Tijdelijk bezette vliegvelden op een na heroverd Churchill als volgt Chamberlain op Eerste Minister Strategische overval van den vijand mislukt Nederland vecht hard en tot dusver niet zonder succes „Hitier werpt zijn masker af" Bombardementen op burgerbevolking yeertien vijandelijke vliegtuigen onbeschadigd in onze handen gevallen Oorlogsgebeurtenissen r Krachtig verzet der Belgen H.M. de Koningin is tevreden over de houding van onze troepen Alle hulpbronnen thans ter beschikking van onze gemeenschappelijke zaak Fransche en Duitsche troepen slaags 6. C. HA JUNIUS in ons land INVAL ZONDER EENIGE RECHTVAARDIGING De Labourpartij bereid tot deelnemen aan een nationale regeering OOK IN FRANKRIJK EEN NATIONAAL KABINET Dagorder van den opperbevelhebber: Dagorder van generaal Gamelin ENGELSCHE LEGER LEIDING BIJEEN Minister Van Klef fens voor de B.B.C. Londen en Parijs dreigen met represailles VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 11 MEI 1940 - OCHTENDBLAD Grooie sorfeering Hollandsche sigaren, geïmporteerde Havana, Braziel, Manila en T ene-rife sigaren Gigaretien Tabak DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANC No. 22384 Legerbericht van het Nederlandsche opperbevel van 10 Mei 1940, no. 3. Uit een verklaring van een gevangen genomen Duitschen vlieger-officier is gebleken, dat de Duitsche legerleiding tot hedenmorgen baar eigen officieren niet beeft durven inlichten omtrent de voorgenomen schen- ding van de door Nederland naar alle zijden even streng gehandhaafde neutraliteit. In tegenstelling met de berichten van liet Duitsche opperbevel, waarin wordt ontkend, dat 70 Duitsche vliegtuigen door ons zijn neergeschoten, is thans te melden, dat dit aantal is gestegen tot boven de honderd, terwijl bovendien op een der door de Nederlandsche troepen heroverde vliegvelden veertien vijandelijke vliegtuigen onbeschadigd in Nederlandsche handen zijn gevallen. Op een na alle door de Duitschers tijdelijk bezette vliegvelden zijn thans weder in ons bezit. Een nieuwe laffe schanddaad werd door Duitsche troepen begaan, toen de commandeerende Duitsche officier, Hohendorff, de gevangen genomen Neder landsche bezetting van een vliegveld dreigde te zullen afmaken, indien dit vliegveld onder artillerievuur ge nomen zou worden. J V. Critiek van de Osservatore Verbitterde gevechten aan de spoorlijn naar Aken duitsche aanval op alle punten gestuit Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen aan het Nederlandsche leger Haar hooge tevredenheid te betuigen over de wijze, waarop de Nederlandsche troepen zich tegen den schender van onze neutraliteit verzetten. Hierdoor kan de strategische overval van den vijand als mislukt worden beschouwd. In alle deelen van het land houden onze troepen, voor zoover hun opdracht hiertoe leidde, verbeten stand en treden zij den vijand, waar noodig, zelfs onver saagd en met succes tegemoet, de uitvoering van diens doeleinden vernietigend. De flinke houding onzer troepen weerspiegelt zich in de stem ming van ons volk, die van vastberaden rust getuigt. De Generaal, Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, WINKELMAN Allen commandanten wordt hierbij opgedragen den troepen mededeeling te doen van deze dagorder. Verloven der RAF ingetrokken NEDERLANDSCHE BELANGEN IN DUITSCHLAND Nederland vecht op het oogenblik hard ter verdediging van zijn bodem en tot dusverre kan ik met dankbaarheid zeggen, niet zonder succes. Zooals gij allen weet, heeft ons land een uitgestrekt rijk over zee en aanzienlijke hulpbronnen. Deze hulpbronnen stellen wij thans ter beschikking van onze gemeenschappelijke zaak, de ver nietiging van den Duitschen geest van moedwillige agressie. Voortgaande zeide minister Van Kleffens, dat Nederland zou voortgaan te strijden, totdat tezamen de overwinning zou zijn behaald. De verontwaardiging in het land is zoo diep, dat zij slechts geëvenaard wordt door de diepte der overtuiging, dat geen zaak zoo goed kon zijn. Het is bekend, aldus de minister, dat mijn land- genooten een hardnekkigen geest hebben en gij kunt er van over tuigd zijn, dat wij dien volledig aan den dag zullen laten treden. Hij zal de oude Fransche rekening moeten vereffenen Radiorede van Reynaud OPGERICHT 1826 AMSTERDAM 'S-UBAVI»HA«£ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek C> C O O O Op bevel van het militair gezag geven wij over de vijandelijkheden in ons land slechts de officieele communiqué's door, die het Alge meen Hoofdkwartier verstrekt. Daardoor kan het voorkomen, dat onze lezers niet al de oorlogs gebeurtenissen in ons land ver meld vinden, die zij wellicht op andere wijze vernamen. Zoo vindt men in ons blad dus slechts vermeld die berichten, waarvan de juistheid officieel werd vastgesteld. VATICAANSTAD, 10 Mei (Havas) De nieuwe inval van Duitschland wordt door de Osservatore Romano krachtig veroordeeld. De directeur van het blad geeft uiting aan de verontwaardiging en droefenis op het Vaticaan over dezen nieuwen nationaal-socialistischen aanval. Deze aanval heeft geen enkele recht vaardiging en ze is verschrikkelijk. De aange vallen landen hebben hun neutraliteit nauw keurig in acht genomen. De directeur van het blad wijst êr op, hoe in tegenspraak met de beginselen van het posi tieve recht en van het natuurrecht de Duit sche aanval is, alsmede met de regelen der menschheid. Ook wijst hij er op hoe dit op treden in strijd is met de leerstellingen van Z. H. den Paus over de organisatie van een rechtvaardigen vrede en het recht van bestaan en onafhankelijkheid van alle landen, zoowel groote als kleine. LONDEN, 10 Mei (Reuter). Chamberlain is afgetreden als minister-president. Churchill volgt hem op als Eerste Minister. Chamberlain was Vrijdagmiddag om 17 uur 25 uit Downingstree* vertrokken naar Buckingham Palace voor een bezoek aan den Koning. Vijf minuten nadat Chamberlain was vertrokken, ontving de Koning Winston Churchill in audiëntie. Het besluit tot vervanging van Chamberlain als Eerste Minister door Churchill schijnt genomen te zijn, naar aanleiding van het besluit dat door de Labourpartij met alge- LONDEN, 10 Mei (Havas). Duitsche en Belgische troepen zijn •n verbitterde gevechten gewikkeld op Belgisch gebied tegenover Aken, ter plaatse waar de spoorlijn, die Duitschland met België verbindt de grens passeert, zoo meldt de Brit- «che omroep. De aanval der Duitsche troepen is op alle punten in België gestuit. Volgens te Parijs ontvangen be richten trekt het Belgische leger zich overeenkomstig de plannen terug op de tevoren gereedgemaakte hoofd verdedigingslinie. De Duitsche aanval te land op België is aanzienlijk belemmerd door de vernieling ran bruggen en het vellen van boomen. De Belgische luchtmacht en luchtdoelartil- 'erie hebben schitterende resultaten bereikt. Belgische minister van Landsverdediging <*€elt mede: Een van onze piloten heeft een Messer- ^bmitt 109 neergeschoten en een ander heeft 'Mens een enkeie vlucht twee Duitsche toe- s'ellen omlaag geschoten. De luchtdoelartillerie heeft vier of vijf Duitsche Messerschmitts en eetl Heinkel 111 neergehaald. De Duitsche luchtaanval van Vrijdagmorgen hp Brussel duurde 90 minuten. De schade, die hoor het bombardement werd aangericht, is, haar medegedeeld wordt, gering. Enkele huizen ^erden getroffen op de Avenue Louise en een 'abriek in Schaarbeek staat in lichterlaaie. De aanval op België is uitgevoerd door tal- eskaders. Verscheidene Duitsche machines ^'erden neergehaald. Het aantal slachtoffers het gebied van Brusse] is zeer gering. De Duitsche toestellen, die vanaf 5 uur 30 des jhorgens over Gent vlogen, ontmoetten een 6rachtig luchtafweervuur. PAKIJS, 10 Mei. (Havas). Generaal Ga- malin heeft een dagorder gericht tot de troe lten. Deze luidt als volgt: De aanval, welken wij sedert October j.l. hebben verwacht, .is vanochtend gekomen. Duitschland bindt tegen ons den strijd aan op leven en dood. Voor Frankrijk en zijn bondgenooten is het wachtwoord thans: moed, energie, vertrouwen. LONDEN, 10 Mei (Havas). Dc chefs van de generale staven hebben deelgenomen aan de tweede vergadering -van het kabinet, welke Vrijdagmiddag is gehouden. Nadat de leden van het eigenlijke oorlogskabinet een half uur hadden vergaderd, kwamen ook de overige ministers. Winston Churchill verliet Downingstreet even na half zes. Hij werd door de verzamelde menigte luide toege juicht. meene stemmen werd genomen om deel te nemen aan de verantwoor delijkheid als volledig deelgenoot in een nieuwe regeering onder een nieuwen premier, die het vertrou wen der natie zou hebben. Omtrent het aftreden van Chamberlain is de volgende officieele mecjedeeling uit Downing- street 10 uitgegeven: De Right Honourable Neville Chamberlain is afgetreden als minister-president. De Right Honourable Winston Churchill heeft de uitnoo- diging van Z. M. om den post te bezetten aan vaard. De premier wenscht, dat alle ministers on hun posten blijven en hun functies vervullen met volledige vrijheid en verantwoordelijkheid, terwijl de noodzakelijke regelingen worden ge troffen voor de vorming van een nieuwe regee ring. De lobbycorrespondent van Reuter verklaart, dat alles er op wijst, dat Churchill terstond een oorlogskabinet zal vormen en dat andere aan stellingen voor het oogenblik welücht zullen worden uitgesteld. Men verwacht, dat de leider van Labour en anderen Vrijdagavond bezoeken zouden brengen aan den Koning, aangezien het natuurlijk is, dat met alle partijen, die opgeno men zullen worden in de nieuwe nationale re geering, beraadslaagd wordt. Churchill is ruim 40 minuten bij den Koning gebleven. Churchill zal waarschijnlijk het oorlogskabinet voltooien gedurende het weekend, mogelijk reeds morgen. Algemeen neemt men aan, dat van Labour in de regeering zitting zullen krij gen Attlee, Greenwood, Bevin, en mogelijk ook Alexander. De eerste twee zouden dan zitting krijgen in het oorlogskabinet. De liberalen ver wachten, dat Sinclair zal worden opgenomen, terwijl het altijd mogelijk is, dat Lloyd George lid van de regeering wordt. Ook zal een verte genwoordiger worden opgenomen van de tegen Chamberlain in verzet gekomen conservatieven onder leiding van Amery. Wijzigingen worden verwacht in de departementen van Oorlog, Luchtvaart en Bevoorrading. Ook in de Fransche regeering is een wijziging gekomen. Het bureau van den Franschen minister-president deelt, naar Havas meldt, mede, dat het door de omstan digheden noodzakelijk werd geacht een wijziging te brengen in het kabinet, ten einde alle partijen hierin vertegenwoordigd te doen zijn. Er is een beroep gedaan op de medewerking van Dud-minister-president Louis Marin. en op Ybarne Garray, die zitting krijgen in het ka binet als minister van staat. Zij zullen deel uitmaken van het oorlogskabinet. In verband met de omstandigheden hebben verder de onderstaatssecretarissen hun functie ter beschikking van den minister-president ge steld. Reynaud dankte hen warm voor de be wezen diensten. Vier onderstaatssecretarissen worden evénwel gehandhaafd, nl. Baudoin, die secretaris is van het oorlogskabinet, kolonel Meny, belast met de vliegtuigproductie, Pévier, belast met den technischen informatiedienst en Schuman, die den vluchtelingendienst onder zich heeft. Te Londen wordt vernomen, dat alle verloven bij de Britsche luchtmacht zijn stopgezet en dat al het met verlof zijnd personeel is teruggeroepen. Een telegram uit Washington meldt, dat de Engelsche en Fransche regeeringen weer tweeduizend of meer militaire vlieg tuigen van Amerikaansch fabrikaat in de laatste paar dagen hebben besteld. Uit Stockholm wordt bericht, dat de Zweedsche regeering het Nederlandsche verzoek heeft ingewilligd om de Nederland sche belangen in Denemarken en Duitsch land te behartigen. De Nederlandsche minister van Buitenlandsche Zaken, Van Kleffens, heeft Vrijdagavond om 21.30 uur te Londen in de Engelsche taal een radio rede uitgesproken, die door de B.B.C. werd uitgezonden. De minister zeide: „Ik ben met den minister van Koloniën gekomen om uit naam van de Nederlandsche regeering een hecht contact te vestigen met de regeerin gen van die mogendheden, als wier bondgenooten wij ons thans be schouwen. Duitschland heeft aan zijn lange lijst van aanvallen en van nieuwe weergalooze zelftucht wederom een post toegevoegd: zonder eenigerlei waarschuwing zijn wij aangevallen, zelfs zonder dat voorwendsel van onderhandelingen, dat Duitschland gepoogd heeft in het geval van Noor wegen toe te passen. In dit geval doet zich de vraag voor, wat zou hebben kunnen zijn, wanneer de omstandigheden anders zouden zijn geweest. Als zonen van een zeevarende en luchtvaardersnatie hebben wij den vasten wil met volle kracht vooruit te stevenen voor onze zaak en die van Frankrijk, België, Noorwegen en Polen. van onze dorpen en in ieder kantonnement van onze troepen. Dezelfde gedachte verheft cais boven onszelf. Ieder maakt zich op zijn plicht te doen, het Fransche leger trekt den degen. Frankrijk bezint zich PARIJS, 10 Mei (Havas). Minister-presi dent Reynaud heeft Vrijdagavond een radio rede uitgesproken, welke als volgt luidde: „Drie vrije landen, Nederland, België en Luxemburg, zijn vannacht door het Duitsche leger aangevallen. Zij hebben hulp gevraagd aan de Geallieerde legers. Vanochtend tusschen 7 en 8 uur zijn onze soldaten der vrijheid de grens overgetrokken. Ons volk kent zeer goed het eeuwenoude slagveld vaai Vlaanderen. Tegenover wn» rukt ook een eeuwenoude vijand naar ons op. Overal ter wereld houdt iedere vrije man en iedere vrije vrouw den adem in voor het drama, dat zich hier afspeelt Zal het beestachtig geweld gaan zegevieren? Hitier roept dit uit. Sedert jaren speculeert hij op onzen vredes wil om den oorlog voor te bereiden. Hij heeft zijn meest, bedreigde buren willen doen ge- looven, dat het slechts van hen afhing en van hun zwakte, om in goede overeenstemming met hem te leven. Zelfs na het verklaren van den oorlog wilde hij gelooven in onze ver deeldheid en onze zwakheid. Hij hoopte op het verraad van het communisme om Frankrijk inwendig te verscheuren. Ook poogde hij de bondgenooten van elkaar te scheiden, doch dit is niet gelukt. Vandaag is het masker afgeworpen. Nauwe lijks zoekt hij nog een misleidend voorwendsel voor zijn nieuwen aanval; Frankrijk wijst hij met den vinger aan zijn legers en zijn oorlogs vliegtuigen. „Frankrijk, dat alleen reeds in 200 jaar 31 keer den oorlog heeft verklaard aan Duitsch land. Het is een oude rekening, welke veref fend moet worden, de Fransche rekening, waarover zoo dikwijls in „Mein Kampf" wordt gesproken. Frankrijk, kalm en sterk, staat rechtop. Het is thans het oogenblik zich aan een te sluiten. Gij weet reeds, dat alle par tijen zich in de regeering hebben gevonden. Op het oogenblik, waarop de bloem van ons volk, alles wat het heeft aan zijn beste jeugd, zijn meeste leven en meeste kracht, het leven gaat wagen in een heiligen strijd, rust een ernstige gedachte in ieder huis, in iedere stulp LONDEN, 10 Mei. (Reuter) Het Britsche Departement van Buitenlandsche Zaken publiceert het volgende communiqué: „Z. M. regeering in het Vereenigd Ko ninkrijk, die in haar antwoord van 1 Sep tember op den oproep van den president der Vereenigde Staten de verzekering gaf, dat haar luchtstrijdkrachten bevelen had den ontvangen, welke een verbod inhielden van het bombardeeren van burgerbevolkin gen en die het bombardecren streng beperk ten tot militaire doelen, spreekt thans open lijk uit, dat zij zich het recht voorbehoudt om over te gaan tot iedere actie, welke zij als gepast beschouwt, in het geval van een bombardement door den vijand van de burgerbevolkingen, hetzij in het Vereenigd Koninkrijk, in Frankrijk, of in de landen, die bijgestaan worden door het Vereenigde Koninkrijk." De Fransche regeering heeft 'n verklaring in gelijken zin afgelegd. PAKIJS, 10 Mei (Havas). In Luxemburg zijn Fransche en Duitsche troepen slaags geraakt. Er is evenwel nog slechts sprake van voorpostengevechten. Bij de Moezel zijn de eerste belangrijke gevechten begonnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1