Hulp van de Geallieerden bedroevend gering Titanenstrijd woedt tusschen Antwerpen en Namen Inlichtingen bij het Roode Kruis Roosevelt richt zich tot den Duce Gewonde of gedoode Duitsche soldaten Men ga niet naar Rotterdam Bij het vinden van bommen Prijsverordening Tapverbod geheel opgeheven Opgepast met de melk VEREENIGDE katholieke pers Dringende verzoeken hieven zelfs onbeantwoord Millioenenlegers bekampen elkaar op leven en dood met de modernste technische middelen Alléén over de vesting Holland Politie uit geëvacueerde gemeenten keere terug Hun verblijfplaats dient medegedeeld UITZENDINGEN NED. RADIO-OMROEP VRIJDAG 17 MEI 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvoor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 2714 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22391 Geen bemoeienis met binnenlandsche politiek De parachutisten De bezetting van Rotterdam Inlichtingen over familieleden fl 1: De Fransche „rijdende forten" De toestand te Luik Financieele regeling tusschen Geallieerden MEDEDEELINGEN VAN DEN O.L.Z. Heden verzorgd door den K.R.O. Vóór het gebruik eerst goed koken NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingei. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek Donderdag heelt men van offi- cieele Duitsche zijde ons eenige mededeelingen gedaan en daarin in de eerste plaats aangetoond, welke hulp Nederland van de Ge allieerden heeft ontvangen. Deze blijkt 'bedroevend gering te zijn ge feest. Dn het algemeen was ons dit reeds be kend uit de mededeeling van den Opperbevel hebber van Land- en Zeemacht, toen hij be kend maakte, dat Nederland den strijd staakte. Thans zijn ons de juiste cijfers bekend ge- Werden. Engeland heeft in het geheel 700 man aan land gezet, van wie 60 pioniers opdracht hadden onze olietanks te vernielen. De dringende veraoeken van Nederland sche zijde om afweergeschut en vliegtui gen werden m het geheel niet beant woord. Nog erger is het feit, dat Rotterdam aanhoudend verzocht oorlogsschepen en landingstroepen te zenden, waarop een weigerend antwoord werd ontvangen. Lon den motiveerde dit besluit met te zeggen, dat Rotterdam te ver van Engeland was verwijderd dan dat hulp in volle veiligheid kon worden gegeven. Wat de Franschen dan wel hebben gedaan? Deze zijn wel is waar met een gemotoriseerde tank afdeeling opgerukt tot Gilze-Rijen, maar Kij zijn weer even spoedig verdwenen, als zij Bekomen waren. De Nederlandsche soldaat en het Nederlandsche leger hebben dapper gevochten. Openlijk enkent men den moed en de taaiheid waarmede onze jongens den strijd hebben vol gehouden. En een fraai staaltje van krijgskunde was de terugtrekking van het veldleger uit de Grebbelinie op de Hollandsche waterlinie. Waarom onze luchtmacht in zoo beperkte hiate is opgetreden werd thans duidelijk uit he mededeeling, dat de tweemötorige bommen werpers niet in de lucht zijn gezien. Zij zijn blijkbaar den eersten dag den besten naar Enge land gevlogen in de hoop, daar hulp te krijgen. Daardoor stonden onze jagers en verkenners alleen. En toch streden zij dapper tot het einde De Duitsche gezant, Z. Exc. G. Aschmann. heiast met de leiding van de persaangelegen heden van het Duitsche Gezantschap te Den ^aag, die bovenstaande mededeelingen deed, °htkende nog met den meesten nadruk dat eenige Duitsche parachutist in Nederlandsch hnifbrm gekleed zou zijn geweest of gewoon hl burger. Da^t zou niet mogelijk zijn gevmest, haar de parachutisten opdracht hadden zoo spoedig mogelijk een strijdbare groep te vor- hien. Waren ze niet in Duitsch uniform ge feest, dan hadden ze elkaar moeilijk kunnen herkennen en dus niet hun opdracht kunnen hervullen. De Duitsche autoriteiten, zoo ver klaarde ons tenslotte nog„Haupt- mann Frank, de plaatsvervanger Van den Duitschen bevelhebber in Nederland, zouden het op hoogen prijs stellen, indien het wederzijdsch Vertrouwen tusschen de Nederland sche bevolking en de Duitsche be zetting werd hersteld. De Duitsche leiding wil voorgaan en' heeft daar om als eersten stap bevolen, dat Duitsche en Nederlandsche militai ren elkaar wederzijds zullen be groeten. De couranten blijven vrij ieder in haar eigen richting, maar uit militair oogpunt zullen zekere be perkingen moeten worden opge legd. De Duitsche leiding weigert zich te bemoeien met de binnen landsche politiek. De Nederlandsche soldaten zullen met achting gorden behandeld, zoo ook de burgers, maar de Duitsche autoriteiten verwachten dan ook dat he Nederlanders de Duitschers evenzeer als eer- strijders zullen beschouwen en bejegenen. 7® Politie is volledig in haar taak hersteld met Pe volle bewapening en de bevolking is haar ®ude bewegingsvrijheid teruggeschonken. In het hijzonder stellen de autoriteiten het op prijs nog maals met nadruk te verklaren, dat de parachu tisten niet in Nederlandsche uniformen zijn ge haald. Zij hebben den Neaerlandschen autoritei- A met nadruk gevraagd, zij het dan slechts ®én vermomden parachutist te toonen. Daarin is hten niet geslaagd. Hauptmann Ehmann heeft ons voorts een Wtvoerige verklaring voorgelezen over de bezetting van Rotterdam en de reden waar- °ni het werd gebombardeerd. Hieruit bleek, hat de Duitsche commandant tweemaal ge poogd heeft door bemiddelaars (de eerste maal was het een geestelijke) de ontruiming *wn het Noordelijk deel der stad te ver krijgen. Toen bjj de tweede maal de tijd in het ultimatum gesteld was verstreken, en de Nederlandsche commandant nog geen beslis sing had genomen, stegen de Duitsche bom menwerpers van hun basis op en begonnen hun verwoestend werk. Intusschen besloot toen de Nederlandsche commandant tot overgove, hetgeen wel do beschieting met artillerie kon verhinderen, doch niet het bombardement. Dat Rotterdam een militair object was ge worden, zou volgens deze mededeeling wel vast staan. In het vervolg van de persbijeenkomst is voorts medegedeeld, dat behalve de Nederland sche regeering ook naar Engeland zouden zijn uitgeweken een groot deel der marine en de directies van verschillende groote concerns. De burgemeester van Rotterdam ver zoekt ieder, die niet dringend daar ter stede moet zijn, voorloopig niet naar Rotterdam te komen, daar dit zeer grooten overlast veroorzaakt. Bij de toegangswegen zal de politie controle houden en ieder, die niet kan aantoonen, dat hij dringend motief heeft, zal beslist worden geweigerd. De burgemeester deelt voorts mede, dat ieder, die inlichtingen omtrent familie leden verlangt, zich moet wenden tot de afdeeling kinderpolitie, gevestigd in het politiebureau Oostervantstraat, telefoon 35888 in Rotterdam, waar zooveel mogelijk getracht zal worden aan alle verzoeken te voldoen. De doortocht van de Duitsche troepen in Amsterdam. Een der gecamoufleerde wa gens van een gemotoriseerde afdeeling in de Raadhuisstraat Op den achtergrond de Westertoren Hoewel de berichten over den strijd in België slechts schaarsch zijn, is het duidelijk dat hier een der grootste veldslagen der geschiedenis is ontbrand. Vooral wordt gestreden aan de Dyle-stelling tusschen Antwerpen en Namen, en het hoogtepunt der gevechten wordt in de komende dagen verwacht. Belgen, Engelschen en Franschen hebben zich hier met sterke krachten vóór den strijd gereed gemaakt en hier zullen millioenen van de best uitgeruste soldaten der wereld op elkaar stooten. Het verdere lot van België hangt af van den uitslag van dezen strijd. BERLIJN, 16 Mei (D.N.B.). De groote slag in het Westen met het voornaamste contingent der vereenigde troepen van Frankrijk, Engeland en België vormt het hoofdonderwerp van de Duitsche pers. Daarbij wordt er op gewezen, dat zelfs het officieele Fransche legerbericht de Duitsche successen moet toegeven. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft, dat de slag of de veldslagen pas aan het begin staan. De overgang tot den bewegingsoorlog, aldus het blad, is geschied volgens onze plan nen en niet volgens die van den vijand, terwijl de stormachtige opmarsch van onze troepen den tegenstander geen keuze van slagveld ge laten heeft. De vijand moet dientengevolge nieuwe plannen maken. „Hamburger Fremden- blatt" schrijft: „De geweldige stootkracht, welke alle Duitsche wapens aan den dag hebben ge legd, doet met stelligheid een voor Duitsch- land gunstigen afloóp van den reusachtigen strijd voorzien. De slag, die thans voor Brussel ontbrand is, is een strijd om het bestaan van Groot-Brittannië, nu te Den Haag en Amster dam de Duitsche vlag waait. De këmende uren en dagen zullen een geheele wereld den adem benemen. Welk een geweldige kracht Duitschland daarbij moet ontwikkelen biykt uit het feit, dat het de Duitsche weermacht gelijktijdig mo gelijk is, naast den slag tusschen Antwer pen en Sedan de Maginot-linie in den Saar- sector met groot succes te bestormen. Duitschland kan met gerustheid den groo ten slag in Vlaanderen afwachten. In het frontbericht van net Duitsche Nieuws bureau wordt gezegd, dat door het binnenruk ken van de Duitsche troepen in Den Haag en Amsterdam de capitulatie van Nederland een feit is geworden. Nu zal spoedig wederom orde en rust in het land weerkeeren en aangezién de bevolking' zich loyaal gedraagt en vreedzaam aan den arbeid gaat, zullen in de eerstkomende dagen Duitsche troepen uit Nederland worden teruggetrokken. Deze komen dan vrij voor den grooten slag, welke reeds is ontbrand aan de Dy In stelling in het gebied tusschen Antwerpen en Namen en waarvan het hoogtepunt in de komende dagen wordt verwacht. De Franschen en vooral de Engelschen heb ben de terugtrekkende Belgen bewogen de ■sDxler&telliög te houden, omdat au willen ver hinderen, dat door een snellen, krachtigen stoot naar de Belgische kust de vooruitzichten voor den strijd tegen Engeland nog beter worden. Tot nu toe is de opmarsch van de Duitsche troepen volgens de plannen verloopen en na afloop van den vljfdaagschen veldtocht in Ne derland kan worden gezegd, dat nauwelijks re kening. was gehouden met een zoo snelle ont lasting van den rechtervleugel. Op Antwerpen en Leuven kan derhalve reeds vóór het begin van den grooten slag aan de Dyle een krachti ge druk uit het noordoosten worden uitge oefend. Ook aan de Fransch-Belgische grens ten zui den van Givet Is de opmarsch langzaam maar zeker voorwaarts gegaan. Aan den linkervleu gel van deze troepen valt de taak ten deel te verhinderen, dat de Franschen een krachtigen flankaanval doen op de Duitsche troepen, welke bij' de Dyle en Namen aanvallen. Op talrijke plaatsen hebben de Franschen getracht de Duitsche linies te doorbreken hierbij werden voor het eerst de allerzwaar ste Fransche tanks ingezet. De troepen te land en in de lucht hebben te zamen dezen stoot opgevangen en de rijdende Fransche vestingen teruggeslagen. Gebleken is, dat deze zeer groote tanks een goed doel bieden aan de luchtmacht; talrijke vijandelijke tanks werden door voltreffers buiten gevecht gesteld. Hieruit kan men opmaken, dat in vergelijking met den wereldoorlog wijzigingen in de beoor deeling van de slagkracht van bepaalde wape nen is ingetreden. Eerst heeft de Duitsche lucht macht getoond krachtiger te zijn dan de En- gelsche vloot, vervolgens bezweken de modern ste vestingwerken onder de geweldige slagen van de Duitsche escadrilles, en thans worden de voor onkwetsbaar gehouden zware Fransche tanks eveneens in elkaar geschoten. Uit de berichten van de luchtmacht blijkt ver der, dat de meeste luchtgevechten zich boven vijandelijk gebied hebben afgespeeld. De vijan delijke luchtmacht heeft hierbij zware slagen in ontvangst moeten nemen. Verder wordt gemeld, dat thans ook Duit sche duiikbooien voor de Nederlandsche en Belgische kust zijn verschenen. Het Zweedsche blad „Nya Dagligt Allehanda" meldt uit Londen, dat aan de geheele zuidkust van Engeland het kanongebulder in België was te hooren. Het gebulder was zoo hevig, dat rui ten en deuren trilden. Duidelijk koh men on derscheiden. het optreden van zware artillerie. De ontploffingen waren soms zoo hevig, dat zij vergeleken konden worden met een zware aard beving. Hetzelfde blad meldt uit Londen, dat men dé thans dagelijks uit Nederland en België aan komende vluchtelingen nauwkeurig laat onder zoeken, daar men vreest dat zich onder hen.bui- tenlandsche agenten en spionnen bevinden. De Fransche pers bericht uit Brussel, dat de stad Luik nog op 14 Mei blootgesteld is ge weest aan een hevig Duitsch bombardement, dat elf uur zou hebben geduurd. Volgens het D.N.B. kan ten aanzien hiervan worden vastgesteld, dat de stad Luik vast in Duitsche handen is. Reeds op 12 Mei heeft de burgemeester, Joseph Bologne, een oproep ge publiceerd, waarin wordt gezegd: „Het Duitsche leger is zoojuist de stad binnengerukt. Ik ver lang van mijn medeburgers, dat zij dé grootste rust in acht nemen en iedere wanordelijkheid vermijden." De beschieting, waaraan Luik, in het bij zonder het Noordelijk deel van de stad en de citadel, op 14 Mei heeft blootgestaan, is niet van Duitsche zijde afkomstig, doch van enkele forten, welke nog in Belgische handen zijn. Verder wordt van bevoegde Duitsche mili taire zijde medegedeeld: Fransche artillerie be schiet sinds 16 Mei zonder militaire redenen de onverdedigde stad Rastatt. Zware Duitsche batterijen hebben daarop als vergelding het vuur geopend op Hagenau. De persdienst van het Ned. Roode Kruis deelt mede, dat bij het infor matiebureau van het Ned. Roode Kruis, Zwarteweg 75, Den Haag, nog geen inlichtingen zijn ingekomen omtrent deelen van het veldleger, wel ke geopereerd hebben in Brabant, Drente, Friesland, Gelderland, Gro ningen, Limburg, Overijssel, Utrecht, Zeeland en de Stelling Den Helder. De berichten zijn beperkt tot dc vesting Holland. Ieder wordt dus dringend aangera den, geen pogingen aan te wenden om persoonlijk nadere inlichtingen in te winnen. Verder wordt het publiek er op attent ge maakt, dat inzamelingen van geld en goederen voor het Ned. Roode Kruis, zonder vertoon van een schriftelijke lastgeving van het hoofdbe stuur, moeten worden gewantrouwd. PARIJS, 16 Mei (D.N.B.)De Belgische mi nister van Financiën, de Engelsche kanselier van de schatkist en de Fransche minister van Financiën hebben een driezijdige financieele overeenkomst gesloten, volgens welke België en Frankrijk eenerzijds, en België en Engeland anderzijds elkaar wederkeerig financieele faci liteiten verleenen voor de regeling van hun uit gaven. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht maakt, in overeenstemming met den Duitschen militairen bevelhebber in Neder land, bekend, dat, indien ongesprongen vlicgerbommen worden gevonden, men deze moet laten liggen. Men melde dit aan de dichtstbijzijnde burger- of militaire auto riteit, die een roode vlag daarby doet plaat sen en er voor zorg draagt, dat niemand in de nabijheid komt. Het opmimingswerk zal worden verricht door de Duitsche troepen. Daarom moet de dichtstbijzijnde Duitsche commandant on middellijk worden gewaarschuwd. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht beveelt, in overeenstemming met den Duitschen militairen bevelhebber in Neder land, dat de gemeentelijke politie van de geëvacueerde gemeenten onverwijld naar haar standplaatsen moet terugkeeren ten einde aldaar in de handhaving van orde en rust te voorzien en de bewaking van de ontruimde woningen op zich te nemen. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht maakt, in overeenstemming met den Duitschen militairen bevelhebber in Nederland, mede langs dezen weg bekend, dat de offi cieren bewapend mogen zijn met dolk of wan delsabel. Zij dragen derhalve geen pistool. De paarden, die het eigendom zijn van de officie ren, blijven in hun bezit, evenals de wapens, die hun persoonlijk eigendom zijn. Deze laatste kunnen thuis worden bewaard. Voorts maakt de Opperbevelhebber van Land en Zeemacht, in overeenstemming met den Duitschen militairen bevelhebber in Nederland, mede langs dezen weg bekend aan alle onder commandanten, dat onverwijld alle bijzonder groote voorraden levensmiddelen en benzine ook die, bestemd voor gebruik buiten het leger gelegen in hun legeringsgebied, moeten wor den bewaakt. Daarvoor kan beschikt worden over de strikt noodige wapens en munitie. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht maakt mede langs dezen weg be kend, dat alle Nederlandsche militairen na het inleveren dhr wapens in het bezit moeten blij ven vali., dC1. metalen helmen en de gasmaskers, zulks ingevolge art. 6 van het verdrag van Genève van 27 Juli 1929. ROME, 16 Mei (D.N.B.). Een persconlijke boodschap van den president der Vereenig- dc Staten van Amerika, Roosevelt, is, naar van bevoegde Italiaansche zijde verluidt, door den Italiaanschen minister van Bui- tenlandsche Zaken aan Mussolini ter hand gesteld. Op bevel van den commandant van het Duitsche bezettingsleger maken de directie van handel en nijverheid en het rijks bureau voor voedselvoorziening in oorlogs tijd bekend, dat het voor alle goederen cn diensten verboden is de prijzen te verhoo- gen boven het peil van 9 Mei 1940. Een ieder wien zulks aangaat wordt op gedragen hieraan ten strengste de hand te houden. DEN HAAG (Officieel). De Duitsche mili taire bevelhebber in Holland maakt bekend: Onder onmiddellijke opheffing van alle an dersluidende beslissingen, tot nu toe genomen, wordt bepaald, dat de ourgerbevolking ook na intreden van de duisternis haar volle bewe gingsvrijheid behoudt. Voor restaurants, koffiehuizen en café's gel den slechts nog dezelfde beperkingen die reeds van kracht waren vóór het tijdstip, waarop Hol land in oorlog was. Dit be teekent dus, dat restaurants en derge lijke weer tot het gebruikelijke sluitingsuur ge opend mogen zijn en dat ook het verkoopsver bod voor alcoholische dranken weer wordt op geheven. Slechts de uitvoering van verduiste ringsmaatregelen, welke reeds Woensdag waren aangekondigd, blijft van kracht tot nadere intrekking. Hierbij spreekt het vanzelf, dat van de burgerbevolking wordt verwacht, dat zij in het algemeen in haar optreden een bijzondere reserve aan den dag legt, welke geheel in over eenstemming is met het vertrouwen, dat de Duitsche militaire autoriteiten in haar stellen en daarom alles vermijdt, hetgeen het thans bereikte herstel van normale verhoudingen nog achteraf min of meer twijfelachtig zou maken. DEN HAAG. (Officieel). Daar kan worden aangenomen, dat zich op vele plaatsen van het land nog gewonde of gedoode Duitsche sol daten bevinden, van >vie de aan wezigheid tot nog toe niet door de Duitsche militaire autoriteiten kon worden vastgesteld, wordt aan alle Nederlandsche autoriteiten, alsook aan de bevolking, aangezegd dat men daaromtrent per omgaande mededeeling dient te doen aan de naastbijzijnde plaatselijke Duitsche militaire autoriteit of aan het Duit sche gezantschap in Den Haag, resp. aan de Duitsche consulaten in het land. Dit geldt ook voor de aanwezig heid van versleepte of gevangen genomen Rijksduitsche mannen, vrouwen en kinderen. De Duitsche Militaire Bevelhebber in Holland. In overleg met de Duitsche mili taire autoriteiten hebben de Neder landsche omroeporganisaties een voorloopige regeling getroffen ten aanzien van de verzorging der Ne derlandsche radio-uitzendingen. Deze regeling zal nader worden gepubliceerd en van kracht blijven tot wederom twee zenders voor deze uitzendingen beschikbaar zijn. Heden, Vrijdag, zal het Neder landsch radioprogramma verzorgd worden door den K. R. O. Op bevel van den Duitschen militairen bevelhebber in Nederland maakt het Rijksbureau voor Voedselvoorziening ia oorlogstijd bekend, dat in verband met het feit, dat door den loop van omstandighe den verschillende melkinrichtingsbedrijven., die gewoon waren gepasteuriseerde melk af te leveren, hiertoe thans ten deele of geheel niet meer in staat zijn, terwijl ook winning en vervoer van de melk uiteraard met grootere dan normale bezwaren ge paard gaan, de bevolking ernstig wordt aangeraden, alle melk, met uitzondering van de gepasteuriseerde melk, verpakt in flesschen, te koken en na het koken ter stond af te koelen. Teneinde zekerheid te hebben, dat de melk inderdaad goed gekookt is, verdient het aanbeveling deze twee- of driemaal zoogenaamd te laten opkomen. Indien zulks zou worden nagelaten is het gevaar voor het optreden van typhus- epidemieën in ernstige mate aanwezig. Eenieder, wien zulks aangaat, wordt op gedragen hieraan ten strengste de hand te houden. I V U\1UUIHI1IIIIII 4/^7 Stand op Vrijdag 1 uur v.m.: 757.9 Vorige stand: 758.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1