Onze Koningin doet beroep op den Koning van Italië Onze opmarsch gehinderd Koning George uit over misdaad van afschuw overval Franschen haalden gisteren 44 vliegtuigen neer Vele burgers door bommen gedood De toestand in het Westen Opdat de rampen van den oorlog aan de burgerbevolkingen bespaard blijven" Indië trouw aan de Koningin De hulp aan België echter voortgezet Britsche troepen in België Ernstige woorden van Roosevelt ..NOORD BRABAND" Britsche staf meldt: Telegram aan Koningin Wilhelmina TROEPEN OVERAL IN BEWEGING GEKOMEN Parijs meldt: KWAM AANVALSPLAN VAN HITLER ZELF? DUITSCHE SCHEPEN IN WEST-INDIË YEREENIGDE KATHOLIEKE PERS „Fijne Oude Genever ZATERDAG 11 MEI 1940 - AVONDBLAD LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Merk „OLIFANT" J. J. Melcher» Wzn. SCHIEDAM 99 H. M. de Koningin heeft een telegram van den volgenden inhoud aan den Koning van Italië gezonden: ,,Ik doe een beroep op de edele gevoelens, welke te allen tijde het Huis van Savoye bezield hebben, om het hooge gezag van Uwe Majesteit in te roepen in verband met een conflict, waarin Nederland zich gewikkeld vindt niettegenstaande de strikte on zijdigheid, waaraan het krachtens traditie gehecht was en welke het nimmer één oogenblik heeft nagelaten te betrachten. Ik hoop dat Uwe Majesteit haar invloed zal aanwenden, op dat de rampen van den oorlog aan de burgerbevolkingen bespaard zullen blijven en de grondbeginselen der menschelijkheid geëerbie digd zullen worden door alle oorlogvoerenden zonder eenige uit zondering." Telegram van Gouverneur- Generaal Bevolking begroet hen en de Fransche soldaten met geestdrift Britsche luchtmacht zeer actief Wegéns het Hoogfeest van Pink steren zal dit blad Maandagavond en Dinsdagmorgen niet verschijnen. DE DIRECTIE Amerika dient zich te bezinnen na de jongste Duitsche agressies Zuid-Afrika en Neder land Weinig wijziging in Noorwegen Bemanning poogt tevergeefs ze tot zinken te brengen DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Uit de heden binnengekomen berichten blijkt, dat de Franscbe en Britsche troepen België krachtdadig te hulp komen. De Duit schers trachten dit te verhinderen door beschieting en bombarde menten. Ook landden weer vele parachutisten. De afweer der geallieerden was echter doeltreffend. De Duitsche luchtmacht lijdt groote verliezen: gisteren werden illeen boven Fransch gebied reeds 44 vliegtuigen neergehaald. In België hebben de Duitschers blijkbaar geen verdere vor deringen gemaakt. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT N.V. Distilleerder*) van WETTIG GED Gistermiddag werd door den gouver-, aeur-generaal het volgende telegram ge zonden aan H. M. de Koningin: Namens de bevolking van Nederlandsch- Indië, die met diepe ontroering de ont wikkeling der gebeurtenissen in het moe derland volgt, moge ik Uwer Majesteit de eerbiedige betuiging bieden van onwankel bare trouw, liefde en aanhankelijkheid. Vajnmorgen ontwaakte .de Indische hoofd stad en vond alles rustig. De vertegenwoordi- gers van handel, die reeds den vorigen avond langdurige conferenties hadden gehouden, evenals de leiders van de scheepvaart, spoed den zich naar hun kantoren, terwijl de em ploye's van de Duitsche handelshuizen hun kantoren nog altijd gesloten vonden. Zij vorm den groepjes voor de verschillende gebouwen, Waarbij zij duidelijk blijk gaven niet te weten Wat zij in dit geval verder moesten doen dan toekijken hoe deze gebouwen, met de deuren °P slot, door de politie worden bewaakt. In Tandjong-Priok, waar de opgelegde sche pen door de marine zijn bezet, is geen enkel spoor van deze en andere gebeurtenissen merk baar, behalve dan het wachtloopen van de ma trozen en een grootere militaire bedrijvigheid. Omtrent het scheepvaartverkeer worden nog Been afwijkingen gemeld. Vermoedelijk zal de i.Sibajak" Woensdag niet uitvaren, hetgeen nog Bader zal worden beslist. Teg'en sensationeele publicaties zal worden gewaakt door het militaire gezag, onder eventueele toepassing van artikel 11, Staats blad 1939, no. 582, waaronder niet alleen pu blicaties kunnen vallen, die door haar in houd beroering kunnen wekken, maar ook zoodanige, die door haar bijzonderen op maak tot die onrust kunnen leiden. Besloten is dat de bestuurskantoren op de hoofdplaatsen dag en nacht zullen openblijven: th Batavia zullen steeds Europeesche ambtena ren met hulppersoneel te bereiken zijn. Van de zijde van het publiek ontving het bestuur duide lijke blijken van instemming met dit optreden, terwijl velerlei aanwijzingen wérden gegeven, die voor een vlotten gang van zaken bij de inter- heeringen bijdroegen. Hiertegenover blijken ook talrijke vragen aan het B. B. te worden gesteld, die niet beantwoord hunnen worden, zoodat aan Aneta werd evr- Zocht mede te deelen, dat alle voor het pu bliek bestemde maatregelen onmiddellijk en °P ruime schaa door de pers sen radio zullen Worden bekend gemaakt, zoodat verzocht Wordt, indien eenigszins mogelijk, overbodige Besprekken na te laten. De Vrijdag ingestelde commissie voor *iet rechtsverkeer met den vijand neemt alle Duitsche bedrijven en Duitsche schepen in Ned.-Indië onder haar beheer en zal dit voeren zooals in het belang van het Konink rijk raadzaam is, aldus meldt Aneta uit Batavia. Het overbrengen van de Duitsche geïnterneer den naar het eiland Onrust, nam Zaterdagmor gen een goed deel Van den ochtend in beslag. Het embarkement geschiedde aan den marine steiger. De nieuwsgierigen werden door de po litie op een afstand gehouden. De verkoop van alle munitie en wapens is thans stopgezet. De zaken, welke hierin handel drijven, staan onder controle en bewaking van de politie. Aneta verneemt verder, dat de drie Brit- sche vliegers, die eenigen tijd geleden we gens een noodlanding in Sabang werden aangehouden, waarna zij naar fort de Koek werden overgebracht en daar geïnterneerd, gistermorgen zijn vrijgelaten. De overheid nam dc vijandelijke eigen dommen binnen Ned.-Indië in bezit. Hiertoe Werden de betrokken handelszaken gesloten en verzegeld, terwijl zjj onder bewaking zijn gesteld. Aangezien moet worden aangenomen, dat °°k in Nederlandsche handen zich goederen bevinden, welke het eigendom zijn van den vijand, deelde het departement van Economische Eaken aan de Nederlandsche firma's welke der- Beljjke goederen onder beheer hebben of bij wie zij berusten, mede, dat zij deze onder zich dienen te houden, totdat binnenkort een oproep verschijnt waarin verzocht wordt, daarvan aan een daartoe m te stellen organisatie opgave te doen. PARIJS, 11 Mei. (Havas). Een communiqué van den Britschen ge- neralen staf in Frankrijk luidt: De Duitschers pogen de bewegin gen der geallieerde troepen in de richting van het Belgische front te verhinderen door de wegen en de verkeersknooppunten te beschie ten. Sinds 24 uur hebben acht luchtaanvallen plaats gehad, doch de geallieerde luchtmacht alsmede het luchtdoelgeschut treden krach tig op. Men constateert dat de Duitschers gebruik maken van pa rachute-troepen. Van een paniek stemming is geen sprake. Integen deel, onder de Belgische en Fran- sche bevolking heerscht een bewon derenswaardige koelbloedigheid. Een door het Nederlandsch luchtafweergeschut boven Den Haag omlaag geschoten Duitsche bommenwerper kwam neer op een huis, dat in brand geraakte. De blokbrandweer was onmiddellijk ter plaatse. De resten van het vliegtuig midden op straat Koning George heeft telegram men gezonden aan den Koning der Belgen, aan de Koningin der Neder landen en aan de Groothertogin van Luxemburg, waarin hü zijn sym pathie jegens deze Staatshoofden en hun volkeren uitdrukt. De tekst van het telegram aan Ko ningin Wilhelmina luidt als volgt: „Ik ben diep geschokt door de berichten over dan onmenschelij- ken en onverantwoorden inval in het land van Uwe Majesteit. Niet alleen, dat dit optreden een uitdaging is van het internationale recht en van de plechtige verplich tingen, doch het is ook geschied zonder eenigen schijn van waar schuwing. De neutraliteit, welke door Nederland zou nauwkeurig in acht is genomen sinds het uitbreken van den oorlog, is op grove wyze geschonden. Ik wensch jegens Uwe Majesteit uiting te geven aan Mijn afschuw over deze misdaad en aan PARIJS, 10 Mei. (Havas) Het Fransche leger- bericht van Vrijdagavond luidt: Het optreden der Duitsche troepen tegen Eelgië en Luxemburg is vanaf de eerste uren van den tienden Mei voorafgegaan door een luchtaanval van grooten omvang. Behalve de aanvallen met bombardementen landden talrijke groepen vijanden uit vliegtuigen met parachutes op verschillende punten van het Belgische en Nederlandsche gebied. Met name in Nederland trachtten zij vooral zich bij ver rassing meester te maken van de vliegvelden. Over het geheel werden met succes door de plaatselijke troepen tegenaanvallen ondernomen. Een vijandelijke luchtaanval begon in de tweede helft van den nacht op Fransch gebied en duurde den geheelen dag door. Eenige materi- eele schade van weinig belang werd door de bombardementen aangericht. Onze luchtmacht en ons luchtafweergeschut stelden zich teweer tegen de vijandelijke expeditie en brachten de Duitsche luchtmacht zware verliezen toe. Vier en veertig vijandelijke vliegtuigen werden op ons gebied neergehaald. Aangezien de Nederlandsche, Belgische en Luxemburgsche regeeringen hedenmorgen een beroep hebben gedaan op dc Geallieer den, hebben de Fransch-Britsche troepen hierop terstond geantwoord en zich op het geheele front, van de Noordzee tot de Moezel in beweging gezet. Hun opmarsch duurt voort op Belgisch gebied. Levendige gevech ten zijn' geleverd op Luxëmburgsch gebied. Dc Duitsche aanval strekt zich uit tot het gebied van Sierck, even ten Oosten van de Moezel. PARIJS, 10 Mei (Havas), Vrijdag heeft de Duitsche luchtmacht talrijke plaatsen in Frankrijk gebombardeerd, waardoor betrekke lijk weinig schade werd aangericht, doch welke tamelijk, v.eel slachtoffers hebben geëischt on der de burgerbevolking, niet alleen van de ste den, doch ook in dorpen zonder militair be lang. Vooral in het Noorden en Noordwesten des lands werd zwaar gebombardeerd, doch even eens het gebied van de Loire en de Champagne. Tijdens het bombardeeren van Fransche plaatsen zijn ook bommen gevallen op het spoorwegstation van Delemont op Zwitsersch gebied nabij Porrentruy. In het gebied van Valenciennes heeft een Duitsch vliegtuig twintig bommen geworpen, hiervan zijn zeventien ontploft. Niemand werd getroffen. Nabij Saint Amand werd een Duitsch vliegtuig' vernield, een der inzittenden is om gekomen, twee anderen werden gewond en "een vierde werd gevangen genomen. Vrijdagochtend tusschen vier uur en half zes hebben dertig Duitsche vliegtuigen Colmar gebombardeerd. Zij richtten slechts materieele schade aan. PARIJS, 10 Mei (Havas). De Duitschers hebben in Frankrijk tijdbommen uitgeworpen. Het ministerie van Luchtvaart waarschuwt de bevolking niet-ontplofte bommen niet te na deren, omdat zij na één tot drie uur tot explo sie kunnen komen. Mijn bewondering over den dappe ren tegenstand, welke geboden wordt door het volk van Nederland onder leiding van Uwe Majesteit. In antwoord op het beroep, dat Mijn regeering ontvangen heeft van de regeering van Uwe Majesteit, haasten de geallieerden zich om Uwer Majesteits strijdkrachten te helpen. Ik ben er zeker van, dat onze zaak de overhand zal heb ben en dat Nederland, zijn eigen geschiedenis getrouw, het vader land zal blijven van vrije men- schen. In dit uur van beproeving en bezorgdheid wensch Ik jegens Uwe Majesteit en jegens Uw geheele volk uiting te geven aan mijn sympa thie en bewondering voor Uw land, welke gevoelens gedeeld worden door Mijn volkeren over de ge heele wereld." hebben geopereerd over een breed gebied. Vijan delijke troepen zijn aangevallen door onze eska ders bombardementsvliegtuigen. Overal waar bombardementsvliegtuigen werden ontmoet, heb ben onze eskaders gevechtsvliegtuigen den strijd met hen aangebonden. De berichten geven te kennen, dat in den loop van deze gevechten tal rijke vijandelijke vliegtuigen vernield zijn. Ver scheidene van onze vliegvelden zijn gebombar deerd. Er is weinig materieele schade aange richt en er zijn geen levens verloren gegaan." LONDEN, 10 Mei. Officieel wordt thans be vestigd, dat een Britsch expeditieleger heden België binnengetrokken is. De speciale correspondent van Reuter bij het Britsche expeditieleger seint: Britsche troepen rukken over de Belgische grens op naar het nieuwe front. Onmiddellijk nadat de internationale slagboomen hedenoch tend werden weggenomen, bewogen zich de in khaki gekleede colonnes met vlotte doeltref fendheid in Oostelijke richting. Ook Fransche troepen rukken België binnen. Groote groepen burgers, die de manschappen zagen voorbij trekken, begroetten hun verschijnen met dui delijke vreugde. Zij wierpen bloemen naar hen. De Duitsche bombardementsvliegtuigen zijn actief geweest vanaf vier uur in den ochtend. Ik heb vandaag al vijf maal het loeien van het luchtalarmsein gehoord. Men heeft mij ver teld, dat vele burgers zijn gedood, ofschoon de meeste aanvallen gericht schijnen te zijn op de Geallieerde vliegvelden. Ik heb de aankomst kunnen aanschouwen van de Britsche troepen aan de Belgische grens. Het was een indruk wekkend schouwspel. Lange colonnes vracht wagens, groote en kleine tanks en pantser wagens, auto's, motorrijwielen trokken op in een gestadigen stroom. De manschappen zagen er zongebruind uit, fit en gereed voor alles. LONDEN, IC Mei. (Reuter) Het Britsche mi nisterie van Luchtvaart deelt mede: „Het hoofdkwartier van de Britsche lucht macht in Frankrijk meldt, dat in den loop van de operaties van heden aan het Westelijke front de Britsche luchtmacht voortdurend in actie is geweest. Onze verkenningsvliegtuigen PARIJS, 11 Mei. (Havas) Het legerbericht van hedenmorgen luidt: Tijdens den nacht hebben wij onze bewegin gen in België voortgezet. Ondanks zijn hevige aanvallen heeft de vijand in het Zui den van Luxemburg geen nieuwe vorderingen kunnen maken. Uit den. Elzas en Lotharingen valt niet te melden. Be bombardementen der Duitsche lucht macht op Fransch grondgebied hebben gis teren talrijke slachtoffers gemaakt onder d<vburgerbevolking. Het opperbevel moet tot zijn leedwezen mededeelen, dat er meer dan honderd dooden en gewonden zijn, waaron der vrouwen en kinderen. Fransche bommenwerpers hebben vannacht verscheidene vijandelijke vliegvelden aangeval len. Er" werden tal van verkenningsvluchten ge maakt op Duitsch gebied. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. WASHINGTON, 11 Mei (Reuter). Roosevelt heeft een toespraak gehouden voor het achtste Pan-Amerikaansche wetenschappelijk congres. Roosevelt zeide pacifist te zijn, en dat ook zijn medeburgers van de 21 Amerikaansche republie ken pacifisten zijn. Tach gelooft hij dat de overweldigende meerderheid, indien noodig, ge zamenlijk zal optreden ter bescherming en ver dediging met alle middelen van onze weten schap, onze cultuur, onze vrijheid en onze be schaving. „Wij zijn tot de weerzinwekkende conclusie gekomen, dat een voortzetting van deze gewapende acties een definitieve uitdaging beteekent tegen het voortbestaan van die soort beschaving, welke wij allen in de drie Amerika's gewend zijn. Zij die er naar streven honderden mil- lioenen in de uitgebreide continentale ge bieden te overheerschen zijn diegenen, die, indien zij bij dat streven succesrijk waren, zooals wij in het diepste van ons hart we ten, hun wilde droom zullen uitbreiden om ieder menschelijk wezen en iedere vierkante mijl oppervlak van onzen aardbodem te om vatten. Kunnen wij onzen vreedzamen op bouw voortzetten, indien alle andere we- relddeelen uit voorkeur of dwang een vol komen verschillend levensbeginsel omhel zen? Ik meen van niet. Zeer zeker is het thans de tijd voor onze republieken ons dat probleem voor te leg gen in het koele licht van den dag en spe ciaal op te treden met unanimiteit en met één doel voor oogen. Roosevelt heeft op zijn gehoor een gewel digen indruk gemaakt door te spreken over den „schok en de gramschap door den in val in de lage landen teweeggebracht". BERN, 11 Mei (Havas) De berichten die gisteravond uit Berlijn werden ontvangen, na den eersten dag der nieuwe Duitsche agressie, zijn schaarsch en onduidelijk, aangezien de correspondenten van neutrale bladen in Duitschland in het vervolg slechts berichten van algemeenen aard mogen publiceeren, als deze tevens de belangen van het Rijk niet kun nen schaden. De correspondent van de „Neue Zürcher Zei- tung" te Berlijn bericht, dat voor de lucht- afweer-organisaties thans de staat van alarm is ingegaan. Oproepen wtorden gericht tot de bevolking, en er wordt gewezen op de noodzake lijkheid een „huisapotheek" te vormen. De Duitsche bladen kondigen met groote koppen aan, dat Hitier zichzelf den titel toekende van „Opperbevelhebber aan het hoofd der Duitsche legers". De neutrale correspondenten te Berlijn eoncludeeren. daaruit dat Hitier persoonlijk de plannen opstelde voor het nieuwe offensief naar het Westen. De generaals zouden slechts zijn bevelen moeten uitvoeren. KAAPSTAD, 10 Mei. (Havas) Generaal Smuts, de Zuid-Afrikaansche Eerste Minister, heeft voor de radio een boodschap uitgesproken, waar in hij herinnerde aan de banden van vriend schap, die de Zuid-Afrikaanders verbinden met de Nederlanders, die thans het slachtoffer zijn van de Duitsche agressie. STOCKHOLM, 10 Mei (Havas). Het Noor- sche legerbericht luidt: Op 9 Mei heeft de vijand gepoogd aanvallen te doen op onze stellingen te Leigatinfd, hij werd evenwel afgeslagen. Verder is geen wij ziging gekomen in den toestand. Bij Drontheim is fel gestreden tusschen Noorsche en Duitsche troepen. De Duitsche artillerie heeft het sta tion van Trofors gebombardeerd. Reuter bericht dat de opvarenden Vrijdag ochtend een poging hebben gedaan om drie Duitsche schepen, die een toevlucht hadden ge zocht nabij Willemstad, tot zinken te brengen. De bemanningen staken de Patricia, een schip van 3979 ton en de Alemania, een schip vaA 1383 ton, in brand. De branden zijn thans ech ter vrijwel gebluscht. De bemanning van de Henry Horn opende de luiken van dit schip, dat 3164 ton meet. Doch deze luiken werden daarna gesloten. De andere Duitsche schepen zijn in veiligheid. Alle Duitschers zijn geïnterneerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1