwe, sjouwde flink door en passeerde den uitloopenden Kraak onhoudbaar met een laag schot (41). Het had heel goed ook r.og 5 en 61 kunnen worden, maar de Harder bleek in staat twee opgelegde kansen zoo volkomen te missen, dat het op een wonder leek. Het spelpeil bleef ge stadig zakken en behalve het feit, dat Dingers werd vervangen door den D.H.C.'er Dorjee en dat verschillende doelrijpe kansen ongebruikt voorbijgingen, viel er niets meer te melden. Naar wij nog vernemen is van Male door de Medische Commissie van den K.N.V.B. voor den wedstrijd tegen Luxemburg afgekeurd. Van der Heide en van Spaandonck daarentegen zijn in lichamelijk goede conditie bevonden, zoodat het Nederlandsch Elftal alleen met een plaats vervanger voor van Male (ongetwijfeld Wille) naar bet Groothertogdom zal trekken van groot belang. De veiligheid aan boord van visschersschepen moet zoo groot mogelijk zijn. Er zal een voorstel komen om meer reddings middelen aan boord te hebben dan momenteel het geval is. De IJm. 130 verspeelde een reddingboot. Er was niets meer om de bemanning te redden. Op zulk een oogenblik moet de schipper handelen. Spr. kent den toestand in IJmuiden, waar een schipper niet graag na een tocht van vijf dagen zonder visch terugkomt. j, Daarom is ook deze kwestie belangrijk. Er moet een voorbeeld gesteld worden. Heeft de schipper goed of -tv/dist gehandeld Een uitspraak over deze vraag moet gegeven worden. Spr weel wel welke opvatting de juiste is. De overwegingen van den schipper om te blijven visschen zijn niet steekhoudend. Het is niet gevaarlijk naar huis terug te keeren. De mijndcorgangen zijn niet te nauw. Het argu ment gaat dus niet op. Schipper Visser had moeten besluiten naar huis te gaan. Men mag deze kwestie niet aan een uitspraak van den Scheepsraad onderwer pen. Zulk een advies is van geen beteekenis. Het principieele is voor den Inspecteur het voornaamste. Uit een voorgelezen verklaring van den stuur man bleek, dat deze op zee wilde blijven omdat „er anders aan die reis geen verdienste zou zijn." IJe raad zal later uitspraak doen. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) Met ingang van heden zal op de lij nen der Nederlandsche Spoorwegen weer de beperkte dienstregeling worden gere den, zooals die o.a. ook 10 April is inge voerd. Er wordt nog gestreefd naar enkele aanvullingen, waarover eventueel nog na der bericht wordt. Zooveel als eenigszins mogelijk is zal de di rectie der Ned. Spoorwegen op verschillende trajecten busdiensten organiseeren. Uit Rome is te Tilburg bericht binnen geko men dat Z. H. de Paus den hoogeerw heer J. F. M. Sanders, kanunnik van het Kathe draal Kapittel van 's-Hertogenbosch, die op 31 Mei a.s. zijn gouden priesterfeest viert, heeft benoemd tot Geheim Kamerheer Aan het verlangen van vele menschen om de maan te zien schijnen heeft de Amsterdam- sche Behangselindustrie GouasmitHoff thans dermate voldaan, dat ze het maanlicht in huis brengt via een nieuw soort behangsel. Of eigen lijk het behang zelf is niets nieuws, het is een van de beste kwaliteiten wit behangsel papier. Maar dat wordt speciaal met een ze kere stof bestreken, waarvan de samenstelling het geheim van den uitvinder is. Het klinkt erg Amerikaanschbehang, dat maanlicht af straaltmaar het is een zuiver Holland- sche uitvinding,, uitgevoerd door een zui-wi' Nederlandsche industrie, die het behang, als eenige fabrikante in de wereld, tracht te ver koopen ook aanAmerika. Wij zijn, wat dat betreft, dus zelfs Amerikanen voor! Het behang heeft het groote voordeel, dat. al is in de ruimte, er mee behangen, geen licht, er toch geen duisternis heerscht. Be straalt men n.l. slechts korten tijd het behang met licht, dan geeft het dit opgevangen licht weer vele uren lang af. Twee minuten bestra ling b.v., geven zes uur lang uitstraling. Het behang zelf geeft geen licht af, het moet al tijd eerst licht opvangen, om het weer te kunnen uitstralen. Het is een aangenaam, zacht, diffuus wit schijnsel, dat van dit „maanlichtbehang" afkomt. In den overigens pikdonkeren toegang tot een luchtbescher mingskelder, waarin wij de proef op de som namen, was ten slotte duidelijk een en ander te onderscheiden, nadat men uiteraard eerst aan de duisternis gewend was geraakt. Juist in dergelijke schuilgelegenheden kan het goe de diensten bewijzen. Het kalmeert de zenuwen, als men in zoo'n vluchtgelegenheid althans nog iets kan zien en het kan dan ook geen verwondering wek ken, dat van luchtbeschermingszijde groote belangstelling voor dit behang wordt getoond. Daarbij komt, dat er aan de vervolmaking wordt gewerkt. Het is n.l. gebleken, dat ultra violet, dus normaal onzichtbaar licht, in een ruimte met zulk behang plotseling zicht baar licht wordt, waarbij men kan lezen, schrijven, enz. In samenwerking met Philips worden daartoe nu proeven genomen Maar ook voor andere dan uitsluitend luchtbe schermingsdoeleinden kan het behang dienen, b.v. in donkere trappenhuizen, in kinderka mers, waar de kinderen rustiger slapen, als de kamer niet heelemaal in duisternis gehuld is, in ingebouwde garderobes, enz. enz. Omstreeks tien uur Dinsdagmorgen is de 10- jarige J. van der Net, wonende Fregatstraat 10 te Dordrecht, nabij de Zeehavenlaan op de spoorlijn naar de stikstofbindingsindustrie Ne derland door een passeerenden goederentrein aangereden en gedood. Het zwaar verminkte lijkje is naar het ge meenteziekenhuis overgebracht. Bepaald is dat als diensttijd, bedoeld in art. 3, eerste lid, van hoofdstuk V, paragraaf I, van bijlage C, van het Bezoldigingsbesluit burgerlijke rijksambtenaren 1934, mede in aanmerking komt de diensttijd, als onderwijzer doorgebracht aan de voorbereidende klasse van de zeevaartschool te Den Helder. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) LONDEN, 7 Mei. (Reuter) Uit „ergens in Noorwegen" wordt gemeld: Koning Haakon heeft een proclamatie uit gevaardigd aan het Noorsche volk, waarin hij verklaart: „In het Noorden van Noorwegen be zetten wij nog krachtige posities en vandaar uit zullen wij er in slagen om met de hulp, waartoe thans plannen worden beraamd, de rest van het land te heroveren." Voortgaande zegt de proclamatie: „De supe rioriteit van den vijand, zoowel in aantal als in techniek, op den grond en in het bijzonder in de lucht, heeft ons gedwongen terug te trekken. Wij hebben reden om te gelooven, dat dit spoedig veranderd zal worden. Het was geen oorlog, maar moord en brandstichting, welke de Duit- schers pleegden in Noorwegen. Zooals de eerste Duitsclie aanval misdadig' en bruut was, zoo is de Duitsche oorlogvoering der afgeloopen vier weken meedoogenloos en barbaarsch geweest. Open steden, weerlooze landelijke gemeenten, visschers in hun kleine visschersbooten en hos pitaalschepen met groote, gemakkelijk te onder scheiden Roode Kruis-teekens, zijn gebombar deerd en met machinegeweervuur bestookt." In verband met de gevechten zegt Koning Haakon: „In ongeveer gelijke omstandigheden zijn onze soldaten volkomen gelijk aan de Duit sche en meer dan dat. De Duitsche verliezen ter zee en te land zijn tot dusverre vele malen groo ter geweest dan de onze." „Ieder huis, dat vernield wordt, iedere moord op weerlooze burgers heeft slechts de krachtige vastberadenheid van het volk versterkt om de aanvallers uit het land te drijven. Wij zijn er zeker van, dat de bevolking in de bezette dis tricten zal optreden met de waardigheid, die door de omstandigheden wordt vereischt. Ik en de regeering zijn vastbesloten vol te houden tot het land is bevrijd." In verband met het intrekken der mili taire verloven heeft de keuze-commissie van den K.N.V.B. zich gedwongen gezien het Nederlandsch elftal, dat Zondag 12 Mei te Luxemburg tegen Nederland uitkomt, te wijzigen. Voorts moest ook Van Male worden vervangen, omdat hij medisch niet goedgekeurd kon wor den in verband met een blessure in de knieholte. De ploeg ziet er thans als volgt uit: Doel: Wille (EDO). Achter: Wilders (Blauw Wit) en van der Heide (Feijenoord) Midden: Paauwe (Feijenoord), Kuppen (Feijenoord) en Wuyts (Sparta). Voor: Van den Engel (DHC), van Spaandonck (Neptunus), Lenstra (Heerenveen), Drok (Spar ta) en De Harder (VUC). Reserves zijn Kraak (Stormvogels), Walhain (HBS), Bergman (Blauw Wit" en van der Sloot (NEC). SOFIA, 7 Mei (Reuter) De Duitsche eco nomische deskundige, dr. Clodius, heeft Dinsdag zijn rondreis beëindigd en is per vliegtuig weer naar Berlijn vertrokken. VATICAANSTAD, 7 Mei. (Havas). Vanmid dag is op het Vaticaan het concordaat onder teekend tusschen Portugal en den H. Stoel. Door de onvoorzichtigheid van den mitrail leur-hersteller G. W. van B. is de soldaat B. door een schot uit een revolver gewond ge lukkig niet doodelijk. Na een revolver te heb ben schoongemaakt, heeft Van B. het wapen opnieuw geladen. Hij hield het in de hand, terwijl hij met zijn meerdere stond te praten. Plotseling' ging de revolver af en trof den sol daat B„ die een kogel in zijn onderarm en pn- derlichaam kreeg. Na eenigen tijd in het zie kenhuis gelegen te hebben, herstelde B. vol komen. De Bossche Krijgsraad heeft den mitrail leur-hersteller tot twee maanden hechtenis- straf veroordeeld, van welke straf de advocaat- fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof Dins dag bevestiging vorderde. De verdedigster, mevr. MesritzTrommel, meende, dat beklaagde reeds genoeg gestraft is. doordat hij zijn besten kameraad heeft .ge troffen en dagenlang in onzekerheid heeft ver keerd, of deze in leven zou blijven. PI. drong OP een voorwaardelijke straf aan. De uitspraak van het Hof volgt later.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4