eigenwijze Verbetering haven van Delfzijl AUTOBUS VAN EEN DIJK GESTORT WAARSCHUWING AAN AUTOMOBILISTEN STADHUISWOORDEN... DONDERDAG 9 MEI 1940 Drie der inzittende arbeiders liepen verwondingen op Schildwachten langs onze kusten Buitenlandsche journalisten op Hr. Ms. „Sumatra" Mej. Meiaard ter aarde besteld Slachtoffer van den moord te Delft Het nieuwe ministerie Zaken, die onder Landbouw en Visscherij ressorteeren AUTODIEVEN GEVAT NIEUWE BRUG OVER DE ZANDKREEK Dienstregeling van de spoorwegen Vrijdag meer treinen op niet- geëlectrificeerde lijnen DE TREINBOTSING BIJ BUITENPOST Tegen arbeider-telegrafist drie weken gevangenisstraf geëischt GRENSVERDRAGEN MET DU1JSCHLAND VERPLICHTE VERZEKERING Schiphol gesloten voor vreemde vliegtuigen Buitenlandsche toestellen naar Eelde De voetbalwedstrijd te Luxemburg Doorreisvisa voor toeschouwers bij Belgisch consulaat De staking in de venen Voorloopige overeenstemming te Vriezenveen? Bloeiende Betuwe met Pinksteren Wenken voor auto-, rijwiel en voettochten °OOR CURTIS YORKE Maria in de Kunst' Tentoonstelling van 16 Juli tot 1 September te Maastricht ,,Wïj zullen onzen post nooit verlaten" Een aanbod uit Amerika en het antwoord van Prinses Juliana GEEN FACILITEITEN VOOR GRENSVERKEER Meening van de Tweede Kamer over de voorgestelde voorzieningen Postduivenwedstrijden UIT DE STAATSCOURANT Belastingen Rijksverkeersinspectie Rechterlijke macht Notarieel toezicht Op den weg van Dinteloord naar Stam persgat is Woensdagmiddag omstreeks vijf uur een autobus van den heer van Hees uit Nispen, door een defect aan de stuur inrichting, van den dijk gestort. De auto bus, waarin 26 arbeiders van de werkver schaffing te Dintelsas waren gezeten, die op weg naar hun woning te Nispen waren, sloeg tweemaal over den kop en bleef beneden aan den dijk liggen. Slechts drie inzittenden bleken verwondin gen te hebben opgeloopen; bij twee betrof het snijwonden, de derde evenwel kreeg ernstige Verwondingen aan den schouder. Per auto bloest hij naar zijn woning worden vervoerd. De autobus was dermate gehavend, dat een tweede bus moest worden gerequireerd om de overige arbeiders naar huis te brengen. De commandant van de vesting Holland Waarschuwt de autobestuurders oir. op de autosnelwegen de grootste voorzichtigheid te betrachten, zulks in verband met op die Wegen genomen militaire maatregelen. Een aantal buitenlandsche persvertegenwoor digers uit niet belligerente Staten is dezer da- °en aan boord van Hr. Ms. kruiser „Sumatra" «ast geweest van de Koninklijke Marine. Tot «et gezelschap behoorden Amerikanen, Italia- ,«1, een Belg, een Hongaar en anderen hier te ande permanente of tijdelijke vertegenwoordi gers van buitenlandsche persbureaux en bladen, Oie den wensch te kennen hadden gegeven aan ~°ord van een Nederlandsch patrouillevaartuig an nabij te aanschouwen op welke wijze onze eermacht en in het bijzonder de Koninklijke ■parine, aan onze Noordzeekust waakt tegen V'entueele schendingen der neutraliteit. De marine-autoriteiten hadden geen bezwaar, "at aan dezen wensch werd voldaan. De belan gstellende journalisten verzamelden zich dezer aëen bij een haven ergens in Nederland, waar vroeg in den morgen aan boord gingen van ~fr- Ms. kruiser „Sumatra", welke oorlogsbodem biet Hr. Ms. „Van Galen" en Hr. Ms. kannonneer- "aoten behoort tot de z.g. kernschepen, waar in de patrouillediensten van de Koninklijke Marine, waarvoor de lichtere vaartuigen als b.v. 'orpedobooten, onderzeeërs en ook vliegtuigen gorden gebruikt, hun kracht ontleenen. Deze «ernschepen zelve verrichten dus geen patrouille- diensten, maar worden gereed gehouden om zoo hoodig in te grijpen op die plaatsen, waar Patrouillevaartuigen, vliegtuigen of kustwacht c°nstateeren, dat de neutraliteit van ons land in de territoriale wateren dreigt geschonden te ^°rden. De buitenlandsche gasten ondervonden aan boord van commandant en officieren een bij zondere gastvrijheid. Gedurende de ochtend uren werd de oorlogsbodem van onderen tot bo ven bezichtigd. Gedurende deze bezichtiging v°er de „Sumatra" in Noordelijke richting, tij- dans welke vaart eerst de uit Nederlandsch- tndië terugkeerende torpedobootjager Hr. Ms. "Van Galen" werd ontmoet en later op den bohtend een aantal patrouillesrende" torpedoboo- toh, mijnenvegers, vliegtuigen, enz. Na de lunch, welke de commandant zijn gas- 'Oh aanboord, verzamelde het gezelschap zich op de brug om getuige te zijn van schietoefeningen, Zooals deze op regelmatige tijden aan boord van °hte marinevaartuigen worden gehouden. Zij Saven een goed beeld van de paraatheid, die ®ven vastberaden en eendrachtig is als bij de 'andmacht. In de haven, vanwaar men 's morgens was Vertrokken, zijn de buitenlandsche gasten 's mid dags laat weer aan wal gebracht. Woensdagmiddag is onder groote belang stelling het stoffelijk overschot van mej. G. Melaard, het slachtoffer van den gruwe- ijken moord te Delft, op de algemeene be graafplaats crooswijk te Rotterdam ter aarde besteld. In de Waterlóostraat, waar de ouders van het bieisje wonen, en in de omgeving daarvan had den zich honderden belangstellenden verzameld, t'histreeks kwart voor elf kwam de lykauto met vijf volgauto's voor de ouderlijke woning aan. baar was bedekt met enkele bloemstukken van lelies en witte seringen. Er was een krans |bet dezelfde bloemen van de verpleegsters van °et St. Jorisgasthuis te Delft, waar de over ledene als leerling-verpleegster geruimen tijd was werkzaam geweest. Op de begraafplaats hadden zich vele hon derden belangstellenden verzameld. Wij merkten o.a. op den geneesheer-directeur van het St. Jorisgasthuis, dr. Beyerman. Van het personeel van het St. Jorisgasthuis waren zestien verpleeg sters in uniform aanwezig, allen werkzaam aan de vrouwen-afdeeling op het Koningsplein te Delft, waar mej. Melaard werkzaam is geweest. In de nabijheid van het graf hadden zich ook een groot aantal Deutsche en Rotterdamsche rechercheurs opgesteld. Nadat de kist onder doodsche stilte in de groeve was gedaald, sprak dr. Beyerman namens regenten, doktoren en verplegend personeel van het gasthuis enkele woorden van deernis tot de familie. Ds. G. H. Kersten dankte namens de familie voor de talrijke blijken van belangstelling en medeleven in den zwaren slag, die haar op zoo ontzettende wijze had getroffen. Ten slotte dankte nog een familielid voor de gesproken woorden en betoonde belangstelling. Wij ontleenen nog aan het Koninklijk besluit ten aanzien van de splitsing van het ministerie van Economische Zaken (Staats blad 140): Aan het hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij is de zorg opgedragen voor de volgende, tot dusverre aan het hoofd van het departement van Economische Zaken opgedragen, zaken: De onganisatie van de directie van den land bouw, het landbouwonderwijs, den landbouw- voorlichtingsdienst, de maatregelen tot wering en bestrijding van ziekten van cultuurgewassen en van voor cultuurgewassen schadelijke dieren, de paarden-, rundvee-, varkens-, schapen- en geitenfokkerij en de pluimvee- en bijenteelt, de Rijkslandbouwproefstations, de proefboerde- rijen en de proefvelden, de trekhondenfokkerij, de 'pacht, het landbouwcrediet, de bevloeiingen en de ontwatering in het belang van den land bouw, de ruilverkaveling, de jacht, de bescher ming van in het wild levende vogels en voor den landbouw nuttige diersoorten, de bestrijding van bedrog in den handel in meststoffen, zaai zaden en veevoeder, het veeartsenijkundig staatstoezicht en de bestrijding van veeziekten, de keuring van voor uitvoer bestemd vee, de Rijksseruminrichting, het staatsveeartsenijkun- dig onderzoekingsinstituut, de verstrekking van grond aan landarbeiders, de ontginning van woeste gronden (voor bebossching en voor stich ting boerderijen), het Staatsboschbeheer, de bescherming van bosschen en andere houtop standen, het behoud van natuurschoon, de maatregelen op zuivelgebied, de bevordering van den afzet van landbouwproducten, de economi sche landbouwvoorlichting, de internationale maatregelen en de algemeene zaken den land bouw betreffende de landbouwstatistiek, de Iandbouw-crisisaangelegenheden, de uitvoering van de bodem productie wet 1939, de uitvoering van de wet medewerking verdedigingsvooroerei- ding 1939, de Algemeene Vorderingswet 1939, de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939 en de Distributiewet 1939, een en ander voorzoover betreft de voedselvoorziening, de visscherij. Alle bevoegdheden en verplichtingen, boven staande onderwerpen betreffende, en welke bij bestaande algemeene maatregelen van bestuur en Koninklijke besluiten aan den minister van Economische Zaken zijn opgedragen, gaan over op den minister van Landbouw en Visscherij. Alle verplichtingen, de genoemde onderwer pen betreffende, welke bij bestaande algemeene maatregelen van bestuur en Koninklijke beslui ten aan derden tegenover den minister van Eco nomische Zaken zijn opgelegd, worden na het in werking treden van dit besluit geacht te zijn opgelegd tegenover den minister van Landbouw en Visscherij. Alle ministerieele beschikkingen, aanwijzin gen en andere beslissingen, bovengenoemde za ken betreffende, en welke vóór het in werking treden van dit besluit krachtens eenigen alge- meenen maatregel van bestuur of eenig Ko ninklijk besluit zijn genomen of gedaan, worden geacht te zijn gehandhaafd door den minister van Landbouw en Visscherij. Het besluit treedt in werking met ingang van 9 Mei 1940. Het is den centralen auto-opsporingsdienst van het hoofdbureau van politie te Rotterdam gelukt, in samenwerking met de militaire politie van het posthuis aan de Moerdijkbrug een tweetal autodieven te arresteeren, die zich schuldig ge maakt hadden aan diefstal van een auto, toe- behoorende aan J. van B. te Rotterdam. De dieven bleken de gebrs. G. van der L. en H. van der.L. te zijn, die zich reeds eerder aan een autodiefstal hebben schuldig gemaakt. Zij zijn opgesloten in het huis van bewaring te Rotterdam en zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld. Naar wij vernemen heeft de Provinciale Wa terstaat van Zeeland aanbesteed het maken van den onderbouw van de brug voor gewoon ver keer over de Zandkreek met bijkomende wer ken in de provincie Zeeland. Deze brug zal het verkeer regelen tusschen Noord- en Zuid-Beve land. De laagste inschrijfster hiervoor was de N.V. Amsterdamsche Ballast Maatschappij te Am sterdam voor de som van f 982.600. Als bewijs dat het Haagje en ook Amsterdam Toch nog steeds op de toekomst vertrouwen Kan men zien dat ze, hoe ook de oorlog nu woedt, Allebei een stadhuis willen bouwen. De hoofdstad verkocht haar stadhuis als paleis, Voor een prijsje om zoet van te droomen, Maar waarvoor ook binnen afzienbaren tijd Een heel nieuwe zetel moet komen. Zij schreef toen manmoedig een prijsvraag uit, Die er kwam, na veel vijven en zessen, En mèt al die plannen kwam tevens een stroom Van adhaesies, protesten, adressen Men stelde die honderden plannen ten toon, Stadhuizen, van buiten, van binnen, Van onder, van boven, van links en van rechts, En wist toen nog niet wie zou winnen Men koos er een paar combinaties van uit, Die mochten opnieuw er aan werken, En waar het eens komt, en ivat er van komt. Dat hopen we eenmaal te merken! Maar 't Haagje schoot nu ook pardoes uit z'n slof En greep naar wel zeer stoute schoenen: 't Begint met een stukje, maar heel dat ontwerp Wordt ook een geval van millioenen Laat ons nu maar hopen dat gunstige wind De sombere wolken verdrijve, Opdat, waar men zóó graag voortvarend wil zijn, Het niet bij stadhuis woorden blijve! HERMAN KRAMER In aansluiting op het bericht, dat met ingang van heden op de geëlectrificeerde lijnen der Nederlandsche Spoorwegen de normale dienst wederom zal worden gere den, wordt nog medegedeeld, dat met in gang van Vrijdag 10 Mei op de niet-geëlec- trificeerde lijnen uitbreiding aan den trei nenloop zal worden gegeven. Deze zal dan evenwel nog niet normaal zijn. In den avond van 19 Maart j.l. is op de lijn GroningenLeeuwarden bij het station Buiten post een personentrein uit Groningen op een stilstaanden goederentrein, welke even te voren uit Leeuwarden was gearriveerd, geloopen. Ten gevolge hiervan werden vier goederenwagens vernield. Ten einde de overwegboomen zoo kort moge lijk gesloten te houden, had men afgesproken, den goederentrein op spoor 2 in plaats van op spoor 3 te brengen. De sneltrein had gewaar schuwd dienen te worden, op spoor 2 binnén te loopen, hetgeen is vergeten. Voor deze nalatigheid stond Woensdag voor de rechtbank te Leeuwarden terecht de 40- jarige arbeider-telegrafist K. uit Buitenpost, tegen wien drie weken gevangenisstraf werd geëischt. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat 6 Mei 1940 te 's-Gravenhage de uitwisseling is geweest van de akten van be krachtiging van het 6 Maart 1939 te Berlijn tusschen Nederland en Duitschland gesloten verdrag nopens de wijziging van vroegere grens verdragen, dat is goedgekeurd bij de wet van 7 Maart 1940. Overeenkomstig artikel 2 van het verdrag is dit op denzelfden dag in werking getreden. Tevens is 6 Mei 1940 in werking getreden de 20 Februari 1939 te 's-Gravenhage tusschen de Nederlandsche en Duitsche vertegenwoordigers voor de regeling van grensquaesties ondertee- kende overeenkomst, met bijlage, betreffende de aan de Nederlandsch-Duitsche grens te plaatsen grensteekens, welke overeenkomst werd bevestigd bij tusschen Hr. Majesteit ge zant en den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken te Berlijn gewisselde nota's dd. 2 en 4 Maart 1939 en voorloopig toegepast krachtens de mede aldaar dd. 6 Maart 1939 gewisselde nota's. Bjj K.B. van 1 Mei 1940, no. 33 is ontbon den de bij K.B. van 9 Februari 1939, no. 44, in gestelde commissie,' met de opdracht, zich daar bij stellende op het standpunt van onverkorte handhaving van het beginsel der verplichte verzekering, te adviseeren omtrent: a. Een regeling van de financiering der over heidsverplichtingen, verband houdende met de verplichte invaliditeitsverezekering en na het expireeren van de thans geldende wettelijke regelen omtrent die financiering. b. De wenschelijkheid om, voor zoover het betreft de self-supporting invaliditeits- en ouderdomsverzekering, wijziging te brengen in het stelsel van kapitaaldekking van verzeke ringsaanspraken, zooals dit thans geldt. Aan den voorzitter, de leden en de secretaris sen van die commissie is daarbij eervol ontslag als zoodanig verleend met dankbetuiging voo: de door hen bewezen diensten. Met ingang van 10 Mei zal het gebruik door burgerluchtvaartuigen van de luchthaven Schip hol worden beperkt. Van dien datum af zullen op het vliegveld nog slechts Nederlandsche ver keersvliegtuigen worden toegelaten. Deze maat regel brengt dus geen wijziging in de bestaande verbindingen der K.L.M. De luchthaven Eelde is aangewezen voor het gebruik door buitenlandsche luchtvaartmaat schappijen. De K.L.M. bestudeert in hoeverre het mogelijk zal zijn een aansluitende verbin ding tusschen Schiphol en Eelde tot stand te brengen. De Kon. Ned. Voetbalbond heeft uit Brussel de mededeeling ontvangen, dat Nederlanders, die den voetbalwedstrijd Nederland—Luxemburg wenschen bij te wonen en in het bezit zijn van een geldig paspoort en een toegangsbewijs voor den wedstrijd, onmiddellijk bij het Belgische consulaat, waaronder hun plaats van inwoning ressorteert, een doorreis-visum door België kunnen krijgen. Omtrent het conflict in het veenbedrijf te Vriezenveen kan thans worden medegedeeld, dat de verveners aan de besturen der confessioneele arbeidersbonden hebben doen weten, dat zij ac- coord gaan met den door deze voorgestelden duurtetoeslag van 15 pet. Desondanks wenschen de arbeidersbonden de beslissing van den Rijks bemiddelaar af te wachten. De kans is groot, dat hangende de onderhandelingen, het werk heden zal worden hervat. De burgemeester van Vriezenveen heeft den moderne organisaties verzocht de bij hen aan gesloten arbeiders aan te sporen het werk te hervatten. De A. N. W. B. schrijft ons: Terwijl in het vorig weekeinde de bloei van kerse- en pruimeboomen reeds was „gedaan" en de vrucht zich had gezet, strooit thans nog een enkele peer zijn laat- bloemblaadjes rond. De appel viert nu hoogtij. De overweldigende witte bloesem tijdens He melvaartsdag van peren, pruimen en kersen werd, behalve door het ontplooide bladgroen, hier en daar onderbroken door de rose, op springen staande appelknoppen. De dag daar na waren de vroegbloeiers al open. Het leek wel of ze den achterstand met geweld wilden inhalen. In 't komende weekeinde zullen kleur - schakeeringen van heel zacht- tot dieprose den boomgaarden dat feestelijk aanzien geven, dat zoo echt bij de Meimaand past. Moge de zon er ook zijn om dien gloed te verdiepen. De Over-Betuwe met haar dichte appel boombeplantingen zal één bloementuin zijn. Neemt men als uitgangspunt Nijmegen, dan is een route Lent over Ressen en Bemmel naar Eist aan te bevelen. Van Kesteren uit geeft de omgeving van Lienden, Ingen en Ommeren veel te genieten Maar ook de Neder-Betuwe heeft veel moois. Een aardige tocht voor wielrijders of sterke wandelaars (ca. 20 K.M.) is van Geldermalsen uit via Eist, naar Opijnen, Neerijnen en Waar denburg (langs den Waaldijk), terug langs den straatweg. Grootsch en weidsch is het gezicht van Waal en Rijndijken af. Liefelijk en meer intiem is de streek van de Linge. Het water staat dit jaar wat hooger dan in andere jaren, weerspiege lingen van bloeiende boomen met een rood bonte of zwartgevlekte aan den waterkant, kunt u op vele punten treffen. Een mooi traject is voor wie uit de richting Zuid-Holland komt en Leerdam als uitgangs punt neemt (eventueel met bezoek aan de Wiel van Bassa bij Schoonrewoerd), den linkeroever van de Linge, via Asperen naar Gellicum. Rumpt en Spijk. Auto's en wielrijders binnen door naar Deil, tunnel Geldermalsen, bruc- verbinding met Buurmalsen, links af naar Tricht terug langs den rechteroever en over den beroemden appeldijk naar Beesd. Wande laars wordt aanbevolen bij Spijk den dijk met 40 (Nadruk verboden) Anne wist dit echter niet. Haar eigen humeur as van het driftige, ontvlambare soort, dat •^en in verband brengt met een teleurgestelde, «etergqe jeugd. Het laaide op, stond in vlam, ■oedde dan uit en vergat alle oneenigheid met hbige kalmte. "Ban," zei ze met een stem, zoo geschokt door °°rn, dat zij nauwelijks kon spreken, „konden e misschien beter ineens onze verloving ver beken?' Heel goed," antwoordde hij vast, „laten we dat maar doen. Het was van het begin af aan etl beetje dwaas van jouw kant. Anne zweeg, eenvoudig omdat zij te harts- ochtelijk bewogen was om iets te bedenken, dal ^ed genoeg was om te zeggen. e» zweeg eveneens en zijn gezicht droeg uitdrukking, die even smartelijk als wild in deze plotselinge, domme vervreemding pikten zij Colecourt Mansions. Terwiji Carroll met den chauffeur afrekende stormde Anne als een bezetene de trap op, ging haar flat binnen en sloot de deur. Boxer zat op de mat voor Carroll's deur. Hij was bijna den geheelen dag op zijn eentje op stap geweest en wachtte nu op de terugkomst van zijn baas om binnengelaten te worden. Hij was verwonderd, dat Anne niets terugzei op zijn beleefden groet, maar schoof het op rekening van vrouwelijke nukken en rende weg, om Car roll te begroeten, wiens stap hij op de trap had gehoord, Intusschen stond Anne, hevig bewogen door woede en teleurstelling en ongeloof, bij het open raam van haar zitkamer en staarde met droge nietsziende oogen naar de huizen aan de over zijde. Het leek nauwelijks te gelooven, dat Car roll zich zoo gemakkelijk had laten wegsturen zonder een woord van protest. Hij kon nooit echt van haar gehouden hebben, maakte zij zich zelf bedroefd wijs. Heel haar leven had zij zich niet zoo harts tochtelijk kwaad gevoeld. Plotseling viel haar oog op den sleutel, dien hij haar gegeven had om voor zichzelf te houden. Zij wikkelde hem in een stuk krantenpapier en, na de haldeur te hebben geopend, liet ze hem in de brievenbus vallen, na twee keer geklopt te hebben. Toen trok zij zich weer in haar eigen domein terug en ging bfj het raam zitten en luisterde, tot het heelemaal donker was. Langzamerhand begon haar woede af te ne men. en haar hart werd wat lichter. Brian zou het werkelijk niet kunnen verdragen, om haar op te geven, daar was zij heel zeker van. En als hü zag, dat zfi zijn sleutel terug had ge stuurd, zou hij beslist, hoewel natuurlijk ge griefd, in den loop van den avond binnen ko men, en alles zou vergeten zijn in de verrukking der verzoening. Dus haastte zij zich door een bijeengegaard maal heen, verwisselde haar jurk voor 'n licht groene, die Carroll bijzonder bewonderde, nam een boek, en ging zitten. Zij wachtte geruimen tijd. Het sloeg negen uur, toen tien, toen elf. Maar Carroll gaf geen teeken. Zij hoorde hem Boxer uitlaten op het gebruikelijke tijdstip, zag hen de straat uitgaan. Boxer dartel voor zijn voeten loopend, en zijn baas gewoon rokend, alsf er niets aan de hand was. Anne's drift was nu verflauwd. Er kwam een koude angst in haar hart, dat haar geliefde haar aan haar woord had gehouden. Zij trok de aar dige groene jurk weer uit en kroop een uu la ter in bed inderdaad een heel ongelukkige Anne. HOOFDSTUK XVII Gedurende de paar volgende dagen leed Anne werkelijk heel erg. Want Brian had nog steeds geen taal of teeken gegeven. Het kwam haar bijna ongelooflijk voor, hoe zij hem miste, zijn gezelschap, zijn aanhankelijkheid, de zekerheid van zijn liefde en nabijheid. Zij had nu spijt van haar overijlde daad be treffende den sleutel, want zij voelde zich wan hopig genoeg om naar hem toe te gaan en hem te vragen, haar te vergeven, onverschillig voor ..ecpaston trots" en andere over" - 'ogen Ieder oogenblik kreeg zij een aandrang om te bellen en een onderhoud, hoe kort ook, te ver langen. Maar bij nadere beschouwing durfde zij eenvoudig niet. Carroll's gezicht had somwijlen een uitdrukking vertoond, die haar een flauw idee had gegeven, hoe onverzoenlijk zijn wrox wel zou kunnen zijn, wanneer deze grondig was opgewekt. En te oordeelen naar zijn hardnek kig zwijgen, vreesde zij, dat deze wrok nu inder daad grondig was opgewekt. En zij had het niet ver mis. Op een dag kwam Elfie binnen, maar Anne ontving haar lusteloos en na een kort bezoek ging de kleine weer weg, neerslachtig en moe deloos. „Anne lijkt geen steek op zichzelf," zei ze op droeven toon tegen haar moeder. „Ze zit maar uit het raam te kijken en zegt geen woord. En ik weet zeker, dat ze ergens om gehuild heeft." Op een middag, dat zij meer bladzijden had beschreven en verscheurd dan sedert haar twist met Carroll gebruikelijk was geworden, nam Anne haar hoed en een boek en ging op weg naar Kensington Gardens. Zij was van plan het park binnen te gaan door de Queen's Gate. Toen zij op het punt stond, Kensington Gore over te steken, zag zij Barney Musgrave naar zich toekomen. Hij stond stil en stak haar met een verheugden glimlach zijn hand toe. „Hoe gaat het, juffrouw Stafford?" riep hij uit. „Het lijkt een verschrikkelijk langen tijd geleden, sinds Carroll en ik dien middag thee bij u dronken. Maar ik moet z"~~en, u ziet er erg bleek en afgemat uit. Is er iets mis?" „Ik ben moe en warm," antwoordde Anne. en trok haar hoed wat dieper in haar gezicht. „Het grasdek te houden en zoo al de bochten van dit mooie riviertje te volgen met de volle weel de van vruchtboomen links en rechts. Hekken goed sluiten. Een pad rechts de van Beverenweg leidt naar Deil. Een trap- brug over het station, met linksaf het pad naar het overzetveer te Tricht brengt u al spoedig op den bovengenoemden appeldijk naar Beesd. Auto's mogen er wel rekening mede houden, dat het wegdek van den linkeroever dezer Lin- route op vele gedeelten heel slecht is. Wan neer men hier overheen stapt, is een bezoek aan het oude plaatsje Heukelum, evenals Asperen met een bewoond ooievaarsnest en oude ge veltjes als bezienswaardigheden, zeer de moei'e waard. Een zeer aan te bevelen route voor automobi listen blijft de reeds eerder gepubliceerde tocht van ongeveer 110 K.M. uitgaande van Utrecht Via Bunnik, Neder Langbroek en Wijk bij Duur stede wordt Amerongen bereikt. Van daar recht naar het Zuiden met het veer bij Eek en Wiel ever de Lek en verier via Maurik en Buren naar Geldermalsen en Tiel, den Waaldijk volgen tot Dodewaard en dan over Hemmen, Rand wijk, Heteren, Driel en Elden naar Arnhem, de pinkster-bloesemtocht bij uitnemendheid. Ook uit Zuid-Limburg heeft de A. N. W B bericht ontvangen, dat de appelbloesem in ja ren niet zoo rijk en mooi is geweest als thans Van 16 Juli tot 1 September ajs. wordt ter gelegenheid van het Internationaal Mariacon- gres te Maastricht in de voormalige Domini- canenkerk aldaar een tentoonstelling gehou den van „mariale" kunst in den loop der eeuwen. Voor de hedendaagsche kunst wordt, naar wij vernemen, een afzonderlijke ruimte af gestaan. Het is de bedoeling hierin te laten zien, hoe de Maria vereering zich openbaart in de bezieling van den hedendaagschen beeldenden kunstenaar. Dezer dagen zijn de in aanmerking komende kunstenaars uitgenoodigd tot deelname. De tentoonstelling zal omvatten uitsluitend oor spronkelijke werken op het gebied van de schilderkunst, beeldhouwkunst, teekenkunst grafische kunst, handschriften en miniaturen, edelsmeedkunst, textielkunst en verdere toege paste kunst. Voor de afdeeling hedendaagsche kunst is een sub-commissie gevormd, bestaande uit de vol gende heeren: Jean Adams pr„ A. J. N Boos- ten, Jac. Eloy Brom, L. Linssen pr. en dr. W J. Visser. Deze commissie fungeert als jury. De in Nederland geboren Amerikaansche schrijver H. van Loon heeft naar de „Daily Telegraph" weet te melden, aangeboden zijn huis op Long Island bij New York ter be schikking van het Nederlandsche vorsten huis te stellen, voor het geval de Konink lijke familie zich bij een gewapenden inval in ons land in het buitenland in veiligheid zou willen stellen. In antwoord daarop heeft de heer Van Loon, aldus het Engelsche blad, een schrij ven ontvangen van H. K. H. Prinses Juliana, waarin Zij namens Haar Moeder en prins Bemhard zegt, dat de schrijver als geboren Nederlander en student in de Nederlandsche geschiedenis behoorde te weten, dat het Huis van Oranje vijf eeuwen lang voor geen enkel gevaar gevlucht is. „Onze plaats is hier in Nederland," zoo voegde de Prinses daar aan toe. „Of er gevaar dreigt of niet, wij zullen nooit onzen post verlaten." Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zijn ie verwachtingen, dat aan grensbewoners in het verkeer met België faciliteiten zouden wor den verleend, ongegrond. Ook voor wie vlak aan de grens wonen wordt, van a.s. Vrijdag af, een visum gevorderd. Aangezien de belemme ringen steeds wederkeerig zijn, kan men zich indenken, dat voor vele grensbewoners heel wat moeilijkheden ontstaan. Aan het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verbetering van de haven van Delfzijl is het volgende ont leend: Bij het afdeelingsonderzoek van dit wetsont werp wezen verscheidene leden er op, dat het voorstel tot het beschikbaar stellen van f 300.000 uit het Verkeers fonds ten behoeve van de ver betering van de haven van Delfzijl vrijwel ge heel is gegrond op de toeneming van het, haven- verkeer. welke een gevolg is van den oorlogs toestand. zy erkenden ten volle, dat een belang rijke toeneming van het havenverkeer heeft plaats gehad. Zou deze toestand voortduren, dan ware ongetwijfeld een voorziening als de voor gestelde urgent. Deze leden hadden dan ook voor de indiening van het wetsontwerp waardeering. Echter is sedert dien de toestand weder geheel veranderd. Terwijl tot voor kort de vaart van Delfzql uit naar de Scandinavische landen en de Oostzee zonder al te groot risico mogelijk was, heeft het oorlogsterrein zich in de laatste weken in die richting zoozeer uitgebreid, dat de scheepvaart op deze landen vrijwel stilstaat. Naar men meende heeft zich dientengevolge reeds een niet geringe vermindering van het havenverkeer te Delfzijl doen gevoelen. zyn nu, zoo vroegen deze leden, onder deze omstandig heden de voorgestelde voorzieningen nog wel onmiddellijk noodig? Sommige andere leden herinnerden er aan, dat in den loop der jaren reeds belangrqke bedragen aan de haven van Delfzyi ten koste gelegd zqn. Zij belwyfelden of het wel aanbe veling verdient hiermede voort te gaan. Weer andere leden deelden de opvatting der regeering, dat de drukte van het oogenblik, al is deze wellicht tijdelijk, moet kunnen worden opgevangen. Echter drongen zü op groote zui nigheid aan. Is het niet mogelijk, zoo vroegen zij, althans ten deele met tijdelijke voorzienin gen te volstaan? Tegenover de tot dusverre weergegeven opvattingen stond die van verscheidene leden, die voorgestelde verbeteringen van de haven van Delfzijl noodzakeiyk en uigent achtten, ook onder de zoo juist weer ver anderde omstandigheden. Verscheidene leden verklaarden er bezwaar tegen te hebben, dat deze havenverbetering, welke uitsluitend een sclieepvaartbelang is, in dien het voorstel der regeering wordt aanvaard, zal worden betaald uit het Verkeersfonds en dus grooiendeels zal worden opgebracht door het motorverkeer. Van verschillende zijden werden nadere in lichtingen gevraagd omtrent dc^voorziemng van de haven van Delfzyi met arbeidskrachten. Welke regeling is op dit punt getroffen? De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat in den vervolge geen machtigingen meer zullen worden afgegeven* voor den invoer en den uitvoer van levende duiven, van welke soort ook. Deze machtigingen, welke tot nu toe werden verleend door de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee, zullen dientengevolge evenmin voor postduiven als voor andere duiven worden verstrekt. Nederlandsche postduivenhouders kunnen dan cok voortaan niet meer deelnemen aan buiten landsche wedsirijdvluchten of aan oefenviuch- ten, waarbij de landsgrenzen overschreden wor den. Dit te meer, daar ook in België een beschik king van soortgelyke strekking van kracht is en de grenzen der belligerente staten eveneens ge sloten z«n voor den in- of uitvoer van levende duiven. De wedstrydvluchten in Nederland zyn tot op heden niet gebonden aan eenige voorafgaande goedkeuring of machtiging. Aan G. R. Wagenaar, inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Am sterdam is op zyn verzoek met ingang van 1 Juni 1940 eervol ontslag verleend uit 's Ryks dienst. Benoemd is tot (derden) secretaris van den raad van beroep voor de directe Belastingen te Zwolle: tnr. D. Sanders, advocaat en procureur te Zwolle. Benoemd zijn: In de provincie Noord-Holland: a. Met ingang van den eersten Dinsdag in Juli 1940, tot heemraad van den Prins Hendrik- polder op Textel, W. Zegel, te Den Hoorn (ge meente Texel). b. Met ingang van 1 Mei 1940, tot heemraad, van den polder Waard en Groet, P. A. Melchior. te Barsingerhorn. Met ingang van 1 Januari 1940 is bevorderd tot ryks-hoofdinspecteur van het verkeer, de rijksinspecteur van het verkeer ir. J. W. Filz ter standplaats 's-Gravenliage. tot hoofdcom mies by de ryksverkeersinspectie, de commies mr. F. L. Schlingemann en tot commies by de rijksverkeersinspectie, de adjunct-commies B, de Rover. Voorts zijn met ingang van 1 Januari 1940 benoemd tot ryksinspecteur van net verkeer in vasten dienst, ir. M. J. Breuning ter stand plaats 's-Gravenhage, thans tydeiyk ais zoo danig werkzaam en tot technisch-ambtenaar 2e klasse in vasten dienst by de Ryksverkeersin spectie M. Houpt ter standplaats Groningen. P. Ros en P. R. Sinnfma ter standplaats 's-Gra venhage, thans in dienst op arbeidsovereen komst. Benoemd is tot president van de rechtbank té Alkmaar: mr A. M. Baron van Tuyll van Serooskerken, thans rechter in de rechtbank te Amsterdam. Met ingang van 9 Juni 1940 is tot lid der kamer van toezicht over de notarissen en can- didaat-notarissen te Utrecht herbenoemd' mr. A. N. L. Otten, kantonrechter te Utrecht. is een tamelijk eind van hier naar Colecourt Mansions, weet u. En ik heb den heelen weg geloopen." „En waar gaat u heen, als ik vragen mag?" informeerde hij. „Ik ga naar het park met een boek. Ik heb het land,en kan niet verder schrijven." „Laat me u dan den weg overbrengen; en mag ik pen eindje met u meewandelen? Ik oen in geen jaren in het park geweest. En als ik u verveel, kunt u me wegsturen." Anne glimlachte even. „Hoe kan men iemand beleefd laten merken, dat men hem beu wordt?" lachte zy. zy was oprecht verheugd, Barney te spre ken. Het leek bijna, of zü Brian zelf sprak. Hij glimlachte eveneens. Barney had een heel innemenden glimlach. „Geen flauw idee," antwoordde hij. „Maar als u iwee keer op uw horloge kijkt, of drie keer geeuwt, of uw aandacht hardnekkig vermr'ocft af te dwalen van hetgeen ik zeg, dan zal ik we ten. dat ik marsch-orders heb ontvangen en me in den juisten vorm terugtrekken." Toen zij de Flower Walk indraaiden, stelde Musgrave voor, te gaan zitten. „U ziet er heelemaal niet goed uit," zei hij bezorgd, terwijl hij naast haar plaats nam. „Ik wil heelemaal niet onbescheiden of nieuwsgie rig zijn, maar ik kan het niet van me afzetten, dat er iets aan de hand is." „Hebt u Brian den laatsten tijd gesproken?' vroeg zij met wat zij voor een tamelijk vaste stem hield. „Neen, al een tijdje niet," antwoordde hy, met een tikje verrassing in zijn prettige stem. Toen voegde hij er vragend aan toe: „U natuuriyk wel?" „Neen," zei Anne, en staarde door het zachte Junigroen van de hooge, oude boomen. „Ik heb hem in bijna een week niet gezien." „Niet?" zei hij en zijn wenkbrouwen gingen omhoog. „Is hij dan de stad uit?" Anne schudde haar hoofd. „Ik weet het niet," antwoordde zij heesch. „Zooals ik u al zei, heb ik hem in bijna een week niet gezien." „O drommelsch!" riep Barney ontsteld uit, niet vanwege haar woorden, maar vanwege haar toon. Er was een pauze. Toen vervolgde Anne: „Wijonze verloving is verbroken." „Verbroken?" herhaalde Barney en keek ver bijsterd. „En in 's hemelsnaam, waarom?" Anne begon met de punt van haar schoen in gewikkelde diagrammen te trekken in het grint aan haar voeten. „Het was mijn schuld," zei ze kort. „Maar, geeft u dan niet om hem?" vroeg haar metgezel, en weer fronste hij zijn rechte wenk brauwen. Anne keek hem zwijgend aan; en dit kyken was voldoende antwoord. Ik veronderstel, dat er een misverstand tus schen jullie was?" zei hij, toen er misschien een minuut was verloopen. Zij glimlachte. Maar voor Bamey leek deze glimlach een nogal droevige poging. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3