UIT AMSTERDAM UIT HAARLEM UIT GOOILAND Beschrijving van de zilverbons RAAD AAN AMERIKANEN ITALIË TE VERLATEN ITALIAANSCHE SENAAT VERGADERT VAt fay&i handen! ZATERDAG 18 MEI 1940 »,Wij vormen rondom den Duce een blok van kracht en wil" Nederl. ministers op Buckingham Palace Koningin Wilhelmina stelt hen aan Koning George voor Volkenbondsdocumen ten uit Genève vervoerd Britten poogden te landen bij Narvik Churchill te Parijs Een radiotoespraak van Gamelin Engeland lijdt onder houtschaarschte „Ville de Bruges" na bomaanval gezonken Het vertrek van de Belgische regeering Verschillende buitenlandsche diplomaten verlaten Brussel Washington, Tokio en Ned. Oost-Indië Status quo wordt geëerbiedigd De status der Faroer Bestrijding der werkloosheid in Denemarken RITTER VON EPP TE ROME SPANJE WEERT OPSCHRIFT IN VREEMDE TALEN Rijksdaalderbons DE HANDELSBESPREKINGEN FIN LAND-LIT AUEN ZITTING VAN HET OPPERSTE PRIJSHOF LEGERONDERDEELEN IN DEN HAAG SANATORIUM DEKKERSWALD Guldenbons Dit middenvak ia gefceel in groen gehouden. V.V.V. heeft het thans zeer druk Talrijke informaties gegeven Prof. "Mr. W. A. BONGER OVERLEDEN BUMA TEGEN DE KERMIS EXPLOITANTEN Arrest van den Hoogen Raad INZAMELING VOOR ROTTERDAM Kleeding, dekking en levensmiddelen In Huize de Liefde kan men weer vergaderen Godsdienstoefening voor doofstommen Commissie tot wering van schoolverzuim Tentoonstelling „Sint Lucas" wordt heropend HollandVeluwe-lijn hervat den dienst Sluiting tentoonstelling van Arti Voor gewonde soldaten Eindexamen Gymnasia en H.B.S. Nou en óf II Sterk accelereeren, het gaspedaal forsch intrappen krachtig remmen en door de bocht „scheuren", dat is haast even slecht voor de banden als rijden op te lage spanning. A'DAMSCHE GEMEENTERAAD OP 22 MEI BIJEEN Godsdienstoefening voor doofstommen Zilverbons voor loon- betaling GEMEENTELIJK NOODGELD HILVERSUM Gemeenteraad R.K. Leeszaal Voor vluchtelingen Zwembad Crayloo Peru uit leedwezen tegenover Tokio Parijs houdt razzia op vreemdelingen WEDEROPBOUW VAN SPANJE Vestiging van Italiaansche kunstzijdefabriek Stopzetting aanmaak strijdmiddelen Werktuigen en grondstoffen moeten ongerept blijven STADSARCHITECT Ir. A. R. HULSHOFF Zondag zestig jaar ROME. 17 Mei. (Stefani). De Italiaansche Senaat heeft hedenmorgen zijn goedkeuring ge hecht aan de begrooting van het departement van Financiën, nadat de minister van Finan ciën, Thaon de Revel, hierover een uiteenzetting had gegeven. Hij betoogde o.a. dat het gecon stateerde tekort in de begrooting onvermijdelijk was wegens de uitwerking van de internationale gebeurtenissen. Nadat vervolgens de minister van Buitenland- sche Zaken, graaf Ciano, van het woord had afgezien, keurde de Senaat bij acclamatie de begrooting van dit departement goed. Daarna was het woord aan den voorzitter, Suardo, die verklaarde dat de Senaat zijn werk had verricht in typisch fascistischen stijl. Op dit groote oogenblik in de geschiedenis, aldus Suardo. sluit de Senaat zijn gelederen en richt hij den blik naar den Koning-Keizer als sym bool van het vaderland. „Het Italiaansche volk schaart zich rond om den Duce, om een blok te vormen van kracht en wil, wetende dat de weg, welken de Duce kiest, de grootheid en macht van Italië ten doel heeft. Wij zijn er trotsch op geweest te zijn, thans en morgen te willen zijn de soldaten van Italië en zijn behoeders namens den Duce." LONDEN, 17 Mei (D.N.B.)Koningin Wilhel mina heeft hedenmorgen in het Buckingham- paleis aan Koning George VI de leden der Nederlandsche regeering voorgesteld. GENÈVE, 17 Mei. (Stefani) Verscheidene vrachtwagens met Volkenbondsdocumenten zijn uit Genève vertrokken „met een onbekende be stemming", zooals dit officieel wordt uitge drukt. Het is echter bekend, dat de vrachtwa gens naar Frankrijk worden gezonden. Beves tigd wordt, dat de secretaris-generaal van den Volkenbond. Avenol,- een ontwerp heeft voor bereid voor het overbrengen van alle Volken- bondsbureaux. BERLIJN, 17 Mei. (D. N. B.) De Engelschen hebben gisteren, naar van betrouwbare zijde aan het D. N. B. wordt medegedeeld, een po ging gedaan, in de directe nabijheid van Narvik te landen. Met talrijke visscherskotters tracht ten de vijandelijke troepen, gedekt door den nacht, de Duitsche Alpenjagers te verrassen. Met zware verliezen voor den vijand werd de aanvalspoging afgeslagen. PARIJS, 17 Mei (D.N.B.) De Britsche minister-president Winston Churchill is gisteren te Parijs aangekomen. Hij heeft onmiddellijk na zijn aankomst een onderhoud gehad met Reynaud, Daladier en generaal Gamelin. BERLIJN, 17 Mei (D.N.B.)Generaal Gamelin heeft gistermiddag een radiotoe spraak tot de Fransche troepen gericht, die aan Duitsche zijde is opgevangen. Het D.N.B. is in staat deze radiorede van den Franschen generalissimus woordelijk weer te geven. Zij luidde als volgt: „De stroom der gemechaniseerde en ge motoriseerde Duitsche divisies moet tot staan worden gebracht en niemand heeft het recht terug te wijken." De buitengewone inhoud van de radiotoe spraak doet, volgens welingelichte kringen alhier, concludeeren, dat de militaire toe stand door de Fransche legerleiding ernstig wordt geoordeeld. STOCKHOLM, 17 Mei. (D.N.B.). De hout schaarschte in Engeland neemt hand over hand toe. Svenska Dagbladet meldt uit Londen, dat de Britsche autoriteiten thans, nu de houtleve ringen uit Scandinavië zijn gestaakt, zich ge dwongen zien de voor den oorlog benoodigde hoeveelheden hout aan te schaffen waar ze maar te krijgen zijn. Zelfs heeft de Koning zich thans bereid verklaard de boomen in de konink lijke domeinen van Sandringham en Balmoral te doen kappen. LONDEN, 17 Mei. (D.N.B.). Het Belgische ss. „Ville de Bruges" (13.869 ton), het vroegere Amerikaansche s.s. „President Harding", is bij Oostende door bommen tot zinken gebracht. Van de bemanning kwamen 53 leden heden in Londen aan. Het schip werd Dinsdagmorgen na het verlaten van de haven van Antwerpen door een Duitsch vliegtuig gebombardeerd. ongewenschte vreemdelingen te vangen. Sinds Woensdag is zij hiermede bezig, vooral op de Champs Elysées. de boulevards op Montpar- nasse en Montmartre. Bovendien zijn in den nacht van Woensdag op Donderdag reusachtige netten gespannen aan de toegangen der stad om alle in- en uitrijdende auto's aan te houden en de inzittenden te controleeren. Op vele plek ken zijn zelfs versperringen in de straten aan gebracht. BRUSSEL, 17 Mei. (D.N.B.). De Belgi sche regeering, die sinds gisteren in Oosten de vertoeft, heeft, naar verluidt, Brussel verlaten in overleg met de legerleiding. De ministers en verscheidene hooge ambtena ren hebben zich in de omgeving gevestigd, evenals eenige buitenlandsche diplomaten. De oorlogscorrespondent van de „Petit Dau- phinois" in België deelt volgens D.N.B. mede, dat de Noorsche gezant, de Japansche ambassa deur en de Fransche consul de Belgische hoofd stad verlaten hebben. Met uitzondering van de „Soir" zouden alle Belgische bladen te Brussel niet meer verschijnen. WASHINGTON, 17 Mei. (Domei). De Japan sche ambassadeur heeft een bezoek gebracht aan den Amerikaanschen minister van Buiten landsche Zaken, Cordell Huil, waarbij hernieuw de wederzijdsche verzekeringen gegeven zijn dat de status quo van Nederlandsch Indië geëerbie digd zal worden. Beide diplomaten wisselden voorts van gedachten over de kwestie Neder landsch Indië en over den algemeehen inter nationalen toestand. Huil zou verklaard heb ben, dat de kwestie van Nederlandsch West In dië volkomen verschilt van dit van Oost In dië. KOPENHAGEN, 17 Mei (D.N.B.) De kranten, welke uit, Torhavn Kopenhagen heb ben bereikt, berichten, dat na de Duitsche be zetting van Denemarken een kleine politieke groep op de Faroer propaganda heeft gevoerd om de eilanden los te maken van Denemarken. De volkspartij heeft een petitie aan het parle ment georganiseerd, doch de groote meerderheid heeft zich tegen afscheiding van Denemarken verklaard. Verder wordt uit Kopenhagen vernomen, dat de Deensche regeering, na langdurige onder handelingen over economische aangelegenhe den, overeenstemming heeft bereikt over een plan ter bestrijding van de werkloosheid en economische moeilijkheden. De voorstellen zullen de volgende week aan het parlement worden voorgelegd. ROME, 17 Mei (D.N.B.). Rijksstadhouder ge neraal Ritter vön Epp is op doorreis naar Na pels, waar hij op uitnoodiging van den minister voor Italiaansch Afrika, generaal Teruzzi, de voor eenigê dagen geopende koloniale tentoon stelling bezoekt, in Rome aangekomen. Hij werd verwelkomd door hooge ambtenaren van het departement van minister Teruzzi. MADRID, 17 Mei. (D.N.B.). De Staatscourant publiceert een verordening van den minister van Binnenlandsche Zaken, krachtens welke binnen een maand alle advertenties en reclame borden in vreemde talen in heel Spanje moeten worden verwijderd. D« arm van een 'fietser isgeentoo- verstaf: vóór het veranderen van richting moet hij zich ervan over tuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden De nieuwe zilver bons ter waarde van 2.50 hebben een grootte van ongeveer 12.9 bij 7.3 c.M. en zijn gedrukt op papier, waarin een roode en een blauwe vezel zijn verwerkt. De voorzijde vertoont een guilloche-rand in blauw, vermengd met licht bruin, waarin aan de linkerzijde in het midden eryin den, rechter benedenhoek 2.50 is vermeld./,- i/t—<L-v Het middenvak vertoont in den ondergrond in licht blauw „2.50", waarover heen de na volgende tekst is gedrukt: Serie No ROME, 17 Mei (D.N.B.). De Ameri kaansche consul-generaal heeft gisteren in de volgende mededeeling den Amerikaan schen burgers te Rome aangeraden naar de Vereenigde Staten terug te keeren: „Het consulaat heeft opdracht van de ambassade de aandacht der te Rome wo nende Amerikaansche staatsburgers erop te vestigen, dat het geraden schijnt zoo spoe dig mogelijk naar de Vereenigde Staten te rug te keeren." Ook schenkt de Italiaansche pers veel aan dacht aan een bericht van de „Daily Herald" uit Genève, volgens hetwelk het Britsche con sulaat te Rome de Britsche toeristen heeft aan gespoord Italië te verlaten. Verscheidene En gelschen in Italië hebben zich gereed gemaakt te vertrekken, o.a. vele studenten van Engel- sche nationaliteit. HELSINKI, 17 Mej (D.N.B.) De handels besprekingen tusschen Litauen en Finland zijn thans geëindigd. De wederzijdsche leveringen van goederen zouden geschieden in valuta op dollarbasis. BERLIJN, 17 Mei (D.N.B.) Het op 28 Aug. 1939 opgerichte Opperste Prijshof heeft van daag voor den eersten keer vergaderd. De zaak van het Zweedsche schip ,,Britt", dat in September met een lading houtpulp werd opgebracht, werd behandeld. Commandanten van onderdeelen die zich in Den Haag bevinden en zich nog niet in verbinding hebben gesteld met het comman do 's Gravenhage, Parkstraat 24a, moeten onverwijld hun officier bevelsontvanger zen den naar Parkstraat 24a. Dit geldt ook voor onderdeelen welke onderweg zijn naar 's-Gravenhage. De directie van het Sanatorium „Dekkerswald" te Groesbeek deelt ons mede, dat alle patiënten en bewoners in zeer goeden welstand verkeeren. wettig betaalmiddel" en in dien cirkel de straf bepaling wegens het namaken of vervalschen. De bons ter waarde van 1.hebben een grootte van ongeveer 12.9 bij 7.3 c.M. en zijn gedrukt op papier, waarin een groene vezel is verwerkt. De voorzijde vertoont een guilloche-rand in bruin vermengd met zwart, waarin zich aan de achterzijde in een medaillon de beeltenis van Hare Majesteit de Koningin vertoont, terwijl in den rechter boven- en onderhoek 1.is uit gespaard. Het middenvak vertoont in den onder-grond in zwart „één gulden", waar overheen de na volgende tekst is gedrukt: Serie No Wettig betaalmiddel. Koninkrijk der Nederlanden. ZILVERBON Groot een gulden. Wordt ter betaling aangenomen door de Ne derlandsche Bank en aan alle Rijkskantoren. Inwisselbaar in zilver na aankondiging. Geregistreerd 19 De agent van het ministerie van Financiën. De minister van Financiën De tekst vanaf „wettig betaalmiddel" tot het woord „aankondiging" staat in bruin, het ove rige evenals de datum en de handteekeningen in zwart. C>' -'*■ De achterzijde heeft eveneens een guilloche- rand in bruin en groen, waarin in de vier hoe ken is uitgespaard 1.Deze waarde-aandui- ding is omlijst door een rand, waarvan de beide bovenste en de beidte onderste agn elkaar ge lijk zijn. r- Het middenvak is versierd door het Neder- laprisehe Wftden, met in den linker bovenhoek de woorddn \wefctig betaalmiddel" en in den rechter bovenhoek „Koninkrijk der Nederlan den", terwijl onder het wapen de strafbepaling wegens het namaken of vervalschen is opgeno men. Als eenige personen thans elkaar ergens ont moeten, dan is de eerste vraag hoe het met de verwanten staat. „Hoe gaat het met den ver loofde, die „ergens in Nederland" lag, hoe met den broer uit Rotterdam en hoe met den oom uit Tilburg?" Het zijn brandende vragen en begrijpelijk, dat het dan ook al direct zeer druk was, toen gistermorgen het Bureau voor Vreemdelingenverkeer open ging om, voor zoo ver mogelijk, informaties te geven omtrent ge- ëvacueerden en alles wat daarmee samenhangt. Zoo druk werd het zelfs, dat men volg nummers moest gaan afgeven en de wach tenden files gingen vormen. Des avonds om een uur of half 5 was al het nummer 630 afgegeven! Wel een bewijs, hoe groot de belangstelling was. Het personeel, dat wel nooit gedroomd zal hebben, dat het zulk „vreemdelingenverkeer" zou moeten behandelen, hielp opgeruimd en vriendelijk zooveel.het kon. Maar helaas konden de vragen niet altijd di rect beantwoord worden. De namen en adres sen der vragers werden echter genoteerd en de V.V.V. zal direct nader informeeren. Toch kon den velen met een opgeruimd gezicht het kan toor verlaten. Aan de buitenzijde hingen verblijdende mededeelingen, dat alle geëvacueerden, die in Noordholland waren ondergebracht, vol komen ongedeerd zijn en dat ingezetenen van verschillende plaatsen in Gooi- en Eemland al weer naar hun haardsteden zijn teruggekeerd of terugkeeren. Zondag as. zal ir. A. R. Hulshoff, stadsarchi tect van Amsterdam, zijn zestigsten verjaardag vieren. Op 19 Mei 1880 te Delft geboren, pro moveerde hij in 1906 aan de Technische Hoo- geschool tot bouwkundig ingenieur. In 1907 richtte hq met den bekenden archi tect A. A. Kok een architectenbureau op, waar aan hij verbonden bleef tot 1915, toen hij be noemd werd tot hoofdingenieur van de afdee- ling gebouwen van den Dienst v. Publieke Wer ken te Amsterdam. In 1924 kreeg hij den per soonlijken titel van stadsarchitect. Hij ontwierp voor de gemeente o. m. het Academisch Zie kenhuis, vele scholen, gebouwen voor den Ge neeskundigen Dienst, politie-bureaux, admi nistratiegebouw voor de tram, het nieuwe ge deelte van het raadhuis, klinieken en telefoon centrales. Hij is lid van den Bouwraad, van diverse commissies, jury's voor de raadhuizen van Am sterdam, Den Haag en Enschede en derg. In 1933 werd hij benoemd tot officier m de Orde van Oranje-Nassau. Op 63-jarigen leeftijd is prof. mr. W. A. Bonger, hoogleeraar in de criminologie en so ciologie aan de Universiteit van Amsterdam, overleden. Hij was eere-doctor van de Univer siteit van Brussel en heeft verschillende boe ken op criminologisch gebied geschreven, o.m. ook „Vermogen en inkomen in Nederland ge durende den oorlogstijd". De Hooge Raad wees arrest in de procedure tusschen het Bureau voor Muziekauteursrecht (B.U.M.A.) en de kermisexploitanten Vermolen en Hommerson. Buma had beslag gelegd op toegangsgelden, betaald voor toegang tot een Lunapark te Am sterdam, op grond dat geen auteursrecht was betaald voor in het Lunapark ten gehoore ge brachte muziek, behoorende tot het repertoire van Buma. De kermisexploitanten eischten opheffing van dit beslag en voerden aan, dat de onontwarbare klanken, die op de kermis konden worden ge hoord, niet te beschouwen waren als een „mu ziekuitvoering" in den zin der auteurswet en voorts, dat van eenig verband tusschen de in beslag genomen toegangsgelden en de uitgevoer de muziek geen sprake was. Deze eisch werd door den president der recht bank te Amsterdam toegewezen, waarna het Hof aldaar dit vonnis bekrachtigde. De Hooge Raad heeft thans overwogen, dat de strekking van art. 28 dei\ Auteürswet mee brengt, dat indien bijvoorbeeld een concert programma onder andere nummers ook een muziekstuk bevat, waardoor inbreuk op het auteursrecht wordt gemaakt, het beslag 'slechts toelaatbaar zal zijn op een deel van de toe gangsgelden en wel in evenredigheid van de beteekenis, wat betreft hoedanigheid en tijds duur, die aan het stuk toekomt. De Hooge Raad acht het geenszins juist om aan te nemen, dat het entreegeld noodzakelijk betrekking heeft op ieder onderdeel van het geen op de terreinen te zien of te hooren is, van boe geringen aard en ondergeschikte beteekenis dit ook zij. Het Hof heeft dan ook terecht als toets aan gelegd of dat deel in de aantrekkelijkheid van het betreden van het terrein een wezenlijke rol speelt. Dit nu is door het Hof ontkend en deze beslissing is door het cassatiemiddel niet aan getast. Het cassatieberoep is mitsdien verworpen. De burgemeester van Amsterdam brengt ter kennis, dat geen inzamelingen van kleeding, dekking en levensmiddelen mogen worden ge houden, tenzij met machtiging van den secreta ris van den Armenraad, Heerengracht 174. Het K.V.V. is gemachtigd kleeding en dekking, in den ruimsten zin des woords, voor Rotterdam in te zamelen. In opdracht van het Gemeentebestuur van Amsterdam heeft de Armenraad, in samenwer king met het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers, op zich genomen kleeding en dekking in den' ruimsten zin des woords voor Rotterdam in te zamelen. Aan de burgerij van Amsterdam wordt ver zocht beschikbare mannen-, vrouwen- en kin- derkleeding, matrassen en dekens in te leveren bij de Blokhoofden van den Luchtbescher mingsdienst. Van deze adressen zullen de goede ren door K.V.V.-leden worden opgehaald. Het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst verzoekt allen Blokhoofden dringend bij deze inzamelingen de grootst mogelijke medewerking te verleenen. De directie van Huize de Liefde deelt mede, dat haar gebouw zoo verduisterd is, dat in alle zalen weer vergaderingen kunnen worden be legd. Zondag 19 Mei om tien uur zal in de kapei. van St. Joannes de Deo, Keizersgracht 65, een H. Mis worden gelezen voor de doofstommen. Onder deze H. Mig zal er een predikatie worden gehouden. Vóór deze H. Mis is er gelegenheid om te biechten. Voordracht van B. en W. ter benoeming van een lid der commissie tot wering van school verzuim in ressort Amsterdam IX, ter vervul ling van een vacature, ontstaan door het over lijden van den heer J. Candel. Aanbevolen wordt het volgende dubbeltal: mej. M. S. H. Engelgeer, hoofd eener openbare lagere school, Hendrik Jacobszstraat 28, J. Aaf- jes, onderwijzer aan die school, Van Walbeeck- straat 36. De jubileumtentoonstelling van „Sint Lucas" die de vorige week tijdelijk gesloten moest wor den, zal in den loop van de volgende week we derom worden geopend. De tentoonstelling, welke in de zalen van hei Stedelijk Museum wordt gehouden, is sterk uit gebreid. De definitieve datum van de opening is nog niet bepaald. De dienst AmsterdamHarderwijk, onder houden door de HóllandVeluwe-lijn, is gister middag hervat. De eerste boot vertrekt om 17 uur van Har derwijk. Hedenochtend vertrekt er een boot om 8.30 uur van Amsterdam en om 16 uur van Har derwijk. Deze dienstregeling blijft voorloopig van kracht. De voorjaarstentoonstelling van werken door leden der maatschappij „Arti et Amicitiae" is nog dagelijks te bezichtigen en wordt Zondag 19 Mei as. 's middags te 5 uur gesloten. Nog zij gemeld, dat het gironummer van de Nederlandsche padvinders, die in samenwerking met de R.K. Verkenners inzamelingen houden van rookgerei, fruit, versnaperingen enz. voor gewonde soldaten, is W 4111 p.a. J. B. de Wolf. De eindexamens van het R. K. Gymnasium te Amsterdam zullen worden gehouden op 27, 28 en 29 Juni en 1, 2, 3, 4, 5 en 6 Juli. Gecommitteer den zijn Dr. P. H. Damsté, oud-hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, Dr. C. G. M Pompen, hoogleeraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen en Dr. A. Heyting, lector aan de gemeente-universiteit te Amsterdam, aan wie zal worden toegevoegd Dr. C. P. Raven, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Aan de afd. gymnasium van het R. K. Ly ceum voor meisjes te Amsterdam worden de eindexamens gehouden op 7, 8 en, 10 Juni. Ge committeerden zijn Di'. A. Sizoo, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, Dr. A. E. H. swaen, oud-hoogleeraar aan de gemeente- Universiteit te Amsterdam en Dr. J. Ridder, lector aan de Rijksuniversiteit te Groningen, aan wie op 8 Juni wordt toegevoegd Dr. A. A. Pulle, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. De R.K. H. B. s. afd. A. te Amsterdam heeft haar eindexamens op 4, 5, 6, 8 en 9 Juli. Des kundigen zijn Dr. S. Elzinga, inspecteur van het Middelbaar Onderwijs te Haarlem, W. de Vries Gzn., accountant te Amsterdam, Dr. G. Gorris, hoofdredacteur der Kath. Encyclopaedic te Nij megen. Bij de eindexamens van de afd. H. B. S. A van het R. K. Lyceum voor meisjes te Amster dam op 20, 21, 22, 24 en 25 Juni zijn deskundi gen Dr. A. v. Vollenhoven, oud-hoofdassistent der Bibliotheek van de Ned. Economische Hoo- geschool te Rotterdam, Mr. N. Bolkestein, rech- ter-plaatsvervanger te Amsterdam, Mr. Ir. H. Cassuto, oud-hoogleeraar aan de Rijksuniversi teit te Utrecht. De eindexamens van de R. K. H.B.S. B te Amsterdam zijn op 20, 21, 22, 24, 25, 26 en 27 Juni. Deskundigen zijn L. A. M. Willemse, oud- leeraar bij het Middelbaar Onderwijs te Zeist, Dr. G. A. Stutterheim, oud-directeur van den Keuringsdienst van Waren te Zwolle en H. van Booven, letterkundige te Hilversum, De gemeenteraad van Amsterdam zal Woens dag 22 Mei des namiddags te 2 uur bijeenko men. De agenda vermeldt onder meer een voor dracht van B. en W. tot het doen aanleggen van een haven voor binnenschepen in de Hout haven, een voordracht van B. en W. tot het aanvragen en aanvaarden van rijksvoorschotten ten behoeve van den bouw van ten hoogste 396 gemeentewoningen, waarvan 5 met winkels, en van 92 woningen door de Stichting „Bouw fonds Handwerkers-Vriendenkring", op terrei nen in de Watergraafsmeer, en een voordracht van B. en W. om een crediet beschikbaar te stellen in verband met de buitengewone om standigheden. Het lof met preek voor de doofstommen in de kapel van de Eerw. Zusters in de Koningstraat, wordt niet Zondag 19 Mei, maar Zondag 2 Juni gehouden. De firma Güepin en van der Vlugt, Spaarne 56, te Haarlem, agentschap van de Nederland sche Bank, deelt ons mede, dat zij thans zoo veel mogelijk aan werkgevers zilverbons van f 1 en f 2.50 tegen inruil van bankpapier leveren voor de uitbetaling van loonen. Werkgevers moeten daartoe hun bewijsstuk ken loonlijsten toonen. Het kantoor is geopend van 9—12 uur v.m. op Zaterdag en van 9—12 v.m. en van 2—3.30 n.m. op andere werkdagen. De Burgemeester van Beverwijk; overwegende, dat het in verband met de heerschende schaarschte aan zilvergeld en klein bankpapier noodzakelijk is, gemeentelijk nood geld uit te geven; gezien de machtiging van den Minister van Binnenlandsche Zaken d.d. 11 dezer en de ver leende toestemming van den Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland d.d. 12 dezer; heeft besloten' tot uitgifte van noodgeld in de navolgende coupures van een gulden (ƒ1.—) van twee gulden vijftig cent (ƒ2.50) van tien gulden (ƒ10.—), Verklaart: dat dit noodgeld door de burgerij als wettig betaalmiddel dient te worden aangemerkt. Een ieder, die rijksbankpapier voor noodgeld in de hierboven genoemde drie coupures wenscht in te wisselen, kan zich vervoegen ten kantore van den gemeente-ontvanger, Zeestraat 159 (kantoor geopend Dinsdag t/m. Zaterdag van 9—13 uur). In de Vrijdagavond gehouden raadsvergade ring is de heer T. van der Heeg aangewezen tot tijdelijk wethouder ter waarneming van het wethouderschap wegens ontstentenis van den heer Lopes Dias. Voor den aanvang had de nestor van den raad, de heer van Dillewijn, namens raad en bevolking dank betuigd aan den burgemeester, den heer K. de Wijkerslooth, voor diens hou ding in deze moeilijke dagen en voor zijn ge ruststellende toespraken tot de burgerij. (Ap plaus.) De voorzitter was erkentelijk voor de wijze, waarop het college van B. en W. diensthoofden en gemeentepersoneel spreker hadden ter zijde gestaan. Spr. hoopte, dat allen zullen bijdragen om het vertrouwen bij de bevolking te verster ken. Spr. bracht hulde aan de bevolking voor haar getoonde geestkracht. Voorts heeft spr. een overzicht gegeven van den toestand in de laatste dagen. Wij moeten alles doen vervolgde spr., om een ordelijke houding te bewaren, bou wend aan de toekomst, moeten wij het vertrou wen van de overheid versterken. Terzake de voedselvoorziening wordt alles ge daan tot goede functionneering. In Hilversum, zeide spr., bestaat reden zeer dankbaar te zijn. Wij werden geen strijdtooneel, er vielen geen bommen, evacuatie was niet noodig. Het college zal verder op de bres staan voor het openbaar belang. De tegen Vrijdagavond aangekondigde jaar- Ijjksche ledenvergadering van de R. K. Leeszaal is niet doorgegaan. In het bestuur werden in bestuursvergadering enkele aanvullingen ge daan. Namens het damescomité heeft de burge meester een publieken oproep gedaan ook ver der kleedingstukken voor vluchtelingen beschik baar te stellen. Vanaf a.s. Woensdag zal het gemeentelijk zwembad Crayloo voor het publiek worden opengesteld, TOKIO, 17 Mei (D.N.B.). Officieel wordt ge meld, dat de Peruviaansche regeering, na een Japansch protest wegens de anti-Japansche be toogingen in Lima, haar leedwezen heeft uit gedrukt en maatregelen heeft beloofd ter be veiliging der Japanners en ter bestraffing van de schuldigen. Bovendien zal schadevergoeding gegeven worden voor aangerichte vernieling. PARIJS, 17 Mei. (D.N.B.). Volgens de „Jour- Pal" is de Parijsche politie overgegaan tot een uitgebreide razzia in de hoofdstraten, teneinde Wettig betaalmiddel. Koninkrijk der Nederlanden. ZILVERBON Groot twee en een halve gulden. Wordt ter betaling aangenomen door de Ne derlandsche Bank en aan alle Rijkskantoren Inwisselbaar in zilver na aankondiging. Geregistreerd 19 De agent van het ministerie van Financiën. De minister van Financiën. Behalve serie, nummer en de handteekenin gen, al hetwelk in zwart is gedrukt, verschijnt de tekst in blauw. De achterzijde heeft eveneens een guilloche- rand in blauw en bruin, waarbinnen een groot vierkant, geflankeerd door twee gelijke blanco vakken. Dit groote vierkant, bijna geheel geguillo- cheerd, heeft in de vier hoeken uitgespaard 2.50, heeft voorts over de geheele oppervlakte een dubbelen cirkel in bruin, waarbinnen in lauw voorkomt „Koninkrijk der Nederlanden MADRID, 16 Mei. (Stefani.) Binnenkort zal aan een Italiaansche maatschappij toestemming verleend worden om bij Santander een zeer groote fabriek te bouwen, ten einde uit Spaan- sche grondstoffen jaarlijks 20 millioen K.G. cellulose en 7 millioen K.G. kunstzijde te pro- duceeren. De machines zullen van Italiaanschen oorsprong zijn. Eveneens zal de Italiaansche maatschappij grootendeels voor de technici en voor de financiën zorgen. Het betreft hier de eerste Italiaansche industrieele medewerking aan den wederopbouw van Spanje, welke in Spaansche economische kringen met de grootste voldoening wordt gevolgd. Onverminderd nader ter zake af te kondigen maatregelen maakt de Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht in overleg met den Duit- schen militairen bevelhebber in Nederland be kend en bepaalt bij dezen: 1. In de particuliere nijverheid wordt de uit voering van onder handen zijnde opdrachten tot den aanmaak van strijdmiddelen voor de Nederlandsche weermacht stopgezet. 2. Alle voor de in punt 1 genoemde opdrach ten bestemde werktuigen, gereedschappen en dergelijke, grondstoffen, materialen, halffabri katen en gereede producten moeten in onge- repten staat ter plaatse worden gelaten. 3. Alle overige werkzaamheden moeten door de geheele industrie op normale wijze worden voortgezet. De meest merkwaardige vragen werden ge steld, merkwaardig, objectief beschouwd, maar dikwijls uiterst belangrijk voor de vragenstel lers Degenen, die uit Rotterdam kwamen soms loopend! werden direct geholpen. Voorzoo ver zij niet over geld beschikten sommigen bezaten niets meer dan de kleeren, die zij aan hadden hielp het in hetzelfde gebouw ge vestigde bijkantoor van den Armenraad hen aan de eerstbenoodigde contanten. Ook eenige Drentsche boeren meldden zich aan. Zij waren langs allerlei binnenwegen op de fiets van hun woonplaats naar Amsterdam gekomen! Hulp werd er in velerlei vorm aangebo den. Timmerlieden en metselaars boden persoonlijk aan in Rotterdam aan het op- ruimingswerk deel te nemen, hetgeen gaar ne werd aanvaard. Anderen schonken levensmiddelen, dekens of verbandmiddelen. Ook onderdak werd aangeboden, doch het bleek dat er niet veel behoefte was aan tijdelijk onderdak. En voorzoover er al dakloozen waren, kon de Gemeentelijke Woningdienst, die over 2000 adressen voor logeergelegenheid bij particulie ren beschikt, ruimschoots in de behoefte voor zien. Maar de meeste inlichtingen betroffen na tuurlijk personen, waarvan men gaarne wist hoe het met hen stond en eventueel huizen of wijken in plaatsen in Nederland. Gelukkig ko men steeds meer berichten hierover binnen van de commissarissen belast met de evacuatie. Hedenmorgen om 9 uur is het kantoor weer geopend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4