De verdere reactie in Indië DE GEBROEDERS „GOOCHEM" iKdmb&aal vonden dag G Staat van beleg op Curasao 'f hEbï U Noq CjEEN AcklERLicl-IT? rouw KERKLIJSTEN een buitenissige RES A-ARNHEM THANS ZUINIGHEID GEBODEN! het reuzenpak ZATERDAG 11 MEI 1940 Coöp. Restaurant voordeelen Hoe het Tandjong-Priok verging Indruk in de inheemsche wereld Beurs heden gesloten Batavia leeft mede met het moederland Slechts een Duitsch schip zinkend Demonstratie te Semarang Ook West-Indië is trouw Proclamatie van den gouverneur Velsen-Driehuis Wyk aan Zee zijn er aan verbonden. IB1I UIT DEN OMTREK HILLEGOM VIJFHUIZEN gekocht hebben. Mnederdat Ze nemen mijn 1VIVVUCI UUg 238 STAATSEXAMEN A EN B ONDERWUZERSACTE llw Itïte'Uy/t TANDJONG-PRIOK (Aneta) Het gezicht van de marcheerende militairen met de van de Duitsche schepen gehaalde schepelingen, was het eerste feit, dat hier Vrijdagmiddag werd hecierkt omtrent de dramatische gebeurtenissen, welke zich afspeelden in het moederland en Waarvan het eerste bericht de meesten in hun dagelijksche bedrijvigheid overviel. De berichten omtrent het gebeuren in het moederland maakten den diepsten indruk. ter- Wijl de ontwikkeling in de naaste omgeving met de grootste belangstelling werden gevolgd De maatregelen van de militairen en van de Politie werden met de grootste snelheid uitge voerd. zoodat Priok nog druk bezig was met de dagelijksche bezigheden uit te voeren, toen de Duitsche schepen reeds bezet waren en alle andere noodige maatregelen waren getroffen, °-a. het gereedmaken van het immigranten- Verblijf voor het opnemen van de geïnterneer den, die onder militaire bewaking bleven. Gemeld wordt nog dat een Duitscher op een der schepen, een lid van de bemanning, nog zou hebben gepoogd om een kraan open te zetten, teneinde het schip tot zinken te brengen, doch dat deze poging door de ■waakzaamheid van de Nederlandsche bezet ting werd verijdeld. Hiervan kon echter geen bevestiging worden verkregen. Overigens is ook te Tandjong-Priok het ge vangennemen van de Duitsche onderdanen ge heel zonder verzet verloopen. Op de Duitsche schepen was slechts een gering deel der beman ning aanwezig, het grootste deel vertoefde elders. Op de verschillende kantoren werden onver wijld maatregelen getroffen, opdat het dienst plichtig personeel bij een eventueelen oproep onmiddellyk zou kunnen vertrekken. Vrijwel alle kantoren sloten belangrijk vroeger dan gewoon lijk, terwijl het werk jn de goedangs werd stil gelegd. Zoodoende bood Tandjong-Priok tegen vier uur in den middag een bijkans volkomen Verlaten aanblik, temeer waar juist Vrijdag toch reeds zeer weinig te doen was, in verband met het uiterst gering aantal schepen. Te Tandjong-Priok werden ook enkele leden Van het personeel van Behnmeyer, zoomede eenige magazijnmeesters in dienst bij Neder landsche stoomvaartmaatschappijen, gevangen genomen. Vrijdagavond was echter de havenstad van Batavia weer even levendig als gewoonlijk, voor zoover het de inheemsche en Chineesche bevol king betreft, en van bijzondere gebeurtenissen Was niets te merken. Het vervoer van de voor het eiland Onrust bestemde geïnterneerden door Tandjong-Priok Vond op zeer onopvallende wijze plaats. BATAVIA, (Aneta)Ook voor de bureaux van de inheemsche dagbladen staan verschil lende groepjes van inheemsche lezers, die de bulletins lezen. Deze meer ontwikkelde personen blijven zich in commentaren hoofdzakelijk tot he vraag beperken: Wat zou dit voor Indië beteekenen? Van ongerustheid is ook bij deze groep geen sprake en wordt evenmin verwacht, terwijl enkele verdwijningen van voormannen nog na der worden onderzocht. De Vaderlandsche Club zond aan H.M. de Koningin het' v.bigende telegram: „Vaderland sche Club, diep geschokt door den verrader lijken Duitschen inval in het vaderland, be tuigt Uwer Majesteit en Haar Huis in deze bange uren onwankelbare trouw en aanhanke lijkheid. De Voorzienigheid behoede het Huis van Oranje en het Vaderland." Ook aan den Gouverneur-Generaal werd een telegram gezonden. De Effectencall te Batavia is heden gesloten. Dinsdagochtend zal nader worden uitgemaakt of de beurs zal worden geopend. Vrijdagavond kwamen de leidende ambtena ren van het Departement van Economische Zaken bijeen voor het houden van langdurige dringende besprekingen. Omtrent de reactie in de hoofdstad op de ge beurtenissen in Nederland kan nog nader wor den gemeld, dat deze vooral tot uiting kwam in de aanvragen voor telefoongesprekken met Nederland, die alleen wat Batavia betreft, om acht uur 's avonds reeds tot 150 waren opge- loopen. De stroom van aanvragen houdt nog steeds aan. De P.T.T. heeft het voornemen het bedrijf In werking te houden zoolang de Verbinding Holland-Indië mogelijk is. Intusschen wordt echter aan de aanvragers medegedeeld, dat niet gezegd kan worden wan neer zij kunnen spreken. Voor het overige is de reactie te bemerken Ran het bezoek van de bioscopen. De theaters draaien de films thans practisch af voor ieege zalen, daar het aantal bezoekers varieert van 10 tot 20. Dit is hier nog nimmer meegemaakt, zelfs niet in de slapste dagen. Velen trokken in den loop van den avond naar Tandjong-Priok, wellicht in de hoop iets te zien van de transporten der geïnterneerden, doch hiervan werd niets bemerkt, terwijl een enkel deel van de haventerreinen geheel voor het publiek was afgesloten. Aneta verneemt officieel, dat van de 19 in Indië aanwezige Duitsche schepen, die bij het uitbreken van den corlog in Septem ber een toevlucht zochten in de Indische havens, 18 zijn bezet, terwijl er één, de „Sophie Rickmers" te Sabang in zinkenden toestand verkeert. SEMARANG, 10 Mei (Anéta). Vrijdag heerschte den geheelen middag en avond groote drukte bij de politiebureaux en het stadion, al waar de geïnterneerden zijn ondergebracht. De vrouwen brachten koffertjes met kleeren, welke mochten worden meegenomen. De bevolking is uiterst rustig, terwijl het straatbeeld normaal is. Een groep jongelui drong door in net ge bouw van de Deutscher Verein. Hier haal den zij een portret van Hitler van den muur, brachten het op straat en vertrap ten het daar. Vervolgens heschen zij op het gebouw twee Nederlandsche vlaggen. PARAMARIBO, 10 Mei (Aneta). In een plechtige zitting van de Koloniale Staten heeft de gouverneur persoonlijk mededeeling gedaan van het uitbreken van den oorlog in Nederland. Z. Exc. deed hierbij een beroep op aller samenwerking, zoowel in als buiten de Ko loniale Staten, om trouw te blijven aan onze Vorstin en aan het vaderland. Alle zich hier bevindende Duitschers zijn geïnterneerd. De bemanning van het Duitsche schip „Goslar" heeft getracht het schip tot zin ken te brengen. MOLENPAD Leidschegr. Adam LuncWiapjes 25 ceht AarcJapp._groente„vbosck 40 cent Een reeks vim schotels 1 - Geen foöiè'n- hediening 10 L Dineeren in aangename sfeer! Reuter bericht uit Willemstad: D® staat van beleg is afgekondigd op het gebied van Curasao. Voorbereidingen zijn getroffen voor iedere gebeurlijkheid. De Gouverneur-Generaal heeft een pro clamatie uitgevaardigd, waarin gezegd wordt, dat Curasao als deel van Nederland ook in oorlog is met Duitschland, maar dat de internationale politieke status van het gebied, afgescheiden hiervan, ongewijzigd zal blijven. De huidige ambtenaren blijven belast met het bestuur en de defensie. Iedere hulp van buiten, zoo wordt ver klaard, zal als onwelkom van de hand wor den gewezen. ZONDAG Hoogfeest van Pinksteren of de ne- derdaling van den H. Geest over de Apostelen. De H.H. Missen te 7 uur, half 9 (Hoogmis) en half 11 De H. Communie wordt uitgereikt onder ale H.H. Missen, alsook te kwart vóór 7 en te kwart over 8. Te 5 uur Lof met Rozenhoedje. MAANDAG 2e Pinksterdag, geen verplichting van Mishooren. De H.H. Missen zijn als op Zon dag. 5 uur Meimaandoefening. In de week lederen avond te 7 uur Mei maandoefening. WOENSDAG Quatertemperdag, geboden Vas ten- en Onthoudingsdag. 7.30 uur Jongemannen- congregatie. 8.15 Heerencongregatie. DONDERDAG 10 uur Huwelijksvoltrekking SpoorRors. VRIJDAG Quatertemperdag, geboden Vas ten- en Onthoudingsdag. ZATERDAG Quatertemperdag. Van 5 tot 8.30 uur gelegenheid om te biechten. ZONDAG: Hoogfeest van Pinksteren of de Nederdaling van den H. Geest over de Apos telen. De H. Communie zal worden uitgereikt om kwart vóór 7, kwart over 7. na de H. Mis van 7.30 en om 8.30 uur. De H.H. Missen om 7.30 en 9.30 plechtige Hoogmis. Vóór de Hoog mis Veni Creator. Algemeene H. Communie van de gehcele parochie. Onder de H.H. Mis- sén schaalcollecte voor de sieraden van het al taar, bijzonder aanbevolen. Geen catechismus. Om 4 uur plechtig Lof en predikatie tot slui ting van de godsdienstige week. Na de predi katie pauselijke zegen. MAANDAG: 2e Pinksterdag, geen verplich ting, maar krachtige aansporing tot mishoo ren en Zondagvieren. De H.H. Missen als op Zondag, n.l. om 7.30 en 9.30 (Hoogmis). Geen Lof. DINSDAG: H. Mis in de kapel der Eerw. Zusters. WOENSDAG: Om 8 uur in pension Sonne- vanck le parochie-avond bij gelegenheid van het gouden jubilé van de parochiekerk. Opge voerd zal worden: 4„Het gastmaal der kinde ren", mysteriespel van Henri Gheon, in drie be drijven. DONDERDAG: De H. Communie zal worden uitgereikt om 7.30 en 8 uur. Om 10 uur gezon gen Huwelijksmis tot Intentie van bruid en bruidegom (Bennekomvan der Meij). Des avonds om 8 uur 2e parochie-avond. ZATERDAG: Biechthooren van 6.30—7 uur en na het Lof. zoolang er achtereenvolgens De daaeiijksche verzorging van Uw naar met Silvikrin Lotion is verkwikkend, weldadig en doelmatig. Hoofd huid en haar even ermede vochtig maken, is voldoende. Zulk een verzorging doet Uw haar goed, omdat Silvikrin Lotion aan de haorvormende weefsels de voor den groei noodzakelijke haarvoeding Neo Silvikrin geeft. vV „Morgen ga ik ervoor zorgen 1" „O, ja. da's waar ook „Ik heb nog geen tijd gehad". Al die „argumenten" tezamen helpen tegen bekeuringen [enbotsingen I) veel minder goed dan 'n fietsachter- licht op z'n eentje I biechtelingen zullen zijn. Om 7 uur Meimaand lof met rozenhoedje voor den vrede. WOENSDAG, VRIJDAG en ZATERDAG zijn quatertemperdagen, geboden vasten- en ont- houöingsdagen. ZONDAG: Algemeene H. Communie van de geheele parochie. Plechtige viering van 't gou den jubilé der kerk. H.H. Missen om 7. 8.30 en 10 uur (solemneele Hoogmis). Deze Hoogmis zal worden opgedragen door den Hoogeerw. heer Paul. van der Aa, oud-pastoor van deze parochie, met assistentie van de parochiezonen. Om 4 uur Solemneel Lof met feestpredikatie door den Z.Eerw. heer Corn. Floor, oud-pastoor van deze parochie. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Wil- helmina, d. van J. Philippo en G. M. Veen; Jacoba, d. van A. Faas en N. Verkerk; Cor nelia Anna Maria, d. van J. C. Koppert en A. P. van Stein; Johanna Andrea, d. van C. G. Blokker en J. A. Kardol; Aafje Maria, d. van J. van Rooden en M. P. Dekker. Ondertrouwd: C. J. de Winter en A. A. M. van Egmond; A. P. Preenen en Chr. M. Her mans; J. W. Meiland en G. J. van der Lans. Getrouwd: L. H. Klein en R. M. Prins; J. Otte en C. A. van den Heiligenberg; G. van Kooten en E. Paase; P. Bode en J. Hijzelen- doorn; D. J. Gerritsen en A. Chr. van Dijk; R. van de Beid en L. de Koning. Gevestigd: J. van der Ben, Lapinenburg- straat 20; A. P. H. Erkens, Hoofdstraat 123; J. A. J. Heemskerk, Leidschestraat 185; I. Kool, van Tetsstraat 3; C. Lodder met gezin, van den Endelaan 52; wed. A. Geertsema—Wage naar, van Tetsstraat 3; M. C. van der Wiel, Beeklaan 22. Vertrokken: P. Bode, Lisse, Emmastraat 21; A. E. van Doorn, Gouda, IJssellaan 233; A. Chr. van Dijk, Texel, Den Hoorn 89a; C. van Eg- mond, 's-Gravenhage, Irisstraat 219; A. W. Groenendijk, Heemstede, Spiegellaan 14; F. de Groot met gezin, Lisse, Grachtweg 61; G. Holle- man, Haarlem, Atjehstraat 63 rood; D. J. Huis met gezin, Voorburg, van Heurnstraat 56; J. Hijzelendoorn, Lisse, Emmastraat 21; J. I.. J. M. Langemeijer, Rotterdam, Stieltjesplein 17a; L. Maat, Amsterdam, Utreehtschestraat 38; J. M. Murk, Voorhout, Leidschevaart 2; J. Phi lippo, Lisse, Klein Vreewijk 9; R. M. Prins, Haarlem, Jan Gijzenkade 111; G. Telkamp, Heemstede, Postlaan 34; L. W. C. Zuiderduin en echtg., Wassenaar, Bloemkamplaan 70. Aanrijding Bij het oprijden van de Nieuwe brug kwam een groote oplegger beladen met Ze liepen een eindje terug, namen een aanloop en sprongen den schildwacht boven op zijn hoofd. De man zakte door den plotselingen schok en den schrik ineen zonder een kik te geven en de jongens kozen ijlings het hazenpad. Hoewel hun boeien hen erg hinderden, draafden ze toch voort. Waarheen echter, wisten ze niet. Op een boschrijk plekje hielden ze halt en tot him verbazing zagen ze twee ruiters in volle vaart in hun richting komen. door Ff. V. RUN D 87 Ik bedoel, dat als je er niet met al jouw onzin tusschen was gekomen, Doris dan voor taan bij mij had kunnen blijven wonen.... Mijn bungalow Is wel niet zoo heel veel bijzondeis, maar ten minste volledig betaald. Geen hypotheek, geen schuldeischers, geen deur waarders, geen dwangbevelen en volop versche groenten." Dus ik weerhoud haar er van, te genieten Van uw huis, uw betaalkracht en uw wonder baarlijke groenten?" „Zeker doe je dat. Nog veel erger zelfs! Nu je er eenmaal In geslaagd bent, haar hoofd op hol te brengen, schijn je er allesbehalve op gesteld, met haar te trouwen! „Op gesteld? Op gesteld? Nee maar' ls Nelson greep een potlood, dat nog nooit Iemand kwaad gedaan had en brak het m stukjes. Hij moest iets kapot maken! Liefst zou hij den nek van Betsy Larch gebroken hebben en dien van-Ima desnoods er bij; maar voor het oogenblik moest hij zich tevreden stellen, met flat potlood stuk te maken. „U bent nog kop piger zelfs dan Doris," schreeuwde hij met overslaande stem. „Voor haar is ten minste nog verontschuldiging te vinden in haar jeugd en gebrek aan ondervindingmaar uuu moest beter weten." „Gelukkig!" zuchtte Ima. „Is dat alles, wat je van me te zeggen hebt. Xk dacht een oogen blik „U dacht? U dacht? Als u in staat was te denken, dan zoudt u moeten snappen, dat ik niet in staat ben, om te trouwen en zeker niet met een meisje, dat ik liefheb! Als het Jiog iemand was, om wie ik geen snars gaf „Je bedoelt zeker zoo iemand als Betsy,' viel Ima hem in de rede. Precies! En probeer daar nu maar met den spot mee te drijven! Ik zou er niet op tegen hebben, met Betsy te trouwen, ten eerste, om dat het wel eens goed voor haar zou zijn. met een nietsnutter, die op het punt staat, in dc gevangenis terecht te komen, te trouwen en ten tweede, omdat ik Doris daardoor helpen SOU. „Wat 'n boekentaal!" spotte Ima. „Eindelijk is "er dan toch een echte, zelfopofferende held te vinden, nog wel in Kew Gardens! „U maakt me nog misselijk!" Och, och. wat een schitterend verweer is me dat! Wat een schitterend verweer! Heusch, beste jongen, je verteut je tijd. anders niet. Met dat wonderbaarlijk talent tot verweer en je dichterlijken aanleg hoor je eigenlijk op Broadway thuis. Daar steek je ze allemaal de loef af!" Toen mengde Doris zich in het gesprek. „Ik had den indruk gekregen, nicht Ima," zei ze bedaard, „dat u Nelson en mij er eigenlijk van beschuldigde, dat we veel praatten en toch tot geen besluit konden komen. Mag ik u vragen, hoever we dan nu wel gevorderd zijn, en of het wel eenlg succes heeft gehad, dat u zoo ongeveer alleen aan het woord bent ge weest?" Nelson begon opeens te brullen van het lachen. Ima grijnsde schaapachtig. „Het is mijn schuld niet, lieve kind „Een oogenblikje, nicht Ima. Laat u me uitpraten. Nelson meent het goed en u ook. Op haar eigen onnavolgbare manier meent mijn moeder het ook goed." „Toch wel, ze meent het goed. Daarvan ben ik overtuigd. U houdt niet van haar en dat kan ik u niet kwalijk nemen. Maar ze meent het goed. Trouwens iedereen bedoelt het goed. Wilbur in het bijzonder." „Die apekop?" „Zeker, nicht, die apekop! Maar we moesten Wilbur er liever buiten laten. Ik heb nu een maal geen geduld met lui, die het goed meenen, maar stommiteiten uithalen." „Haal ik soms stommiteiten uit?" vroeg Ima. „Of ik?" praatte Nelson haar na. „Ja zeker. Jullie allebei. Jullie blijven elkaar tergen en krenken en schijnen geen snars te malen om mij en mijn gevoelens I Neen. wacht even, wacht even.... Ik ben niet van zins het veld te ruimen voor een van jullie beiden, nu ten minste nog niet.... Terwijl jullie aan het kibbelen waren, heb ik nagedacht. Ik mag dan niet veel afweten van fotografeeren of van grondprijzen, maar mijn moeder ken ik beter, dan wie ook. Sommige lui noemen haar buite nissig. Maar het feit ligt er nu eenmaal, dat zij er haar eigen opvattingen op na houdt over wat behoorlijk en geoorloofd is. Ze teekent rekeningen, die ze pas veel later betaalt; ze geeft te laat gedateerde chèques af, die haar bankiers, hetzij er een wonder geschiedt, niet uitbetalen; ze leent geld van lui, die ze nauwe lijks kent; ze koopt kleeren en sieraden, die ze niet kan betalen; ze doet allerlei dingen, die ze niet doen moest, maar één ding doet ze nietze bedelt niet en ze accepte'.rt geen lief dadigheid. Ze zou liever sterven dan genade brood eten." Ima knikte. Hoezeer ze die „buitenissige vrouw" ook verafschuwde, ze moest toegeven, dat Doris gelijk had. Niemand kon of zou Helen Carlington beschermend behandelen. „Nu, wat zou dat?" vroeg Nelson driftig. „Wat heeft het feit dat je moeder geen wel daden verkiest aan te nemen, met den tegen- woordigen toestand te maken? Trouwens, wie biedt haar liefdadigheid aan?" „Weet je dat niet?" „Zeker niet." „Vlak achter je hangt dan een spiegel, Nelson." „Wil je daarmee zeggen...." ..Juist, Nelson, daarmee wil ik zeggen, dat, na at er in de laatste paar dagen is voorgevallen mijn moeder er zélfs niet over droomen zou. die tweehonderdduizend dollar aan te nemen van jou en Betsy of moet ik misschien zeg gen van jou alleen? evenmin als ik er over zou Mevrouw Bargens was in den trein getuige van een gesprek tusschen twee dames, die het over Moederdag hadden. „Ik vind dien dag heerlijk en het lijkt of je kinderen, hoe klein ze ook nog zijn, je dan willen toonen hoeveel ze van je houden." „En wat ook zoo verrukkelijk is: je ziet ze al dagen van te voren de hoofdjes bij elkaar ste ken; ze fluisteren, kijken, of je er niets van merkt en doen geheimzinnig, waardoor ze juist verraden dat ze iets in het schild voeren. Ze sluiten zich op in hun slaapkamer en de spaar potten worden omgeschud. Wat zou ik hen, als ze wat gaan koopen, graag eens stiekum volgen. Ik zie hen al de neusjes platdrukken tegen een ruit van een bloemenmagazijn of een banket bakkerszaak. En moet u dan ook zoo dikwijls herhalen dat u het ffin vindt dit of dat gekre gen te hebben?" „Natuurlijk, mevrouw. En dan kijken ze met schitterende oog jes naar het ge- i schenk, dat ze man meestal in •t' komplot, maar die moet hun dan verzekeren mij er niets van te zullen verklap pen. Ja, die dag is wel eenig voor ons, moe ders, en het zal morgen weer een waar feest zijn." Mevrouw Bargens, die tegenover de beide da mes zat, zag twee verrukte gezichten, alsof zij nu al het heerlijke van den dag beleefden. Ook zij had dit meegemaakt. Vanaf het begin dat deze Moederdag was ingevoerd, had Frank haar dan bewezen, hoezeer hij van haar hield. Doch dit jaar zou zij dit feest niet kunnen vie ren. Zooals de belde moeders tegenover haar van Moederdag de vreugde nu reeds schenen te beleven, voelde zij er al de leemte van, die hij haar zou brengen. Toen Frank zijn studies beëindigd had en in Indië een goede betrekking kon krijgen, had ze hem niet willen weerhouden, hoeveel zij ook door zijn vertrek zou lijden en het alleen-zijn haar leven zou veronaangenamen Het was het eerste jaar dat bij haar Moederdag nu niet gevierd werd. De eenzaamheid zou haar zwaar der wegen dan ooit. Ze had, evenals die moeders tegenover haar, dien dag altijd heerlijk gevon den. Ze wist dat Frank veel van haar hield, maar op dien dag gaf hij er meer dan ooit blijk van en opnieuw ging ze dan op in die bewijzen van kinderlijke liefde. Het zou een droevige dag voor haar zijn. Zij dacht ook aan het verleden. Als weduwe van een officier had ze zich met haar pensioen en het fortuintje dat ze bezat, goed kunnen redden. Ze had zich voor Frank een mooiê toekomst gedroomd en zag hem eveneens al officier. Maar Frank voel de zich niet tot den militairen dienst aangetrok ken. Toén had ze gemeend dat hij altijd in Holland zou blijven, maar ook dit was een ont goocheling geworden. Verlangend keek ze nu altijd naar zijn brieven uit, die haar een troost waren. Doch zes jaren gescheiden. Dit was een heele tijd. En de dagen vielen haar nu zoo lang, hoewel ze zich bij eenige vereenigingen voor hulp aan noodlijdenden had aangesloten en hierdoor haar dagen nogal gevuld waren. Nu was ze naar de stad gegaan, cm haar garderobe eenigszins aan te vullen. Toen zij bij een bloemenzaak kwam, zag ze daar twee kin deren, armoedig gekleed, voor de uitstalling staan. Ze dacht aan het gezegde van een der dames in den trein: „Ik zie hen aJ de neusjes platdrukken tegen de ruit van een bloemen magazijn Mevrouw Bargens bleef staan om te hoorea wat de kinderen zouden zeggen. Het meisje zei: „Maar die pot zal veel te duur zijn, joh! Die kost minstens een gulden en wij hebben maar vier duppies." „De bloemen zijn niet duur, zei moeder Zater dag nog, toen ze een bosje tulpen kocht," ver klaarde de jongen. „Ja, zoo'n klein bosje, maar een plant, Hen- kie, die kost massa's geld." De weduwe zag twee bedrukte gezichtjes. „Willen we aan een kar twee bossen koo pen?" opperde het meisje. „Hè, nee, dat is niet leuk," verwees Henkie. „Op Moederdag moet het een bloem in een pot zijn." Toen plotseling stapte hij kordaat naar de deur. „Ik ga vragen wat die plant kost." Aarzelend ging zusje hem achterna, alsof ze dacht: die kunnen wij -tóch niet betalen. Mevrouw Bargens, benieuwd naar het verloop, bleef voor de uitstalling staan. Ze zag dat de bewuste bloempot werd aangewezen en aan de gezichtjes bemerkte ze dat de prijs tegenviel. Er werden hun andere bloemen In pot getoond, maar ze hadden nu blijkbaar eenmaal hun zin gezet op de mooie, groote blauwe hortensia. Beiden verlieten den winkel. Toen vroeg de weduwe: „Wilden jullie die mooie hortensia koopen, kinderen?" „Ja, mevrouw, voor moeder. Morgen is het Moederdag, ziet u," zei het meisje. „Maar hU kost een gulden vijftig en wij hebben maar veertig centen. Anders legt vader er altijd wat bij, maar die is nu soldaat en krijsrt geen ver lof." Twee zielige snuitjes stonden voor haar. „Kom maar even mee, dan zal ik het ont brekende wel voor jullie betalen en omdat je er veertig centen voor gespaard hebt, hebben jullie ze toch gekocht." De weduwe begreep het kinderzieltje. Met verbaasde gezichtjes keken de kinderen haar aan. De oogjes begonnen te stralen. De pot, die voor hen te zwaar was om te dra gen, zou gebracht worden. „Dan gaan wij gauw naar huis," riep het meisje en snelde de deur uit, gevolgd door haar broertje. Doch ze kwamen beiden weer terug, In hun vreugde hadden ze vergeten de schenk ster te bedanken en kwefeo Tieh nu van dezen plicht. Mevrouw Bargens veriiet giimlacnend het ma gazijn. Ze zou Frank dit tafereeltje schrijven Neen, bedacht ze, ik doe het niet. Hij zou êr spijt van hebben haar nu niet, zooals hü gewoon was, op Moederdag met bloemen te kunnen overladen. Na haar boodschappen verricht te hebben, ging ze naar huis, overwegend of ze den volgenden dag al of niet thuis zou blijven. De dienstbode had blijkbaar op den uitkijk gestaan, want toen de weduwe het hekje van den voortuin door kwam, stond Griet al aan de voordeur en zei: ..Komt u eens eauw kijken, mevrouw!" Griet antwoordde niet, doch wierp de deur van de huiskamer open en toen zag de weduwe dat haar zoon Moederdag niet vergeten had, want er stond een prachtig bloemstuk, waar aan een kaartje hing: Voor Moeder van Frank, „Die meneer Frank toch," zei Griet bewogen. „HU denkt altijd aan u." De moeder zei niets. Haar gedachten waren bU haar zoon. Zü was hem in stilte dankbaar voor deze vereering en diep kinderlUke liefde_ (Nadruk verboden) hout in aanrijding met het ijzeren hekwerk op het landhoofd. met gevolg, dat dit ernstig werd beschadigd. Spoedig werden maatregelen genomen om verdere ongelukken te voorkomen „De Eersteling" De historische boerderij „De Eersteling" op den hoek Spieringweg— Spaarnwouderweg en die zoo als men weet op 5 Januari j.l. door brand werd verwoest, zal hoogstwaarschijnlijk niet meer op dezelfde plaats worden opgebouwd. Daar genoemde boer derij het vrije zicht op den provincialen weg aanmerkelijk belemmerde, worden onderhande lingen gevoerd door het bestuur van de provin cie met den eigenaar om de boerderij daar niet meer te doen opbouwen. Een goede maatregel De beide RUksveld- wachters de heeren v. Duinen en Buizert, resp wonende aan den Kruisweg en Spieringweg zijn vanaf heden aangesloten op het Rijkstelefoon- net. Pinksteren! Feest van weelde en uitstorting Feest van genade en vurige tongen. In de oude fabelgeschiedenis lezen we, hoe de mensch behoefte gevoelde aan vuur en hoe de held Prometeus het stal bU de goden en het naar de aarde bracht. Sindsdien is er genoeg vuur op de wereld: vuur in duizenden fabrieken. Vuur, als een hel in hoogovens. Vuur op spoorwegen en electriciteitswerken. Vuur In kanonnenmonder. en te veel, te veel vuur, helaas, laait er in millioenen menschenharten, verteerend en vernietigend vuur van wilden haat en lagen hartstocht. Maar dat alles is niet het vuur van Pink steren. Niet het vuur van Prometeus, maar het vuur dat Christus op aarde is komen bren gen en door den H. Geest is ontstoken en blUven branden, is het heilige vuur, dat de wereld rijker en gelukkiger maakt. Vraagt on» Prospectus H.B.S. (extraneus) A en B Mulo-diploma (Bekende Schriftelijke Cursus) Mogen wU allen, die met de Apostelen het vuur des H. Geestes hebben ontvangen, steeds dat vuur brandend In ons houden en als een fakkel hoog boven onze hoofden zwaaien als een symbool van levend geloof, veilige hoop en laaiende Godsliefde. Father G. v. LEEUWEN Directeur St. Bonifacius Missiehuis Hoorn giro 120937 Spaar Uw fijne goed door het gebruik van LUX. En koop het reuxenpak Lux, omdat het meer dan dubbel zoveel be vat als het gewone pak en toch maar 25 ct. kost. Vooral nu geen wasmiddelen van on bekende herkomst, maar LX 146-04S0 droomen, met Wilbur Higgenstrom te trouwen!" „Noem je dat liefdadigheid?" schreeuwde Neison. ,,'t Is me 'n liefdadigheid wel!twee honderdduizend dollar voor een huis, dat een millioen waard ls! Als dat liefdadigheid ls, dan zyn alle pandjeshuisbazen heiligen en alle woe keraars zoete jongens!" Ik heb geen verstand van pandjeshuisbazen en" woekeraars, Nelson. Maar Ik zeg nog eens, ik ken mUn moeder beter dan iemand anders en ik vermoed, dat ik Betsy beter ken, dan jullie samen. ZU heeft aangeboden, ons huis te koo pen, enkel en alleen, omdat ze moeder en mu laag wil neerzetten." „En op die manier doorgeredeneerd, zei Nelson smalend, „wil ze zeker met mU trouwen, om je nicht Ima te vernederen." „Neen, Nelson. Ze wil met jou trouwen, om dat jouw tante, mevrouw Dunley, haar geklei neerd heeft en.... omdat ze weet, dat ik van jou houd." Schat, dat je bent!" zei Nelson. „Schat" was wel het laatste woord, dat Nel son bedoeld had. HU was juist van zins, da koppige meisje er nu eêns flink van te over tuigen, dat Iemand en wel juist iemand van het karakter en de wilskracht van een Nelson Weldron, haar tegen haarzelf behoorde te beschermen. FeitelUk stond hU op het punt, een toespraak zijn afscheidstoespraak te hou ten, terwUl zU een uiteenzetting gaf van de üigenaariiigheden van haar moeder. Feitelijk keek hU al naar zijn hoed en de dichtst- bUzUnde deur. FeitelUkmaar wat zUn feiten eigénlUk? Niet veel méér dan een rijtje tamme zeehonden. In vergelUking met een meisje, dat haar liefde voor een man zoo zakelUk en duidelijk bekent, dat een heele acte uit Romeo en Julia er bU in het niet valt. En zoo gebeurde het, dat Nelson, in plaats van zijn afscheidsrede te houden en de bun galow in Kew Gardens voorgoed te ver laten, rijf minuten later met Doris op de veranda zat en In groote lUnen hun cam pagne tegen de booze buitenwereld met haar besprak. Na een avond van vinnighe den, scheldwoorden en hatelUkheden, was het een verademing en iets hemelsch, om haar hand vast te mogen houden en te zeg gen: „Ja, liefsteNatuurhjk, liefsteZoo als je graag wilt, liefste." Nu en dan kwam een gedachte aan de Larches, mevrouw Dunley, zijn compagnons, de jury van Suffolk County in Nelson's hoofd op, maar telkens weer verjoeg hU die zoo gauw mogelUk. ZU allen, hoe lastig ze ook mochten zpn, behoorden tot het nevelachtige rijk van „den dag van morgen." En morgen, wel, morgen kwam er wéér een dag! Zoolang het nog vandaag was, kon hU zich gelukkig gevoelen. (Wordt vervolgd) Onj ItJStt li aU Juut* a^-t ^AcUt tJ» ei<rS'j 'kcntUck cuuurlAMf bo t ato ZLum^di u> t^act mA&m.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 7