UIT AMSTERDAM Onze gezant stelt Tokio gerust Wederopbouw onze taak New-Yorksche Beurs NEDERL. MINISTERS BIJ REYNAUD Handhaving van rust en orde EyCI VEILIG, DONDERDAG 16 MEI 1940 Jonai geeft heden opheldering over houding van Japan bij nieuwen toestand De behartiging der Duitsche belangen Zweden behartigt onze belangen te Berlijn Algemeéne mobilisatie in Zwitserland Spoorwegongeluk in Britsch-Indië Contrólehavens Duins en Kirkwall gesloten Zweedsch schip tot zinken gebracht Anti-Japansche actie te Lima Heden verklaring van premier Reynaud in Fransche Kamer Kinderen verlaten de Fransche hoofdstad Vluchtelingen uit België en Luxemburg te Parijs Nog Noorsche schepen buitgemaakt Londen meldt verlies van torpedo jager bij onze kust Egyptenaren gaan naar hun land terug Turkije treft maatregelen voor luchtbescherming Donau-schepen komen onder Duitsche vlag Nieuwsgierigheid niet gewenscht Engelsche vliegtuigen boven Zweden Ontdekkingen door commander Byrd GRENSINCIDENT TUSSCHEN PERU EN ECUADOR NIEUWE LEDEN BENOEMD DER BRITSCHE REGEERING RECHTERLIJKE COLLEGES IN DEN HAAG BEWAPENING VAN DE RIJKSVELDWACHT APOTHEKEN GEOPEND „Gemeenschappelijk Eigendom" De intocht der Duitsche troepen Begroeting door den waarnemen- den burgemeester Amsterdam weer verduisterd SCHOLEN TE AMSTERDAM NOG GESLOTEN PSYCHIATRISCHE HULPDIENST Hulpziekenhuizen ingericht DE SCHOENENVERKOOP Verkeersuitsluiting Amsterdamsche vrijwillige brand weer biedt hulp in Rotterdam ZE V LIE 6 E ft roi WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT Geen tapverbod voor Duitsche militairen Medewerking voor de bezettingstroepen WEGWIJZERS WORDEN WEER GEPLAATST DOOVEN VAN NAVIGATIE- LICHTEN VEILING TE RIJNSBURG VRIJDAG HEROPEND Dr. W. LEYDS OVERLEDEN Academische examens 'n Hnlvc Lucifer.... TOKIO, 15 Mei. (Domei). De woordvoerder van het Japansche ministerie van Buiten landsche Zaken heeft verklaard: Vanochtend te 10 uur heeft de Nederland- sche gezant te Tokio, Pabst, een bezoek ge- bracht aan den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken, in opdracht van zijn regeering, om den minister te antwoorden op de vraag, welke de Japansche regeering 11 Mei heeft gesteld aan de Nederlandsche. Zooals hij mededeelde gelooft de Nederland sche regeering, dat Groot-Brittannië, de Ver- eenigde Staten en Frankrijk niet voornemens zijn in Nederlandsch Indië te intervenieeren. Het bezoek duurde tot 10.20 uur. Verder is volgens Domei uitgelekt, dat de Nederlandsche gezant te Tokio, generaal J. C. Pabst, een officieele nota, gedateerd 12 Mei. ge zonden heeft aan het departement van Buiten landsche Zaken, waarin hij er kennis van geeft, dat voor zoover de diplomatieke betrekkingen van Nederlandsch Indië betreft, de Nederland sche gezant te Tokio in den vervolge onder lei ding zal staan van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië. Er wordt echter gemeld, dat het departement van Buitenlandsche Zaken te Tokio twijfel voelt ten opzichte van het ge zag van den gouverneur-generaal van Neder landsch Indië in verband met de diplomatieke zaken der eilanden, en dat het de zaak voorge legd heeft aan de Nederlandsche regeering ter opheldering van verschillende punten. Zooals het D.N.B. uit Tokio bericht, heeft de minister-president Jonai verklaard, dat hij morgen een tot in bijzonderheden afda lende opheldering zal geven over de houding van de Japansche regeering tegenover den nieuwen toestand, zooals deze ontstaan is uit de jongste ontwikkeling van den Europee- schen oorlog. BERLIJN 15 Mei (D.N.B.) De Duitsche belangen in het vijandelijke buitenland zullen door de volgende mogendheden worden behar tigd: In Frankrijk en zijn bezittingen, met uitzon dering van Marokko, Tanger, Syrië en Libanon, alsmede in Egypte, door Zweden. In Marokko en Tanger, in de Unie van Zuid- Afrika, in Noord- en Zuid-Rhodesia, in Pales tina en Transjordanië, alsmede in België dcor Spanje. In Syrië, den Libanon, in Nederland en in het Britsche rijk, behalve de genoemde gebieden door Zwitserland. De gezant van Iran behartigt de Duitsche be langen m Irak. De behartiging van de belangen der vijande lijke mogendheden in Duitschland wordt ver zorgd door de Vereenigde Staten voor Frankrijk, Engeland en België, met uitzondering van de Uni» van Zuid-Afrika. Zweden zorgt voor de belangen der Unie van Zuid-Afrika en Neder land. De belangen van Egypte worden behar tigd door Iran, die van Irak door Afghanistan en die van Noorwegen door Denemarken. BERN, 15 Mei. (DN.B.) De Bondsraad en de legerleiding hebben, naar het Zwitsersch te- legraafagentschap meldt, bekend gemaakt, dat de algemeene mobilisatie binnen zeer korten tijd tot uitvoering is gebracht. Het geheele leger heeft zich naar de aangewezen zones begeven. Alle grensposten zijn bezet, en sterke krachten be veiligen overal het achterland. De bescherming van de neutraliteit van Zwitserland is, zoo zegt de mededeeling verder, door de oproeping van de geheele gewapende macht beveiligd. BOMBAY, 15 Mei. Een posttrein van Bombay naar Delhi is gebotst op een goe derentrein. Hierbij werden 15 personen ge dood en 10 gewond-. LONDEN, 15 Mei. (D.N.B.). Het Britsche mi nisterie voor de blokkade maakt bekend, dat he den de contrólehavens in Duins en Kirkwall ge sloten zijn. STOCKHOLM, 15 Mei (Stefani). Het Zweedsche stoomschip ..Bothnia", geladen met cellulose, is in het Kattegat tot zinken gebracht door een vliegtuig van onbekende nationaliteit. De bemanning slaagde er in zich in veiligheid te brengen. TOKIO, 15 Mei. (Domei). De woordvoer der van het Japansche ministerie van Buiten landsche Zaken heeft medegedeeld, dat te Lima, de hoofdstad van Peru, anti-Japansche agitatie is uitgebroken. Scholieren hebben stee- r.en geworpen naar Japansche winkels en agi tatoren spoorden <Je menigte aan de Japansche winkels aan te vallen. De regering te Tokio heeft krachtig gepro testeerd bij de regeering van Peru en geëischt dat strenge maatregelen zullen worden geno men ter bescherming van de Japansche bewo ners der stad. land, onder Duitsch toezicht gesteld en haar op de Donau aanwezigen schepen in Duitsch land en de overige Donaustaten opdracht ge geven van vlag te veranderen. Sedert 14 Mei varen de schepen der maatschappij onder Duitsche vlag. PARIJS, 15 Mei. (D. N. B.) De Neder landsche minister van Buitenlandsche Zaken, de minister van Defensie en de minister van Koloniën voeren op het oogenblik, in aansluiting op hun verblijf te Londen, besprekingen in Parijs. Woens dagmiddag werden zij ontvangen door den premier Reynaud. De Fransche ministerraad, die Dinsdag werd afgezegd, heeft Woensdagmiddag in het Elysêe plaats gehad. Naar voorts verluidt zal Reynaud morgen bij de opening van de Kamer, die van reces terugkeert, een verklaring afleggen over den diplomatieken en militairen toestand. PARIJS, 15 Mei (Stefani). De, laatste twee dagen zijn 25.000 kinderen uit Parijs geëvacueerd en in speciale treinen naar de Westelijke streken gezonden, waar centra zijn ingericht. Het Finsche blad „Uusi Suom-i" meldt uit Parijs, dat een onafgebroken stroom vluchtelin gen de stad binnenkomt. Vluchtelingen uit Noord-Frankrijk, België, Luxemburg en de Fransche grensgebieden komen in de Fransche hoofdstad aan, vanwaar zij naar het binnen land worden doorgevoerd. BERLIJN, 15 Mei (D.N.B.). Van wel ingelichte zijde wordt medegedeeld, dat de Duitsche marine aan de Noorsche kust nog onderdeelen van de Noorsche marine buit maakte. De schepen zullen met een Duitsche bemanning in dienst worden genomen. Onder de troepen, die de Geallieerden korte lings bij Narvik aan land hebben gezet, bevin den zich volgens een specialen correspondent van „Hufvudstadsbladet" in de eerste plaats Poolsche eenheden. Een officieel communiqué, dat Woensdag door de Britsche admiraliteit is uitgegeven, meldt dat de torpedobootjager „Valentine" tijdens de Duitsche luchtaanvallen van Dinsdag op Engelsche scheepseenheden aan de Nederlandsche kust geheel verloren is gegaan. ATHENE, 15 Mei. «(D.N.B.). De Egyptische studenten in Griekenland hebben opdracht gekregen nog deze maand naar Egypte terug te keeren. Ook den overigen Egyptenaren is aangeraden Griekenland te verlaten. Aan het Turksche parlement is een wetsontwerp voorgelegd, waarbij de regeering machtiging zou krijgen om in geval van oorlog tot onteigening over te gaan van alle woonhui zen uit hout in de steden. De desbetreffende huizen zouden moeten worden afgebroken, ten einde het uitbreken van brand bij luchtaanval len te voorkomen. In Istamboel is ruim de helft van alle gebouwen uit hout opgetrokken. BERLIJN, 15 Mei. (D.N.B.). De continentale motorscheepvaart maatschappij „Amsterdam", die het Nederlandsche scheepsverkeer op den Donau waarneemt, heeft zich. na het bekend worden van den oorlogstoestand met Neder- De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht maant de bevolking aan zich zooveel mogélijk aan haar gewonen dagelijkschen arbeid te be geven. De bevolking onthoude zich van alle uitingen van nieuwsgierigheid ten aanzien van de ver richtingen van de Duitsche troepen. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht beveelt daarom alle organen der Rijks- en ge meentepolitie alle maatregelen te nemen, opdat aan het hiervoren vermelde gevolg worde gege ven en'er in het bijzonder op toe te zien: ten eerste dat het publiek niet samengroept bij Duitsche troepenopstelling en dergelijke; ten tweede dat op de verkeerswegen niet meer-pu bliek vertoeft dan voor normaal verkeer nood zakelijk is. STOCKHOLM, 15 Mei. (D.N.B.). Zes Britsche vliegtuigen hebben vanmorgen om 10 uur gevlo gen boven Zweedsch gebied bij het spoorweg station Riksgraensen. De vliegtuigen wierpen daarbij op ongeveer 1 K.M. van de grens vier bommen op Zweedsch terrein neer. Het Zweedsch telegraafagentschap meldt in dit verband, dat de toestellen boven het gebied gevlogen hebben in verband met gevechten bij Bjoerfjeld aan de spoorlijn Narvik-Riksgraensen. Het Zweedsche departement van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat aan de Zweedsche legatie te Londen instructie is gegeven om een protest in te dienen bij de Britsche regeering wegens dit incident. 's-GRAVENHAGE, 15 Mei. De opperbevel hebber van land- en zeemacht maakt bekend: De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht hecht er aan, als hoogste vertegen woordiger van het Nederlandsche regee- ringsgezag, aan de Nederlandsche bevolking dank te brengen voor de treffende wijze, waarop zij in de dagen, voorafgegaan aan en gedurende den oorlog onze troepen heeft ontvangen en geschraagd. Samen hebben leger en bevolking, zoolang het mogelijk was, alles gedaan, wat voor de vrijheid van het land gedaan kon worden. Thans, in de zware nieuwe omstandigheden, is het noodzakelijk, dat ieder, in eigen beroep, werkkring of bedrijf, rustig en ernstig zijn leven voortzet. Allen, op welke plaats zij hun arbeid ook vinden, moeten er, ongeacht verschil in geloof of overtuiging, toe bijdragen, het maat schappelijk leven in gang te houden. Ook nu mag ons volk niet bij de pakken neer zitten, Het moet toonen, dat het niet alleen den strijd moedig onder de oogen heeft gezien, doch dat het zich eveneens met volle kracht kan zet ten aan den wederopbouw van hetgeen door den oorlog is verloren gegaan en vernietigd." On derling vereenigd. de gewijzigde omstandigheden dragend, zal het volk dit werk van herstel met energie verrichten. Opnieuw moeten allen toonen Nederlanders te zijn in den waren zin van het woord, gedachtig aan de oud-vaqerlandsche spreuk; „Ik worstel en kom boven." Zoo spoedig dat mogelijk is, zullen nadere richtlijnen voor het maatschappelijke leven worden gegeven. In. afwachting daarvan beveel ik, dat elke vijandelijke handeling tegen het Duitsche leger, zijn personeel, zijn materieel en zijn inrichtingen, verboden is en dat rust en orde onvoorwaardelijk moeten worden ge handhaafd. De Duitsche commandant heeft medege deeld, dat handelingen hiermede in strijd, naar de Duitsche wetten streng zullen worden gestraft. NEW YORK, 15 Mei. (D.NB.) Bij den te rugkeer van zijn derden Zuidpooltocht deelde vice-admiraal Byrd mede, dat hij 900 mijl van een onbekend kustgebied tusschen Klein Ame rika en Pa.lmerland in kaart heeft gebracht. Verder heeft hij een groot schiereiland, 16 eilanden en een groote hoogvlakte, welke on geveer 1100 mijl lang is, ontdekt. LIMA, 15 Mei (D.N.B.). Aan de grens tus schen Peru en Ecuador heeft zich, naar hit Quito gemeld wordt, wederom een incident voorgedaan. Daarbij werd een officier van Ecuador gewond. LONDEN, 15 Mei. (D.N.B.)Het bureau van den Britschen premier heeft heden nog de vol gende benoemingen bekend gemaakt: Sir Donald Somerwei wordt procureur-gene raal; Viscount Cranbourne wordt minister van P.T.T.; Butler wordt onderstaatssecretaris in het Foreign Office; Shakespeare onderstaatssecreta ris voor de Dominions; Geo Henry Hall wordt onderstaatssecretaris voor de Koloniën; Osbert Peake onderstaatssecretaris in het ministerie voor Binnenlandsche Zaken; Geoffrey Lloyd se cretaris voor petroleum; Capt. Austin Hudson wordt civiel lord der Admiraliteit en Harold Macmillan wordt parlementair secretaris van het ministerie voor de Bevoorrading. De zittingen van den Hoogen Raad der Ne derlanden zijn Woensdag weer begonnen met de berechting van belastingzaken. Vrijdag a.s. wordt de gewone civiele zitting gehouden. Het gerechtshof begint as. Maandag weer met de civiele en strafzittingen. Naar men weet, heeft het gebouw van het paleis van Justitie door een bominslag iA het huis van bewaring zeer geleden. Men hoopt de zittingzaal van het Hof voor a.s. Maandag in orde te hebben, an ders wordt de zitting in het gebouw van den Hoogen Raad gehouden. Woensdag heeft ook de Haagsche politierechter zitting gehouden. De op de rol geplaatste zaken werden voor onbepaalden tijd aangehouden. Dit zal waarschijnlijk ook het géval zijn met de zitting van de volle kamer der rechtbank, welke op Donderdag is bepaald. Ook de civiele zittin gen zullen weer geregeld worden gehouden. Voor a.s. Vrijdag is een pleidooi bepaald. Het is ech ter niet uitgesloten, dat dit tot een naderen datum zal worden uitgesteld. Het kantongerecht heeft zijn werkzaamheden eveneens hervat. De militaire gerechten zullen voorloopig geen zitting houden. De Raad van State zal vermoedelijk volgende week zijn werkzaamheden hervatten. De inspecteur der rijksveldwacht maakt be kend aan alle districtscommandanten, brigade commandanten en overige ambtenaren der rijksveldwacht, dat het personeel van dit'korps alleen bewapend mag zijn met klewang en gummistok, derhalve zonder eenig vuurwapen. Vuurwapenen die tot de uitrusting behooren en de daarbij behoorende munitie kunnen voor loopig tehuis bewaard worden. Op het onbevoegd voorhanden hebben van vuurwapenen en munitie staat de doodstraf. De inspecteur verwacht van alle districts commandanten en van de brigadecommandan ten te Dordrecht, Ridderkerk, Numansdorp, Sliedrecht, Gorkum en Nieuwpoort zoo spoedig mogelijk opgave hoeveel tot de uitrusting behoo rende vuurwapenen elke rijksveldwacht heeft, verdeeld in: pistool, karabijn en hoeveel daar bij behoorende munitie. De reserve-voorraad vuurwapenen en munitie moet zoo spoedig mogelijk tegen ontvangstbe wijs worden ingeleverd bij het hoofd der plaat selijke politie. Alle apotheken zullen tot nader order dag en nacht geopend moeten blijven onder dezelfde voorwaarden als eerder genoemd. De op heden vastgestelde algemeene aan deelhoudersvergadering van „Gemeenschappe lijk Eigendom" zal geen doorgang vinden. Omtrent den intocht der Duitsche troepen in Amsterdam verneemt het A. N, P. nog het vol gende: Tegen het middaguur had de waarnemende burgemeester van Amsterdam, wethouder G. C. J. D. Kropman, wien de taak wachtte de Duit sche bezettingstroepen te begroeten, namens het gemeentebestuur van de hoofdstad post gevat bij de Duivendrechtsche brug. Daar waren ook eenige commissarissen van politie en inspec teurs, die met behulp van een sterke politie macht het verkeer regelden. Precies te één uur verschenen de eerste motorrijders, weldra ge volgd door gemotoriseerde troepen, mitrailleur- afdeelingen, ammunitiewegens en veldgeschut uit de richting Utrecht. Bij de brug hadden zich opgesteld de Duitsche consul-generaal, de heer F. Benzier, en zijn staf. Twee Duitsche hooge officieren werden door den consul begroet en voorgesteld aan wethouder Kropman, die zich eenigen tijd met de militairen onderhield. De intocht van de voorhoede nam ongeveer drie kwartier in beslag. Onder de toeschouwers bevonden zich vele leden van de Duitsche kolo nie, die de troepen toejuichten en bloemen toewierpen. De eerste colonnes trokken Amsterdam-Z'uid via de Berlagebrug binnen om vervolgens door te rijden in de richting Haarlem. In den na middag kwam de hoofdmacht de stad binnen. Op last van den opperbevelhebber van land en zeemacht is de schorsing van den luchtbe schermingsdienst te Amsterdam opgeheven. De vrijwilligers dienen zich weer aan hun posten te melden. Bezet moeten worden alle hulpdien sten benevens de posten van wijk- en blok hoofden. De stad is wederom verduisterd, terwijl op lichtuitstraling streng wordt toegezien. De burgemeester van Amsterdam maakt be kend, dat de onderwijsinrichtingen te Amster dam voorloopig nog gesloten moéten blijven. Nader zal worden medegedeeld, wanneer de scholen heropend kunnen worden. Het initiatief van prof. dr. K. H. Bouman, dr. J. H. van der Hoop en dr. H. G. van der Waals om in tijd van oorlog neurotische reacties onder de burgerbevolking te behandelen, heeft tot een organisatie geleid, die thans 19 psycho therapeuten omvat en zich bovendien de hulp heeft verzekerd van een 60-tal help(st)ers, ver trouwd met maatschappelijk werk, die een spe cialen opleidingscursus hebben gevolgd. Naast den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst hebben hierbij vooral ook de Gemeentelijke Na- zorgingsdienst, reclasseeringsvereenigingen, het Korps van Vrouwelijke Vrijwilligers en in hooge mate het Leger des Heils bijgedragen. De organisatie heeft een psychiatrischen Eer ste Hulp Dienst bij te staan. Des nachts zijn voor den gemeentelijken psychiater enkele psy chotherapeuten en een 12-tal help(st)ers be schikbaar op de posten van den Gemeentelijken Dienst. Verder wordt een hulpziekenhuis ingericht voor psychotherapie in 't St. Bemardusgesticht, dat aansluit aan Paviljoen III van het Wilhel- mina-Gasthuis en waarvan dr. H. G. van der Waals* de leiding heeft. Ten derde wordt een ambulatorium inge richt in het A.T.V.A.-gebouw onder leiding van dr. J. H. van der Hoop. waar psychotherapeuti sche behandeling mogelijk is voor minvermogen den, die door de huisartsen of poliklinieken niet voldoende geholpen kunnen worden. Hierbij wordt op de medewerking van huisartsen en poliklinieken gerekend. Aanmelding van Maan dag 20 Mei af kan geschieden tusschen 9 en 5 uur dagelijks aan het A.T.V.A.-gebouw, Mar- nixstraat 284, telef. (voorloopig) 36713. De burgemeester van Amsterdam raadt den schoenwmkeliers dringend aan, aan eiken klant in geen geval meer dan één paar schoenen te gelijk te verkoopen, en zulks uitsluitend tegen afgifte van een bewijs, in duplo te schrijven, waarop voorkomen de naam de voorletters van de(n)gene, voor wie(n) de schoenen bestemd zijn, de soort afgeleverde schoen en de verkoop waarde daarvan. Ten einde zekerheid te hebben, dat de juiste naam en de juiste voorletters worden opgegeven, vrage de winkelier den klant, de distributiestamkaart te toonen van dengene voor wien de schoenen bestemd zijn. De winkelier behoude het duplicaat van het voornoemd bewijs en levere dat op een nader te bepalen tijdstip af aan het distributiekantoor alhier, Amstel no. 1. Burgemeester en Wethouders van Amsterdam brengen ter openbare kennis, dat zij, ten be hoeve van het herstellen van den walmuur langs het Rokin (oneven zijde), besloten hebben het Rokin (oneven zijde), tusschen de Langebrug- steeg en de Nieuwe Doelenstraat, zooals nader zal worden aangeduid door palen waarop deze kennisgeving is aangebracht en door waarschu wingsborden, uit te sluiten van het verkeer met: 1. alle motorrijtuigen en rijwielen; 2. alle rijtuigen en onaangespannen trekdie ren (hetzij begeleid of ónder den man) en 3. handkarren, zulks gedurende 4 weken, ingaande 14 Mei 1940. De brandweer van de Amsterdamsche vrijwil lige luchtbescherming heeft zich om half twee met twaalf motorspuiten en ruim tweehonderd vrijwilligers naar Rotterdam begeven, om daar te helpen bij het blusschingswerk. Een motor spuit van het beroepsbrandweercorps is ook meegegaan. Dat kan reusachtig aardig zijn... op Schiphol of zoo. Maar als u op straat loopt of rijdt en ze dan ziet vliegen.... dan ziet u direct daarna dikwijls sterre tjes. En morgen zeggen ze van u... „hij zag ze vliegen!" Mei Allied Chemical American Bemberg American Can Co. Am. Car F.dry Am. Hide Leather Am. Smelt Ref. A Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeke Baltimore Ohio Bendix Aviation Bethlehem SteeJ Canadian Pacific Chase National B. Ches. Ohio Chicago Milwaukee Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Continental Oil Clim. Molybdenum Douglas Aircraft Dupont de Nem. 7 Dawesl. 5% Young General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intercont. Rubber Industrial Rayon Intern. Nickel Intern. Tel. en Tel Kennecott Copper Martin Glenn Cy. Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. National Steel New York Central Norfolk Westeri North. Am. Av. North Am. Comp. Pennsylvania Philips Oil Proctor Chambh Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union óil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway St'andard Brands Stand. Oil of N.-J. Studebaker Corp. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Wool worth Building Westingh. Electr. i - ex dividend 15 14 12 157 155 175 8 168 103 103 111 26 4 408 42 49 8 155 153. 171 1 78 8 78 87 8 71 78 9 8 24 25 291 17 8 16 8 20 8 38 3 8 48 281 801 761 86 8 31 38 41 28 8 34 1 35 8 39| 8 8 i 4 8 68-1 66§ 81 tl 21 8 23 29 8 89 1 167 8 161 185 8 12 '32 J 31 1 35 43 1 42 8 52 t 16 16§ 191 38 3 8 tl 7 1 21 19 8 24 8 24 27 8 28 28 3 32 8 32 1 3t8 36 1 •jV iV -h- 8 39 8 40 t5 8 24 14{ 58 11 8 11 8 Hl 201 200 8 219 8 Hl 18 18 8 22 8 17 8 17 1 20 8 32 59 8 59 8 67 5 58 6 161 16 201 70 8 71 83 1 88 98 11 1 98 81 88 10 5 118 14 8 6 6 7 37 37§ til 7 10 8 11 8 83 84 1 89 8 46 8 t5 8 49 8 11 1 i 2 8 5 22 1 22 8 26 1 53 51 8 60 8 35 34 1 37 1 97 96 108 8 ex coupon. 4- nieuwe aan ïeelen. gedaan en laten, t - Weden Slotkoersen Mei Brussel Rome Madrid Bern Oslo A'dam Londen Parijs Berlijn 15 NEW YORK, 15 Mei 14 1 5.05 5.05 9.25 9.25+ 21.35 22.05 3.22 3.20 1.82 8 1.81 8 40.10 40.10 12 5.05 9.25+ 22.42 3,19 1.80| 40.,0 14 Mei 23.50 22.40 21.25 20.69 15 Mei Rubber Standaard Mei 23.C0 Juli 22.28 Sept 20.80 Oct. 20.26 Katoen Nieuw contract Mei 9.82- 10.39 Oct. 9.47- 10.06-- Juli 8.99-9.00 9.60-61 Koffie (Rio - Nieuw contract) NEW YORK, 15 Mei 15 Mei 14 Mei Dec, 20.05 Jan, 19.98 Mrt. 19.82 20.50 20.44 20.24 Dec. 8.87 Jah 8.81 Mrt. 8.71 9,11.13 9.06. 8.95 (Santos) Mei 3.86-+ Juli 3.90 Sept. 3.89-+ Dec. 3.94- Mrt. 3 86. 3.90. 3.89- 3.94. Mei Juli Dec. Sept. Mrt. Mei 5.49- 5.63-+ 5.73- 5.82-+ 5.91- 5 96.+ 5.61- 5.65 5.75.+ 5.82- 5.91. 5.97.+ Suiker Juli 1.40 Sept. 1.42 Dec. 1.42 i Mrt. 1.44 Tin Loco 51.50 1.50 i Me) 1.51+ Juli l .52 1 Sept. 1.45 1 +1.54+ 1.47+ 1 55 i 158+ 160+ 47.25 1.49+ 47.37 f Termijn 50.25 90 dagen 49.50 46.75 CHICAGO, 15 Mei 15 Mei 14 Mei 15 Mei 14 Mei Tarwe Haver Mei 85 1 Juli 85 i j Sept. 86 Maïs Mei 59 J - - Juli 59 8 - Sept. 59 i Reuzel Mei 5.32 8 Juli 5.50+ 95 1 951 96- 61 -- 61 62 8 Mei 36+-- JuU 33 i - Sept. 31 S - Rogge Mei 46 - - Juli 47 8 Sept. 49 8 - - 37', 33 31 55 8 *- 56 - 58 i -- 5.40+ 5.57| 14 Mei 15 Mei Tarwe Mei 74 1-- 84 1 Juli 75 l 86 Oct. 78 i - - 88 i Rogge Mei 55+ -r Oct 56 - - Juli 55 J Haver Mei 31 1 37 Juli 30 8 37 62 62 61 Sept. 5.70 5.80 Oct 5.80+ 5.87 1 WINNIPEG, 15 Mei 15 Mei 14 Mei Gerst Mei 38 42 i Juli 38 42 8 Oct 38 J 42 i Lijnzaad Mei 188 8- 1.98 8- Juli 191 2.01 Oct 192 1 2.02 l Oct. 29 t 35 i Leed - Eendracht - Gebed Er is leed gekomen in duizenden gezinnen en na de verschrikking der eerste dagen komt thans de droefheid. Kalmte en geestkracht sluiten geen smart uit en daarom moeten we een zijn en een blijven in deze uren, nu naar zoovele ivoonsteden een droeve mare vliegt. Wij, katholieken, hebben allereerst den plicht, de dappere doo- den in een vloed van gebeden en goede werken te herdenken en de overgebleven getroffenen bij te staan. Voor de zielerust der helden en voor de nooden der lijdenden hebben voor al zij te zorgen, die gespaard bleven. Het mannelijk tooord van den Opper bevelhebber, die alle verantwoorde lijkheid droeg, heeft de wapens doen neerleggen om erger leed aan de bur gerbevolking ie besparen. Zoo ooit, dan moeten we nu groot en sterk zijn in eendracht en geestelijke sterkte. Geen napleiten en geen geredetwist, maar saamhoorigheid in het weder- opbouwen van hetgeen vernield werd, en in het lenigen van leed. Wij moe ten met onze gebeden en goede wer ken schatten van geestelijke genaden verzamelen voor hen, die met God in hun hart gestorven zijn en we hebben te zorgen en goed te zorgen voor allen in leed en nood. Biddend „Heer, geef hun de eeuwige rust" hebben we te vens gul onze helpende handen uit te steken naar allen, die in God onze broeders en zusters zijn. Laai ons klein volk, naar het woord der ge storven Koninklijke Vrouwe de Ko ningin-Moeder Emma, groot zijn in alles waarin een klein volk groot kan wezen: groot in eendracht, mededeel zaamheid en Godsbetrouwen, dat ge dragen wordt door het gebed. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht beveelt, dat van het algeheele door het mili taire gezag gelegde tapverbod moet worden af geweken voor het tappen van bier ten behoeve van officieren en soldaten, der Duitsche weer macht, derhalve niet ten behoeve van Duitsche burgers. Aan de burgemeesters wordt namens den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht ver zocht, voorzoover hun gebied nog niet bezet is, de bezetting zooveel mogelijk ,te vergemakke lijken. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht bericht aap alle burgemeesters, dat zij onmid dellijk móeten overgaan tot het opstellen in hun ouden vorm en op hun oude plaats van alle wegwijzers, naam- en verkeersregelingsborden. De A. N. W. B. deelt in verband met voren bedoeld bevel mede, dat de burgemeesters zich voorzoover noodig kunnen wenden tot den we- gendienst van dien bond. Op order van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht moeten alle lichten dienen de voor de navigatie, ressorteerende 'onder dienstrijkskustverlichting en waterstaat, wor den gedoofd, De inspecteur-generaal voor de scheepvaart maakt bekend, dat het navolgende is bevolen: 1. Maatregelen nemen, dat tot nader order alle lichten in de binnenvaart, voorzoover zij te bereiken zijn, gedoofd blijven. 2. Orders geven aan havenmeesters over heel Nederland, dat zij aansprakelijk zijn voor het nemen van maatregelen tegen sabotage, tegen het tot zinken brengen van schepen en tegen het uitloopen van welk schip ook, waaronder begrepen neutrale schepen. 3. De verschillende havenmeesters en de po litie zijn verantwoordelijk, dat geen sabotage aan havenwerken, opslagplaatsen, kranen, werkplaatsen en sluizen plaats vindt. 4. Waar vernielnig heeft plaats gehad, moet begonnen worden met herstelling. 5. Alle siheepvaart Is van zonsondergang tot zonsopkomst verboden. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de vei- lingsvereeniging „Flora" te Rijnsburg met in gang van Vrijdag weer zal gaan veilen. Op 81-jarigen leeftijd is te 's Gravenhage overleden dr. W. J. Leyds, oud-gezant van de voormalige Zuid-Afrikaansche Republiek. UTRECHT Geslaagd voor het doet. examen rechten: G. J. Kooy. Candidaats-examen soc. aardrijkskunde: A. J. Lieshout. Semi-arts- examen: J. H. Harmsen, P. G. H. A. Janssen, jhr. W. J. Quarles van Ufford, H. A. J. van Veen, M. Vink. Artsexamen: mej. C. M. van As, A. B- Franke, J. G. Ha.as,,M. R. de We^r. Theor. tandheelkundig examen (1ste ged.) L. A. J. Herrenberg. Tandarts-examen: J. Hulsinga, mej. A. T. Pool, mej. A. J. Sluis. H, G. Stad- lander, H. Steinz, A, M. Sormani. is of méér dan genoeg om een héél bosch in een half uur in lichterlaaie te doen komen I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2