GROOT BADHUIS Nieuws van Legeronderdeelen WcWUfómu M,,or,SE ZANDVOORT M rouw VERANTWOORDELIJKHEID Haderend eeuwfeest van Manschappendie in welstand verkeeren RES A-ARNHEM ZATERDAG 18 MEI 1940 IN DE NIEUWE EXPLOITATIE VOLLEDIG PENSION - TOURNANTE HET ELDORADO VOOR UWE VACANTIE SS ™lucht-RESTauRamt ■- iï-li, rV/ V'- v Het dragen van verantwoordelijk heid is een zware en hooge taak van den mensch. Het vereischt karakter, moed, inzicht, beleid. Hoe Sfooter de verantwoordelijkheid, hoe grooter de gaven'van geest en hart die hen te zijn, om haar naar behooren te dragen. Vrees voor verantwoordelijk heid, de zucht om zooveel mogelijk ver antwoordelijkheid van zich af te schui- Ven of, erger nog, de armzalige poging 0tn alle verantwoordelijkheid van den hiensch te ontkennen, zijn evenzoovele tekenen van gebrek aan karakter, aan energie, aan plichtsbesef. Elke mensch, hoe gering en nederig zijn positie -ook moge zijn, draagt een °nontkoombare en onafschuifbare ver antwoordelij klreid tegenover God, die hem eenmaal rekening en verantwoor ding z^l vragen van al zijn doen en la ten. Maar behalve deze primaire verant woordelijkheid draagt iedere mensch in teerdere of mindere mate mede verant woordelijkheid voor anderen, zijn dier baren, zijn ondergeschikten, zijn mede- Werkers, en ten slotte voor de geheele Volksgemeenschap, waarvan hij deel uit- hiaakt. De individueele verantwoorde lijkheden grijpen in elkaar en zoo ont staat een groote collectieve verantwoor delijkheid voor het geheel, waaraan ieder Zijn deel meedraagt. Zooals vele handen het werk licht maken, zoo wegen de ge zamenlijk met vastberadenheid en goede trouw te dragen verantwoordelijkheden hiinder zwaar, indien allen zonder uit zondering in volkomen loyaliteit tegen over zichzelf en tegenover de anderen daaraan meedragen. Onder de huidige omstandigheden dragen de Nederlandsche staatsburgers hi het bezette gebied individueel en ge zamenlijk een bijzonder zware verant woordelijkheid. Dit blijkt duidelijk uit den oproep aan de bevolking van Neder land, waarin de Opperbevelhebber van het Duitsche leger het bezette gebied °hder Duitsch militair bestuur stelt en Verklaart: „Het zou de Duitsche weer macht spijten, indien zij zich, gedwon gen door vijandelijke handelingen van °hverantwoordelijke elementen der bur gerbevolking, tot scherpe maatregelen *-egen de gansche burgerbevolking moest genoodzaakt zien." Dat dus een- ieder steeds en onder alle omstandigheden zich deze groote verantwoordelijkheid ten aanzien van de geheele Nederland sche volksgemeenschap helder bewust hlijve en dienovereenkomstig handele. kaardoor zal de Nederlandsche bevol king van het bezette gebied niet alleen haar eigen belangen dienen, maar ook het beste getuigenis geven van haar karakter, geestkracht, plichtsbesef en saamhoorigheidsgevoel. „CAECILIA" Kerkconsecratie te Delft Plant boonen op braak liggenden grond PENSIOENTOESLAG- BETALING IN ROTTERDAM Vluchtelingen in Den Haag is zeldzaam fijn en niet duur SALADE SAUS (Zie vervolg Laatste Nieuws) WISKUNDE L.O. en M.O. K1 HANDELSKENNIS L.O. EEN BUITENISSIGE door ONDER DIRECTIE VAN L v. STERKENBURC, ZELFDE DIRECTIE „DE VIJF VAN NOORDWUK' Overdekf Openlucht-Restaurant Eigen strand met Luxe Badcabines vanaf 5.Voorseizoen, vanaf 5.75 Hoofdseizoen DINER I 4, EN I 5.- RESERVEER TIJDIC UW TAFEL TELEFOON 2141 "OTEL gboot BADHUIS NORMANDIfc-BAR De secretaris van de Maatschappij „Caecilia' beeft zijn 99ste jaarverslag geschreven, wat hem deed denken aan het naderend 100-jarig Restaan. De maatschappij acht het echter thans niet öeh tijd om feest te vieren en bovendien heeft •■Caecilia" nooit in den gebruikelijken zin haar hibilea gevierd, maar deze altijd beschouwd als een gunstige gelegenheid om de weduwen en oud-leden te ondersteunen. ,,Onze schoonste feesten", schreef de toenmalige secretaris ir. 1845, „zijn die Algemeene Vergaderingen, waar in met algemeene stemmen een voorstel tot ondersteuning wordt aangenomen." En over eenkomstig deze opvatting zal de maatschappij haar eeuwfeest vieren. Bovendien zal aan de donateurs en donatri ces een z.g. altijddurende verjaarkalender worden toegezonden met Caecilia-afbeeldingen naar 12 meesterwerken en bovendien op eik blad een woord van een groot denker over de muziek of de kunst in het algemeen. Donderdag heeft de plechtige consecratie plaats gehad vafi de nieuwe Sacramentskerk in den Wijpolder te' Delft. De plechtigheid ver richtte de hoogeerw. heer J. P. J. Kok, deken van Delft, met assistentie van den zeereerw. heer C. P. v. d. Salm, pastoor der Sacraments kerk en de weleerw. heeren J. Roscnhart en C. Watervis. De Algemeene Vereeniging- voor Bloem bollencultuur en de Bond van Bloembollen- handelaren hebben hun leden aangeraden, het daarvoor geschikte, braakliggende land - onverwijld met boonen te beplanten. Met medewerking van de bestaande Centrales in Den Haag zullen de besturen over voldoen de zaadboonen kunnen beschikken tegen de geldende prijzen. De leden dienen de benoodigde hoeveelheden en soorten direct aan een der bondsbesturen op te geven, waarna zij bericht zullen ont vangen, waar het zaad tegen contante betaling moet worden afgehaald. Het gemeentebestuur van Rotterdam maakt bekend dat de te Rotterdam wonende gepen- sionneerden, die toeslag op hun pensioenen ont vangen, en degene^i, die bijslag ontvangen op uitkeering krachtens de Ongevallenwet, zich voor het in ontvangst nemen van den hun toe komenden bijslag kunnen aanmelden Dinsdag 21 Mei, tusschen 10 en 14 uur aan het school gebouw 's Gravendijkwal 26 te Rotterdam. De burgemeester van 's-Gravenhage deelt in deze gemeente verblijvenden vluchteingen mede, dat zij, voorzoover bij particulieren opgenomen of verblijvend in particuliere huizen, verplicht zijn zich onverwijld ter gemeente-secretarie, afdee- ling Bevolking, Verkiezingen en Burgerlijken Stand, Goudenregenstraat 36, te melden met op gave van naam, voornamen, leeftijd, geslacht, woonplaats en tegenwoordige verblijfplaats. De aangifte kan ook geschieden door hen, die vluch telingen herbergen, indien laatstgenoemden er niet toe in staat zijn. Het bureau is daartoe geopend op werkdagen van 8.45 uur tot 17 uur. De luitenant Monkhorst meldt, dat allen van de 116de batterij luchtdoelartillerie en van 't 94ste- en 95ste, alsmede van het 87ste en 92ste peleton luchtdoel-mitrailleurs zich in besten welstand bevinden. Zij zijn gelegerd in Dalem bij Gorkum. Commandant Kuiken van het detachement Den Oever verzoekt mede te deelen, dat bij 't. detachement Den Oever allen wel zijn. De chef van den militairen geneeskundigen dienst te Amsterdam bericht, dat al het per soneel zich in den besten welstand bevindt. Het bureau van de verbindingsafdeeling van het Algemeen Hoofdkwartier deelt mede, dat al het personeel van de Telex-, Telefoon-, Lijn- werkers-, Radio- en Postduivensecties zich in den besten welstand bevindt. Het adres in Den Haag blijft ongewijzigd. Het gezamenlijk personeel van het artillerie commando van het eerste legerkorps met in begrip van de drie amphibieafdeelingen be vinden zich in goeden welstand te 's-Graven hage. Kapitein Van Putten commandant van de dertiende mitrailleur-compagnie deelt mede dat allen zich in goeden welstand te 's-Graven hage bevinden. Het personeel der motorverkeersbrigade po- litietroepen bevindt zich in den besten welstand te 's-Gravenhage. De etappendirectie meldt, dat het bataljon wegentroepen met alle officieren en manschap pen in Gouda in goeden welstand verkeert. Kapitein Van ommeren, commandant van 4-17 depotbataljon, deelt mede, dat allen in goeden welstand zijn. De commandant van de 76e batterij lucht doelartillerie meldt, dat geen verliezen zijn ge leden. De batterij bevindt zich nog ter plaatse in Rijswijk (Z.H.). Het personeel van het commando luchtver dediging 's-Gravenhage verkeert in den besten welstand. Het personeel van de 47e compagnie mortie ren van 8, van de 47e batterij zes veld en de 47e pantserafweercompagnie, behoorende tot regiment grenadiers, bevindt zich in welstand. Officieren, onderofficieren, korporaals en manschappen van. het 17e depot bataljon. 5e compagnie te 's-Gravenhage, verkeeren allen in goeden welstand. Van den commandant der maritieme midde len te Hellevoetsluis is bericht ontvangen, dat het aldaar geplaatste marinepersoneel geen verliezen heeft geleden en dat er geen gewon den zijn. Ook het personeel der marine-kustwachtpos- ten 33 en 34 en dat van de bewakingsvaartuigen B. V. 20 en B. V. 21 verkeert in goeden wel stand. Al het genoemde personeel is thans gelegerd te Oudenhoorn, met uitzondering van het van de firma Smit afkomstige personeel van de be wakingsvaartuigen, dat zich te Hellevoetsluis bevindt. De bataljonsarts van het depotbataljon gre nadiers meldt, dat doctoren en het geneeskun dig personeel en zij, die hierbij Ingedeeld wa ren van het bataljon grenadiers, zich geheel ln goeden welstand bevinden. Luitenant Van Hedel commandant van de 2e wegcompagnie van het bataljon spoorweg troepen maakt bekend, dat van zijn troep, die te Geldermalsen en Amsterdam gelegerd was, allen in goeden welstand zijn in Den Haag. evenals het vernielingsdetachement werkplaats Blerick. Kapitein Van Gijen meldt, dat het geheele personeel van den keuringsdienst van het luchtvaartbedrijf te Wassenaar in goeden wel stand is. Kapitein Liera meldt, dat het geheele per soneel van den radio- en electrotechnischen dienst van het luchtvaartbedrijf te Wassenaar ongedeerd is. Res. kapitein Schönefeld, commandant van de 2e compagnie van het 17e depotbataljon, maakt bekend, dat niemand van zijn compag nie gesneuveld, gewond of vermist is en dat allen in welstand zijn in Den Haag. De geheele triangulatieafdeeling van de Ves ting Holland in Den Haag bevindt zich in bes ten welstand. Kapitein Maerssen, commandant van de 19e mitrailleurcompagnie, toegevoegd aan het derde bataljon van het 18e regiment infante rie, deelt mede, dat zijn manschappen zich allen in goeden welstand bevinden. Het hoofdkwartier Vesting Holland, sectie 3a, sectie 3c, gezondheidsafdeeling en gezond heidscommissie. zijn allen in goeden welstand. De tweede comp. 15e depot batj., waarvan het meerendeel uit Brabant afkomstig is, bevindt zich te Leiden in goeden welstand. Het personeel van het derde vaste weer-sta- tion, commandant luitenant Schriere, is behou den in 's-Gravenhage aangekomen. De 13e compagnie pioniers bevindt zich in goeden welstand te Piershil. De commandant de res.-kapitein H. J. C. de Ruijter. De achtste depotcompagnie grenadiers, in clusief de daarbij ingedeelde vliegtuigmakers, is in haar geheel in goeden welstand en nog gelegerd te 's-Gravenhage. Officieren, onder-officieren en manschappen van den staf N. 1 en 2-14 R.A. bevinden zich allen in goeden welstand te Abbenbroek. Mitrailleur-compagnie III 28 R.X. allen on gedeerd te Abbenbroek onder commandant Bierma. Hel geneeskundige en verplegend personeel van het 3e, 6e en 14de depot bataljon te Delft, met inbegrip van ds. Peeters, verkeert in goeden welstand. De 2e afd., 19e R. A., 3e bataljon 20e R.I. en het 10e bataljon luchtdoelartillerie bevindt zich in goeden welstand te Vleuten. Alle officieren, onderofficieren, korporaals en manschappen van de 2e compagnie grensbatal- jon grenadiers bevinden zich in goeden welstand. De 13e compagnie p.a.g, voorheen gelegerd te Gemert, is thans te Wateringen en heeft geen verliezen. Het personeel van de veldpostkantoren te 's Gravenhage, hoofd-expeditie veldpost b., veld post 1, veldpost 6, veldpost 7, en veldpost 12, al len gevestigd te 's—Gravenhage, verkeert in den besten welstand. De kapitein Lindt deelt mede, dat de Vickers compagnie m.c. 17 geen verliezen geleden heeft. Medegedeeld wordt dat de eerste compagnie 5e bataljon p.a.g., voorheen gelegerd in de „Zwerver" te 's-Hertogenbosch, geen verliezen heeft gehad en thans gelegerd is in Zoetermeer. De kapitein-commandant Guurink. De commandant van de 164ste batterij l.u.a., luit. Bijdevaarte, meldt dat allen, behalve acht manschappen die licht gewond in Den Haag worden verpleegd, zich in goeden welstand be vinden. De commandant van het bewakingsdetache ment Staatsspoor Den Haa.g van het derde regi ment, sergeant-majoor Bouten, deelt mede dat allen zich in goeden welstand bevinden. De commandant van het algemeen paarden- depot 's-Gravenhage, overste Boogaert, maakt bekend, dat het personeel hiervan in goeden welstand verkeert. De commandant van. het 2/3/46 R.I. uit Op- heusden deelt mede, dat allen gezond te Vianen zijn aangekomen. Uit Amsterdam wordt bericht: De commandant van staf II 23 R.I. deelt mede, dat allen zich in goeden welstand bevin den. De commandant van 3 2 23 R.I. bericht eveneens dat allen in goeden welstand verkeeren. Het personeel van 2-R.A. bevindt zich in goe den welstand behoudens enkele reeds opge geven mutaties. Het personeel van het le peleton 2e compag nie luchtdoelmitrailleurs, gelegen in 's-Graven- hage, onder leiding van A. Schuitemaker, is geheel ongedeerd. De commandant van 1 11-12 R. I. maakt be kend, dat deze compagnie te zamen met de eerste sectie van de M. C. 11-12 R. I. in leven en ongedeerd zijn. Majoor Somers deelt mede, dat zijn geheele bataljon 2/3 R.I.. zonder verliezen, behouden is aangekomen te Schoonderwoerd bij Leerdam. De staf van het 7e depot bataljon deelt mede, dat allen zich in den besten welstand te 's Gra venhage bevinden. Kapitein van Dijk, commandant van de ver bindingsafdeeling der tweede divisie, deelt mede, dat allen zich in goecen welstand te Jutphaas bevinden, alleen van den korporaal Lek en den dienstplichtige van ds Sightenhorst is momen teel de verblijfplaats niet bekend. Majoor Renkema, commandant van net tweede bataljon 20ste K-I-, aeelt mede, dat allen zich in den besten welstand te Den Haag bevinden, met uitzondering van luitenant De Metz, gedood. Het depot geneeskundige troepen, 4e com pagnie, gelegerd te Amsterdam, bevindt zich in nen besten welstand. De 8ste compagnie luchtdoelmitrailleurs, onder commando van kapitein Hazelhoff, en de 158ste batterij luchtdoelartillerie, onder commando van luitenant Lenglet, bevinden zich in den besten v.elstand te Oudewater. Tevens bevindt zich bij hen W. Wybenga, Smedsstraat, Zaandam, van ae 43ste batterij, 6e veld 43e R.I. De staf, drie batterijen en munitiecolonne van 1/9 R.A., vroeger gelegerd te Maartensdijk, zijn geheel intact. De manschappen zijn thans ge legerd te Harmeien. De staf, twee batterijen en munitie-colonne van 3/5 r. a., vroeger gelegerd te Huis ter Heide, bevinden zich in goeden welstand te Harmeien. Kapitein Snater, commandant van het 1/3 46ste r. i., welke compagnie gelegerd was te Opheusden, maakt bekend, dat de geheele compagnie zich in goede gezondheid te Vianen bevindt. Kapitein-adjudant Damen deelt mede, dat het personeel behoorende tot den staf, vijfde depot infanterie, staf tweede depotbataljon, staf 13e depotbataljon en staf 17e depotbatal jon, vbor het uitbreken van den oorlog gelegerd te Tilburg en Breda, zich thans te 's-Graven- hage in goeden wtelstand bevindt. Kapitein Stoffels, commandant van burg detachement 3 uit Waardenburg, maakt be kend, dat het geheele detachement zich in uitstekenden welstand bevindt te Amsterdam. Zeeburgerdijk 23. Luitenant Wesseling meldt, dat hij zich met de 2e sectie, 5e compagnie 8e depotbataljon in goeden welstand bevindt te Amsterdam, Van Koltschool, Galileïplein, telefoon 54911. Res. Kapitein van Rinsum, commandant var. het 1/1/25 r. i., gelegen te Badhoevedorp, deelt mede, dat de geheele compagnie zich in den besten welstand bevindt. Kapitein Frank, commandant van het 2/3/42 r. i., maakt bekend, dat het geheele personeel van zijn compagnie zich in goeden welstand bevindt te IJmuiden. De commandant van de le compagnie, 4e autobataljon uit Hilversum, luitenant Van Maanen, deelt mede, dat allen zich in den besten welstand bevinden te Amsterdam. Mui- dergracht in de Middelbaar Technische School. De le compagnie pioniers, voor zoover ge legen in Gorkum, bevindt zich in den besten welstand. Kapitein Nieuwenhuize, commandant staf luchtverdedigingsgroep, Gorkum, deelt mede, dat allen zich in goeden welstand bevinden. Eveneens de volgende bij deze groep behoorende onderdeden: 112e. 114e en 116e batterij; 87e, 88e, 92e, 94e, 95e, 98?, en 99e peleton lucht doelmitrailleurs. De commandant van het 23e R. I. grenadiers deelt mede, dat de geheele staf zich in goeden welstand te Gorkum bevindt. Kapitein Loys bericht, dat het personeel var. de mitrailleurs-compagnie 3e bataljon, 18e R. I. zich in goeden welstand in Soest Bevindt, uit gezonderd de dienstplichtigen Dijst en Freriks. Alle officieren, onderofficieren, korporaals en manschappen van de 9e depotafdeeling motor artillerie, die op 13 Mei te Woerden waren, zijn in goeden welstand te Leimuiden. De commandant van de 4e depotcompagnie jagers, kapt. Berns, deelt mede. dat allen zich in goeden welstand bevinden 's Gravszande- laan 264, Den Haag. Luitenant Dormolen, commandant van de 20e compagnie pantser-afweergeschut te Soester- berg, waarbij ingedeeld een Friesche sectie pantserafweergeschut, eveneens uit Soesterberg meldt, dat allen zich in goeden welstand be vinden te Delft, Voorstraat 60. Van het stafkwartier Westfront, Vesting Hol land te Leiden zijn allen in goeden welstand. Officieren, onderofficieren en manschappen van M. C. 2. 46 R. I. zijn allen in goeden wel stand te Vianen. Kapitein W. G. A. Schoenmakers, comman dant van het tweede depotbataljon, voor den oorlog gelegerd te Tilburg, deelt mede, dat al het personeel van den staf van de eerste com pagnie, onder kapitein Hendriks, de tweede compagnie, onder leiding van kapitein Kuypers, de derde compagnie, onder leiding van kapitein Van der Ven, de vierde compagnie onder ka pitein Bosmans. de vijfde compagnie ondeT kapitein Claessen. de zesde compagnie onder luitenant Kuehler en de zevende compagnie onder kapitein Martens, zich in goeden wel stand te 's-Gravenhage bevindt. 3 17 R.I. bevindt zich in goeden welstand te Vreeland. Al het personeel van de Koninklijke Militaire Academie, 39 gehuwde officieren, 44 onderoffi cieren, 18 korporaals en 262 cadetten, bevindt zich in den besten welstand in de Middelbare Technische School te Haarlem. Kapitein Schoonenbeek van de 115e batterij luchtdoelartillerie en het 98ste eri 99ste peleton luchtdoelmitrailleurs deelt mede, dat de man schappen zich in goeden welstand bevinden, met uitzondering van korporaal Rezwinkel. gedord, en korporaal Lanen, zwaar gewond Zij zijn allen gelegerd te Leerdam. Kapitein Zahn deelt mede, dat officieren, onderofficieren en minderen der detachementen torpedisten Vreeswijk, Everdingen -en Wiik bij Duurstede zich allen in den besten welstand te Vreeswijk bevinden met uitzondering van ser geant Renzerr.a, die licht gewond is. De commandant van de 2de compagnie 1ste bataljon bewakingstroepen. Pontanusstraat te Amsterdam, deelt mede, dat allen zich in goe den welstand bevinden. - De commandant 25 R.I. verzoekt mede te deelen, dat de staf 25 RL. te Leerdam, 25e com pagnie mortieren te Asperen. 25 battery 6 veld nabij Gorinchem en 6e mitailleur-compagnie te Leerdam allen in goeden welstand zijn. Sergt. O. Knottnerus deelt mede, dat de eer ste sectie van 16 aut. bataljon zich in goeden welstand te Amsterdam bevindt. De commandant van de 1ste Roode Kruis- compagnie maakt bekend, dat al het personeel zich in goeden welstand te Amsterdam bevindt. Kapitein Groenewegen van het onderdeel herstellingsploeg vierde autobataljon deelt me de, dat alle manschappen zich in den besten welstand bevinden. De mitrailleurcompagnie van het derde ba taljon 7e regiment infanterie, onder leiding van kapitein Twerda, bevindt zich in goeden wel stand in Nederhorst den .Berg. Bij de 2de compagnie 22 dep. bat. zün geen gewonden of gesneuvelden. By deze compagnie hebben zich in goeden welstand gemeld van 1/3/19 r. i. res. 2e luitenant W. van Dijk, sergt. H. Hopster en Marsman, D. J. Korp, D. Dalhuizen en J. H. A. Dohle en de soldaten E. Lares, J. H. Koolhof, F. Keen, S. Pekel, H. Salomons, B. Schaus, W. C. Jacobs, J. Vos. G. Faassen en L. Koopman en van m/c 3/11/r.i. S. L. D. T. van Dolder, W. en E. J. Struyk en van 2/1/24 r.i. de soldaat H. A. Kluyt. De commandant 2e oempagnie 3e depotbat. bericht dat de heele compagnie zich in goeden welstand te Delft bevindt. De 2e compagnie luchtdoel-mitrailleurs, kapitein H. Hulshoff Pol, bevindt zich in goe- dgn welstand te Leiden, Warmonderweg 41. Fort De Bilt, Biltstraat Utrecht, maakt be kend dat de soldaten van 2-ii-25 r.i. en van m.c. 2/25 r.i. onder korporaal C. C. van der Walle, zich allen in besten welstand bevinden. 6de compagnie, 17e depotbataljon, alles in goeden welstand in Den Haag. Chef van den staf, 5e divisie, kapitein K. van Ry'n, maakt bekend, dat al het personeel van het stafkwartier en van het troependetache- ment van de 5e divisie zich te Leerdam ln goe den welstand bevindt. lste Bataljon 32ste R. I. te Culemborg allen wel. Vraagt ons Prospectus (Bekende Schrjftelüke Cursus) Eusebiusbuitcnsïngel 16 Fr. v. RIJN D Sl „Wil ik je eens wat zeggen, jong nest! jy Hoest een flink pak slaag hebben. Zoo, zoó, ben •Üi nu „het juweel van Londen, Parijs en de pransche Rivièra?" Om te lachen! Om te stik ken van het lachen! Wacht maar tot ik in New Vó;-k kom en aan de krantenlui vertel, wat voor succesnummer jij in Parijs en Londen geweest kent!" Zoo ging de stem uit Parijs door met «allerlei zinspelingen, spotternijen en vinnig heden, waarop Betsy niet verdacht was. „Ik Zal rondvertellen, hoe iedereen, zelfs de zuige lingen en dreumesen zich ziek lachten om jouw b°rtretten in de kranten! Hoe...." Betsy gaf het op. „Praat u eens met haar, vader," zei ze, den hoorn neerleggend. „Als ze maar eerst hier is ik haar in mijn handen krijg! Ik zou er tien Jaar van mijn leven voor over hebben, om tien hiinuten met haar alleen in een kamer te zijn." „Ze praat nog altyd dóór." zei mynheer ^•arch, die niet al te veel zin had, den hoorn te nemen. zy blééf doorpraten.... dertien woorden in het dozyn. Helen's stem was zoo luid, dat men haar verstaan kon, zonder den hoorn op te nemen. Wilbur kwam overeind van den divan. „Ik zal wel eens met haar praten," zei hij. „Jij." De Larches keken hem aan met gemengde gevoelens van bewondering en vrees. Die jon gen, daarvan waren ze overtuigd, was óf zijn verstand kwüt, óf hy was plotseling een ander mensch geworden. Wilbur nam den hoorn op. „Zeg, Helen," begon hy, „zou je nu eens heel eventjes je mond dicht willen houden? Ik ben het.... Wilbur." Toen gebeurde het wonder. Het was net, alsof iemand plotseling de radio had afgezet. „De telefoniste heeft bepaald haar ge duld verloren," zei mijnheer Larch, te ver geefs zijn ooren spitsend. „Dat weet ik zoo nog niet," meende Betsy, „Wilbur weet met vrouwen om te gaan." Blykbaar had ze gelijk, want tot ieders groote verbazing bleek Wilbur in staat, een heele poos ongestoord tegen haar te praten. „Het zit zoo," zei hij. „Ik ben misschien een beetje dronken, maar dat komt er niks op aan. De Larches willen Nelson hebben; en ik wil Doris hebben; jij wilt geld hebben. Begrepen? Neen, val me nu niet in de rede, anders val ik in slaap. We moeten dat huwelijk stuiten. De Larches willen het graag stuiten; ik wil het stuiten. .Jij wilt het stuiten en Even kreeg het den schijn, of de woorden stroom weer beginnen zou, maar de dronken-1 mansmoed van Wilbur kende geen hindernissen. „Kyk eens hierWilbur stond niet al te stevig op zijn beenen en mijnheer Larch moest hem helpen, recht op een stoel te gaan zitten, „Ik wou graag dat jy onshoe noem je het ook weerzooiets als je aan je advocaat, of zaakwaarnemers geeft „Een volmacht," hielp Betsy hem. „Dat is 't!een volmacht!Waarvoor? Wel om dat huwelijk te stuiten. Wettelyk te stuiten. De Larches willen het Hij begon te geeuwen en Betsy greep de ge legenheid aan. Nogmaals werd de kabel naar Parijs bedolven onder een woordenvloed. Wil bur sloot de oogen. Het volgend oogenblik snurkte hy. Mijnheer Larch gaf Betsy een wenk. „Neem dien hoorn op. Ik heb zoo'n idee, dat die krankzinnige vrouw eindelyk verstandig be gint te praten." Geholpen door mevrouw Larch zeulde hij Wilbur op den divan. En toen de erfgenaam van het fortuin der Higgenstroms zijn oogen weer opende, was Betsy bezig het telefoon nummer van Ima in Kew Gardens te draaien. „Wat is er aan de hand?" wilde Wilbur weten. Mijnheer Larch legde het hem uit. Helen had den raad gegeven, „achter haar nicht Ima aan te zitten." „Ze denkt, dat die oude heks er de hand in heeft. Ze zei, dat ze altyd krankjorum is ge weestnet een krolsche kat." „Hm," zei Wilbur en reikte naar de whisky- flesch. En toen zei Betsy juist; „Het Staatshospitaal voor zwakzinnigen, nee, die is goed! Als die ouwe leugenaarster denkt dat ze mij te grazen kan nemen Iedereen wachtte in spanning. En toen werd er juist op de deur geklopt. „Binnen!" riep mynheer Larch, die van alles en iedereen meer dan genoeg had. Hij ver langde niets liever, dan nu een of anderen ver slaggever voor zich te zien. Hij zou er aardig wat boete voor over gehad hebben, om een verslaggever eens danig af te rossen. De deur werd geopend. Een magere man met een spitse kin en een korte man met een langen neus stonden op den drempel. „Van welke krant?" vroeg mynheer Larch kortaf, met gebalde vuisten op de bezoekers afgaande. „Kjant?" „Ja kiwnt!" herhaalde mynheer Larch. „Vooruit noukom ermee voor den dag! We hebben geen tyd te verliezen." „Mijn naam is Jack Drakeland," zei de spitse kin. „En dit is Barry Thistle. Bent u mijnheer Larch?" „Nee, m'n vriend, ik ben Sinterklaas!" Mynheer Larch deed nog een stap voor waarts. Hy was voornemens, om te beginnen met een opstopper/te geven tegen de kin van meneer Drakeland.Hij had van z'n leven nog nooit zóó'n kin gezien. „Ik heb geen zin in grapjes," zei meneer Drakeland. „Ik kom hier voor zaken." „Wat je zegt! Nou, is dat niet leuk! En wat moet die langneus van 'n schooier hier doen?" vroeg mynheer Larch, op Thistle i wyzend. „Komt die hier óók voor zaken?" „Pardon, mynheer. „Schei uit met die comedie. Voor welke krant komen jullie?" Drakeland keek Thistle aan. Thistle keek Drakeland ook aan. En beiden keken naar de leege flesschen op tafel. «„We zyn hier gekomen," begon Thistle, op den ietwat te luiden toon, waarmee politieagenten dronken lui en kwajongens aanspreken, „om naar een zekeren Nelson Weldron te zoeken. We moeten weten, waar hy ergens uithangt, want anders moeten we een bevel tot aan houding vragen aan de politie." Mijnheer Larch, die de kin van Drakeland graag wilde gaan bewerken, keek eens naar Thistle. „Willen jullie beweren, dat jullie geen kran- lenluit zyn?" „Krantenlui?" Thistle trok een leelijk ge zicht. „Ik zou zoo zeggen van niet. We zijn niet anders cfan de twee stommeriken, die de camera' van Weldron gefinancierd en hem er mee naar het buitenland gestuurd hebben. „Wat Is er met zyn camera dan niet in orde?" vroeg Betsy nieuwsgierig. „Niets, dan dat onze patentaanvrage van middag afgewezen is. Het heeft er veel van weg, dat die camera van hem al even origineeel is als de gewoonte, om de inkomstenbelasting te ontduiken. We moeten Weldron hebben en we moeten ons geld terug hebben.'" Mynheer Larch begon te fluiten. „Heeren," zei hy, „komt n binnen en maak ^et u gemakkelijk. Uw geval interesseert me.j Ik voel, dat u en ik een gemeenschappeiyk be lang hebben. Mag ik u aan myn dochter en mUn vrouw vooretellen. En mynheer Wilbur Daniel Higgenstrom. De drie Oprichters van de Nelson Weldron Fundatie tot het Vinden van Nieuwe en Betere Wegen om de Dooven, Stommen en Blinden te Verzuipen." „Aangenaam met u kennis te maken, dames," zei Drakeland. „Och, klets!" bromde Betsy. KMI Het was reeds lang over tweeën dien nacht, toen de gammele auto van Ima Gretna be reikte en de vrederechter moest wel, moe van het lange wachten, in slaap gevallen zyn. In elk geval brandde er in zyn huis nergens licht en het voortdurende getoeter met den hooren had geen ander resultaat, dan dat een heele troep honden in de buurt wakker werd. „Nou zal het er, om te beginnen, nog van komen, dat we opgepakt worden wegens rust verstoring," zei Nelson. Ima bleef toeteren. Niets kon haar dien nacht tegenhouden. Ais het ergste er van moest komen, dan was ze bereid de gevan genis in te gaan. De vrederechter had haar beloofd, te zullen wachten en zij zou hem wel aan zijn belofte weten te houden. „Maak je maar niet ongerust, kindlief," fluisterde 'ze Doris in het oor. „Ik zal hem wak ker maken, al moest ik er een der oordeels bazuinen voor leenenl" (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3