akkertje Belgen bieden hardnekkig - tegenstand Rook Indië schouder aan schouder met het moederland Telegrammen aan Koningin Wilhelmina ONS LEGER WEERT ZICH HELDHAFTIG Daitsche troepen hebben de Moerdijkbrug overschreden Volhouden is het parool Incidenten te Rome Vertrouwen in de eindzege" EFFECTENBEURS BLIJFT GESLOTEN HONDERD VLIEGTUIGEN NEERGEHAALD HET NIEUWE BRITSCHE KABINET BESLAG OP 116.000 TON SCHEEPSRUIMTE Neemh de zachte Virqinia siqaret- 20 voor 25? Staatshoofden uiten han bewondering voor Nederlands moedigen tegenstand INDUSTRIA AMSTERDAM.C DINSDAG 14 MEI 1940 OFFICIEEL BERICHT VAN HET NEDERLANDSCHE OPPERBEVEL VAN MAANDAG 13 MEI No. 2 In een kleinen sector van de Grebbe-Iinie heeft de vijand terrein gewonnen, dat door ons gedeeltelijk werd heroverd, doch na hernieuwde Duitsche aanvallen niet behouden is. In de Noordelijke provinciën heeft de vijand zich vastgezet. In het Zuidelijk deel van Rotterdam bieden de aldaar aan wezige Duitsche afdeelingen hardnekkigen tegenstand. De in de Langstraat gemelde Duitsche troepen hebben de Moerdijkbrug weten te bereiken en hebben deze brug overschreden. De Fransche troepen in Brabant nemen in sterkte toe. Verschillende eenheden van het leger en van de Koninklijke Marine hebben door haar heldhaftig gedrag de beste tradities» van ons volk, die zich mede weerspiegelen in de vastberaden houding van de burgerij, bevestigd. Volgens de verklaringen van een gevangen genomen Duitschen vlieger-officier hebben de Duitsche luchtstrijdkrachten in Nederland groote verliezen geleden tengevolge van het uitstekende schieten van onze luchtdoelartillerie. Osssrvatore over den Duitschen inval 99 Een boodschap van generaal Gort Duitsche transporten uit Noorwegen? Oud-militairen bieden hun diensten aan Anti-Engelsch optreden van extremistische fascisten Mussolini confereert Vermomde Duitsche parachutisten Hulpactie op groote schaal Maatregelen tegen Duitschers De geïnterneerden Militaire censuur Radio-uitzendingen UTRECHT KEULSCHE KADE De toestand in Soerabaja Arrestaties Trouw der inheemsche bevolking Daadwerkelijk hulpbetoon Betuiging van trouw door. het I.E.V. Scholieren vernielen N.S.B Kringhuis Men schrijft ons van bevoegde zijde: De Koningin en Hare ministers hebben zich elders moeten vestigen. De mogelijkheid, dat door een plaatselijk minder-gunstig verloop van de krijgsbe drijven onze geliefde Koningin persoonlijk in gevaar zou geraken, is nu althans uit geschakeld. Het bericht van Maandagavond heeft ons allen smartelijk getroffen maar tegelijkertijd is het voor alle Neder landers een bemoedigende zekerheid, te weten, dat in de persoon van de Koningin in alle omstandigheden ons Nederland be houden blijft. En nu? Wij hebben er, ieder op onzen post, aan en achter het front, voor te zorgen, dat wij in enkele uren het nieuws hebben verwerkt. De stand van zaken moge onze ker zijn, het zou onjuist en gevaarlijk zijn, uit de reis van de Koningin af te leiden, dat de toestand aanleiding zou geven tot ontmoediging. In tegendeel. In den strijd tegen de pa rachute-troepen heeft de Nederlandsche weermacht opmerkelijke successen behaald. Met groote taaiheid verzetten onze troepen zich tegen den vijand, die uit het Oosten optrekt. Volhouden. Dat is het parool. De vijand is sterk, doch sterk zijn ook onze bondgenooten, van wie wij mogen verwachten, dat zij volledig steunen. En Btcrk zijn wij zelf. Sterk is de eendracht, die de overgroote meerderheid van ons volk aaneengesmeed houdt. Sterk door het geloof aan de rechtmatig heid van de zaak, waarvoor wij strijden. Sterk, zooals onze voorvaderen het wa ren, toen zij in niet minder zwaren strijd de Nederlandsche vrijheid vestigden. MMijn schild en de betrouwen „Zijt gij, o God, mijn Heer", melding van de boodschap van president Roo sevelt aan Koning Leopold. ROME, 13 Mei (Havas). De „Osserva- tore Romano", het officieel orgaan van het Vaticaan, schrijft over de heldhaftige hou ding van België, Nederland en Luxemburg tegenover den Duitschen inval. In de overweldiging ziet het blad duidelijk het bewijs, dat de totale oorlog, zooals deze door Duitschland is ontketend, het kaïakter draagt van een meedoogenloozen uitroeiings oorlog, terwijl tegelijkertijd de oorlog geheel buiten de wet geplaatst is. Het blad consta teert tevens een derde en geheel nieuw type van verkrachting van het oorlogsrecht, dat zijn intrede deed met het misbruiken van andere uniformen, wat nadrukkelijk verbo den is door de conventie van Den Haag. Extremisten van de fascistische beweging ver branden de exemplaren van het Vaticaansche orgaan. Dit feit heeft zich voorgedaan bij het voornaamste spoorwegstation van Rome. De bladen waren in beslag genomen in een nabu rige kiosk. De verspreiding van de Osservatore Romano wordt ook beperkt door geheimzinnige personen, die pakken kranten opkoopen, wan neer ze bij de kiosken komen. De intimidatie van verkoopers en koopers van het blad door fascisten neemt toe. TE VELDE, 14 Mei (Havas) Generaal Gort, de opperbevelhebber van het Britsche expeditieleger heeft de volgende bekend making uitgevaardigd: Ik feliciteer alle bevelhebbers, de officie ren en de troepen voor de bewonderens waardige wijze waarop de opmarsch werd uitgevoerd met den steun uwer vrienden van de Royal Air Force. Wij staan thans aan den vooravond van een groot oogen- blik in de geschiedenis van het Britsche Rijk. De strijd zal hard en langdurig rijn maar wij kunnen vertrouwen in de eind overwinning. De Regeeringspersdienst meldt: Bü besluit van den minister van Finan ciën van Maandag, blijft de effectenbeurs te Amsterdam tot nader aankondiging ge sloten. STOCKHOLM, 13 Mei (Reuter) De corres pondent van ,.Aftonbladet" te Malmö bericht, dat er aanduidingen zijn, dat Duitsche troe pentransporten van Oslo naar Duitschland terugkeeren. De correspondent voegt hieraan toe, dat ook de Campania", welke gisteren op eén mijn is geloopen en vergaan, troepen ver voerde. BATAVIA, 14 Mei. (Aneta). Per radio is een oproep gericht tot de gewezen beroepsmi litairen voor dienstneming bij het reservecorps voor oud-militairen. De oproep heeft een schitterend effect gehad. ROME, 14 Mei (StefaniJ. Musisolrnl heeft in tegenwoordigheid van maarschalk Graziani, den chef van den gencralen staf van het leger en ondersecretaris van Oorlog, generaal Soddu, de generaals Pintor en Guzzoni ontvangen, die hem rapport uit brachten betreffende den militairen toe stand van hun legers. Mussolini belastte de beide generaals met verdere perfection- neeringen in den „valium" der Alpen aan de Westelijke grens, den z.g. lictoren wal. Te Rome doen zich anti-Engelsche inciden ten voor. Aanplakbiljetten, die Vrijdagavond in Rome verschenen zijn, verklaren, dat Groot- Brittannië een verwijfde natie is. Engelschen die deze aanplakbiljetten voor hun hotel wil den verwijderen, werden naar binnen gejaagd. Ook op den auto van den Engelschen zaakge lastigde Sir Noel Charles, die spoedig ter plaat se was, werd een dergelijk biljet geplakt. De Engelsche ambassadeur in Rome heeft aan de Italiaansche regeering uitleg gevraagd omtrent dit incident. De ambassadeur heeft van de Britsche regeering instructie ontvangen de aandacht der Italiaansche regeering te ves tigen op den ongelukkigen indruk, die waar schijnlijk gewekt zal worden door aanplakbil jetten van anti-Engelschen aard. De wachten rond de Britsche en Fran sche ambassades zijn versterkt met enkele politiemannen en een half dozijn soldaten. Ook de wacht voor het Britsche consulaat werd versterkt. De fascistische pers publiceert de boodschap van Koning George aan de Belgische en Ne derlandsche souvereinen, maar maakt geen BRUSSEL, 13 Mei. Het Maandagavond uitgegeven Belgische legerbericht luidt: „Gedurende den gcheelen dag hebben onze troepen hevige gevechten geleverd, overal 'hebben rij den vijand hardnekkig tegenstand geboden. Een dorp, dat in vij andelijke handen was gevallen, Is bij een tegenaanval van Belgische eenheden, ge steund door Geallieerde tanks, heroverd. Bü de gevechten van de laatste dagen hebben zich vooral enkele eenheden van de wielrijders der Ardensche jagers aan de grens onderscheiden., Zü hebben hun taak met moed en hardnekkig beleid vervuld. De bemanning van een Belgisch vliegtuig, dat in het door den vijand bezette gebied een noodlanding moest maken, is er in ge slaagd terug te keeren en door de Duitsche linies te komen.'' Omtrent de operaties van Zondag wordt ge meld, dat ruim honderd Duitsche vliegtuigen boven België door de geallieerde strijdkrachten omlaag zijn gehaald. Twee treinen met Belgische vluchtelingen werden op de lijn LuikBrussel gebombardeerd en met machinegeweren beschoten. De Duitsche luchtmacht beoogde in het bij zonder den loop van locomotieven buiten wer king te stellen. Ontroerende tooneelen hebben zich afgespeeld in de treinen, welke vol vrouwen en' kinderen waren en die zes uur noodig hadden om den afstand van 100 K.M. tusschen Luik en Brussel af te leggen. Verscheidene honderden Duitsche parachu tisten, die in de buurt van Brussel waren gedaald, werden bijna allen onschadelijk gemaakt. De Brusselsche radio heeft de bevolking gewaarschuwd, dat niet alleen maiinen In burgerkleedlng, maar ook vrouwen per para chute ln België zijn geland. Voorts heeft men gesignaleerd, dat Duitsche parachutisten soms poppen bij zich hebben. Op het oogenblik der daling laten zij de pop ach ter, ten einde de Belgische waarnemers op een dwaalspoor te brengen en zich dan uit de voeten te maken. Ook dragen de parachutisten soms burger- kleeding. Gekleed als arbeider of boer bege ven zij zich onder de mengite om dan demora- liseerende opmerkingen te maken of sabotage te plegen. De Belgische veiligheidsdienst heeft het pu bliek via de radio verzocht alle reclamebiljetten voor het koffiesurrogaat „Pascha", welke op telegraafpalen en op andere plaatsen zijn aan gebracht, te vernietigen. Men heeft op de achterzijde van deze biljet ten teekeningen gevonden, welke den aanval lers waardevolle aanwijzingen zouden kunnen geven over verkeerswegen e.d. LONDEN, 14 Mei Zondagavond zijn, naar Reuter meldt, nog de verdere benoe mingen in het nieuwe kabinet-Churchill bekendgemaakt: Sir John Simon: Lord-kanselier (hij was minister van Financiën in de regec- ring-Chamberlain) Sir Kingslcy Wood: Financiën (ex-lord- grootzegelbcwaarder) Sir John Anderson: Binnenlandsche Zaken. Herbert Morrison: Bevoorrading (La- bourpartij). Lord Wool ton: Voedselvoorziening. Duff Cooper: Inlichtingen. Ernest Bevin: Arbeid en Nat. Dienst. Sir Andrew Duncan: Handel. MacDonald: Gezondheid. Lord Lloyd: Koloniën. Leopold Stennett Amery: Indië en Burma. De volgende benoemingen waren reeds ge schied: Churchill, premier en min. v. Defensie; Chamberlain, lord-president of the council; Attlee: lord Grootzegelbewaarder; Halifax, min. van Buitenlandsche Zaken; Greenwood, zonder portefeuille (deze vijf vormen het oor logskabinet); Alexander, Marine; Eden, Oor log; Archibald Sinclair, Luchtvaart. De Koning heeft ook goedgekeurd, dat Er- nest Bevin den eed zal worden afgenomen als lid van Zijner Majesteits privy council. Over de overige functies voert Churchill nog besprekingen. Officieel wordt medegedeeld, dat sir John Simon bij zijn benoeming tot lord kanselier is verheven tot viscount. BATAVIA, 13 Mei. De inbeslag neming van Duitsche koopvaardij schepen in de Indische havens heeft snel en geheel systematisch plaats gehad. Daar het den inlichtingen diensten bekend was, dat op deze schepen geheime voorbereidingen waren getroffen om deze, in geval van oorlog, te vernietigen, zijn alle maatregelen bij de beslagneming er op gericht geweest om zoo snel en onverhoeds mogelijk te handelen. Hierdoor is aan het Nederlandsch gezag meer dan honderd zestien duizend tons scheepsruimte onbe schadigd in handen gevallen. Slechts de Sophie Rickmers" van 7000 ton kon te Sabang pas wor den bezet toen het schip al zinken de was. Het werd op de kust gezet en zal zeer waarschijnlijk geborgen kunnen worden. Op geen enkel ander schip is de bemanning in staat geweest vernielingen uit te voeren. BATAVIA, 12 Mei (Aneta) Het militair gezag heeft de volgende verordening uitge vaardigd 1. Het is verboden aan eenig mannelijk Duitsch onderdaan, ouder dan zestien jaar, zonder toestemming van het militair gezag huisvesting te verleenen. 2. Hij aan wien bekend is, dat zich een mannelijk Duitsch onderdaan, ouder dan zes tien jaar, in Nederlandsch-Indië bevindt, van wiens aanwezigheid hij weet of vermoedt, dat de overheid geen kennis draagt, is ver plicht dit onverwijld mede te deelen aan de plaatselijke bestuurs- of politie-autoriteiten. 3. Hij die aan eenig Duitsch onderdaan, nie* vallende onder de groep personen onder 1 ge noemd, huisvesting verleent, is verplicht hier van onverwijld aan plaatselijke bestuurs- of politie-autoriteiten kennis te geven. 4. Overtreding van dit bepaalde zal gestraft worden met een gevangenisstraf van sub art. 1, vijf jaar, sub art. 2, twee jaar en zes maanden en sub art. 3 twee jaar. Tot dusverre zijn 16 vrouwen, onder wie een Nederlandsche, te Batavia geïnterneerd. Zij zullen worden ondergebracht „ergens in Ba tavia". waar zij van de openbare straat niet te zien zijn. Deze vrouwen zullen in de gelegen heid worden gesteld hare kinderen mee te r.emen. Het totale aantal mannelijke geïnterneerden boven de 16 jaar is voor geheel Indië nog niet bekend. Men schat dit aantal in Batavia op omstreeks 500, zoodat op het interneerings- eiland nabij Batavia, met geïnterneerden van andere plaatsen, circa 5 a 600 bijeen zijn. Naar schatting waren ongeveer 1400 volwas sen Duitschers in Indië aanwezig op het tijd stip, waarop de oorlog uitbrak. Morgen zullen de geïnterneerden in de ge legenheid worden gesteld bezwaren in te bren gen tegen hun interneering. Deze bezwaren zullen worden voorgelegd aan een centrale commissie, bestaande uit een of meer rechtsge leerden, enkele ambtenaren en officieren, die den legercommandant zullen adviseeren. BATAVIA, 12 Mei (Aneta) Na een nauw keurig onderzoek zijn enkele geïnterneerden, van wie de loyaliteit vaststaat, dan wel wier status momenteel niet met dien van een vijan delijk land kan worden vereenzelvigd, van het eiland Onrust, waar zij waren ondergebracht, vrijgelaten. BATAVIA, 12 Mei (Aneta) De politie heeft alle radiotoestellen, welke zich in de wo ningen van geïnterneerden bevonden, in beslag genomen. BATAVIA, 12 Mei (Aneta) Het militair gezag heeft met ingang van 11 Mei een censuur ingesteld onder militair toezicht en wel op alle postzendingen, telegrammen en telfonische be richten. BATAVIA, 12 Mei (Aneta) Het militair gezag heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij in schouwburgen, bioscopen, sociëteiten H. M. Koningin Wilhelmina heeft aan 2.M. Koning George een telegram gezonden van den volgenden inhoud: „Ik wensch jegens Uwe Majesteit uit drukking te geven aan mijn diepgevoelden dank voor Uw hartelijk telegram, dat be wijst, dat in dit oogenblik van ernstige be proeving Uwe Majesteit en Uw volk in het geheele Britsche Rijk bereid en verlangend zijn om ons allen mogelijken moreelen en materieelen steun te verleenen. Ik wensch Uwe Majesteit mede te deelen, hoezeer het mij verheugt, dat de vloten en legers van onze volken strijden zij aan zij tegen mee- doogenlooze agressie. Ik ben er zeker van, dat de zaak der vryheid en rechtvaardig heid aan het eind zal zegevieren." De president der Fransche republiek heeft van Koningin Wilhelmina het volgende tele gram ontvangen: „Op het oogenblik van de brutale en niet te rechtvaardigen agressie stel Ik er prijs op, U te zeggen hoe trotsch Ik er op ben, dat wij zijde aan zijde strijden met de groote Fransche natie, haar roemrijke strijdkrachten en U uitdrukking te geven aan mijn onwrikbaar eindoverwinning van vrijheid." vertrouwen het recht in de en de President Lebrun heeft daarop aan H. M. de Koningin het volgende telegram gezonden: „Op het oogenblik dat het edele volk van Nederland zich om zijn souvereine schaart en met zooveel moed het hoofd biedt aan de meest afschuwelijke agressie, stel ik er prijs op aan Uwe Majesteit de gevoelens van bewondering van het Fran sche volk te vertolken en uitdrukking te geven aan mijn beste wenschen en mijn vast vertrouwen in de overwinning der Nederlandsche legerscharen, welke voortaan met die van mijn land verbonden zullen zijn." Telegram van den president der Foolsche republiek aan H. M. de Koningin. De president der Poolsche republiek heeft uit Angers aan H. M. de Koningin het volgende telegram gezonden: „Op het oogenblik waarop Nederland zich verontwaardigd verzet tegen de trouwelooze agressie van het Duitsche Rijk en het Neder landsche volk zijn vrijheid met de wapenen in de hand verdedigt, stel ik er prijs op, zoowel uit mijn eigen naam als uit dien van Polen jegens Uwe Majesteit uitdrukking te geven aan mijne gevoelens van verbondenheid en bewondering". H.M, de Koningin heeft hierop geantwoord: GEDOUW - LEESMUSEUM RÓIAIN 102 TEL" J59öfl „Ik stel er prijs op, Mijnheer de Presi dent, U mijn oprechten dank te betuigen voor Uwe telegrafische boodschap. Ik heb hoogelijk de gevoelens gewaardeerd, die daarin tot uitdrukking werden gebracht en mijnerzijds hecht ik er aan, U de verzeke ring te geven, dat Nederland zich verbonden gevoelt met Polen in denzelfden strijd voor recht en vrijheid." De president der Argentünsche republiek heeft het volgende telegram tot H. M. de Koningin gericht; „Ter vertolking van de gevoelens van het Argentijnsche volk doe Ik Uwe Majesteit in dit uur van onrechtvaardige beproeving al mijn sympathie en wenschen toekomen welke ik koester voor het lot van Uw voorbeeldig volk." Hierop heeft H. M. het volgende antwoord- telegram gezonden: „Zeer gevoelig voor het telegram van Uwe Excellentie, waarin Zij de edele gevoelens van het Argentijnsche volk vertolkt, betuig Ik haar Mijn oprechten dank". De Koning van Noorwegen heeft aan H. M. de Koningin in antwoord op haar telegram het volgende geseind: „Ik dank uwe Majesteit voor Uwe vriendelijke boodschap en voor Uwe sympathie. Mijn ge dachten gaan uit naar U en uw land in deze dagen van beproeving, doch ik vertrouw dat onze zaak uiteindelijk zal blijken te overwin nen." Koning George heeft een telegram ontvangen van Koning Leopold. Het telegram heeft den 'volgenden inhoud: „De ver-strekkende, aanmoedigende bood schap van Uwe Majesteit heeft mij diep ge- trofen. Zij brengt mij in dit ernstige uur, dat mijn land beleeft, het waardevolle bewijs var den trouw van het Engelsche volk aan het ge geven woord. De zaak, die België verdédigt, is heilig voor mijn landslieden en Ik deel hc onwrikbare vertrouwen, dat Uw boodschap tot uitdrukking brengt., in de vrije onafhankelijke toekomst van onze beide landen". en overigens alle lokalen, bestemd voor gezel lig verkeer, alsmede in fabrieken, werkplaatsen en winkels slechts radio-uitzendingen zullen worden toegestaan, ten gehoore gebracht door officieel geregistreerde Nederlandsch-Indische omroepstations. SOERABAJA, 13 Mei (Aneta) Het Militair gezag deed een dringend beroep op de volledige medewerking van hét publiek om tusschen 18 en 6 uur binnenshuis te blijven. BUITENZORG, 13 Mei (Aneta) Tijdens een openbare vergadering van de inheemsche vereeniging „Moehamadiah" voerde de voorzit ter van de afdeeling Batavia, mr. Kasman, het woord. Toen hij zich in een beschouwing begaf over de noodzaak om Ned. Indië vrij te maken, werd hem het woord ontnomen en de vergade ring ontbonden. Later werd Kasman gearres teerd. BATAVIA, 13 Mei (Aneta). Alhier is nog ge arresteerd het onderhoofd van den dienst van scheepvaart J. F. Mulders. Verder werden te Batavia nog aangehouden een twaalftal buitenlandsche vrouwen, grooten- deels van Duitsche afkomst, en een Nederland- scTie. Ook in andere plaatsen in Ned.-Indië is een onbekend aantal Duitsche vrouwen voor interneering op transport gesteld. BATAVIA, 13 Mei (Aneta). Uit het bin nenland komen berichten, dat de'eenvoudige bevolking op het platteland geen geloof kan hechten aan de gebeurtenissen, welke in het Moederland voorvallen. Zij stellen zich daarbij op het standpunt, dat in het Moe derland „toch de Koningin woont, die altijd' zoo goed is geweest." In alle inheemsche bedehuizen wordt eiken avond een extra avondgebed opgezonden tot heil van d'e Koningin en het Nederlandsche volk. De inzameling voor het Steunfonds voor Ne derland heeft thans de veertigduizend gulden overschreden en nadert met rassche schreden de vijftig-duizend. BATAVIA, 12 Mei (Aneta): De voorganger van de Willemskerk te Ba tavia deelde tijdens den dienst van heden morgen mede, dat de opbrengst van alle col lecten zal worden gestort ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis. SEMARANG, 12 Mei (Aneta)In verband met de giften tot steun aan het vaderland, welke spontaan bij het Dagblad „De Locomotief" bin nenstroomen, heeft de gouverneur van Midden Java het initiatief genomen tot organisatie van deze geestdriftige actie van het publiek. Voor dit doel is reeds een comité gevormd. SEMARANG, 12 Mei (Aneta). Naar aanleiding van de inschrijving, door het Dagblad „De Lo comotief" geopend, voor hulp aan Nederland, ontving men van een Nederlandsche dame, die zeide niet over contant geld te beschikken, ai enveloppe met begeleidend schrijven haar eenige bezit, te weten een gouden beugelbeurs, een gouden armband, een gouden ketting en een gouden potlood. Verder kan nog worden gemeld, dat de giften blijven binnenstroomen. BATAVIA, (Aneta). Hedenmiddag heeft de Vice-President van den Raad van N^d. Indië voor de radio verklaard, hierbij zich richtend tot alle Nederlandsche on derdanen, dat in de gemeenschap in Indië verschillende acties spontaan zijn opgeko men tot steunverleening aan Nederland in allerlei vormen. Het is echter gewenscht, dat daarin eenheid wordt gebracht. In verband hiermede zullen alle gelden, die in Indië worden bijeengebracht, ter be schikking worden gesteld van H. M. de Koningin, die dan de bestedingswijze zal bestemmen. MED AN, 13 Mei (Aneta). Onmiddellijk na den oproep om gelden te storten voor liet Ne derlandsche Roode Kruis, welke oproep werd gedaan door den Vice-President van den Raad van Ned. Indië, mr. H. J. Spit, werden in Deli reeds tienduizenden guldens spontaan voor dit doel bijeengebracht. De gelden blijven nog toevloeien. BATAVIA,. 13 Mei. (Aneta). De gouver neur-generaal schonk een som van f 5000 voor steun aan het Moederland. Een collecte, die gehouden werd op hek hoofdkantoor van de Koninklijke Faketvaart- maatschappij bracht in één middag 4200 op. De Raad van Ned. Indië schonk f 1000 voor het Moederland. BATAVIA, 12 Mei. (Aneta.) Het hoofd bestuur van het Indo-Europeesch Verbond zond het volgend' telegram aan den gou verneur-generaal: Excellentie, het I.E.V. verzekert hierbij opnieuw zijn trouw aan H. M. de Koningin en aan haren vertegenwoordiger hier *e lande. Het Verbond, zoowel als organisatie als ieder lid persoonlijk, stelt zich geheel ter beschikking van Uwe Excellentie cn verzoekt U er op te rekenen, dat op iedere gewenschte medewerking onzerzijds staat kan worden ge maakt, ook voor die medewerking, welke niet krachtens wettelijk voorschrift kan worden opgevorderd. (w. g.) WERMUTH Voorzitter I.E.V. BANDOENG, 12 Mei. (Aneta.) Zaterdag morgen drongen circa 400 opgewonden scho lieren het Kringhuis van de NSB. binnen. Zij richtten hier grootevernieling aan, waarna een vuur gestookt werd van stoelen, tafels, boeken en portretten. Hedenmiddag moesten politie en mtli- airen opnieuw ingrijpen daar eenzelfde po- ing gedaan werd bij een N.S.B,-boekhandel en bij het Nationaal Weekblad. De gebouwen worden thans bewaakt en alle teekens, welke deze*kenmerken als be- hoorende tot de NJ3.B., zijn verwijderd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2