DIJJERS REGEERING NAAR ELDERS VERTROKKEN PROCLAMATIE van H. M. de Koningin Koninklijke Familie in Londen PROCLAMATIE Aanval op schepen van onze Marine en den Afsluitdijk Rust en sterkte van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht aan het Nederlandsche volk RESTAURANT „PICCADILLY" Daitsche aanval zonder succes en afgeslagen Van Rensselaer" op een mijn BRIEFKAARTEN WEER TOEGELATEN bevea Adresseermachine j]gj| Proclamatie van den opperbevelhebber PROCLAMATIE AAN ALLE NEDERLANDERS TACKi eh5aladesau$ VOOR SLECHTS Ik CENT HERSTEL van Uw HAARGROEI (VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 14 MEI 1940 - AVONDBLAD Laat Uw lunch servèereQ op het Terras Den Haag DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM *1 De regeering heeft zich naar elders begeven om zich onder de tegenwoordige omstandigheden volle vrijheid van handelen te verzekeren. Ik doe in dezen moeilijken tijd een beroep op u allen om de eensgezind heid te bewaren, noodig voor het bevorderen van orde en rust achter het front en van discipline en vastbe radenheid in het front. De Generaal, Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, belast met het militair gezag in het in staat van beleg verklaard gebied, H. G. WINKELMAN 's GRAVENHAGE, 14 Mei. Hare Majesteit de Koningin Heeft hedenochtend een proclamatie uitgevaardigd van den volgen den inhoud: Nadat volstrekt zeker was geworden, dat Wij en onze Minis ters in Nederland niet langer vrijelijk konden voortgaan met de uitoefening van het Staatsgezag, moest het harde, maar noodzake lijke besluit worden genomen, den zetel der Regeering te ver plaatsen naar het buitenland voor zoo lang als onvermijdelijk, en met de bedoeling, Ons terstond weer in Nederland te vestigen zoo dra zulks maar eenigszins kan. De Regeering bevindt zich thans in Engeland. Zij wenscht een regeeringscapitulaiie te voorkomen. Daarbij blijft het Neder- landsche grondgebied, dat in Nederlandsche handen blijft, in Europa zoowel als in Oost- en West-Indiê, een SouVereine staat, die zijn stem als volwaardig lid der statengemeenschap en in het bijzonder in de beraadslagingen Van de gezamenlijke bondgenooten zal blijven laten hooren en tot zijn recht zal welen te brengen. De militaire overheid, en in hoogste ressort de Opperbevelheb ber van Land- en Zeemacht, beoordeelt thans, welke maatregelen in militair opzicht noodig en verantwoord zijn. Daar waar de overweldiger heerscht, moeten de plaatselijke burgerlijke overheden alles blijven doen wat in het belang der be volking nuttig kan zijn, en in de eerste plaats medewerken, tot het bewaren van orde en rust. Ons hart gaat uit naar Onze landgenoolen in het vaderland, die harde tijden zullen doormaken. Maar Nederland zal zijn ge- heele Europeesche grondgebied eenmaal met Gods hulp herwinnen. Herinnert U rampen uit vroegere eeuwen, waaruit Nederland is herrezen. Zoo zal het ook ditmaal gaan. Dispereert met. Doet allen wat U mogelijk is in s lands wel begrepen belang. Wij doen het Onze. Leve het Vaderland. (w.g. WILHELMINA) H.M. de Koningin door koning George ontvangen Waarschuwing aan het publiek Duitschers verloren 400 vliegtuigen De loop van de krijgsverrichtingen hier te lande heeft Hare Majesteit de Koningin en Haar ministers doen besluiten den zetel der regeering naar elders té verplaatsen. Dit besluit is genomen na rijpe overweging en op goede gronden. Het Koninkrijk der Nederlanden bestaat immers niet alleen uit het gebied in Europa. Van even veel beteekenis zijn de gebieds deelen overzee, waaraan ons kleine land sinds eeuwen zijn belang rijke positie te midden der volkeren voor een zeer groot deel heeft te danken. De regeering heeft den duren plicht, het bestuur over alle gebiedsdeelen van het Koninkrijk te verzekeren. Zij mag niet het gevaar loopen door een plaatselijk doordringen van den vijand te worden afgesneden. Zij kan de belangen van het moederland ook behartigen wan neer zij elders in nauw overleg met onze bondgenooten kan handelen en besluiten. Nederland blijft derhalve onder bet bestuur van zijn wettige regeering. Als haar hoogste vertegenwoordiger hier te lande treed ik op. Alle departementen van algemeen bestuur, besturen van pro vinciën en gemeenten blijven in hun bevoegdbeden en verzekeren de voorziening in de noodzakelijke behoeften der bevolking. Alle berichten vanwege den vijand, als zou het Nederland sche volk van zijn leiding zijn verlaten, zijn derhalve beslist onwaar. De burgerij moet haar eersten plicht blijven vervullen, met rust en vastberadenheid de beproevingen doorstaan, waaraan wij buiten onze schuld zijn onderworpen, zooals de weermacht onder zeer moeilijke omstandigheden met voorbeeldigen moed haar eersten plicht, de verdediging des vaderlands, nakomt. De militaire toestand kan thans als volgt worden geschetst. In de noordelijke provinciën heeft de vijand zich vastgezet. Een poging om den afsluitdijk te forceeren is tot nu toe verijdeld. Het noordelijk gedeelte van Rotterdam is vast in onze handen. Het veldleger is hedennacht teruggenomen op onze bekende nieuwe Hollandsche waterlinie. De stelling van den Helder is volkomen intact. In Brabant is de toestand onzeker. Zeeland is vast in onze handen. Onze luchtverdediging blijft niettegenstaande de geleden ver liezen paraat. De strijd is zwaar. Hij is echter waard gestreden te worden, omdat het gaat om ons zelfstandig volksbestaan, dat wij eeuwen geleden onder leiding van Oranje hebben veroverd. v Leve H. M. de Koningin. Leve het Vaderland. Openbare weg beperkt In den ochtend van gisteren, 13 Mei, hebben Duitsche vlieg tuigen een aanval op schepen van de Koninklijke Marine in de Nederlandsche wateren om Noord-Holland gedaan. Deze aanval had geen succes. Van de vier boven Den Helder verschenen vliegtuigen zijn er drie neergeschoten. Later in den ochtend werden nog twee vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. In den avond van den 13den hebben de Duitschers, na een inleidende artilleriebeschieting gedurende een uur, een aanval ge daan op den afsluitdijk. De aanval is afgeslagen. G. S. BLOCH NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT [Amsterdam Tel. 36948 - Marnixstr 4251 [Deventer - Tel 4292 Diepenv. weg 265] De reeeerinesDersdienst meldt: In het stadium, waarin de strijd thans is getreden, heeft de regee ring het noodzakelijk geacht in het belang van het land en van zijn over- zeesche gebiedsdeelen en ter bewaring onder alle omstandigheden van haar volledige vrijheid van handelen, den zetel van het bewind te verplaatsen. H.M. de Koningin en haar ministers hebben zich daarom naar elders begeven. Een Britsch hofbericht meldt, dat Koning: George zich Maandagavond naar Liverpool Street Station heeft be geven om daar H. M. Koningin Wilhel- mina der Nederlanden te begroeten, die Maandagavond te Londen is aan gekomen. Ook Prinses Juliana en Prins Bcrnhard waren op het station aanwe zig .toen de Koningin uit den trein stapte. Na de begroeting onderhield de Koningin zich even met het Prinse lijk paar, waarna zij zich tot den Ko ning wendde en in het Fransch een langdurig gesprek met hem voerde. H. M. de Koningin arriveerde te Lon den met een extra-trein. Met machtiging van de Nederlandsche Legatie is Maandag door het Britsche de partement van Buitenlandsche Zaken de volgende mededeeling gepubliceerd: „Officieel wordt bekend gemaakt, dat H. K. H. Prinses Juliana Maandag in Lon den is aangekomen met de beide prinsesjes Beatrix en Irene. Het volk van Nederland zal verheugd zijn te vernemen, dat zijn ge liefde Prinses in veiligheid is. Het is natuur lijk van het hoogste belang, zelfs wanneer het ernstigste zou gebeuren, (waarvoor ge lukkig op het oogenblik geen aanwijzing be staat), dat het Koninklijk Huis van Oranje NaSsau veilig is. Prins Bernhard heeft de Prinses en hare dochters naar tonden be geleid met het voornemen zijn plichten als aide-de-camp der Koningin zoo spoedig als slechts mogelijk is te hervatten. Prinses Juliana en de beide prinsesjes hebben haar intrek genomen in het verblijf van een vroegeren Nederlandschen gezant in Londen. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben met Koning George en Koningin Elisabeth het noenmaal gebruikt in het Buckingham Palace. Van militaire zijde wordt de aandacht van een ieder er op gevestigd, dat liet gebruik van vèrsnaperingeh, rookartikelen en der gelijke welke van twijfelaehtigen her komst zijn, bijv. zijn gevonden of zijn aan geboden door onbekenden, ten sterkste moet worden ontraden. Militairen is dit ten strengste verboden. De opperbevelhebber van Land- en Zee macht deelt mede: Tot nader order wordt het verzenden en bezorgen van briefkaarten, duidelijk ge schreven in de Nederlandsche taal, en niet bevattende berichten verband houdende met den oorlogstoestand, weder toegelaten, doch alleen op risico van den afzender. PARIJS, 14 Mei (Reuter) De Duitschers hebben Vrijdag, Zaterdag, Zondag en Maandag meer dan 400 vliegtuigen verloren, raamt men in officieele kringen te Parijs. De Fransche luchtdoelartillerie heeft 34 vliegtuigen neerge schoten en dd- Fransche en Britsche gevechts vliegtuigen in Frankrijk hebben 88 vijandelijke toestellen omlaag gehaald. De overige vlieg tuigen werden neergeschoten door de Belgische, Nederlandsche en Britsche strijdkrachten en boven de Noordzee. Ook zijn een aantal vlieg tuigen op den grond buitgemaakt. Hoek Lange Poten en Hofweg Het Huis met de gerenommeerde keuken OP VASTENDAGEN MAGERE SCHOTELS Aangename sfeer Goede muiiek OP VASTENDAGEN MAGERE SCHOTELS OEFUHPPO^BCEBSU'KT MAYONHAIJE Qe algemeene bekendmaking no. 6 van den c°mmandant van het veldleger, geldende voor ^iens gezagsgebied, voor zooveel gelegen be esten de lijn AmsterdamZundert, alsmede r*et overige deel der provincie Noord-Brabant, luidt: I. Het is verboden zich na 20.00 uur en voor uur op den openbaren weg te bevinden. Tl. Onder openbaren weg wordt verstaan, terrein dat, zij het ook met eenige beper- voor een ieder feitelijk toegankelijk is. lil. Militairen, in het bezit van hun zak- ^°kje, overheidsambtenaren in de rechtmati- uitoefening van hun functie en personen in Uet bezit van een bewijs van doorgang, afgege- vcn door don commandant van het veldleger ot Uatnens dezen door -den burgemeester van de D'aats hunner inwoning, vallen buiten dit. ver- >**i. Een ieder is verplicht op eerste aanma ning van het militair gezag of van hen, die na mens dat gezag optreden, zijn papieren te toonen en zich te legitimeeren. Ieder, die hieraan niet voldoet, wordt geacht zich onbevoegdelijk op den openbaren weg te bevinden. V. Met de handhaving en naleving' zijn be last marechaussee, politietroepen, rijks- en ge meentepolitie en militairen, belast met wacht- patrouille- en onderzoekingsdiensten. VI. Maximum straf overtreding: een maand heehtenis of f 300 boete. Hij, die een aanroep onbeantwoord laat, of die niet voldoet aan een bevoegd gegeven bevel, stelt zich bloot aan lijfs gevaar. VU. Alle nog niet geïnterneerde vreemdelin gen van Duitsche nationaliteit blijven verplicht bun woonhuis niet te verlaten. Deze verordening treedt heden (Zondag) avond om 20.00 uur in werking. De luitenant-generaal, commandant van het veldleger, J. J. G. baron van Voorat tot Voorst. Officieel bericht van het Nederlandsche Opperbevel van Dinsdag 14 Mei, no. 1. Drie opvarenden vermist; Kapitein door hartverlamming overleden De directie der K.N.S.M. deelt ons mede, dat het stoomschip „Van Rensselaer" bij het verlaten van de haven van IJmuiden in den nacht van Zondag op Maandag op een mijn geloopen is. Van de 150 zich aan boord bevindende personen worden drie vermist, nl. van de bemanning twee, de lam penist P. P. Wijnberg uit Hollum en de bediende J. H. G. Koets. Van de passagiers wordt vermist de heer Frederic James W. Popham, een Britsch onderdaan. Bovendien is de kapitein F. J. Haasters, tijdens het leiden van de redding, door een hartverlamming getroffen en overleden. Van de 144 geredden bevinden zich twee ge redde passagiers in het Sint Anthoni Zieken huis te IJmuiden, n.l. de heer Frank Dodd (Britsch onderdaan) en mevrouw Violet H Ouswordt en de drie leden van de bemanning ni. M. Verdel (olieman), H. W. Veelbehr (stuur mansleerling) en de olieman J. M. A. Schoop De geredden zijn voor het meerendeel vla Haarlem naar Amsterdam overgebrach onder geleide van K.N.S.M.-employé's. De heer J. Vlieger en zijn dochtertje, die aanvankelijk tot de vermisten behoorden, zijn Maandagmiddag te Zandvoort aange komen. *.V. r/h TECHN. BUS. Ir. F. DUBBELMAN AMERSFOORT - Tel. 22S» In weinige dagen heeft de oorlogsvloed,, ondanks den heldhaftigen tegenweer van onze weermacht, een groot deel van ons vaderland overstroomd en nadert zelfs den rand van het versterkte hart van Holland. Hoe het krijgsbedrijf verloopt, vernemen degenen, die achter het front hopen en bidden, slechts uit weinige korte berichten, die zoo goed als in den snel wisselenden toestand mogelijk is en als het belang der verrichtingen zelf veroorlooft, den gang van den strijd weergeven. Het is tot nu toe voor het groote meeren deel. een beeld van snellen terugtocht, dat de legerberichten ons laten zien. Moet het daarom ontmoedigend zijn? Wij hebben nimmer geloofd, dat onze weermacht tegen het millioenengroote en technisch tot fan tastische hoogte geperfectionneerde Duit sche leger alléén zou kunnen stand hou den. Een strategische terugtocht, met zoo groot mogelijke vertraging van den op- marsch van den vijand, was van meet af onze eenige mogelijkheid; hoever die te rugtocht zich moet uitstrekken is een vraag, die, behalve van de wederzij dsche kracht, afhangt van het geluk der wape nen en van de snelheid der hulpvaardige bondgenooten. De burger kan niet anders doen dan in rust en vertrouwen wachten; hij moet zich niet laten neerslaan door de tegenslagen, maar zijn sterkte toonen in zijn waardigheid en zijn rust. Dat heeft ons volk in deze verschrikke lijke dagen ook op bewonderenswaardige wijze gedaan. Sedert meer dan een eeuw- van oorlogsgeweld bevrijd gebleven, heeft het toch de verschrikkingen en de ver bijstering van het moderne oorlogsgeweld met bewonderenswaardige kalmte onder de oogen gezien. De burgerij heeft overal ge toond, dat de Nederlandsche zenuwen van ijzer zijn en dat het Nederlandsche karak ter van zijn oude deugden van vastbera denheid en rustige kracht in den loop der jaren niets heeft ingeboet. Zij heeft overal kalmte en discipline bewaard en met vaar digheid haar medewerking verleend, waar .de autoriteiten die vroegen. Zij heeft zich ook niet laten ontredderen door verraad en overrompeling en mislei ding, die in deze vier dagen in een onge- loofelijke veelheid van vormen op volk en leger zijn losgelaten. Dat de binnenlandsche vijand, geoefend en voorbereid als hij was, toch niet in zijn toeleg geslaagd is; dat de verscholen overvallers, evenals de met alle soorten van bedrog vermomde parachutis ten er niet in slaagden, het organisme van den staat te overmeesteren of te ontwrich ten, is niet op de laatste plaats te danken aan de rustige geestkracht der burgerij. Laat deze sterkte dan nu vooral gelden, nu het gevaar zijn hoogtepunt heeft be reikt. Hare Majesteit de Koningin heeft op den dringenden raad van hare ministers het land verlaten, zeker niet uit persoon lijke vreeze, die Haar en Haar voorvaders altijd vreemd geweest is, maar in 's lands belang, omdat in Haar persoon het heil van den Staat belichaamd is en dus het gevaar, dat Zij voor zichzelf niet zou duchten, voor het bestaan van den Staat en voor het be stuur van het rijk in al zijn over de wereld verspreide deelen niet mag worden geris keerd. Hetzelfde geldt van de Regeering, die uit de residentie naar een onbekende bestemming vertrokken is, opdat niet, mét de personen der regeerders, de kern van het staatsbestuur door een of ander on voorzien oorlogsgeval in handen van den vijand zou geraken. Wij .weten ons noch tans met de Koningin en de Regeering door eenzelfde lot verbonden; wij weten ook, dat dit tot hen niet minder zwaar, maar nog dit lot hen niet minder zwaar, maar nog Rust en sterkte hebben wij noodig; rust en sterkte vinden wij in een volstrekt Godsvertrouwen en in de kalme vervulling van onze burgerlijke plichten. Terwijl onze heldhaftige soldaten met leeuwenmoed strijden, staan wij achter hen met een brandend hart en met een sterke zelfbe- heersching. Op God bouwen wij. noodig om deze annonce uitgeknipt in open envelop al» drukwerk aan ons op te zenden, ontvangt U uitvoerige brochure» over het Vermeldt Uw naam en adres op de achterzijde (V.K.P.) der enveloppe en adresseert aan Dr.H.Nannlng's Pharm. Fabr. N.V., Den Haag werkt automatisch. NIEUW f 72.50 «ALKBIUSSTR. 6 TEL. 28887 AMSTERDAM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1