Nieuws van Legeronderdeelen Giroverkeer geheel vrij EIGENWIJZE Manschappendie in welstand verkeeren ZATERDAG 18 MEI 1940 Uitbetalingen cheques blijft aan beperkingen onderworpen Distributie van veevoeder Alle bepalingen blijven van kracht Beschadiging Water staatswerken Spoedige opgave wordt verwacht Informatiebureau Roode Kruis Geen, telefonische inlichtingen Telegraaf verkeer met Rotterdam Interlocaal telefoonverkeer dient beperkt Maandag wordt in Den Haag het onderwijs hervat DOOR CURTIS YORKE Men verzoekt ons opneming van de volgende mededeelingen over legeronderdeelen: De commandant van 3/33 R. I., dat in Buu- ren, Asch en Erichem gelegerd was, deelt mede, dat het geheele regiment zich in goeden welstand te Vianen bevindt.. Het geheele zevende regiment infanterie be vindt zich in goeden welstand. De verbindingsafdeeling van den staf van het 14e regiment infanterie, de regiments-patrouille en de treinsoldaten van hetzelfde regiment be vinden zich in goeden welstand te Schoonre- Woerd bij Leerdam, evenals de 14e compagnie mortieren, de eerste, tweede en derde batterij van de eerste afdeeling van het zevende regi ment artillerie. De manschappen van 3/l/31e regiment infan terie, commandant kapitein Rensenbrink, ver keeren allen in den besten welstand. De com pagnie ligt te Amsterdam. De tweede zoeklichtafdeeling vierde sectie bevindt zich in goeden welstand te Hagestein. De mitrailleurcompagnie eerste bataljon van het 44ste regiment infanterie bevindt zich eveneens in goeden welstand te Hagestein. De geheele 152ste batterij luchtdoelartillerie bevindt zich in goeden welstand te Wijk aan Zee. Luitenant De Man van het 1/14 R. I. te Bun- nik bij Utrecht deelt mede, dat van dit regi ment slechts enkele manschappen vermist worden. De 12e battery luchtdoelartillerie te Loenen a. d. Vecht, onder leiding van luitenant Schut, bevindt zich in goeden welstand. Kapitein Graaf, commandant van de 5e compagnie, eerste bataljon bewakingstroepen, Oranje-Nassaukazerne, Amsterdam, bericht, dat de geheele compagnie gezond en wel is. De commandant van de 11e compagnie lucht doelmitrailleurs. kapitein L. van der Laag, deelt mede, dat'de geheele compagnie in goeden wel stand verkeert. De commandant van den varenden ponton- trein meldt, dat van zijn onderdeel niemand is gesneuveld of gewond. Kapitein Blaisse van het onderdeel 1-22 R. A. deelt mede, dat de manschappen van dit on derdeel geheel ongedeerd zijn gebleven. Luitenant Van Hessen van den staf lueht- Verdedigingskring Amsterdam deelt mede, dat de geheele staf nog voltallig is, terwijl niemand Werd gewond. Het 18e regiment artillerie, dat voornamelijk bestaat uit Brabanders en Limburgers, heeft in het geheel geen verliezen geleden en ligt thans te Diemen, Weesp en omgeving. Officieren, onderofficieren, korporaals en manschappen van den staf 3/15 R. J. zijn allen ongedeerd. Zij bevinden zich in de Beatrix- school te Jutphaas. Het vernielingsdetachement van de genie, gelegerd te Scheveningen, is geheel in goeden welstand. De eerste compagnie van het eerste bataljon, vijfde regiment infanterie, vierde legerkorps, is geheel behouden. De militairen bevinden zien te Maarssen. De commandant van het detachement Sche veningen van de zoeklichtafdeeling vesting Hol land, meldt, dat allen zich in goeden welstand bevinden. Het personeel van het stafkwartier, het troe- péndetachement, de verbindingsafdeeling en het artilleriecommando van het 1ste legercorps verkeert in zijn geheel in goeden welstand. De commandant van het zesde escadron 3de regiment huzaren, voormalig genaamd 10de es cadron wielrijders, eerste verkenningsafdeeling, bericht hiermede, dat het geheele escadron zonder verliezen geleden te hebben geheel intact is en thans gelegerd is Laan van Meerdervoort 207 te 's-Gravenhage. Het geheele personeel van de M.C. 3, 9 R.I., commandant kapitein. J. de Jong, verkeert in goeden welstand. De 5e compagnie van het 13e depot bataljon bevindt zich in goeden welstand in Den Haag. De commandant Van Veer 1 b. en de com mandant van Veer 1 d. berichten, dat allen be houden te Vreeswijk zijn. De eerste en tweede afdeeling van de V.P.T. (varende pontontrein) te Ameide zijn gezond, evenals de afdeelingen le, 2e, 3e, 4e, 5e en 6e schipbrug. Het geheele derde bataljon, 36ë regiment, vroeger gelegerd te Zuidlaren, onder commando van majoor Visser, bevindt zich in goeden wel stand te Gorinchezn en Gouda. Kapitein Popma meldt, dat de manschappen van de 46ste compagnie mortieren zich onge deerd te Vianen bevinden. De verbindingsafdeeling van het 2e legercorps is geheel compleet en ongedeerd, behalve drie militairen, welke zich bij het uitbreken van den oorlog niet bij het onderdeel bevonden, n.l. kor poraal W. J. van Zanten, korporaal H. D. Mayer en dienstplichtige H. P. Gerretsen. De manschappen van het eerste bataljon, 31e R.I. bevinden zich in goeden welstand te Am sterdam. Kapitein Voerman van het 1-3 R.I. deelt mede, dat zijn manschappen in goeden welstand zijn. De zesde afdeeling van de luchtdoelartillerie bevindt zich in goeden welstand. Van den commandant van het militaire hos pitaal te Utrecht is bericht ontvangen, dat al len zich in den besten welstand bevinden. De zesde afdeeling van de zoeklichten, onder commando van kapt. Mulder en de luitenants Tychon, Best, De Niet en Van Ouwerkerk, maakt bekend, dat allen in den besten welstand zijn. Luitenant G. Bol van de 24ste batterij lucht doelartillerie deelt mede, dat allen zich in den besten welstand bevinden. Kapitein Lacroix, van de eerste compagnie, eerstè bataljon bewakingstroepen, 'deelt mede, dat de geheele compagnie zich in goeden wel stand in de Oranje Nassau kazerne te Amster dam bevindt. Kapt. Moll, commandant van de viertje zoek licht afdeeling van den luchtverdedigingskring Amsterdam maakt bekend, dat alle manschap pen zich in goeden welstand bevinden. De commandant van 3-1 bewakingstroepen te Amsterdam maakt bekend, dat alle man schappen van dit onderdeel in goeden welstand verkeeren. De staf en de drie batterijen van de eerste afdeeling van het eerste regiment artillerie zijn behouden te Baambrugge aangekomen. Kapitein van Ketwich van de zevende com pagnie pioniers deelt mede, dat alle manschap pen behouden te Abcoude zijn aangekomen. He den vertrekken zij vermoedelijk naar Soestdijk. Alle manschappen van de 14e afdeeling van dc 7e batterij luchtdoèlartillerie, zich bevinden de te Weesperkarspel, verkeeren in goeden welstand. De manschappen van het vrijwillige land stormcorps, luchtafweerdienst, afdeeling Zaan streek, bevinden zich allen in goeden welstand. Luitenant Noyons van de zesde batterij lucht doelartillerie deelt mede, dat alle manschappen zich in goeden welstand te Den Haag bevinden.. Kapitein J. de Lange, commandant van het 18e regiment' infanterie deelt mede, dat alle manschappen zich in goeden welstand te Weesp en omgeving bevinden. Het geheele mitrailleurpeleton, gestationneerd in Vossenhol te Velsen, bevindt zich in goeden welstand. De commandant 1-19 R.A. majoor Hamsen, deelt mede, dat de eerste afdeeling van 19 R.A. gelegerd is te Utrecht, geen verwonden, geen vermisten, geen gesneuvelden. Het geheele derde bataljon van 23 R.I. is in goeden welstand in Asperen en omgeving. Kapitein Geertsma bericht, dat het 1-2-1 R.I. zich in goeden welstand te Rotterdam bevindt; evenals het 3-2-1 R.I. onder dommando van kapitein Van den Heuvel. De verbindingsafdeeling van de zevende di visie uit Lage Vuursche verkeert in haar geheel in goeden welstand te Amsterdam. Hierbij be vinden zich eveneens de vier leden van den centralen post te Dieren. Luitenant van de Wal Bake deelt mede, dat het 3-6-R.A. zich te Driehuizen bevindt. Geen gesneuvelden, vermisten of gewonden. Het geheele personeel van het 3//3 R.I., van het 2/3/32 R.I. en, het '3/3/32 R.I. bevindt zich in goeden welstand te Schoonerwoerd. In het fort De Bilt te Utrecht bevinden zich in goeden welstand: de staf van het 2e batal jon van het 14e R.I., het 1/2/14 R.I., het 2/2/14 R.I., het 3/2/14 R.I. en de M.C./2/14 R.I. On der deze militairen bevinden zich één gewonde en één zieke. Het 1/6/bat. B.A.G. bevindt zich te Lexmond. De commandant, luitenant Koenen, meldt, dat allen zich in den besten welstand bevinden Het 8e grensbataljon, gelegerd te Lens bij Nij megen, verkeert in goeden welstand. De 4e compagnie van het le bataljon bewa kingstroepen te Amsterdam verkeert in den besten welstand, evenals het onderdeel uit Edam. De commandanten van de veeren la, lc, 2a en 2b berichten, dat het personeel van deze veeren. zich in goeden welstand te Vreeswijk bevindt. De commandant van het 42e regiment in fanterie, de luitenant-kolonel J. P. J. G. van Illarkom, maakt bekend, dat de staf van dit regiment nog steeds te IJmuiden ligt en dat hiervan niemand is gesneuveld. Stafkwartier tweede legercorps, met inbegrip van het troependetachement en artillerie-com mando, alsmede stafkwartier tweede divisie is geheel behouden. De chef van het afvoerstation voor gewon den en zieken te Vught meldt, dat het perso neel van dit station zich in goeden welstand te Amsterdam bevindt. De commandant van het 11e depotbataljon Enkhuizen/Medemblik deelt mede, dat zijn ba taljon geheel intact is. Geen dooden, vermis ten of gewonden. Staf 3 van het 42e R.I. in IJmuiden verkeert in goeden welstand. Majoor Groeneveld, commandant van het 2/21/R.I. deelt mede, dat zijn bataljon zich in goeden welstand in de Kromhout-kazerne te Utrecht bevindt. Van het personeel van de eerste zoeklicht afdeeling tegen luchtdoelen is niemand ver mist, gesneuveld of gewond. Het personeel van de lOSe battertj luchtdoel artillerie bevindt zich in goeden welstand in Amsterdam Zuid. By dit personeel bevinden zich ook Beckers uit Lutterade en Laurens uit Hoensbroek, afkomstig uit het depot Alkmaar. Het personeel van het stafkwartier groep Haarlem, westfront Vesting Holland en van de 34e reserve grenscompagnie bevindt zich in goeden wélstand. De manschappen van het 12e peleton luchtdoelmitrailleurs bevinden zich in goeden welstand. Bij hen hebben zich gevoegd de manschappen Drielman, de Visser, Blaay, de Poter, Raets en de Rijke uit he depot Alkmaar. De commandant van de eerste compagnie luchtdoelmitrailleurs en 151e batterij maakt be kend aan bloedverwanten van zijn personeel, dat allen zich in goeden welstand bevinden. Doordat de verbindingen met het 4e peleton nog steeds niet zijn hersteld, kan daarover geen mededeeling worden gedaan. l-III bataljon P.A.G. en III M.C. bevinden zich te Zoeterwoude in goeden welstand. De 14e batterij luchtdoelartillerie deelt mede, dat allen van deze batterij in goeden welstand verkeeren (ligging in Gorkum, Unitas-ter- rein) Kapitein Wessels, commandant van de M.C. 3-42 R.I. waarbij ingedeeld een sectie pantser- afweergeschut, gelegerd te IJmuiden, deelt mede, dat al zijn manschappen zich in goeden welstand bevinden. De derde compagnie eerste bataljon 12e reg. infanterie, gelegerd te Haarlem, bevindt zich in goeden welstand. Alle leden van groep één van den militairen bloedgroepeeringsdienst, behoorende tot de 9e depotcompagnie van de geneeskundige troepen bevinden zich in goeden welstand te Amster dam. Het personeel van het indeelingsdistrict Zwolle, alsmede de korporaal Hans van den Bosch uit Zwolle, zijn alle gezond en wel te Haarlem. De commandant van de bewakingstroep van radio Noordwijk deelt mede, dat zijn manschap pen zich in goeden welstand bevinden. De commandant van de motorrijschool te Nieuwkoop deelt mede, dat zijn manschappen geen verliezen of vermisten tellen. - - De manschappen van de M.C. 3-19-R.I., waar bij ingedeeld de dienstplichtigen Stampsnijder, Boers, Dogt, Eshuis, Kienhuis en Heuver, be vinden zich in goede gezondheid. Men verzoekt ons mede te. deelen, dat net personeel van het radiostation Algemeen Hoofdkwartier en van het radiostation Com mando Luchtverdediging te 's-Gravenhage in goeden welstand verkeeren. Alle officieren, onderofficieren, korporaals en manschappen van de 6de compagnie, 17e de potbataljon, liggende in de schooi Colenso- straat 2, Den Haag, zijn behouden. Dit ter geruststelling van verwanten in Brabant, uit welke provincie vele dezer manschappen afkomstig zijn. De manschappen van de 13e comp. pioniers in Gorcum bevinden zich allen in goeden wel stand, evenals sectie 3a en verbindingsafdee ling van het hoofdkwartier Vesting Holland te Den Haag. De luitenant Brueren van de 5e depot-com pagnie van het depotbataljon grenadiers, deelt mede dat alle manschappen, behalve een licht gewonde, zich in goeden welstand bevinden. De commandant van 312R.I., afkomstig uit Groningen, bevindt zich in goeden welstand en is gekantonneerd te Zoetermeer. Kapitein Boekholt, commandant van de 5de compagnie 13e depotbataljon, voorheen in gar nizoen te Tilburg, thans in Den Haag, deelt mede, dat allen van de vierde en vijfde com pagnie, 13e depotbataljon, ongedeerd zijn. De commandant van het 5e regiment artille rie deelt mede, dat de manschappen van dc on- derdeelen staf 5e R, A., II 5e R. A., III le R. A. zich allen in goeden welstand bevinden. De kapitein Fokkinga meldt, dat de man schappen van de verbindingsafdeeling der le divisie zich in goeden welstand te Den Haag bevinden. De commandant van 3 M.C. 3e divisie deelt mede dat alle manschappen, vroeger zich be vindende te Hillegom, zich in goeden welstand bevinden. Het troependeel van het stafkwartier, groep Naarden, Vesting Holland, waaraan toegevoegd de dienstplichtigen J. Langejans, Sybrings uit Groningen, Rijpkema uit Sneek en Lodewijks uit Franeker, alsmede de bedieningsmanschap pen van de kanonkazemat der Hakkelaarsbrug te Muiden, bevinden zich in goeden welstand. De manschappen van de verbindingsafdee ling van het vierde legercorps, onder comman do van den kapitein Tolk, verkeeren in goeden welstand. De districtscommandant der koninklijke ma rechaussee te Zwolle deelt mede, dat het per soneel van dit wapen in zijn district zich in goeden welstand bevindt. De commandant van de verbindingsafdeeling van de achtste divisie deelt mede, dat de ge heele afdeeling te Montfoort in goeden wel stand verkeert, met uitzondering van twee sol daten, die zeer waarschijnlijk bij andere troe- penonderdeelen vertoeven. De officieren, onderofficieren, korporaals en manschappen van het stafkwartier en de staf- wacht van den territorialen bevelhebber in Friesland (TBS) bevinden zich in Den Haag in goeden welstand. Bij hen heeft zich sergeant F. H. Schut gevoegd. De leerlingen van de K.M.A. te Breda, die Jet, heusch, er zijn automobilisten, die hun wagen niet afsluiten als ze hem onbeheerd laten' staan Ideaal, zooiets voor los loopende jongens om zoo n goeden welstand te Piershil. De commandant de res.-kapitein H. J. C. de Ruijter. De achtste depotcompagnie grenadiers, in clusief de daarbij ingedeelde vliegtuigmakers, is in haar geheel in goeden welstand en nog gelegerd te 's-Gravenhage. Officieren, onder-officieren en manschappen van den staf N. 1 en 2-14 R.A. bevinden zich allen in goeden welstand te Abbenbroek. Mitrailleur-compagnie III 28 R.I. allen on gedeerd te Abbenbroek onder commandant Bierma. In verband met de uitvoering „Besluit ban- kenmoratorium", welk besluit in beginsel ook van toepassing is op den Postchèque- en Giro dienst, deelt de directeur van dien dienst in overleg met het Departement van Financiën het volgende mede. 1. Het giroverkeer is geheel vrij. Reke ninghouders kunnen derhalve zonder be perking bedragen uit het tegoed van hun postrekeningen doen overschrijven. 2. Rijkscomptabelen, overheidsinstellingen, diensten en bedrijven e.d., alsmede de a 1 g e- meene banken, kunnen ook door middel van chèques zonder beperking over het tegoed van de postrekening beschikken. 3. Alle overige rekeninghouders mogen uit het tegoed van hun postrekeningen door mid del van chèques over geen gTooter bedrag be schikken dan is aangegeven in artikel 2, onder 2, van genoemd besluit. a. 3% per maand van het op 10 Mei j.l. bij den aanvang van den dienst aanwezige tegoed, of b. ten hoogste 50.per week. 4. De beschikkingen, bedoeld in punt 3, on der b, kunnen telkens met een tusschenruimte van een week worden uitgevoerd. Wordt in een week geen beschikking uitgevoerd, dan mag desondanks in een volgend wekelijksch tijdvak het bedrag van 50.niet worden overschre den. 5. Hoewel ingevolge artikel 2, onder 3, van het „Besluit bankenmoratorium" voor een aan tal aldaar genoemde betalingen (loonen, sala rissen, huren, belasting e.d.m.) de vrije be schikking over het tegoed is gehandhaafd, kan door den Postchèque- en Girodienst in dezen bij de behandeling van chèque-adviezen niet in behandeling worden gestreden. Ook hiervoor blijft mitsdien bij het opnemen van bedragen, voorzooveel de postrekeningen betreft, de in punt 3 aangegeven beperking gelden. Zij, die voor dergelijke betalingen bedragen moeten op nemen, dienen deze te doen overschrijven op de rekening van hun bankinstelling. Het op nemen van contanten moet alsdan door tus- schenkomst van deze bankinstelling plaats vin den, waarbij de noodige bewijsstukken moeten worden overgelegd. Met het oog hierop is aan de bankinstellingen de vrije beschikking per chèaue gelaten. Zie punt 2. 6. Chèques, waarvan de adviezen bij het in werking treden van het „Besluit bankenmora torium" reeds ten girokantore waren geboekt en thans op de kantoren der posterijen aanwezig zijn, kunnen door deze kantoren normaal wor den uitbetaald. 7. Op het centrale giro-kantoor te 's-Gra- venhage kan géén uitbetaling van cheques wor den verkregen. Het Rijksbureau voor Voedselvoorziening maakt -bekend, dat ten aanzien van de veevoe derdistributie het volgende geldt: Voorzoover daarvan niet nadrukkelijk wordt afgeweken, blijven alle bepalingen van kracht. Voor aflevering en vervoer van mengvoeders en de grondstoffen daarvan blijven dus bestel bonnen en geleidebiljetten vereischt. Het is den leveranciers van veevoeder ten strengste verboden, aan houders iets anders dan mengvoeders af te leveren. Uitzondering wordt gemaakt voor zemelen. Deze mogen vrij worden afgegeven ten behoeve van rundvee met onvoldoende weidegelegenheid. Mengvoeders mogen aan veehouders slechts worden afgeleverd tegen inname van witte be stelbonnen of andere door den plaatselijken bu reauhouder afgegeven bewijzen. De leverancier van mengvoeders is verplicht aanteekening te houden van alle afleveringen, waarb- moeten worden vermeld de datum, de hoeveelheid, de afnemer en de soort voeder van iedere aflevering. Bovendien moet worden ver meld of de aflevering is geschied tegen inname van een witten bestelbon dan wel van bewijs van den plaatselijken bureauhouder, verkregen door vertooning van het afleverings- Aanvulltng van den voorraad kan worden register aan den plaatselijken bureauhouder, waarbij oen blauwe bon zal worden verstrekt. Voor de mengvoeder-fabricage blijven de voor schriften van kracht. In onvermijdelijke geval len mag voorloopig van het menerecept worden afgeweken, mits het eiwitgehalte niet afwijkt van dat van het voorgeschreven mengsel. De veehouder kan voor rundvee, dat wegens evacuatie bij hem is ingekwartierd, een voeder bon krijgen bij den plaatselijken bureauhoudèr. auto even te „ieenen voor n „vroolijken avond I" En wat erop volgt 11 Politie rechtbank11 Brengt hen niet in verleiding: sluit uw auto al 11 bij het uitbreken van den oorlog naar Haarlem en Bloetnendaal zijn overgebracht, bevinden zich allen in goeden welstand. Het betreft hier de leerlingen van het eerste, tweede en derde jaar. Het geheele personeel van het stafkwartier van de 6e divisie en het troependetachement van de 6e divisie bevinden zich in goeden wel stand te Lexmond. De geheele triangulatieafdeeling van de stel ling Den Helder bevindt zich in goeden wel stand. De 22ste batterij luchtdoelartillerie te Noord- wijkerhout bevindt zich in goeden welstand. De manschappen van het 11e peleton van de 10e compagnie luchtdoelmitrailleurs bevinden zich in goeden welstand. Bij den staf van het 12e R.I, te Warmond en bij het eerste bataljon van het 13e R.I. te Haarlem zijn geen verliezen. Alle officieren, onderofficieren, korporaals en manschappen van de 2e depot-compagnie ge neeskundige troepen bevinden zich in goeden welstand te Amsterdam. De detachementscommandant van brug 3 van de spoorwegtroepen deelt mede, dat zijn man schappen zich in goeden welstand in de hoofd stad bevinden. De manschappen van de le comp. aan- en afvoertroepen gelegen te Den Haag en Bode graven bevinden zich in den besten welstand. De commandant van het zevende depot ba taljon te Haarlem deelt mede: allen bevinden zich in goeden welstand. Het M.C. 3e bataljon 34e regiment infanterie heeft, behoudens enkele lichtgewonden, geen verliezen geleden. De commandant van de 3125 R. I. maakt bekend, dat zijn compagnie te Badhoevedorp in goeden welstand verkeert. De manschappen van het Stafkwartier der 3e divisie met het troependetachement en het detachement politietroepen, waarbij ingedeeld de eerste luitenant Tromp, de luitenant Seines en de vaandrig Muller verkeeren in goeden wel stand. De manschappen van de 15e mitrailleurcom- pagnie, gelegerd te Hillegom, bevinden zich in goeden welstand. De manschappen van het 62e peleton, 14e compagnie luchtdoelmitrailleurs, gelegen te Scheveningen, maken het goed. Het personeel van het 223 R. I. te Schoon- derwoerd is in goeden welstand. Het personeel van het 2e bataljon 19e regi ment artillerie en 320 R. I., alsmede het tiened bataljon luchtdoelartillerie, bevinden zich in goeden welstand te Vleuten. Het bureau van de verbindingsafdeeling van het algemeen hoofdkwartier deelt mede, dat. het personeel alsmede de postduivensectie zich in den besten welstand bevinden. Het geheele personeel van de 12e battery te velde, behoorende bij het 12 R. I. bevindt zich in goeden welstand. Van den staf van het le regiment artillerie verkeeren allen in goeden welstand én verblij ven te Diemerbrug bij Amsterdam. De tweede afdeeling van het le regiment artillerie is geheel behouden en ligt te Weesp. Vierde sectie van de derde roode kruis com pagnie te Amsterdam: allen in goeden wei stand. De commandant van het stafkwartier groep Leiden vesting Holland maakt bekend, dat allen zich in goeden welstand bevinden. Namens den chef van het tijdelijk militair hospitaal te Amsterdam wordt medegedeeld, dat al het personeel benevens de officieren van gezondheid zich in besten welstand bevinden De compagniescommandant der spoorweg troepen vierde compagnie, kapitein Dik, maakt bekend, dat het geheele detachement in goe den welstand verkeert. De eerste en tweede sectie plus lijngroep te Amsterdam, Zeeburger- dijk 25, de derde sectie te Haarlem station. De commandant van het 3/25/R.L., majoor A. Floor, verzoekt bekend te maken, dat allen zonder uitzondering van staf 3/25/R.I., 3/3/25/ R.I. en M.C. 3/25/R.I. in besten welstand ver keeren en verblijven in de R.K. school te Jut phaas. Hierbij bevindt zich ook dr. Hartsuiker uit Balkbrug. De tweede comp. I5e depot batj., waarvan het meerendeel uit Brabant afkomstig is, bevindt zich te Leiden in goeden welstand. Het personeel van het derde vaste weer-sta- tion, commandant luitenant Schriere, is behou den in 's-Gravenhage aangekomen. De 13e compagnie pioniers bevindt zich in Namens den Opperbevelhebber van Land en Zeemacht wordt in overleg met den Duit- schen militairen bevelhebber in Nederland aan de hoofdingenieurs-directeuren van den Rijkswaterstaat opgedragen, ten spoedigste aan den directeur-generaal van den Rijks waterstaat: a. Opgave te zenden van de vernielde Rij kswaterstaatswerken en van de mate waar in scheepvaart nog mogelijk is ter plaatse waar bruggen en andere welken v-ernield zyn; b. Opgave te zenden van de havens en hare monden, waar de toestand niet normaal is; deze opgave wordt onmiddellijk verwacht; indien dit tot bespoediging kan leiden kunnen de opgaven voor de verschillende havens af zonderlijk worden verzonden; c. Voorstellen te dOen om de vaart te her stellen. De directeur van het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis maakt bekend, dat telefonische inlichtingen omtrent gewonde, gesneuvelde en vermiste militairen, niet kunnen worden gegeven. Zoodra bijzonderheden' van eenig militair bekend zijn, volgt hiervan on middellijk een schriftelijke mededeeling aan de opgegeven familiebetrekkingen. Zij, die monde ling inlichtingen wenschen te verkrijgen, ver voegen zich persoonlijk Zwarteweg 75, 's-Gra venhage, van 918 uur. Zij dienen voorzien te zijn van de juiste gegevens, zooals naam, voor naam, geboortedatum, legeronderdeel, van den- gene, naar wien wordt geïnformeerd. Er is nog geen sprake van geregeld telegraaf- verkeer met Rotterdam. Aanbieding van telegrammen voor Rotter dam gelieve men dus tot het uiterste te be perken, aangezien geen zekerheid bestaat dat overbrenging mogelijk is en dit in ieder geval slechts met zeer groote vertraging' kan geschie den. In verband met het zeer beperkte aantal telefoongeleidingen, dat voor de afwikkeling van het interlocale telefoonverkeer beschikbaar is en mede ten gevolge van het groote aantal gesprekken van militaire en burgerlijke auto riteiten, die met voorrang boven die van particulieren tot stand moeten worden gebracht, wordt het publiek met den meesten aandrang uitgenoodigd alleen in zeer drin gende gevallen interlocale gesprekken aan te vragen. Zekerheid, dat particuliere gesprekken, ook al worden zij als ylgesprekken aangevraagd, tot stand komen, kan niet worden gegeven. De burgemeester van Den Haag maakt be kend, dat het onderwijs aan alle inrichtingen van onderwijs te dezer stede a.s. Maandag kan worden hervat voor zoover de schoolgebouwen vrij zijn van militaire of andere bezetting. Het onderwijs worde zooveel mogelijk gegeven op dezelfde uren als vóór de onderbreking. De R.K. jongensscholen Herschelstraat 23a en b en Weimarstraat 310, tijdelijk onderge bracht Beeklaan 184, en de R.K. meisjesscholen B., C. en U.L.O., Beeklaan 184, beginnen Maan dag a.s. 20 Mei. De jongens, die halve dagen school hebben, komen 's morgens, behalve 3A. die tijdelijk met de meisjes 's middags school zal hebben. Ook de bewaar- en kleuterschool aan de Beeklaan zal Maandag weer worden heropend. 42 Anne antwoordde, waarheidsgetrouw, dat zij daarover nog niet had nagedacht. „Nu, ik moet gaan", zei Frances, stond op en trachtte een glimp van zichzelf op te vangen in den uiterst kleinen, ouden spiegel, die boven den schoorsteen hing. „Tusschen haakjes, ik Vergat je te vertellen, dat Alfred een man kent Lascelles heet hij, geloof ik die mijn heer Carroll kent, en hij zegt, dat het dwaas is, hem van welke misdaad dan ook te verdenken, daar hij altijd een heel ander soort mensch is geweest. Maar ik veronderstel, dat zelfs hoog staande menschen zich even goed aan het ver- Valsehen van namen kunnen overgeven als aan elk ander soort van verleiding. En tenslotte is schriftvervalsching niet zoo erg als een moord, Wel?" Anne gaf geen antwoord op deze uitvoerige alleenspraak. „En wanneer ga je trouwen, lieve?" ging Prances verder, toen zij Anne hartelijk op beide Wangen gekust had. „Ik weet het niet", antwoordde Anne. „Ik zou je graag met mijnheer Carroll te eten vragen," vervolgde mevrouw Charteris spijtig. ..Maar je weet, hoe Alfred is. Ik denk, dat je liever niet hebt, dat ik jullie beiden vraag op een avond, dat hij er niet is?" „Neen" zei Anne, en klemde haar lippen op een. En toen: „Ik geloof niet, dat mijnheer Carroll of ik dat zouden willen." Nadat Frances vertrokken was, gooide Anne haar halfvoltooide blouse in haar werkmandje, en zij probeerde te schrijven. Maar geen enkel idee wilde komen. Toen at zij een licht maal, bestaande uit een paar boterhammen en een beker melk, en ging uit voor een lange wande ling. Het was een mooie avond, warm en zon der wind. En terwijl Anne doelloos naar het Westen voortliep, kwam er een zekere vrede over haar en sloegen voor een poosje haar zor gen op de vlucht. Tenslotte was zij jong, zij was gezond, en de wereld stond voor haar open. Waarom zou zij piekeren en klagen, en haar leven laten bederven, omdat voor het oogenblik de „appel van haar oogen" van haar weggeno men was? Anderen hadden een dergelijk verlies ook moeten dragen. En waarom zij niet? En toch, zelfs terwijl zij zichzelf zoo onderhanden nam en zich sterkte voor opgewekte en Spar- taansche lijdzaamheid, wist zij, dat haar leed en neerslachtigheid niet gedood waren, maar allen onderdrukt. Toen zü uit de lift stapte, voelde zij zich doodelijk vermoeid. De gang, die naar haar deur leidde, was nog niet verlicht, en zij was halverwege gevorderd, toen zij een mannengestalte langzaam in haar richting zag komen. Een oogenblik voelde zij zish zwak en ziek, want zij wist, dat het Carroll moest zijn. Zou hij haar voorbü gaan zonder te spreken? vroeg zij zich verdrietig af. Of.... was hij tenslotte niet in staat geweest, het verlangen, haar te zien, te weerstaan en aan haar deur geweest? Maar het was niet de stem van Carroll, die haar in de duisternis tegemoet kwam. Het was die van Musgrave. „Ah ja, ik zie het. Ik heb vergeefs getracht toegang te verkrijgen, eerst in de flat van Car roll en toen bij u, en ik zou juist verslagen weg gaan. Mag ik by u komen praten, om later nog eens te probeeren, of ik Carroll kan vinden?" „Ja, goed," zei ze. Toen het lamplicht op haar gezicht viel, be kende Musgrave zichzelf met tegenzin, dat hij haar aanspraken op schoonheid tamely k over schat had. Zeker, zy had mooie oogen en mooi haar, maar desondanks zag zy er vanavond beslist gewoontjes uit. „Den laatsten keer, dat ik u zag, had u ook juist een lange wandeling gemaakt," zei hy. en hij keek haar aan met spotlichtjes in zijn hel dere blauwe oogen. „Ik geloof, dat u te veel wandelt. U ziet er akelig vermoeid uit." „Ja, ik ben dood-op," antwoordde zij. „Hebt ubegon Barney. „Vraag me niet, of ik Carroll gezien heb," viel zij hem scherp in de rede; „omdat het niet zoo is." „Ik ook niet," antwoordde hy. „Eergisteren telegrafeerde ik hem, om bij .Travellers met me te dineeren, maar hij seinde terug, dat hij het te druk had. Dus ten einde raad nam ik van avond een taxi hierheen. Ik denk, dat hij wel gauw zal komen," ging hy verder, terwijl hij op zijn horloge keek. „Maar ik zal niet langer dan één kwartier wachten, omdat ik geloof, dat u naar bed moet gaan'." Op hetzelfde oogenblik schrok Anne op en leunde naar voren; haar kleur wisselde van wit naar rood en toen weer naar wit. Want de voordeur was open gegaan en weer rustig gesloten en de stevige voetstap van een man weerklonk in de kleine hall. Het volgend oogenblik kwam Carroll de kamer in. Hij zag Barney niet direct, want deze zat in een diepen stoel in een donkeren hoek van de kamer. Toen Anne opstond, nam hij haar handen in de zijne en zei met berouwvolle teeöerheid in gezicht en stem: „Anne.... we hebben allebei ontdekt, geloof ik, dat we niet erg goed buiten elkaar kunnen." Toen, terwyl hy zich omkeerde, om haar in het licht te trekken, ontmoetten zyn oogen die van Barney en berouw en teederheid verdwe nen van zijn gezicht om te worden vervangen door een vreemde strakheid. Hij liet Anne's han den los en zei op een vormelijken toon: „Hoe gaat het, Musgrave? Neen, ga niet weg. Ik heb een afspraak en kwam maar een paar minuten." Terwyl hy sprak, zag Anne, ofschoon Barney niets merkte, dat hy haar sleutel achter haar werkmandje op tafel legde. Het kwam haar voor als een zwijgend slot van hun korte liefdes geschiedenis. Barney staarde verlegen van den een naar de ander. „Ik heb minstens een half uur lang je flat bestormd, Brian", begon Barney. Hij hield in eens op. Want Carroll was rustig naar de deur gegaan en byna nog voor Anne zich volkomen bewust was, dat hij in de kamer was geweest, was hij al weer weg. Toen de deur van de flat achter hem in het slot viel, riep Barney woedend uit: „Verdraaid nog aan toe, wat een beroerde sa menloop! Het spyt me zoo ontzettend, juffrouw Stafford, maar Anna viel hem in de rede. Zy was woedend woedend op Carroll, op Barney, op zichzelf, op de tergende tegenstrijdigheden van de din gen in het algemeen. „Er is heelemaal geen reden voor u, om spyt te hebben", zei ze luchtig. „Maar, als Brian terugkomt, zal hij u alleen willen spreken," aarzelde Barney. „Hij zal niet terugkomen," zei Anne met een korten glimlach'. „En als hij het toch doet, dit is myn flat. Ik beslis, welke bezoekers ik zal ontvangen. Carroll had de verwijdering even erg gevoeld als Anne, misschien nog erger. En dag aan dag had hij weerstand geboden aan de bijna onbe dwingbare neiging, naar haar toe te gaan en aan te dringen op een verzoening. Vanavond was het hem te machtig geworden. Hij kon niet langer zonder haar. Hy hield zichzelf voor, dat hij te haastig en te ongeduldig met haar was geweest. Hy had haar zich voorgesteld luisterend en op hem wachtend, haar lief gezichtje meer en meer peinzend by het voorbygaan der dagen. En tenslotte had hy besloten, zijn trots te onderdrukken en toe te geven. Het zou nooit by hem opgekomen zyn, ja- loersch te zijn op Barney, die zelden twee keer naar een vrouw keek, en nauwelyks een goed woord over had voor iemand van deze sexe, sinds zyn eigen ongelukkige geschiedenis in lang vervlogen dagen. Terwyl hij zyn zitkamer op en neer liep, half buiten zichzelf van razerny en ellende, snerpte de bel. Carroll opende de deur om niemand minder dan Barney zelf binnen te laten, die er ver slagen en gekweld uitzag. Na een korte stilte zei de laatste: „Zeg, ouwe jongen, ik hoop, dat je in geen geval mijn aan wezigheid vanavond in juffrouw Staffords flat verkeerd uitlegt. Ik kan je verzekeren „Waarom zou ik het verkeerd uitleggen?" gaf Carroll kalm terug. „Waarom zou jy juffrouw Stafford niet bezoeken, als jy en zy het wen schen? Ik heb niet het recht haar bezoekers te kiezen, zelfs als ze nog met mij verloofd zou zyn, hetgeen, zooals ze je ongetwijfeld verteld zal 'hebben, niet meer het geval is." „Welnu, er is geen enkele reden, waarom dit niet het geval zou zijn," was het botte ant woord. ,,Het meisje houdt ontzettend veel van je, dat kan iedereen zien, en het spreekt van zelf, dat ze natuurlijk zenuwachtig is omtrent het doen van stappen of zoo iets; elk meisje zou dat zyn." „Dan heeft ze jou in vertrouwen genomen?" informeerde Carroll op kouden toon. „Nu, wees niet zoo hatelijk, Brian. Als je nei ging hebt om jaloersch op me te worden, kun je dat voor eens en voor altyd uit je hoofd zet ten. Je weet heel goed, dat ik geen saletjonker ben." Carroll gaf geen antwoord en de ander ging verder: „Het was een samenloop van omstandigheden, dat ik daar juist vanavond moest zijn. Ik behoef je wel niet te zeggen, dat ik dit nooit eerder heb gedaan. Ik kwam jou bezoeken, en toen ik een poosje geklopt en gebeld had, stond ik juist op het punt weg te gaan, toen juffrouw Staf ford de gang in kwam en ik wel, ik vroeg haar,'of ik by haar mocht komen zitten en wat praten, tot jy er zou zyn." „Ik begrijp het volkomen," antwoordde Carroll met een onpersoonlyke stem. „Misschien kun je je herinneren, dat je my de zaak al een half uur geleden hebt uitgelegd." ,,Wat bedoel je?" vroeg Barney scherp. „Precies wat ik zeg." „O, klets toch geen onzin" viel de ander hem met een boozen lach in de rede. „Goede ge nade, man, ik ben niet van plan met haar te trouwen." „Ik weiger nog langer met jou over haar te praten," zei Carroll, met een vreemden glans in zyn oogen. „Als zy je heeft verteld, dat ik haar onbehoorlijk heb behandeld, als zy denkt, dat ik dat gedaan heb, dan spijt het me. Ik wensch allerminst met jou te twisten, Bamey." „O, uitstekend," antwoordde de ander, een beetje gekrenkt. Het geluid van de bel verstoorde de korte stilte, die volgde. „O vervloekte bel!" mompelde Carroll. Een boodschappenjongen stond op de mat. Hy overhandigde Carroll een briefje, en zei, dat hy niet op antwoord hoefde te wachten. Carroll kwam een paar tellen later in de zitkamer terug met een bleek strak gezicht en een verbysterenden blik van smart in zyn oogen. „Mijn moeder ligt op sterven," zei hij heesch. Zij heeft om me gestuurd; ze wil, dat ik onmid dellijk kom." ,,Óp sterven! Goede hemel," bracht Bamey in oprecht medeleven uit. ,,Wat is het? Een onge luk of „Ik weet het niet," was het korte antwoord. Enkele oogenblikken later spoedde beide man nen zich naar Eaton Place, hun dreigende twist van zooeven was vergeten. Wat Anne betreft, nadat Barney haar ver laten had, zat zy uren stil. verdoofd en hulpe loos. Zij scheen nog Carroll's stem te hooren, de stem, die haar zoo lief was geworden: „Anne, we hebben allebei ontdekt, geloof ik, dat we niet erg goed buiten elkaar kunnen". Zij scheen het innige licht van liefde plotseling in zijn oogen te zien dooven en veranderen in koelen nijd en wantrouwen. Waarom moest Barney Mus grave juist dezen avond gekozen hébben, om te komen? Of waarom moest Brian dezen specialen avond kiezen, om haar den olyftak toe te ste ken? Zy stampte met haar voet om de zinlooze tegenstrydigheid der dingen. (.Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3