^pbuw! STAD EIGENWIJZE Anne Legeronderdeelen in besten welstand ALLE BANKZAKEN De Nederlandsche verliezen WERK VAN HET K.V.V. KERKLIJSTEN NOODWEER IN N00RD- ITALIË PERSONEEL FRANSCHE RADIO BEWAPEND WAARSCHUWING TEGEN ROOF EN PLUNDERING NEDERLANDSCHE LANDBOUWBANK N.V. ZONDAG 19 MEI 1940 Het secretariaat aan de Zijlstraat verstrekt alle gewenschte inlichtingen Concerteert de H.O.V. dezen zomer? BEVERWIJK Burgemeester Scholtens Heemstede door Beverwijk Velsen-Noord Wijk aan Zee Bijkantoor HAARLEM Zandvoort Te Novara is de temperatuur tot het vriespunt gedaald Hongaarsche volk moet zuinig zijn Beraadslagingen over autonomie der Karpathen Stemming te Parijs is slecht Fransche regeering naar Bordeaux? Reorganisatie van het Fransche kabinet Reynaud krijgt Oorlog, Daladier Buitenlandsche Zaken Verscherpte controle te Londen Vatïcaan spreekt geruchten tegen Admiraal Rader in Noorwegen Hertog van Coburg te Hsinking V alschermt roepen Zij droegen uitsluitend hun speciale uniformen Verzoeken voor Neder landsche militairen Uitsluitend aan de Nederlandsche autoriteiten Relatief zeer gering Niemand in Haarlem had kunnen bevroeden, dat het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers reeds zoo korten tijd 11a zijn oprichting in actieven dienst zou treden. Zooals in andere groote ste den des lands was men eenigen tijd geleden te Haarlem er toe overgegaan een korps van vrouwen op te richten voor hulpverleening aan de burgerij. Dat ook de Haarlemsche vrouwen open oog hadden voor de werkelijkheid, mocht voldoende Wijken uit de massale bijwoning van de propa- ganda-vergadering, welke in, het Concertgebouw gehouden werd. De meer dan 1400 aanwezige vrouwen en meisjes hebben dien avond geluis terd naar eminente sprekers en spreeksters, die het werk van het Korps Vrouwelijke Vrijwilli gers hebben gepropageerd. Daar vernam men welke capaciteiten men moest bezitten om zich voor den een of anderen dienst in te laten schrijven. Velen hebben zich tijdens deze ver gadering als lid laten inschrijven. Het gevolg hiervan was, dat men ook in Haarlem de toe komst met vertrouwen tegemoet kon zien. Misschien eerder dan men verwacht had kon den de leden van het Korps haar krachten voor £te afdeelingen van het Korps. Ook de andere het goede werk ebschikbaar stellen. De voornaamste rollen hebben de Genees kundige- en de Verbindingsdienst gespeeld. Dit waren voor Haarlem ongetwijfeld de belangrijk- diensten hebben zich, naar de presidente van het Korps, mevrouw J. van Nispenvan Wely, ons tijdens een onderhoud mededeelde, op voortreffelijke wijze van haar taak gekweten. De thans ingetreden benzinebeperking brengt onvermijdelijk met zich mede, dat men zich zooveel mogelijk van den Verbindingsdienst Woet bedienen. Het is te begrijpen, dat vanaf Vrijdagochtend 10 Mei in het secretariaat aan de Zijlstraat onafgebroken een massa werk is verzet onder de krachtige en energieke leiding van bet be stuur van het K.V.V.. En nog steeds staat het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers de Haarlemsche bevolking ter zijde. Al het mogelijke wordt in het werk gesteld om aan de verlangens van een ieder tegemoet te komen. Het Korps verstrekt aan vrouwen, die met haar moeilijkheden geen Weg weten, alle gewenschte inlichtingen. In een onderhoud met den'administrateur der H.O.V., den heer Luyken, deelde deze ons mede, dat de Haarl. Orkest Vereeniging genoodzaakt Was van het begeleiden van enkele gezelschap- Pen, die dezer dagen in Haarlem zouden optre. den, af te zien. Daar het Gemeentelijk Concert gebouw op het oogenblik nog niet oeschikbaar is, kan men tot nog toe niet overgaan tot het Cganiseeren van concerten. Daar echter het algemeen belang ermee gediend is, dat alles, dus °ok de muziekwereld, in zijn gewone doen komt, zal de heer Luyken, naar hij ons mededeelde, een dezer dagen overleg plegen met de bevoeg de autoriteiten. Allereerst zal dan besproken Worden of de mogelijkheid bestaat dat de H.O.V. °ok dezen zomer concerten organiseert, Gewoon- hjk concerteert de H.O'.V. van half Maart tot begin Juni niet in vast verband. Maar wellicht slaagt men er in een oplossing te vinden, zoo dat de orkestleden thans weer kunnen optreden. Op een vraag onzerzijds of openluchtconcerten een succes zouden hebben of dat men in den Stadsschouwburg zou concerteeren, kon de heer I'Uyken ons niets definitiefs mededeelen. Het laatste geval brengt alleen al uit acoustisch oog- Punt vele bezwaren mee. Wij hopen dat het be stuur van de H.O.V. erin moge slagen met de bevoegde autoriteiten zoo spoedig mogelijk een bevredigende oplossing te vinden, waarmee zoo- Wel de Haarlemsche concertbezoekers als de le den van de H.O.V. gebaat zijn. De burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens, is Wegens een niet ernstige ongesteldheid opge- homen in-de Maria-stichting te Haarlem, naar Verwacht wordt voor zeer korten tijd. Gedu rende de afwezigheid van den burgemeester zal wethouder W. van Dok als loco-burge- hieester fungeeren. ST. BAVO ZONDAG 19 Mei: feest van dc Allerheilig ste Drievuldigheid. Onder alle H.H. Missen de collecte voor de Restauratiekosten van de kerk. He h.H. Missen te half zeven, kwart vóór acht, hegen uur en de Hoogmis te half elf.. De H. Communie wordt uitgereikt vóór en onder de H.h. Missen, 's Middags te 12 uur Meisjes congregatie. 's Avonds te half acht Meimaand- °cfening met toespraak. MAANDAG 20 Mei: 's avonds half acht Mei- hiaandoefening. Daarna H. Familie afd. vrou wen. Te half negen Liduina-congregatie. Dinsdag 21 Mei: Zesde der negen Dinsdagen CURTIS YORKE 44 Nadruk verboden Toen beheerschte zij zich en riep zichzelf tol be orde, zooals zij al vroeger in den avond had 8edaan. Tenslotte was zij niet verantwoordelijk Voor deze ellendige verwarring. Dus waarom zou Zij moeten piekeren of zichzelf verwijten doen? Zfj gaf toe. dat zij, in de eersie plaats, mis kien niets aan haar minnaar had moeten Vragen over het eene onderwerp, waaromtrent bij zoo hardnekkig gesloten bleef een onder werp bovendien, dat zij zelf had beloofd, te zui- er> laten rusten. Welnu, dat was voorbij en afgeloopen. Hij had bet kwalijk genomen en had dat ook getoond. rn zij had destijds haar kalmte verloren en iets gezegd, wat zij beslist niet had willen zeg- 8eh- Ja, het was voorbij en afgeloopen. Alles tvas voorbij en afgeloopen dacht zij een beetje treurig. „Maar goddank, heb ik mijn werk." ze; Ze halfluid, „waardoor ik. naam moet maken in öe Wereld. Liefde is niet alles." HOOFDSTUK XIX -Hen jij daar, Brian?" zei een klaaglijke vrou wenstem. ter eere van den H. Antonius van Padua. Des avonds te half acht Meimaandoefening en No veengebed ter eere van den H. Antonius van Padua- Na het Lof biechtgelegenheid. WOENSDAG 22 Mei: 's Avonds half acht Meimaandoefening'. DONDERDAG 23 Mei: H. Sacramentsdag. Dag van bijzondere devotie. De H.H. Missen te 6 uur, 7 uur, te 8 uur gezongen Kindermis en te 9 uur de laatste H. Mis. s Avonds half acht plechtig Lof met feestpredikatie ter voorberei ding van het Aanbiddingsfeest op a.s. Zondag. Na het Lof biechtgelegenheid. VRIJDAG 24 Mei: 's Avonds half acht Mei maandoefening. ZATERDAG 25 Mei: 's Middags vanaf 5 uur tot 9 uur gelegenheid om te biechten, 's Avonds half acht Meimaandoefening. ZONDAG 26 Mei: plechtige viering van het Aanbiddingsfeest. Algemeene H. Communie voor alle parochianen, 's Avonds plechtig Lof, feest preek en processie. Bloemen liefst witte ter eere van het H. Sacrament zullen gaarne in dank worden aanvaard. O. L. V. HEMELVAART ZONDAG 19 Mei feestdag van de Allerheilig ste Drievuldigheid. Onder de H. Mis van 7 uur algemeene H. Communie voor alle congrega- nisten. Onder de H.H. Missen schaalcollecte voor het Retraitewerk, welke collecte in uwe mild dadigheid wordt aanbevolen, 's Avonds half 8 Marialof en Rozenhoedje. MAANDAG-avond 8 uur congregatie voor de beide afdeelingen van de meisjescongregatie. WOENSDAG 8 uur congregatie voor de jonge mannen. DONDERDAG H. Sacramentsdag. Om kwart voor 8 gezongen H. Mis. ZATERDAG half 12 biechthooren voor de schoolkinderen, 's Avonds gelegenheid om te biechten van 59 uur. In de Meimaand iederen avond om 7 uur kort Lof met Rozenhoedje voor den vrede. Iederen ochtend wordt ook om half 7 de H. Communie uitgereikt. HEDEN de eerste Zondag na Pinksteren. Drievuldigheidszondag. De H. Missen zijn om 7 uur, 8.30; 9.45 de Hoogmis (met Veni Crea tor uit dankbaarheid bij een vijf en twintig jarig huwelijk). Om 11.15 de stille H. Mis. Om 12 uur catechismus voor de kinderen, die zich voorbereiden op de plechtige hernieuwing van de Doopbeloften. Onder alle H. Missen zal er 't is de derde Zondag van de maand col lecte zijn voor de versiering van kerk en altaar, welke collecte wij bijzonder en hartelijk aanbe velen. Om half twee vergadering van de zela- trlcen van de Euch. Bond. Zeer dringend ver zoeken wij de zelatricen allen om half twee aanwezig te zijn. MAANDAG-avond is er geen Congregatie voor de mannen. In overleg met het bestuur is besloten om de bijeenkomsten van de Mannen- congregatie te verdagen tot het komende na jaar. Om 7 uur Lof van de Meimaand. DINSDAG 7 uur Lof van de Meimaand en in aansluiting daaraan Congregatie voor de jon gere meisjes. Om kwart over acht voor de groteren. WOENSDAG generale H. Communie voor de leden van de Congregaties en van de Meisjes vereniging. Om 7 uur Lof van de Meimaand. Onmiddellijk daarna H. Familie. Om 8 uur Congregatie voor de jongens. Om kwart voor negen voor de Jongemannen. (Geen H. Mis om half negen, maar bij de Eerw. Zusters). DONDERDAG H. Sacramentsdag. De kerk wordt geopend om 5.30 uur en de H. Commu nie uitgereikt om kwart voor zes. 6 uur en half zeven, voor en onder de H. Missen. Tot negen uur en 's namiddags van 4 uur tot 11a het Lof Is het Allerheiligste ter aanbiduing uitgesteld. Om 10 uur gezongen H. Mis met Veni Creator tot intentie van Bruidegom en Bruid (bruids paar Veldtv. Zanten). Om 7 uur plechtig Lof, waaronder openbare aanbiddin en Rozen hoedje voor den vrede. De grote processie met het Allerheiligste zal ook dit jaar wederom worden gehouden op de avond van de Aanbid dingsdag (3de Zondag na Pinksteren). VRIJDAG biechthoren voor de jongens om 11 uur; om half vier voor de meisjes, om 4 uur voor de meisjes van de Peperstraat. 's Avonds 7 uur Lof ter ere van het H. Sa crament. ZATERDAG van 5 tot half negen gelegen heid om te biechten. Om 7 uur Lof ter ere van het H. Sacrament. ZONDAG. Zondag onder het Octaaf van Sa cramentsdag. Algemene H. Communie. ZIEKEN: Wilhelmina Molenaars—Geerling; Jacobus van Zutfen; Maria Dol—Welagen; Theodora Jansen; Maria SmitHilbers; Petrus Dijkman—Dulkes; Leonardus Verbunt. OVERLEDEN: Elisabeth Warmenhoven— Dediele Clerq; Theodora van Lint Koedam. ZONDAG: Drievuldigheidszondag. De H.H. Missen te half 7, kwart voor 8, 9 uur en te kwart over 10 de Hoogmis. Onder de H.H. Mis sen de maandelijksche collecte voor onze eigen kerk. Des avonds te half 7 Marialof met ro zenhoedje. DINSDAG-avond te half 7 Mariacongregatie voor de meisjes tot 17 jaar. WOENSDAG-avond 5 uur H. Familie afdee- ling vrouwen, half 7 Mariacongregatie voor de jongelingen tot 17 jaar. DONDERDAG: H. Sacramentsdag. De H. Communie wordt uitgereikt te half 7. Te 7 uur stille en te kwart voor 8 gez. H. Mis. 's Avonds te 7 uur Lof ter eere van het H. Sacrament met rozenhoedje. ZATERDAG van half 5 tot half 8 biechthoo ren. ZONDAG feestdag V. d. H. Drievuldigheid, tevens plechtige viering van het 50-jarig be staan der parochiekerk. De H.H. Missen om 7.30 en 9.30 uur. Onder de H.H. Missen schaal collecte voor de kerk. Des avonds om 6.30 Lof „Ja,moeder." „Hebben ze je verteld, dat ik sterven ga?" Hij boog het hoofd. „Zeg de verpleegster, dat ze weg gaat," ging de moeder prikkelbaar verder. „Ik wil je al leen spreken." Carroll gaf de verpleegster een korten wenk, zij stond op en ging zachtjes de kamer uit. „Is de deur dicht?" vroeg Lady Carroll, met een zwakke beweging van haar hoofd. „Zijn we alleen?" „Ja," antwoordde Brian, „we zijn geheel al leen." Terwijl zij sprak, trok hij een stoel naast het bed en nam zijn moeders hand in de zijne. Maar zij trok haar norsch terug. „Is de deur van de kleedkamer ook geslo ten?" „Ja. U wilde mij spreken, moeder?" antwoord de haar zoon, zijn diepe stem niet erg vast. „u stuurde om mij?" „Ja. ik stuurde om je. Ze zeggen me, dat ik sterven ga. Er was een ongeluk een auto ik ben alles vergeten. Brian ben Ik erg mis maakt?' Hij aarzelde, toen zei hij zacht: „Het Is hier erg donker, ik kan haast niet zien „Ik begrijp het, viel ze hem, met een akelige poging om te glimlachen in de rede. „Je kon nooit erg goed liegen, Brian. Maar, net hindert niet voor een uur of twee. En daar ik zoo weinig tijd heb, moet ik vlug zeggen wat ik jc te zeggen heb.' Zij pauzeerde even, ging toen verder, terwijl (Amsterdam) Ced Oude Gracht 29 met Te Deum om God te bedanken voor dc vele genaden in deze 50 jaar ontvangen. DINSDAG: De H. Communie zal worden uit gereikt om 7 uur, om 7.30 gez. maandstond voor Simon Bol. WOENSDAG van 6—7.30 uur biechthooren. DONDERDAG feestdag van het H. Sacra ment, tevens plechtige vernieuwing der Doop beloften en 1ste H. Communie der kinderen. De H. Communie zal worden uitgereikt om 7 uur en 7.45 uur. Om 8 uur H. Mis. Des mid dags 4 uur plechtige namiddagoefeningen. ZATERDAG biechthooren van 5—7 uur, om 7 uur Lof ter eere van de H. Maagd. Onder 't Lof rozenhoedje voor den vrede en de gesneu velden. Na het Lof biechthooren zoolang er achtereenvolgens biechtelingen zullen zijn. ZONDAG feest van de Allerh. Drievuldigheid. De H.H. Missen om 7 uur, 8.30 en 10 uur de Hoogmis. Algemeene H. Communie voor de damescongregatie onder de H. Mis van 8.30. Col lecte voor onze arme parochiekerk, welke bij zonder in uwe milddadigheid wordt aanbevolen. Om 12 uur voorbereiding voor de plechtige Ge loofsbelijdenis. Om 7 uur Lof met Rozenhoedje. WOENSDAG om 7.30 gezongen Requiem voor de zielen van de Zielenlijst; om 8 uur congre gatie voor de heeren. DONDERDAG H. Sacramentsdag. Om 10 uur Veni Creator en gezongen Huwelijksmis. Des avonds om 7.30 Lof met Rozenhoedje. Om 8 uur congregatie voor de jongens. ZATERDAG van 58 uur gelegenheid om te biechten. Om 7.30 Marialof met Rozenhoedje. ZONDAG plechtige viering van H. Sacra mentsdag, tevens de plechtige Geloofsbelijdenis der kinderen. De H.H. Missen om 7 uur, 8 uur de plechtige Hoogmis met geloofsbelijdenis en 10 uur een Stille H. Mis. 's Middags om 5 uur plechtig Lof met Te Deum. MAANDAG, DINSDAG, WOENSDAG en VRIJDAG om 7.30 uur Meimaandoefening. Bij de plechtige Geloofsbelijdenis van de kin deren op Zondag 26 Mei zijn voor de H. Mis en het Lof gereserveerde plaatsen in de kerk be schikbaar voor 10 cent extra. Men vervoege zich daarvoor bij den heer Wijdeman. MILAAN, 18 Mel (D.N.B.) In Noord- Itallë is de temperatuur na hevig noodweer sterk gedaald. In de provincie Ferrara hebben hagelbuien veel schade toegebracht aan de tc velde staande gewassen. Langs den straatweg naar Sasaglia werden een vrouw en twee man nen door den bliksem getroffen, doch zij lieper. slechts lichte kwetsuren op. In Quartesanen is de bliksem in een school geslagen, terwijl de kinderen aanwezig waren. Het gebouw wero zwaar beschadigd, doch als door een wonder bleven de kinderen gespaard. De omgeving van Genua is door hevige wer velstormen geteisterd, terwijl de temperatuur aanmerkelijk terugliep. Op de bergen is sneeuw gevallen en ook het) gebergte van Cuneo en de daarvoor liggende vlakte zijn door sneeuw stormen geteisterd. Op den geheelen kam der Apennijnen ten Westen van Genua ligt sneeuw. In de omgeving van Novara heeft hagel aan merkelijke schade aangericht, de thermometer is hier tot het vriespunt gedaald. BOEDAPEST, 18 Mei (D. N. B.) De Hon gaarsche ministerraad heeft zich bezig gehou den met belangrijke economische problemen. Ais dringend werd het probleem der grondstoffen- voorziening besproken, waarbij de noodzake lijkheid naar voren werd gebracht, de bevol king aan te manen tot uiterste spaarzaam heid. Binnen het kader van de behandeling der laatste ontwikkeiingsphase van den buiben- landschen politieken toestand, achtte de minis ter van Buitenlandsche Zaken, graaf Csaky, met het oog op de buitengewone tijden dc voortzetting van de parlementszittingen over bodig. Men verwacht derhalve, dat het Huis van Afgevaardigden Dinsdag as. tot nader order verdaagd zal worden. De Hongaarsche minister-president, graaf Teleki, heeft Zaterdag den staatssecretaris voor minderheidsproblemen.. Paraky, ont vangen en met hem beraadslaagd over de autonomie, die zal worden verleend aan het herworven Karpathengebied. zij een smalle, witte hand op zijn pols legde: „Je zult ons geheim nog bewaren? Ik be doel, nadat ik dood ben? Je zult mijn armen Felix niet verraden aan je vader aan de wereld?" Een zonderlinge bleekheid verspreidde zich over het gelaat van den man, die luisterde. Zijn stem klonk gespannen en nogal heesch, toen hij antwoordde. „Moeder wilt u mij mijn belofte niet terug geven? Laat mij tenminste een verklaring ge ven aan dien goeden, ouden vader.' Haar teere vingers omklemden zijn pols met een greep, die op staal leek. „Ik zal je je belofte niet teruggeven," hijgde zij. fel fluisterend. „Je weet heel goed, wat het voor Felix zal beteekenen, als je het zijn vader vertelt. O,Brian," haar stem veranderde en werd wonderlijk lief en overredend „als jon gen placht je te zeggen, dat je mij aanbad, en sinds je volwassen bent, was je altijd een goeü en toegewijd zoon, Brian. En nu nu ik ga sterven wil je toch niet dat eene weigeren waarom ik vraag? Ik weet, dat je woord zuil houden, als je het me belooft." Zij hield weer op en mompelde toen: „Je weet, beste jongen iedereen denkt, dat jij het gedaan hebt. Waarom ze nu de oogen openen?' „Inderdaad, waarom!" was het eenigszins bit tere antwoord. „Dan zul je zwijgen steeds? Terwiüe van mij. Brian. Terwille van je lieve moedertje, waarop je, zoaols je altijd zei, zoo trotsch was. Beloof het.' GENèVE, 18 Mei. (D.N.B.)De Fransche minister van Voorlichting heeft den pre. sident der republiek, naar „Journal" meldt, een rapport voorgelegd, krachtens hetwelk een decreet wordt uitgevaardigd, waarin de bewapening wordt bevolen van het personeel der Fransche radiozenders. Voorts wordt gemeld, dat de Parijsche politie uitgebreide razzia's heeft ondernomen en talrijke vreemdelingen en ongewenschte elementen heeft gearresteerd. Parijs staat vol wachtposten en de politie is zwaar bewapend. De stille landelijke stad Bordeaux is, naar te Irun aankomende reizigers melden, van den eenen dag op den anderen veranderd in een mierenhoop. Alles wordt, volgens D.N.B., voor bereid voor het vertrek van de Fransche regee ring naar Bordeaux, dat, zooals men weet, reeds in 1914 het toevluchtsoord der staatsleiding was. Bijna alle openbare gebouwen der stad, scholen en kazernes, worden voor het onderbrengen der ministeries in orde gebracht. De weinige hotels zijn overvol goed gesitueerde lieden uit Noord- Frankrijk, die de laatste dagen zijn aangekomen en die de verdere ontwikkeling in het bereik van de Spaansche grens willen afwachten. Een En- gelsch stoomschip Is gisteren met 600 Fransche en buitenlandsche vluchtelingen aan boord met onbepaald doel in zee gestoken. Naar gezegd wordt bevond zich aan boord, behalve talrijke vluchtgoederen, een groote goudzending van de Fransche bank, die bestemd was voor New-York. PARIJS, 18 Mei. (D.N.B.). Reynaud heeft Za terdag zijn kabinet gereorganiseerd. Tot minister van Staat en plaatsvervangend minister-presi dent is benoemd maarschalk Pétain. Daladier heeft het ministerie van Oorlog afgestaan aan Reynaud, die dus nu premier en minister van Oorlog is. Daladier heeft de portefeuille van Buitenlandsche Zaken, Mandel die van Binnen- landsche Zaken, Rollin die van Koloniën en Barety die van Handel op zich genomen. ROME, 18 Mei. Stefani verneemt uit Londen, dat de Britsche militaire autoriteiten de laat ste dagen de maatregelen ter verdediging van Londen hebben bespoedigd. Vrijwilligerscorpsen zijn opgericht, maatregelen tot evacuatie zijn genomen en bij de bruggen en regeeringsge- bouwen wordt 's nachts de wacht gehouden. De autobussen, welke naar Londen rijden, worden sedert enkele dagen gecontroleerd en met ingang van heden houden in de stad zelf politie-patrouilles de bussen aan en moeten de inzittenden zich legitimeeren. Rond de ge bouwen, welke plotseling aangevallen zouden kunnen worden, zijn prikkeldraadversperringen aangelegd en op strategische punten zijn mi trailleurs opgesteld. Verder worden auto-kolonnes gevormd ter ondersteuning van de vrijwilligerscorpsen. Ten slotte worden de wijken, welke vooral door vreemdelingen worden bezocht, zooals Soho. Malda Vale, Golden Green en Whitechapel, des nachts zeer scherp door de politie bewaakt. ROME, 18 Mei. (D.N.B.). In Vaticaansche kringen worden de in het buitenland verspreide geruchten tegengesproken, volgens welke de °aus en de curie het voornemen zouden hebben ïun zetel naar een ander land te verplaatsen. OSLO, 18 Mei. (D.N.B.). De Opperbevelhebber van de Duitsohe marine, Admiraal Rader, heeft van 15 tot 17 Mei, in gezelschap van vice-admi- raal Schniewind, een bezoek aan Noorwegen ge bracht. Hij heeft hier de vestingwerken, welke langs de kust worden gebouwd, geïnspecteerd en besprekingen gevoerd met den in Noorwegen be velvoerenden admiraal Böhn. Admiraal Rader heeft ook een bezoek gebracht aan rijkscommis saris Terboven en den Opperbevelhebber van de Duitsche troepen in Noorwegen, generaal Von Falkenhorst. HSXNKING, 18 Mei (D.N.B.) De voorzitter van het Duitsche Roode Kruis, de Hertog van „Ik beloof het,' antwoordde hij kort. „Je je zult me niet verraden?' „Heb ik u ooit verraden, moeder?" „Neen. neen nooit. Roep nu de zuster. Ik voel me zwak Haar stem stierf weg in flauw gefluister, Brian waarschuwde haastig de verpleegster, en ging na een paar minuten langzaam naar bene den. Toen hij de deur van de bibliotheek passeer de, ging deze open en zijn vader kwam naar buiten. „Kom hier binnen, mijn jongen," zei de lange, oude man, en zijn krachtige stem klonk gebro ken. Brian volgde hem in de sombere, zwaar ge meubelde kamer. Ze bevatte tamelijk wreede herinneringen voor hem. Het was in dit vertrek dat zijn vader hem gezegd had, dat hij een schande was voor den ouden naam der Canolls. en nog enkele andere dingen, die moeilijk te vergeten zijn. Sir John sloot de deur en wees zijn zöon een stoel. Maar Brian bleef staan. „Mijn jongen,' zei zijn vader en legde zijn hand op den schouder van den ander, „ik moet je om vergiffenis vragen. Ik heb je verkeerd be oordeeld schandelijk verkeerd." Maar Brian's gezicht werd niet zachter. „Ik begrijp u niet." antwoordde hij koud. Sir John liep eenmaal de lengte van de ka mer heen en weer. Toen zei hij met heesclie stem: „Ik heb gehoord, wat er tusschen jou en Je moeder is voorgevallen. Ik was in de kleedka- Coburg, is vandaag te Hsinking aangekomen Hij werd begroet door vertegenwoordigers van het Japansche Roode Kruis, het ministerie van Buitenlandsche Zaken, de Japansche ambas sade en het ministerie van Oorlog, De Opperbevelhebber van Land en Zeemacht, in overleg met den Duitschen militairen bevelhebber in Nederland, waarschuwt zoowel de bevolking als, waar noodig, Neder- landsche militairen, dat roof of plundering, onder welke omstandig heden ook gepleegd, met de wapens zal worden gekeerd en ten strengste zal worden gestraft. In de Zaterdagochtend namens het Duit sche opperbevel gehouden persbijeenkomst heeft de woordvoerder de prestaties van de valschermtroepen als bewonderenswaardig geschetst. Hun werk is uiterst moeilijk. Nog maals sprak hij met klem tegen, dat de troepen gekleed waren in andere dan hun speciale uniformen. Het is gevaarlijk om zulke geruchten te ver spreiden. Die geruchten zullen verspreid zijn door Engelsche officieren, van wie bewezen is, dat zij in Den Haag waren vóór den Duitschen aanval. De Engelschen hebben namelijk grooten angst voor de parachutisten. Nu zegt men wel. dat het verkleed zijn van deze soldaten in het officieele Nederlandsche legerbericht is beves tigd, doch hiermede is alleen gezegd, dat ook generaal Winkelman aanvankelijk geloof hecht te aan deze geruchten. In Berlijn is de juiste uniform dezer troepen eenige keeren bij para des aan de geheele wereld getoond. Wanneer parachutetroepen neerkomen, is het een eerste vereischte, dat de soldaten elkander direct herkennen en dit kan alleen indien zij de vaste uniform der troepen dragen en niet gekleed zijn in verschillende soorten kleeding, zooals zij zouden hebben gedragen volgens de geruchten. De bevf' wordt er op attent ge maakt, dat men alle aanvragen om trent N -rlandsche militairen n: et -ichten tot de Nederlandsche autoriteiten en niet tot de Duitsche, die op dergelijke verzoeken niet kunnen ingaan. Bijvoorbeeld aanvragen om vrijlating om demobilisatie, om speciale verloven en der gelijke dienen uitsluit/ nd bij Ned - landsche militaire overheid te worden in gediend. (Gedeeltelijk geplaatst in een deel der vorige oplage) Militairen van staf 1 autobataljon bevinden zich in goeden welstand in Den Haag. Kapitein Knaj.p, commandant van he' alge meen weerstation te Sloten, deelt mede, dat al het personeel gezond en wel is. De manschappen van 2/3/15 R. I., onder lei ding van commandant Treytel, verkeeren allen in den besten welstand. Zij zijn gelegerd in de Hakafabriek, Merwede" kanaal bij Jutphaas. De commandant van de 112de batterij lucht doelartillerie, luitenant Taal, maakt bekend, dat deze batterij, evenals het 88ste peleton luchtdoelmitrailleurs zich in goeden welstand bevindt en gelegerd is te Loosdorp, nabij Leer dam. De commandant van het eerst,e bataljon van het 42ste regiment infanterie deelt mede, dat zijn geheele bataljon in goeden welstand In Muiderberg is aangekomen. De commandant van het zevende depót ba taljon in Haarlem deelt mede dat het geheele bataljon in tact is. De tweede compagnie eerste bataljon 31ste re giment infanterie is geheel in tact en zonder gevonden te Amsterdam. Schoonhoven, officieren, onderofficieren, mer, en toen ik de deur opende, hoorde ik, dat ze je vroeg Felix niet aan zijn vader te verra den en ik beschouwde het als mijn goed recht naar de rest te luisteren. O. mijn zoon, mijn beste, nobele jongen ik heb het gedurende al die droeve maanden heel moeilijk gevonden om in je schuld te gelooven. En nog eens ik vraag je, mij te willen vergeven." Brian staarde nog altijd star voor zich uit. „Mijn jongen," zei Sir John met trillende stem, „ik ben een oud man, en Over Brians donker gezicht scheen een plot selinge siddering te gaan. Toen zei hij eenvou- dig*. „Ik ben blfj, dat u het weet, vader. Omdat ik het u niet gezegd kon hebben." Zijn vader hield zich zenuwachtig met wa' papieren bezig. Brian liep naar het haardkieen en stond met zijn rug naar de leege stookplaats „Je arme moeder was altijd een slavin var, Felix," zei de oude man met een zwaren zucht Hij is een deugniet, Felix ofschoon hij mijr, zoon is. Ik heb onlangs een paar dingen ont dekt maar daar behoeven we nu niet over te spreken. O, Brian, mijn jongen, ik dank God dat ik de waarheid weet. Het was een bittere beproeving voor me. aan je te moeten denken zooals ik deed. Ik was een oude dwaas om het niet te raden. En jij. kerel," voegde hij er krachtig aan toe „was een jonge dwaas. 0111 je zelf te belasten met een andermans misdaden Vervloekt, kon je je eigen vader niet vertrou wen?" Brian zweeg. „O, nu ja," ging Sir John bedroefd verder, Onze Haagsche redacteur meldt ons; Een hooggeplaatst Duitsch offi cier heeft Zaterdagmorgen officieel verklaard, dat de Nederlandsche verliezen aan menschenlevens, bfj de jongste krijgsverrichtingen ge leden, relatief zeer gering zijn. Wel zijn vele krijgsgevangenen gemaakt. Deze officier, een onmidd-llijk medewerker van den Duitschen bevelhebber, heeft persoon lijk met vele plaatselijke commandanten ge sproken. Deze gaven allen toe, dat bij de on der hun commando staande troepen geringe verliezen waren te betreuren. Getallen, die in den volksmond worden genoemd, kan men zonder twijfel als fantastisch beschouwen. Men zal in Nederland geen plaats kunnen aanwijzen, waar massaverliezen zijn geleden, b.v. zoo, dat er 100 dooden op één plek bij elkaar werden gevonden. De eenige beschadiging in de omgeving van Arnhem vindt men bij de brug te Westervoort, maar die brug hebben de Duitsche troepen niet vernield. Evenmin hebben zij de overige brug gen over den Hollandschen IJssel en het Apel- doornschDierensche kanaal vemKld. Apel doorn, Utrecht Zeist, al deze plaatsen zijn nog geheel gaaf. Gelukkig, zoo verklaarde onze zegsman, heeft Utrecht niet de fout van Rot terdam gemaakt, toen het een verzoek tot overgave ontving. korporaals en manschappen van staf divisie trein Imt en Amt lichte divisie bevinden zich allen in goeden welstand te Brandwijk (Z.-H.), kapitein Van Doorn. Inundatie-dienst le afdeeling Vesting Hol land: Officieren, onderofficieren, korporaals en manschappen met huidige bewakings-detache- menten zijn allen in goeden welstand. Derde compagnie pioniers met staf eerste, derde en vierde sectie, gelegerd te Culemborg, tweede sectie te Leerbroek, allen zijn weL De commandant van de derde compagnie po- litietroepen, overste Koopman, maakt bekend, dat de detachementen politietroepen Heesch, Vught, Zeeland en Veghel allen behoorende tot de 3e compagnie politietroepen jn goeden wel stand zijn en zich bevinden te Leerbroek Zuid- Holland. Kapt. Schipper meldt: Compagnie 1-3-15 R.I. bevindt zich geheel ongedeerd in de Beatrix- school te Jutphaas bij Utrecht. 1-2 staf 21 R.I. commandant majoor J. L. Briejet uit Amersfoort meldt, dat staf en man schappen allen in goeden welstand verkeeren. Commandant 2e comp. Lu.mitr. inclusief 152 bat. de kap. H. Hulshoff Pol maakt be kend, dat alle militairen van deze compagnie zich in goeden welstand bevinden te Leiden, Warmonderweg 41. Kapitein Hettema meldt, dat de 5e sectie 4e verbandplaatsafdeeling, oorspronkelijk gele gen te Hilversum, zich thans in goeden wel stand in de M. T. S„ Dintelstraat, Amsterdam (Zuid) bevindt. Geen manschappen vermist, al len gezond.-- Kapitein Brands, cötnmandant van den eer sten ziekenstal, afdeeling gelegerd te Zoeter- meer, maakt bekend, dat al het personeel zich in goeden welstand bevindt, geen verliezen ge leden. Muiden 1-2-7 R. I. alles wel, kapitein Schol ten. Hei en Boeicop. Commandant 3e afdeeling 7e regiment artillerie majoor Motke. Bij de af deeling allen wel te Hei en Boeicop tusschen Leerdam en Vianen. Motke. 3-3-25 R. I. Commandant Kapitein Venema in zijn geheel in goeden welstand in Jutphaas. Luitenant Monkhorst deelt mede, dat de 116e batterij luchtdoelartillerie, alsmede het 94e en 95e peleton luchtdoel-mitrailleurs zich in goe den welstand in Dalem bij Gorkum bevinden. De chef van de Marine Kustwacht bericht, dat het personeel van de Marine Kustwacht op de posten van Delfzijl tot en met Gceree, voor zoover hem bekend, geen letsel heeft gekregen. 11e zoeklichtenafdeeling staf le en 2e sectie compleet zonder gewonden en zonder gesneu velden in de St. Joseph-school te Vogelenzang. Namens den commandant staf PAG wordt bekend gemaakt: allen in den besten welstand in Culemborg gelegen. Het personeel van de militaire verplegings- inrichting te Apeldoorn en Den Bosch bevindt zich in goeden welstand te Amsterdam bij den etappenintendant. Alle officieren, onderofficieren, korporaals en manschappen van de eerste compagnie derde bataljon eerste regiment, infanterie zijn mo menteel in Wassenaar; allen verkeeren in goe den welstand De commandant 2-5 R.I. deelt mede dat het geheele bataljon in goeden welstand verkeert» Allen zijn gelegerd in de politiekazerne te Nieu, wersluis, De commandant van troependetachement, verbindingsfdeeling, bewakingsdetachement vaartuigendienst van stafkwartier groep Lek deeit mede, dat officieren, onderofficieren en manschappen zich in goeden welstand te te Jaarsveld bevinden. Het personeel van de militaire apotheek te Haarlem bevindt zich in goeden welstand. De commandant van de verband-afdeeling lichte divisie deelt mede, dat het geheele per soneel In goeden welstand is te Streefkerk aan de Lek. „ik weet, dat je het terwille van je moeder deed. Je dwaze, ongelukkige moeder Hij brak plotseling af, ging toen verder met gesmoorde stem, terwijl hij zijn hand uitstak: „Maar je wilt haar wel vergeven, Brian. Je wilt ons beiden wel vergeven. Je bent hard be handeld door ons allemaal." Brian kon het niet verdragen,den peinzen- den, bijna smeekenden blik in de strenge oude oogén te zien Hij liep de kamer door tot waar zijn vader stond en nam de uitgestoken hand. „Het is in orde.vader," zei hij. „Laten we de zaak vergeten. Ik zou nog heel wat meer dan dat voor moeder hebben gedaan." Zijn stem beefde eenigszins, en hij ging bij de taf ei zitten en bedekte zijn oogen met zijn hand. Een paar uur later stierf zijn moeder, droo- merig tevreden in de wetenschap, dat Brian haar geheim trouw tot het laatste toe zou be waren. In den namiddag van den dag der begrafenis had Sir John een lang onderhoud niet zijn jong- sten zoon. „En dus, verachtelijke, jonge schelm," zei de oude man op snijdenden nadrukkelijken toon, toen het onderhoud bijna was afgeloopen. „ik zal de toelage, die ik noemde, regelmatig op je laten overschrijven, zoolang je buiten Engeland blijft. Na mijn dood houdt die op. Felix, je bent een lafaard! Je wist dat je broer jou zou beschermen terwille van 'je moeder, en je hield je mond. Verlaat het huis, onmiddellijk. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3