Onze geheele weermacht krijgsgevangen „Brussel is geen open stad" Koers van de Mark Duitsche zomertijd ingevoerd Troepen moeten gelegerd blijven ter plaatse, waar zij zich thans bevinden Generaal dankt het leger Zendt Rotterdam levensmiddelen Verder succes in het Westen Beperking van het motorverkeer Order van het Opperbevel Dagorder van 15 Mei 1940 I Duitschers melden: ALLE GEÏNTERNEERDEN IN VRIJHEID Geheel Nederland weer in het duister VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 16 MEI 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 2714 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22389 Hitier prijst Duitsche troepen in Nederland Ook verband- en opruimings materiaal Mededeeling voor houders van vee De ïnundatiegebieden pHM» Gemechaniseerde Fransche divisie zou Dinsdag bij Namen zijn verslagen en vernietigd Wordt Londen weer geëvacueerd Geenerlei gevaar voor geldschaarschte Postduiven moeten worden gedood POSTVERKEER MET HET BUITENLAND Bevel aan alle gemeentebesturen Wapens mogen niet vernietigd worden Bevel van den opperbevelhebber Vuurwapenen inleveren Prijsverhooging niet toegestaan Ook hamsteren verboden Telegraaf verkeer voor het binnenland Nederlandsch goud voor Geallieerden Bewapening gemeente politie Amerikaansche gezant blijft in Den Haag NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek L De geheele Nederlandsche weermacht moet als krijgsgevangene worden beschouwd. De officieren behouden hun wapens. II. Troepcnonderdeelen van het leger moeten gelegeerd blijven ter plaatse, waar zij zich thans bevinden. De troepen kunnen buiten de diensturen vrijheid van beweging ontvangen i n de kantonnementen, tenzij een Duitsch commandant ter plaatse anders bepaalt. Vrijstelling van appèls en avondpermissie mag niet worden verleend. III. Een lijst van alle troepenonderdeelen tot en met bataljons, afdeelingen en zelfstandige kleinere onderdeelen en hun verblijfplaatsen moet onverwijld bij den naast hoogeren commandant worden ingeleverd. Op deze lijst moet de sterkte worden vermeld en gesplitst in; a. opperofficieren b. hoofdofficieren c. subalterne officieren d. onderofficieren e. korporaals en manschappen f. paarden IV. Op een tweede lijst moeten voor elk der zoo juist genoemde onderdeelen worden vermeld de aantallen voertuigen en wapens, de laatste gesplitst in de verschillende soorten (geweren, lichte mitrailleurs, zware mitrailleurs, mortieren, pantserwagens, kanonnen 6 veld, enz.). Van elk der wapensoorten moeten afzonderlijk worden opgegeven de aantallen beschadig de en onbeschadigde wapens. Op deze lijst moet bovendien voor elk der wapens een opgave van de daarbij aanwezige munitie worden vermeld. V. Iedere vernieling of beschadiging van wapens, munitie of overig materieel is uitdrukkelijk verboden. De troepencommandanten worden hiervoor persoonlijk verantwoor delijk gesteld. O. L. Z. l'5-5-'40 Verder maakte het opperbevel der Duitsche weermacht bekend, dat de capitulatie van het Nederlandsche leger Woensdag elf uur door den Duitschen opperbevelhebber en den opperbevelhebber van het Nederland sche leger en de marine is onderteekend. Het is mij nogmaals een behoefte uiting te Seven aan de zeer groote erkentelijkheid en bewondering, welke ik gevbel voor de toewij ding, trouw en dapperheid, waarvan alle on derdeelen van het Koninklijke Nederlandsche leger en van de Koninklijke marine hebben blijk gegeven in den strijd, dien wij tenslotte tegen de overmachtige middelen van den tegenstander hebben moeten staken. Ik gedenk hierbij in de allereerste plaats de talrijke Nederlandsche mili tairen, die in trouw aan Koningin en vaderland hun leven hebben gegeven. Officieren, onderofficieren, korporaals en Manschappen van de Nederlandsche weer macht, gij hebt getoond het hoogste over te hebben voor de goede zaak van Nederland. Ik tveet, dat gij bereid zoudt zijn geweest den strijd voort te zetten, indien ik zulks had gevergd. Ik heb dit echter niet gevergd, omdat ik mijn troepen niet langer weerloos wilde blootstellen aan vernietigende bombardementen en mitrail leur-aanvallen uit de lucht en omdat ik onze steden voor totale vernietiging wenschte te behoeden. De offers, welke ons volk heeft gebracht, zijn zeker niet vergeefseh geweest, omdat Ne derland aan de wereld heeft getoond voor de hooge waarde van zijn zelfstandigheid goed eh bloed veil te hebben. De generaal, Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, H. G. WINKELMAN. Hoofdkwartier van den Führer, 15 Mei D.n.b.) De Führer heeft den in Nederland •trijdenden soldaten van het leger, het luchtwa- Jen en SS-Verfügungstruppe op de volgende vijze zijn erkentelijkheid uitgesproken „Soldaten van het Nederlandsche oorlogstoo- leel. in vijf dagen hebt gij een sterk, welvoor- x'reid leger, dat zich achter bijna onoverwinne- 'ijk lijkende hindernissen en militaire verster kingen taai verdedigde, aangevallen, zijn lucht- ivapen uitgeschakeld en het tenslotte gedwon gen zich over te geven. Gij hebt daarmee een Prestatie volbracht, die eenig is. De toekomst zal baar militaire beteekenis bewijzen. Alleen door Uw voorbeeldige samenwerking, door de even Vastberaden leiding en de dapperheid der sol daten, vooral echter door het heldhaftig optre- den <jer cjen (jood verachtende, met parachutes en met vliegtuigen gelande troepen, is dit succes Ukogeiijjc geworden. Ik zeg u uit naam van het Duitsche volk dank en spreek mijn bewondering Berlijn, 15 Mei (D.N.B.). De Fuehrer heeft Untenant-generaal Student, divisie-commandant de valschermtroepen, en luitenant-generaal Sponek, commandant van een divisie lucht- infanterie beiden het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend. Beide generaals hebben zich in den strijd in Nederland onderscheiden. Tegelijkertijd wor den hiermede de onder hen gestelde troepen geëerd. Rotterdam heeft dringend behoefte aan levensmiddelen, voor direct gebruik gereed, vooral ook aan melk. Zendt auto's met levensmiddelen naar het administratiegebouw Electriciteitsbe- drijf, Rochussenstraat 200. Voorts zen- de men aan hetzelfde adres verbandar- tikelen, materiaal voor technische diensten, opruimingsmateriaal, plan ken, balken, spijkers, schoppen, hamers, houweelen, enz. Op bevel van den commandant van het Duitsche bezettingsleger, maakt het Rijks bureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd bekend, dat degenen die vee van anderen op hun stal of op hun grasland hebben, tot nader order dit vee onder hun beheer moe ten houden en voor de verzorging ervan ver antwoordelijk zijn. Zij zijn tevens verplicht onverwijld volledige opgave te doen van het bovenbedoelde vee aan den plaatselijk bureauhouder voor hun district, onder vermelding van aantal, soort en, indien mogeljjk, de nummers van de aangebrachte mer ken. Een ieder, wien zulks aangaat, wordt opge dragen hieraan ten strengste de hand te houden. De opperbevelhebber van Land- en Zee macht bepaalt, dat, voor zoover de daartoe strekkende bevelen de verschillende' comman danten en overige organen nog niet hebben bereikt, onverwijld alle maatregelen moeten worden getroffen voor herstel van den normalen waterstaatkundigen toestand in de inundatie- gebieden. Hiervoor wordt de medewerking van al het waterstaatspersoneel mede ingeroepen. Algemeen Hoofdkwartier, 15 Mei 1940. De generaal, Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, H. G. WINKELMAN. m. t Jt, DE INTOCHT DER DUITSCHE TROEPEN M AMSTERDAMEen gemotoriseerde afdeeling voor het Paleis op den Dam BERLIJN, 15 Mei (D.N.B.)Bij de Duitsche aanvallen aan het Saarfront zijn, naar van bevoegde militaire zijde wordt medegedeeld, ten westen van Merzig 80 En- gelschen krijgsgevangen gemaakt. Verder wordt van bevoegde Duitsche mili taire zijde medegedeeld: Bij den gisteren gemelden grooten strijd tus- schen Duitsche en Fransche gepantserde strijd krachten ten noordoosten van Namen is vol gens verklaringen van gevangenen de gemecha niseerde Fransche divisie, die daaraan heeft deelgenomen, door het gemeenschappelijke op treden van het Duitsche luchtwapen en de pantserstrijdkrachten uiteengeslagen en in de pan gehakt. De capitulatie van Nederland was giste ren het voornaamste onderwerp van de Ita- liaansche pers. De bladen wijzen er op, dat de verdediging van het land, niettegen staande de befaamde waterlinie, slechts vijf dagen heeft geduurd en wederom zijn de Engelschen te laat gekomen. De Popoio di Roma" merkt op, dat nu van het Nederlandsche rijk nog slechts Indië over is. Het is duidelijk dat dit rijk zonder hoofd niet levensvatbaar meer is. Het blad voegt hier aan toe, dat hetzelfde ook met Engeland kan geschieden. Het bericht over de capitulatie der Neder landers heeft in Londen een sombere stemming gewekt, zoo wordt uit de Engelsche hoofdstad aan het Zweedsche blad „Nya Dagligt Allehan- da" gemeld. Algemeen verwacht men, aldus het blad verder, een directen aanval op Engeland. „Aftonbladet" meldt uit Londen, dat de stad thans weer wordt geëvacueerd. Duizenden ge zinnen zijni reeds vertrokken. Alle openbare ge legenheden zijn vroeg in den avond gesloten. Op last van de Duitsche militaire overheid maakt de burgemeester van 's-Gravenhage het volgende bekend: Er is geenerlei gevaar voor geldschaarschte. De banken zullen vermoedelijk op Donderdag 16 Mei en volgende dagen gewoon geopend zijn. Het publiek wordt aangeraden zich te onthou den van het opvragen van meer geld dan noo- dig is. Tegen hamsteren van geld zal streng' worden opgetreden. De Kassencreditscheine moeten volgens bevel der Duitsche overheid in betaling worden genomen tegen den koers van 1.50 mark voor één gulden. De meest stellige verzekering is van de zijde der Duitsche mili taire overheid gegeven, dat aan in beslagneming van particuliere gelden niet wordt gedacht. Het is de bedoeling van de Duitsche militaire overheid om het economische leven zooveel mo gelijk zijn normalen gang te laten gaan. Een ieder werke daartoe mede. De burgemeester voornoemd, DE MONCHY Dc Opperbevelhebber van Land- cn Zee macht maakt bekend, dat alle burger- cn militaire postduiven onverwijld moeten wor den gedood. De brief- en pakketpostverzending naar het buitenland blijft tot nader order in beide rich tingen gestaakt. Eveneens is dit het geval met het postaal geldverkeer met het buitenland. Een Duitsche soldaat als verkeersagent op den Amstelveenscheweg Berlijn dreigt met bombardement als nog militaire transporten plaats vinden BERLIJN, 15 Mei (D.N.B.). Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: De Belgische regeering heeft op 10 Mei door haar minister van Buitenlandsche Zaken te Brussel en tevens door bemiddeling van de Vereenigde Staten, die haar belangen in Ber lijn waarnemen, verklaard, dat Brussel een open stad is, dat zich geen troepen in Brussel be vinden en ook geen troepen door de stad ver voerd zouden worden. Deze verklaring der Bel gische regeering is niet in overeenstemming met de feiten. De Duitsche luchtverkenning heeft gedurende de laatste dagen onomstoote- lijk het doortrekken van militaire colonnes van allerlei aard door Brussel en militaire trans porten door dit spoorwegknooppunt geconsta teerd. Het Duitsche Opperbevel der weermacht kan daarom Brussel 'niet langer als onver dedigde stad erkennen. Indien de Belgische regeering het met het sparen der stad Brus sel voor de verschrikking van den oorlog werkelijk ernstig meent, moeten onverwijld alle militaire transporten en marschbewe- gingen door de stad gestaakt worden en ver- sterkingswerken uitblijven. De aanvallen der Duitsche luchtmacht zijn in overeenstemming met de verklaring der Rijks- regeering uitsluitend op militaire doelwitten gericht. Indien van thans af aan nog militaire doelwitten te Brussel geconstateerd zouden" kunnen worden, zullen zij door de Duitsche luchtmacht worden aangevallen. Alle gevolgen, die daaruit voor de stad Brussel voortvloeien, komen ten laste van hen, die in strijd met de verklaring der Belgi sche regeering hun stad voor militaire doelein den misbruiken. Het departement van Financiën maakt in opdracht van den commandant van het Duitsche bezettingsleger bekend, dat de door dc Duitsche autoriteiten in betaling gege ven „Rcichskredilkassenscheine" wettig be taalmiddel zijn. De koers van omrekening bedraagt R.M. 1.50 één gulden. De Duitsche Rijksbankbiljetten dienen te gen denzclfden koers in betaling te worden genomen. Het giroverkeer, mede door middel van bankchèques, dient zooveel mogelijk normaal te worden uitgevoerd. Het z.g. bankenmora- torium blijft evenwel, ter voorkoming van ongemotiveerde opvraging van gelden, voors hands van kracht. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht beveelt, dat alle verkeer met burgerauto's en motorrijwielen, anders dan voor beroep of bedrijf van nu af verboden is. De Opperbevelhebber van Land- cn Zeemacht beveelt, dat alle personen, wier in bewaring-stel ling onder den staat van beleg door het militair gezag werd gelast, onmiddellijk uit deze inbcwaring-stelling moeten worden ontslagen. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht beveelt: alle gemeentebesturen moe ten hun werkzaamheden voortzetten. De Nederlandsche autoriteiten dragen zorg voor de rust van het land. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht maakt bekend: Aangezien de mogelijkheid zou kunnen be staan, dat het desbetreffende bevel niet alle onderdeelen der weermacht heeft bereikt, gelast de Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht nogmaals en thans mede langs dezen weg allen commandanten van de weer macht, behalve dien in Zeeland, dat geen wapens, munitie of materieel onbruikbaar mag worden gemaakt. Alle commandanten, die dit lezen, moeten dezen last onverwijld aan de naast hoogere en aan de ondergestelde commandanten doorgeven. Op bevel van den Opperbevelhebber van Land- cn Zeemacht moeten alle vuurwa penen met munitie door dc burgerlijke be volking onmiddellijk worden afgeleverd bij den burgemeester, die voor de bewaring zorg draagt, zoodanig, dat deze wapenen en munitie t.z.t. aan de eigenaren kunnen worden teruggegeven. Op bevel van den commandant van de Duit sche weermacht te 's-Gravenhage, wordt door den hoofdcommissaris van politie aldaar, het volgende ter kennis van de burgerij te 's-Gra venhage gebracht: le. Iedere burger van 's-Gravenhage die nog vuurwapens of wapens onder zijn berusting heeft, zal deze binnen 24 uur aan de diverse politiebureaux inleveren. Deze wapens zullen alle ingeleverd dienen te zijn voor morgen, Donderdag 16 Mei 1940 te 8 uur n.m. 2e. Het bepaalde onder sub le geldt niet voor de dienstwapenen der politieambtenaren. 3e. Wanneer na het genoemde tijdstip wa pens in het bezit van burgers worden aange troffen, stelt men zich hierdoor aan de dood straf bloot. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gra venhage vertrouwt erop, dat iedere burger zich rustig en waardig zal gedragen. Tegen overtre dingen en verstoring van de openbare orde 2ül zeer streng worden opgetreden. Het A.N.P. meldt officieel: Op bevel van het opper-commando van de Duitsche bezettingstroepen wordt met onmid- lellijke inwerkingtreding bekend gemaakt, dat tot nader order in geheel Nederland de J bevolking dezelfde verduisteringsmaatregelen moet treffen als reeds gedurende de afgeloo- pen dagen van kracht geweest zijn. Teneinde gedurende de volgende dagen de gevolgen van deze maatregelen zoo gering mogelijk te doen zijn werd verder bepaald, dat nog'hedennacht om 24 uur in Nederland dezelfde tijd (zomertijd) als in Duitschland is ingevoerd. Daarom moesten alle klokken om 24 uur zoo gezet worden, dat zij 1.40 aan wezen. Het bovenstaande besluit heeft tegelijker tijd gunstige economische gevolgen, daar bijna twee uren daglicht voor den avond gewonnen worden. Op bevel van den commandant van het Duitsche bezettingsleger maken de directie van Handel en Nijverheid en het Rijksbu reau voor Voedselvoorziening in oorlogstijd bekend, dat het voor alle goederen en dien sten verboden is de prijzen te verhoogen boven het peil van 9 Mei 1940. Een ieder wien zulks aangaat wordt op gedragen hieraan ten strengste de hand te houden. De burgemeester van 's-Gravenhage maakt het volgende bekend: Ten aanzien van het inslaan van levens middelen wordt er met nadruk op gewezen, dat het voorschrift, bepalende, dat slechts een hoeveelheid, noodig voor één dag, mag worden ingeslagen, wordt gehandhaafd. Ver pakte artikelen mogen alleen in de klein ste verpakking worden gekocht. Verder wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat prijsverhooging niet wordt gedoogd en dat de prijzen, welke golden op Donderdag 9 Mei 1940, nog steeds als maat gevend moeten worden aangenomen. Voorts wordt er op vertrouwd, dat men zich matigt met het aanschaffen van kleeding. Zou blijken, dat men zich hieraan niet houdt, dan zou zulks tot het nemen van zeer strenge maat regelen aanleiding moeten geven. Tenslotte wordt medegedeeld, dat de voor raad benzine uiterst gering is en dat, waar aan voer niet te verwachten is, het verbruik van benzine tot het strikt noodzakelijke moet wor den beperkt. De burgemeester behoudt zich het nemen van dwingende maatregelen voor indien aan deze beperking niet ten volle wordt medegewerkt. Het publiek wordt verzocht zoo weinig mogelijk gebruik te maken van taxi's en huurauto's. De burgemeester voornoemd, S. J. R. DE MONCHY Binnenlandsche particuliere telegrammen met uitzondering van perstelegrammen, kunnen we der worden aangeboden op die kantoren, welke niet van het telegraafnet zijn afgesneden. Hier over kan men inlichtingen ontvangen bij het kantoor ter plaatse. De telegrammen kunnen alleen worden aangeboden- voor binnenlandsche bestemmingen, die bereikbaar zijn. Dit zijn de kantoren in de provincies Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht op enkele uitzonderingen na, o.a. Rotterdam. BERN, 15 Mei. (D.N.B.). De Londensche cor respondent van de „Nationalzeitung" meldt, dat den westelijken mogendheden thans ook de Ne derlandsche en Belgische goudschat ter beschik king staan. Daardoor wordt het Engeland en Frankrijk gemakkelijker de wapenleveranties uit de Vereenigde Staten te financieren. Aan de burgemeesters wordt medegedeeld, dat ingevolge bevel van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, dc gemeentepolitie bewa pend moet zijn met sabel en gummistok. Over de bewaking van de boschwachters volgen nog na dere bevelen. WASHINGTON, 15 Mei. (D.N.B.). De minister van Buitenlandsche Zaken. Huil, heeft heden verklaard, dat de Ambassadeur der Vereenigde Stat,en in Brussel en de Amerikaansche gezant te Den Haag tot nader order op hun post zullen blijven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1