I i Daudey 's Bloemenmagazij 11 Hollywood-Cavalcade MOEDERDAG- BLOEMENDAG Beverwijksche Parochiekerk in het zilver Haarlem, 8 Mei DRIEVOUDIG JUBILEUM SAAMHOORIGHEID EN OFFERZIN WOENSDAG 8 MEI 1940 Eerste Haarlemsche Kattenbak Afhaaldienst R.k. handelsavondschool voor Haarlem én Omstreken Vergierdeweg 109 -Tel. 22541 Geregelde bezorging in groote emaille bakken Een kwarteeuw raadslid Herwonnen Levens kracht Collecte op Zaterdag 18 Mei; collectanten(trices) gevraagd VOOR M.O. ONVOORZICHTIG OVER GESTOKEN Pater A. Nielen Veertig jaar priester MüW CONCERTGEBOUW GEVORDERD Bijeenkomsten gaan niet door HERMAN MOERKERK OVER „DE CAMERA OBSCURA" FAILLISSEMENTEN Een der staties van den nieuwen Kruisweg, door Han Bijvoet geschilderd ÏO Mei Groote avond! VOOR BLOEMRIJKE GESCHENKEN ZIE DE ETALAGES GR. HOUTSTRAAT 112 TELEF. 10859 HAARLEM Op de plaats waar voorheen een sinmpele weide was, verrees een statig complex Het „Hooiweidje" Kerkmeester-jubilaris VRIJDAG A.S. IN REMBRANDT Hoe het groeide AGENDA Bioscopen 9 Mei Stadsschouwburg Bioscopen Apotheekdiensten Prov. Staten van Noordholland STAD Niet minder dan drie leden van den Haar- lemschen gemeenteraad zullen zeer binnenkort hun zilveren jubileum als raadslid vieren! De heeren Van Liemt en Wolzak op 15 Juni en de heer Klein op 21 Juli. Ze zijn de oudsten in dienstjaren onder de Wijzen van Haarlem, als wij tenminste den heer Wolf met zijn 29-jarig raadslidmaatschap uitzonderen, omdat hij vóór de annexatie van 1927 deel uitmaakte van de Schotensche vroedschap. In 1915 hadden de verkiezingen voor den ge- hieenteraad nog plaats volgens het oude regiem, het" kiezen per district en bij meerderheid van stemmen, een methode, die veel rijker aan ver rassingen was dan ons tegenwoordig evenredig kiesstelsel, en zoo bracht de stembusoverwinning der heeren Van Liemt, Wolzak en Klein in 1915 groote vreugde in het katholieke en anti-revolu- 'ionnaire kamp. Zoo herinnert dit jubileum ook aan een der vurigste, strijdbaarste en vrucht baarste perioden van de samenwerking der ka tholieke, anti-revolutionnaire en christelijk- historische staatspartijen: de coalitie. Intusschen heeft de tijd geleerd, dat de kie ners van 1915, door hen naar den raad af te vaardigen, lang geen slechte keuze hebben ge daan. Zoowel de gemeente Haarlem als de poli tieke partij, wier beginselen zij verdedigden, hebben van hun ijver en bewaamheid geprofi teerd. Alle drie bleken zij den maarschalksstaf in den ransel te dragen, alle drie immers zijn sij de leiders en woordvoerders van hun fractie geworden en de heer Van Liemt is bovendien hiet alleen sinds 1931 een gezien wethouder var. groote werkkracht, maar nam, na het aftreden Van den heer Maarschalk, op zoo voortreffelijke t^ijze het burgemeesterschap van Haarlem, waar, dat de Begeering zijn verdiensten erkende door zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Het feit, dat de toekomstige jubilarissen gedurende 25 jaar bij elke perio dieke verkiezing hun mandaat vernieuwd zagen, heeft wel bewezen, dat de kiezers tevreden over hen waren. Het is zeker geen gemakkelijke tijd gewteest, ^aarin zij geroepen waren de Haarlemsche be langen naar beste kunnen en met sterk ver antwoordelijkheidsgevoel te behartigen. Na Juli 1915 hebben wij nog drie en een half jaar Wereldoorlog gehad met al de daaraan verbon den narigheid van voedselgebrek, woning- Schaarschte, gebrek aan grondstoffen voor de industrie enz.; daarna kwamen de moeilijkheden van de oorlogsliquidatie, onmiddellijk gevolgd door de hoogconjunctuur, die door de prijsstij gingen en loonsverhoogingen ongekende pro blemen schiep en nauwelijks waren de gemeen tebesturen, wat dat betreft, een beetje op adem Bekomen, of de crisis van 1929 deed haar in trede. Haarlem had bovendien nog zijn grens- ditbreiding in 1927 en moest voorzien in de behoeften, welke geschapen werden door een, de normale grenzen overschrijdenden, aanwas der bevolking. Tal van vraagstukken vroegen een oplossing. Nieuwe diensten moesten worden ingesteld of uitgebreid en in den crisistijd weer ingekrompenmillioenen guldens moesten worden ■•Bevonden" voor w'oningbouw, aanleg van wegen, Verbetering van het stadsplan, bouw van scho ten en andere gebouwen van publiek nut; loo- hen en loonstelsels moesten worden vastgesteld; geheel nieuwe sociale verhoudingen dienden te Worden geschapen, enz. Het was een tijd, zooals Haarlem, na het Spaansche Beleg en den Fran- Schen tijd, nimmer heeft gekend, wellicht waren de omstandigheden zelfs moeilijker dan in 1573 en 1795—1820. Aan dit groote werk hebben de jubileerende hiadïheeren hun krachten gewijd. Zij behoor den tot de beste vroeden, die ooit geroepen Waren den gang van zaken in onze stad hl het goede spoor te houden. Zij hebben on getwijfeld een groote persoonlijke voldoening van hun arbeid gehad, maar het is billijk, dat de Haarlemsche gemeenschap bij het passeeren van een mijlpaal als deze hun verdiensten er- bent en hun dank weet. Er zal nog wel gelegenheid zijn op de ver diensten van elk dezer raadsleden afzonderlijk ferug te komen, maar wij hebben juist nu reeds de aandacht op het komende drievoudig zilveren feestgetij w'illen vestigen. Het gaat om jubilea, die, naar onze meening, niet uitsluitend den gemeenteraad en het gemeentebestuur raken; de arbeid van de heeren Van Liemt, Wolzak en Hlein heeft zich ook ver buiten deze grenzen Uitgestrekt. Ze zijn, wat men noemt, notabelen «i het organisatieleven en tellen hun vrienden en kennissen in alle kringen en rangen van de Haarlemsche samenleving. Dit is de dringende oproep, welke het plaat selijk comité van Herwonnen Levenskracht tot boei Haarlem zou willen richten. Helpt mede in den strijd tegen de tuberculose! Steunt de Herwonnen Levenskracht-collecte Van Zaterdag 18 Mei as. Geeft U op als collectant (trice) voor den ge- heelen dag of voor enkele uren. Denkt aan de 'euze waaronder Herwonnen Levenskracht den strijd tegen de tuberculose voert: „Wij zijn Paraat" en meldt U nog heden aan bij een der °hderstaande adressen: B. Reijnders. Zomervaart 134; A. J. Overtoom, Marsstraat 127; W. J. van Leeuwen, Rijksstraat- Weg 8, Tel. 12036; Th. Uiterdijk, Leidschestraat ?4 zwart; M. G. Doek, Voorduinstraat 40; C. Th. Schoof, Weltevredenstraat 34; Mevrouw Bal- 'Ussen, Delftlaan 161, Tel. 23629; N. van Atte- biim, Tuinlaantje 2 j; L. van Kessel, Kruistocht- Straat 60; J. M. Boekei, Lotterstraat 11; J. Bon ter, Marsstraat 62 en in het gebouw St. Bavo, telefoon 10049. Het eind-diploma behaalden de heeren: H. ^ssema, P. J. Bakker, Th. R. Bandsma, G. Burg ban, F. j. Buschman, J. C. van Eyck, J. C. Hijking, J. Koster, J. J. Kroon, E. A. Kuijpers, C. J Luiten, P. A. Ottolini, W. Ch. Prick, J. N. Roo- ^krans, C. E. Rustman, G. C. H. Soen, J. P. sPringveld, J. V. Veugen (3 afgewezen). Het klein-diploma (eind 3e leerjaar) werd be haald door: A. J. L. Apswoude, P. J. M. Oerilêe, H. van Emmerik, P. J. Goossens, R. W. Kaan- u°rp. J. F. M. Kleintjes, W. J. van Looy, E. J. de 'fee, g. Schous, Th. J. Swarte, P. J. J. Zonne veld, J. J. A. Leeflang, W. Tromp, S. Swart, W. H. Haver, J. G. Hommels, J. Hooyschuur, A. C. Koomen, H. J. Kuijper, C. W. Polle, F. W. Prins, C. B. Smits, A. H. Spruijt, C. A. Warmerdam. (5 afgewezen). Verhoogd van 1 naar 2: Ch. van Altena, A. A. J. Apswoude, W. A. Dekker, W. J. v. d. Hulst, J. L. Kenselaar, W. N. Lieshout, H. J. van de Maat, A. v d. Nes, J. Peek, A. J. J. Sanders, H. Th. van de Straat, J. Suidgeest, A. L. Zuid- wijk, A. J. Hilterman, J. C. v. Leuven, M. J. Duindam, G. J. v. d. Heuvel, H. A. Klabou, M. B. A. Loomans, J. H. M. Nelis, G. J. v. d. Peet, M. v. d. Putten, W. L J. de Ree, C. W. Rutte, J. J. Rutte, J. M. Rutte, A. J. Uitendaal, G. L. Thuis, J. A. Lemmers, C. Th. Kors, J. Neeren, G. W. A. Tullenaar. Verhoogd van 2 naar 3: J. W. v. d. Berg, A. A. Bontje, B. H. C. Deschesne, R. W. Ch. Fransel, W. J. J. Hommes, C. N. Huijger, A. P. Kemper, F. X. A. J. M. Kiphardt, B. J. M. Kiphardt, H. F. S. Sanders, W. J. M. van Schie, W. G. Lemmers, P. G. Lagerwey, J. Th. Dijkmans, P. G. Dijkzeul, A. Goossens, S. C. Kosen, A. R. van Loon, C. L. Meijer, P. H. Nelis, F. A. Raps, A. J. Spruijt, A. W. Stoelinga, S. H. C. Heilker. Verhoogd van 4 naar 5: P. J. Alders, J. N. C. Bakker, W. Booms, Th. J. Herwaarde, J. C. Kol, A. J. M. Koster, Th. Ch. de Ridder, C. J. van Rijn, H. F. van Fongeren, A. M. Weterman, M. Fonville, J. G. Bakker, A. J. Woertman, J. H. Labohm, J. G. M. Hoes, Ch. P. Maas, G. Meulen- broek, M. C. Nieuwenhuizen, A. C. G. Paauwe, P. J. A. v. Rijn, H. A. Scholten, J. P. Warmer- dam, H. F. Hilterman. Deken A. Waart z.glegde op 21 October 1914 den eersten steen voor de kerk van O. L. Vrouw van Goeden Raad te Beverwijk. Naast hem de stichter van de parochie, pastoor Haver. Geheel links architect Kropholler werk en heeft daar thans een Jonge Wacht, Patronaat, Jongelingenvereeniging en Jonge Werkman. We behoeven niet te zeggen welk een heilzaam werk hij daarmede verricht voor de arme bevolking, die uit allerlei nationali teiten bestaat. Onder de velen, die Pater Nielen tegen a.s. Zondag een gelukwensch willen zenden, zullen er wellicht ook zijn, die zich afvragen, met welk stoffelijk blijk van sympathie zij hem kunnen verrassen. Wij kennen Patér Nielen voldoende, om te mogen veronderstellen, dat hij voor zich zelf niets verlangt.... dan een hartelijk gebed, voor het welslagen van zijn moeilijken arbeid; doch ongetwijfeld zal men hem ook zeer gelukkig maken met een bijdrage Doordat een 48-jarige voetgangster gister avond om negen uur in de Groote Houtstraat bij het versteken van den rijweg weifelde, werd zij door een wielrijder aangereden. Het onge val geschiedde voor het Proveniershuis. De vrouw liep bij den val een hersenschudding op en is, na door den Ongevallendienst te zijn be handeld, per ziekenauto naar het St. Elisa- bethsgasthuis vervoerd. Den wielrijder treft geen schuld. 61*^4 ÓO" Niet alleen in zijn geboortestad Haarlem zal het 40-jarig priester-jubileum van Pater Ana- cletus Nielen O.F.M. met sympathieke gevoelens worden vernomen; want ook zeer velen buiten de Spaamestad zullen zich zijn persoon en vooral zijn geestelijken arbeid met dank en waardeering herinneren. Wij treden niet in bij zonderheden, omdat wij weten, dat we dezen, nog steeds hard werkenden, doch bescheiden Franciscaan geen dienst zouden bewijzen met een opsomming van, zooals men dat noemt gedenkwaardige feiten uit zijn 40-jarig pries terleven; het is zelfs de vraag, of dit korte be richt hem wel aangenaam zal zijn, doch wij meenden dit den velen vrienden van den ju bilaris niet te mogen onthouden. En wat' die achterwege blijvende opsomming betreft: het is den ingewijden voldoende bekend, wat Pater Nielen als leeraar, jeugdleider, publicist op ve lerlei gebied, redenaar en niet het minst als vriendelijke raadgever en helper voor veler geestelijk en tijdelijk welzijn heeft gedaan. Sinds eenigen tijd is Pater Nielen werkzaam aan het Rectoraat Vrank te Heerlerheide en we mogen wel verklappen, dat het de bedoeling was van de Kerkelijke Overheid, hem daar wat tot rust te laten komen na zooveel jaren van ingespannen arbeid. Pater Nielen moest echter spoedig ervaren, dat in deze arme mijnwerkers parochie weinig of niets voor de jeugd en de rijpere jeugd kon worden gedaan. Met uiterst geringe middelen ging hij opnieuw aan het voor zijn te bouwen jeugdhuisje, waarvan de eerste plank nog niet aanwezig is! God geve dezen ijverigen, onvermoeiden zoon van St. Franciscus een nieuwe reeks vrucht bare jaren. Voor degenen, die den jubilaris op een of andere wijze een blijk van medeleven met zijn 40-jarig priesterfeest willen doen toe komen, volge hier het adres: Weleerw. Pater Anacletus Nielen O.F.M., Beersdalweg 64, Heer lerheide. Wegens vordering van het Gemeentelijk Con certgebouw kan o. a. de lezing door mevrouw O. J. OomsVinckers over „Onze maaltijden in oorlogstijd" op hedenavond niet doorgaan. De Katholieke Jonge Middenstandsvereeni- ging organiseert Donderdag 9 Mei in de Bilder- dijkzaal van restaurant Brinkmann aan de Groote Markt een cultureelen avond in samen werking met de R. K. Middenstandsvereeniging. Als spreker zal dezen avond optreden de beken de kunstschilder en schrijver Herman Moerkerk, die met zijn auditorium een wandeling door zijn schetsboek zal maken. Wel zeer actueel is zijn lezing over ,De Camera Obscura", die hij tevens in verband zal brengen met de aanstaande Hildebrandfeesten, welke in Juni te Haarlem gehouden worden. Spreker zal zijn interessante causerie met lichtbeelden toelichten. De arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 7 Mei 1940: J. J. M. Hammers, tandtechniker, wonende te Wormerveer, Zaanweg 61. Curator Mr. J. E. Goudsmit te Hoofddorp, gem. Haarlemmermeer. L. Pastoor, (kleedingmagazijn „Esquire"), koopman in heerenconfectie, wonende te Haar lem, Groote Houtstraat 61. Curator Mr. L. S. Römelingh te Haarlem. Rechter-Commissaris Mr. S. J. Pit te Haar lem (in beide faillissementen). Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissementen van: H. Sminia, expediteur, wonende te IJmui- den, gem. Velsen. Curator Mr. H. J. M. Tonino te Haarlem. m Zou het werkelijk waar zijn, dat 10 Mei de Gemeentelijke Concertzaal te klein zou wezen om het aantal toehoorders te bergen? En dat voor een muziekuitvoering! Het is een eigenaardige ontdekking die men doet als men, wandelend door Haarlem, dat letterlijk overladen is met de kunstzinnige Uitingen van vroegere geslachten, bedenkt, dat die kunstzin blijkbaar nog slechts leeft in het hart van een betrekkelijk klein getal toege- wijden. O, wat heb ik medelijden met de menschen, die, bezield met een groot optimis me, al jaar en dag staan te roepen en te roepen tot de Haarlemsche bewoners en door hen worden bekeken als een troep opgewon den dwazen. Ja, wie interesseert zich nu in 's hemelsnaam nog voor eenOratorium- vereeniging? Hun ooren staan eiken avond wijd open voor het oratorium dat vuurmonden uit voeren aan verre grenzen, maar ze zijn geslo ten voor de muziek van den vrede. Het wordt onderhand hoog tijd dat de apostelen voor cul tuur en kunst, die in Haarlem een wel zeer ondankbaar en honds-beloond werk doen, ein delijk gehoor gaan vinden, in ieder geval bij dat gedeelte van Haarlems inwoners, dat ten minste nog eenigen prijs stelt of schijnt te stel len op beleving. Men durft zijn ooren nauwelijks gelooven als men hoort vertellen, dat dit jaar in allen ernst besloten was om de uitvoeringen van de R.K. Oratoriumvereeniging na Toonkunst het beste koor in IJederland onder leiding van Eduard van Beinum, dirigent van het Con certgebouw, die in Amsterdam stormachtig wordt toegejuicht ....te staken! Aan het geld kan 't wel niet liggen. Want men geeft 't geld toch uit aan andere amuse menten, die, bij deze uitvoeringen vergeleken, eenvoudig niet genoemd kunnen worden. Alles bij elkaar is 't nog goed afgeloopen. Door onver-wachten steun en vorstelijk-groote hulp zal op 10 Mei uitgevoerd worden de Missa in B-Moll van Bruckner. Een muzikale gebeurtenis van den eersten rang.. Dirigent: Ed. van Beinum. Solisten zijn: Jo Vincent, Suze Luger, Louis van Tulder, Hermann Schey. Zou 't nu werkelijk denkbaar zijn, dat der gelijke namen; Bruckner, v. Beinum, Vincent, Luger, Van Tulder, Schey 't moeten afleggen tegen wat sentimenteele Amerikaansche film- flauwvallers, boksers, apachen, drentelende filmsterren en dandy-blazers? Is 't haast onmogelijk de massa naar iets goeds, naar iets fatsoenlijks, naar iets groots, naar iets waarlijk prachtigs te krijgen? En moeten onze beste, grootste en meest be gaafde artisten weer staan tegenover een half- leege zaal? In Amsterdam zongen zij voor een uitver kocht Concertgebouw! In Haarlem....? Laten wij hopen. Hoezeer benijd ik hen, die dit concert zul len bijwonen. Hoe gaarne zou ook ik voor eenige uren ademloos willen luisteren! En zij, die wel zouden kunnen, komen mis schien niet Haarlemmers, laat die zeldzame Oratorium- vereeniging toch niet los. Vergooi zoo iets moois niet. Moet Haarlem nu met alle geweld omlaag gebombardeerd worden tot het peil en den smaak van de Amsterdamsche Jordaan? Haarlem verdiende, dat de leiders den boel er bij neergooiden. Laten we hopen dat de katholieke Haarlem mers 10 Mei in grooten getale opkomen om te zien wat ze bijna verloren hadden en om alles te doen wat mogelijk is om het te be houden. H. DE GREEVE, Pr. Toen in de voor-oorlogsche jaren de aloude parochie van St. Agatha te Beverwijk zooda nig in omvang was toegenomen, dat een split sing noodzakelijk werd, gaf Mgr. Callier z.g. aan kapelaan H. J. C. Haver de opdracht, om in Beverwijk een tweede parochie te stichten. Dat was op 12 September 1913, een jaar, vóór dat de wereldoorlog uitbrak. Met groote energie toog kapelaan Haver aan den arbeid en reeds anderhalf jaar later, op den lOen Mei 1915 mocht hij de voldoening smaken, getuige te zijn van de consecratie zijner nieuwe kerk, door wijlen Mgr. Callier z.g. Een voldoening, die des te grooter kon zijn, omdat zijn arbeid onder benarde omstandigheden voltooid was. De oor log woedde in volle kracht over Europa Sedert is een kwart eeuw verstreken, en wederom davert het krijgsrumoer rondom ons land. Maar, al zijn de omstandigheden thans even moeilijk als vóór 25 jaren, toch is dat voor de parochianen van O. L. Vrouw van Goeden Raad geen reden, om een her denkingsfeest achterwege te laten; inte gendeel, wij hebben reden te over om dank baar terug te zien op het voorbije tijds deel, waarin het door pastoor Haver begon nen en door zijn opvolgers voortgezette werk tot volledige ontplooiing is gekomen. Het begon klein en eenvoudig, ofschoon daar mede niet gezegd is, dat den stichter moeilijk heden en allerlei wederwaardigheden bespaard bleven. Ook deze zijn hem uiterlijk ten deel gevallen. Om evenwel bij de historie te blijven, kape laan Haver begon op 6 October 1913 met de samenstelling van een bouwcommissie. Deze werd gevormd uit de heeren Bersee, Goemans, Mulder en Tromp, die later, op een uitzonde ring na, ook het eerste kerkbestuur zouden vor men. Zij gingen onmiddellijk aan den slag en reeds een dag later werd de hand gelegd op een terrein, gelegen op den hoek van den Arendsweg en den Galgenweg. Het was een stuk tuingrond, dat den naam „Hooiweidje" droeg. Over de herkomst van dezen naam be staan twee lezingen. Volgens de eene mocht vroeger binnen Beverwijk geen hooi opgesla gen worden, met het oog op brandgevaar, op dit weidje was het evenwel toegestaan. Ande ren meenen te weten, dat deze weide eenmaal voor een aantal wagens hooi is verkocht, waarna men er den naam Hooiweidje aan zou hebben gegeven, gelijk men vroeger aan zooveel dingen en ook personen een karakteris tieke benaming wist te geven. Inmiddels was de commissie voor de som van f 10.000 eigenaresse geworden van den grond, waarna architect Kropholler werd aangewezen, om de plannen voor het kerkgebouw te ont werpen. In verband met de beschikbare midde len moest voorloopig worden volstaan met-den bouw van de halve kerk en de pastorie. Terwijl deze voorbereidingen werden getrof fen, moest tegelijk worden gedacht aan de ver sterking der geldmiddelen. Een krachtige actie werd ingezet, zelatricen gingen op pad, verlo tingen werden georganiseerd en „kerkbollen" geveild, kortom, alle middelen werden gebezigd, die in staat waren de koorden der beurzen los ser te maken. En zij werden niet tevergeefs toegepast! Een half jaar later, op 20 Mei 1914, volgde de aanbesteding van den bouw. Van de 13 in schrijvers was G. v. d. Elshout, te Schevenin- gen, de laagste en hem werd het werk gegund voor f 62.475. Spoedig daarop werden de spaden in den grond gestoken, de bouwers begonnen hun arbeid en op de oude hooiweide verrezen de grondvesten van het gebouw, dat straks tot Huis van God zou worden bestemd. „De Heer heeft Zich gevestigd op de plaats, waar eens de weide was", zong eenmaal de psalm ist. De aanvang van deze toepasselijke spreuk liet de stichter in steen beitelen, ter herinnering aan den tijd, dat het psalm woord hier in vervulling ging. Het was middelerwijl Augustus 1914 gewor den. De wereldoorlog brak uit en onmiddellijk stagneerde de toevoer van materialen. Ook de kerkbouw moest worden stopgezet, doch geluk kig slechts voor korten tijd. Op 21 October kon Deken Waare z.g. den eersten steen leggen, waarop in enkele woorden was vastgelegd, hoe deze bouw in benarde tijden geschiedde. Maar het werk werd niettemin snel voltooid en op den lOen Mei 1915 mocht Mgr. Callier de tweede parochiekerk van Beverwijk, door den stichter toegewijd aan O. L. Vrouw van Goeden Raad, plechtig consecreeren. De zeereerw. heer Haver ontving den volgenden dag van Mgr. zijn benoeming tot pastoor der nieuwe parochie en den 13en Mei, op Hemelvaartsdag, werd hij door Deken Waare plechtig geïnstalleerd. De periode van voorbereiding was daarmede afgesloten; een niet minder belangrijk tijdvak ving aan; het parochieele leven zou zich gaan ontplooien, waarbij men gezamenlijk zou bou wen en voltooien al datgene, waarop de paro chianen thans, bij het zilveren bestaansfeest, trotsch zijn. wederom een verheugende gebeurtenis, toen de H. Hartscholen aan de westzijde van de kerk voltooid waren en in gebruik konden worden genomen. Alles getuigde van snellen groei en intensief leven. Pastoor Wouterlood, die in 1931 naar Amsterdam werd overgeplaatst, kon er slechts noode afscheid van nemen. Zijn opvolger, pastoor v. d. Pavoordt, de tegen woordige parochieherder, die de taak overnam juist op het tijdstip, dat de crisis over de we reld losbarstte, zag de ongunst der tijden ook over zeer velen van zijn parochianen komen. Maar het saamhoorigheidsgevoel, waarop hij een beroep deed, demonstreerde zich op buiten gewone wijze, zooals b.v. bij de Kerstcollecten voor de armen. Maar ook bij andere gelegenhe den werd deze Katholieke offerzin aan den dag gelegd. Het beroep b.v., dat pastoor v. d. Pavoordt onlangs op zijn parochianen deed om te sparen voor een Kruisweg, de kerk waardig, welke dan het jubileumgeschenk zou vormen, had tot resultaat, dat thans de benoodigde som bijeen is. Het heeft inderdaad iets gehad van „een druk op den knop." De Haarlemsche kunst schilder, Han Bijvoet, heeft de derde statie reeds bijna voltooid en nog dit jaar zal het kunstwerk in zijn geheel gereed zijn. Thans bereiden de parochianen zich voor op een feestelijke herdenking. Het zal een feest zijn van dankbaarheid vooral. Moge deze dankbaarheid de grondslag zijn voor een verderen, schoonen bloei Van het eerste Kerkbestuur is alleen de heer A. Goemans nog in functie. De heeren Bersee en Tromp zijn overleden, terwijl de heer v. Zan ten naar elders ging. De heer Goemans viert nu tegelijk met zijn parochiekerk het zilveren jubileum. In den loop der jaren verrees eerst de St. Jozefzaal en daarna, in 1923, de M.u.l.o.-school. Pastoor Haver was intusschen naar Rotterdam overgeplaatst, maar zijn werk werd krachtig voortgezet door zijn opvolger, pastoor Wouter- lood z.g., die in 1927 het belangrijke besluit kon nemen, tot voltooiing der kerk, door den bouw van het voorste gedeelte met den toren. De karakteristieke schoonheid van Kropholler's schepping zou voortaan volledig tot haar recht komen. Toen in November het 12-jarig bestaans feest werd gevierd kon de voltooide kerk in gebruik genomen worden. Korten tijd later galmden uit den nieuwen toren de metalen stemmen van het mooie klokken-trio. Reeds drie jaar later beleefde de parochie Gebouw St. Bavo: Coöperatieve Bond „Ar beid Adelt", 8.15 uur, VacantiebOnd Loodgie ters, 7 uur, Dameskoor St. Cecilia, 8 uur. Proza en Poëzie, 8 uur, Bestuur Bakkers, 8 uur, Bestuur Melkhandel St. Jozef, 8.30 uur. Gem. ConcertgebouwLezing door mevrouw C. J. OomsVinckers„Onze maaltijden in oorlogstijd", 8.15 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103Bezien- tiging van schilderijen en teekeningen, van 10—12 uur en 2.30—5 uur. Kunsthandel J. H. de BoU: Expositie Han Boskamp, 10—5 uur. Palestina-Diorama's, Schotersingel 117 a: Ge opend van 35 en 79 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche Schilders en Beeldhouwers, 10—5 uur. Kembrandt: ,3rand op den Oceaan" (vol wassenen), 2.30 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De Held van KokomO'N (vblwassenen), 2 en 8.15 uur. Luxor: „Ninotchka", (volwassenen), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hotel Imperial" (18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaame; „Geketende hartstochten" en „Be reden Politie" (18 jaar). Moviac: „Helden op de Locomotief" (goedge keurd), 8.15 uur. Bebouw St. Bavo: Coöperatieve Bond „Ar beid Adelt", 8.15 uur; Bestuur Bouwvakbond, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Comité Herwonnen Levenskracht, 8 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen, van 10—12 uur en 2.30—5 uur. Kunsthandel J. H. de Bois; Expositie Han Boskamp, 105 uur. Palestina"Diorama's Schotcrsingel 117 a: Ge opend van 35 en 79 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche Schilders en Beeldhouwers, 10—5 uur. Vrijdag 10 Mei; „Sadler's Wells Ballet 8.15 uur. Dinsdag 14 Mei: Vereeniging „Groote Ge zinnen', 8 uur. Donderdag 16 Mei: Vereeniging „Groote Ge zinnen", 8 uur. Vrijdag 17 Mei; Vereeniging „Groote Gezin nen", 8 uur. Kembrandt: „Brand op den Oceaan" (vol wassenen), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De Held van Kokomo'' (volwassenen), 2 en 8.15 uur. Luxor: „Ninotchka", (vblwassenen), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hotel Imperial" (18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarnc: „Geketende hartstochten" en „Be reden Politie" (18 jaar). Moviac: „Helden op de Locomotief" (goedge keurd), 8.15 uur. De Zondag- en avonddiensten der apothe ken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken; Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaart- straat 26, tel. 13290; H. Remmers en Zn. Kruis straat 6, tel. 10354; Noorderapotheek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821. Apotheek Schote man, Binnenweg 206. Steeds geopend zijn: Elswout-apotheek, Bloe- mendaalscheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoortschelaan, tel. 26772; Bloemendaal- sche apotheek, Bloemendaaischeweg 85, tel. 22181, Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, telefoon 28127. De eerste gewone zitting der Provinciale Sta ten van Noord-Holland zal worden geopend op Dinsdag 18 Juni, des voormiddags om 11.30 uur. De verkiezing van leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal is bepaald op Dinsdag 30 Juli.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5