Toen men nog in landauers de bollenvelden bezocht {B£o-etnpjesda^\ l H-O of Quaker m Haarlem, 10 Mei 14(at ótaat IL b&t&K geeft Uallen, jong en oud gezondheid en energie Eert hoed met een kleinen of met een grooten rand Zaterdag 18 Mei a.s. WIJ ZIJN PARAAT! De eerste oorlogsuren in Haarlem en omgeving postzegels Een da gelijk sch ontbijt met VRIJDAG 10 MEI 1940 STADSNIEUWS Een praatje met een 75-jarigen Haarlemschen koetsier over Victoria's Wilde bussen" van 40 jaar terug Kende Haarlem ook aapjeskoetsiers? Het einde der koetsen- romantiek y\ GR.HOUT5T KL HQUT5TR. 56 GEN.CRONJESTR.fi VORMSEL VOOR VOL WASSENEN Weldadigheid naar Vermogen HERWONNEN LEVENSKRACHT WEEST MILD VOOR TUBERCULOZENLIJDERS. Koopt allen een bloempje Met victoria's door de landouwen Als de sirenes loeien Dan is het werkelijk alarm DE HOOFDKRAAN VOOR DEN GASMETER Maatschappelijke Zorg voor Zieken KORPS VROUWELIJKE VRIJWILLIGERS Haarlem en omstreken Verbind ingsd ienst V ervoer sd ienst Kapperszaken op Zaterdagavond R.K. Leesbibliotheek Gevonden dieren en voorwerpen Gemeentezaken Speeltuin Weltevreden Verkoop grond Frans Halsmuseum Het bouwvak St. Philomenaschool De Sportweek Nijverheidsonderwijs Terrein aan de Ohmstraat 'n Geheel nieuwe serie Doet Uiv kinderen er een groot plezier mee! Want H-0 en Quaker zijn rijk aan Vitamine B„ het edele ele ment van gezonde voeding. Da gelijks moet het lichaam Vitami ne Bj krijgen, want het kan er geen voorraad van maken. H-O en Quaker zijn bovendien rijk aan eiwit voor stevige spieren en weefsels; rijk aan belangrijke minerale stoffen, ijzer en phospho rus, voor krachtig bloed; kracht- voedsel, dat niet dik, maar sterk en onvermoeibaar maakt. Bij het ontbijt, of als nagerecht, altijd smaakt H-O of Quaker even heerlijk. Dit tien keer geroosterd havermout wordt, volgens een speciaal procédé, ge maakt van de beste zongerijpte haver ter wereld. Dat is de reden, dat alleen hij H-O en Quaker de volle voe dingswaarde en de heerlijke smaak voor U behouden blijven. Sera'»0f OUDERSAVONDEN OVERHEVELEN VAN LEERLINGEN AGENDA Stadsschouwburg Bioscopen 11 Me Stadsschouwburg Bioscopen Apotheekdiensten Wie ni dezen tijd van jagend tempo en jecordverbeteringen luistert naar de verhalen ®h een bejaard koetsier, die vanaf zijn hoogen k de wereld anders ziet dan de duizenden utomobilister., die langs de autostrades racen, riJgt onwillekeurig het verlangen naar „dien jfoeden ouden tijd", toen niemand zich druk aakte of hij nu vandaag of morgen zijn doel Reikte. Wij, twintigste eeuwers, kunnen ons moei lijk voorstellen hoe de menschen dertig jaar geleden op een zonnigen middag een vic- t°riaatje bestelden en daarin met de heele familie gingen toeren. Niet alleen dat we °hs niet met 't idee „koets" zouden kunnen vcreenigen, maar ook het slakkengangetje, ^aarmee men in die dagen pleegde te rijden ons niet aanstaan. Een zwart gelakte koets met twee statig stappende paarden er Voor wekt bij ons een herinnering aan vier gr'jze dames, die met een breiwerkje in de hand of een paars parasolletje boven de ZM'aar bepluimde hoeden, een tochtje gaan •haken in de rustige dreven van een stil en Verlaten dorp. Het andere uiterste van dat "Verfoeilijke" idee koets is een zwierend en luidruchtig gezelschap studenten, die met eeh troote dosis spiritualiën in hun kraag en hooge zijen schuin op hun bol de nachte lijke rust verstoren door het zingen van aan ®acchus gewijde liederen. ^aar deze spookideeën rond het romantische v VR'ielige rijtuig zijn ontsproten in de breinen Oin ^en' die nimmer de rust en charme van den fed n hebben gekend en even mechanisch ^®0eneeren als de walmspuitende motoren, armee zij de straten onveilig maken. da n vijf-en-zeventig-jarige koetsier, die eerst- j. ags in goede gezondheid zijn gouden bruiloft °Pt te vieren, de heer A. Romeyn, met wien Von.ÖeZer dagen een onderhoud hadden, lichtte 0n°r 0ns ^en s'u'er van ..den goeden ouden tijd" P> door op prettige wijze iets te vertellen van J1} ei'varingen als koetsier in den tijd, dat de "toria's en landauers hoogtij vierden. Toen wij»? na een gemoedelijk praatje met den asseh koetsier, waarmee we direct op het k ®ma „koetsieren in vroeger dagen" terecht V'anien, hem vroegen hoe het met die zooge- a®mde Aapjeskoetsiers in Haarlem gesteld was, chte zijn heele vriendelijke gezicht. yJa. die aapjes,.,^." «ét waren zeker apen, die koetsiers. Ik zelf e° nooit tot hun corps behoord, maar het .weekt van zelf. dat ik wel iets van hen weet vertellen. °bder de kap van het station, waar thans taxi's staan, hadden vroeger de „snorders" h standplaats. „Waren dat de „wilde bussen" van veertig Jaren terug?" wierpen wij in het midden, daar het ons niet recht duidelijk was wat Voor een soort koetsiers het waren. „Nou wild konden ze wel eens zijn, maar Zooveel passagiers vervoeren als er op het "ogenblik in een bus gaan, dat konden ze "iet. Het waren koetsiers, die door een maat- Schappjj werden uitgezonden naar het sta tion, om daar hun vrachtjes te halen. Dat ""as vrijwel de eenige plaats in Haarlem, •Vaar iets te „halen" viel. De naam Aapjes- koetsiers, die sipecifiek Amsterdamsch is, *vcrd in Haarlem nooit gebruikt, al is het idee wel hetzelfde. De koetsiers, die bij het station op reizigers •widen te wachten, noemde men „snorders" tiet bestaan van deze menschen was niet bij- wider benijdenswaardig, want elk oogenblik van cö dag moesten zij paraat staan. Het „vrachtje" niet op zich wachten en zoo gebeurde het weer dan eens, dat hun twaalfuurtje er bij in schoot. zij moesten zich dan maar tevreden •ellen met het verorberen van een worstje tus schen vinger en duim. De treinen, die in vroeger dagen niet zoo tal- 'Jk liepen als tegenwoordig, boden den snorders ok wel eens de gelegenheid om hun tijd te forten met een drupje uit het zoete wijnvat, tin als het wachten erg lang werd, dan liep het *raantje steeds maar door met het gevolg dat ader Bacchus alle eer werd aangedaan; zoo- eel eer zeifS> dat zij met moeite hun wagens ^•Ug konden vinden. Het was voor de snorders Seen uitzondering, dat zij onder invloed van geestrijke nat te hard over den weg snorden, met een rietje of een kopje thee met veel suiker. Zoo'11 oogenblik was voor den koetsier altijd erg welkom want niet alleen hij maar ook zijn paarden kregen de gelegenheid weer wat op verhaal te komen. Dit waren echter maar de zoete vruchten van het bedrijf. Over het algemeen is' het leven van een koetsier niet te benijden. In den barren winter moesten zij ook elk uur klaar staan voor de cliënten. De Bachconcerten vonden in vroe ger dagen veel aftrek en dan waren het altijd de Victoria's die liét „sierlijk getooide" vrachtje door de sneeuw tot voor de poorten van hef Concertgebouw brengen, 's Avonds laat was het wachten en Wachten op den hoogen bok, terwijl een scherpe Oostenwind om je ooren floot. Neen, in den winter koetsieren dat was ook niet alles! Thans is de tijd van landauers en Victo ria's voorbij! Ze hebben plaats moeten maken voor de „wonderen" van de techniek, die wel snel ler en comfortabeler zijn, maar niet meer die rustige sfeer kunnen scheppen zooals dat in den ouden tijd gebeurde. Het eenige overschot dat wij van de rijtui gen nog kennen is de lijkwagen met een sleep van volgkoetsen, die naar de begraafplaats „stappen" en den w'eg terug in „draf" afleggen. En een enkele maal zien wij door de stad nog wel eens een paartje, dat er de voorkeur aan geeft in een open koets naar het stadhuis te gaan, maar dat zijn uitzonderingen. De vijf-en- zeventig-jarige koetsier, die zijn liefde voor de Victoria's nog lang niet heeft verloren, toont toch ook een gezond begrip voor de eischen van den moderner, tijd. Zooals hij ons vertelde, schrok hij in het begin wel van de rooie lam pen stoplichten maar alles went. Thans wacht hij op het einde van zijn koetsjes, die slechts nog af en toe van stal gehaald worden om te begraven of in den zomer een ritje te maken met oude dames, die in een auto maar niet „wennen" kunnen. Ook hier moet het oude voor het nieuwe wijken en als u van den zomer nog een koetsje over den weg ziet voortglijden, ziet u het laatste overblijfsel van een tijd, waar in de mcnsch rust en vrede kende. Onze schier onbe perkte collectie en desgewenschf ons ter zake kundig advies zullen U volmaakt doen slagen Z. H. Excellentie de Bisschop van Haarlem zal Zondag 19 Mei des avonds te zeven uur in de Kathedrale Kerk het H. Sacrament des Vormsels toedienen aan volwassenen. De voorbereidings oefeningen beginnen Dinsdag 14 Mei om half 9 en wórden gehouden in de Kapel van het Zie kenhuis St. Joannes de Deo, Maerten van Heemskerkstraat 2. Alle volwassenen uit Haarlem en omgeving, die het H. Vormsel zullen ontvangen, worden dus Dinsdag' half 9 in de Deo verwacht. Wie heeft voor ons kleeren Van dames, kinderen of heeren? Wil maar telefoneeren. En prompt zonder dralen, Laten wij het bij U halen. Telefoon 12255 postgiro 212793 Zeer dringend nog medewerking ge vraagd van collectanten of collectrices boven 14 jaar. Aanmelden bij het dagelijks bestuur: B. REIJNDERS. Zomervaart 134; A. J. OVERTOOM. Marsstraat 127. W. J. van LEEUWEN Rijksstraatweg 8. Telefoon 12036 en in het gebouw ST. BAVO. telef 1004&. het z°odat ofwel het paard of de wielen er het °°óje bij moesten leggen Na dezen meer prozaïschen blik in de koetsiers- gereld van vroeger dagen kregen wij iets te zien van de elegance en statigheid, waarmee de •-Soede stand" uit Haarlem uit rijden ging. Tegen den voormiddag werden bij de bona fide tijtuigmaatschappijen de bestellingen gedaan omstreeks twee uur kwam de koetsier met i15 sierlijk opgetuigde paarden en glimmenden 'andauer voor. Terwijl de paarden al stonden c trappelen van ongeduld kwam de heele fa ctie naar buiten en onder den gebiedenden toon ah vader kregen de kinderen een plaatsje aan gewezen in het rijtuig. De bedoeling van derge lijke tochtjes was alleen maar een toertje door cle stad en vooral 's zomers werden de omstreken, z°oais Vogelenzang, Aerdenhout en Heemstede •huk bezocht. Het ging alles even bedaard. Niemand Kraakte zich druk. En waarvoor zou dat trouwens ook goed zijn? Men had toen nog Seen last van ronkende auto's en brullende •botoren. Iedereen reed even langzaam en Zoo was er vanzelf geen naijver tusschen de Weggebruikers. Als men in de contreien 3an een aardige uitspanning kwam, waar „deftige" lieden zaten, dan werd de koet- Sier gewaarschuwd en moest hij de familie keurig tot aan den ingang van het café brengen. Met allen zwier en sierlijkheid, waar- •hee vroeger vooral de dames wisten te pron ken, werd op een van de tafeltjes afge stevend en daar dronk men dan heel netjes so met veel strijkages een glas limonade De burgemeester van Haarlem maakt be kend: Heden is de volledige luchtbeschermings dienst in werking gesteld. Als de sirenes nu gaan loeien is het geen oefening meer, maar werkelijk alarm en wie bij de luchtbescher ming is ingedeeld moet dan direct naar zijn vak- of wijkpost gaan (armband meenemen). Blokhoofden moeten paraat blijven en dus niet naar hun gewone werk gaan. Het publiek gedrage zich ais hij de laatste oefening, niet uit nieuwsgierigheid voor de vamen of in de deuren blijven staan. Iedereen leze het boekje van de luchtbe scherming, dat huis aan huis is bezorgd, nog even door; zijt gij het kwijt leen het van Uw buurman. Verwijder zooveel mogelijk brandbare voor werpen van Uw zolder sluit bij luchtaanval gas en electriciteit af, maai' laat de waterleiding open. Vanaf hedenavond wordt de straatverlich ting gedoofd, iedereen moet nu eiken avond verduisteren. Verbreid geen losse geruchten, verwek geen paniek, de autoriteiten te Haarlem hebben hedennacht alle noodige voorzorgsmaatregelen genomen. Het publiek wordt dringend aanbevolen, inge val van luchtalarm, de hoofdkraan voor den gas meter te sluiten. Aansteekvlammen van gastoestellen, moeten, als deze niet in gebruik zijn, gesloten worden. Alvorens de hoofdkraan weder te openen, moet men zich ervan overtuigen, dat alle kranen van comforen, geysers enz. gesloten zijn. Deze reeds lang bestaande vereeniging zal bij velen bekend zijn door haar veelzijdigen arbeid. Echter blijkt steeds opnieuw, dat zij nog niet bekend genoeg is, want terwijl het aantal gezin nen, dat de hulp der vereeniging inroept steeds toeneemt, hebben de zusters van „Maatsch. Zorg voor Zieken" steeds te kampen met een tekort aan geschikte helpsters om uit te sturen naar de gezinnen. Dit is vooral nu een groote moeilijkheid, om dat vele huisvaders die anders een helpende hand kohden bieden in het gezin bij ziekte van de vrouw, onder de wapenen geroepen zijn. Ook het K.V.V. kan hierbij niet helpen, omdat zij, die zich hierbij aanmelden, zich in oorlogs tijd 3 uur per etmaal beschikbaar stellen, maar nu veelal gebonden zijn door arbeid of gezin. Wat wordt nu precies gevraagd door de zus ters en wat kan daarvoor als belooning geboden worden? Wanneer de huisvrouw het bed niet mag ver laten en er eenige jonge kinderen zijn, is er heele dagen hulp noodig. Hiervoor wordt 6 per week vergoed. Voor halve dagen, dus bij een herstellende, d.i. van 91 uur, is de vergoeding 4 per week. Is er alleen hulp voor ruw werk noodig', b.v. bij een invalide, dan is de vergoe ding voor 3 halve dagen 2.50 per week. Soms komt het ook voor dat er één halven dag per week hulp wordt gegeven, d.i. lp. w. Onze vraag is nu: zijn er vrouwen die dit werk willen doen voor langer of korter tijd? Het kan immers zijn, dat iemand het op prijs stelt eenige weken er iets bij te verdienen, om zich daarna weer aan eigen omgeving te wijden. Dit is een voordeel, zooals niet iedere betrekking' biedt, bo vendien is het nuttig voldoening gevend werk. Arbeidskrachten kunnen zich aanmelden op Maandag, Woensdag en Vrijdag tusschen 3 en 5 uur bij: Zr. M. Merison, Diaconessenhuis. Mej. Z. L. M. Bierens de Haan. Mej. M. Beune, Mariastichting. Mej. R. v. d. Bosch. Zr. J. Koolhaas, St. Elisabeth's Gasthuis. Mej. J. M. J. v. d. Griendt. De zoo plotseling uitgebroken oorlog heeft natuurlijk ook Haarlem en omgeving niet on beroerd gelaten. Reeds heel vroeg in den morgen het duister was nauwelijks verdwenen was het aan de publieke belangstelling op straat te be merken, dat er iets heel bijzonders gebeurd was. Het grootste deel der bevolking was reeds vroeg gewekt door het knallen van het geschut. Naarmate het op straat drukker werd, vorm den zich steeds meer groepjes, die de ontzetten de gebeurtenissen van den nacht bespraken met weliswaar sombere, maar vastberaden trekken op het gelaat. Spoedig hadden zoowel overheid als particu lieren verschillende maatregelen getroffen. De scholen werden of bleven gesloten; verschillen de openbare gebouwen zooals het spoorwegsta tion en het postkantoor mocht het publiek niet meer betreden. De N.Z.H.T.M.-tram naar Leiden reed niet verder dan tot Hillegom; allerwege in de straten was het een druk gedoe ter be scherming van vensterruiten en étalages tegen de kracht van eventueele explosies, veelal door middel van papieren strooken, die op het glas bevestigd werden. De aanmelding voor het K.V.V., hoewel be vredigend, is nog lang niet voldoende om te voorzien in de zeer groote behoefte. Voor ver schillende takken van dienst zijn nog vele krachten noodig. Allereerst is dit het geval met den Deze heeft dringend behoefte aa.n rijwiel- ordonnansen A. Om te worden ingedeeld bh de genees kundige luchtbescherming. Deze moeten be halve de gewone opleiding voor den verbin dingsdienst een korte E.H.B.O.-cursus volgen. B. Om dienst te doeyi bij de interne organi satie van het K.V.V. Meisjes en jonge vrouwen van 18 tot pl.m. 35 jaar. die over een rijwiel beschikken en zich voor dit belangrijke en in tijden van nood zeer verantwoordelijke werk. willen opgeven gelieven zich te melden op de spreekuren van bet K.V.V.: Dinsdags van 9 tot 11.30 uur, Donder dags van 9 tot 11.30 uur. Vrijdags van 2 tot 5 uur op het stadhuis, ingang Zijlstraat of des Woensdagsavonds van 8 tot 9.30 uur in de Prins Hendrikschool, Prins Hendrikstraat hoek Wilhelminastraat. De chauffeuses van den vervoersdienst, die den grooten E.H.B.O.-cursus volgen en reeds ge oefend hebben op de vrachtwagens van de ge meente, zullen nu beginnen te rijden op de ambulance-auto's van de firma Mathot. Iedere chauffeuse zal gedurende een week twee uur per dag op deze wagens rijden. Daarna zullen zij nog eenigen tijd dienst doen als hulpve-pleeg- ster in de ziekenhuizen. De besturen der kappersorganisaties wijzen er het publiek op, dat met ingang van Zaterdag 11 Mei de zaken om 9 uur des avonds gesloten zul len zijn. De R. K. Leesbibliotheek, Nieuwe Gracht 70, zal tot nadere order 's avonds gesloten zijn. Overdag echter blijft zij nog geopend. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband: Oomen, Trompstraat 12; bril: Bon- kerk, Harmenjansstraat 81; bontkraag: Ker- mer, Anna van Burenlaan 14; postduif: Ohras, Berkenrodestraat 31; dameshorloge: Weiman, Pieter Kiesstraat 12; kaas: Sliebhake, Schelde- straat 16; zakmes: de Kruif, Lange Wijngaard straat 28 rd.; oorbel: Peters, Vlietzorgstraat 9; pop: de Wit, Gen. Joubertstraat 21 rd.; porte- monnaie m.i.: Veerkamp, le Zuid Polderstraat 19; tasch: Meijer, Raadhuisplein 22; vulpen: Mundinga, Ohmstraat 7; vulpen in étui: Wasch, Plein 12; vulpen: Westerbeke, Tafelbergstr. 24. B. en W. vragen den raad voor het hersteilen van de omrastering van den speeltuin aan den Spaarndamscheweg, in gebruik bij de speeltuin- vereeniging „Weltevreden", een bedrag van f 450.ter beschikking te stellen. B. en W. stellen voor aan A. P. Winnubst, te Haarlem, tegen den prijs van f 9300— in koop ai te staan grond, gelegen aan de noordzijde van de Ambachtstraat, groot pl.m. 862 M2, zulks met de bestemming om op dien grond te bou wen zes woonhuizen, elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. De commissie van toezicht op het Frans Hals museum heeft ter voorziening in de vacature, welke op 31 December 1939 Is ontstaan door periodieke aftreding van een lid dezer com missie, aanbevolen: 1 J. L. Tadema, wonende te Haarlem (aftredend) en 2 H. van EOrssum Buisman, wonende te Haarlem. B. en W. schrijven aan den raad: In uw op 28 Februari 1940 gehouden vergade ring werd om prae-advies in onze handen ge steld het tot uw raad gerichte verzoekschrift van de afdeeling Haarlem van de Landelijke Federatie van bouwvakarbeiders in Nederland, om „opnieuw te besluiten, dat op arbeiders te werk te stellen in lossen dienst der gemeente van toepassing zullen zijn de bepalingen van de Landelijke collectieve overeenkomsten voor den burgerlijken en utiliteitsbouw en verder B en W. te willen uitnoodigen, de daarvoor noo dige voorschriften te willen uitvaardigen." B. en W. achten het niet noodig nadere maatregelen te treffen. Het spreekt echter van zelf, dat zij nauwlettend zullen blijven toezien, dat het besluit betreffende de indienstneming op arbeidsovereenkomst zorgvuldig wordt uit gevoerd, ook bij de bedrijven, welke verzoekster aan het slot van haar verzoekschrift met name noemt. Zij stellen daarom voor dat verzoekschrift voor kennisgeving aan te nemen. Bij besluit van 30 Augustus 1939 verleende de raad medewerking voor de uitbreiding van de R.K. Meisjesschool voor gewoon lager onder wijs „St. Philomena", aan de Eemstraat 2, ter wijl voor dat doel tegelijkertijd ter beschikking werd gesteld een bedrag van ten hoogste f63.000. Bedoeld bedrag was gebaseerd op een voorloopige kostenraming", blijkens de thans ingekomen bescheiden zullen de verbouwings- kosten mede door den invloed der buitengewone omstandigheden een bedrag van f 68.736 beloo- pen. Tegen deze nadere raming bestaat bij B. en W. geen bezwaar, zoodat zij voorstellen het bedrag der verhooging ad f 5736 alsnog ter be schikking te stellen. De commissie tot het organiseeren van een sportweek te Haarlem heeft zich tot B. en W. gewend met het verzoek te bevorderen, dat, evenals zulks in de jaren 1938 en 1939 is ge schied, ook ten behoeve van de in dit jaar te houden sportweek weder voor een bedrag' van f2000 wordt deelgenomen in het te vormen waarborgfonds. Het groote succes van de in genoemde jaren gehouden sportweek wettigt aldus B. en W. het verleenen van medewerking, om het door gaan van de sportweek 1940 te verzekeren, maar wij zouden het bedrag der deelneming' in het waarborgfonds willen vaststellen op ten hoogste f1500. Zij merken hierbij op, dat noch in 1938 noch in 1939 het waarborgfonds be hoefde te worden aangesproken, terwijl de com missie thans de beschikking heeft over een kassaldo van ruim f 600. B. en W. schrijven aan den raad: De in uw vergadering van 18 October j.l. vast gestelde schooigeldverordening' Handels- en Nijverheidsavondonderwijs heeft bij den mi nister van Binnenlandsche Zaken bezwaren ontmoet. De met den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te dien aanzien gevoerde correspondentie en de door het lid van ons college, den heer D. J. A. Westerveld, ten departemente gevoerde besprekingen heb ben er toe geleid, dat eerstgenoemde minister zijn bedenkingen meerendeels heeft teruggeno men. Evenwel handhaaft deze. minister zijn be zwaar met betrekking tot de schoolgeldregeling voor het nijverheidsavondonderwijs. Voor dit onderwijs wenscht de minister opneming van een hooger tarief, volgens hetwelk bij een ge mengde hoofdsom van f 2 per leerling verschul digd is f2.40, vermeerderd met fl.20 voor elk tweetal guldens, waarmede de gemengde hoofd som f 2 te boven gaat, tot een bepaald maxi mum. Aangezien onzes inziens verdere pogin gen om den minister af te brengen van zijn standpunt nopens verhooging van het school geld in quaestie tot het door hem aangegeven peil, vruchteloos zullen blijven, stellen wij U voor alsnog aan het verlangen van Zijn Ex cellentie te voldoen. Voorgesteld wordt te stellen in handen van P( en W. ter afdoening: een verzoekschrift van de Vereeniging ter behartiging van de belangen der bewoners in Haarlem-Zuid-West om het terrein aan de Ohmstraat, bestemd voor speelweide, te mogen gebruiken voor sport en spel voor de jeugd in dit stadsdeel. Ter lezing zijn gelegd de volgende dossiers: le. Bouw van een kwakel over de Ooster- celgracht en 2e. (op verzoek nogmaals) Ophooging spoor baan en verplaatsing goedcrenemplaeement. Tienduizenden liebben reeds geprofiteerd van Quaker's post zegel-verrassing. De voorraad van de eerste serie is uitgeput. Door de groote belangstelling hebben wij echter besloten ten gerieve van onze afnemers een geheel nieuwe serie samen te stellen. De nieuwe serie, eveneens be staande uit 55 postzegels, is even mooi en goed gesorteerd als de eerste. Maak uw kinderen er blij mee! Winkelwaarde ruim 60 cents. Tegen inzending van slechts 2 Quaker of H-O mannetjesplus 10 ct. aan postzegelskrijgt U deze. verrassingzoolang de voorraad strekt franco toegezonden. Knipt de mannetjes uit de origineele groote QuakerH-O of Kivix pokken en zendt ze met 2 postzegels van 5 cent in ge sloten couvert als brief voldoende gefrankeerd' met uw adres aan Quakera/d, 4 Postbus 905 Rotterdam. Voor 2 collecties 4- mannetjes en 20 cent aan postzegels. Aan. één adres worden niet meer dan 2 collecties gezonden. NEER LANDS POPULAIRE, ZUINIGE ONTBIJT! Op 7, 8 en 9 Mei werden in deze parochie de jaarlijksche ouderavonden gehouden. lede ren avond was de ruime gymnastiekzaal tot de uiterste hoeken bezet, zoodat ongeveer 750 ouders en verdere genoodigden aan de invita tie hebben gevolg gegeven. Behalve de pastoor en de kapelaans van de parochie waren aanwezig: de heer H. v. d. Weyer, inspecteur bij het L. O. in de inspectie Haarlem; de hoofden en het personeel van de parochiale meisjesscholen; verder leiders en leidsters van de verscheidene afdeelingen van de jeugdbeweging, leden van het kerkbestuur etc. Als spreker trad op een der onderwijzers van de school aan de Amsterdamstraat, de Eerw. Br. Alexis, met het onderwerp: „Samenwer king van school en huisgezin." Vóór en na de pauze zong een koortje uit de leerlingen een 4-tal kinderliederen onder leiding van Br. Melchiades, daarbij aan de piano begeleid door Br. Angelicus. Tijdens de pauze waren de ouders in de ge legenheid de klassen te bezoeken, het werk van hun jongens te bezichtigen en desge- wenscht den onderwijzer te spreken. Hierna bracht een 20-tal 'leerlingen onder leiding van Br. Francisco een uiterst verzorg de uitvoering van het kabouterspel: „De Too- verring". Aan décor, verlichting, costumeering en grime waren kosten noch fnoeite gespaard, maar ook de en/ceneering van het eenvoudige gegeven verdient allen lof. Daverend applaus onderstreepte dan ook de woorden van Br. Overste, die aan het slot van de avonden wanne woorden van hulde en dank sprak aan alle medewerkenden: aan den spre ker, aan de kleine zangers en spelers, aan cle verschillende stille werkers achter de scher men, die elk op hun manier hadden bijge dragen tot het succes dezer welgeslaagde avon den. Door de huisvesting van onze gemobiliseer de troepen in de scholen verkeeren vele school besturen nog in de moeilijkheid dat de leer lingen maar halve dagen de school bezoeken. In hoeverre in de naaste toekomst hierin wij ziging zal komen, ook voor Haarlem, is een kwestie van wijs beraad van de militaire auto riteiten en het Gemeentebestuur, al betreuren wij de blijvende bezetting der scholen. Dank zij de onderlinge samenwerking van Gemeente en besturen van alle bijzondere scho len kan het onderwijs overal doorgang vinden, zij het dan met uitschakeling van eenige ont spanningsvakken, zooals gymnastiek, zingen enz. Volgens verklaringen van bevoegden mag niet gezegd worden, dat de overige leervakken hier door ernstig schade lijden. Het blijft echter een ongemak voor het onderwijzend personeel en de ouders. Er zijn echter ouders die zich in deze om standigheden, om de een of andere reden, niet kunnen of willen schikken en hun kinderen trachten over te hevelen naar scholen die geen nadeel ondervinden van de bezetting. Men vergeet dan echter dat d« hoofden der scholen zich verplicht hebben door een „gentle man-agreement", om deze leerlingen niet te aanvaarden, dan na onderling overleg en met goedkeuring van de hoofden der scholen. Deze overeenkomst is getroffen in overleg met de afdeeling Onderwijs van het Gemeentebe stuur en wij rekenen zeker op handhaving van dezen maatregel, ten einde de leerlingenschaal van de bezette scholen en daarmede de positie van de leerkrachten te beveiligen. In deze moeilijke tijdsomstandigheden is het plicht, dat ieder zijn offer weet te dragen en mag men niet om egoïstische motieven ten kos te van anderen zich hiervan ontdoen. Het pa rool moet zijn: „Draagt elkanders lasten!" U dankend voor de plaatsruimte. C. A. J. VAN BAAR. Secretaris v h. Schoolbestuur v :i Parochie „St. Liduina" Gebouw St. Bavo: O. en O., 8 uur, Schaak club St. Bavo, 8 uur, Haarlems Gemengd Koor, 8 uur, R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekenincen, van 10—12 uur en 2.30—5 uur. Kunsthandel J. H. de Bois: Expositie Han Boskamp, 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem- sche Schilders en Beeldhouwers, 105 uur. Vrijdag 10 Mei: „Sadler's Wells Ballet", 8.15 uur. Dinsdag 14 Mei: Vereeniging „Groote Ge zinnen", 8 uur. Donderdag 16 Mei: Vereeniging „Groote Ge zinnen". 8 uur. Vrijdag 17 Mei: Vereeniging „Groote Gezin nen", 8 uur. Rembrandt: „Hollywood Cavalcade", 18 jaar 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Mijn prinses "wordt ge schaakt", goed, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ninotchka", voor volwassenen, 2.30 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ergens in Nederland", voor vol wassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur Spaarne: „In stormenden galop" en „Het le ven van Eddy Lang", goed. Moviac: Gevarieerd programma. (Doorloo pend.) Huis van Looy. Kleine Houtweg 103: Bezich' tiging van schilderijen en teekeningen, van 1012 uur en van 2.305 uur. Kunsthandel J. H. de Bois: Expositie Han Boskamp, 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem- sche Schilders en Beeldhouwers, 10—5 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: Ge opend van 35 en van 79 uur. Dinsdag 14 Mei: Vereeniging „Groote Gezin nen", 8 uur. Donderdag 16 Mei: Vereeniging „Groote Ge zinnen". 8 uur. Vrijdag 17 Mei: Vereeniging „Groote Gezin nen", 8 uur. Rembrandt: „Hollywood Cavalcade", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Mijn prinses wordt ge schaakt", goed, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ninotchka", voor volwassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ergens in Nederland", voor vol wassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „In stormenden galop" en „Het le ven van Eddy Lang", goed. Moviac: Gevarieerd programma. «Doorloo pend) De Zondag- en avonddiensten der apothe ken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken: Bosch- en Vaart-apotheek, Bosch en Vaart- straat 26, tel. 13290; H. Remmers en Zn., Kruis straat 6, tel. 10354; Noorderapotheek, Jan Gij- zenkade 181. tel. 23821; Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. Steeds geopend zijn Elswout-apotheek, Bloe- mendaalscheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoortschclaan, tel. 26772; Bloemendaalsche apotheek. Bloemendaalscheweg 85, tel. 22181; Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, tel. 28127.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 9