03 EVENWICHT De strijd bij Sedan Zilverbons in omloop Het Roode Kruis overbelast Er rijden weer treinen Duitsch leger- bericht De effectenbeurs SCHEPEN MOGEN NIET UITVAREN JAPANSCHE STEM OVER NED. INDIË DUITSCHE TROEPEN DOOR AMSTERDAM VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS RESTAURANT „DEN HOUT" Amerikanen in Nederland Beperkte dienstregeling DONDERDAG 16 MEI 1940 - AVONDDLAD BEZUIDENHOUT 13 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM CAFE-RESTAURANT „DE LA PAIX" Bankbiljetten mogen niet worden geweigerd Algemeene mobilisatie in Joego-Slavië? Wapenvervoer door Fransch Indo-China ONGEDEERD HET INLEVEREN VAN WAPENS Strooper schoot op veldwachter HET NED. ROODE KRUIS HELPT ROTTERDAM De Amerikanen moeten Europa verlaten De Amerikaansche vloot Zonneschijn" RADIO-ZEND-INSTALLATIES OP SCHEPEN Voor loo pig gesloten VERSPERRINGEN WORDEN OPGERUIMD INDISCHE TRAMWEGEN Onzekerheid omtrent geïnterneerden De hulpverleening aan Rotterdam VOORRANG AAN MILITAIREN Wilt gij u in Den Haag eens tracteeren, Ga dan in den Hout dineeren J -•* Aparte zalen voor Diners "•I». Staatsspoor DEX 1IAAC1 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT LEIDSCHESTR. 67-71 - AMSTERDAM Speciaal ingericht voor het ontvangen van GROOTE GEZELSCHAPPEN tot 500 personen Speciale Gezelschapsiarieven Perfecte Keuken De matelooze verschrikkingen van den modernen gemechaniseerden oorlog, die als een orkaan over °ns land zijn heengegaan en thans el ders voortwoeden, hebben talloozen tot een heilzame diepere bezinning op de betrekkelijkheden des levens en op het eeuwige einddoel van den mensch ge bracht. Veel wat ons uitermate belang rijk scheen in de dagen van vrede en rust en welvaart, lijkt ons nu zoo hoogst onbelangrijk ten overstaan van het ge weldige gebeuren, dat zich heeft afge speeld en nog voortgaat zich af te spelen. Wij zijn allen zóó dicht bij en in nauw contact met de eeuwigheid gebracht, dat al het tijdelijke in dat verblindend licht ineen scheen te schrompelen tot een bijna beuzelachtige nietigheid. Zijn Wij niet allen zonder uitzondering te veel als Martha bezorgd geweest over allerlei zaken en verloren wij niet het cenig noodige, waaraan Maria haar aandacht wijdde, te vaak en te veel kit het oog? Deze sterke en vaak schokkende in druk zal wellicht langzamerhand in wer king en kracht verzwakken. Van den ecnen kant is dat goed en gelukkig, want °ok de kleine dingen des levens hebben bun waarde en beteekenis voor de eeuwigheid, mits zij bezien en gedaan Worden als evenzoovele noodzakelijkhe den in het groote raderwerk, dat over eenkomstig den wil van God moet func- tionneeren tot Zijn meerdere eer en glo rie. De spankracht van den mensch beeft 'n wonderbaarlijk herstelvermogen. Üe dood wordt door 't leven overwonnen. Er is geen stilstand in den tijd. Het le ven dwingt voorwaarts. De tijd is de beste heelmeester, voor de ziel, voor het bart. Van den anderen kant echter schuilt ih de "onvermijdelijke verzwakking van de ondergane indrukken ook een ge vaar. Wanneer 't evenwicht in de weeg schaal van het leven geweldig wordt verstoord, dreigt de schaal vaak in te genovergestelde richting door te slaan eh duurt het geruimen tijd vóór een ze kere stabiliteit wederom is bereikt. De vorige oorlog heeft dat op ontstel lende wijze bewezen. Is er toen niet na de jarenlange hel van verwoesting en Vernieling een golf van lichtzinnigheid éh genotzucht over de menschheid ge slagen? Laten wij de harde lessen van he den nimmermeer vergeten. Laten wij biet slechts door tuchtiging ge dwongen worden Gods wil te volbrengen cn al onze daden en gedachten te rich- ten op het eeuwige doel, waarvoor ons dit leven werd gegeven. Laat ons leven, boe het ook in het verleden geweest mo- Se zijn, voortaan constant en stabiel ver ankerd zijn in God en Zijn Heiligen Wil. E>an zullen wij innerlijk niet zóó diep Ssschokt kunnen worden door het tijde lijke, dat wij in vertwijfeling en ra deloosheid vervallen. Dan zullen wij Sterk en rustig alles, wat ons beschoren is, tegemoet kunnen zien in het bewust- 0ijn, dat al het lijden, al het leed en 811e zorg in den tijd een geringe prijs ge acht moet worden voor een eindclooze volkomen gelukzaligheid. PAKIJS, 16 Mei Het Italiaansche pers bureau Stefani seint: In verantwoordelijke Fransche kringen merkt men op, dat rond- °m Sedan een bewegingsoorlog is begonnen. De minister van Verkeer heeft medegedeeld, dat met ingang van heden alle express- en locaaltrcinen in Zuidoost Frankrijk ver vallen. Voorziening in pasmunt In verband met de op het oogen- blik heerschende schaarschte aan wisselgeld, heeft de Nederlandsche Bank wederom zilverbons in omloop gebracht. De coupures zijn één gul den en twee gulden vijftig. Door deze maatregel hoopt men spoedig in de behoefte aan wisselgeld te kunnen voorzien. De zilverbons worden door de Nederlandsche Bank alleen aan de diverse bankinstellingen verstrekt. Particulieren kunnen zich dus tot hun bankier wenden. De bons zijn van het bekende type en zijn wettig betaalmiddel tot elk bedrag. De zilveren guldens, halve guldens en rijksdaalders blijven naast de zilverbons in circulatie. In de behoefte aan pasmunt wordt voorzien. De burgemeester van Rotterdam heeft op last van het Duitsche commando bekend ge maakt, dat het verboden is, dat eenig schip, van welke nationaliteit ook, de Rotterdamsche havens of den Waterweg verlaat. Mochten pogingen daartoe toch worden ge daan. dan zullen deze met geweld worden te gengegaan. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, vertegenwoordigend het hoogste Nederlandsche gezag, brengt ter algemeene kennis, dat Neder-' landsche bankbiljetten wettig betaalmiddel zijn en blijven. Het in betaling aannemen daarvan mag niet worden geweigerd. Berichten over een drielandenpact van allen grond ontbloot BELGRADO, 16 Mei (D.N.B.) De vice- ministcr-president van Joego-Slavië, dr. Matsjek, heeft een langdurig onderhoud ge had met den minister van Oorlog, generaal Neditsj, waarbij ook de minister van Finan ciën aanwezig was. Voorts heeft de banus van Kroatië diepgaande besprekingen gevoerd met den legercommandant van Agram en talrijke medewerkers. In politieke kringen te Belgrado neemt men aan dat daarbij het vraagstuk eener algemeene mobilisatie besproken werd, dat ook op de agenda zou staan van den he den te houden ministerraad. Overigens verklaart men in bevoegde krin gen, dat Joego-Slavië tegenover de weer opdui kende alarmeerende berichten betreffende het Zuid-Oosten van Europa rustig blijft en zijn neutraliteit in alle omstandigheden zal bewa ren. Joego-Slavië gelooft ook, geen vrees te behoeven koesteren voor een aanval van een nabuurstaat. De correspondent van het agentschap Ste fani verneemt uit welingelichte bron, dat de door buitenlandsche bladen gepubliceerde be richten, volgens welke onderhandelingen zou den gaande zijn voor een drielandenpact van wederzijdschen bijstand tusschen de Sovjet- Unie, Bulgarije en Joego-Slavië van allen grond ontbloot zijn. Tokio, 15 Mei. Het Japansche persbureau Domei meldt: Volgens een te Tokio ontvangen oericht is het vervoer van voor China bestemde *aPens door Fransch Indo-China, dat eenigen tijd gestaakt was tengevolge van de Japansche luchtaanvallen op den spoorweg van Joennan, 'hans in toenemende mate hervat, nu de spoor weg hersteld is. Naar schatting is in April een hoeveelheid van 16.450 ton goederen, waaronder 'khhitie, door Fransch Indo-China vervoerd. Washington, 15 Mei (d.n.b.) Het de partement van Buitenlandsche Zaken der V-S. heeft mededeeling gedaan van een bericht van c'en Amerikaanschen gezant te Den Haag, vol gens hetweik geen burgers der Vereenigde Sta- ,er> in Nederland gewond of omgekomen zijn. De inspecteur der Rijksveldwacht maakt be- kchd, m aansluiting aan de bekendmaking be seffende het inleveren van wapens door het hcrsoneel der rijksveldwacht, dat onbezoldigde pjksveldwachts, die niet bchooren tot de gc- h^entepolitie, al hun svapenen moeten inleveren. Vijf jaar gevangenisstraf opgelegd Het Amsterdamschu gerechtshof, dat heden morgen zitting heeft gehouden, heeft den stroo per uit Waddinxveen, die toen hij betrapt werd op een rijksveldwachter schoot, waar door deze ernstig werd gewond, veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van een jaar voorarrest. Verdachte werd vrijgesproken van het primair tenlastegelegde, de poging tot doodslag. Hij werd veroordeeld wegens zware mishandeling. De rechtbank te Rotterdam had den man in dertijd veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf, welke straf door het gerechtshof te Den Haag werd verhoogd tot tien jaar gevangenisstraf. Na cassatie verwees de Hooge Raad deze strafzaak naar het gerechtshof te Amsterdam. Verdachte hield vol, dat zijn jachtgeweer door de schrik reactie was afgegaan. Naar de Persdienst van het Nederlandsche Roode Kruis meedeelt, heeft het hoofdbestuur in Rotterdam een hulpbureau ingericht. Van Den Haag uit zijn naar Rotterdam tal rijke auto's met een groot aantal hulpkrachten, dokters, verpleegsters enz. gedirigeerd met alle goederen (bedden, verplegingsmateriaal, ver bandmiddelen, instrumenten, enz.), die aan gevraagd werden. In Den Haag, Leiden, Haarlem, Voorburg, enz. werd door het Roode Kruis de mogelijk heid voor onmiddellijke opname van duizend burgerpatiënten georganiseerd. Hiervan is voor een klein gedeelte gebruik gemaakt, aangezien in Rotterdam al de noodige hulp werd georganiseerd met het aldaar aan wezige personeel en met de hulpkrachten, die door het hoofdbestuur reeds vooruit werden gezonden. De hulp-verleening heeft een uitstekeno verloop. Duitsche troepen trekken door Utrecht Alleen op persoonl ij k verzoek worden inlichtingen over ge sneuvelden gegeven Het Nederlandsch Roode Kruis vezoekt ons mede te deelen, dat het niet mogelijk is, per telefoon inlich tingen omtrent gewonden en dooden te geven. Zij, die dergelijke inlichtingen v^pnschen, moeten zich persoonlijk bij het Nederlandsche Roode Kruis Zwarteweg 75 te 's Gravenhage ver voegen. Ingaande heden zijn de volgende diensten geopend AmsterdamDen Haag uurdienst 1.43 u. enz. Den HaagAmsterdam uurdienst 1.59 u. enz. AmsterdamZand voort uurdienst 1.36 u. enz. ZandvoortAmsterdam uurdienst 1.14 u. enz. AmsterdamHilversum uurdienst 1.38 u. enz. (tot Baarn) HilversumAmsterdam uurdienst 1.44 u. enz. Amsterdam—Utrceht uurdienst 1.34 u. enz. (sneltrein tot Culemborg). Amsterdam—Utrecht 2-uurdienst '1.14 u. enz. (stoptrein) AmsterdamAlkmaar uurdienst 1.05 u. enz. AlkmaarAmsterdam uurdienst 1.44 u. enz. Alkmaar—Den Helder 2-uur-dienst, 2.53 etc. Den HelderAlkmaar 2-uur-dienst, 1.53 etc. AmsterdamHaarlem. uurdienst, 1.43 etc. HaarlemAmsterdam uurdienst, 1.29 etc. AmsterdamEnkhuizen 2-uur-dienst, 2.47 etc. EnkhuizenAmsterdam 2 uur-dienst, 1.35 etc AmsterdamHoorn 2-uur-dienst, 2.47 etc. Hoorn—Amsterdam 2-uur-dienst, 1.58 etc. Amsterdam—Utrecht 1-uurdienst, 1.34 etc. Utrecht—Amsterdam 1-uur-dienst, 1.56 etc. Amsterdam—Utrecht 2-uur-dienst, 1.14 etc. Utrecht—Amsterdam 2-uur-dienst 1.30 etc. Bij het afsluiten van dit nummer was bij de Nederlandsche Spoorwegen nog niet be kend, hoe laat de eerste diensten des mor gens en de laatste des avonds vertrekken. WASHINGTON, 16 Mei. (D.N.B.) Het Amerikaansche ministerie van Buitenland sche Zaken heeft gisteravond de Ameri kaansche burgers in de Westelijke en Zui delijke landen aangespoord naar de Ver eenigde Staten terug te keeren. Zij moeten zich eerst naar de omgeving van Bordeaux, Spanje of Portugal begeven. Het ministerie deelt verder mede, dat maatregelen zuilen worden genomen om de Amerikanen door Amerikaansche schepen weg te voeren. Verkoop van Amerikaan sche schepen De Amerikaansche scheepvaartautoriteiten hebben medegedeeld, dat sedert September van het vorig jaar 178 Amerikaansche schepen aan buitenlandsche reederijen zijn verkocht, waarvan 40 aan Engeland, 36 aan Panama, 24 aan Canada, 19 aan Frankrijk en 9 aan Bel gië. Al deze schepen zijn verkocht aan parti culiere firma's en niet aan regeeringen. Geen van de schepen heeft toebehoord aan de Ame rikaansche regeering. WASHINGTON, 15 Mei. (D. N. B.) De vloot- commisste van den Senaat der V. S. heeft den Senaat aanbevolen een wetsontwerp aan te nemen, dat voorziet in uitbreiding der Ameri kaansche vloot met 11 procent. In de toelichting wordt uitdrukking gegeven aan de meening, dat na voltooiing deze uitbreiding slechts weinige landen de vloot der Vereenigde Staten zullen uitdagen. In dit toelichtende rapport, dat dooi den voorzitter der commissie, Wash, uitgewerkt is, wordt verder gezegd, dat bij een deelneming Na een nacht van volslagen duisternis werpt het heerlijke lentezonnetje zijn heldere stralen door onze openstaande ramen naar binnen. De zon, Gods scheppingswerk, wordt ook door hen, die Hem niet kennenmet groote vreugde begroet. Hoe dikwijls hebben wij beschutting gezocht voor uw warme stralen, thans zien wij naar u op als een symbool van Gods bran dende lie}de voor ons, als de wach ter van den hemel, ons aller toe komstig Vaderland. O God, wat 2Ut Gij goed, dat Gij iederen dag de zon laat schijnen, als om ons steeds te herinneren aan het groote geluk, dat voor ons allen is weggelegd. Schijn dan, o zon, blijf onze ge dachten concentreeren op het „Eeuwige Licht". „Zvxüuw" der Vereenigde Staten aan het Europeesche conflict zeker een reglementeering van het re- geeringsgezag en daarmede practisch een totali taire regeeringsvorm voor de Vereenigde Staten tot stand zal komen. Aan het denkbeeld, aldus het rapport, van het scheppen van een vloot voor den Atlantischen en een voor den Stillen Oc°aan moet voor komende uiteenzettingen vastgehouden worden. Na een opsomming van verschillende factoren, die voor versterking der steunpunten in den Stillen Ocaan, de Caraibi- sche Zee en den Atlantischen Oceaan pleiten, keert het rapport zich tegen een oorlog met Japan. De commissie is van meening, dat Japan door een nederlaag onmachtig gemaakt zou kunnen worden. Tegelijkertijd echter wordt er de nadruk op gelegd, dat een oorlog, gevoerd over een zoo reusachtig gebied als de Stille Oceaan, met zeer groote moeilijkheden gepaard gaat. De kosten van een dergelijken oorlog zou den voor de Vereenigde Staten zóó groot zijn, dat Amerika met alle middelen het ontstaan van een noodzaak van dezen aard moet ver mijden. Bezorgdheid geuit inzake den status-quo TOKIO, 16 Mei (Domei). De woordvoerder van het Japansche departement van Marine heeft in een persconferentie zijn bezorgdheid geuit over de handhaving van dou status quo van Nederlandsch-Indië, vooral in de econo mische betrekkingen met Japan. De woordvoerder wees er op, dat Neder- Iandsch-Indië een der voornaamste bronnen van aanvoer van belangrijke grondstoffen is voor Japan. Als leverancier van petroleum aan Japan neemt het de tweede of derde ^plaats in. De Japansche marine houdt onvoorwaardelijk vast aan de verklaringen, op 15 April en 11 Mei af gelegd door den minister van Buitenlandsche Zaken, Arita, voor het behoud van den status- 'quo van Nederlandsch-Indië. Zijn verklaring van 15 April was gebaseerd op een veronder stelling, doch deze veronderstellende bezorgd heid is thans werkelijkheid geworden. Op 11 Mei heeft Arita opnieuw de Japansche bezorgdheid geuit voor het behoud van den status-quo van Nederlandsch-Indië. De diplomatieke onderhan delingen zijn blijkbaar gesloten met de verze keringen, gegeven door Engeland en Nederland inzake de handhaving van den status-quo in Nederlandsch-Indië, doch, zoo betoogde de woordvoerder, het is een belangrijke kwestie of die verzekeringen getrouw zullen worden ge houden. Er zal voor Japan geen aanleiding tot bezorgdheid bestaan ingeval deze verzekeringen volledig worden nagekomen. Ten aanzien van de Amerikaansche vloot- plannen zeide de woordvoerder, dat de Japan sche marine niemand wil bedreigen en niemand aanvallen, doch dat Japan uiteraard den toe stand met groote bezorgdheid gadeslaat, indien dc Vereenigde Staten een steeds grootere vloot bouwen. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht maakt bekend, dat het voor neutrale schepen uitdrukkelijk verboden is cm van hun radio- zendinstallaties gebruik te maken binnen de Nederlandsche territoriale wateren. Overtreding van dit verbod zal zeer streng gestraft worden. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht draagt aan de autoriteiten, die voor den aan vang van den oorlog belast waren met het verzegelen van radio-installaties op schepen van belligerente mogendheden op, zich even eens te belasten met het verzegelen van de radio-installaties van neutrale schepen, tot dat de Duitsche autoriteiten dezen maatregel van hen hebben overgenomen. Fransche tegenaanvallen by Sedan afgeslagen HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 16 Mei (D.N.B.)Het opperbevel van het Duitsche leger deelt mede: In Nederland zijn de Duitsche troepen, na het afsluiten van de capitulatie-besprekingen, in Den Haag en Amsterdam binnengerukt. In België heeft de vijand zich in de vesting Antwerpen, in de Dyle-stelling en in de vesting Namen tot den strijd gereed gemaakt. Ten Zuid westen van Namen hebben onze divisies hun successen op den westelijken oever van de Maas uitgebreid en hierbij opnieuw Fransche pant sertroepen verslagen. Ten Zuiden van Sedan werden Fransche tegenaanvallen, welke door de zwaarste pantserwagens werden uitgevoerd, afgeslagen, verscheidene van de zwaarste tanks werden vernield. Tusschen Moezel en Rijn konden onze stel lingen ten westen van Saarlautern en bij Lau- terburg naar voren worden gelegd. Het luchtwapen heeft ook op 15 Mei krach tig in den strijd ingegrepen en vijandelijke troepen en hun verbindingswegen aangevallen. Mflrcheerende afdeelingen en troepenconcen traties werden vernietigd, talrijke vijandelijke pantserwagens werden door voltreffers ver nield. Boven het strijdtooneel van het leger werden 46 vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten omlaag gehaald, twee andere werden door de luchtdoelartillerie neergeschoten. Bij aanval len op vijandelijke vliegvelden zijn talrijke toe stellen OP den grond vernield. Volgens vast staande gegevens zijn op 15 Mei 98 vliegtuigen van den vijand vernietigd, terwijl achttien eigen toestellen verloren zijn gegaan. Op zee voor de Nederlandsche en Belgische kust zijn door bommen twee torpedojagers en drie koopvaardijschepen, waaronder een van 12.000 ton, tot zinken gebracht. Twee torpedo jagers en vier koopvaardijschepen werden ernstig getroffen. Door een van onze duikbooten werden een tankschip en een bewapend koop vaardijschip getorpedeerd. Ook in den afgeloopen nacht hebben vijande lijke vliegtuigen vluchten gemaakt boven Wesc- Duitschland. Zij hebben hierbij doelloos een aantal bommen omlaag geworpen, welke ge ringe materieele schade aanrichtten en waar door 'n aantal burgers werd gedood of gewond. Militaire doelen werden niet aangevallen, noch getroffen. Bij Narvik heeft de Duitsche bezetting op nieuw aanvallen met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Zij heeft overeenkomstig de vooruitgeschoven beveiliging in het gebied ten Noorden van Narvik krachtiger samengetrokken. Het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel deelt mede, dat de effecten beurs tot nadere aankondiging gesloten zal zijn. De sociëteitslokalen, de bestuurskamer en het secretariaat zijn voor leden der Ver eeniging geopend, uitsluitend voor het ver krijgen van inlichtingen, welke zij in ver band met hun bedrijf en de belangen hun ner cliënten mochten behoeven. De aandacht Wordt gevestigd op het navol gende: lo. Leveren er. ontvangen van effecten uit af faires van vóór 10 Mei 1940 zal verder worden afgewikkeld. 2o. Ten aanzien van de afwikkeling van pro longaties, voorschotten in rekening-courant of andere leeningen, welke vóór 10 Mei 1940 loo- pen en waarvoor fondsen tot onderpand zijn gegeven, onverschillig of die leeningen al dan niet ter beurze werden gesloten, alsmede voor premie-affaires en tijd-affaires, gesloten vóór 10 Mei 1940 zijn voorschriften vastgesteld, welke bij de Vereeniging voor den Effectenhandel verkrijgbaar zijn. 3o. Ten aanzien van de beperking van de vrije beschikking over rekeningen wordt me degedeeld, dat de bedoeling is te voorkomen, dat zonder noodzaak tot opzegging van saldi zou worden overgegaan. Om dit te voorkomen is de vrije beschikking over saldi en giro-tegoe den aan banden gelegd in dezen zin, dat de uit betaling daarvan kan worden geweigerd, met in achtneming van de richtlijnen, in het besluit aangegeven. De bedoeling is dat de leden saldi aan cliënten kunnen uitbetalen voor zoover het normale disposities betreft. Een abnormale dis positie of een geheel wegtrekken van een groot saldo behoeft door het lid aan zijn cliënt niet te geschieden. Het lid mag hiertoe echter indien bijzondere omstandigheden hiertoe aanleiding ge ven wel overgaan. De opperbevelhebber van land- en zeemacht draagt mede langs dezen weg aan alle troepencommandanten op, alle in hun gebied van Nederlandsche zijde gemaakte versperrin gen te dóen opruimen en de vernielingen van de kleinere objecten zoo goed mogelij k te her stellen. De brirvo-ontvangsteji van de Semarang- Joana Stoomtram-Maatschappij bedroegen in April 111.000 (v.j. 97.400). Over de maan den Januari t/m April bedroegen de ontvang sten 406.000 (v.j. 390.100). De exploitatie kosten waren over Januari toten met Maart 267.000 (v.i. 270.700). De bruto-ontvangsten van de Semarang- Cheribon Stoomtram-Maatschappij bedroegen in April 190.000 (v.j. 183.200) en over Januari/April 721.000 (v.j. 713.300). De exploitatiekosten waren over Januari t/m Maart 337.000 (v j. 334.800). De bruto-ontvangsten van de Serajoedal Stoomtram-Maatschappij bedroegen in April 29.000 (v.j. 38.800) en van Januari t/m April 114.000 (v.j. 130.700). De exploitatie kosten beliepen van Januari t/m Maart 55.000 (v.j. 57.700). De bruto-ontvangsten van de Oost-Java Stoomtram-Maatschappij bedroegen in April 57.000 (v. j. f 51.700) en van Januari t/m \p:il 235.000 (v.j 196.300). De exploitatie kosten beliepen van Januari t/m Maart 107.000 (V.j. f 100.300). Groote belangstelling langs de route in de stad Nadat de politie in den morgen tijdig haar maatregelen genomen had om den grooten doortochtweg der Duitsche troepen dcor Amsterdam vrij te maken, begon tegen kwart voor twaalf de definitieve afzetting der rou te. Langzaam aan werd het verkeer opge houden en afgeleid. Voorlcopig bleef men nog zeer soepel tegenover het verkeer, zoo wel langs den vrij te maken weg als op de kruisingen. Wij hadden ons voor het gadeslaan van den doortocht opgesteld op de Westermarkt, Het carillon van den Westertoren speelde twaalf uur, toen de eerste Duitsche militaire auto met groo te snelheid passeerde in de richting van den Dam, gevolgd door een aantal motorrijders, juist op dat oogenblik hield ook een andere auto stil en wel voor den fotograaf op de Westermarkt en daaruit stapte een bruidspaar met bruidsmeisjes, om zich daar te doen ver eeuwigen: het leven, dat op dezen zonnigen Meidag rustig voortgang vindt De spanning onder het wachtende publiek nam nu toe. Steeds meer menschen verzamelden zich langs den weg. De politie bleef uiterst tegemoetkomend tegenover autorijders en fiet sers en vanzelfsprekend ook tegenover voet gangers, die zoolang het mogelijk was, konden blijven passeeren. Want voorloopig verschenen de Duitsche afdeelingen slechts druppelsgewijs, hoofdzakelijk legerauto's en motorrijders. E>e laatsten patrouilleerden ook in langzaam tempo langs de route op en af. Te kwart over één passeerde de eerste groote gemotoriseerde afdeeling, bestaande uit pantserauto's, motorrijders en een groot aantal militaire vervoerwagens. De soldaten met hun gecamoufleerde helmen, hun kie len, de donkerkleurige auto's, bedekt met het stof van dgn weg, maakten op het pu bliek een sterken indruk. Van nu af werd het voorbijtrekken der Duit sche afdeelingen steeds talrijker, zoodat de dui zenden, die overal langs de route stonden op gesteld, niet lang meer tevergeefs behoefden te wachten. Er waren nu ook groote transport auto's met wielrijders, welke met boomgroen waren gecamoufleerd. Motorrijders met mitrail leurs in het zijspan en ook stukken licht af weergeschut, op auto's gemonteerd, maakten deel uit van de colonnes. Na half twee trokken de Duitsche afdeelin gen met steeds kortere tusschenpoozen voorbij. Tot de colonnes behoorden ook Roode Kruis- auto's en veldkeukens. De troepen werden hoofdzakelijk in groote open vrachtauto's ver voerd of in lage open legerauto's. Deze voertuigen waren met boomgroen ge camoufleerd. Ook het transportmateriaal was zeer talrijk. Onophoudelijk suisden en ronkten de zware wagens voorbij, door het talrijke publiek met groote belangstelling gadegeslagen. Telkens als even een pauze intrad, konden wielrijders en voetgangers, een enkele maal ook auto's, hiervan gebruik maken om te passeeren. Het langstrekken der Duitsche troepen werd echter steeds intensiever en de onderbrekingen bleven steeds korter duren. Deze massale doortocht zou tot hedenavond half acht voortduren. Hoe meer de middag vorderde, hoe meer gevarieerd de onderdeelen werden der thans schier eindeloos passeerende colonne. Met ronkende en roffelende motoren scho ten nu ook auto's met daaraan gekoppeld pantserafweergcschut en lichte kanonnen voorbij. Ook zagen wij amphibie-auto's, die ook op het water kunnen worden gebruikt. De uitrusting van alle onderdeelen impo neerde sterk. De manschappen zagen er op gewekt uit. Velen kck«n belangstellend naar het Amstcrdamsehc stadsbeeld; vooral dê Westertoren trok merkbaar hun aandacht. Mededeeling van den opperbevel hebber van land- en zeemacht Omtrent de verblijfplaats van de Nederlan ders, die door het militair gezag op Ooltgens- plaat geïnterneerd zijn geweest, bestaat alee- heele onzekerheid. Tot dezen behoort onder meer mr. M. M. Rost van Tonningen. De moge lijkheid wordt door sommigen ondersteld, dat zij naar Zeeland zijn afgevoerd en wellicht Bel gië zullen bereiken. Alles moet in het werk worden gesteld om hun persoonlijke veiligheid te waarborgen. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht maakt bekend, dat door hem is aange wezen mr. J. A. de Wilde, oud-minister van Binnenlandsche Zakën, om namens hem op te treden als regeeringscommissaris voor de hulp verleening aan Rotterdam. Het bureau van den Regeeringscommissaris is gevestigd Laan Copes van cattenburgh 11 te 's Gravenhage. tel. no. 112502. Nadere mededeelingen volgen spoedig'. Iedereen wordt verzocht aan het vorenstaan de een zoo groot mogelijke bekendheid te geven en de betrokken burgemeesters te willen ver wittigen. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht brengt uitdrukkelijk onder de aandacht van de bevolking, dat onder alle omstandig heden oorrang moet worden verleend aan het Duitsche en eventueel het Nederlandsche mili taire verkeer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1