LICHT IN DE DUISTERNIS Laatste Nieuws Geen censuur op films New-Yorksche Beurs Kerkelijk Leven Laat de lamp prettig branden nadat gij het donker hebt gemaakt ZATERDAG 18 MEI 1940 Voor journaals geldt nog een bijzondere regeling Duitsch strafrecht Nederlandsch recht niet terzijde geschoven Artillerie-Inrichting Hembrug De bioscopen geopend Geen noodgeld meer DANK AAN P.T.T.-PERSONEEL Dienstorder van den directeur- generaal Ned. clearinginstituut Opgave verwoestingen van bedrijven DE ERDAL-FABRIEKEN WERKEN WEER BEPERKING BENZINE- VERKOOP Buitenlandsche gezantschappen vrijgesteld MEDISCHE FACULTEIT UTRECHT MARINEPERSONEEL M.T.S, TE ROTTERDAM BLOED BESCHIKBAAR VOOR BLOEDTRANSFUSIE HET ROODE KRUIS HET WESTLAND WEER AAN DEN ARBEID Rector-magnificus Technische Hoogeschool afgetreden INLICHTINGENDIENST B.B.N. Geïnterneerden in vrijheid Prof. mr. Losecaat P. A. J. Inlichtingen over gewonde, zieke of overleden militairen NEOMISTEN IN HET BISDOM HAARLEM ONDERDAK AAN DUITSCHE MILITAIREN Alleen op vertoon van kwartierbiljet Jongen verdronken Ver. HoII. Sigarenfabrieken Hulp aan vluchtelingen en dakloozen 16 I -ft- 5 15 157 103 40 155 78 71 24 17 3 801 3{ 34 68 167 32 43 S 16 3 24 2 32 U 18 17 59 5 16 70 8 8 10 6 37 83 46 1 22 53 35 97 WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT Mededeelingen omtrent legeronderdeelen Prof. dr. P. Th. L. Kan overleden Kwade kans..?! Menno ter Braak overleden Universiteit van Amsterdam Examen voorbereidend onderwijs Academie te Leiden Academische examens FAILLISSEMENTEN ©e heer W. Janke, van de persafdeeling der Duitsche legatie te Den Haag, sprak er op een persconferentie, welke Vrijdagavond is gehou den, zijn voldoening over uit, dat in Neder land het normale leven thans vrijwel is her kregen. De bevolking heeft zich op voorbeel dige wijze aan den nieuwen toestand weten aan te passen. De door de Duitsche bezetting nood zakelijk geworden maatregelen zijn op snelle wijze ingeburgerd en radio en bioscoop bieden weder de gewone ontspanningsmogelijkheden afgezien dan van enkele onvermijdelijke beper kingen. Speelfilm en kleine cultuurfilms zijn niet aan bijzondere censuur onderworpen, alleen voor journaals geldt nog een afzonderlijke regeling, doch het ligt in de bedoeling, ook hiermee zoo spoedig mogelijk weder de vrije hand te laten. Vele regiments-, bataljons- en compagnies commandanten van de Nederlandsche weer macht hebben reeds kunnen mededeelen, dat hun legeronderdeelen zonder verlies van men schenlevens den strijd hebben doorgemaakt. Men heeft op de radio en in de pers daarvan het noodige al vernomen. Verder legde de heer Janke nog eens den nadruk op het verschil tusschen de Duitsche Rijksbankbiljetten en de Duitsche Kassen scheine. Laatstgenoemde zijn in Nederland gel dig betaalmiddel, terwijl de Duitsche bankbil jetten in Nederland niet in betaling behoeven te worden aangenomen. Ter vergemakkelijking zal voor het Neder Iandsche publiek een foto van het geldige Duit sche papieren betaalmiddel worden gepubli ceerd. Van officieele Duitsche zijde wijst men er op, dat de verordening over de invoering van het Duitsche strafrecht en van de strafrechtelijke bepalingen in de door de Duitsche troepen be zette gebieden niet bedoelt te zijn een terzijde schuiven van het Nederlandsche strafrecht. De bepalingen van het Duitsche strafrecht worden alleen toegepast op handelingen, welke volgens dat recht onderworpen zijn aan het oor deel van Krijgsraden of bijzondere rechtbanken. Heden, 18 Mei, moeten zich bij de fabriek Hembrug melden het volledig staf- en admi- r.istratiepersoneel en alle tijdschrijvers. Vertrek Centraal Station te 8.05 uur per trein. Vertrek trein Zaandam te 8.16 uur. Het opzichtvoerend- en werklledenpersoneel, dat per rijwiel uit Am sterdam komt, wordt te 8.30 uur aan de fabriek verwacht. Het overige opzichtvoerend- en werk- liedenpersoneel per eerste boot. vertrek De Ruy- terkade. Alkmaar Packet, te 10.30 uur. Vertrek tweede boot De Ruyterkade, Alkmaar Packet, te 13.30 uur. De Nederlandsche Bioscoopbond deelt mede, dat alle bioscopen in den lande weer op de gewone uren geopend kunnen zijn. Het Departement van Binnenlandsche Zaken maakt in overleg met den Duitschen militairen bevelhebber in Nederland aan alle gemeente besturen bekend, dat de machtiging tot uitgifte van noodgeld is ingetrokken. Dr. ir. M. H. Damme, directeur-generaal der P.T.T., heeft tot het P.T.T.-personeel een dienstorder gericht, waarin hij zijn diepgevoelde erkentelijkheid uitspreekt voor de wijze, waarop het P.T.T.-personeel van hoog tot laag in de achter ons liggende da gen onder bijzonder moeilijke en in vele gevallen gevaarvolle omstandigheden zijn plicht ten behoeve van het vaderland heeft verricht. De directeur-generaal herdenkt voorts de ver liezen onder het personeel, welke, gelukkig, mede dank zij den getroffen voorzorgsmaat regelen, naar verhouding niet talrijk zijn. „Wij zullen, schrijft de heer Damme, hen, die het hoogste gaven, in grooten eerbied blijven gedenken, en onze gedachten gaan met diepe deelneming uit naar hun nabe staanden." „De tijden", gaat de directeur-generaal voort, „die wij nu tegemoet gaan zullen, zij het ook in anderen vorm, toch eveneens onze bijzondere inspanning vragen. Wij moeten ons er op toeleg gen, om, door onverflauwde behartiging van de belangen onzer Nederlandsche volksgemeen schap, maar ook met juist begrip voor hetgeen de bezettende macht van ons mag verlangen, er naar vermogen toe mede te werken de moei lijkheden te verlichten en daardoor, voor ons aandeel, in de innerlijke versterking van ons volk te dragen." Scheepvaart maakt nog het volgende bekend met betrekking tot het gebruik van motor brandstof 1. De burgemeesters kunnen de verkoop plaatsen (zoowel opslagplaatsen als pompen) aanwijzen van waaruit motorbrandstof kan worden geleverd. 2. Het verbod voor aflevering en verbruik geldt niet voor zoover het betreft vervoer te water. 3. Het verbod geldt niet ten aanzien van het afleveren aan en het verbruik van motor brandstof door- voertuigen, dienende voor het vervoer van motorbrandstof. Met machtiging van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt de directie van het Nederlandsch Clearinginstituut bekend, dat de voldoening van clearingplichtige schulden aan Duitsche crediteuren op normale wijze door storting in de clearing dient te ge schieden. Als omrekeningskoers voor verplichtingen uitgedrukt in Reichsmarken geldt, tot nader bericht, de laatstgepubliceerde koers van 75,63. Namens den Opperbevelhebber van Land en Zeemacht wordt in overleg met den Duit schen militairen bevelhebber in Nederland aan de directeuren van de provinciale en ge meentelijke electriciteits-, gas- en waterlei dingsbedrijven, hieronder begrepen de parti culiere waterleidingbedrijven, alsmede aan de troepencommandanten, het verzoek gericht zoo spoedig mogelijk een globale opgave van beschadigingen en verwoestingen van hunne bedrijven te doen toekomen aan den direc teur-generaal der electriciteitsvoorziening De partement van Waterstaat, Binnenhof 20, 's-Gravenhage, tel. no. 11.81.13. De directie der Erdal-fabrieken te Amers foort verzoekt haar personeel, de werkzaam- neden zoo spoedig mogelijk te komen hervat ten. De Erdalfabrieken bleven geheel onbe schadigd en zijn in staat, de productie onmid dellijk voort te zetten. Het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt het volgende mede: Het Vrijdag in werking getreden verbod om motorbrandstof af te leveren of te verbruiken is, behalve op de reeds vermelde uitzonderingen, evenmin van toepassing voor de te 's-Graven hage gevestigde buitenlandsche gezantschappen, die in het bezit zijn van een door het Departe ment van Buitenlandsche Zaken afgegeven identiteitskaart. Voorts wordt de bevoegdheid van den burge meester, oth in gevallen van uiterste noodzaak ten benoeve van bepaalde vervoeren een schrif telijk# vergunning uit te reiken tot het afle veren >f gebruiken van motorbrandstof, uitge breid tot het vervoer door reinigings- en ont smettingsdiensten. Hat departement van Handel, Nijverheid en De medische faculteit in Utrecht deelt mede, dat de colleges Maandag a.s. hervat worden. De jongelieden, die zich 3 Juni 1940 zouden aanmelden bij de marinekazerne te Willems oord Den Helder, om een verbintenis te slui ten als stoker derde klasse, leerling-torpedo maker, leerling-geschutmaker, leerling-electro- monteur en leerling-vliegtuigmaker bij de Ko ninklijke Marine, behooren aan deze aanwijzing geen gevolg te geven. Het ligt in het voornemen van directeur en leeraren der Middelbare Technische School te Rotterdam het onderwijs te hervatten op nader vast te stellen wijze. In verband hiermede wordt den leerlingen verzocht zich zoo spoedig mogelijk persoonlijk, schriftelijk of telefonisch, op te geven, onder vermelding van adres, afdeeling, klasse. Voor Rotterdam en omstreken bij wnd. dir. Ir. A. G. van der Hoek, Henegouwerplein 10a, Rot terdam en voor Den Haag en omstreken bij Ing. Voitus v. Hamme. Snelliusstraat 1, tel. 335535, Den Haag. De inspecteur van den Geneeskundigen Dienst maakt in overleg met den Duitschen militairen bevelhebber in Nederland, bekend, dat ten be hoeve van bloedtransfusies bloed beschikbaar is bij prof. Borst, Binnengasthuis, Amsterdam. De militair geneeskundige dienst dient zich in voorkomend geval rechtstreeks tot voor noemden hoogleeraar te wenden. Opleiding en oefening van transportc olonnes Opleiding van 14,000 helpsters Inrichting hos pitalen in mobi lisatie» of oor logstUd Verzorging zieke •n gewonde mill tairen in oor^ logstüd Modern zieken-' fjm vervoer Bloedtrans fusiediensten I Hulp fcQ rampen Het Westland is weer snel aan den arbeid getogen. Het is juist in den tijd van net driKvènkren- ten, waarin de goede cultuur-verzorging de rappe handen van vrouwen en meisjes vraagt, om te zorgen voor de vorming van de tros. En zoo wordt thans weer van den vroegen ochtend tot in den avond in de kassen het lied van den arbeid gehoord. De warme dagen maken het noodzakelijk dat dit wer kmet spoed wordt uitgevoerd en daar om heeft het Westland niet met werkloosheid te kampen. Ook de groentenveilingen hebben haar werk zaamheden zooveel mogelijk weer hervat. Uit den aard der zaak worden thans maatregelen getroffen, waardoor aan de vernietiging van groenten een einde komt. Naar wij vernemen is prof. dr. J. A. Veraart afgetreden als rector-magnificus van de Tech nische Hoogeschool te Delft Deze functie is overgenomen door prof. dr. ir. C. J. van Nieu- wenburg. Men meldt ons, dat de Bond voor Bedrijfs- autoverkeer in Nederland (B.B.N.) te 's-Gra- venhage, Groot Hertoginnelaan 16, tèl. 390010, een specialen inlichtingendienst heeft ingesteld, teneinde de bedrijfsautohouders (goederen- en personenvervoerders) van voorlichting te dienen ter zake van de economische moeilijkheden, welke zich in het autoverkeer voordoen. Men wende zich dus met zijn moeilijkheden tot bovengenoemden dienst. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht herinnert in overleg met den Duitschen mili tairen bevelhebber in Nederland nogmaals aan zijn bevel van 15 Mei j.l. dat alle personen, wier inbewaringstelling onder den staat van beleg door het militair gezag werd gelast, onmiddel lijk uit deze inbewaringstelling moeten worden ontslagen. Vermeer In de Vrijdag gehouden zitting der civiele kamer van den Hoogen Raad is prof. mr. P. A. J. Losecaat Vermeer als raadsheer in dat college geïnstalleerd. Hij nam zitting in de kamer voor belastingzaken. De inspecteur van den geneeskundigen Dienst der Landmacht verzoekt in overleg met den Duitschen militairen bevelhebber in Nederland, allen geneesheer-directeuren van ziekenhuizen in den lande alle gegevens betreffende gewonde, zieke of overleden militairen onverwijld ter ken nis te brengen van den directeur van het in formatie-bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Zwar.teweg 75 te 's-Gravenhage. Volledige en juiste invulling van alle gegevens op de bcrichtenkaarten is dringend noodzake lijk. Uitzending ambulances 600 hulppos ten langs de vegen Patroulllee ren bU gevaarlijke punten Rad1o-aedlache adviezen Hulp hl) Lour- destransporten enz. Protectoraat parkherstel lingsoorden, Roode Kruis- hondenvorean. enz* Eerste hulp bi) marachen, wedstrijden, vergaderingen Uitwisseling fcriJgsgevange- nenjhulp aan vluchtelingen Levensmiddelen, kleeren,medi cijnen naar jHFëÏs nooddruftigfcn l i/h buitenland Organisatie hulpacties bi) rampen en nood WAJX» 0 3 DOIli In leder hul. Son Lid van 't Rood, Krul, Postgiro 3 9 13 0 (Hin.contrlh.f 1,. p.j.) HOOFDBESTUUR ROODS KRUIS DEN KM» Naar men ons mededeelt zijn de pas gewijde priesters van het bisdom Haarlem thans naar hun diverse woonplaatsen vertrokken. De burgemeester van 's-Gravenhage maakt op verzoek van de Duitsche militaire overheid bekend, dat aan hoteliers, pensionhouders en particulieren dringend aangeraden wordt aan Duitsche militairen geen onderdak te verschaf fen, wanneer dezen niet bij aankomst een kwar tierbiljet afgeven, opgemaakt door den Feldkom- mandator, die voorloopig gevestigd is in hotel „De Twee Steden". Op vertoon van zulk een kwartierbiljet ont vangt de hotelier, pensionhouder of particulier betaling bij de Duitsche militaire overheid. Wie onderdak - verschaft aan Duitsche mili tairen, die niet in het bezit van zulk een kwar tierbiljet zijn, loopt gevaar geen betaling te ontvangen. Vrijdagmiddag om ongeveer kwart voor zes is de 5-jarige jongen H. 't H., wonende m de Agrippinastraat te "Voorburg bij het spelen aan de Binckhorsthaven te water geraakt en ver dronken. „Hartelijk dank „uit naam van alle „leden der groote „hondenfamilie „voor het trapje op „uw voetrem, zoodat „het leven van een „mijner, soms erg „roekelooze, neven „niet voortijdig „wordt afgesneden." Bij ontstentenis van elke opkomst is de jaarlijksche algemeene vergadering van aan deelhouders der N.V. Vereenigde Hollandsche Sigarenfabrieken voor onbepaalden tijd ver daagd. O De door de Koninklijke Nederlandsche Auto mobiel Club georganiseerde dienst voor het af halen van dekens, kleeren en vooral "an levens middelen, als vet, bruine boonen, erwten, rijst, en suiker voor het Nederlandsche Roode Kruis ten behoeve van vluchtelingen en dakloozen heeft zoodanigen omvang aangenomen en blijkt zoo algemeen weerklank te hebben gevonden, dat de Automobiel Club dezen dienst ook Za terdag 18 Mei zal voortzetten. Opgaven voor- het doen afhalen van goederen kunnen op dezen dag tot des middags 1 uur geschieden aan het secretariaat der club, Lange Vijverberg 10 te 's-Gravenhage, telefoon 115674. Het afhalen kan zoo noodig ook des middags geschieden. De eerste verduisterde avond na de in voering van den Midc'.en-Europeeschen zo mertijd heeft de bevolking ongetwijfeld reeds doen inzien, dat dc nieuwe tijdrege- ling, waarin we ons bevinden, aanzien.ijke voordeelen heeft meegebracht. Het duurde tot half elf voor het werkelijk goed donker geworden was op straat, zoodat het buiten nog lang tamelijk druk bleef met wande laars en fietsers. Tegen den tijd, waarop het te donker wordt om nog behoorlijk te kun nen zien, beginnen de meeste menscben er ook al over te denken zich ter ruste te be geven, zoodat voor velen de verduistering niet al te groote ongemakken meer met zich meebrengt. Zou de periode van verduistering langen tyd voortduren, dan heeft men ten minste thans een heel seizoen voor den boeg, waarin de dagen zeer lang zullen zijn, zoo dat wij voorloopig nog geen kennis zullen maken met de verduisterde eindelooze win teravonden, welke naar al degenen, die in het buitenland de verduistering in den af- geloopen winter reeds meemaakten, weten te berichten deprimeerend werken. Doch daarop bestaat voorloopig, nu de zomer voor de deur staat, het uitzicht nog niet. En vele menschen blijken ook van den nood een deugd te maken en zich er op in te stellen maar zooveel mogelijk met de zon mee te leven. Zü gaan bijtijds naar bed en staan vroeg op. Men zal moeten erkennen, dat vroeg naar bed gaan en vroeg opstaan niet ongezond is voor de menschen, al past het niet bij de beschouwing van Shakespeares onster felijkfen held Jonker Tobias van Hikkenburg, den onverbeter ijken drinkebroer, die spitsvondig genoeg was om te beweren, dat laat naar bed gaan juist vroeg op zijn beteekent. Doch wat hiervan zij, zelfs Jonker Tobias van Hikkenburg zou in deze dagen verplicht zijn geweest om nuchter t® worden, waarmee de kans bestaat, dat hij van zijn paradoxale beschouwing over het naar bed gaan en het opstaan zou terugkomen en ook eenvoudig, zooals de meeste menschen. vroeg naar bed zou gaan om vroeg op te kunnen staan en den nieuwen dag met een heider oog te bezien. Voor ons allen is het noodig den nieuwen dag nuchter te begroeten. Intusschen zuhen velen zich toch een zekere, hoeveelheid verduistering moeten laten welgevallen, en ook dat heeft behalve nadeeien ook voordeelen, daar het volstrekt niet verkeerd, maar zelfs goed en aange naam is om den avond in deri huiselijken kring te passeeren. Voor sommigen, die uit huizig van natuur zijn, opent deze onver mijdelijkheid ongetwijfeld nieuwe aspecten op het leven. Maar voor de meeste Neder landers is dit niets nieuws, want wij zijn een huiselijk volk, wij zijn zelfs zoo huiselijk, dat men zich daarover vaak meende te moeten beklagen, aangezien het daardoor 's avonds op straat zoo stil en in de café's zoo leeg was. De klagers hebben wel een tikje gelijk gehad,, maar thans blijkt toch. dat het gemakkelijk is te doen, wat men altijd gewend is geweest. Alleen: men zat vroeger veelal uit gewoonte of sleur thuis en vond het leven onder die bedrijven door niet zelden wat saai. Thans echter zit men thuis ieder uur te zegenen, waarin men van den huiselijken kring kan genieten, bedenkende hoevelen er zijn, dien dit geluk niet meer of voorloopig niet meer beschoren is. De avond viel vroeger zonder dat men er aan dacht. Men stak de lamp" op en trok de gordijnen dicht. Tegenwoordig schuift men meestal eerst de gordijnen dicht en steekt dan pas de lamp op. Uit zulke kleine verschillen blijkt, hoeveel er in het leven veranderd is. Tegenwoordig moet men zich er telkens weer scherp rekenschap van geven, dat het avond wordt. Men moet er aan denken, dat het een hoogst ernstige zaak is verduisterings maatregelen te treffen, alvorens men er aan kan beginnen het zich in huis gezellig te maken. Over het laatste punt wordt minder gespro ken dan over het eerste. Voorschriften om het zich in huis gezellig te maken bestaan er niet en kunnen er ook niet bestaan. Verduiste ringsvoorschriften bestaan er in overvloed en te oordeelen naar de volstrekte duisternis, die er des nachts over de steden gedaald blijkt, moet men tot de conclusie komen, dat het pu bliek ze ook ter dege ter harte genomen heeft. Men herinnert zich ,nog de ongeloovigheid, waarmee bijvoorbeeld een nogal sceptisch volk als het Amsterdamsche destijds toen de over heid begon met het nemen van proeven met verduistering, al deze maatregelen gade sloeg. Hoe men, nu ja, als het dan beslist moest, de gordijnen wel even goed dichttrok in een kamer en het in de andere kamers maar don ker liet voor dien avond, hoe men zelfs er hier en daar wel toe overging om een blauw papier voor de ramen te punaisen en hoe deze gewil lige menschen, die trouwens nog niet eens deden, wat hun werd aangeraden zich van goed verduisteringsmateriaal te voorzien n.l. daarom al door hun buren werden uitge lachen als ovcrijvcrigcn Die tijden, toen de ernst maar niet wilde doordringen, zijn lang voorbijPrecies op tijd, maar het was wel op het nippertje, heeft de bevolking begrepen, dat het ernst werd. Steden en dorpen liggen thans iederen avond in pikkeduister. Maar inmiddels blijft het zaak om het zich in huis gezellig te maken. Als dan de gordijnen dicht en de afschermingen van het licht zijn aangebracht, steekt dan de lamp op en doet het goed. Laat het licht ruim over uw tafel vallen, of laat het pret tig schijnen over uw gemakkeiijken stoel. Lees goede boeken. Lees den Bijbel en lees de beste dingen uit de litteratuur. Laat het licht gezellig branden acher uw verduister de vensters, maar overdrijf dit weer niet door te veel licht te gebruiken, want zui nigheid met de electriciteit is geboden. Richt uw geest op de belangrijkste zaken, die het leven zijn voornaamste waarde geven. Richt uw gedachten vooral op vrouw en kinderen en wees tevreden met alles wat u gela ten is. Velen zal het om al te begrijpelijke redenen zwaar vallen dien vrede te vin den, maar zij zullen stilaan gaan ervaren hoeveel zij geleerd hebben en hoeveel troost een huiskamer den menschen kan ver schaffen. Mei 17 Allied Chemical American Bembi American Can Co. Am. Car F.dry Am. Hide Leathe Am. Smelt Ref. Am. Tel. 6? Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeke Baltimore 6? Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case 'freshing Chase National B. Chcs. Ohio Chicago Rock lsl. Chrysler Motor Cities Service Continental Oil Clim. Molybdenum Douglas Aircraft Dupont do Nem. 7 Dawesl. 5% Young General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intercont. Rubber Industrial Rayon Intern. Nickel intern. Tel. en Tel Kennecott Copper- Martin Glenn Cy. Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. National Steel New York Central Norfolk Westen North. Am. Av. North Am. Comp. Pennsylvania Phillips Oil Proctor Chamblt Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Sotthern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Studebaker Corp. Tidewater Ass. Oii Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel iVoolworth Building Westingh. Electr. i - ex dividend ex -4- nieuwe aaE fieelen. gedaan en laten t 155 159 g 96 157 r 37 41 155 77 78 71 78 22 25 )5 17 3 3 '6 83 3 31 35 61 69 160 168 30 33 42 44 8 15 16 3 4 7 22 24 2 2 28 32 38 39 11! 12 180 206 17 18 17 17 58 59 4 i 5 16 18 67 69 8 8 8 9 10 11 5 35 37 J 84 83 45 50 l i 1 18 22 50 55 8 33 34 87 95 h 39 J coupon. bieden. NEW YORK, 17 Mei Slotkaersen Mei Brussel Rome Madrid Bern Oslo A'dam Londen Parijs Berlijn NEW YORK, 17 Mei 17 Mei 16 Mei 17 Mei 16 Mei Rubber Standaard 17 16 15 5.05 5.05 5.05 22.00 21.*40 9.25 21.35 1 1 3.21 1.82 40.10 3.25 1.84 40.10 3.22 1.82 40.10 Mei 22.15 22.85 Jhli 20.70 21.65 Sept 19.00 19.90 Oct. 18.69 19.39 Katoen Nieuw contract Juli 9.41. 9.03*- Oct 8.80-81 9.49 Dec 8.70-71 8.92.— Koffie (Rio - Nieuw contract) Dec. 18.50+ 19.10 Jan. 18.30 19.10 Mrt. 18.10 18.90 Jan. 8.64 - Mrt. 8.53 Mei 8.40- 8.86. 8.74 (Santos) 3.70.-+- Mei 5.53- 3.72.+ Juli 5.63- 3.72 Dec. 5.75- 3.82.+ Sept. 5.83- Mrt. 5.92- Mei 5 98. 5.52* 5.62 5.72.+ 5.82- 5.90. 5.96.+ Mei 3.70- Juli 3.72- Sept. 3*82- Dec 3.82- Mrt. Suiker Juli 1.28 1.42 Mei Sept. 1.28 1.41 Juli Dec 1,29 1.41 Sept. Mrt. 1.30 1.43 Tin Loco 53.25 47.37+ Termijn 51.37 90 dagen 50.75 46 75 CHICAGO, 17 Mei 17 Mei 16 Mei 17 Mei 16 Mei 1,31 1,45+ 1.33 1 47+ 1.34+ 1.49+ 47,25 (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Medegedeeld wordt dat de eerste compagnie 5e bataljon p.a.g., voorheen gelegerd in de „Zwerver" te 's-Hertogenbosch, geen verliezen heeft gehad en thans gelegerd is in Zoetermeer. De kapitein-commandant Guurink. De commandant van de 164ste batterij l.u.a., luit. Bijdevaarte, meldt dat allen, behalve acht manschappen die licht gewond in Den Haag worden verpleegd, zich in goeden welstand be vinden. De commandant van het bewakingsdetache ment Staatsspoor Den Haag van het derde regi ment, sergeant-majoor Bouten, deelt mede dat allen zich in goeden welstand bevinden. De commandant van het algemeen paarden- depot 's-Gravenhage, overste Boogaert, maakt bekend, dat het personeel hiervan in goeden welstand verkeert. Tarwe Haver Mei 86 Juli 84 Sept 85-84 90 89+ .89 89+89 Mei JuU Sept. 38 +-- 39 34 -- 35 -- 31 *- 32} •- Maïs Rogge Mei 61 -- Juli 61 -- Sept 60 63+ •- 63+ -- 63+ Mei Juli Sept. 46 8 -- 50 48+-- 51 50 53+ Reuzel Mei 5.52 JuU 5.70 5.50+ 5.72 Sept. Oct 5.90 5.90t 5.97 6.00 17 Mei 16 WINNIPEG, 13 Mei Mei 17 Mei 16 Mei Tarwe Gerst Mei 70 - 74 Juli 718- 76 Oct 73 8 - 78 8 Mei JuU Oct 37+. 41+ - 38+ 41+ 38+ 41 Rogge Lijnzaad Mei 49 -- 54 Oct 51+-- 55 Juli 50 54 Mei JuU Oct 168 - 1.78 171 1.81 173 1.82 J - Haver Mei 32 8 37 Oct 29 8 35 Juli 31 373 In uw wagen moet u niets wagen.... autorijden mag geen kansspel zijn: op den weg moet u het zéker weten Na een langdurig ziekbed is te Leiden in den ouderdom van 68 jaar overleden prof. dr. P. Th. L. Kan, oud-hoogleeraar in de keel-, neus- en oorheelkunde aan de Leidsch universiteit. Pieter Thomas Leonard Kan werd op 19 Ja nuari 1872 te Utrecht geboren. Zijn opleiding genoot hij aan 't gymnasium te Amsterdam, waarna hij geneeskunde studeerde aan de uni versiteit aldaar. Toen hij in 1897 het arts examen had afgelegd ging hij naar Heidelberg en Bremen, om zich in de keel- en neus- en oorheelkunde te specialiseeren. In 1899 behaalde hij te Amsterdam den doc torstitel, waarna nog in hetzelfde jaar zijn be noeming tot privaat-docent in de keel-, neus- en oorheelkunde aan de Leidsche universiteit volgde. Vervolgens werd hij in 1907 buitenge woon hoogleeraar en was hij van 1929 tot 1929 gewoon hoogleeraar aan die universiteit. Na zijn ambtsperiode als hoogleeraar was de thans overledene nóg werkzaam in het hoofd bestuur der Vereenigde Instituten voor Tropi sche Geneeskunde RotterdamLeiden en in curatorium van het ziekenhuis dier vereeniging te Rotterdam. Hij was ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw. De teraardebestelling zal Maandag 20 Mei te elf uur op de begraafplaats Rhijnliof plaats vinden. Te 's-Gravenhage is op acht-en-dertig-jari- gen leeftijd overleden de bekende letterkundige en essayist dr. Menno ter Braak. Aan de universiteit van Amsterdam zullen tentamina en examina en promoties voortgang vinden, maar de colleges gedurende dezen cur sus niet meer worden gegeven. De practica op de laboratoria .gaan door. De gemengde commissie Den Haag-Rotterdam, belast met het afnemen van het examen voor onderwijs bij het voorbereidend onderwijs, maakt bekend, dat het schriftelijk examen, zooals vast gesteld was, doorgaat op Dinsdag, 21 Mei a.s., te beginnen des morgans om half negen, echter niet in Rotterdam, maar alleen in Den Haag, en wel in het. gymnastieklokaal van de Hoogere Burgerschool Raamstraat 28. Voor candidaten voor wie het wegens de slech te reisgelegenheid onmogelijk is op dezen dag naar Den Haag te komen, zal het schriftelijk examen worden vastgesteld op een nader te be palen datum. Het mondeling examen gaat, naar de commis sie hoopt, door zooals voor ieder reeds was vast gesteld. De Leidsche academie zal Maandag 20 Mei weer geopend worden. AMSTERDAM. Geslaagd voor het doctoraal examen klassieke letteren de heer S. Breemer. Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam'. Surséance van betaling: D.d. 16 Mei 1940 is aan Bauke Nauta, gemeente ambtenaar, wonende te Hilversum. Kastanjelaan 14, op het daartoe door hem ingediend verzoek schrift definitief surséance van betaling verleend voor den tijd van anderhalf jaar, ingaande 11 April 1940. met benoeming wederom vail Mr. G. P. Nijbakker. te Hilversum. Eikenlaan 36, tot bewindvoerder. Uitgesproken: 9 Mei. J. C. Groot, handelende onder den naam C. Groot en Zonen", Ahdtj'K-Oost. R.c. Mr. H. M. Fruln, curator Mr. G. A. de Lange, Alk maar. - A. Westra, timmerman, Diepenveen. R.c. Mr. H. Sluyterman, curator Mr. G. F. van Fran- kenhuyzen, Deventer. J. H, E. ten Zeldam, sigarenwinkelier, De venter. R.c. Mi*. H. L. Wilkens, curator Mr. K. Wolters. Winterswijk. - G. Zijistra, bakker, Vaassen. R.c. Mr. A. H. v. d. Giesen. curator jhr. Mr. C. A. Elias, Apel doorn. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 9 Mei: J. L. Jansen, caféhouder, Amsterdam, J. van Aalderen te Amsterdam. L. Haagmann, den Haag. Gedeponeerde uttdeelingslijsten: 30 April. E. Kuiken, sm'id, Drachten. Geëindigd door het verbindend worden dér slotuitdeelings- li„6t. Uitk. 52,5 pet. M. Pol, stoelenmaker, Leeuwarden. Geëin digd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. H. Steensma, hakker, Ureterperrallaart. Idem Uitk. 1.075 pet. 1 Mel. J. Comello. kapper, Leeuwarden. Idem. Uitk. nihil aan conc.' crediteuren. - H. Westra, graanfactor en expediteur, Fra- neker (thans te Amsterdam). Idem. Uitk. 6,6 pet. 6 Mei. H. den Boer, groentenhandelaar, Rotter dam'. Idem. Uitk. 8,47 pet. N.V. van Dongen en Zonen's Vereenigde Fa brieken tot Vervaardiging van Oieïneproducten, Oliën en Vetten, gevestigd te Zevenbergen. Idem. Uitk. 2.954 pet. N.V. Industrie Grondstoffen Maatschappij .N.V. Igmy", gevestigd te Rotterdam. Idem. Uitk. nihil aan conc. cred. J. Vreugdenhil Mzn., tuinder, Maasland. Idem. Uitk. 1,4293 pet. 7 Mei. W. F. van der Beyl, 'groothandelaar in artikelen voor Centrale Verwarming, vroeger wo nende te Wassenaar en zaakdoende te Rotterdam- Idem. Uitk. 3,8 pet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2