Nervositeit in Parijs ZL Geduld van Italië ten einde Verzoek van den Aartsbisschop Alle melk moet gekookt worden HET MIDDELLANDS ZEE-GEBIED BRUSSELS VAL IN DE DUITSCHE PERS DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS më>:- Sklihan OUDE G EN E V E R Levert <S Co.; De Wildeman - Amsterdam DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM ZATERDAG 18 MEI 1340 - AVONDBLAD Geruchten over zetelverplaatsing der geallieerde regeeringen De houding van Italië Een artikel van Scorza Ernstige vliegramp in Spanje De Amerikaansche vliegtuigproductie Belastïngverhooging in Turkije Het verbod tot slachten van vee Informatiebureau Roode Kruis Geen telefonische inlichtingen Beschadiging Water staatswerken Spoedige opgave wordt verwacht Distributie van veevoeder Alle bepalingen blijven van kracht Ernstige ontstemming over de Fransch-Britsche blokkade Onderscheidingen voor Duitsche officieren Verklaring van minister Filof ENGELSCHE KROONRAAD BIJEEN Inlichtingen omtrent het wegverkeer LUCHTVERKEER PARIJS— LONDEN STOPGEZET BLOED BESCHIKBAAR VOOR BLOEDTRANSFUSIE Het verkeer in Den Haag Kunstmestvoorziemng in Duitschland HAAGSCH GERECHTSHOF Kolenproductie in Joego-Slavië Prestaties van het Duitsche leger Scherpe critiek op de Britsche radio Roemenië en de buitenlanders EEN MIJNENVELD BIJ KAAP AGULHAS Werkloosheidsbestrijding in Denemarken Bedrijfsleven in Estland Geallieerden achten toestand zeer ernstig Roosevelt blijft in Washington De versterking van het leger SCHOTEN IN OXFORDS UNIVERSITEIT UW CADEAU *12.50 dag meteen •u&y&ail egin uw Anno 1690. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ALGEMEENE FRIESCHE LEVENSVERZEKERING-MIJ. Leeuwarden Burmaniahuis GROOT-NOORDHOLLANDSCHE VAN 1845 Amsterdam Van Brienenhuis Beider garantie voor alle verzekerden PARIJS, 17 Mei. (D. N. B.) Naar in wel ingelichte Parijsche politieke kringen vernomen Wordt, heeft de chef van het Fransche minis terie van Buitenlandsche Zaken tot verschei dene buitenlandsche missies de vertrouwelijke vraag gericht, of „voor een hypothetisch ge val" de leiders der missies bereid zouden zijn lnet een beperkten staf tijdelijk de Fransche regeering naar een andere plaats in Frankrijk, of ook buiten Frankrijk te volgen. Het denk beeld zou zijn geopperd, zoo verneemt men uit dezelfde bron, zekere voorbereidingen te tref fen, ofschoon natuurlijk nauwelijks aan te ne men is, dat zich de noodzakelijkheid zou voor doen van een vertrek. Deze vertrouwelijke vraag heeft in politieke kringen een sterke beroering gewekt en aanleiding gegeven tot vele geruchten. Er wordt reeds van gesproken, dat in geval van een „onverwachte ontwikke ling" de Fransche regeering tijdelijk met de Engelsche regeering naar Canada zou gaan om van daar den verderen tegenstand tegen Duitschland, gesteund op de koloniale bronnen, Voort te zetten. Reizigers, die uit Parijs zijn aangekomen, ver tellen, dat de militaire ontwikkeling ernstige ongerustheid heeft gewekt bij de bevolking. Breede kringen schijnen met een plotselinge, algeheele evacuatie van Parijs rekening te hou den en treffen reeds voorbereidingen door het koopen van koffers. De kofferzaken zijn uitver kocht. De nervositeit wordt nog versterkt door de geruchten, volgens welke de Fransche re geering het voornemen zou hebben uit Parijs te vertrekken, wanneer de Duitschefs nog ver der Noord-Frankrijk zouden binnendringen. NEW YORK, 17 Mei. (Tass). De Ame- rikaansche pers meldt uit Alexandrië, dat uit vrees voor een uitbreiding van den oor log naar de Middellandsche Zee de Egyp tische regeering er van heeft afgezien om voor het zomerseizoen van Cairo naar Alexandrië te gaan. Staatssecretaris Huil heeft ten aanzien van de vraag, of de schepen der Vereenigde Staten gewaarschuwd zijn om de Middellandsche Zee hiet aan te doen, verklaard, dat dit niet het geval was. Omtrent het in Europa vertoevende eskader der Amerikaansche vloot verklaarde Huil, dat dit voor Lissabon voor anker ligt en geen nieu we instructies heeft gekregen. Voorts demen teerde Huil de bewering, die in zekere berich ten is gedaan en volgens welke de Amerikaan sche ambassade in Rome instructie zou heb ben gekregen om documenten in cijferschrift tc verbranden. Het Russische blad Moskowski Bolsjewik be handelt in een uitvoerig artikel weer het thema van den toestand in de Middellandsche Zee. Het blad schrijft: de militaire macht van Ita lië, zijn zeestrijdkrachten en zijn superieure luchtvloot vormen een belangrijken factor. Het Italiaansche luchtwapen kan de meeste Engel- sche en Fransche strategische punten bedrei gen en de zeestrijdkrachten der Westelijke mo gendheden verlammen. In Libye bezit Italië een geschikt uitgangspunt voor opmarsehen in het Engelsch-Fransche koloniale gebied. In Al banië heeft Italië een operatiebasis tot afweer Van vijandelijke aanvallen op den Balkan. In de Lavoro Fascista zet Carlo Scorza een Prominente persoonlijkheid der fascistische ar beidersorganisatie de redenen uiteen, waarom Italië, wanneer het uur mocht slaan, in den oorlog zal trekken. Er is, zoo schrijft hij, voor Italië gëen andere keus. Eeuwenlang hebben de Italianen voor vreemden gestreden, die daar uit profijt trokken. Thans strijden de Italianen in het bewustzijn van hun historische missie alleen voor hun ononderdrukbare levensrech ten. Aangezien Italië niet langer de gevangene van de Middellandsche Zee wil blijven, is het tot alles bereid. Omdat het buitenland Italië economisch bedreigt en het imperium tracht in tweeën te scheuren, staat Italië thans van de Alpen, tot aan de Afrikaansehe kusten als één man op. worden afgeleverd tegen inname van witte be stelbonnen of andere door den "plaatselijken bu reauhouder afgegeven bewijzen. De leverancier van mengvoeders is verplicht aanteekening te houden van alle afleveringen, waarb- moeten worden vermeld de datum, de hoeveelheid, de afnemer en de soort voeder van iedere aflevering. Bovendien moet worden ver meld of de aflevering is geschied tegen inname van een witten bestelbon dan wel van bewijs van den plaatselijken bureauhouder, verkregen door vertooning van het afleverings- Aanvulling van den voorraad kan worden register aan den plaatselijken bureauhouder waarbij een blauwe bon zal worden verstrekt. Voor de mengvoeder-fabricage blijven de voor schriften van kracht. In onvermijdelijke geval len mag voorloopig van het mengrecept worden afgeweken, mits het eiwitgehalte niet afwijkt van dat van het voorgeschreven mengsel. De veehouder kan voor rundvee, dat wegens evacuatie bij hem is ingekwartierd, een voeder bon krijgen bij den plaatselijken bureauhouder MADRID, 17 Mei. (D.N.B.) Het van Rome naar Madrid vliegende verkeerstoestel Ala Lit- toria is kort na weder te zijn opgestegen in Bar celona van geringe hoogte neergestort. Daarbij werden acht passagiers en de bemanning gedood. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. De machine zou terstond na den start op een hoogte van 40 M. in brand zijn gevlogen. WASHINGTON, 17 Mei (Stefani). Medege deeld wordt, dat de Amerikaansche vliegtuigfa brieken zich bereid hebben verklaard de pro ductie tot een maximum te verhoogen, zoodat het volgend jaar het cijfer van 50.000 toestellen wordt bereikt. Naar het D. N. B. uit Washington verneemt, zijn veertig leiders van vliegtuigfabrieken en soortgelijke ondernemingen tegen Maandag voor een bespreking met vertegenwoordigers var. de Ministeries van Oorlog en Marine naar Washington ontboden. 1ST AN BOEL, 17 Mei (D.N.B.) In de Turksche Nationale Vergadering zijn de debat ten begonnen over wetten, die een aanzienlijke verhooging van alle belastingen voor de nieuwe begrooting inhouden. De belastingverhooginger zijn vooral veroorzaakt door den achteruitgang van den buitenlandschen handel, de toeneming der bewapeningsuitgaven en de vergrooting van den schuldendienst door de laatste, door Enge land toegestane leeningen. Het Rijksbureau voor Voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat van het verbod tot het slachten van rundvee, paarden, varkens en schapen, geldende in de provincie Noord- Holland, Zuid-Holland (met uitzondering van Goeree en Overflakkee) en Westelijk Utrecht, welk verbod is ingegaan 14 Mei j.l., met ingang van Zondag 19 Mei as. algemeene dispensatie wordt verleend. De directeur van het Informatiebureau van het Nederlandsche. Roode Kruis maakt bekend, dat telefonische inlichtingen omtrent gewonde, gesneuvelde en vermiste militairen, niet kunnen worden gegeven. Zoodra bijzonderheden van eenig militair bekend zijn, volgt hiervan on middellijk een schriftelijke mededeeling aan de opgegeven familiebetrekkingen. Zij, die monde- ling inlichtingen wenschen te verkrijgen, ver- Voegen zich persoonlijk Zwarteweg 75, 's-Gra- venhage, van 918 uur. Zij dienen voorzien te zijn van de juiste gegevens, zooals naam, voor haam, geboortedatum, legeronderdeel, van den- gene, naar wien wordt geïnformeerd. Namens den Opperbevelhebber van Land en Zeemacht wordt in overleg met den Duit- schen militairen bevelhebber in Nederland aan de hoofdingenieurs-directeuren van den Rijkswaterstaat opgedragen, ten spoedigste aan den directeur-generaal van den Rijks waterstaat: a. Opgave te zenden van de vernielde Rijkswaterstaatswerken en van de mate waar in scheepvaart nog mogelijk is ter plaatse waar bruggen en andere werken vernield zijn; b. Opgave te zenden van de havens en hare monden, waar de toestand niet normaal is; deze opgave wordt onmiddellijk verwacht; indien dit tot bespoediging kan leiden kunnen de opgaven voor de verschillende havens af zonderlijk worden verzonden; c. Voorstellen te doen om de vaart te her stellen. Het Rijksbureau voor Voedselvoorziening maakt bekend, dat ten aanzien van de 'veevoe derdistributie het volgende geldt: Voorzoover daarvan niet nadrukkelijk wordt afgeweken, blijven alle bepalingen van kracht. Voor aflevering en vervoer van mengvoeders en de grondstoffen daarvan blijven dus bestel bonnen en geleidebiljetten vereischt. Het is den leveranciers van veevoeder ten strengste verboden, aan houders iets anders dan mengvoeders af te leveren. Uitzondering wordt gemaakt voor zemelen Deze mogen vrij worden afgegeven ten behoeve Van rundvee met onvoldoende weidegelegenheid Mengvoeders mogen aan veehouders slechts BERLIJN, 18 Mei. (D.N.B.) De diploma tieke medewerker van de „Berliner Börsen- Zeitung" schrijft, dat het geduld van het Italiaansche volk en zijn regeering ten einde raakt, nu zij acht maanden de onwettige Fransch-Britsche blokkade-maatregelen heb ben verdragen. Wanneer Italië thans zegt: „Tot hier toe en niet verder," dan verdedigt het daarmede niet alleen eigen recht en belang, doch ook het recht van de benadeelde volken en wordt het de voor vechter van een hersteld onaantastbaar inter nationaal recht en een ordening, waarin een der gelijk verachten van het volkenrecht niet meer mogelijk is. Dit geeft zijn argumenten en op treden een moreele kracht, welke veel verder gaat dan de eigen zaak. Italië kan optreden in naam van de menschheid en van de kleine vol ken, want eerst nadat Engeland het laffe wapen van den honger- en economischen oorlog heeft ingevoerd, is de oorlogvoering zoodanig gewor den, dat ook de fundamenten van kleine mo gendheden worden opgeblazen. Geen eerlijk en krachtig volk zal dulden, dat deze strijd tegen vrouwen en kinderen wordt gevoerd, zonder de uiterste middelen tot afweer te gebruiken. Geen groote mogendheid zal evenwel ook op den duur een gedwongen ordening in de wereld op politiek en economisch gebied van een of twee andere mogendheden aanvaarden, welke deze door middel van economischen oorlog en onvrijheid ter zee pogen in te voeren. Deze ondraaglijke toestand is in de afgeloopen acht maanden op gelegd aan alle onterfde of anti-kapitalistische mogendheden. Duitschland heeft de consequen ties hieruit getrokken. Duitschland heeft besloten de Britsch- Fransche terreur te breken en het begrijpt zeer goed, dat ook voor Italië de tijd zal komen, waarop zijn geduld ten einde is. Het herstel van de vrijheid ter zee voor allen is een taak, welke allen volken ten goede zal komen. BERLIJN, 18 Mei (D.N.B.) De Führer heeft den generaal der kavalerie, Von Kleist, den luitenant-kolonel Balck en Iwand, vlieger generaal Sperrlo, generaal-majoor Von Richt- hofen en kapitein Weiss het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend. SOFIA, 18 Mei. (D. N. B.) Minister-president .Filof van Bulgarije heeft aan de pers verklaard, dat hij zeer tevreden was over het werk, dat het parlement heeft gedaan, in het bijzonder betreffende de begrooting. De begrooting is in zestien vergaderingen behandeld en is dank zij de eensgezindheid van de kamer snel afgehan deld. Verder deelde Filof mede, dat het parlement 1 Juni op reces zal gaan. LOfJDEN, 17 Mei (D.N.B.) In het Bucking ham Palace is Vrijdagavond een Kroonraad gehouden, waarbij Chamberlain, Attlee, Lord Lucan en Hudson tegenwoordig Waren. De A.N.W.B. deelt mede, dat de voor het pu bliek toegankelijke afdeeüngen van het hoofd kantoor te Den Haag normaal geopend zijn. De A.N.W.B. stelt zijn inlichtingendiensten gaarne beschikbaar voor leden en niet-leden. zoodat men zich tot het hoofdkantoor van den Bond te Den Haag kan wenden tot het verkrijgen van inlichtingen omtrent den toestand van wegen en verkeer. LONDEN, 17 Mei (D.N.B.) Het luchtver keer tusschen Parijs en Londen is stopgezet. De inspecteur van den Geneeskundigen Dienst maakt in overleg met den Duitschen militairen bevelhebber in Nederland, bekend, dat ten be hoeve van bloedtransfusies bloed beschikbaar is bij prof. Borst, Binnengasthuis, Amsterdam. De militair geneeskundige dienst dient zich in voorkomend geval rechtstreeks tot voor noemden hoogleeraar te wenden. v Greb on de* Generaal-luitenant von Tiedemann, divisie-commandant van de Duitsche bezettingstroepen in de Vesting Holland (Foto Sta.pfj De Duitsche bevelhebber in Nederland, luitenant-generaal Hanssen. De Nederlandsche bevolking heeft uit de maatregelen, welke de Duitsche bevel hebber heeft genomen, duidelijk kunnen constateeren, dat diens uiterste streven er op gericht is 'n sfeer van wederzijdsch vertrouwen te scheppen. Daar het dank zij zijn persoonlijk ingrijpen gelukt is, terstond na het staken van den strijd de rust volledig te herstellen, ziet de bevolking ook met vertrouwen zijn verdere maatregelen tegemoet De Aartsbisschop van Utrecht verzoekt den priesters een H. Mis op te dfagen voor allen, die dezer dagen voor Ons land gevallen zijn. De geloovigen worden eveneens aangespoord voor hen te bidden. Wij zijn overtuigd, dat gij ook Ons dierbaar vaderland en Ons niet in Uw gebeden zult vergeten. De Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. dr. J. DE JONG De hoofdcommissaris van politie te 's-Gra- venhage maakt, in overleg met den Duitschen militairen bevelhebber aldaar, de volgende ver keersmaatregelen bekend 1. Duitsche en Nederlandsche militaire voer tuigen, alsmede die van overheidsdiensten, zoo als politie, brandweer, telefoon, electrisch be drijf, gasbedrijf, waterleiding enz., moeten met groote snelheid en ongehinderd van de wegen gebruik kunnen maken en voorrang hebben boven het overige verkeer. 2. Bij kruiswegen mag het publiek niet blij ven staan. 3. Wielrijders mogen met niet meer dan twee naast elkaar rijden, ook niet bij het inhalen. 7AJ moeten uiterst rechts van den weg rijden, bochten naar links zeer ruim en bochten naar rechts zeer kort nemen. Zij moe ten zeer duidelijk teekens van richtingverande ring geven. 4. De bevolking mag- niet blijven stilstaan bij op de wegen geplaatste Duitsche en Neder landsche legervoertuigen en materialen. Het samenscholen van publiek bij Duitsche troepen en opstellingen is eveneens verboden. BERLIJN, 18 Mei (D.N.B.) De voorziening van den Duitschen landbouw met stikstof houdenden kunstmest is door een nieuwen over heidsmaatregel betreffende den afzet verzekeid. Deze regeling voorziet in een basiscontingent voor het oude rijk van 85 pCt. van het hoogste gebruik van 19381939. In de Ostmark kon dit contingent zelfs op 115 pCt. der in 1938 1939 verbruikte hoeveelheden worden vastgesteld. In Sudetenland wordt 100 pCt. van de afgenomen quanta in 1939—1940 afgeleverd. In den loop van de bemestingsperiode zullen aan het basis contingent nog aanvullende hoeveelheden wor den toegevoegd. Door deze aanvullende ver deeling wordt de mogelijkheid geschapen de aanspraken op grootere toewijzingen, als gevolg van den verbouw van cultures, die zeer veel stikstof noodig hebben, te bevredigen. Door deze nieuwe regeling zal het mogelijk zijn den Duitschen landbouw in de bemestingsperiode 19401941 praktisch dezelfde hoeveelheden stik stof te leveren als gemiddeld over de drie laat ste jaren voor den oorlog. De president van het gerechtshof te 's-Gra- venhage verzoekt ons mede te deelen, dat tot nader bericht alle civiele zittingen van dat hof op de gewone uren zullen worden gehouden in het gebouw van den Hoogen Raad op het Plein te 's-Gravenhage. Zoo geen nader bericht hieromtrent verschijnt zullen de strafzittingen ran gemeld gerechts hof evenals vroeger in het Paleis van Justitie aan het Korte Voorhout no. 11 gehouden wor den. BELGRADO,' 17 Mei (D.N.B.) De Joego-slavi- sche kolenproductie bereikte in Maart met 610.000 tons de hoogste maandelijkschè produc tie, die tot nog toe werd bereikt en was daar mede 20.2 pet. grooter dan in Maart 1939. De Joegoslavische kolenproductie bereikte in het eerste kwartaal van 1940 het recordpeil van 1.808.000 tons, tegen 1.474.000 tons ift de overeen komstige periode van het vorig jaar. BERLIJN, 18 Mei (D.N.B.) Met groote koppen maakt de Duitsche pers melding van het feit, dat de Duitsche troepen Brus sel zijn binnengerukt. De „Berliner Börsen-Zeitung" schrijft, dat het onvergelijkelijk is, wat in deze dagen tot stand is gebracht en wat de Duitsche vliegers, divisies en pantsertroepen hebben bereikt. Het eerste groote treffen met de Franschen en Engelschen heeft evenzoo tot een overwin ning geleid als het treffen met de Belgen. De Fransche minister-president Reynaud poogt zich, aldus het blad, hieruit te praten, door te spreken over de politieke wals en hij schildert de Duitsche bewapening, welke is op gestapeld om oorlog te voeren en Europa te beheerschen. Deze verklaring is evenwel te sim pel. Hij kan toch niet het historische feit weg praten, dat Fiankrijk en Engeland dezen oor log hebben voorbereid, dat zij het waren, die den oorlog hebben verklaard en dat Frankrijk en Engeland hebben gezegd, dat het begrip „neutraliteit" niet meer bestond, in de over tuiging, dat de Führer zou wachten, tot de Westelijke mogendheden met de mogendheden, welke nog niet aan den oorlog deelnamen, als basis, Duitschland in de flank zouden aanval len en in het hart zouden treffen. Deze bereke ning is niet verwezenlijkt. Nederland en België zijn spoedig ineengestort, Engeland en Frank rijk moeten er thans de vruchten van plukken. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft, dat in de meeste gevallen de val van de hoofd stad gelijk stond met het verlies van den oor log en dat het thans in ieder geval eiken Belg duidelijk kan zijn geworden, dat verder strijden alleen Engeland en Frankrijk ten goede komt en niet België. De „Berliner Lokalanzeiger" verklaart: Bel gen en Franschen hebben den strijd voor En geland op zich genomen. Nu bemerken zij, dat deze dienst voor Engeland doodelijke en helsche gevolgen heeft. De hoofdstad van België is in Duitsche handen, de regeering is op de vlucht. Wederom vluchten smadelijk de schuldigen, die het volk in het ongeluk hebben gebracht. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd deelt in aansluiting aan de gege ven waarschuwing omtrent het koken van melk nog mede, dat nader de noodzaak is gebleken om ook alle z.g. gepasteuriseerde en gesteriliseer de melk in flesschen voor het gebruik te koken De aanwijzing luidt dus thans, dat teneinde gevaar voor typhus te voorkomen alle melk, zoowel flesschenmelk als losse melk, voor het gebruik dient te worden gekookt. BELGRADO, 18 Mei. (D.NB.). In politieke kringen te Belgrado heeft men zeer scherpe critiek geuit op beweringen van de Britsche radio, welke betrekking hadden op Joego-Slavië en de andere Balkan-landen. De Britsche radio heeft namelijk gezegd, dat men, na de gebeurte nissen in België en Nederland, mag verwachten, dat de Balkanlanden zich in hoogsten alarm toestand zullen bevinden tegen Duitschland. In verband hiermede verklaart men te Belgrado, dat Engeland, hoewel het niet in staat is geweest Polen. Finland en Nederland te redden, thans andere volken in bloedige avonturen wil storten. In Joego-Slavië ver trouwt men op de goede betrekkingen met Duitschland en denkt er niet aan deze ten gunste van een derde in gevaar te brengen. Het Roemeensche agentschap Rador deelt mede, dat de buitenlanders in Roemenië, die niet het recht hebben hun beroep uit te oefenen en die na 1 September 1939 het land zijn bin nengekomen, voor 30 Mei het land moeten verlaten. Zij, die zich niet hieraan storen, zul len in een concentratiekamp geïnterneerd worden. PRETORIA, 17 Mei (Stefani). De minister van Defensie heeft bekend gemaakt, dat een mijnenveld is ontdekt nabij Kaap Agulhas en dat mijnenvegers op zoek zijn naar andere vel den. Verscheidene der ontdekte mijnen zijn ver nield. KOPENHAGEN, 17 Mei (D.N.B.) In re- geeringskringen is langdurig onderhandeld over de economische aangelegenheden, welke zijn voortgesproten uit den nieuwen toestand. De besprekingen hebben geleid tot wetsont werpen ter bestrijding der huidige economische moeilijkheden der werkloosheid. De regeerings- voorstellen zullen de volgende week aan den Deenschen Rijksdag worden voorgelegd. REVAL, 17 Mei. (D.N.B.) Op de jaarvergade ring van de Handels- en Industriekamer legde de voorzitter er den nadruk op, dat de internatio nale gebeurtenissen ook haar stempel drukken op het economische leven van Estland. Het be drijfsleven van Estland is, ondanks de moeilijk heden, er in geslaagd in de afgeloopen oorlogs maanden de productie en de voorziening van het land van de noodzakelijke producten te hand haven. De industrieele productie is in het afge loopen jaar grooter aan ooit geweest, terwijl de uitvoer gestegen is. Het bankwezen heeft bevre digend gcfunctionneerd en ook de scheepvaart was bevredigend. Londen, 17 Mei (D.N.B.) In een he denavond uitgegeven officieuze verklaring wordt gezegd, dat men in verantwoordelijke Londensche kringen niet tracht voor de openbare meening den ontzaglijken ernst van den toestand te verheimelijken. De Fransche generalissimus Gamelin, de op perbevelhebber van de geallieerde strijdkrach ten te land, heeft een dagorder tot de troepen gericht. Daarin wordt gezegd: „Het lot van Frankrijk en zijn bondgenooten hangt af van den slag, die thans aan den gang is. Engelsche, Belgische en Nederlandsche soldaten, vrijwilli gers uit andere landen, iedere troep, die niet vooruit kan komen, moet zich eerder laten doo- den dan een stuk grond prijs te geven. Zooals steeds in het ernstige uur der Fransche geschie denis, is ook thans de leuze: Overwinnen of sterven." WASHINGTON, 17 Mei. (D.N.B.) President Roosevelt heeft in de Vrijdag gehouden pers conferentie verklaard, dat hij dit weekend niet naar Hydepark zal gaan. Voorts deelde hij mede, dat hij zijn groote reis naar het Westen der Vereenigde Staten in verband met de oorlogs ontwikkeling in Europa definitief heeft opge geven. Op de vraag, hoe hij de door hem ge vraagde 200 millioen dollar voor het volgende en liet daarop volgende begrootingsjaar wil gebrui ken, verklaarde Roosevelt, dat er vele gevallen zijn, waarin plotseling een gebruik voor deze gelden gewenscht is. In zijn boodschap, zoo voegde hij hieraan toe, heeft hij reeds drie dee len genoemd: uitbreiding van de vliegtuig industrie, uitbreiding van de fabricage van het luchtafweergeschut en opleiding van aanvul lend bedienend personeel voor dezè speciale wa pens. Het kan voorkomen, dat de gewone begroo ting hiervoor niet geheel toereikend is, of het kan noodig blijken den bouw van verdere vlieg tuigfabrieken te financieren. Verder overweegt men vernieuwing van de laatste 35 torpedoboot- jagers uit den wereldoorlog,-die tot dusverre nog niet weer in dienst werden gesteld. Ook heeft hij geld noodig om hier en daar te kunnen aan moedigen tot de vervaardiging van werktuigen en werktuigmachines. Conferenties met, vlieg tuigfirma's en daarbij behoorende takken van industrie zijn voortdurend aan den gang om een grootsche uitbreiding der productie te bevorde ren. Het plan is echter alleen financieele onder steuning te verleenen aan de firma's, niet de firma's door de regeering te laten overnemen. De subcommissie van de militaire commissie van den Amerikaanschen Senaat heeft gisteren een voorstel aangenomen om 1.694 millioen dol lar ter beschikking te stellen voor versterking van het leger. Dit is het hoogste bedrag, dat ooit voor militaire doeleinden in vredestijd beschik baar is gesteld. De Vereenigde Staten zijn thans in staat een volledig uitgerust leger van 280.000 man op de been te brengen, 25.000 man meer, dan Roose velt heeft voorgesteld. LONDEN, 17 Mei (D.N.B.) Een ernstig incident heeft zich voorgedaan in de univer siteit van Oxford. Uit een kamer werden plot seling schoten gelost op eenige studenten op het binnenplein. Een der studenten werd ge dood, twee zwaar gewond en één licht gewond. De oorzaken van dezen aanslag worden niet bekend gemaakt. Fabr. Barendrecht by Rotterdam - Telefoon 406 Stand op Zaterdag 1 uur n.m. 765.4 Vorige stand 763.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1