Verduisteringsmaatregelen in de woning UIT AMSTERDAM Normale leven in Den Haag terug Benzine-verbruik beperkt UIT HAARLEM New-Yorksche Beurs WAAKZAAMHEID MAG NOOIT VERSLAPPEN DE DOORTOCHT DER DUITSCHE TROEPEN DUITSCHE TROEPEN IN HAARLEM VRIJDAG 17 MEI 1940 Het normale huiselijke leven moet zooveel mogelijk voort gang vinden Drukte bij het Roode Kruis Alleen toegestaan bij uiterste noodzaak Groningers in besten welstand VORDERINGEN TEN BEHOEVE VAN DE WEERMACHT Artillerie-inirichtingen Hembrug De hulpverleenïng aan Rotterdam Men wantrouwe niet-officieele inzamelingen INLICHTINGEN OVER WEGEN Berijdbare wegen INLICHTINGENBUREAU VOOR GEËVACUEERDEN INLICHTINGENBUREAU VOOR GEËVACUEERDEN SPAARBANK ADOLF KOLPING GOOISCHE TRAM GAVEN VOOR GEWONDE MILITAIREN LUCHTBESCHERMING MOET PARAAT BLIJVEN SCHOUWBURGEN EN BIOS COPEN HEROPEND R.K. Vacantieschool SPOORWEGOVERGANG HAARLEM—ZANDVOORT Het onderwijs te Haarlem R.K. Opleidingsschool Gevonden voorwerpen OPLICHTER VOOR DE HAAR- LEMSCHE RECHTBANK Gemeenteraad van Bloemendaal De luchtbescherming blijft ten behoeve van de bevolking -N 39* ■h Ir Het is bijna wonderlijk, hoe snel wij ge wend zijn geraakt aan de verduistering van de woonhuizen en straten van de stad. Den eersten avond, dat de maatregel van kracht werd, hebben we ons even moeten behelpen, want we waren tot nu gewoon geweest te vertrouwen op het licht, dat uit alle ven sters van de woningen en winkels straalde. Het was een beetje een zoeken en tasten om den weg te vinden, die ons anders zoo ver trouwd was. Dit zoeken en tasten heeft echter maar een paar dagen geduurd, want reeds den tweeden en derden avond hadden we ons erop ingesteld en langzamerhand herneemt het leven zijn gewonen gang. Het leven zoo veel mogelijk zijn gewonen gang te laten gaan, is ook eigenlijk het beste, dat we doen kunnen, vooral des avonds het leven in het gezin en in de intieme sfeer van het eigen huis, dat een van de bronnen is, waaruit we de vernieuwende kracht kunnen putten om het geestelijk evenwicht van ons eigen le ven te herstellen en ook in ons binnenste op te bouwen, wat daar misschien vernield is, of te behouden, wat vernield dreigde te raken. Het is van het allergrootste belang, dat we de gebeurtenissen van dezen tijd ons ten nutte maken om ons familie-lever te herstellen, als het ten onder dreigde te gaan in den drang naar uithuizigheid, die zich van ons allen meester heeft gemaakt. Van hoe groote betee- kenis dit kan zijn, zullen we eerst later erva ren, als we door de jaren afstand hebben ge nomen ten aanzien van de gebeurtenissen van dezen tijd en als we beter dan nu in staat zul len zijn om te zien, wat voor goeds in geestelijk opzicht ons gewerd bij deze beproeving. Maar voorwaarde voor dit alles zal zijn, 'dat we de steer van het huis zoo goed en zoo prettig mo gelijk weten te maken, zoo gezellig als de om standigheden het toelaten. Daarom is het onze plicht de maatregelen ten aanzien van de ver duistering zoodanig te nemen, dat de gewone loop der dingen van het huis er zoo weinig mogelijk door wordt gestoord. pet is natuurlijk afdoende als men er totaal Van afziet licht te ontsteken. Men behoeft dan zeker niet bang te zijn, dat er door de vensters iets naar buiten zal stralen, doch deze maat regel zal de prettige sfeer van het huis niet bevorderen. Niemand kan avond aan avond in het donker blijven zitten en al hebben we ons daarmede misschien al eens beholpen, als het een oefening gold van enkele uren, thans, nu niemand zeggen kan, hoe lang dit nog zal du ren, is een dergelijke wije van behelpen niet meer voldoende. Een ander uiterste zou zijn, dat we al onze ramen en deuren volplakken of punaisen met donker papier en donkere gor dijnen, zoodat des avonds en des nachts geen straaltje licht naar buiten doordringt, maar het zal op den duur niet meevallen iederen ochtend weer opnieuw dit alles te verwijderen, opdat we ons overdag ook niet met kunstlicht moeten behelpen. Het is thans zaak een mid del te vinden, dat het ons gemakkelijk maakt des avonds de verduisteringsmaatregelen te ne men en ze des morgens weer ongedaan te ma ken, zoodat we met de kleinst mogelijke moeite ens aanpassen aan dezen tijd. Door het invoe len van den zomertijd wordt het ons in deze dagen wel erg gemakkelijk gemaakt, want het zal nu des avonds tot ongeveer tien uur licht Zijn, en daar het normale leven van werkplaats en bedrijf weer zoo spoedig mogelijk hersteld zal worden, zullen we de uren van den nacht weer moeten gebruiken voor onze rust en zul len we niet meer zoo erg laat blijven zitten, terwijl weinigen slechts de neiging zullen heb ben om des avonds uit te gaan, voorzoover dit al mogelijk zal zijn. Maar niettegenstaande dezen zomertijd zul len we er toch op moeten rekenen, dat we ook midden in den nacht licht noodig kunnen heb ben en daarom is het toch wel aan te raden, die maatregelen te treffen of in stand te hou den, die we reeds hebben genomen om te zor gen, dat geen licht naar buiten kan uitstralen. Het gemakkelijkste is misschien wel de bo venlichten van de vensters van zwart papier of van gordijnstof te voorzien en dit overdag te laten zitten. Men zal bij het gebruik van gor dijnstof er echter wel op moeten letten, dat dit ofwel zoo dik is, dat er geen licht doorkomt, of wel dat men zware overgordijnen heeft, die de uitstraling door de vastgemaakte gordijnstof kunnen tegenhouden. Over het algemeen is de ervaring, dat zwart papier het beste voldoet en volkomen afsluit. Papier heeft echter het na deel, dat het vrij vlug afscheurt. Nu is het zwarte papier, dat in den handel verkrijgbaar is. wel flink dik, doch als men er geregeld mee aan het werken is, als men het iederen avond met punaisen voor de vensters bevestigt en het er des morgens weer afhaalt, houdt het niet lang stand. Het laat dan door de kleine scheur tjes gemakkelijk een weinig licht door, doch al deze kleine lichtstraaltjes, die daardoor ont snappen, maken de verduistering onvolkomen. De meest eenvoudige oplossing voor deze moei lijkheid is, dat men van dun hout een raam maakt en dit met klemmen aan het kozijn be vestigt. Het papier kan op dit raam worden vastgemaakt. Het kan des avonds in den tijd van een paar minuten worden aangebracht en des morgens heeft men nog minder tijd noodig °m het te verwijderen. Het bevestigen zal echter iederen avond moeten geschieden met dezelfde nauwkeu righeid en met dezelfde waakzaamheid, die nooit mag verslappen. Iederen avond op nieuw zal men even moeten controleeren, of het houten raam goed aansluit aan het kozijn, en zal men het op elke plaats goed moeten aandrukken. Zoodra het aanbren gen van het verduisteringsmateriaal een gewoonte geworden is, als dit bij wijze van spreken even natuurlijk is geworden als de ceremoniën, welke wij iederen avond voor het naar bed gaan vervullen en welke be staan uit het sluiten van de deuren, het nazien van de gaskraan en van de lichten op trappen en gangen, zullen we al vlug ge neigd zijn niet meer zoo nauwkeurig te con troleeren, of dit verduisteringsmateriaal Wel zoo stevig is aangebracht als het be hoort te zijn. Het is echter een plicht in dezen tijd deze controle niet te vergeten en ook na dagen en weken nog even waakzaam te blijven als men in het begin is. Deze waakzaamheid moet nog meer bestaan ten opzichte van dat licht en die lampen, die we niet hebben afgeschermd. Op trappen en overloopen is het vaak niet mogelijk een zoo danige afscherming aan te brengen, dat er van het licht niets meer naar buiten straalt. Tenzij men er absoluut zeker van is, dat geen enkele lichtstraal naar buiten door kan dringen, doet men beter heelemaal geen licht te maken. Het valt vaak niet mee een gewoonte spoedig kwijt te raken en daarom zullen we nog steeds auto matisch een lichtknop omdraaien als we ergens moeten zijn, waar de vensters niet bedekt zijn met papier of ander materiaal. Een oplossing voor deze moeilijkheid is echter, dat we over den schakelaar papier plakken of op een of andere wijze er iets aan bevestigen, waardoor we er bij de eerste aanraking aan herinnerd worden, dat het licht hier niet mag worden ontstoken. Ieder zal zelf gemakkelijk een mid deltje kunnen vinden, waardoor zijn geheugen wordt opgefrischt als hij den schakelaar aan raakt. Omdat men echter in het volkomen duister, dat thans heerscht niet altijd op den tast den weg zal kunnen vinden door het huis en in die vertrekken, waar men niet geregeld komt, is het aan te raden een klein lampje in huis te hebben, dat men overal mee naar toe kan ne men, dat voldoende licht geeft om de voorwer pen in de onmiddellijke nabijheid te zien, doch welks licht weer niet zoo sterk is, dat het uit straalt. Een electrische zaklantaarn, waarvan het lampje afgeschermd is met blauw papier, zal in de meeste gevallen uitmuntende diensten bewijzen. Zulk een lantaarn zal men ook kun nen gebruiken op straat, als de omstandigheden het noodzakelijk maken zich op straat te bege ven. Heeft men zijn huis echter zoo af geschermd, dat men alle lichten kan ontsteken, dan moet men ervoor zorgen, dat er bij de bui tendeuren een lichtsluis is aangebracht, waar door het mogelijk is het huis te verlaten of binnen te komen, zonder dat bij open deur het licht op strakt schijnt. Het voornaamste is echter, dat men steeds oplettend blijft, dat het afsthermen van deu ren en vensters geen sleur wordt, en dat men iederen avond weer opnieuw alles nauwkeurig naziet. Als men dit doet en als men de noodige maatregelen heeft getroffen, zal het leven in huis zooveel mogelijk zijn gewone verloop kun nen hebben en zal men in de behaaglijkheid en in de vertrouwde sfeer van de huiskamer een rust kunnen vinden, die een tegenwicht vormt tegen de bewogenheid van dezen tijd. stellingen zullen zoowel des middags als des avonds geschieden. Ook de Rijksmarken, die nu als betalings middel gelden, komen in omloop. Bij het kantoor der Nederlandsche Bank be vonden zich Donderdag verschillende personen, die hun papieren geld wilden inwisselen. Ook aan de postkantoren was het nog tamelijk druk in verband met het opnemen van gelden. Hoe overbodig deze velen zich zorgen maken over het geld blijkt uit het feit, dat nieuw zilver geld alsmede zilverbons door de overheid in om loop worden gebracht. Bovendien voldoen de postkantoren regelmatig, zij het met eenige be perking, aan alle aanvragen. De geleidelijke terugkeer van het normale leven kan men in Den Haag reeds thans zeer duidelijk bemerken. Op de straten vooral is het zeer druk en de trams en de bussen, die weer hun gewone diensten rijden, hebben een druk passagiervervoer. Aan het station der Hollandsche Spoor be stond Donderdag reeds eenige drukte in ver band met het feit, dat men een spoedige her vatting van het treinverkeer verwachtte. Dit geschiedde in den namiddag. Op het Buitenhof en op enkele plaatsen in de binnenstad hadden gewone en andere be zoekers zich -een plaatsje uitgezocht en keken onder het genot van een kopje koffie of thee belangstellend naar het drukke beweeg op de straten. Met grooten spoed worden ook overal de barricades opgeruimd en de kuilen, die tot zeer groote diepte in den grond waren gemaakt, ge dicht. Men ziet de soldaten in hun overhemd hard werken met het leegmaken der duizenden zandzakken, die de vorige dagen plotseling uit den grond schenen opgekomen. Vanzelfsprekend is na de waarschuwing der autoriteiten de ophooping van nieuwsgierigen rond de Duitsche auto's niet meer zoo groot, maar toch vindt menigeen nog gelegenheid af en toe een praatje te maken met de soldaten, die ge moedelijk een en ander van hun ervaring ver tellen. Ook Scheveningen biedt thans weer een heel ander -eeld: het publiek wandelt over den boulevard en geniet van het heerlijke gezicht, dat de zee schenkt bij dit prachtige zomerweer. Wandelend langs het strand ziet men weer de oude vertrouwde spullen, de badkoetsjes, de tentjes, de paarden enz. Een bijzondere drukte heerscht bij den Infor matie-dienst van het Roode Kruis aan den Zwarten Weg. In een lange file staan de fami lieleden der Nederlandsche soldaten te wachten op nadere berichten over hun verwanten. Bui ten leest men de aankondiging, dat bij het binnenkomen van berichten deze onmiddellijk worden verzonden. Doch dit weerhoudt de ve len, die hier eenmaal zijn gekomen, niet, te blijven wachten tot hun beurt is gekomen. Donderdagmiddag waren verschillende gegevens bekend over Den Haag en zijn naaste omgeving, Noordholland en een deel van Zuidholland en van Utrecht. In de Residentie zijn ook eenige trans porten uit Rotterdam aangekomen. Zij worden in barakken verpleegd. De bioscopen hebben voor een groot deel be sloten hun bedrijf weder te openen. De voor- Het departement van Handel, Nijverheid en Verkeer maakt het volgende bekend- 1. Het is verboden motorbrandstof, waar onder te verstaan benzine, motorbenzol, als mede gasoMe voor snelle dieselmotoren af te leveren of te verbruiken. 2. Van het verbod bedoeld onder 1 is Uitge zonderd het afleveren aan of het verbruiken door militairen, Duitsche militaire attache's, le den van liet Duitsche' gezantschap en van de Duitsche consulaten, artsen, veeartsen, verlos kundigen, verplegers, verpleegsters, destructor- bedrijven, brandweer, politie en post, zoomede het vervoer van goederen, dat door de Duit sche bezettingsautoriteiten is gelast. 3. Van het verbod bedoeld onder I is even eens uitgezonderd het afleveren aan of het ver bruiken door autoriteiten, welke door den di recteur-generaal van Handel en Nijverheid of door den directeur van het Rijksbureau voor aardolieproducten met machtiging van den di recteur-generaal van Handel en Nijverheid wor den aangewezen. 4. Van het verbod, bedoeld onder 1, is even eens uitgezonderd het afleveren aan of het ver bruiken ten behoeve van ziekenvervoer, lijken- vervoer en evacuatie 5. Van het verbod, bedoeld onder 1, is even eens uitgezonderd het afleveren aan of het ver bruiken door hen, die voorzien zijn van een schriftelijke vergunning van den burgemeester.- 6. De burgemeesters zullen een vergunning als onder 5 bedoeld slechts afgeven bij uiterste nood zaak ten behpeve van het vervoer van levens middelen, genees- en verbandmiddelen en even tueel andere goederen, waarvan het onmiddellijk vervoer geboden is, en ten behoeve van begrafe nissen. reparaties aan gas, waterleiding, elec- triciteit, telefoon en telegraaf en ten behoeve van het afleveren aan één bepaalden pomphou der in gemeenten in welke- geen groote opslag plaats van motorbrandstof is gevestigd. Het bovenstaande heeft ten doel, dat motorbrandstof als bovenbedoeld slechts wordt gebruikt bij uiterste noodzaak, zoo dat artsen, veeartsen, verloskundigen, ver plegers en verpleegsters zooveel mogelijk van andere vervoermiddelen gebruik die nen te maken en oordeelkundige wijkindee- Iing noodzakelijk is. Hetzelfde geldt voor het goederenvervoer als bovenbedoeld. Het vervoer en de aflevering van alle goe deren aan particulieren per motorrijtuig is dan ook ten eenenmale verboden. De voorraad motorbrandstof aanwezig in de tanks van motorrijtuigen, waarvan de houders niet onder de bovengenoemde uitzondering worden vermeld, alsmede de zich elders bevin dende voorraad motorbrandstof voor zoover niet dienende tot aflevering aan verbruikers, aan wie volgens bovenstaande regeling mag wer den afgeleverd, zal ter beschikking moeten worden gehouden. Er zijn maatregelen in voorbereiding om dezen voorraad te vorderen. Deze vordering wordt per radio afgekondigd en treedt onmiddellijk in werking. Medegedeeld kan worden, dat manschap pen van de tweede compagnie, derde batal jon, 36e R.I., commandant kapitein Van Bel- kum, hoofdzakelijk bestaande uit Gronin gers, allen zonder uitzondering in den besten welstand verkeeren. De compagnie ligt thans in Gouda. De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht maakt bekend: Zooals reeds is medegedeeld, blijven de on derdeden van de Nederlandsche weermacht ter plaatse, waar zij zich bevonden, toen de wape nen werden neergelegd. In de behoeften van de Nederlandsche mili tairen wordt door de betrokken commandanten op de gebruikelijke wijze voorzien. Deze kunnen daartoe, op grond van de nog steeds van kracht zijnde wettelijke bepalingen, ten behoeve van hun onderdeelen, vorderingen verrichten. De bevolking is verplicht, aan deze vorderingen te voldoen tegen overgifte van de gebruikelijke vorderingsbonnen, geteekend door of vanwege de commandanten. In dit verband deel ik mede, dat niet de minste aanleiding tot ongerustheid bestaat, dat de voor deze vorderingen verschul digde betalingen niet zouden geschieden. De afwikkeling van deze vorderingen vindt op de gebruikelijke wijze plaats. Het geheele personeel van de afdeeling expe ditie en magazijnen wordt opgeroepen, zich op 17 Mei, des voormiddags negen uur, aan de fa briek te melden. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht maakt bekend, dat door hem is aange wezen mr. J. A. de Wilde, oud-minister van Binnenlandsche Zaken, om namens hem op te treden als regeeringscommissaris voor de hulp verleening aan Rotterdam. Het bureau van den Regeeringscommissaris is gevestigd Laan Copes van Cattenburgh 11 te 's-Gravenhage, tel. no. 112502 en de nrs. 183550, 183541 en 183552. Iedereen wordt verzocht aan het vorenstaan de een zoo groot mogelijke bekendheid te geven en de betrokken burgemeesters te willen ver wittigen. De commissie heeft vier toevluchtsoorden te 's-Gravenhage ingericht, waar de vluchtelingen worden ondergebracht. De gewonde en zieke burgers worden verzorgd door den Gem. Genees kundigen en Gezondheidsdienst; de gewonde en zieke militairen door het Nederlandsche Roode Kruis. Ingezetenen, die onderdak verleenen aan vluchtelingen, moeten voor deze personen ten volle de zorg op zich nemen. Indien in dekking of voeding niet of slechts ten deele kan worden voorzien, moeten de vluchtelingen verwezen Met het oog op het belang dat het verkeei in het algemeen heeft bij de juiste inlichtingen over de berijdbaarheid der wegen en de moge lijke verbindingen tusschen deze wegen heeft de K. N. A. C. een inlichtingendienst ingesteld. De bedoeling daarvan is gegevens te verzame len van en inlichtingen te verschaffen aan al diegenen, die van de wegen gebruik maken. De K. N. A. C. verzoekt allen weggebruikers het zij telefonisch dan wel per briefkaart in dit laatste geval met vermelding van datum haar zooveel mogelijk op de hoogte te willen bren gen van de gegevens, opdat zij den velen aan vragers, die bij haar inlichtingen inwinnen omtrent de wegen en hun verbindingen, zoo vol ledig mogelijk de juiste gegevens kan verstrek ken. Aan de hand van ontvangen inlichtingen kon de A. N. W. B. het volgende overzicht geven van den toestand der verkeerswegen. Onderstaande wegen zijn voor auto's berijd baar: Den HaagAmsterdam. Den HaagHaarlem. Den HaagRotterdamDordrechtBreda. Den HaagUtrecht. UtrechtArnhem via Rhenen. UtrechtAmersfoort. AmsterdamAmersfoort. Helmond—Den BoschTilburg. ZwolleGroningen. NijmegenDen Bosch (via Gennep). AmersfoortZwolle (via Kampen). In Arnhem, Nijmegen en Kampen liggen pon tonbruggen. worden naar de commissie Laan Copes 57, die hun een plaats in een der toevluchtsoorden zal aanwijzen. Dekking of voeding wordt buiten de toevluchtsoorden niet verstrekt. Het is den burgemeester gebleken, dat bij verschillende personen het voornemen bestaat inzamelingen van geld of goederen ten behoeve van Rotterdam te organiseeren. Derhalve wordt ter kennis gebracht, dat geen inzamelingen mogen worden gehouden, tenzij met machtiging van den secretaris van den Armenraad, Kerkplein 3, 's-Gra- venhage. Deze zal de noodige Inzamelingen van dekking, kleeding en levensmiddelen or ganiseeren in overleg met het Nederlandsche Roode Kruis. Geldinzamelingen worden voorloopig niet gehouden. De burgerij zij dus op haar hoede tegen onbevoegde collectanten. Gep. luitenant-generaal jhr. W. Röell, voor zitter der commissie, door den burgemeester van 's-Gravenhage ingesteld, inzake onderbrenging en verpleging van vluchtelingen uit Rotterdam e.o., verzoekt mede te deelen, dat den inwoners van Den Haag, die vluchtelingen onderdak heb ben gegeven en dezen nog niet hebben laten registreeren, wordt verzocht namen, voornamen, geboorteplaats, 'geboortedatum en gewone woon plaats van hun logé's terstond schriftelijk op te geven aan de commissie-Röell voornoemd, ze telend Haagsche Burgerwacht, Laan Copes van Cattenburgh 57, Den Haag. 1 Bij invallen der duisternis duurde het voorbijtrekken nog altijd voort Donderdagavond duurde de doortocht der Duitsche gemotoriseerde afdeelin- gen door Amsterdam nog altijd voort. Met korte onderbrekingen soms en dan weer eindeloos achtereen passeerden de motorrijwielen en legerauto's, de lucht doelmitrailleurs en het pantserafweer- geschut, de Roode Kruis- en materiaal wagens, de pantserauto's en veldkeu kens, voortsuizend langs den vastgestel- den verkeersweg door Amsterdam. De houding der manschappen was zeer .correct. Het publiek van zijn kant bleef in zijn belangstelling voor het indruk wekkende schouwspel der in snel tem po doortrekkende contingenten loyaal èn waardig. Geheel den middag en avond bleef het verkeer in de binnenstad tengevolge van de passage der Duitsche afdeelingen langs de vastgestelde route gestremd. Zooveel mogelijk echter werd tijdens de onderbre kingen in het langs trekken der colonne's het verkeer gelegenheid gegeyen de route te kruisen. 's Avonds zag men in de stad behalve Nederlandsche soldaten en matrozen ook veel Duitsche militairen tusschen het publiek door de stad wandelen en van den mdbien, ofschoon frisschen Mei-avond genieten. Het Bureau der V.V.V. „Amsterdam", Rokin 5, verstrekt, voor zoover zulks mogelijk is, alle inlichtingen betreffende geëvacueerde personen, vervoersmogelijkheden van Amsterdam naar andere gemeenten enz. Het bureau der V.V.V. Amsterdam, Rokin 5, verstrekt, voor zoover zulks mogelijk is, alle inlichtingen betreffende geëvacueerde personen, vervoersmogelijkheden en Amsterdam naar an dere gemeenten enz. De eerstvolgende zittingsuren zijn Vrijdag 17 Mei van 10—11 en van 3—4 uur. Zaterdag 18 Mei van 10—11 en van 8.309 uur. Opgevraagd kan worden ten hoogste 3 pet. van het totaal tegoed. De directie van de Gooische Tramweg Maat schappij deelt mede, dat de laatste bus cmi tien uur uit Amsterdam CW.P.) vertrekt. De laatste bus uit Hilversum (station) naar Amsterdam vertrekt eveneens om tien uur. Het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers heeft zich, in samenwerking met de Vereeniging iot verspreiding van bloemen, vruchten en lectuur in de ziekenhuizen te Amsterdam beschikbaar gesteld voor de distributie van onderkleeding, pyama's, versnaperingen, bloemen, boeken, enz., voor onze gewonde militairen, die in verschillende Amsterdamsche ziekenhuizen verpleegd worden. Gaven voor dit doel, in geld of in natura, worden gaarne ten spoedigste ingewacht op Heerengracht 480, naast het hoofdkwartier van het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers. Balen flanel, graslinnen e. d. zijn eveneens welkom, waarvan door het K. V. V. onderkleeding wordt vervaardigd. Het hoofd van den luchtbeschermingsdienst te Amsterdam wijst er nogmaals nadrukkelijk op. dat alle posten van den luchtbeschermings dienst bezet moeten blijven. De vrijwilligers worden regelmatig op de posten verwacht on der controle der betreffende hoofden. Voorts kan worden medegedeeld, dat de vrij willigers van de Amsterdamsche luchtbescher mingsbrandweer uit Rotterdam zijn terugge keerd. Zij hebben daar belangrijke diensten be wezen bij het blusschen van branden. Het bureau van den Nederlandschep Bios coopbond deelt mede, dat met toestemming van hooger gezag de bioscopen te Amsterdam ook des avonds weer open mogen zijn. Voorloopig zullen de Amsterdamsche bioscopen een avond voorstelling geven, welke ongeveer half tien zal eindigen. Op Zaterdag en Zondag worden doorloopende voorstellingen gegeven van des middags half twee tot des avonds omstreeks tien uur. De Cineacs zullen iederen dag de gebruikelij ke doorloopende voorstelling geven tot des avonds ongeveer tien uur. Ook de schouwburgen zullen heropend wor den. Den leden van de R.K. Vacantieschool „Licht en Lucht' wordt bekend gemaakt dat de ver gadering van hedenavond in huize „De Liefde" niet doorgaat. Omstreeks twee uur Woensdagavond arri veerden de eerste Duitsche troepen in Haarlem. Het waren voornamelijk de gemo toriseerde afdeelingen en enkele pantser wagens, die het eerst op de Groote Markt verschenen, waar een talrijk publiek de komst van de Duitsche troepen gade sloeg. Na verloop van een half uur bereikte de gemotoriseerde bedrijvigheid op de Markt echter haar hoogtepunt. Uit verschillende richtingen stroomden de Duitsche troepen naar het centrum van de stad. Reeds om tien uur, toen van overheidswege bekend werd gemaakt, dat ieder oogenblik de Duitsche troepen Haarlem binnen konden trek ken, viel op de Groote Markt een groote belang stelling van de zijde van het publiek, waar te nemen. Waar het maar eenigszins mogelijk was groepten de menschen samen en keken af en toe in een bepaalde richting, vanwaar men ver moedde, dat de Duitsche soldaten zouden ver schijnen. Om tien uur echter verscheen er slechts een ordonnance en een uur later kwa men er enkele motorrijders aan, die weer even spoedig verdwenen als zij gekomen waren. Tegen twee uur in den middag, voor dat iemand eigenlijk goed wist waar zij zoo spoe dig vandaan gekomen waren, reed een afdeeling motorrijders, die vooral de aandacht trokken door hun gecamoufleerde helmen en kielen, de Groote Markt op. Achter hen volgden drie pantserwagens. De in het zwart gekleede be manning, die tevens zwarte baretten droeg, stak half boven de openingen van de wagens uit. Onder de bedrijven dóór verschenen er ook vrachtwagens met Nederlandsche sol daten, die met handgeklap ontvangen wer den door het publiek en toen in den loop van de middaguren allengs méér wagens met Nederlandsche militairen het centrum van de stad passeerden, bracht men luide ovaties. Toen omstreeks half vijf de meeste gemoto riseerde afdeelingen zich naar hun standplaat sen begaven en dus de voorwerpen van belang stelling waren verdwenen, verliet het publiek ook gaandeweg de Groote Markt en ver spreidde zich over de verschillende straten. De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft het gemeentebestuur van Bloemendaal medegedeeld, dat met de verbetering van den spoorwegovergang HaarjemZandVoort spoe dig zal worden aangevangen. Met ingang van heden zijn de scholen voorzoover de gebouwen daartoe beschikbaar zjin weder geopend. Het onderwijs wordt gegeven op dezelfde tijd stippen en volgens denzelfden rooster als vóór de Pinkstervacantie, hetgeen inhoudt, dat scholen, welke vorige week 's morgens les ga ven, deze week 's middags de lessen hervatten en omgekeerd. Het onderwijzend personeel was heden aan de school aanwezig. Bleek dat een gebouw niet vrij was, dan werden de leerlingen weder naar huis gezon den tot nader bericht. Aan de R. K. Opleidingsschool aan de Nieuwe Gracht wordt het onderwijs weer nor maal gegeven. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Portemonaie m. i., Heineman, Rijksstraatweg 187 rd.; Polissen, Bureau van Politie, Smede straat. Donderdagmiddag stond voor de Haarlem- sche Rechtbank een zeven-en-twintig-jarige vertegenwoordiger uit Tilburg terecht wegens oplichting. Verdachte had in Februari van dit jaar een rentmeester te Bloemendaal synthetische ben zine te koop aangeboden met de mededeeling, dat met ingang van 1 Maart de benzine distributie zou worden ingevoerd. Hij deed zich voor als een semi-officieel ambtenaar van een vereeniging, die belanghebbenden reeds de gelegenheid bood Dm van deze aanbieding ge bruik te maken. De synthetische benzine zou 19 pet. besparing geven. Op een vraag van den rentmeester, die vol gens zijn verklaring niet veel verstand van deze producten had maar wel overtuigd was, dat hij deze kans moest waarnemen, hoeveel liter hij noodig zou hebben, stelde de ver tegenwoordiger voor om althans drie bussen synthetische benzine te koopen, wat de rent meester dan ook deed. Hij liet den vertegen woordiger, die de bussen toevallig in zijn auto had, f 36.75 uitbetalen. Achteraf bleek de synthetische benzine, die een besparing van 19 pet. gaf, niet veel meer te zijn dan een soort bovenbesmering. De officier van Justitie betoogde in zijn re quisitoir dat verdachte reeds meer soortgelijke feiten op zijn rekening heeft staan. Nadat hij de oplichting bewezen achtte, eischte hij een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek van preventieve hechtenis. De verdediger, mr. Römelingh, pleitte 'voor verdachte clementie, daar verdachte ronduit voor zijn misdrijf is uitgekomen en hij juist in dezen tijd een onontbeerlijke steun moet zijn voor zijn huisgezin. De Haarlemsche Rechtbank zal 30 M-ei a.s. vonnis wijzen. De gemeenteraad van Bloemendaal kwam Donderdagmiddag om 2 uur bijeen, onder voor zitterschap van den burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex. In een spoedeischende vergadering was reeds eerder het nieuw inkomend raadslid, de heer C. J. Cassée, beëedigd en geïnstalleerd. U zult van mij niet verlangen, aldus de bur gemeester, dat ik zal terugkomen op de ge beurtenissen die sinds de vorige week geschied zijn. Deze vergadering wordt gehouden omdat de gemeentebesturen de taak hebben de inner lijke organisatie staande en gaande te houden. De agenda is onbeteekenend, maar wij moeten ons dagelijkscb werk toch doen, zooals ook de gewone huishoudens voortgaan. Tot lid van het Georganiseerd Overleg werd benoemd de heer C. J. Cassée. Tot leden der Commissie van Toezicht werden herkozen de heeren C. J. Dhont en S. A. Wiloow. Den heer H. L. van Beusekom, schoolarts, werd eervol ontslag verleend. Verschillende administratieve wijzigingen in reglementen werden aangebracht. De raad besloot een terrein aan den Zeeweg te verhuren aan W. Dijkstra en een weiland aan den Kennemerweg aan P. Th. Sintenie. Bij de verleéning van een crediet voor aan schaffing van een tweede blokbrandspuit voor Overveen zeide de voorzitter, dat de luchtbe schermingsdienst intact blijft, ten behoeve van de bevolking .De controle op de verduiste ring is thans echter opgedragen aan de ge meentelijke politie. Vastgesteld werd de verordening op het toe kennen van pensioen of wachtgeld aan gewe zen wethouders en hun weduwen en weezen. De overige punten werden van de agenda afgevoerd. De voorzitter overhandigde den leden daarna een uittreksel van de wettelijke banden, die het gemeentebestuur thans, als trait-d'union tusschen de bezetting en de burgerij binden. De raad ging tenslotte in geheime zitting. Mei Allied Chemical American Bemberg American Can Co. Am. Car F.dry Am. Hide Leather Am. Smelt Ref. Am. Tel. 6? Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeke Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago 'Milwaukee Chicago Rock lsl. Chrysler Motor Cities Service Continental Oil Clim. Molybdenum Douglas Aircraft Dupont dc Nem. 7 Dawesl. 5% Young General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intercont. Rubber Industrial Rayon Intern. Nickel Intern. Tel. en Tel Kennecott Copper Martin Glenn Cy. Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. National Steel New York Central Norfolk Westeri North. Am. Av. North Am. Comp. Pennsylvania Phillips Oil Proctor Chambli Radio Corporation Rep. Steel Scars Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Sotthern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Studebaker Corp. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel •Vool worth Building Westingh. Electr. 16 159 157 41* 78 7 I 25* 17 i 3* 83 f 31 i 69 168 33 44 i 16 i 4 i 24 21 32 i 39 J 12 i 206 18* 171 59* 5* 18! 69* 8 i *9 i 11 i 5 37f 83 50| U 22 55| 34* 95* 15 157 103 40* 155 78* 71 24* 17* 3* 80 f 3! 34* i 68! 167* 32! 43 f 16 3* 24* 2* 32* 11 201 18 17* 59* 5 16! 70* 8* 8! io i 6 37* 83 46* 1 I. 22f 53 35 97 14 155 16* 103 26 4 42 153 78 7* 25 16* 3* 28! 76! 3* 28* 35* 66§ 4! 21 i 29* 161 12 31 42* 16§ 3* 7! 2! 19* 24 2* 32 i 36! 40 24 14| 58 11 200* 14* '8 17! 32 59* 5* 16 71 9* 9* 8* 11* 6 37§ 7 10* 84* 45* 1 5 22* 51 34* 96 - ex dividend t ex coupon. - nieuwe aar fleelen. m gedaan en laten. t - Weden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3