Onverzettelijke wil om tot het einde te strijden Deviezennoodmaatregel voor het Rijk in Europa Levensmiddelen voor één dag Tijdelijke verboden Prijsopdrijving verboden New-Yorksche Beurs Aan een venster Zitting van de Belgische Kamer België voor de tweede maal aangevallen door een vijand, die de misdaad tot regel zijner politiek maakt GOD BESCHERME BELGIË EN ZIJN RECHT! ZWITSERSCH LEGER OP OORLOGSSTERKTE POSTBESTELLING STOP GEZET POSTWET GEWIJZIGD ZATERDAG 11 MEI 1940 Pierlot: „De waarde van het Duitsche woord" Spaak brengt hulde aan de Geallieerden Denis: Eén winstpunt gemaakt Zitting van den Senaat Verscheidene arrestaties Het staat overal op den drempel van het land gereed „De welbekende comedie" Streng verbod voor verkoop van grootere hoeveelheden Zweedsche kabinet bijeen r» „Er is geen commentaar noodig! B ankmoratorium 4 i 5 WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT Academische examens FAILLISSEMENTEN MARKTNIEUWS BRUSSEL, 10 Mei (Havas) Vrijdagmiddag is de Belgische Kamer bijeengekomen voor het aanhooren van een verklaring van de regeering na de schending van het Belgisch gebied. In de diplomatieke loge merkte men op de ambassadeurs van Frankrijk, Engeland en China. De vergadering werd zeer druk bezocht. Even na drie uur opende de voorzitter, Van Cauwe- laert, de vergadering en legde, in het Vlaamsch en het Fransch, een verklaring af, welke door de Kamer staande werd aanhoord. Spr. zeidc hierin c.a. dat België, niette genstaande het nauwgezet zijn neutraliteit heeft gehandhaafd, is aangevallen door een vijand, welke de misdaad tot den voomaam- stcn regel van zijn politiek schijnt te willen maken. „Laat mij vergund zijn, uit naam van de Kamer, uiting te geven aan mijn gevoelens van verzet en afschuw, welke mij hebben gegrepen, teen deze nieuwe misdaad en dit nieuw breken van het gegeven woord, bekend werden. Te zelfder tijd wil ik even wel uiting geven aan onzen onverzcttelijkcn wil om tot het einde te strijden voor onze onafhankelijkheid en onze vrijheden. De beproeving schijnt thans zwaarder dan in 1914. Misschien zal deze beproeving ook langdurig zijn, doch ons schitterend leger is bereid tot den strijd en zijn actie zal krachtig zijn, wij zullen het onbeperkt steunen. De Koning heeft zich onmiddellijk aan het hoofd van zijn troepen geplaatst. Wij hebben volledig vertrouwen in zijn beslissenden geest en hij kan rekenen op onze onwankelbare trouw." Na van Cauwelaert nam minister-president Pierlot het woord om verslag uit te brengen over den huidigen toestand. Hij verklaarde, dat voor den tweeden keer in 25 jaar Duitschland heeft getoond, welke waarde het hecht aan zijn eigen handteekening. „Op ons eerste verzoek hebben Frankrijk en Engeland ons hun hulp aangeboden. Deze in val heeft ons niet onverhoeds gegrepen. Alle Belgen, in het bijzonder de oud-strijders van den laatsten oorlog, buigen voor het dappere Belgische leger. Thans moeten allen in den lande eensgezind zijn." Vervolgens bracht Pierlot hulde aan Ko ning Albert, wiens zoon zich thans genood zaakt ziet den degen te trekken, om het constitutioneel gevoelen te handhaven. Tenslotte riep Pierlot uit, dat deze spreuk het geheele land tot de zijne moet maken: „God bcscherme België en zijn recht." Vervolgens sprak de minister van Buiten- landsche Zaken, .Spaak. Hij gaf een overzicht van de gebeurtenissen, welke sedert den afge- loopen nacht zijn geschied. Op het oogenblik, dat hij verklaarde, dat Frankrijk en Engeland onmiddellijk hebben geantwoord op het verzoek om hulp, dat België heeft gericht tot zijn beide machtige garanten, verhieven alle leden van de Kamer zich van hun zetel en juichten luide de beide Geallieerde landen toe. Spaak wendde zich vervolgens naar de di plomatenloge, waar op de eerste rij de ambas sadeurs van Engeland en Frankrijk, Ophant en Hargeton, zaten. Het gejuich in de Kamer verdubbelde nog. Het was een oogenblik om niet te vergeten." Na minister Spaak voerde de minister van Landsverdediging, Generaal Denis, het woord. Hij verklaarde: „Ik ben overtuigd, dat de door den vijand gestelde doelen niet zijn bereikt en dat wij een winstpunt hebben behaald." De president van den Belgischen Senaat, Gil- lon, heeft de zitting geopend met een korte toe spraak, waarin hij de senatoren er aan herin nerde. dat Duitschland nog geen drie jaar na plechtig de onafhankelijkheid van België te heb ben gewaarborgd en nog geen negen maanden na een hernieuwing dezer verplichting zijn onderteekening schond zooals het dat deed in 1914. Spr. loofde de vastberadenheid en den moed van koning en leger tegenover de agressie. België, zoo zeide hij, heeft nog slechts één ziel. Koning en leger belichamen die op schitterende wijze. Gillon voegde hieraan toe, dat België uitdruk king had gegeven aan zijn geloof in de idee der vrijheid, welke de Geallieerden bezielt, aan wier zijde België opnieuw is komen te staan. Na lof gesproken te hebben van Noorwegen, Nederland en Luxemburg, waarbij hij de vast beslotenheid van deze landen aantoonde, gaf hij dezelfde uiteenzetting over de ontketening van den oorlog, als reeds in de Kamer waren ge geven. De minister van Defensie gaf vervolgens bijzonderheden over de ontwikkeling der mili taire operaties. De Senaat heeft verder een hem voorgelegd wetsontwerp aangenomen en is daar op verdaagd tot hij weer bijeengeroepen zal worden. De leiders van de Vlaamsch-nationale partij en van de rexisten, Staf de Clercq en Degrelle, zijn gearresteerd. Ook verluidt, dat de Vlaamsch-nationalistische Kamerleden Tollenaere en Grammens zijn ge arresteerd, doch hiervan heeft men nog geen bevestiging. Behalve Degrelle is ook de rexist Paul Collin gearresteerd, evenals de communist Degeer. gebeurtenissen, ernstig is. We moeten derhalve gereed zijn. Daarom heeft de federale raad vanochtend de noodzakelijke beslissingen genomen. De toe gang tot Zwitserland voor vreemdelingen zal nog strenger worden bewaakt. Voor alles zal bovendien het leger aan de grens Zaterdag op oorlogssterkte zijn gebracht. We zullen derhalve overal op den drempel van' het land staan, gereed om het tegen iederen aanvaller te verdedigen". Zonder het aangegeven uur van morgenoch tend negen uur af te wachten hebben vele Zwitsers zich reeds onmiddellijk bij hun regi ment gevoegd. In Bern is het zeer druk, doch de bevolking geeft geen teeken van nervositeit. Te Zürich heeft een groep studenten be toogd voor het Nederlandsche consulaat. Dezelfde groep wilde vervolgens naar het Duitsche consulaat gaan, doch zjj werden tegengehouden. Het consulaat konden zij niet bereiken. In een commentaar op de Duitsche poging om de blaam voor den Duitschen inval op de Geallieerden te werpen zegt de Zürcher Zeitung, dat een herhaling van de welbe kende comedie, met de schaamtelooze rol verwisseling niemand buiten Duitschland zal misleiden BERN, 10 Mei (Reuter). De president van den Zwitserschen Bondsstaat, Pilez Golaz, heeft een oproep gericht tot de bevolking om moedig en waakzaam te zijn en iedere zenuw in te spannen voor een neutraal, vrij en loyaal Zwit serland. Hij zeide o.a.: „De oprlog heeft thans nieuwe, beklagens waardige slachtoffers gegrepen. Drie bevriende mogendheden zijn in den helschen storm mee gesleurd. Ons land is op het oogenblik nog ge spaard, doch al dreigt geen onmiddellijk en direct gevaar, toch moet ik er op wijzen, dat de toestand, zooals deze geschapen- is door de In verband met den oorlogstoestand zal tot nadere aankondiging geen briefpost worden besteld. Ook de post voor busrecht houders wordt niet uitgegeven. De bestel ling van periodieken en couranten zal ech ter zooveel mogelijk worden beproefd. De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht stelt bij algemeene bekendmaking no. 38 vast voor het geheele grondgebied des rijks de na volgende wijziging van de Postwet, Staatsblad 1919, no. 543: Artikel I: Deze wetswijziging verstaat onder „het mili tair gezag": het militair gezag, bedoeld in de wet van 23 Mei 1899, Staatsblad no. 128. Artikel II: De Postwet, Staatsblad 1919, no. 543, wordt gewijzigd in dier Voege, dat na artikel 26 van deze wet wordt toegevoegd artikel 26bis, lui dende: Het militair gezag kan ten aanzien van het vervoer, de behandeling en de uitreiking van hetgeen aan de zorg der posterijen of eenig ander openbaar middel van vervoer is toevertrouwd, verrichten of doen verrichten wat het in het militair belang noodzakelijk oordeelt. Artikel III: Deze wetswijziging kan worden aangehaald als „wijziging postwet militair gezag". Artikel IV: Deze wetswijziging zal worden afgekondigd door middel van den radio-omroep. Zij treedt in werking onmiddellijk nadat zij per radio zal zijn omgeroepen. Zij zal worden geplaatst in de Nederlandsche Staatscourant. Algemeen Hoofdkwartier, 10 Mei 1940. De Generaal, Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, H. G. WINKELMAN De ministers van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van landbouw en Visscherij maken bekend, dat het met ingang van heden een ieder ten strengste verboden is van alle levensmiddelen en van alle andere voor dagelijksoh huishoudelijk verbruik be stemde artikelen per dag meer in te slaan dan de hoeveelheid, benoodigd voor het gc- zinsverbruik gedurende één dag. Ook is het aan winkeliers, die deze goederen verhan delen, ten strengste verboden daarvan per dag meer aan hun klanten af te leveren, dan de voor het gezinsverbruik gedurende één dag benoodigde hoeveelheid. De winkeliers zijn verplicht bij elke aflevering in tweevoud een afleveringsbewijs uit te schrij ven, hetwelk vermeldt namen van winkelier en klant, dag van aflevering, alsmede soort en hoeveelheid der geleverde goederen. Beide exemplaren van het afleveringsbewijs moeten door of namens den winkelier zijn onder teekend. De winkelier geeft het eene exem plaar van dit afleveringsbewijs mede aan den klant, of laat dit tegelijk met de goederen aan den klant bezorgen en behoudt zelf het andere. Het vervoer der goederen, zonder dat deze ver gezeld zijn van het aan den klant uitgereikte of voor hem bestemde afleveringsbewijs, is verboden. Zoowel winkelier als klant moeten het afleveringsbewijs gedurende tenminste drie maanden zorgvuldig bewaren om bij con trole te toonen. Voor het geval winkeliers zouden wei geren uit hun voorraad de voor gezinsver bruik gedurende een dag benoodigde hoe veelheid af te leveren, zal de overheid onmiddellijk gebruik maken van haar be voegdheid om den winkelvoorraad in bezit te nemen, ten einde dezen ter beschikking van de bevolking te stellen. Tenslotte wordt bekend gemaakt, dat het tot nadere aankondiging een ieder ten strengste verboden is goederen, van welken aard ook, dus ook alle andere goederen dan de voor huishoudelijk gebruik bestemde te verkoopen voor of te koop aan te bieden, dan wel te ver huren of te huur aan te bieden tegen hoogere prijzen dan de op Donderdag 9 Mei j.l. geldende. Met nadruk wordt er de aandacht op geves tigd, dat bij overtreding van de bovengenoemde verbodsbepalingen zoowel de kooper als de leverancier kan gestraft worden met gevange nisstraf van ten hoogste 4 jaar, met verbeurd verklaring der betreffende goederen. c. d. ten; e. f. ken; STOCKHOLM, 10 Mei. (Reuter) Het Zweedsche kabinet is Vrijdagmorgen vroeg bijeen gekomen. Het heeft een langdurige vergadering gehouden ter bestudeering van den internationalen toestand. De laatste daad van Duitschland heeft algemeene ontzetting gewekt bij het publiek in Zweden. Er wordt geen officieel commen taar gegeven, maar in politieke kringen werd verklaard: „Er is geen commentaar noodig." In aansluiting bij het bericht, waarin ge meld is, dat bij K.B. van 10 Mei 1940 een deviezennoodmaatregel is afgekondigd en het „besluit bankenmoratorium" kan nog het volgende worden medegedeeld. Vrijdagavond is verschenen Staatsblad no. 484, besluit van 10 Mei 1940 tot het treffen van een deviezennoodmaatregel voor het Rijk in Europa. Dit besluit is genomen op grond van de overweging, dat het in verband met de doel matige voorziening in de behoefte aan de viezen noodzakelijk is, eenige conservatoire maatregelen te treffen. De voornaamste artikelen van dit Staatsblad zijn de volgende: ARTIKEL 3. Aan ingezetenen wordt tijdelijk verboden te beschikken over, te bezwaren en te vervreem den: a. Goud; b. Buitenlandsche betaalmiddelen; Buitenlandsche geldwaardige papieren; Buiten het Koninkrijk berustende effec- Buitenlandsche vorderingen; Andere buitenlandsche onlichamelijke za- g. Duiten het Koninkrijk berustende of ge legen roerende en onroerende goederen; h. Binnen het Koninkrijk berustende effec ten; e. Buitenlandsche vorderingen; f. Andere buitenlandsche onlichamelijke za ken; g. Buiten het Koninkrijk berustende of gele gen roerende en onroerende goederen; h. Binnen het Koninkrijk berustende niet in het vrije verkeer ingevoerde roerende goederen. ARTIKEL 4. 1. Voorzoover zulks geschiedt ten gunste van niet-ingezetenen voor rekening van niet-inge- zetenen wordt aan ingezetenen tijdelijk ver boden le. Te beschikken over, te bezwaren en te vervreemden: a. Binnenlandsche betaalmiddelen; b. Itnnenlandsche geldswaardige papieren; c. Binnen het Koninkrijk berustende effec ten; d. Binnenlandsche vorderingen; e. Andere binnenlandsche onlichamelijke za ken; f. Binnen het Koninkrijk berustende of ge legen roerende en onroerende goederen; 2e. Aval te geven en borgtocht of andere per soonlijke zekerheid te stellen. 2. Het bepaalde in het vorige lid is niet van toepassing ten aanzien van het beschikken over binnenlandsche betaalmiddelen tot ten hoogste honderd gulden per dag en over binnen het koninkrijk berustende roerende goederen een waarde van honderd gulden niet te boven gaande, ten gunste van binnen het koninkrijk vertoevende niet-ingezetenen. ARTIKEL 5. 1. Aan niet-ingezetenen \yordt tijdelijk yerbo den te verkrijgen, te beschikken over, te be zwaren en te vervreemden: 1) a. Goud; b. Betaalmiddelen; c. Geldswaardige papieren; d. Effecten; e. Vorderingen; f. Andere onlichamelijke zaken. Allen voor zoover zij of de documenten, waar in zij zijn belichaamd. 2) Binnen het Koninkrijk berustende of ge legen roerende en onroerende goederen. 2) Binnen het Koninkrijk berustende of ge legen roerende en onroerende goederen. 2. Het bepaalde in het vorige lid is niet van toepassing ten aanzien van binnen hek Ko ninkrijk vertoevende niet-ingezetenen voor zoo ver betreft het verkrijgen van en het beschik ken over binnenlandsche betaalmiddelen tot ten hoogste honderd gulden per dag, het be schikken over buitenlandsche betaalmiddelen, buitenlandsche geldswaardige papieren en bui tenlandsche vorderingen, een waarde van hon derd gulden per dag niet te boven gaande, en het verkrijgen van en beschikken over binnen het koninkrijk berustende roerende goederen, een waarde van honderd gulden niet te boven gaande. 3. Aan ingezetenen wordt tijdelijk verboden mede te werken aan bij dit artikel verboden handelingen van niet-ingezetenen. ARTIKEL 6. 1. De uitvoer van: a. Goud; b. Betaalmiddelen; c. Geldswaardige papieren; d. Effecten; e. Andere documenten, waarin vorderin gen zijn belichaamd, is tijdelijk verboden. 2. Het bepaalde in het vorige lid is niet van toepassing: 1) Ten aanzien van ingezetenen, die het ko ninkrijk verlaten voor zoover betreft betaal middelen een waarde van vijfhonderd gulden niet te boven gaande; 2) Ten aanzien van niet-ingezetenen, die het Koninkrijk verlaten voor zoover betreft: a. Betaalmiddelen en geldswaardige papie ren, een waarde van duizend gulden niet te boven gaande; b. Den wederuitvoer van in het reizigersver keer gebruikelijke documenten, waarin vorde ringen zijn belichaamd. ARTIKEL 7. De bepalingen van de artikelen 3 en 6 zijn niet van toepassing op de Nederlandsche Dank N.V.; de Javasche Bank, de Surinaamsche Bank N.V. en de Curagaosche Bank voor zoover betreft in ied artikelen bedoelde waarden, wel ke zij bezitten voor eigen of elkanders rekening dan wel voor rekening van het Rijk of van een der rechtspersonen Nederlandsch-Indië, Suri name of Curagao. Dit besluit treedt in werking op het tijdstip rijner afkoniging. Verder is verschenen Staatsblad no. 483 besluit van 10 Mei 1940, tot het nemen van een besluit bankenmoratorium. Dit besluit is gegrond op de overweging, dat het noodzakelijk is in de tegenwoordige buitengewone omstandigheden de vrije be schikking over de bij banken en soortge lijke instellingen uitstaande gelden voor- loopig aan zekere, aan het algemeen belang ontleende beperkingen te onderwerpen. De voornaamste bepalingen van dit besluit zjjn: Artikel 1. De bepalingen van dit besluit zijn, voorzoover niet uitdrukkelijk anders is bepaald, van toepassing op: a. Alle ondernemingen en instellingen, tot wier bedrijf behoort het ter beschikking houden van gelden ten behoeve en ten name van reke ninghouders, onverschillig of al dan niet het woord „bank" in den naam der onderneming of instelling voorkomt. Ingeval van twijfel of een bedrijf al dan niet een onderneming is als bedoeld in de voorafgaande zinsnede beslist onze minister van Financiën. b. Diensten als bedoeld in de Girowet (Staatsblad 1923 no. 307). Artikel 2. 1. Over de met ingang van 10 Mei 1940 uitstaande gelden bij ondernemin gen, instellingen, diensten, als bedoeld in arti kel 1, zal door rechthebbenden slechts vrijelijk kunnen worden beschikt in de mate en op de wijze, als door onzen minister van Financiën, met inachtneming van het in de volgende leden van dit artikel bepaalde, zal worden vastgesteld. 2. Rechthebbenden behouden steeds de vrije beschikking over ten minste 3 pet. per maand van het totaal van hun met ingang van 10 Mei 1940 opeischbaar tegoed of over ten minste f 50 per week. 3. Eveneens blijft de vrije beschikking voor rechthebbenden over de hun toekomende gel den bestaan, voorzoover deze benoodigd zijn voor: a. Betaling van loonen, salarissen en dei-ge lijke aan personen: in dienst van rechthebben den, alsmede voor betaling van huren en pach ten, b. Betaling van belastingen, accijnzen en dergelijke en in het algemeen voor andere be talingen aan den Staat en aan andere publiek rechtelijke lichamen, c. Voldoening aan ver plichtingen uit hoofde van de sociale wetge ving, alsmede voor betaling van pensioenen, d. Betaling van verzekeringspremies, e. Voldoe ning aan verplichtingen, door een gerechtelijk vonnis aan rechthebbende opgelegd, alsmede ter betaling van gerechtelijke kosten, enz., f. Betaling van noodzakelijke kosten tot hand having van een rechthebbende toekomende rechten e.d. 4. De in artikel 1 bedoelde ondernemingen, instellingen en diensten zullen kunnen verlan gen, dat de noodige bewijsstukken worden overgelegd, waaruit blijkt, dat de aangevraagde bedragen noodig zijn voor de doeleinden, als bedoeld in lid 3, sub a tot en met f van dit ar tikel. Zoo mogelijk zien zij toe, dat deze be dragen ook metterdaad voor genoemde doel einden worden besteed. 5. Ingeval van twijfel bij de uitvoering van het onderhavige artikel beslist onze minister van Financiën, met recht voor dezen de be slissing in handen te geven van een door hem in het leven te roepen instantie. Artikel 3. Een ieder is verplicht tot geheim houding van al hetgeen hem in verband met de uitvoering van deze wet is bekend ge worden. Artikel 4. 1. Hij, die opzettelijk de bij arti kel 3 opgelegde geheimhouding schendt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden. 2. Hij, aan wiens schuld schending van de bij artikel 3 opgelegde'geheimhouding te wijten is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoog ste drie maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Artikel 5. Dit besluit kan worden aange haald als „besluit bankenmoratorium". Bij beschikking van de ministers van Landbouw en Visscherij en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, is ten aanzien van alle goederen verboden deze te koop aan te bieden, te verkoopen, te huur aan te bieden of te verhuren tegen prijzen, welke hcoger zijn dan de op 9 Mei 1940 geldende prijzen. Deze beschikking treedt in werking cp het tijdstip harer bekendmaking. 10 Mei Allied Chemical American Bemberg American Can Co. Am. Car F.dry Am. Hide Leather Am. Smelt Ref. A l. Tel. Tel. Am. Tc.bacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeke Baltimore 6? Ohio Bendix Aviation BethJehem SteeJ Canadian Pacific Chase National B. Ches. Ohio Chicago Milwaukee Chicago Rock I si. Chrysler Motor Cities Service Continental Oil Clim. Molybdenum Dupont de Nem. 7 Dawesl. 5V2 Young Douglas Aircraft General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intercont. Rubber Industrial Rayon Intern. Nickel Intern. Tel. en Tel Kennccott Copper Martin Glenn Cy. Missouri Pacific Idem pret. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. National Steel New York Central Norfolk Westeri Norths Am. Av. North Am. Comp. Pennsylvania Philips Oil Proctor Chambh Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Studebaker Corp. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Wool worth Building Westingli. Electr. t ex dividend ex coupon. -L nieuwe aacfleelen. gedaan en laten f - oieden. 175 4 179 4 179 4 18 18| Ill 113 5 113 5 30 5 30 4 54 54 49} 49 5 49 4 171 4 173} 172 5 87 4 90 5 90 4 9 4 94 10 29 4 29 4 29 4 20 4 22 21 4 44 45 4 4 34 34 4 86 4 86 4 86 4 4! 54 5 34 34 39 5 40 4 40 4 T» iV 4 81 86 4 85 4 64 6 23 4 23| 23 5 36} 36 185 4 186} 187 4 14 89 4 92 4 914 35 36 36 5 52 1 54 4 54 4 19 5 21 20 45 54 5 4 10 4 10 4 4 34 25 4 25 27 4 28 4 28 4 3 34 3} 34 1 34 4 34 5 44 4 43 4 tnr 8 Tö TT 45 4 46 4 46 4 28 28 174 17 5 65 4 65 4 14 4 15 5 15 5 2194 225 4 225 23 4 22 4 22 4 22 5 22 4 20 4 21 f 21 -5 39 4 39 5 67 69} 69 6 6 5 64 20 5 21 20 4 83 5 85 85 4 11 4 12 4 12 4 10 10 4 10 4 12f 12 14} 15 4 15 7 7 8 74 41 4 42 42 4 10 4 10 11 4 11 5 li 5 89 4 94 4 95 4 49 4 5i 4 48 4 2 4 2 4 2 4 6} 6 4 26 4 30 28 5 60 4 61 4 59 4 37 4 39 4 91 108 4 lil 4 111 i Mei Brussel Rome Madrid Bern Oslo A'dam Londen Parijs Berlijn NEW YORK, 10 Mei 10 9 8 5U5 16.58 5.05 16.67 5.05 9.25+ 22.42 9.25 22.42 9.25+ 22.42 53.08 5 3.08 3.19 1.80 4 40. i0 3.36 5 1.90 5 40.20 3.33 4 1.89 4 40.20 NEW YORK, 10 Mei 10 Mei 9 Mei 10 Mei 9 Mei Rubber Standaard Mei 22.50 20.42+ Juli 22.1] 20.11 Sept 21.47 19.48+ Oct 21.22 19.22 Katoen Nieuw contract Mei 10.3910.72 Oct. 10.06-- 10.39-40 Juli 9.60-61 9.83- Koffie (Rio - Nieuw contract) Mei 3.87-+ Juli 3.91- Sept. 3.90-4- Dec. Mrt. Dec. 21.12 Jan 21.05 Mrt. 20.93 19.12 19.05 1893 Dec. 9.48 Jan. 9.42 Mrt. 9.32 9.69. 9.63. 9.53 (Santos) Suiker Juli Sept. Dec Tin Loco 3 95 Mei 5.62- 3.98.* Juli 5.62-+ 4.02 Deo. 5.71-4- 4.05. Sept. 5.8)-}!-. Mrt. 5.90 Mei 5 95 1.54 4 1.48 1.54 1.47 J 1.54 i 1.48 Mrt. Mei 1.56 1.57 5.73- 5.78 5.88.* 5.97-* 6.06. 6.12 1.49 1 50 52.50 47.37 Termijn 52.00 90 dagen 51.50 46.75 CHICAGO 10 Mei 9 Mei Tarwe Mei J08 J Jull Sept. Maïs Mei Juli Sept. 108 f 108| 4 106 4 5 105 ,4J 09 105+ - i Mei JuU Sept 47.25 10 Mei 10 Mei 9 Mei Haver 41 f 41 38 37 J 35 i 34 •- Rogge 68 i ■- 68| -- 60 4 Reuzel Mei 6.37 4 Juli 6.60§ 66 |- Mei 67 4 Juli 67 4 Sept. 68 4 70 5 •- 72 4 65f 67 68 6.10+ Sept. 6.80* 6.32 4 Oct. 6.90* WINNIPEG, 10 Mei 9 Mei Tarwe Mei 90| ■- Juli 91 f Oct 94 4 - - Rogge Mei 71 J Oct 72 4 - - Jul) 71 5-- Haver 88 i Mei 90 f Juli 92 i Oct 68 4 68 5 68 4 Mei Jul! Oct 6.52 4 6.62 4 10 Mei 10 Mei 9 Mei Gerst 48 f- 47 J 49 4- 48 4-- 491 48 4 - Lijnzaad 207 J 1.98 4 210f 2.01 212 4 2.02 - Juli r 371 37 Oct. 35 4 35 4 Geschutvuur in den nacht. Maar als wij het gordijn van het Open ven ster wegtrekken, is het buiten al geen nacht meer. De hooge hemel, zachtgetint als een groote schelp, is al vol koel licht. Het water voor het huis ligt blank en zeer stil tusschen de groene oevers. In het jonge loover van een boom maakt een merel zijn ochtendtoilet, spreidt zijn vleugels als voor een spiegel, schudt zijn veeren alsof er dauw op lag. In een ver hoog huizenblok fonkelt één venster als rood vuur, weerkaatsing van de zon die, voor ons nog niet zichtbaar, boven de kim komt. En het geluid, dat ons in de donkere kamer gewekt had, lijkt nu zelf ook heel ijl: knallen als lichte paukenslagen in den open ochtend, knetteren als van knappende twijgen. Begint zóó een oorlog? Op straat staat een buurman, een overjas over zijn pyjama. Uit zijn raam klinkt de radio. Andere vensters gaan open, andere cogen doorzoeken de lucht. En wij vragen el kaar; begint zóó de oorlog? Ergens ver achter de huizen aan den over kant ligt een vliegveld. De lucht, die wij Over de daken zien, is gevechtsterrein. Een paar beweeglijke strepen van zoeklichten strijken langs den horizon, maar in den hoogte versmelt hun licht in den klaren hemel. En daar zien wij den oorlog: kleine silhouetten, die van zwarte vogels nauwelijks te onderscheiden zijn en die zonderling aarzelend rondvliegen, rond zweven. Zéven, tien, twaalf kleine witte wolk jes beginnen de lucht te vullen. Nu en dan glijdt één van de vogels ineens overstag en suist naar beneden; een aanval, een treffer? Drukkere paukenslagen, ratelend geknetter. En van be neden stijgt ergens rook op, lichte rook, of damp, misschien een stuk morgennevel, mis schien een brand. Wijd en stil en zilvergrijs is de ochtend, langzaam vult hij zich met smel tend licht. Wat daarginds aan den ijlen hémel gebeurt, lijkt een niets, een spel van vogeltjes. Een kleine regenwolk zou alles kunnen be dekken. Het geweld is zoo klein en de vrede van dezen ochtend is zoo wijd, zoo groot. En toch weten wij, die hier aan de vensters staan of die nu met drieën of vieren op straat, zwij gend en star, omhoog kijken, dat dit de oor log is, die onzen vrede doodt, de woeste aan val. die onzen grond verscheurt en onze men- schen wij vernietigen. De oorlog, die tot nu toe een woord was, is Over ons goede land ge komen. Hoe lang duurde die eerste, verwonderde gewaarwording, waarin de harde woede nog maar langzaam welde? Was het een half uur? De zan is nóg niet te zien; aan het hooge huis in het Westen fonkelt nu een ander ven ster. En de hemel is Ineens leeg, leeg; geen zwarte vliegers meer; alleen die eene wolk van damp of rook wuift een weinig in den mor genwind. Het is stil. En ons allen beklemt ineens die groote, blanke, vredige stilte. Is het al gebeurd? Is er al iets voltrokken? Is er al iets verscheurd? Dan suist ineens van links, waar de zon is, een geluid op ons toe, en groeit en zwelt en met razend daverende vaart scheert een enorme zwarte machine vlak langs onze dreu nende huizen. Een luchtkruiser, een Dokker, oranje, Nederland! Wij hebben de lucht, wij hebben den ochtend! En uit onze kelen, heesch van de morgen kilte, springt ineens een wild, een woest, een heerlijk hoera! AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld; „De invloed van erfelijke factoren op orgaanstransplantaties bij muizen" de heer A. E. Nordholt, geb. te Borne. Geslaagd voor het doet. examen rechten; mej. S. J. E. Walraven en voor het cand. exa men theologie de heer J. L. J. Meiners. Opgegeven door v. d. Grant Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Mutatie 8 Mei 1940 heeft de Arrondisscmcnte-Rechtbank te Rotterdam in het faillissement van de N.V. P- Sterk's Scheepsreparatie-inrichting N.V., te Rot terdam-, uitgesproken op 31 Maart 1939. in plaats van mr. H. van der Hoevem (thans gemobiliseerd) tot curator benoemd mr. D. A. Hoogenraad, Rot terdam. Failliet verklaard: 9 Mei: F. A. J. Fontaine, Arnhem-, Voermanstraat 10. R.c. Jhr. mr. R. Llon, Arnhem, Stationsplein 14. C. Maters, smid, Arnhem, Nieuwstraat 5. R.c. Jhr. mr. van Nispen tot Sevenaer. Gur. mr. L. M. N. Schweitzer, Arnhem. Nieuwe Plein 41a. Feike Jagersma, brugwachter, Wolsum (Wijn- britseradeel). R.c. mr. H. J. van Maanen. Cur. mr. J. H. Cornells, Sneek. Douwe Timmermans, bouwkundige, Leeuwar den, Emmastraat 3. R.c. nrr. H. J. van Maanen. Curatrice mevrouw mr. E. G. van Diemen-Mekking, Leeuwarden. - J. E. H. Borghans, caféhouder, wonende te Hoensbroek aan de Hoofdstraat 40. R.c. mr. H. Schillings. Cur. mr. L. Vooys, Heerlen. A. J. B. Meeuwisse, handelende onder den naam of Firma A. B'. J. Wilkamp, metaal- em kopergieterij, Helmond, Molenstraat 100. R.c. mr. E. Franquinet. Cur. mr. F. de Wit, te Helmond. Peter Joseph Vullinghs, tandarts, Venray. Hensiuspleln 13. R.c. mr. E. Franquinet. Cur. mr. J. Truyen, Venlo. Opgeheven wegens gebrek aan actief de faillis sementen van: Willem- Mangelaars, Kruisland; 8 Mei: G. van Hoeven, scheepsagent, Vreeswijk: H- G. Landaal, wonende te Driebergen-Rijsenburg; F- Saarloos. landarbeider, Mijdrecht. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: 27 AprilW. Heesakkers, landbouwer, Boxtel. Ge ëindigd door het verbindend worden- der eenige uitdeelingslijst. Uitk. 7.459 pCt. 30 April: J. van Son, caféhouder, Best. Idem. Uitk. nihil aan conc. crediteuren 2 Mei: Handel en Opslag Maatschappij N.V., ge vestigd te Utrecht. Idem. Uitk. 100 pCt. 4 Mei: M. Metselaars, schoonmaker Sambeek- Idem. Uitk. 14 pCt. 5* Mei: J. J. Koetsdijk .winkelier, Zeist. Idem- Uitk. nihil aan conc. crediteuren. AMSTERDAM, 9 Mei. Tabak- Van de komende 3de Sumatra-inschrijving op 24 Mei, waarvan het quantum nog niet officieel is vastgesteld, kwa men de pakhuis-typen van 2756 pakken zanablad (5 partijen). Deze tabakken maken over het ge heel een zeer goeden Indruk, met moolen, witten brand. De 640 pakken. Delt Mij/K/1 zijn goedsoor- tig dunbladdig met mooie vale en heldere kleu ren, hier en daar iets roodachtig. De 798 pakken Deli Mij/K/IA hebben eveneens een goed karakter met zeer mooie kleuren voor een uitschotpartij en uitstekend Zandblad-type. De 441 pakken De» Mij/P/1 zijn In kwaliteit zeer goed met meeren- deels gedekte en matte kleuren. De 467 pakken Deli Mij/P/1A zijn niet wel goed- soortig, doch met meerendeels gedekte kleuren en hier en daar iets dikbladdig. Voorts de lading 410 pakken Dell Mi.i/PG/1. die prima in soort e® kwaliteit is, met behoorlijk Zandblad-karakter, doch overwegend aan den helderen en roodacht'- gen kant

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2