Duitsche vlag wappert op raadhuis van Antwerpen Terreinwinst ten Zuiden van Sedan Ook Zeeland heeft thans gecapituleerd; nog strijd op Walcheren De spionnagezaak te Haarlem H.H. Missen voor de gevallenen Rotterdam vraagt nog hulp PLAN TOT WEDEROPBOUW TE ROTTERDAM DE ENGELSCHE HULP, DIE WIJ KREGEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 19 MEI 1940 - OCHTENDBLAD Opgave van goederen uit ziekenhuizen mmmm. ï^WÊÊÊti.ïMM BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvoor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27j/2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22395 De luchtmacht superieur Franschen blazen een spoorlijn op Alfieri ontvangen door Von Ribbentrop Beschuldigingen tegen A. F. ongegrond Strijd in Zeeland ten einde Brussel viel zonder strijd DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Snelle pantser troepen Opdracht aan ir. W. G. Witteueen Vrachtauto's noodig Hoe men het verlaten legerkamp te Hoek van Holland aantrof Inlichtingen Registratie van vluchtelingen Een fotografische. reproductie san de Sektkekreditkassenscheine in de coupures van Mk. 0.50, Mk. 1Mk. 2.Mk. i.en Mk. 30.De coupure van Mik. 10 is nog niet beschikbaar maar aal vermoedelijk ook eerlang verschijnen y t'- V>' ?f li* 'fiV '1 1f> J f minui NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek en veel moderner waren, was elke tegen stand nutteloos. Nog opmerkelijker echter dan de opmarsch der gemotoriseerde eenheden is het feit, dat de Duitsche infanterie het verband met de vooruitstormende spits niet verloren heeft. Waar de Duitsche pantserwagens doorbra ken volgden vlak er achter de infanteristen. Het Duitsche luchtwapen beheerscht reeds na enkele gevechtsdagen bijna volledig het lucht ruim. De superioriteit der bommenwerpers maak te het mogelijk de Fransch-Britsche steunpun ten te vernielen, die ten deele waren vooruitge schoven tot in het Belgische voorterrein. De snelle Duitsche jagers schoten dagelijks tiental len vijandelijke vliegtuigen neer. Reeds thans blijkt, dat Frankrijk en Engeland niets gelijk waardigs tegenover het Duitsche luchtwapen kunnen plaatsen. Sinds den tienden Mei hebben vijandelijke bommenwerpers bommen, soms van het zwaar ste kaliber, geworpen op Duitsch Rijksgebied. Dit geschiedde volkomen naar willekeur. Slechts in enkele gevallen werden rechtstreeksche aan vallen gedaan op militaire of belangrijke stra tegische objecten. In vele plaatsen zijn burgers, waaronder ook kinderen, het slachtoffer gewor den van de willekeur welke met het volke renrecht volkomen in strijd is. De Hamburgsche bladen melden dat Vrij dagnacht bij den vijandelijken luchtaanval op de stad 29 burgers werden gedood en 51 gewond. Een reeks huizen en bouwwerken is beschadigd. Zooals de bladen te Bazel melden, heeft men het treinverkeer op het van Bazel uitgaande traject naar Mülhouse moeten stopzetten, daar de Franschen in den Elzas nieuwe punten heb ben opgeblazen. Vrijdagavond volgde een hevige ontploffing, welke in Bazel de ruiten deed rammelen. Fran- sche pioniers hadden in Saint Louis de brug aan de Fransch-Zwitsersche grens doen springen. Het goederenverkeer naar Bazel, dat de laatste maanden zeer uitgebreid was geworden, is reeds sinds Woensdag stopgezet en wordt over Delle naar Zwitserland geleid. Na een nauwkeurig onderzoek van de zijde der politie en de justi tie, waarbij talrijke getuigen werden gehoord, is komen vast te staan, dat de beschuldigingen in dit verband tegen den arrestant A. F. geuit, geheel ongegrond zijn. Dientengevolge heeft de arrom dissementsrechtbank te Haarlem op 14 Mei j.l. de vervolging tegen A. F. gestaakt en zijn onmiddellijke invrijheidstelling gelast. Voordien was de onjuistheid van de den anderen verdachten ten laste gelegde feiten reeds gebleken en waren deze verdachten in vrijheid gesteld. Het frontbericht van het D.N.B. geeft bij de mededeelingen van het Duitsche Opperbevel nog de volgende bijzonderheden: Door de capitulatie der Zeeuwsche eilanden is 4e strijd in dien hoek ten einde gekomen. De zuivering der eilanden zal nog eenigen tijd in beslag nemen, evenals het uitzoeken der gevan genen. Opvallend is, dat de Engelschen zich aan gevangenschap in hoofdzaak door en snelle vlucht hebben onttrokken. Bij de Nederlandsche troepen, die zich ondanks het hopelooze van den strijd dapper geweerd hebben, heerscht de groot ste verbittering over de houding der Engelschen. De eerste militaire hulp der Britten bestond <aarin. dat zij 700 man op de eilanden zetten ën petroleumtanks vernielden. Afgezien van de •chade, welke zij den Nederlanders hiermede be rokkend hebben, hebben zij daarmede te kennen gegeven, dat de toestand hun van het begin af e«n zonder uitzicht toescheen. BERLIJN, 18 Mei. (D. N. B.) Het Opperbevel van de Duitsche Weermacht maakt bekend dat door een snellen aanval het vestingfront van Antwerpen is doorbroken. Duitsche troepen zijn tot in het stadscentrum doorgedrongen. De Duitsche oorlogsvlag wappert van het raadhuis van Antwerpen. Uit het Hoofdkwartier van den Fuehrer deelt het Opperbevel van het Duitsche leger mede: In Nederland wordt de zuivering van de Zeeuwsche eilanden snel voortgazet. Slechts ten Oosten van Vlissingen, op het eiland Walcheren, werd gisteren nog gestreden. De Nederlandsche commandant heeft thans de capitulatie aangeboden. Op de eilanden Schouwen en Zuid-Bcveland werden meer dan 2000 Nederlanders en Franschen gevangen genomen. Deelen van de Nederlandsche oorlogsmarine, voor zoover deze in de havens lagen, werden in bezit genomen. Ook de Nederlandsche kust- batterijen werden bezet. Vender zjjn, zooals het Duitsche Opper bevel bericht, in het Noorden van België de Duitsche troepen erin geslaagd, op twee plaatsen door den vestinggordel van Ant werpen te breken. Zooals reeds gisteren bi een speciale mededeeling werd bekend ge maakt, zijn Mechelen en Leuven na feilen strijd genomen. Brussel daarentegen werd door den burgemeester zonder strijd aan de Duitsche troepen overgegeven. zjjn, hebben den geallieerden zware verliezen bezorgd, terwijl aan Duitsche zijde de verliezen in verhouding tot de reusachtige successen als betrekkelijk gering kunnen worden beschouwd. Het legerbericht dat wij hierboven publicee- ren werpt een licht op de doorbraak van de Fransche grensvestingen ten Westen van de Maas. Heele pantsercorpsen zijn daar gebruikt en bereikten zonder tegenstand de Sambre en de Oise. Ook op dezen vleugel handhaven de Duitsche troepen het tempo van den opmarsch in België. Tal van namen uit den vorigen oor log worden weer genoemd, doch trekken aan zienlijk sneller voorbij dan in den oorlog van 1914—1918. De snelheid waarmede de Duitsehe pant sertroepen optrekken, heeft algemeen ver rassing gewekt. Daar zij in veel grooter aan tal aanwezig waren dan die van den vijand Eenheden van de Duitsche marine heb ben voor de havens van Zuid-Af rika, welke tot steunpunt dienen voor de vijan- dehjtae zeestrijdkrachten, mijnen gelegd. Uit een Duitsche stad in het Westen meldt het D.N.B., dat de Rijksminister van Buiten- landsche Zaken, Von Ribbentrop, den nieuwen Italiaanschen ambassadeur, Dino Alfieri, heeft ontvangen. In kleinen kring bij den Rijksminis ter van Buitenlandsche Zaken vond een noen maal plaats. De Bisschap van Haarlem verzoekt allen priesters van het diocees een H. Mis op te dragen voor de zielerust van hen die in deze oorlogsdagen voor het vaderland zijn gevallen en spoort a Me geloovigen aan hen in hunne gebeden te herdenken. Naar de N. R. Ct. verneemt, heb ben B. en W. van Rotterdam op dracht gegeven aan ir. W. G. Wit- teveen, directeur van den gemeen telijken technischen dienst, om een plan te ontwerpen voor den weder opbouw te Rotterdam. Ingenieur Witteveen zal zich geheel aan dien arbeid wijden en zal van andere functies worden ontheven. Naar het zich laat aanzien zal voor een plan van wederopbouw groote medewer king ook van het Rijk worden ver kregen. De burgemeester van Rotterdam gelast allen die goederen onder hunne berusting hebben afkomstig uit de ziekenhuizen aan den Cool- singel en aan de Raampoortstraat, hiervan ten spoedigste mededee ling te doen aan den hoofd-admi- nistrateur der gemeente-ziekenhui zen ten raadhuize, onder vermel ding van aard en aantal dezer goederen en van de plaats waar deze zich bevinden. Rotterdam heeft voor oprui- mingswerk dringend behoefte aan een groot aantal, bijvoorbeeld 400 kipvrachtauto's van 3 a 4 ton. Werktijd 7 tot 6 uur; ook Zondag wordt gewerkt. Chauffeurs kunnen zich met wagen melden: Sonmans- straat 150, Rotterdam. Het is echter noodzakelijk, dat alle be langhebbenden hun volle medewerking hierbij verleenen. Allé vluchtelingen uit Botterdam, ook zij, die niet in Botterdam woonachtig wa ren, doch daar tijdelijk verbleven, b.v. met hei oog op de voor hun woonplaats drei gende oorlogsgevaren, en die thans nog niet naar die woonplaatsen kunnen terug- keeren, dienen zich, in overeenstemming met de aanwijzingen, welke het gemeente bestuur van het vluchtoord zal geven, zoo spoedig mogelijk voor de registratie aam te melden bij dat gemeentebestuur. Iedere vluchteling, die de tegenwoordige verblijfplaats verlaat, verzuime niet zich vóór het vertrek af te melden bij het gemeentebe stuur en zich terstond weder aan te melden bij het bestuur der gemeente, waar hij (zij) onderdak verkrijgt. Alleen door het voldoen aan deze regels zal het mogelijk zjjn het con tact tusschen hen en hun relaties te herstel len en te bestendigen. Reeds thans kunnen schriftelijk inlich tingen worden gevraagd aan de beide bo vengenoemde adressen. De vragen, welke nog niet beantwoord kunnen worden, zul len worden aangehouden totdat de ver blijfplaats bekend is geworden. De burgemeester van Rotterdam brengt ter kennis van de personen, die medewer ken aan de controle van de bevolking, dat deze werkzaamheden ook heden, Zondag den 19en Mei 1940, onverminderd voort gang zullen moeten hebben. Zij gaan dus op dien dag met het aangevangen werk op de hun bekende wijze door. Het bureau Ooolhavenstraat 29 zal ge opend zijn van 9 tot 16 uur. In Nederland ontwikkelt het leven zich in middels weer normaal. De verhouding tus schen de bevolking en de Duitsche troepen is goed. De Nederlandsche soldaten hebben zich terstond na de capitulatie ter beschik king gesteld voor het herstel van die deelen des iands, die onder de gevechtshandelingen geleden hebben. In het middelpunt van de successen welke de Duitsche weermacht gisteren in België heeft be haald, staat de bezetting van Brussel. Voor gaarde hierbij was, dat de doorbraak door de Dyle-stelling was uitgebreid, en dat de tegen stander gevoelig geleden had. Inderdaad kon hen de Duitsche troepen zonder strijd Brussel binnenrukken, nadat de vijand verder terugge worpen was. De verwoede gevechten om Meche- en Leuven, die stevig in Dttitecfee handen Een man Een man is hij, die in de moeilijke uren, wanneer het lot van tiendui zenden in zijn handen ligt, een zelf standige beslissing durft te nemen. Zulk een man is generaal Winkelman. Leeken als wij kunnen niet oordee- len over de strategische noodzakelijk heid en over alle mogelijkheden, maar wie dezen mensch op den historischen avond door de radio zijn moeilijke, pijnlijke beslissing heeft hooren ge ven en toelichten, gaf hem zijn ver trouwen en zijn dank. Hij schoof geen verantiooordelijkheid van zich af, hij beschuldigde niet anderen, hij durfde de volle verantwoording als hoogste vertegenwoordiger der regcering zelf dragen voor zijn daad, die hij meende te moeten stellen in het belang der bevolking, in het belang der tiendui zenden, aan zijn zorg toevertrouwd. „Ik" oordeel, „ik" beslis. Een voorbeeld voor ons allen om in moeilijke oogen- blikken des levens zelf een beslissing aan te durven, naar eer en geweten r het belang der gemeenschap. De uit de Dyle-stelling terugtrekkende Vu and wordt achtervolgd. Ten Zuiden van Maubeuge zijn Duitsche pantserafdeelingen door de Fransche grens vestingen heengestooten. Twee vijandelijke di visies werden verslagen en de wijkende vijand Werd over den bovenloop van de Sambre naar het Zuiden achtervolgd tot aan den bovenloop van de Oise. In geforceerde marschen volgen de infanteriedivisies op den voet. Talrijke Fran schen werden krijgsgevangen gemaakt en de buit is zeer groot. Ook ten Zuiden van Sedan wonnen onze troepen terrein in Zuidelijke richting. Het luchtwapen greep hoofdzakelijk in tegen de achterwaartsche verbindingen en de Wegen waarlangs de vijand in Frankrijk en België in dichte kolonnes terugtrok. Onder invloed hiervan trok de vijand op vele plaat ten vluchtend terug. Bjj de gewapende verkenning langs de Ne derlandsche en Belgische kust is een vijande lijke torpedojager tot zinken gebracht. Op zee voor Narvik werd opgetreden tegen zich ontschepende troepen. Zware treffers Werden, geplaatst op een zwaren kruiser en op een groot transportschip. In den loop van den dag verloor de vijand 108 vliegtuigen, waarvan 53 bij den strijd in de lucht, elf door optreden vam de luchtdoel artillerie. De rest werd op den grond vernield. 26 eigen vliegtuigen worden vermist. Vijandelijke aanvallen uit de lucht keerden Öch vooral tegen steden in het kustgebied van Noord-Duitschland, vooral Hamburg en Bremen, en tegen West-Duitschland. In alle Bevallen werden, afgezien van een kazerne, Alleen niet-militaire doeleinden zonder reden aangevallen. Het Opperbevel van de weer macht stelt dit nadrukkelijk vast, in verband met de gevolgen welke hieruit zullen voort- Vloeien. Ter aanvulling van een vroeger bericht wordt medegedeeld, dat ook In het bisdom Haarlem volledige dispensatie verleend is van de Vasten- en Onthoud ingswet. Hauptman Frank, een der medewerkers van den Duitschen opperbevelhebber in Ne derland, heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan Hoek van Holland, waar, zooals bekend, 700 Engelschen zijn geland in de eerste da gen van den strijd. Hij deelde daarover een en ander mede. Het legerkamp, zooals het daar in chaotischen toestand werd aange troffen, leverde een nieuw bewijs dat de Engelschen geenszins serieus van plan wa ren eenige doeltreffende hulp te bieden. Meer nog, het waren geen élitetroepen in den waren zin van het woord. In overhaaste vlucht zijn zij kort na hun landing verder teruggetrokken, zonder ook maar een poging te hebben gedaan hun soldateneer hoog te houden. In wanorde trof men hoopen ge weren, munitie, uniformen en vuurklaar ge schut aan. Bij hun aftocht hebben de En gelschen zelfs geen gelegenheid gehad de be richten over de Duitsche troepensterkte, als mede hun eigen aanwijzingen omtrent uit te voeren landingen te vernietigen. De regeeringscommissaris voor steunverlee- ning aan Rotterdam brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door het gemeentebe stuur van Rotterdam en door de besturen der gemeenten, waar vluchtelingen uit Rotterdam verblijven, de registratie van alle vluchtelin gen met spoed ter hand wordt genomen. De regeling van deze registratie is opgedra gen aan het hoofd der Rijksinspectie van de bevolkingsregisters bij het departement van Binnenlandsche Zaken, Binnenhof 19 te 's-Gravenhage. Door deze regeling zal men by den ad ministrateur van het bevolkingsregister te Rotterdam alsmede bij het hoofd der Rijksinspectie van de bevolkingsregisters t>e 's-Gravenhage binnenkort inlichtingen kunnen verkrijgen omtrent de verblijf plaatsen van de uit Rotterdam gevluchte of overgebrachte personen, zoomede ten aanzien van de in Rotterdam aan een ander adres verblijvende betrekkingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1